Tweede Blad. Provinciaal Nieuws uramer Donderdag 20 Aug. 1908. 31e Jaargang. WAALWIJK, 19 Aug. 1908. Examen. Bij het Maandag en Dinsdag te Utrecht xehouden examen voor Apothekers- [ssistente is gestaagd Mejuffrouw Josep- line P. M. Zeegers van Waalwijk, die ïare opleiding genoot van den WelEd. estr. Heer A. H. van Doorn, gep. mi- itair Apotheker le Klas en gemeente apotheker te 's Bosch. Het examen Duitsch (1. o.) is met gunstig gevolg afgelegd door de eerw. zuster Clasine van Dongen, in de wereld Mejuffrouw Lucia van Gils. De geslaagden en familie onze geluk- wenschen. Benoeming. Door 't kerkbestuur is benoemd tot Suisse in de kerk van den H. Joannes den Dooper, de heer J. Donker, gepen- sionneerd wachtmeester der maréchausée alhier. Manoeuvres. Men meldt aan de 's-H. Ct. De groote manoeuvres, die na eerst te zijn vastgesteld, later werden afgelast, toen weder werden bepaald te zullen worden gehouden op kleine schaal, zul len nu volgens laatst genomen besluit vast en zeker gehouden worden op groo te schaal tusschen Tilburg en Heusden, beginnende 17 September. Behalve het 2e, 3e en 6e regiment infanterie zullen er aan deelnemen een regiment cavalerie en een regiment artillerie. P. C. Huisindustrie In opdracht der commissie tot het houden eener Nederlandsche tentoon stelling van huisindustrie is de heer J. |F. G. van Buttingha Wichers Jur. Cand., sedert eenigen tijd bezig met het ver zamelen van gegevens in deze gemeente. Het doel is het verbreiden van de ken- aangaande de toestanden in de huis- nis industrie. Onnoodig te zeggen dat het onderzoek hier ter plaatse -loopt over het schoenmakersbedrijf dat nog vele huiswerkers# omvat. 't Is vooral om de toestauden door de huisindustrie ontstaan, onder woord en beeld te brengen, dat een grondig onderzoek plaats heeft en dat inderdaad weergeeft wat als feiten kan worden geconstateerd. Licdertafel. Zondagmorgen gaf de Liedertafel op Musis Sacrum hare matinee aan Heeren honoraire leden en genoodigden als een bewijs van dank voor de belangstelling ondervonden bij hare bekroning te Antwerpen. De zaal was tot in de uiterste hoeken met een net publiek geheel gevuld. Toen de zangers op het podium geschaard stonden, sprak de Voorzitter, de heer A, C. v. d. Heijden, als volgt Geachte Dames en Heeren Alvorens een aanvang met de uitvoe ring van het programma te maken, ach ten wij ons verplicht eenige woorden tot U allen te richten, waartoe wij op den gedenkwaardigen avond van 10 Aug. j.l tot onze spijt niet in de gelegenheid waren. Ik zeg »tot onze spijt". Misschien moest ik hierbij voegen; »Ook gedeel telijk tot onze vreugde". Immers, uit dat spoedige en schier algemeene vertrek der menigte naar de markt, waar de harmonie een paar nummers zou uitvoe ren, meenden wij de conclusie te mogen trekken, dat ook voor de waardeering der instrumentale muziek in onze ge meente een betere aera is aangebroken, of althans zeker op het punt van door breken staat. Wij betuigen dan in de eerste plaats onzen innigen dank aan het Hoofd der Gemeente voor den hartelijke n geluk wensen door Z.E.A- tot ons gericht. Wat Z.E.A. zeide betreffende den in vloed der toonkunst op de vorming van het gemoed en de verheffing van den schoonheidszin, daarvan zagen wij te Antwerpen op den wedstrijd wederom de meest doorslaande bewijzen Daar toch geen bitterheid bij hen, wien de lauwer niet in den schoot viel, zoo min als overmoed bij diegenen, welke den palmtak der overwinning wegdroegen daar een oprecht waardeeren van elkan ders ernstig streven en kunnen. En waar overwonnenen als overwinnaars elkander na afloop van den strijd ook ontmoetten, smolt aller lied samen tot één machtigen zang, en gevoelden allen hoe zij om snoerd werden door één band, den band der harmonie, hoe zij stonden onder de macht van één en denzelfden schepter, den schepter der toonkunst. Onmiddellijk hierna betuigen wij onzen warmsten dank aan de vereeniging W. B., die in den korten tijd van haar bestaan reeds ten duidelijkste getoond heeft de belangen van Waalwijk volkomen tebegrijpen. Inzonder heid stemmen wij in met de hulde, door den geachten President den heer Houben, op zoo welsprekende wijze onzen Directeur gebracht en ook wij maken van deze gelegenheid volgaarne gebruik den heer Sars onzen diepsten dank te betuigen voor alles wat hij gedaan heeft om de Liedertafel ter overwinning te leiden. Wij stemmen in met de hulde den werkenden leden gebracht. Zij toch zijn prompt, schier eiken avond, vaak na een vermoeiende dagtaak, ter repetitie ge komen, overtuigd als zij waren, dat slechts oefening den meester maakt. Wij stemmen in met de hulde den Eere-directeur. den heer Frans de Cortie gebracht. De jeugdige plant der Lieder tafel moge door de oprichters, van welke de drie nog overblijvenden tot onze vreugde hier thans allen aanwezig zijn, in den grond geplant zijn, de directeur heeft dat boompje geleid, richting en wasdom gegeven. De oude takken mo gen van lieverleden zijn afgevallen, nieuwe er aan ontsproten, deze zijn en blijven niettemin geént op den ouden stam, terwijl de geest, de traditie van den Directeur nog steeds onder de ge lederen der zangers voortleeft. Ook een woord van dank voor de hulde ondergeteekende gebracht. Maar och, wat ik deed was waarlijk niet >unagran cosa*. Het weinige echter, dat ik deed, deed ik met liefde en toewijding, gelijk ik dat in de toekomst zoo lang mogelijk zal hopen blijven te doen. Wij brengen onzen dank aan de Waalwijksche harmonie voor de schit terende welluidende tonen, waarmede zij ons begroet heeft en aan haren geachten President den heer E. Klijberg voor de waardeerende woorden, op de hem eigene, wel sprekende wijze tot ons ge richt. Al wat wij de Liedertafel toe- wenschen, gunnen wij ook van ganscher harte aan zijne vereeniging Dank ook aan u aloude, zoovaak be proefde harmonie St. Crispijn, sinds biina drie kwart eeuw het »Luctor et Emergo" onzer gemeente, vóór hetgeen gij met uwe bescheiden, beperkte middelen voor ons gedaan hebt. En zoo zou ik kunnen blijven door gaan want zoo herinner ik mij weer de hulde der W. G. V. Ook u onzen dank en volgaarne wenschen wij u geluk met uw 12l/s jarig bestaan. Moge eenzelfde heilzon als ons te Antwerpen bestraalde ook u en uwe uitvoering a.s. Zondag be schijnen. Dank aan u vereeniging T.A.V.E.N.U met zulke onverbreekbare banden met ons verbonden. En niet het minst dank aan u, heeren honoraire leden en vooral daarbij aau u die door een vrijwillige bijdragen boven uwe contributie ons in staat gesteld hebt een instructeur te bekostigen. Door uwe trouwe tegenwoordigheid op zoovele onzer repetitien hebt gij een zachten moreelen drang op ons uitgeoefend Zeker, het kunstvuur moet in den boe zem der leden zelve branden, maar toch de vlam schittert en flikkert er te hel derder door, wanneer zij door belang stelling gevoed wordtde vonk huist in den vuursteen, maar het staal der be langstelling is noodig hem naar buiten te brengen, hem licht en warmte te doen verspreiden. En nu hoor ik misschien reeds onder u fluisterenMaar, vergeet gij uwen instructeur den heer Kallenbach niet Volstrekt niet- Ook deze komt nu aan de beurt. Was er een instructeur noodig Voor hen, die hun eigen eng hoofd als het brandpunt van alle muzikaal kennen en kunnen beschouwen, misschien niet doch voor hen, die beseffen, dat er altijd meester boven meester is, wel degelijk. Immers, het huis moge nog zoo schoon geverfd zijn, de vernis eerst geeft het glans en gloed de schilderij moge klaar zijn, de laatste toets van den meester doet de schoonheid te beter T>en relief treden de kunstvoorwerpen mogen uit gepakt en gerangschikt zijn, de fijne, smaak weet ze op de beste wijze te étaleeren, het gerecht moge volgens de regelen der kunst toebereid zijn, pi- quante sauce geeft het den onmisbaren geur en smaak. Dat alles nu is het eigendom van den instructeur 1 Hij legt aan een werk de laatste hand, waardoor het tot kunstwerk gestempeld wordt. Ten slotte een woord van dank aan allen, die op welke wijze dan ook, iets hebben bijgedragen om ons een onverge- telijken avond te bereiden. Hier zou ik kunnen eindigen. Doch eerst nog een kleine mededeeling. De Liedertafel gaat nu vooreerst niet meer naar een concours. Verre van ons daarom een rust, die roest, een stilstand, die achteruit doet gaan. Neen, wij zullen trachten de lessen in Antwerpen opge daan, in practijk te brengen, de Ver eeniging te consolideeren het peil onzer uitvoeringen steeds hooger op te voeren, om met eere te voorschijn te mogen komen, wanneer, na een betrekkelijk korten tijd, de Liedertafel haar Gouden Feest zal vieren. Laat, geachte toehoorders, tusschen U en ons steeds een goeden geest, een geest van waardeering en vriendschap blijven heerschen 1 Mogen de slotwoorden der cantate, gevloeid uit de dichterlijke pen van .wijlen den oud Waalwijker, W. v. Ingen en getoonzet door wijlen den meester der toonkunst, H. J. v. Bree, bewaarheid worden Dat geen m~.cht in eeuwigheid Toonkunst U van vriendschap scheid' Een luid applaus klonk na deze uit nemende rede, die eenieder ten zeerste had getroffen. Hierna werd uitgevoerd 1. Panis Angelicus Verballen. (Verplicht koor op den In ternationalen wedstrijd te Amsterdam 2. OpwaartsHol. (Koor naar keuze op ge noemden wedstrijd.) 3 Lentelied ....-• Verhulst. (Koor naar keuze op den internationalen wedstrijd te Antwerpen.) 4. De Avondster Weijtz. (Verplicht koor op den laatstgenoemden wedstrijd.) Deze nummers die allen uitstekend van staptl liepen, verschaften't talrijk publiek een waa" kunstgenot. Concert Waalwijksche Harmonie. Het concert door de Waalwijksche Harmonie 11. Zondag aangeboden aan ï.h. Honoraire leden in den tuin van den heer Antoon Gerris-Simons, heeft het gewenschte succes gehad. De tuin was goed bezet met een net publiek, èn de bezoekers èn de uitvoer ders zullen tevreden zijn over 't welsla gen dezer uitvoering. Er werd goede muziek gemaakt, 't weer was heerlijk, de tuin zag er goed uit, wat wil men nog meer. De verschillende nummers vooden over 't geheel eene goede vertolking, speciaal mogen we wel noemen »Julie* waarin de heer Jan van Rijen z'n mooie solo geeft. De harmonie gaf ons nog twee mooie marschen als over-nummers en werd 't uitstekend geslaagde con cert besloten met 't Wien Neerlandsch bloed. Met genoegen hebben we geconsta teerd dat 't bestuur 't als gewoonte schijnt te hebben aangenomen, iedere uitvoering met een nationaal lied te doen eindigen. Wij gelooven dat het publiek zoowel als de muzikanten zeer voldaan waren over dit tuin-concert en dat dit wel door meerdere zal gevolgd worden. De honoraire leden hebben nu weer een keer te meer kunnen constateeren, hoe ijverig gewerkt wordt om Waalwijk iets goeds te bieden, hoeveel ambitie er bij leden, directeur en bestuur is men geve dan ook flink zijn steun 1 Het turnfeest der W. G V. Wellicht heeft het eenigszins bevreemd dat het gymnastiekfeest, aangekondigd op 15 dezer, niet is doorgegaan. En toch is bij eenig nadenken de reden licht te vatten. Immers had de legen der voorgaande dagen het terrein erg doorweekt, zoodat het, indien het be- loopen, bedraafd of besprongen werd, licht modderig zou zijn geworden. Daar bij komt, dat de voorbereidende werk zaamheden zooals het opslaan van stel lages en werktuigen niet kon plaats hebben. Ook moesten de deelnemende vereenigingen tijdig worden afgeschre ven ten einde haar eene vergeefsche reis te besparen. Intusschen deelen wij mede, dat het feest thans is vastgesteld op Zondag 23 dezer. De werkzaamheden daartoe zijn reeds aangevangen en de deelnemende vereenigingen hebben opnieuw hare medewerking toegezegd. Wil het weder eenigszins medewerken, dan hebben we op dien dag een zeer aardig feest, dat behalve vele gemeen tenaren ook de vreemdelingen in grooten getale heren terreinwaarts zal lokken. Het terrein ligt tegenover het station op den dries van den heer Aug. v. Baal het is het oude voetbal-terrein. De in gangen der rangen zijn aan de West en Oostzijde. Daar wij reeds vroeger het werkpro gram omschreven, meenen wij het hier achterwege te kunnen laten. Men moet het werkprogram niet lezen, maar het werken gaan zien. Jubilaris. Deze week herdacht de heer Th. de Leeuw den dag, waarop hij voor 25 jaren als koetsier in dienst trad van zijn patroon den weled. Zeergel. heer Dr. v. Gils. Zeker voor onzen tijd geen alle- daagsch feit van trouwe dienstbetrachting voor zulk een bindende betrekking. »Thijs van den dokter* is in die lange jaren een bekende figuur geworden in onze straten en omliggende plaatsen en menig onge duldig wachtende heeft verlangend uit staan kijken naar onzen koetsier, die van uit de verte onmiddelijk werd herkend en als blijde bode werd begroet van 's dokters komst. Aan belangstelling heeft het onzen jubilaris dan ook niet ont broken- Menige gelukwensch mocht hij ontvangen en ook talrijke stoffelijke be wijzen van dankbaarheid vielen hem ten deel. Ook wij voegen hierbij onze beste wenschen want ook de heer de Leeuw heeft recht op onze, op publiek's erken telijkheid Moge het onzen jubilaris ge geven zijn nog lange jaren zijne betrekking met dezelfden ijver en dezelfde plichts betrachting te blijven vervullen. Feestdag Hedenmorgen vertrok per s s. Thor IX het personeel der firma van Iersel, Wit- lox Co., een 56 personen in getal naar Rotterdam, om daar den dag door te brengen, feest te vieren en dc be zienswaardigheden in oogenschouw te nemen. Dezen feestdag is het personeel door de firma bereid te gelegenheid van 't huwelijk van den heer Corn. Witlox met mejuffrouw Jeannette Mastboom, dat heden plaats vindt. Ken ongeluksdag. L 1. Maandag was 't voor de voerlui hier een echte ongeluksdag. Des morgens werd door de onoplet tendheid van een uit een dam komend voerman, cammion en paard der firma v. I. W. Co. aangereden, zoodat het paard kwam te vallen. Alles liep hier, wonder boven wonder goed af met slechts eenige schade aan den wagen en eenig licht kwestuur. Om twaalf uur viel een voor een hooi- kar gespannen paard. Het paard kreeg hierdoor eenige wonden. In de Zeine kwam eveneens een paard te vallen. Hier bekwam voerman en paard ernstige kwetsuren. Ontsporing. Gistermorgen te ongeveer 11 uur ont spoorde de stoomtram van Waalwijk naar Tilburg aan het Wilhelminapark te Tilburg. Een rijtuig, midden uit den trein, liep van de rails af midden op een wissel. De inzittenden kwamen met een schok vrij. In een uur tijds was het ongeval hersteld en had het geen andere gevolgen dan deze vertraging. Conflict to Goirle. Wederom is een conflict uitgebroken thans te Goirle. De firma Van Puijen- broek heeft machines ingevoerd voor 't weven van behangsellinnen dat tot dus verre met de hand geschiedde Maan dagmorgen werd twee werklieden gezegd aan de machines te beginnen, dezen weigerden daaraan te voldoen. Toen werd de wevers stuk voor stuk gevraagd, waarop het antwoord beslist ontkennend luidde. Daarop werden zij allen als dienst weigeraars ontslagen. Het personeel tel de 165 mannen en 71 vrouwen. Heden-morgen plakten drie andere fabrieken, die der heeren Van Enschot en Zoon, Van Lisdonk en Co., en Peij- nenburg, eene bekendmaking aan, waarin zij. mededeelen dat zij, wegens het con flict bij de firma Van PuijenbroSk, hunne fabrieken zullen stopzetten op 31 Aug. en 1, 7, 9, 14, 15 en 21 Sept. en vol gende dagen, tenzij het geschil inmid dels is opgelost. Naar men ons meldt, is er eerst over gecorrespondeerd dat alle thuiswerkers bij de invoering der machines zooveel mogelijk in 't werk zouden worden ge nomen. De strijd tegen de invoering van machines in onzen tijd, zal wel nutteloos en hopeloos zijn, getuige b. v. den strijd tegen de elevatorsdaarom ge looven we dat de wevers zich op een gevaarlijk, en voor hen hoogst nood lottig standpunt stellen, en zij niet veel steun zullen ondervinden Het weggeld in Moord Brabant. Naar men aan de »N. R. Ct." mee deelt, hebben Ged. Staten van Noord- Brabant advies omtrent de al of niet rechtsgeldigheid der weggeldheffing in gewonnen bij prof. Simons te Utrecht en prof. Krabbe te Leiden en zijn de door dezen uitgebrachte adviezen, die beide luiden in bevestigenden zin, over gelegd a?n de rechtbank te Breda, welk college op 29 dezer de overtreding dier heffing van mr. Hartog te Bergen-op- Zoom zal hebben te behandelen. Sociale week te Rotterdam 6-13 September. De Sociale Week, dit jaar te Rotter dam te houden, begint steeds dichter te naderen. Reeds werd een flink aantal werkkaarten besteld. Met het oog echter op de prachtige groote zaal die van de Kath. Gezellenvereeniging kan het aantal bezoekers nog veel grooter wor den, eer dat we kunnen zeggen 't is vol 1 Steeds meer blijkt er omtrent deze So ciale Week een misverstand te bestaan, dat waarschijnlijk veroorzaakt is door het noemen van het algemeene onderwerp de Gemeente en de Sociale Queslie. Velen schijnen van meening te zijn, dat deze Sociale Week alleen bestemd is voor Gemeenteraadsleden. D i t i s echter volstrekt niet de be doeling. Deze Sociale Week is, evenals hare beide voorgangsters, weer bestemd voor iedereen, die in welke qualiteit of om welke reden ook, wat meer van de sociale vraagstukken van onzen tijd wil weten. Zeker, 't zal bij uitstek een mooie ge legenheid zijn voor onze Katholieke Ge meenteraadsleden, een éenige gele genheid, zooals hun medeleden van an dere gezindheid nog nooit gehad hebben, i om eens eenige onzer m est bekwame mannen de meest actueele onderwerpen van sociale gemeente politiek te hooren behandelen. "En wij twijfelen dan ook niet, of alle katholieken raadsleden, uit heel het land, zullen zooveel mogelijk van 6 13 September de Sociale Week te Rotterdam bezoeken, 't Zou waarlijk meer dan jammer zijn, wanneer zij zich deze eenige gelegenheid, die zeker in de eerste jaren niet meer terugkomt lieten ontglippen 1 Komt, Katholieke Gemeenteraadsleden, draalt nu niet langer, om aan 't Centraal Bureau te Leiden een Week-, of ten minste een Halve week-kaart te bestel len 1 De kosten, f2.50, resp. fl.50 kunnen U toch niet weerhouden I Het zelfde geldt voor de gemeente ambtenaren en werklieden. Ook voor hen allen is deze Sociale Week iets heel buitengewoons. Ook zij inogen geens zins verzuimen, deze Sociale Week te bezoeken l Doch, gelijk gezegd, niet alleen dt gemeenteraadsleden, niet alleen de ge meente-ambtenaren en werklieden moe ten deze Sociale Week bezoeken, maar evenals de vorige jaren allen die in de Sociale Vraagstukken belang stellen. 't Is een groot misverstand, dat deze Sociale Week alleen voor de Gemeen teraadsleden bestemd zou zijn 1 Waarom zou dat zoo wezen Toen de vorige Sociale Weken als onderwerp behandeld werd Staat en Kerk en de Sociale Questie", was zij toen alleen bestemd voor Adviseurs en Kamerleden Niemand die daaraan ook maar dacht l Welnu, zoo heeft ook deze derde Sociale Week wederom een algemeen karakter. Wederom wordt de Sociale Questie in het algemeen behandeld. Wederom worden verschillende onder deden ervan afzonderlijk beschouwd. Er is alleen dit verschil, dat in de twee vorige jaren tenslotte alleen gevraagd werd»wat kan nu ter verbetering van dit of dat de Kerk of de Staat doen terwijl ditmaal vooral zal gevraagd worden>wat is nu ten opzichte van dit of dat vraagstuk de plicht van de gemeenten Is dat niet voor iedereen van groot belang om te weten Wat de Staat moet doen bij de oplossing van het Sociale Vraagstuk, is toch waarlijk niet alleen van belang te weten voor de Kamerleden Welnu, zoo is de vraag, wat de ge meente moet doen, niet alleen van be lang voor gemeenteraadsleden, maar voor allen, die met de Sociale Vraagstukken in aanraking komen, en zich er een oordeel over hebben te vormen. Geestelijken en Onderwijzers, Besturen van Kiesvereenigingen en Middenstands- vereenigingen, Besturen van Volksbonden en Arbcidersvereenigingen, zij allen zullen op deze Sociale Week te Rotter dam hooren uiteenzetten de vraagstukken van den dag, waarvan een degelijke kennis voor hen allen noodzakelijk is. Een ander misverstand is ook dit men meent, dat er op deze Sociale Week alleen over de gemeente en ge meente-zaken zal worden gesproken. Dit is een te betreuren misverstand. Ga het programma maar eens na, en doe hier en daar een greep. Wanneer de Inspecteur ZOETMULDER het Woningvraagstuk zal bespreken, is dat niet interressant voor iedereen vooral ook voor leden van Armbesturen, St. Vincentius- en Woningbouwvereni gingen Wanneer Pater Mr. Dr. RAAYMAKERS het Arbeidsloon en de Werkloosheid behandelen zal, moet dan niet iedere patroon en Iedere eenigszins ontwikkelde werkman zeggendat is voor mij van belang om te hooren? Wanneer Mr. AALBERSE spreekt over den Arbeidsduur, Mr. Tepe over de Arbeidsbeurzen, Jhr. RUYS DE Bberen- BROUCK over de Drankbestrijding Prof. AENGENENT over Aanbestedings-voor waarden, Dr. Meuleman over Openbare hygiéne, de Eerw. Heer I'OELL over het Socialisme, is dit niet leerzaam voor alle meer ontwikkelde arbeiders en ar beiders-vrienden En wanneer Dr. NOUWENS spreekt over het Vakonderwijs, JülES Schaep- KENS over den Handeldnjvenden Mid denstand, Mr. Dr. KOOLEN over de Klein-industrie en Rector VAN DERMARCK over de sociale taak op 't platteland, is dat niet van het grootste gewicht voor alle meer ontwikkelde landbouwende, handeldrijvende en industrieele Midden standers En Geestelijken, Onderwijzers, Studen ten, en allen, die verder in de Sociale Vraagstukken belangstellen, moeten zij niet erkennen, dat al deze onderwerpen voor hen allen buitengewoon leerzaam zijn Daarom' gaat allen op naar Rotterdam Laat de Derde Sociale Week hare beide voorgangsters nog verre over treffen 1 Kaarten zijn te bestellen aan t Centraal Bureau van de K. S. A. te Leiden. BAARDWIJK. Kermis. Was het vooruitzicht, wat het weder betreft, voor onze kermis gepasseerde week slecht, reed» Zaterdag dreven die donkere wolken weg

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5