Nummer 67 Zondag 23 Augustus 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. mengelwerk IIIJII) HST 20» lillEH! Gerneenteraadsveigadeiing, r.ïz:iEïft "jtzu X si ;rs x-trSxi-srvS n&s~r e. de postzegel er op geplakt. Moeder Svenson komt naar buiten en gaat zitten tegenover haar man. Zij zegt niets; alleen droogt zij een paar maal de oogen met een punt van haar schort. Ben je klaar met schrijven, vraagt hij. Ja, zegt ze, en het weenen begint nu ernstig. Ach, het is zoo akelig, te denken, dat we hem nooit weer zullen zien hij is het eenige, wat wij hebben. De oude man zucht 't Kan best zijn, dat hij nog eens terugkomt. Neen, dat doet hij niet, hij heeft 't immers ginds zoo goed Ja, dat heeft hij't is gelukkig, dat wij het weten. Ja, Goddank, dat hij 't zoo goed heeft! Dat is toch een troost, al is het de eenige. Zij houdt op met weenen. En in plaats van er aan te denken, hoe smartelijk het is, op hun ouden dag eenzaam te zijn en duizend mijlen tusschen zich en hun eenigen zoon te weten, schildert zij haar man, hoe goed hij 't heeft. Verbeeldt je, hij wil tegen den winter een pels koopen 1 schreef hij. En handschoenen draagt hij. Wij zouden hem zeker niet weer herkennen. -- Ja, hij was altijd een knappe jongen Moeder Svenson en haar man zijn uit de kerk thuisgekomen e» hebben ge middagmaald. Nu wil zij aan haar jongen schrijven. Zij haalt haar eenvoudig schrijf gereedschap uit de latafel, schikt dat terecht op de klaptafel en begint. Het is een zwaar werk voor de stram me, aan dezen arbeid niet gewende vingers, en 't kost heel wat tijd. Mooi wordt 't niet bepaald de pen is ver roest en sputtert en vlakthier en daar blijft op het papier een smoezelige af druk van een duim, die opwellende tranen uit de ooghoeken wischte. Haar man zit voor 't huis op de bank, zijn Zondagmiddag genietend met de pijp en de krant. Naast hem ligt de kat zij voelt zich op haar gemak in die warme zon en knipoogt slaperig naar een hom mel, die zoemt tusschen de bloeiende boonen, welke langs draden tegen het prieel opklimmen. Er is heel veel te lezen in de krant; doch zijn gedachten dwalen telkens af 1 ja nu ;s hij zoo goed als de naar den brief, die moeder bezig is tc J |jjnste meneer, daar kan je oprekenen, schrijven aan hun jongen. Zij lacht verheugd en ziet duidelijk Vertel hem dat ik zooveel visch ^xel voor zich met pels en handschoe- gevangen heb in één nacht 1 roept hij I nen ja> daaraan te denken is een naar binnen. troost. En na een poosje: Goddank, dat hij't zoo goed heeft 1 Kristina, schrijf hem ook over den zegt zjj telkens weer en knikt haar man pereboom, dat zal hem pleizier doen! toe( die opstaat, om de stijve beenen te Och, zulke dingen zet je toch niet strékken. in een brief, zegt de oude vrouw, maar >t Wordt kil buiten de oude menschen ze doet 't toch. I gaan naar binnen stil spreidt de duis De glimmende hangklok tikt eentonig, ternis z;ch over het huisje, over tuin en slaat halfuur en uur en terwijl de tijd I beek en bosch, over alle andere huisjes verloopt, raakt de brief gevuld- I en tuintjes van het geheele land en over Lieve Axel 1 Daar het nu zoo lang I de wegen, die van hier leiden naar buiten geleden is, dacht ik, dat ik je weer eens I -m de wereld. moest schrijven, om je te laten weten, I dat wij gezond zijn, maar vader zit de I rheumatiek zwaar in 't been en hij moet Ginds in het groote land, dat lokt en loopen met een stok. Maar anders gaat trekt, waar geluk en rijkdom wenken, in 't goed met visschen vader heeft in een stad, waar millioenen menschen el- twee nachten honderd vijftig kilo gevan- I kaar verdringen in de rumoerige straten gen, en met de paling is het van den jen hemelhooge huizen, zonder dat de zomer ook goed gegaan. I een zich om den ander bekommert, Hier is alles bij het oude, behalve dat I daar ligt in een groote, lichte zaal van de pachter van de Kloosterhoeve ge-1 een machtig gebouw een bleeke jonge- storven is in Juli, het was een mooie ling van ongeveer twintig jaaf. Zijn bed begrafenis. En de knecht van Bratorp is een van de veertig gelijke bedden, en Anna zijn nu aangeteekend want de die in twee lange rijen langs de wanden oude heeft toegegeven. En vanmorgen staan, en waarin, uit alle hoeken der na kerktijd kwam de dominee naar ons wereld gekomen, elk zijn eigen smart lijdt. toe en hij gaf mij de hand en vroeg naar De jongeling is zeer zwak en mat 'jou. Hij zei: ik zie dat hij geld over- en heeft nu en dan zware pijnen te ver stuurt want u komt nu en dan aan de dragen- Hij kan slechts met moeite zich Doch hij zelf weet dat niet- Voor hem zijn de fabriek en de ziekenzaal, de zusters en de dokters, de kameraden en de dollars verdwenen, als hadden ze nooit bestaan. Verdwenen zijn ook heim wee en eenzaamheid. Hij is weer thuis, gaat met vader en moeder langs golvende korenvelden, langs groene heesters en donker dennen bosch naar een kleine witte kerk, be schaduwd door hooge ahornboomen, uit wier open deurzachteorgeltonenruischen Overal ziet hij vriendelijke, bekende gezichten, die knikken en groeten tot welkomstoveral reikt men hem harte lijk de hand. Hij is weer thuis en kalm, tevreden en gelukkig sluimert hij tegen den morgen in, onder een nederig dak, op een oud ledikant Drie dagen later bevindt zich een nieuw onbekend graf naast de duizend andere op het kerkhof der millioenen- stad, een zwart heuveltje, dat spoedig met den grond gelijk zal zijn en nooit met bloemen zal zijn getooid. ziekten verplicht is een plaatsvervanger De Voorzitter. Nu wil den een sus en paarbank. Het schijnt hem ginds goed voorstellen, hoe 't alles gekomen is, waar te gaan, zei hij. Wij zaten toen 'op 't hij zich bevindt en wat er gebeurd is. kerkhof, op 't bankje bij kleine Stina's grafdaar bloeien dit jaar de bloemen zoo mooi, die wij geplant hebben. Zij heeft het goed, dat zij weg is van de wereld, maar 't is zoo eenzaam voor Svenson en mij. De baron is hier wezen visschen met vier heeren in de vorige maand. Ze heb ben bij ons gewoondeen moest op de rustbank slapen en een op den grond- Svenson is mee geweest en heeft hen den geheelen dag geroeid, en ze waren zoo in hun schik en ik zette koffie en de baron zei, dat zijn keukenmeid bij mij moest komen, om dat te leeren. Ze hebben gegeten in het prieel, baars en gebakken paling. Het was pleizierig, om dat ze zoo vrooÜjk waren, wij monterden er heelemaal van op en Svenson was weer als vroeger. De baron vroeg, of wij 't een of ander gerepareerd wilden hebben aan het huis of de schuur, maar wij vinden het niet noodig, omdat na ons toch niemand het nemen zal. En de baron zeidat die jongen ook wegge gaan is 1 Hij had de visscherij en het huisje gekregen, als Svenson niet meer kon. Het zou zoo mooi geweest zijn. Ik hoop, dat je gezond bent, dat je het goed hebt, want dan gaat het wel met ons. Nu, wees gegroet van Svenson en ook hartelijk van Kristina Svenson- Ik moest je zeggen, dat de pereboom, dien jij geplant hebt, dit jaar draagt, er zitten dertien peren aan, want drie zijn de vorige week afgewaaid met den har den wind". Als de zon reeds laag gedaald is over het bosch en de schemering dichter wordt tusschen de boomstammen, en witte nevels opstijgen uit de beek, is de brief klaar, het lange, moeielijke adres met onderaan »U- S. A." geschreven en hij Hij stond bij zijn werk in de fabriek tusschen het oorverdoovend, donderend rumoer der machines, zooals hij dag aan dag gedaan had sinds hij herwaarts ge komen was en er moest iets gebeurd zijn, iets dat hij zich niet kon herinneren 't moest heel snel zijn gegaan. Dan kwam een lange droom, een zware, akelige droom met verwarde vizioeaen. branden de pijn en wee Hij werd door lange gangen gedragen naar een groot vertrek, waar heeren in witte jassen zich over hem heen bogen hij zag watten, hoorde water plassen en ademde een vreemden geur in. Daarna wist hij van niets meer. En nu lag hij hier in 't bed. Hij had daar zeker al lang gelegen, 't Was hem, of men had gesproken van een ongeluk in de fabriek, doch hij verstond 't niet goed de vreemde taal klonk zoo won derlijk hij scheen die bijna vergeten En niemand was er, die zijn taal sprak, niemand, die haar verstond. Hij was vol maakt eenzaam hier onder allen eenzaam, vreemd en onbekend. Doch op zekeren dag, toen gouden zonneschijn over de bedden stroomde en een klein stukje blauwen hemel schit terde door het venster, kwam een ver pleegster en bracht hem een kleinen, verfomfaaiden brief met een postzege er op, die eindelijk hier terecht gekomen was bij den >jongen" den jongen, die het, goddank, zoo goed heeft en dien vader en moeder wel niet weer zouden kennen. Dien avond merkte de zuster, dat de jonge Zweed, die volgens den dokter nog slechts enkele dagen te leven had begon te ijlen. De koorts steeg en steeg en de krachten verminderden snel. Het zou den volgenden dag wel met hem afloopen. MADE. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 19 Augustus 1908, des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter de WelEd.achtbare heer Jhr. A. de Girard de Mieiet van Coehoorn Te ongeveer 9.40 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig de heeren J de Kroon, Jac. v. Dongen, J. v. d Veeken, J. Janssens. De Voorzitter, Nic Oyens, Jac. v. d. Elshout, L. Stal, A Segeren, W. Stalafwezig het lid J Heivoort. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de mededeeling dat Geertruidenberg besltften heeft tot afschaffing van de veemarkten. Hiertegen bestaat geen bezwaar. b. Schnjven van Ged- Staten, houdende mededeeling dat de gemeente Werken dam voortaan op aangegeven tijdstippen jaarmarkten zal houden Hiertegen bestaat evenmin bedenking c. Ingekomen schrijven van den heer A. E. ten Broeke, houdende mededeeling dat hij is benoemd tot veearts te Ooster hout, verzoekende ook voor deze ge meente te worden benoemd. De Voorzitter. Ook van den Burge meester van Oosterhout hebben wij schrijven gekregen dat A. E. ten Broeke is benoemd. Hij verzocht dat ook hij hier in aanmerking komt. In de instructie is eenige verandering gekomen. Wat is nu de zienswijze Alles zal nu weer zijn zooals de oude veekring is geweest Eerst was gesproken van verandering, maar daar hoor ik nu niets meer van. De heer van der Veeken. De ver gadering van Burgemeesters of Wet houders uit den veekring, die is gehouden, heb ik bijgewoond, Oosterhout die de bijdrage aanvankelijk had verlaagd heeft die nu weer gebracht op f 300, Raams- donksveer op f 50, Dongen op f 50 Made en Drimmelen stond op f40, 's Graven moer op f 6.— en Geertruidenberg op f 10.—. Nu werd daar ter sprake gebracht dat Made, wiens veestapel nogal groot is, ook op f50 te stellen. Volgens m. i. is hiertegen geen bezwaar, 't Is in 't be lang van de gemeente als er een veearts is. De Voorzitter. Dus de bijdrage zou op f50 gebracht moeten worden. De heer v. d. Veeken. Ja. Ik heb ook gezegd dat hij 's Woensdags met de markt hier de beurs moet komen be zoeken, dat is voor de boeren een groot gemak. Hij had hiertegen wel eenig be zwaar, doch ik heb hem gezegd dat hij niet verplicht was om juist om half 12 er te zijn. In de instructie is een kleine wijziging gekomen. Vroeger was bepaald dat voor een visite 50 cents moest worden betaald. Dat is te weinig. Besloten is om aan den veearts zijn beleefdheid over te laten wat hij wil rekenen. Nu, 't is ook moei lijk ook om hem voor te schrijven wat hij moet rekenen. aan te stellen, en daarvan kennis moet geven aan den burgemeester van Ooster hout, zegt de Voorzitter daarbij te willen voegen,' en aan de betrokken gemeenten. De heer v. d. Veeken. Dat is niet noodig de burgemeester van Oosteihout zal de bij de veekring aangesloten ge meenten daar dan wel van in kennis stellen. Wordt besloten A. E. ten Broeke te benoemen, f50 bij te dragen en hem van zijne benoeming kennis te geven. Vaststelling rekening voor het dienst jaar 1907. De Voorzitter. De rekening heeftop de secretarie ter visie gelegen. Men heeft er dus kennis van kunnen nemen. Ver langen de heeren nog voorlezing. De heer Janssens. De eindcijfers van de hoofdstukken kunnen nog wel eens worden voorgelezen. De ontvangsten hebben bedragen f20417,45. De uitgaven f 18455,47l/s- Batig slot f 1961,97 Va- Wordt besloten aldus voorloopig vast te stellen. 3 Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat de schoolopziener be zwaren heeft tegen de vastgestelde ver ordening regelende de jaarwedde van onderwijzers. De Voorzitter. Verlangen de heeren hierover nog het woord. De heer Janssens. Deze zaak is genoeg zaam besproken. De Voorzitter. Willen wij Ged. Staten dan berichten dat wij ons bij ons een maal vastgestelde regeling houden. Wij hebben in de memorie van toelichting alles overgelegd. Wordt besloten dat dit schrijven door Burg. en Weth. zal worden beantwoord. 4 Benoeming van een viertal personen om voorgedragen te worden aan den den ander zoo. De heer v. d- Veeken. stelt voor dit punt nogmaals aan te houden, dan kan nog eens een onderzoek worden inge steld wat wenschelijk is. Ik wil hier wel verklaren dat ik ook heb hooren be weren, dat als er zooveel markten zijn, de aanvoer niet zoo groot zal zijn en de qualiteit ook minder. De kooplieden blijven dan ook weg. De Voorzitter, 't Is met het oog op het drukken van de biljetten, deze zijn op, en er zijn al verschillende aanvragen om geweest. De heer v. d. Veeken. Met 1 Septem ber moet er toch vergadering gehouden worden, zoolang kan met drukken nog wel worden gewacht. Het onderzoek kan naar dezelfde commissie worden verwe zen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter. Nu is aan de orde het aangehouden adres om verbetering en bestrating van de Dieef. Barg. en Weth. stellen voor om de weg var. af de Vork tot aan de school en van af de Kroon tot aan den molen te beklinkeren. De kosten zullen f 1000 bedragen. Wanneer wij de steenen voor f 6 kunnen krijgen wat ons is toegezegd, dan komt de ver betering voor f 1000 tot stand. Vervoer en loon, alles is er dan J?ij inbegrepen. De heer v. d. Veeken Voor f1000 gulden is de weg dan geheel klaar. Ik heb na het vorig genomen raadsbesluit nog eens geinformeerd bij den markt- tneester wat daar de kermis aan staan geld opbrengt. De gemiddelde opbrengst is nu f60. Dat is voor mij een punt van overweging geweest, want als de toe stand daar beter is, zal die opbrengst zeker hooger worden. Men krijgt dus iets terug voor zijn geld. Nu komen er dikwijls genoeg menschen, die willen commissaris der Koningin tot het doen opslaan maar als ze de vuile troep zien van eene keuze van 2 zetters van 's Rijks- gaan ze weer door. Als 't droog weer directe belastingen; aan de beurt van af- iS) kunnen ze er niet komen van het stof. treding zijn de heeren, J. Janssens en Wel is er een mooi terrein van te oh. van der Veeken. maken, nu is het niets. Gekozen worden de heerenDe Voorzitter. Zijn er nog heeren die le candidaat J. Janssens hierover het woord wenschen te voeren. 2e Nic. Oyens Bestaan er geen bezwaren. le Joh. v. d. Veeken. De heer Segeren. Ik heb er heel veel 2e J. van Heivoort. bezwaar tegen. Ik blijf er bij wat ik een De Voorzitter. Van de commissie, vorige keer hierover heb gezegdAls a tp rsnripr^cVpn in hoeverre VV,J hieraan gaan beginnen, waar zal dan k Bosch hebben wijhier geen last. Zoo- Het voorstell in omvraag gebracht als de markt nu wordt gehouden acht *taken de T h hetTbest Mijne meening alszou del Voorstemden de heerenJ-deKroon markt hier, doordat ze gelijk valt met ac. van Dongen jjr d. Veeken, J. die van 's Bósch, gedrukt wordt deelen e.n h.J° Nic Ovens Tac v zij niet Wel wilde hij eene kleine wij- Tegen de heeren Nic Oyens, Jae. v. ziging in de markten gebracht zien. Hij K f-lshout, W. Stal, A. Segeren en D. wil er nog eenige bij zetten en deze btal- doen houden op den 1 en en 3e Woensdag De Voorzitter. Nu moet het nog eens in Januari, den 2en en 3en Woensdag in aangehouden worden. Februari en de 2e en 4en Woensdag in De heer v. d. Veeken. Als wy de Augustus. Dat is zijn meening. steen dan nog maai kunnen krijgen. De heer Janssens. Er zijn nu markten De Voorzitter. Voor de school moeten genoeg. Als er meer komen maken wij wij het bestraten. er maar dooie markten van. Ik zou er Eenige stemmen. Daar is lets tegen, creen bijvoegen. Hoe meer markten er De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen worden gehouden, hoe minder de aan- voor de borgtocht van den gemeente voer is. De qualiteit van het vee is dan ontvanger, we ke nu op f 200° is gesteld ook niet zoo goed. Meer plaatsen heb- en wett.g voldoende is te verhoogen ben de ondervinding opgedaan, dat als en te stellen op f4000. Ik het,den ont- er meer markten komen, ^n allemaal vanger hierover gesproken en h,, had rTonip markten worden. Os ook. liever dat het bedrag op f3000 werd De heer A. Seegeren. Ik heb er met gebracht. Zoo zijn er financieele bezwaren Knoop ook over gesproken en die zei voor hem aan verbonden. Hij moet het teo-en mij dat alle verandering een ver- geld van zijn moeder t>f familie krijgen slechtering is. Een markt valt wel wat en dan zouden ze eigendommen moeten slecht en dat is die na de Zevenbergsche gaan bezwaren Ons oordeel is dat ver- paardenmarkt wordt gehouden. Die tijd hooging van borgtocht gewenscht is. ?s dan wel wat lang. Wij hebben die Het bedrag dat dikwijls in kas U gaat voor een jaar of 4 verzet. Anders heeft de 12000 ver te boven. Burg. en Weth Knoop nergens met mij over gesproken, zijn dan niet gedekt De kosAe Uythoven gat mij ook te kennen, dat de verhooging van den borgtocht ge- de Bossche markt op die van hier geen maakt worden komen ten lasten der Invloed uitoefent. P gemeente en daar vraag ,k de toestem- De heer Oyens- Ik heb kooplui ge- ming van den raad voor. roken zooals Rijken, en die zeggen De heer Oyens. Is de gemeente dat veplicht. sproken zooals Rijken, dat ze veel liever naar hier komen als naar den Bosch. Verandering was niks gedaan zei hij. Door verandering krijgen wij geen verbetering. De Voorzitter. Zooals Knoop voorstelt komt er geen verandering in de dagen. Hij wil er alleen noch een paar markten De Voorzitter leest hierna de instructie voor* Bij het artikel, bepalende dat hy by De heer Jansens. Het gebeurt wel eens dat er meer dan f3000 in kas is. Het Dag- Bestuur wil de verantwoording dan niet op zich laten rusten. De Voorzitter. Wij bebben ons ge spiegeld aan een andere gemeente. Daal was een tekort, waar ze het Dag. Bestuui voor willen zetten. Hoe het zal afloopei 1 bij zetten. rUC,ie verbetering ^LlTts 'JtifaUn I Is nog niet bekend. Uitspraak moet no, I ii bii hoor. Uedaan WOtden- I

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5