Derde Blad. "ÏANDBOUWr Provinciaal Nieuws BUITENLAND. Duitsdhland. iteciajjLie. Turkije. BINNENLAND. Nummer 67. Zondag 23 Aug 1908. 31e Jaargang. 3. 4. 6. Winterkoren. de landbouwers, die sedert kunstmest- Onder jaren nevens hun stalmest stoften gebruiken, kennen wij er velen, die den stalmest hij voorkeur aanwenden bij hun wintergranen, bij de rogge b.v., dewijl daarmede geregeld door, zelfs op hetzelfde land, een zeer goed gewas wordt verkregen. Hiermee is echter niet gezegd, dat stalmest voor winterkoren de mest is, zooals ik weieens hoorde beweren. Met zulk een bewering kunnen we althans niet instemmen. Die be- mestingswijze heeft ook wel degelijk haar nadeelen. Ieder jaar bijna valt dit op te merken, maar men vermoedt slechts zeiden de oorzaak. Wij hebben op het oog het legeren van 't graan. Dit kan mede een gevolg zijn van een te dichte zaaiing, waardoor het gewas gebrek krijgt aan licht en lucht, maar ook zijn oorzaak vinden in den overtolligen toe voer van stikstofhet koren wordt dan >geel«, slap en slaat tegen den grond. Dit zal het geval zijn, als men rijk bemest met stalmest, ten einde een goeden oogst te krijgen. Een even goed, in vele ge vallen nog beter resultaat mogen we ver wachten, indien men den stalmest wat minder rijkelijk toedient en daarbij zorg draagt voor meer mineraal voedsel, be paaldelijk phosphoizuur, om het gewas stevigheid te geven. Menige boer weet dit reeds uit eigen ervaiing: hij geeft aan zijn rogge, behalve stalmest, ook slakkenmeelzijn koren legert dan niet zoo licht en brengt aanmerkelijk meer zaad en stroo op. Niet overal kan men echter aldus vol staan. Waar men, zooals in vele onzer zandstreken, plaggenmest gebruikt en dezen in een middelmatige hoeveelheid aanwent, daar ontbreekt meer dan phos- phorzuur, daar is ook kali noodig. Een baal of 3 slakkeumt el en een baal of 4 kaïniet zullen daar uitstekend werken. Op deze wijze bemest men zeer zeker rationeeler dan met *de ruimste stalmest- bemesting, zal men het genoemde nadeel het best voorkomen en de hoogste op brengst erlangen. Bovenstaande geeft wellicht aan som mige, die stalmest als den rogge-mest beschouwden, een beteren kijk op de zaak, en nu zal het hun wellicht niet be vreemden, als ik vertel, dat ik de laatste jaren met uitsluitend kunstmeststoffen mooie, ja prachtige rogge-oosten ver kreeg. Immers is men daarmee in staat, evenals bij elk ander gewas, in de ver onderstelde behoefte aan de verschillende voedingsstoffen te voorzien men geeft stikstof naar behoefte, niet te veel, om legering te voorkomen, evenzoo minerale stoffen, en door proefnemingen onder zoekt men, hoever men moet en kan gaan, om op z'n voordeeligst te bemes ten. Zoo oogstten we 't vorige jaar van hoogen zandgrond met de gewone Gel- dersche Kruiprogge 3020 K.G. zaad en 5280 K.G. stroo per H A. Dat kon toch waarlijk niet beter. Wij hadden uitge strooid 7 baal slak, 8 baal kaïniet en 2 baal chilisalpeter. Een onbemest deel gaf 1600 Kilo zaad en 3000 K G. stroo per H.A. Dat kali hier niet minder noodig was dan phos phorzuur, bleek op het perceel, waar geen kaïniet werd gegevendaarvan kreeg ik maar 2250 en 4194 K.G.. En zelfs de 100 Kilo hoogere gift (8 baal kaïniet in plaats van 7) toonde zich nog zeer rendabel, want daardoor werd de zaadopbrengst met 376 Kilo en het stroo met 347 Kilo verhoogd. Dil resultaat deed anderen mijn voor beeld volgen en dezen zomer zag ik in mijn omgeving vele mooi staande rogge- akkers in uitsluitend kunstmest. wilde de regeering door een amendement op artikel 1 van de koloniale wet die stemming te niet doen door te bepalen, dat België gemachtigd zou worden voor schotten aan de kolonie te doen om de schuldeischers te dekken. Dat amende ment werd verworpen. Nadat de minis ters beraad gehouden hadden met den koning, schijnt evenwel besloten te zijn de stemming in deze van den senaat af te wachten. Met 83 tegen 55 stemmen heeft de Kamer daarop gisteren het aanvullend verdrag en het wetsontwerp op de over neming van den Congo aangenomen. Het gehecle koloniale charter ging er in tweede lezing door met 90 stemmen tegen 48 en 7 onthoudingen. Op het Katholiekencongres te Dussel- dorp heeft dr. Jansen, pastoor te Bunnik, een rede gehouden over de verzoening der burgerlijke politieke partijen en der beide groote Christelijke godsdiensten Spreker betoogde dat van Holland in dit opzicht wat te leeren valt. Tot be moediging en troost van alle naar vrede hunkerende Christelijk geloovigen in Duitschland wilde hij iets mede deelen omtrent den overgang van toestanden van verbitterde vijandschap tot den tegenwoordigen vrede en het eendrachtig samenwerken ran Protestanten en Katho lieken in Nederland. In den breede ging hij na, wat door dit samengaan al be reikt is op staatkundig gebied, op het gebied van het onderwijs in de eerste plaats, en in het bijzonder maakte hij melding van de rol, die dr. Schaepman en dr. Kuyper te deze opzichten hebben gespeeld. Spreker zou gaarne zien, dat het voorbeeld van Holland in Duitsch land werd gevolgd. Er zijn zooveel punten van overeen komst en spreker haalde voorbeelden aan, waaruit blijkt, hoe Protestanten en Katholieken één zijn in hun geloof aan de godheid van Christus, in hun liefde voor Zijn godmenschelijke persoonlijkheid in hun overtuiging, dat slechts in Hem voor de menschheid heil te vinden is. In Holland hebben de twee genoemde mannen bij dit werk van éénwording een belangrijke rol gespeeld, maar in den grond waren niet zij het, die het groote werk volvoerden, maar de meesleepende macht van het Christelijk geloof. Dat geloof zal ook in Duischland zijn ge weldige werking uitoefenen voor den opmerkzamen toeschouwer oefent het die macht al uit, en dus kan de dag niet er meer zijn, waarop de groote en edele Duitsche natie zich ten minste in haar overgroote meerderheid vereent in trouwen dienst van Jezus Christus. Voor God, zoo besloot spreker, leg ik hier uit naam van de Duitsche Katholieken de volgende verklaring af: Wij Duitsche Katholieken bieden u, onzen Duitschen cn Christelijken medebroeders, als Chris tenen en in Christelijke liefde als Roomsch-Katholieke Christenen in Duit sche trouw en eerlijkheid de broederhand Wijst ze niet af, wij bidden, wij be zweren het u bij de liefde van uwen en onzen Heer Jezus Christus 1 De rede van pastoor Janssen werd met langdurig en herhaald applaus be groet. August Willem, de vierde zoon van den Keize, dezelfde prins die pas met den hoogsten lof te Straatsburg tot meester in de rechten is bevorderd, zal 22 October in het huwelijk treden. Zijne bruid prinses Alexandra Victoria van SleeswijkHolstein—Sonderburg Glücks burg wordt een paar dagen vroeger met haar moeder te Berlijn verwacht en zal dan intrek nemen op het kasteel Bellevue sters later naar een ander kwartier over gebracht, waar zij beter gehuisvest zijn. Te Constantinopel zijn 500 personen aangekomen, die onder het oude regi me naar Egypte verbannen warenzij werden door de bevolking dezer stad feestelijk ontvangen. Nieuws van belang voor Waalwijk. Wauueer het schip is gezonken weet ieder een U te vertellen, hoe het gered had kun nen worden. Hoeveel waarheid is er niet in dit oude gezegde. De eenige raad die waar heid vuor ons heeft, is diegene welke ons bijtijds gegeten wordt. Dit is juist waar om een Culeaiburgsche raadgeving zoogoed en waardevol is, want zij geett hoop en moed aan iederen nierlijder. Zij zegt U lioe ge weder gezoud kunt worden, doch gij moet dezen raad tijdig opvolgen. Mejuffrouw G. v. d. Ham, Gmlberdingen- poort 7 te Culemborg meldt ons Het is ruim twee jnar geleden sinds de pijn in den rug en lendenen begon. Ik had snijdende stekeu in den rug gepaard mtt hoofdpijn en duizelingen en meestentijds waren mijne en kels en polsen dik opgeloopen. Deorloopend gevoelde ik mij zwoar- vermoeid, vooral 's morgens bij hol opstaan. Mijn urine be vatte veel bezinksel en was steeds vuil en troebelik was totaal ongeschikt, geworden om eeuig werk te verrichten en op mijn jeugdigen leeftijd van 24 jaar, was ik zeer melancholiek door de gedachte, dat ik op ueze wijze verder zuu moeten sukkelen. Ik hoorde toen van Foster's Rugpiju Nieren Pillen en hoeveel goed deze pillen hier in de buurt doen toen ik ermee begon onder ond ik dat dit de medicijn was die ik moest hebdeu. Ik ging voort met Uw pil len en na een dag ol acht gr voelde ik veel erlichtingmijn nieren werken thans weer natuurlijk, ik beweeg mij weer met gemak en gevoel mij inderdaad een geheel ander ineusch dan eenige maanden geleden. Proef ondervindelijk k»n ik zeggen dat Uw ge neesmiddel prachtig werkt. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. (Waterzucht) Deze gevaarlijke kwaal dient te worden toegeschreven aan het overvloedig wuler afkomstig uit het bloed, dat doorge drongen is tot in het weelsel der huid en dat eigenlijk had moeien worden uitgedre ven door filtteering indien de nieren in goe den toestand geweest waren. Door een groot aantal dankbare menschen werd ons rnedr gedeeld dat dergelijke gevallen volkomen genezen werdeu door Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die M< j. v. d. Ham gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de haudteekening va; J; mes Foster voorkomt. Zij zijn te Waal- wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie Dimiouliu, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangs van postwissel a f 175 voor één off 10 voor zes donzen. Men zal den dag niet prijzen voor den avond 1 Die waarschuwing mag ook de Brusselsche voorstad Schaerbeek zich ter harte nemen. Er is een boulevard Van den Putte en een rue Octave Houssa. De dragers van deze namen zijn de wet houder en de stadsingenieur, die nu vervolgd worden wegens schandelijke bevoordeeling van anderen, tegelijk van zichzelf 1 De boulevard en de straat zul len wel herdoopt worden. Volgens de Petit Bleu zouden de som men die verdeeld zijn 675.000 fr. be dragen. Een oogenblik scheen het, of er een minister-crisis broeide. Ondanks het verzet der regeering had de kamer al eenigen tijd geleden een amendement van Woeste aangenomen, volgens het welk actief en passief van den Congo en van België gescheiden worden. Nu De prinsen bewegen zich nu vnj zonder eenige bewaking, door de straten van Constantinopel, zelfs de troonop volger, Reschad. Zooals gemeld, zijn tal van ambte naren naar huis gestuurd, om te bezui nigen in de eerste plaats. Onder hen ook de ambtenaren van het spionnage departement. Alleen door dezen laatsten maatregel zou naar aan de Daily News uit Constantinopel gemeld wordt, jaarlijks 1 500.000 Turksche ponden bespaard worden. Een correspondent van een Fransch blad heeft de zeven oud-ministers, die in de doos zitten, bezocht. Hij bericht dat zij samen opgesloten waren in een nauw, morsig vertrek, welks eenig ameu blement bestond uit de kleine, ijzeren ledikanten, waarin de gevangenen des nachts sliepen en waarop zij des daags zaten. Er heerschte eene verstikkende warmte en de vroegere dignitarissen hadden nauwelijks ruimte zich te bewegen De meeste der gevallen grootheden namen hun lot met stoicijnsche ge latenheid op. Tengevolge van verschil lende vertoogen zijn de gevangen mini- idée van een sluitingaregeling bij Rijkswet geving. Als btsis zal dan ook waarschijnlijk genomen worden het wordt tenminste voorgesteld de Dmlsch.? wetgeving van 1900, Wdai'. ij de. slu-ling van de winkels is voorgeschreven tusschen 's avonds 9 unr 's m irgens 5 uur. Soeiale week tc Kotterdum G—13 Sept. LogiesDringend worden de bezoe kers van de Sociale Week te Rotterdam nogmaals aangespoord om in geen geval in een of ander hotel logies te bestellen, zonder vooraf inlichtingen gevraagd t» hebben aan een der leden van de Commissie voor Logies, de Heereu B. C. M. Vos, Mathenesserlaan 195. N. Lodders, Paulus-Potterstraat 47. A. v. d. Valk, Tuinderstraat 54. A. C. van Zijp, Crooswijksche Weg 144. Men wordt er aan herinnerd, dat men vooral tijdig logies moet bestellen, daar wegens het vertrek der mail versctiillende hotels al reeds zeer vol zullen zijn. De Commissie voor Logies beschikt over eenige vertrouwde adressen van particulieren, bij wie logies te verkrijgen is. Avondkaarten. Op verzoek van het Plaat selijk Comité van de K. S. A. te Rotterdam zullen, behalve de reeds aangekondigde Wtek- Halveweek-, dag en avondkaarten nog ver krijgbaar gestelci worden doorloopende avondkaarten. Deze kaarten zullen toegang geven tot alle gewone avondvergaderingen, benevens tot dc Openings- en Sluitir.gsvergaderingen. De prijs voor deze doorloopende avondkaarten (8 vergaderingen) zal bedragen f 1. Zij zijn, evenals de andere kaarten, te bestellen aan het Centr. Bureau van K. S. A. te Leiden, per postwissel. Naar wij vernemen heeft het Bestuur vvn den Katholieken Kring (Korte Hoogstraat), toegezegd, dat gedureude de Sociale Week de houders van Weekkaarten als zoodanig geïntroduceerd zullen zijn iu den Katholieken Kring. Het aantal aanvragen voor Weekkaarten neemt de laatste dagen steeds toe. Daar de zaal van de St. Josefs-Gezellenvereeuiging bijzonder groot is vee! grooter dan de zaal bij de twee. vorige Sociale Weken bestaat er voorloopig nog geen gevaar, dat niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. Wel is het zeer gewe scht, dat zij, die plan hebben deze Sociale Week te bezoeken, hun kaarten zoo spoedig mogelijk bij het Centraal Bureau te Leiden bestellen, wijl er met het opslaan der schrijftafels met het aantal be zoekers rekening m<>et worden gehouden. Mijnontginnlng Curaeao. Bij resolutie van den Minister van Kolo niën is G. Duyfjea, mijningeneieur, gesteld ter beschikking van deD gouverneur van Curasao, om te worden belast met het in- lellen van een voorloopig onderzoek naar de vindplaatsen van delfstoffen in die kolonie en unar de geschiktste wijze van exploitatie dier mijnen. (St.-Ct.) .Het Huisgezin". Het dagblad Het Huisgezin is bet eigei- dom geworden van den heer E. Lutkic te 'r Hertogeubosch. De redactie blijft voo - lonpig ongewijzigd. De verdrinkingsdood in Ncderiand. Aan een opstel van dr. C. J. Mijiuieff in Moleschotl over eerste hulp .dj drenkelingen, is ile volgende statistiek ontleend Den uoiid in het water vonden gedurende de jaren 1890—'99 in Noord-Brabant 621 ot 11.75op 100.000 in* Gelderland 732 of 13 70 op.id. Noord Holland 2101 of 23.47 op id Zuid-Holland 2300 of 22 23 op id. Zeeland 243 of 11,22 op id. L'trecbt 459 ot 19.60 op id. F>ies and 746 of 22.08 op id. (Derijsel 421 of 13 58 op id. Groningen 578 of 20.28 op id. Drente 223 ot 16 09 op id. Ltnburg 294 of 10.96 op id. In Nedrrhmd sterven meer menschen door verdrinken dan door alle andere oorzaken ■•an gewelddadigen dood te z^en. Dezu- toestand treft men in geen ander land aan. Nieuwe spoorweg Muas en Waal. Op initiatief van den heer Burgemeester te Maasbommel zal aldaar een vergaderir g wo'den belegd met heeren burgemeesters der g meenten Heumeu, Linden, Overasselt. Escharen, Gassel, Beers, Grave, Velp, BaI- guo', Wijchen, Bergharen, Batenburg, Dreu mes, Horssen, Wamel, Heerewaarden, Rossuri', Auitaerzoden, Kerkdriel en Hedel om te gii uken tot. pen spoorwegverbinding van Nij- m gen via Hatert, M.lden, Heumen. Over. en Neerasselt, Bslgooi, Wijchen, Leur, Her- nen, Batenburg, Appdtern, Altforst mei Alphen, Dreurnel, Wnmel tot eindpunt. Den heer A. G. den Boestert, ingenieur te Batenburg, zal die vergadering bijwom n er dienen van advies. Vervroegde winkelsluiting. Zooals reeds gemeld, vergraert 29 Augu? tos .ie Staatscommissie voor den Middenstand, t. r behandeling van icu couceptwetsontwerp v. or vervroügde winkelsluiting. De Tel is in staat mede te deplen, dat in dit wetsontwerp wordt uitgegaan van de WAAL WIJK22 Aug. 1908. Waaiwijkscbe Stoomsehoenenfubriek A. H. van Schijndel. De inzending derWaalvvijksche Stoom- schoenenfabriek van den heer A. H. van Schijndel op de eerste internationale vak tentoonstelling te Weenen, van welke collectie wij voor hare verzending eene beschrijving gaven, schijnt te Weenen een schitterend effect te maken. Bladen als de uNeue FreiePresse" >Die Zeit", - »Neues Wiener Tageblatt geven de meest vleiende beoordeelingen. Wij ontleenen 't volgende Op zeer smaakvolle wijze in de Hol- landsche kleuren wordt de inzending dër Hollandsche schoenfabriek van den lieer A. H. van Schijndel, (vertegenwoor diger de heeren Carl. Schaeffer Co.) geëxposeerd. De firma geeft slechts eerste klas heeren- en damesschoenen in de allermodernste vormen te zien. Groote oplettendheid en zorg schijnen aan de geheele bewerking besteed te zijn, met iiet resultaat, dat iedere schoen een echt meesterstuk is. Een gedeelte bestaat uit bruine en fantaisie-kleurige damesschoe nen met een keur van zwarte lakschoe nen van zeldzamen vorm en uitvoering. Van de gekleurde zijn de pruim- en biscuitkleürige (matgeel) ware kunstwer ken en moeten deze beslist door alle detaillisten van het land in oogenschouw genomen worden. De heerenschoenen gemaakt op de allernieuwste leesten en er zeer chic uit ziende, hebben goeden pasvorm en zijn 't bewijs van de meeste zorgvuldigheid, waarmede zij vervaardigd zijn. Het is duidelijk te zien, hoe iedere soort den stempel draagt van de volledigste vak kennis en van de allermodernste ideeën op dit gebied. Bijzondere vermelding verdient, dat de firma nu een nieuw, wettelijk gedeponeerd merk »Omega"in heeren- en damesschoeisel op de markt brengt, dat zich bij 't publiek weldra zal inburgeren. »Wij feliciteeren den heer A. H. van Schijndel met zulk een welge slaagd debut en durven hem spoedig de beste resultaten daardan voorspellen, die hij dan ook door de voortreffelijkheid j zijner fabrikaten ten volle verdient", 't Was dus geen ijdele klank, toen we schreven, dat het schoeisel van den heer A. H. van Schijndel, den naam van Nederland, speciaal van Waalwijk in 't I buitenland zou hoog houden. Dezer dagen werd door de stad Weenen, onder voorzitterschap van den burgemeester, Dr. Lueger, een groot feestbanket gegeven. Aan de eeretafel waren mede genoodigd en zaten aan de heeren A. H. van Schijndel en Jan van Schijndel. Manoeuvres. In verband met berichten betreffende het al of niet doorgaan van de manoeu vres der 3de divisie in Noord-Brabant, wordt ons medegedeeld Er zullen in Noord-Brabant in de maand September gehouden worden ie. Oefeningen van het 3de en het 6de regiment infanterie tusschen Breda en Roosendaal, waaraan zullen deelnemen onderdeelen van het 2de regiment hu zaren en het 3de regiment veldartillerie. 2e. Oefeningen in de groep Woudri- chem van de Nieuwe Hollandsche Water linie, waarbij als aanvallers optreden het 2de regiment infanterie en de 1ste af- deeling van het 4de regiment veld-artil- lerie, welke troepen, in verband daarmede, zullen worden ondergebracht in de streek in en om Heusden. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen, ook het 3de en het 6e regiment infanterie aan den aanval op de Nieuwe Hollandsche Waterlinie te doen deel nemen, doch van dit voornemen is af gezien met het oog op de moeilijkheden, verbonden aan de dislocatie van een zoo sterke troepenmacht in het Land van Altena. Pausfeest. Men neemt haast geen blad in de hand of men leest, dat het Pausfeest op vele plaatsen met grooten luister reeds gevierd is of nog gevierd zal worden. In onze gemeente echter, die toch bij de viering van zulke feesten bij geen enkele andere behoeft achter te staan, geiuige o. m. het zilveren Pausfeest van wijlen Z. H. Leo XIII, blijft het merk waardig stil en hoort men alsnog van geen plannen. Wel vertelt men ons, dat het Koor in de St- Antoniusparochie reeds eene Cantate voor gemeld doel aan het leeren is, dat de Liedertafel om dezelfde feestviering den grooten »Te Deum Laudamus" van Verhulst in studie heeft genomen, doch hot ér wanneer het feest gevierd zal .vorden is ons nog totaal onbekend. Kan iemand dienaangaande ons inlichtingen crs« fen, dan houden wij ons volgaarne aan bevolen. Het turnfeest der W. G. Al heeft het terrein nog niet het iee .- telijk aanzien, waarmede het morgen zal prijken, toch wijst er alles reedr op, dat er een gewichtige dag op sportgebied op til is. Een groote stellage w .rv.u de ringen moeten worden bevestigd Aaat midden op het achtergedeelte va_ hei terrein. Ook is reeds een rek opgesteld. Morgen zullen er 2 rekken, 2 bruggen, 1 paard, 1 springtoestel, en een trem- plin (veerende stormplank) staan. De heer Van den Broek, die over het geheele terrein zal bedienen beschikt over een groot aantal zitplaatsen. Reeds zijn tafeltjes getimmerd en een gemak kelijke trap, welke toegang geett tot den len rang. Aan de zijde van den heer Van Vugt moest het terrein afgemaakt worden, daar deze niet op het terrein wilde bedienen. Toch zal het den dor stige daar niet aan een dronk falen, wijl zooals boven gemeld, de heer Van den Broek er een stalletje zal opslaan. Ingang le rang is achter het huis van Van den Broekingang 2e langs het molentje aan den dam (oostzijde). Men stelde ons in de gelegenheid het programma af te drukken, dat wij dan ook hieronder laten volgen. Programma. Algem. opmarsch en vrije oefeningen. 5- Rek Brug Polsspringen Pols Brug Ringen Ringen Rek Brug Paard Ringen Rek Brug Ringen Paard Rek Frank. Germaan. K. en K. Germaan. K. en K. W. G. V. Frank. Germaan. W. G. V. Frank. K. en K. W. G. V. Frank Germaan. W. G. V. K. en K. Staafoefeningen en worstelstanden. Paardspringen Germaan. Polsspringen Frank. Algem. staafoefeningen K. en K. W. G. V. 10. Touwtrekken. 11. Slingerbal. 12. Groepen. Ontslag. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de heer Frans Baijens, die sedert 14 Juli 1884, toen hij als lid van onzen ge meenteraad gekozen werd in plaats van den heer Jac. van Riel, zijn ontslag als dusdanig genomen. De reden daarvan kon genoemde heer ons niet mededeelen, niettemin betreuren wij dit besluit, wijl de heer Baijens steeds geweest is een onpartijdig en verdienste lijk gemeenteraadslid. Geheel buiten zaken de laatste jaren

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9