DIENSTBODE, Correspondent. Notaris KANT Notaris RANT Advertentiën. mmim s, wast&oshl Roosend a at, en s B UITEN LA ND. Duitschland. Frankrijk. BINNENLAN eOBKlLIS H, Dl JöfiüH MM Sta UHSHM, TERSTOND gevraagd: EEN FLINKE De Echo van het Zuiden No. 16939 f20.000. publiek verkoopen Bericht van Inzet Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij bij C. V AN DE PAS, Slagerij te Tilburg B 642, Korvel. vraagt te CAPELLE een bekwaam en ijverig Iemand in 't bezit van Schuur, en Hooi- en Stroopers, zoekt iemand met eenig Kapitaal, voor wien hij de zaak kan uitoefenen. N. V. „De Tijdgeest". jitgaaf van 498,02, aldus sluitende met een batig saldo van f 88.73. Hierna bracht de volijverige secre taris de heer Leo Groenen een zeer uitgebreid en keurig jaarverslag uit. Het verslag vermeldde dat, hoezeer de fabrikanten ook door malaise en tegenspoed werden beproefd, zij er toch niet toe konden besluiten arbeiders te ontslaan of het loon beduidend te ver- i minderen. Een bewijs dat de patroons wel wat voor hun werkvolk gevoelen, want een zeker feit is het toch, al wordt dit niet in de nieuwsbladen vermeld, dat goede werklieden van tijd tot tijd, trots de slechte tijden, nog opslag van werk loon verkregen. Verder bracht hij nog eene stille, eerbie dige hulde aan wijlen den oud-Voorzitter, den heer Travaglino, aan wien de bond zooveel dank is verschuldigd. Het ledental is stationnair gebleven en de financieëlen toestand der kas mocht rooskleurig worden genoemd. De Voorzitter bracht hierna een woord van hulde aan den heer Groenen, die het na zijne drukke bezigheden, nooit tc veel is om voor de belangen van den Bond werkzaam te zijn. De begrooting voor 1908—1909 werd vastgesteld in inkomsten op f 1249.73 en in uitgaven op f 745, zoodat er een batig saldo zou zijn van f 504.73. De voorzitter stelde, na den penning meester voor diens nauwkeurig beheer dank te hebben gebracht, voor om geen wedstrijd te houden doch de kas te blijven stijven, in verband met eene kort op handen zijnde tentoonstelling te houden in Holland of in België en daar aan alsdan vanwege den Bond deel te nemen, wat, zooals hij heeft gehoord, door de Regeering ook zal worden ge steund. Bij acclamatie werd hiertoe besloten. Alsnu kwam aan de orde Verkiezing van 2 leden van het hoofdbestuur. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren H. Schenkels te Waspik en C. Schenkels te Oosterhout, welke echter niet meer in aanmerking wenschen te komen. De Voorzitter stelde voor hiervoor te benoemen een man die steeds trouw op alle vergaderingen is en altijd de be langen van den Bond heeft behartigd nl. de heer G. Smits te Dongen. Verder stelde hij voor nog te benoemen de heer H. Donkers van Baardwijk welke nog jeugdig, zeer zeker de voetstappen zal drukken van zijn helaas te vroeg ontslapen vadei. Met algemeen handgeklap werd dit voorstel aangenomen. Bij behandeling van punt 8 Aanwijzing waar in 1909 de algemeene vergadering zal gehouden worden, stelde de Voorzitter voor deze te houden in Vlissingen. Algemeen applaus. De Voorzitter. Het is mij een ge noegen dat mijn voorstel zoo gunstig wordt onthaald. Wij zullen het volgende jaar dan opgaan naar Vlissingen. De heeren Klijberg, die altijd, ondanks de lastige reis, trouw ter vergadering zijn, zullen ons met genoegen ontvangen. De hoofdbestuurs-vergadering, die zich in de laatste jaren al meer heeft gewijzigd in een algemeene, zal in Januari e.k. te Tilburg worden gehouden. 9. Ingekomen stukken en rondvraag. Van het informatie-bureau van de firma Van der Graaf Co. te Rotterdam is een schrijven ingekomen, houdende mededeeling dat zij voor den prijs van f 0.60 voor de leden van den Bond de informatiën niet meer kan blijven ver strekken. De Voorzitter stelde voor het tarief van 75 cent per informatie, nieuwe con tracten af te sluiten en zich verder ook in verbinding te stellen met de maat schappij voor Handels- en Rechtsbelangen Van de minister van Waterstaat is bericht ingekomen, houdende mededeeling dat inzake het verzoek van den Bond tot verhooging van het postpakket ge wicht van 5 tot 10 K. G, de Regeering vooralsnog geen reden tot wijzigiig vindt. De Voorzitter zegt dat het voor de schoenindustrie van groot belang zou zijn als op het verzoek was ingegaan, en stelt voor, dat het hoofdbestuur in deze niet blijft stil zitten doch zal trachten met b.v. samenwerking van andere li chamen dit verzoek alsnog gedaan te krijgen. De Eerw. Zeergel. Heer Dr. Nouwens komt ter vergadering. De Voorzitter roept hem namens allen een hartelijk welkom toe. Vervolgens wordt door den secretaris van de afdeeling Oisterwijk, den heer C. van Rijswijk de uitslag van den wedstrijd bekend gemaakt. Alsnu is aan de orde het hoofdpunt der agenda: Voorstel Oisterwijk om aansluiting der Hanzegilden (Schoenfabri kanten) aan den Algemeenen Nederland- schen Bond van Schoenfabrikanten. Dit voorstel wordt toegelicht door dr. Nouwens. Dr. Nouwens begon met te zeggen, dat het hem aangenaam was om hier heden te mogen komen spreken. Aan genaam omdat hij voor de middenstand, de industrieelen leeft. Hij wijst er op dat de fabrikanten reeds lang het nut van organisatie hebben ingezien. Zij zijn ons daarin voorgegaan en daarvoor brengt hij hun hulde. Bij zijne toelichting deed spreker uit komen dat, hoe apprecieerend de Bond ook werkt en de belangen zijner leden steeds heeft voorgestaan en nog staat de organisatie van den Bond niet krachtig, niet allen bevat, niet volkomen is en daardoor onwillekeurig niet alle belangen voldoende worden behartigd En dat kan ook niet anders. Een organisatie moet alles en allen omvatten, dan eerst kan hij kracht ontwikkelen. Op geestige wijze wijst spreker op enkele misstanden in dezen tak van in dustrie, hoe het inlandsch fabrikaat onder uithcemsche (Amerikaansche) vlag aan den man gebracht moet worden, hoe schoenwinkeliers in Holland-Brabantsch schoenwerk verkoopen voor eigenge maakt werkt. Ten duidelijkste blijkt hieruit hoe het Brabantsch schoeisel wordt beschouwd als perfect, als zoodanig, dat het den toets met buitenlandsch kan doorstaan. Anders zou het er toch niet voor kun nen worden verkocht Van groot be lang voor dc schoenindustrie is het, dat tegen dergelijke praktijken worde ge waakt. Men moet het volk overtuigen dat het Brabantsch schoenwerk voor het buitenlandsche niet behoeft onder te doen, ja zelfs overtreft. En dat zal niet beter kunnen worden gedaan, zeide spreker dan door nog meer aansluiting, door nog grootere kracht en macht. Daarom is aansluiting reeds gewenscht. Daarbij wijst spreker op het communique der 5 Nederlandsche bisschoppen, die de vereeniging op Katholieken grond slag aanbeval omdat daardoor de Ka tholieke beginselen meer tot hun recht komen, wat even'vel geen samenwerking met niet Katholieke lichamen uitsluit, en daarom beveelt hij het voorstel Oisterwijk ten zeerste aan. De Bond behoeft hiervoor niet omgezet te worden, want om te. be- keeren is spreker niet gekomen, alleen om te wijzen op het groote belang als de twee bestaande vereenigingen fede ratief konden samenwerken. In den breede lichtte spreker thans toe, hoe in deze saamgewerkt kan wor den. Hij dringt daartoe nogmaals aan, want, zou zulks niet geschieden, dan zou men krijgen een neutralen alge meenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten met daarnaast een R K- Bond. En, zoo vroeg spreker, zou dat in het algemeen belang zijn Neen Daarom stelt hij voor toela ting der Hanzegilden van schoenfabri kanten en corps tot den Bond tegen verminderde contributie en op federatie ven grondslag. Nadat de Voorzitter zijnerzijds ook op het groote betreurenswaardig ver schijnsel heeft gewezen, dat door de voorliefde van ons volk voor het vreem de, het deugdelijk inlandsche fabrikaat onder vreemde vlag moet binnen ge loodst worden en het goed recht van de neutralitiet van den Bond algemeene Bond is het en moet het blijven die alle gezindten omvat, heeft bepleit en nadat op de vraag van den heer Van Schijndel hoe met het te verleenen aantal stemmen wordt omgesprongen, waarop Dr. Nouwens nog eenige toe lichting geeft wat voor voornoemden heer eene geheel andere wending aan de zaak geeft, wordt het voorstel Oister wijk in omvraag gebracht en aangeno men op 2 stemmen na die van de firma C. v. Bommel en van firma Wed. J. P. van Bommel te Moergestel. Na een kort woord van dankzegging aan den heer Dr Nouwens wordt over gegaan tot uitreiking der prijzen. Bij het uitreiken van den len prijs van de afd. A fijn Heerenschoeisel spreekt Dr. Nou wens eenige hartelijke woorden. De uitslag was Afd- A Fijn Heerenschoeisel. Ie prijsFr. Horvers een verguld zil veren medaille met diploma en f 10. 29 punten. 2e prijs Adr. Korthout f 6 met di ploma, 28 punten. 3e prijs C. Fabrie f 5 met diploma, 27 punten. 4e prijs P- Jansen f 4 dipl. 25 p. 5e prijs A. J. v. d. Brekel f 3 d. 24 p. 6e prijs A. Borghaerts f 2.50 d. 23 p. 7e prijs H. Graft f 2.50 d. 22 p. 8e prijs A. v. Keulen f 1. d. 21 d. 9e prijs M. G. Verhoeven f 1 d. 18 p. 10e prijs J. v. d. Wiel-v. d. Ouden f 1 d. 13 p. 11e prijs H. v. d. Dungenfl d. 12 p. 12e prijs J. v. Pijnenburg f 1 d- 12 p. 13e prijs Fr. v. d. Louw f 1 d. 12 p. Afd. B Fijn Burgerschoeisel. Ie prijs W. Paaijmans een verguld zilveren medaille met diploma en f7 50 28 punten. 2e prijs. J. Paaijmans f 5 d- 27 p. 3e prijs H. van Loon f 4 d. 23 p. 4e prijs J. v. d. Wiel Pz. f3 d. 22 p. 5e prijs W. v. d. Braak f 2.50 d. 21 p. 6e prijs H. Jansen f 1.50 d. 19 p. 7e prijs C. Pijnenburg f 1 d. 17 p. 8e prijs A. Paaijmans f 1 d. 11 p- Als een bijzonderheid deelen wij hier bij mede, dat de le prijswinnaar van de Afd. B een jongen van 15 jaar is en slechts 2 jaar bij het vak. Aan de beide eerste prijswinners werden vanwege de Oisterwijksche vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer de zilveren medailles en diplo ma's uitgereikt. Na deze drukke werkzaamheden ver- eenigden zich vele leden aan een feest maaltijd, waar 't als altijd hoogst gezellig toeging. Daarna was er concert in den tuin van het hotel »De Linde», aangeboden door de Koninklijke Harmonie »Asterius« waarmede deze dag van grooten arbeid werd gesloten. De afdeeling Oisterwijk een woord van hulde voor de regeling van den Congres-dag die 't aangename met 't nuttige vereenigde en zoo'n uitstekend verloop had. Oisterwijk heeft getoond dat het is een aangename en gezellige plaats waar de vreemdeling gaarne vertoeft en nog eens terugkomt. De Keizer heeft ook 10.000 mark geschon ken voor Zeppelin's iuchtschepenfonds. Op't oogenblik is er luim 21/4 millioen mark bijeen. Men wil een Zeppelin-postzegel maken, die verkocht zal worden voor 20 pfenning, waarvan de helft voor het goede doel zal worden besteed. Naar men verzekert heeft Zeppelin gezegd iht hij binnen vier weken dezelfde reis naar Mainz zal maken met net model no. 3 als hij gtdaan beeft met het verongelukte schip. In een uitvoerig schrijven zet Zeppelin uiteen dst niemand te laken is wegens het losbre ken van den ballon. Alie voorzorgen waren genomen en meerdere touwen voor de ver ankering waren niet te vinden. Toen de bal lon echter door den wind omhoog werd geduwd, was er geen houden aan de mau- nei, die de touwen nog vast trachtten te nouden, hebben hun handen op verschillen de plaslsen gebrand. De brand moet volgen» deskundigen slechts outstaan zijn door een electrische ontlading van de atmosfeer. Officieus wordt te Berliju bekend gemaakt dat de rijksregeering zich op het standpunt p'aatat dat Zeppelin het bewijs hetwelk van hem gevorderd werd, geleverd heeft. Hij heeft bewezen, dat hij honderden kilometers kan varen en naar welgevallen in de luch.t inanoeuvreeren kar. Daarmee is zijn taak volbrachtdat hij de 24-uurs vaart niet heeft volbracht, acht men van secundair be lang. Het burg&rlijk huwelijk van Jean Lanes en mejuffrouw Falières is gisteren te Parijs gesloten in tegenwoordigheid van alle minis ters en een groot aantal officieele personen. Het kerkelijk huwelijk had vervolgens in de Madeleiue plaats. De plechtigheid was zeer eenvoudig. De pastoor dor Madeleine zsgende het huwelijk in. Tegenwoordig wa ren president Falüères, de minister Pichon en Thomson en vele gezanten, o, a. die van Nederland. Onze Marine. De N. Rott. Ct. verneemt, dat op de marinebegrooting gelden voor vier nieuwe onderzeesche torpedobooten zullen worden aangevraagd. Nederland en Venezuela. De New York Herald verneemt uit de CuraQOsehe hoofdplaats WillemstadDe kruiser ^Gelderland" vertrekt Maandag met geweren en munitie naar het Nederlaodsche eiland Aruba, opdat de bewoner? zichzelf zullen kunnen verdedigen. Zaterdagavond kruiste daar in de buurt een Venezolaansch oorlogsschip. Het herhaaldelijk tegengesproken bericht van het reisklaar maken van de ^Friesland" wordt nu ten stelligste bevestigd. Ook dit pantserschip gaat naar de West-Iudische wateren De yHeemskerek" heeft hedenmiddag uit Nieuwediep zee gekozen. Reuter seint heden uit Willemstad Als voorbereidende maatregel voor een mogelijke botsing tus*chen Nederland en Venezuela wordt er te Willemstad een station voor dradelooze telegrafie ingericht. De kruiser Gelderland is gisteren naai het naburige eilaud Aruba vertrokken, met gewereD en schietvoorraad voor de bewoneis, die feitelijk zonder bescherming zijn. Tot versterking van de landmacht op CuraQao vertrekt 21 Augustus a.s., meteen der schepen van den Kon. West—Indischen Maildienst, een detachement koloniale mili tairen van het ^valide-gedeelte* der Kol. Reserve te Nijmegen, ter sterkte van 1 serge ant, 2 korporaals en 50 soldaten. De minister van Buitenlandsche Zaken had Zaterdag j.l. een langdurig onderhoud aan zijn dppartement met den Auicrikaan- schen gezant hier to lande. De veronderstelling zal wel niet te ge waagd zijn, dat dit onderhoud in de eerste plaats geloopen heeft over de houding, door de Vereenigde Staten tegenover het tusschen Ned rland en Venezuela gerezen conflict am te nemen. Naar het Volk mededeelde, zal het pantserschip vHeemskerck* naar de Venezolaansche kust vertrekken met slechts 40 a 50 bevaren matrozen en verder met 70 k 80 jongens, onder wie er zijn, die nog geen 17 jaar tellen. Op dit gegeven borduurt het blad een tirade over kalmte en vastberadenheid bij deze »kinderen« te midden van kruit damp en springende granaten. En wat is nu de waarheid Aan een schrijven, dat het Handels- b 1. ontving en van goed ingelichte zijde afkomstig is, zijn de volgende bijzonder heden ontleend De »Heemskerck« was gedurende de laatste paar maanden in dienst als oefen schip voor de militie, en bestond de bemanning, wat de matrozen en stokers betreft, voor een deel uit zeemiliciens en milicien stohers. Het is bekend, dat de zeemilitie niet naar de koloniën mag worden gezonden en als gevolg van de veranderde bestemming het vertrek naar de West moest deze zeemilitie weder worden vervangen door matrozen 3e klasse en stokers 2 klasse. De be manning werd daardoor weder terug gebracht op haar normale samenstelling, zooals die te allen tijde voor dat schip is aangegeven, en wel32 matrozen le klasse, 31 matrozen 2e klasse, 62 ma trozen 3e klasse, 9 lichtmatrozen, 10 stokers olieman, 16 stokers le klasse, 36 stokers 2e klasse en ongeveer 40 mariniers. Het samenstellen van deze bemanning kan zonder de minste moeite plaats hebben. Als bewijs daarvoor kan tevens dienen, dat nog steeds vele verzoeken inkomen om op dit schip te worden ge plaatst. Onder de heele bemanning bevinden zich acht personen tusschen 16 en 17 jaar oud, verdeeld over de matrozen 3e klasse en de lichtmatrozen. Dc Atjch-oorlog. Het geschil tusschen de iudische autori teiten over de vraag of op Atjeh t.ioepen- vermeerderiug noodig was is door den uieuweo gouverneur, overste Swart, wien door den gouverneur-generaal de beslissing opgedragen was, in ontkennenden zin opgelost, uaar lelegrafisch wordt gprneld. Een nieuwe expeditie. Acn het Ilbld. wordt uit Ind:ë geseind Het gerucht betreffende Nias berustte op een overdreven rapport van deu controleur. De zending van oorlogsschepen daarheen bleek onnoodig. Biunenkort gaat kapitein Kruisheer daarheen met 8 brigades maré chaussee". Dc Gouverneur van Suriname. Blijkens een bij het departement van koloniën uit Paramaribo ontvangen telegram heeft de gouierneur vau Suriname, de heer mr. D. Fock, 10 dezer bet bestuur aldaar •janvaard. Hellandseh fokvee naar 't buitenland. Als een bewijs, dat het Hollandsche fok vee meer cn meer in het buitenland de aan- docht trekt, kan dienen het bezoek, dat eeni ge heeren uit Galicië dezer dagen aan ons land brachten. Op initiatief van eeu groot grondbezitter lubben de heeren ons land doorgereisd om gedeeltelijk voor particuliere rekening, ge deeltelijk voor rekening van het gouverne ment, eerste qualiteit fokvee aan te koopen. Hiertoe hebben zij bezocht de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Het grootste gedeelte van hun bezending hebben zij uit Noord-Holland betrokken waaronder vier stieren. Van de 24 dieren, welke uit deze pro vincie met tuberculine werden ingespoten, reageerde geen enkele. De regeering, die reeds veel had gedaan om vrijen doorvoer voor het vee te verkrij gen, verleende ook verder haren steun door de inspuitiug met rijksseruin te doen plaats hebben en de dieren door ambtenareu ven het rijksseruminstituut te laten observeeren. Waar slechts vee ^an bekende productie en afstamming door het buitenland wordt verlangd, is het alleen mogelijk door een rationeele fokkerij, dus door te fokken on der toezicht eener fokvereeuigiug, die toL het stamboek is toegetreden, aan hun eischen te voldoe i. Fokkers, die hun belang begrijpen en de medewerking van de regeering as.nschouwen, zullen dus goed doen, zooveel mogelijk in die richting te werken, d°ar prijzen tot f400 voor éénjarig vrouwelijk fokvee vrij wat meer dan marktwaarde is. Wereldtentoonstelling in 1913 Naar het Ccutr. verneemt, bestaan er ernstige plannen, om in 1918, ter herinne ring aan onafhankelijkheidsverklaring in 1813, een wereldtentoonstelling te orguui- seeren in de hoofdstad of in de residentie. Reeds is men bezig commissies en subcom missies te formeeren. Prins Hendiik naar Meeklenburg. Prins Hendrik zal, gelijk gemeld, heden voor een 14 dagen naar Meeklenburg gaan. De prins zal eenige dagen op zijn landgoed Dobbin doorbrengen en ook nog eenigtn tijd bij zijn moeder de groothertogin Marie te Rabeusteinfeld, logeeren. ONDERTROUWD: EN W AALWIJK. -n3 Augustus 1908. GEEN RECEPTIE. GETROUWD: EN die mede namens wederz dsche familie har telijk dank ztggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 11 Augustus 1908. HOOG LOON. Schriftelijke aanbiedingen worden zoo spoedig mogelijk bij de Redactie ingewacht. Brieven franco letters T.Z.Z. NIJGH VAN DITMAR'S Algemeen Advertentie- Bureau. Rotterdam. TELEGRAM. J. SCHOUTEN. PURMEREND. Gelieve uit te betaleu. te WaRlwijk, z:<l bij inzet op Donderdag 13 Augustus 1908, ten koffiehuize van J DE KORT te Baardwijk, bij toeslag op Donderdag 27 Augustus 1908, ten koffiehuize van C. PULLENS in ,Het Vosje* aldaar, tel kens oui 7 uur des avonds, A. Voor de Familie van wijlen den Heer C. Marks. ONDER BAARDWIJK. KOOP 1. Een dubbel huis aan de Dorpp- straat, met Erf en Tuin, Sectie E dos. 996 en 997 en oostelijk deel van no. 994, groot te zamen ongeveer 4 aren. KOOP 2. Een Huis en Erf, westwaarts naast koop 1, Sectie E no. 995 en westelijk deel van no. 994, groot te zameu ongeveer 2.80 aren. KOOP 3- Een Huis met twee woningen aan den Dijk, Sectie E no. 893 en noordwestelijk deel van no. 994, groot te zamen ongeveer 2.70 aren. Bij den toeslag komen koopen 2 en 3 in massa. KOOP 4. Een Huis met Erf aan de Dorpsstraat, Sectie E, Zuid-oostelijk deel van no. 512, groot ongeveer 3.50 aren. KOOP 5. Een Bouwterrein, westwaarts naast koop 4, Sectie E, Zuid-westelgk deel van no. 512, groot ongeveer 2.50 aren. KOOP 6. Een Huisje met Erf aan den Dijk, noordwaarts achter koopen 4 en 5, Sectie E no. 513 en noordelijk deel van no. 512, groot te zamen ongeveer 2.50 areD. Bij den toeslag komen koopen 4, 5 en 6 in massa. KOOP 7. Een Huis met Erf en Bouw land, Sectie E no. 418 en 419, groot te zamen 6 70 aren. B. Voor de Kinderen J. Vebhulst. ONDER BAARDWIJK. Een Hui# met Erf en Bouwland, Sectie E no. 1037, groot 1.20 aren, staande en gelegen aan den Dijk. te Waalwijk, maakt hekend, dat het Koffiehuis metluiu te Waspik, geveild voor den Heer J. A. SIPS aldaar, door inzet en verhooging staat aan slech'.s f1200. Toeslag Maandag 17 Augustus 1908, 's avonds 7 uur precies, in het te verkoopen koffiehuis. Dagelijks kau ten kantore van Notaris RANT worden gehoogd.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2