BINNENLAND. BUITENLAND. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Marokko. Ingezonden StukLen. De Tiiburgsche uitsluiting. hardhandig aan te pakken, teneinde hem j te leeren zich beleefd te gedragen tegen over buitenlanders en hun rechten te eerbiedigen. De regeering te Washington zou gaarne zien, dat Nederland zich daartoe leende, natuurlijk binnen de grenzen door de Monroeleer gesteld. In den Leader van Cleveland, wordt naar aanleiding van het optreden van Castro betoogd, dat er behoefte bestaat aan een groot Hof van beschaafde mo gendheden, teneinde machthebbertjes als[Castro te leeren, dat cr zekere grenzen zijn, die zij niet mogen overschrijden. In denzelfden geest laten ook andere Amerikaansche bladen zich uit. Naar aan de New-York Herald uit Den Haag wordt medegedeeld, zou onze Minister van Marine, die thans zijn verloi onderbroken heeft en in Den Haag ver toeft, een onderhoud hebben gehad met den heer Beaupré, den Amerikaanschen minister-resident in Den Haag, en na dat onderhoud zouden orders zijn gegeven voor het gereedmaken van de «Friesland" en de «Utrecht". Naar de Tel. verneemt, wordt de laatste hand gelegd aan de pantserschepen «Utrecht*, te Nieuwediep en «Holland* te Amsterdam. Slechts het schi'derwerk moet nog voltooid worden. De «Holland* zal 29 dezer vertrekken, tetwijl de «Utrecht* bestemd is 25 October e.k. naar de Venezolaansche wateren te ste venen. Wanneer de vijf oorlogsbodems daar zullen zijn, zal beschikt worden 1717 marine-manschappen met 134 kanonnen. Verder deelt men mede, dat aan de geemployeerden der werven te Nieuwe diep, Amsterdam en Hellevoetsluis geen verlof wordt verleend dan bij groote noodzakelijkheid. De Friesland gaat 1 September a.s. Dc Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in de maand Juli f 14,458,833.237a opgeb aciit tfgenorer i 14,017,660,621/8 in Juli 1907. Deopbrengst wasalzoo in de afgeloopen maand f441,072.66 hooger dan in de overeenkomstige maand ▼au verleden jaar. Dit bedrag wordt merk waardigerwijs nagenoeg precies gedfkt door het bedrag dat de successierechten in Juli 1008 meer hebben opgeleverd dan in Juli 1907. Verleden jaar kwam als successierecht fl,081,505 binnen dit jaar f 1,522,104 OS1/» Het verschil (en voordrele van Juli 1908 is 1410,699,085. Een blijde lijding. Vóór eeuige dagen bevatten de buiten- landsche bladen een Reuter-telegram, waarin een blijde gebeurtenis in onze Koninklijke familie werd aangekondigd. Alhoewel het Reuter-bureau over 't algemeen bekend is als een ernstig nieuws-agentschap, dat niet lichtvaardig berichten seint, hebben wij er toch voorzichtigheidshalve geen melding van willen maken, te meer waar de Parijsche Matin* den volgenden dag een tegenspraak tan het bericht bevatte. Nu ons echter naar aanleiding van ver schillende geruchten een telegram uit Apel doorn bereikt, meenden wij de tijding ouzen lezers niet langer te mogen onthouden. Nochtans laten wij de:i berichtgever alle verantwoordelijkheid voor zijn bericht. Hij seint 't volgende De geruchten, dat H. M. de Koningin eene blijde gebeurtenis tegemoet tiet, vinden hun grond in dc volgende feiten. De hof rouw is langer dan strikt uoodig was ver lengd, waardoor tonder argwaan te wekken, festiviteiten konden vermeden worden. Ook is het opgevallen, dat II. M. niet mede naar Mecklenburg is gegaan, wat H. M. elk jaar placht te doen. Ook het bezoek aan Soestdijx bleef acuterwege en H. M. de Koningin ontving op Het Loo bezoek van Haar Moeder. De landbouwtentoonstelling te Apeldoorn, waarvan H. M. de Koningin beschermvrouw is, wordt niet door H. M. btzocht. Waar schijnlijk zullen ook de feesten van 31 Aug. te Apeldoorn, welke H. M. gewoonlijk bij woont, niet door Haar word«n bezocht. (Wij kunnen hieraan nog toevoegen het bericht, ons heden door onzen Amsterdamschen cor respondent geseind, dat de Intern, tentoon stelling van fotografische kunst te Amster dam, waarop H. M. ook foto's heeft inge zonden, niet door H. M. zal bezocht worden. Zooals men weet, was daar ernstig sprake van. Red.) Algemeen wijzen deze feiten op voorzich tigheid. Verder vernemen wij, seint de corres pondent dat de blijde gebeurtenis in Pebruari of Maart verwacht wordt. Ook vernemen wij bij geruchte, dat het Hef dezen winter te Apeldoorn zal blijven. Het zou nog zes weken aanloopen vóór de officieele mededeeling in de Tweede Kamer zal geschieden. (Pro?. 's Hert. Ct.) Buitenlandsche bladen bevatten Zaterdag een telegram uit Apeldoorn, meldende dat H.re Majesteit de Koningin in gezegende omstandigheden zou verkeeren. Hit hleek ons, dat te Apeldoorn dit ge rucht algemeen geaoht wordt waarheid te bevatten. De gelukkige gebeurtenis zou teger. Februari-Maart mogen worden tege moet gezien. Het Hof zou behoudens bijzondere omstandigheden den winter op Het Loo doorbrengen. Het trekt de aandacht dat Hare Majesteit zich meer dan ooit in acht neemt en zelfs maar celden een rijtoer maakt. Wij maken niettemin van -dit blijde bericht slech's onder voorbehoud melding, daar w ij er rechtstreekeche beves tiging niet van kunnen geven. (N. Ct Neüerlandseh vee voor Zuid Afrika Men meldt aan de »N. R. Ct Naar wij vernemen zal ons land in den loop der volgende week worden bezocht door den heer A Holin, directeur der staatsproefboerderij te Potchefstroom, die opdracht heeft van de Transvaalsche regeering om in Nederland een aantal uitmuntende fokrunderen aan te koopen. Men schijnt in Zuid-Afrika tot de overtuiging te zijn gekomen, dat voor de toestanden daar te lande het Neder- landsche vee het meest ge'chikt is- De door den heer Holm aan te koopen dieren zullen, evenals zulks in den laat- sten tijd met meerdere bezendingen voor het buitenland bestemd vee is geschied, door een vanwege de Nederlandsche regeering aan te wijzen deskundige wor den onderzocht. Meer en meer blijkt dat eene op deze wijze uitgevoerde keuring voor den goeden naam van ons fokvee in het buitenland van groot belang kan zijn en dat deze maatregel zoowel door de fok kers hier te lande als door de importeurs en de betrokken autoriteiten in het bui tenland zeer op prijs wordt gesteld Stuatspoor. Door de S S. is de volgende bepaling gemaakt. De samen op een gezelschapsb.ljet reizende personen behoeven voortaan niet allen van hetzelfde station te ver trekken of tot aan hetzelfde station door te reizenhet is geoorloofd, dat een gedeelte van die personen zich eerst onderweg bij het overige gezelschap voegt, of reeds vóór het bestemmings station van het collectief-biljet de reis eindigt. NederJandsobc groenten in Duitschiaud Aan de Köln. Ztg. wordt geschreven, dat dit jaar de invoer van groenten uit Nederland een zeer grooten omvang heeft gekregen Op de weekmarkten te Essen, Bochum. Gelsenkirchcn, Dort mund, Mülheim, Duisburg, komen de meeste aangeboden groenten uit Neder land. Volgens de Mark. Sprecher is deze steeds stijgende invoer niet een gevolg van betere qualiteit of lagere prijzen, maar alleen van de omstandigheid, dat de warmoezerij in Rijnland, Westfalen de steeds toenemende vraag niet kan dekken. Het blad dringt nu op uitbreiding van den groententeelt in het Rijnsch-West- faalsche industriegebied aan, die van meer beteekenis is dan de steeds minder voordeelig wordende graanbouw. 31 Augustus. Naar men verneemt, wordt overwo gen, den 31sten Augustus voor de uit voering van den post- en telegraafdienst als een Zondag te beschouwen. 4c Bredasche Katholiekendag Wij ontvingen het officieel programma van den 4en Bredaschen Katholiekendag, die op 8 September a.s. te Hulst zal worden gehouden. Daaruit blijkt, dat de indeeling van den dag deze isom 10 uur optocht met vaandels en banieren van het station naar de kerk van den H. Willibrordus om halfelf H. Mis in die- kerk, welke zal worden opgedragen door Z. D. H. Mgr. Leyten van halftwaalf tot halftwee afdeelingsvergaderingen van halftwee tot drie uur concerten op de Groote Marktvan halfvier tot halfzes algemeene vergadering, waarin de voorzitter van het dagelijksch bestuur, de heer Jos van Waesberghe, een openingswoord zal spreken en de heer Alb. van der Kallen van Breda een rede zal houden. Te Dresden ia Zaterdag het internationale Esperantistcncougre? geopend, onder voor zitterschap van dr. Zamenhoff, den vader der wereldtaal. Er zijn 3000 deeluemers. De keizer zond telegrafisch rijn beste wenschen. De kapitein van Küpeniok. Volgens de Berlijnache bladen, is de vka- pitein van Köpenick* vrijgelaten op grond van een kabinetsorder van den keizor. De Berlijnache correspondent van de Köl- nische Zeitung meldtIemand wien men zijne begenadiging waarschijnlijk algemeen en van harte gunt, is de, als kapitein van Köpeniok, in de heele wereld welbekende schoenmaker Volgt. Het geniale boevenstuk, waardoor hij zich van de gemeentekas van Köpenick meester maakte, het opcomman- deeren van soldaten, de inhechtenisneming van den burgemeester al dezo gebeur tenissen, die eerst stomme verbazing, daarna een bijna onbedaarlijk gelach verwekten, zijn nog in ieders heugenis. De heele geschie denis was zoo koddig, dat men bijna geneigd was, haar meer als een dwaze studentenstreek op te vatten dan als een misdrijf. Voor het gerecht bleek later dat Voigt wel een mis dadiger, maar van een tam slag was, die zich alle mogelijke moeite had gegeven, om eerlijk zijn brood te verdienen en waarschijn lijk nooit de kapitein van Köpenick zou geworden zijn, indien de politie het hem niet, op hoogst onnoodige wijze, door uit zetting uit verschillende steden onmogelijk gemaakt had, om aan de kost te komen. Voigt zal vermoedelijk zyn levensavond in rust kunnen besluiten. Een rijke dame heeft hem in den tijd dat hij gevangen zat, een ruime toelage verleend en moet hem, van den d<g van zijn invrijheidsstelling af, een levenslange lijfrente van f1200 mk. gewaarborgd hebben. Van vele kanten heeft men zich ook bereid vcklaard, hem behoor lijk bezigheid te verschaffen, zoodat er uit stekend gezorgd is voor den man, die de heele wereld een tijd lang een allerdolst ge noegen heeft bezorgd. De kapitein is nu 60 jaar. De kapitein van Köpenick is, zooals wij hierboven meldden, begeuadigd en vrijgelaten. Doch noch de Köpenickers, noch anderen behoeven meer voor hem Ie sidderen. De schoenmaker Voigt zjI naar alle waarschijn lijkheid niet meer //ten strijde trekken" te gen vreemd eigendom. Voigt is een ander man geworden, een trotsch, zelfbewust mensch Voigt gevocltzich 'n beroemd man; rne.t recht, want wie de heele wereld kan doen lachen mag er aanspraak op maken niet zoo spoe dig uit de herinnering te verdwijnen. De oude Voigt heeft thans een gemeubileerde kamer gehuurd. Hij zal nu niet alleen stapels brieven en ttlegrammen op zijn schrijftafel laten liggen, juist zooals beroemde professoren en generaals, uie ecu jubileum vieren, dat plegen te doen, maar ook be zoeken ontvangen, begunstigers en vrienden. En, als zijn naam nog eens met een inbraak in verbinding zou worden gebracht, dan kan het slechts zijn, dat Voigt de be tolene is, want hij rekent zich nu tot de vermogenden. Voigt heeft geld, een lijfrente, van overal worden hem goede betrekkingen voor zijn levensavond aangeboden, en vele meisjes offreeren misschien ook hun hart. Dc Katholiekendag te Dusseldsrf. Zondag is ouder bijzouder groote belang stelling de 55e Duitsche Kathol ekeudag te Dusseldorf geopend. Van bevriend.* zijde ontving het D. v. N. daarover het navol gende v> De Arbeiterfestzug was gewoonweg indruk wekkend. 'i Zijn deze optochten, die den Katholiekendag groot hebben gemaakt. Voor een jaar of tien bestonden die niet en de katholieke dagen verliepen in een stad als gebeurde er niets. Thans stacn honderd duizenden toe te zien, ieder is vol bewon dering voor zoo een optocht. Er waren volgens zeggen van den leider van den op tocht 59000 arbeiders. In twee rijen trok ken ze op het plein Jaegerhof voorbij den Kardinaal, die door andere hoogwa-rdig- heidsbekleeders omringd op een verhevenheid stond. Er war n n.l. nog de Wijbisschop Dr. Müller, een Fransiskaner missiebieschop B&hlmann en vele afgevaardigden van den Rijksdag. Er waren zoo wat 107 muziek korpsen en ongeveer 12 0 vanen. Het duurde l'/9 uur eer de stoet voorbij was Het ken merkte zich in vergelijking met Essen, door grooter enthousiasme, vooral aan 't slot, heel de menigte (n 1. 100.000 uian drong rond de balustrade en zong hetGroszer Gott, wit loben Dich. Daarna gaf do Kar- diuaal zijn zegen, 't was eiufach groszartig. Nog zij opgemerkt dat van alle streken van Duitêchland afdeelingen vertegenwoor digd waren, o. van Bremen, van Frank- ioit-Osuabrück, ja zelfs van een Deutscher Arbeiterverein uit Parijs. Wat me ook trof was een groote afdee- ling postboden in uniform. Waar'ijk ik ken geen grootscher betoog van de kracht der Katholieke Kerk op het vereenigingslevcn. Aan prof. Mausbach uit Munster, een van de welsprekendste katholieke redenaars, is opgedragen het woord te voeren over^de bete keuis van de encycliek betreffende het modernisme, in het bijzonder voor de Duit sche katholieken*, Daarop sluiten andere redevoeringen aan over: #den zegen van het katholicisme (dr. Bitter), jydm toestand van de katholieken in oeconomisoh en maat- schappelijk opzicht" (dr. Breuns), //bescher ming van de katholieke idealen bij de studeerende jongelingschap" (dr. Laarmaun.) Onder drie vreemde sprekers vinden wij den naam van dr. Janssen, pastoor te Bunnik. Hij zal spreken óver de verhouding en den toestand van katholieken en protestanten in Nederland. Vandaag wordt de oude keizer 78 jaar. Omdat dit jaar tevens het jaar is van zijn zestigjarig regeeringsjubiló, wordt de dag van heden met bijzondereu luister gevierd. Zondag begonnen de feestelijkheden alin den Prater ga7en 3D muziekkorpsen uitvoe ringen. Er waren 100.00U personen bij. De stad is prachtig versierd. De Duitsche kei zer zond telegrafisch zijn beste wenscheu. Vandaag wordt de amnestie voor veroor deelden wegens majesteitsschennis of belee- digiug van leden van het vors'-elijk huis afgekondigd, alsmede voor hen, die tot lichte straffen zijn veroordeeld. De sultan die nog twee dagreizen van Marakesch is verwijderd, schijnt een over winning op rijn tegenstanders behaald te heb ben. Zijn mehallah stond ouder bevel van M'Tougi.i, die er in slaagde tenten, kanonnen, paarden, wapenen en munitie buit t® maken. M<-n verzekert, dat de troepen van Moelay Hafid 300 dooden hadden en 500 gekwets ten. M'Tougui liet 50 afgeslagen hoofden naar ziju huis brengen en evenveel naar Mogador. Ook de krijgsmacht van Oumer Rebia, die den vijacdelijken stam der Rr- bamma versloeg, is naar den sultan over- geloopen, 200 krijgsgevangenen en 50 af geslagen hoofdeu meevoerend. Het gerucht gaat, dat Moelay Hafid ern stig ziek is In Oran schijnt weer een over val van Marokkanen gevrtesd te worden. Generaal Li»u'y is er heen op weg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van 't ingezonden stuk van N. N. in uw veelgelezen blad eenige op- en aanmerkingen. Kritiek kan haar nut hebben, maar dan moet zij opbouwend zijn. Is dit het geval met die van N. N Zijn de leden van den Gemeenteraad te Raamsdonk zoo slecht, dat zij tegen hunne overtuiging in handelen en zoo den eed breken voor hunne in functie- treding afgelegd Of zijn zij zoo weinig ontwikkeld, dat zij geen overtuiging hebben Volgens mijne meening is noch het eerste, noch het tweede het geval. N. N. schrijft«Moesten wij daarvoor ons het vuur uit de sloffen loopen Schrijver dezes is meer kalm, brengt bij verkiezingen naar geweten zijne stem uit, drinkt zijn glaasje uit eigen porte- monnaie en heeft zich dan later niet te beklagen, dat het Bestuur andere inzich ten heeft dan hij. Daarvoor is hij niet verantwoordelijk en trekt er zich ook niets van aan. Toch begrijpt hij zeer goed, dat het vervelend is, als men zich het vuur uit de sloffen geloopen heeft, en zoo in hooge mate zelf mede verantwoordelijk is gc- 'woiden voor de samenstelling van een gemeenteraad, dien men later aan de minachting van het publiek meent te moeten prijs geven. Wat den Burgemeester betreft, een enkel woordje. Bijna 40 jaren is hij hoofd dezer gemeente en heeft velen aan zich verplicht Menig arme heeft hij uit moeie- lijke omstandigheden gered. Steeds was hij gereed door milde bijdragen te steu nen, waar hij het noodig vond en heeft zich daardoor de achting van velen ver worven. Dit heeft hij ook nu weer ge toond door zijn hooge inschrijving. En waarom Omdat hij electrisch licht het licht der toekomst acht en hij daardoor Raamsdonk, de grootste en een der welvarendste gemeenten der Langstraat tot nog grooteren bloei hoopt te brengen. (En verandering is noodig. Het licht, zooals 't tot nu toe was, is slecht.) Het gezag van zoo iemand moet niet ondermijnd, maar gesteund worden. En heeft hij 't eens mis, welnu, dan zal men, door op eene gepaste en wettige wijze zijne bezwaren bij de bevoegde macht in te dienen, meer bereiken dan door hatelijke persoonlijkheden in anonieme, ingezonden stukken. A. Raamsdonksveer, 15 Aug. 1908. Mijnheer de Redacteur Volgens uw correspondent zal door Ged. Staten geen beslissing genomen worden aangaande 't besluit van den gemeenteraad van Dussen om den onder wijzer Nass ongevraagd eervol te ontslaan, nu door genoemden onderwijzer eervol ontslag gevraagd is wegens zijn benoe ming tot leeraar aan een H. B. S. 't Kan echter zijn nut hebben nog even op deze onverkwikkelijke geschie denis terug te komen. Ik wil me niet uitspreken over de. wenschelijkheid van 't al of niet aan blijven van den heer Nass aan de school te Dussen, evenmin over t recht van een gemeenteraad om de rechtspositie der ambtenaren op een dergelijke manier met voeten te treden, als hier gebeurd is. Maar ik wil even doen uitkomen, hoe het geloofsfanatisme van Dussens vroede vad'ren zich niet ontzien heeft de wet op 't Lager onderwijs in een hoek te duwen. Art. 30 dier wet zegt aangaande 't ontslag aan openbare onderwijzers, dat het kan gegeven worden a. rechtstreeks overeenkomstig eigen verzoek- b. op voordracht van B. en W. of van den districtsschoolopziener, als het een hoofd betreft. c. op voordracht van B. en W. of van den arrondissementsschoolopziener, als het een onderwijzer betreft. 1. In de twee laatste gevallen kan 't ontslag niet eervol worden verleend. En toch durft men in Dussen het ont slag, bedoeld onder art. 30 c, eervol geven. Me dunkt, met de duidelijk sprekende wet voor oogen behoeft het gemeente bestuur van D. zich niet te vleien met de gedachte, dat zijn besluit ooit eenige kans van goedkeuring heeft gehad. Een lesje van Ged. Staten zou intus- schen niet overbodig geweest zijn- A. C. K. Nu wij reeds de vierde week onzer uitsluiting zijn ingetreden en nog geen enkel vooruitzicht tot spoedige beëin diging of tot toenadering tusschen beide partijen is waar te nemen, meenen wij goed te doen de aandacht nog eens te vestigen op onzen strijd en wel om le kort en bondig eens te zeggen waarom het gaat en 2e om de minder goede indruk, die sommige overdreven pers berichten bij den een of ander mocht te weeggebracht hebben, weg te nemen. Door onze patroons is ons een ar beidscontract aangeboden, dat wij binnen 14 dagen moesten teekenen. Hadden wij het dan niet geteekend, dan mochten wij den aibeid niet hervatten. Geen medezeggingsschap in de samenstelling dezer arbeidsovereenkomst was ons toe gestaan. Ons niet kunnende vereenigen noch met deze wijze van sluiten van arbeidsovereenkomsten, noch, met den inhoud hebben wij een ander contract samengesteld en het bestuur der pa- troonsvereeniging daarover een onder houd verzocht. Dit onderhoud werd geweigerd en met ons modelcontract werd geen rekening gehouden. Door de Kerkelijke overheid werd de patroons verzocht de uitsluiting één week uit te stellen en intusschen met de arbeiders organisatie te onderhandeleu. Dit werd geweigerd. Eenzelfde verzoek van de Kamer van Arbeid werd geweigerd. Toen de uit sluiting een feit was geworden hebben wij nog tweemaal om onderhandeling verzocht, maar telkens werd het gewei gerd. Daarop hebben wij de patroons- vereeniging voorgesteld, ons en hun contract op te zenden naar de Kamer van Arbeid met verzoek dat deze uit de twee contracten een bemiddelings contract zouden samenstellen. Ook hierop gingen de patroons niet in. Toen hebben we de Kamer van Arbeid verzocht een verzoeningsraad samen te stellen en deze verzoeningsraad bestaande uit 4 patroons en 4 werklieden uit de Kamer van Arbeid, met den oudsten Wethouder als Voorzitter heeft bemiddelingsvoor stellen gedaan, die door de patroons alle zijn verworpen. Vervolgens heeft de verzoeningsraad de patroons verzocht hun contract drie maanden in te trekken. Ook dit werd verworpen. Men ziet hieruit dat onzer zijds alles is getracht om den strijd te voorkomen en toen hij uitgebroken was om hem zoo spoedig mogelijk te be slechten. Alles is echter afgestuit, laten we het gerust zeggen op den onwil der patroons. Onze 144 metaalbewerkers staan dus nog steeds op straat. De onwilligheid der patroons heeft de gemoederen ge prikkeld. Toch is het onzen leider ia deze beweging, den Secretaris van dei Arbeid, mogen gelukken onze mannen kalm te houden. Maar ook de gemoe deren der andere arbeiders worden ge prikkeld door de houding der Smeden patroons, vooral daar een der patroons veel moeite doet om in Turnhout werk krachten te krijgen en deze patroon met de bij hem werkende onderkruipers een rijtoer naar Oisterwijk heeft gemaakt. De bij hem werkende onderkruipers worden per rijtuig van en naar de tabriek gebracht vergezeld van 3 of 4 fietsende politieagenten. Als het rijtuig aan de fabriek wegrijdt was er altijd veel volk op de been, doch onregelmatigheden vielen niet voor, dan allen het volgende Toen Dinsdagmorgen der vorige week de Turnfroutsche onderkruiper met dea Tilburgschen onderkruiper, die aldaar getracht heeft meerdere collega's te zoeken, aan het station alhier aankwamen, was er een groote menigte verzameld, die hen uitjouwde en werd er door iemand niet tot de onderkruipers behoorende met één steen geworpen- Dienzelfden avond was het in de buurt der bedoelde ►werkplaats zeer druk en werden er in die werkplaats een paar ruiten ingeworpen, wat het gevolg heeft gehad, dat de politie de straat met de blanke sabel heeft schoongeveegd en den volgenden dag samenscholingen werden verboden. Bij onderzoek is ons gebleken, dat op 't oogenblik, dat de onregelmatig heden plaats hadden, aldaar betrekkelijk weinig uitgeslotenen tegenwoordig waren. Het optreden der politie dien avond heeft een interpellatie van het Kamerlid Arts in den Gemeenteraad uitgelokt, bij welke gelegenheid de Burgemeester ook verklaard heeft, dat het hem on bekend was dat in Breda voor Tilburg troepen waren geconsigneerd. Na dien avond is er niets meer gebeurd. Wij hebben gemeend om alle verkeerde denkbeelden weg te nemen, de ware toedracht en omvang van het relletje, dat tot zelfs in het buitenland buiten sporig overdreven is voorgesteld, te moeten meedeelen. De geest en den moed onzer mannen is goed. De publieke opinie Is op onze hand, dit getuigt ook de financieele steun ons door Tilburg verleend. Waar dit conflict niet alleen voor onze metaal bewerkers maar onze geheele katholieke vakbeweging van groot gewicht is en waar er wekelijks minstens f750.— ter onze beschikking diende te zijn, daar meenen wij langs dezen weg een beroep te mogen doen op de solidariteit onzer Katholieke—georganiseerde mede ar beiders van Nederland en op de vrienden van eene ordelievende vakbeweging. En gij vakbroeders, wilt gij toch onze

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2