Nummer 72 Donderdag 10 September 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. Centiaal Buieauvooi de Statistiek Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS &5-UWS UIT KAATSHEUVEL JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 10 September 1908. WAALWIJK, 9 Sept. 1908. Te ver gedreven Wij zijn bezig met een groote reclame voor ons blad. In alle plaatsen der Lang straat en omgeving worden strooibiljet ten rondgebracht, mededeelende wat ons blad zooal ter lezing aanbiedt. Een daarop voorkomend inteekenbiljet wordt later door een onzer boden teruggehaald. En we hebben daarmee prachtig suc ces, ons blad wil er overal meer en meer in. Wij deelen daarover later misschien nog wel eens iets meer mee. Zoo werden bedoelde biljetten, waar boven de naam van de iedere plaats staat, Maandag 11. rondgebracht in Vrij- hoeven-Cappel en 's-Grevelduin-Capelle. Nu hadden onze boden eenige bil jetten van Vrijhoeven over en brachten die in 't begin van Capelle en om deze fout, ontvingen wij dienzelfden avond nog een dergelijk strooibiljet per post, waar achterop dc volgende, ongeteekende ont boezeming »I« dit enkel voor Vrijhoeven-Cappel >Waarom worden ze dan ook in 's-Gre- »velduin-Capelle rondgebracht Is 's Gre- >velduin-Capelle niet waard dat daarvoor andere worden gedrukt of moeten we >ons hier met den afval van Vrijhoeven ïtevreden stellen Wij hebben boven de reden vermeld, hoe een paar biljetten van Vrijhoeven in 's-Grevelduin-Capelle, waarvoor natuur lijk afzonderlijke biljetten gedrukt waren, terecht kwamen. Hoewel het niet onze gewoonte is, om op iets ongeteekends in te gaan, meen den we dit staaltje van te vergedreven liefde voor eigen woonplaats, niet aan onze lezers te mogen onthoudenwe .hebben er eens om gelachen. Manoeuvres. De commissie tot het opnemen van de schade, veroorzaakt door het betre den van terreinen bij oefeningen, alsmede het bepalen van de wegens die schade, uit te keeren vergoedingen zal voor de oefeningen van de troepen in de groep Woudrichem der Nieuwe Hollandsche Waterlinie bestaan uit: de heer jhr. mr. E. Verheyen, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, als voorzitterden kapitein G. D. A. Schreuder, van de 4de divisie kon. maréchaussé, als militair lidden heer B. A. Middelkoop te Capelle, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, als landbouwkundig lid terwijl aan de commissie worden toe gevoegd als plaatsvervangend voorzitter de heer J. B. Timmermans te Waalwijk lid der Prov. Staten van Noord-Brabant als plaatsvervangend militair lid de kapitein J. H. W. Dangerman Grootegas, van de 1ste divisie Koninklijke Maré- chaussée als plaatsvervangend landbouwkundig lid de heer G. L. de Leijer, lid der Prov. Staten van Noordbrabant. Gedeputeerde States. De Nbr. meldt, dat ernstig sprake is van de benoeming van mr. P. Loeff 's Bosch tot lid vanGed.Staten, in de plaats van wijlen den heer mr. A. van Rijcke- vorsel. De heer Loeff stelt zich daarvoor beschikbaar en zit zooals men weet voor ons district. Prtysversehletlng. De op Zondag gehouden prijsverschie- ting van de Kruisboogvereeniging >de Eendracht4 gevestigd bij den heer Adr. v. Vugt, is als volgt lste prijs Horloge A. Nelis met 80 punten 2de Parapluie C. Smolders met 74 p. 3de Kistjesigaren J. v. Hoven 68 p. 4de A. Schoondermark 59 p. 5de i M. Naijen 55 p. 6de Castelijns 54 p. 7de A. de Graaft 50 p. 8de W. Verhoeven 49 p. 9de J. 't Hooff 45 p. Rucüuristiseh Congres te Londen. Verschillende eerw. heeren geestelijken, ook uit deze streek zullen het eucharis tisch congtes (zie Engeland) te Londen bijwonen o.a. de zeereerw. zeergel. heer prof. Dr.J, Ie Blanc, de weleerw. heerSuijs, de weleerw. heer Meuwese te Baardwijk- Ongeval. Maandag geraakte een kind van H. uit Besoijen, in de Antonius-parocbie in de sloot. Het zou beslist verdronken zijn, ware de koster der Antoniuskerk niet spoedig op 't hulpgeschrei ter plaatse ge komen. Hij begaf zich direct te water en smaakte het genoegen het kind levend op den kant te brengen. Wuahvijksche llarmonic. Zondagmorgen gaf de harmonie eene matinée op de kiosk op de Markt. 1 e oordeelen naar de groote massa men schen, de zeldzame attentie, waarmede men naar de muziek luisterde, scheen eene dergelijke matinée zeer in den smaak te vallen. De harmonie voerde hare nummers dan ook zeer goed uit. Gisterenmorgen bracht de Waal- wijksche Harmonie haren secretaris penningmeester, den heer Corn. Witlox- Mastboom ter gelegenheid van zijn huwelijk, eene aubade, die zeer veel volk trok en een uitstekend verloop had. De Waalwijksche Harmonie, die den laatsten tijd bij zoo tal van gelegen heden, blijk gaf van goeden vooruitgang, gaat nog steeds voort met ijverige studie en grooten ambitie. Zij telt thans ruim een dertigtal leden en een tiental leer lingen, die ook grooten ijvei aan den dag leggen. Thans is in studie genomen, een zeer mooie wals uit »die Lustige Witwe4, door een belangstellend honorair-lid der harmonie ten geschenke gegeven. We mogen hopen dat dit goede voorbeeld navolging zal vinden ook op ander gebied, want eene harmonie kost veel geld, vooral 't aai schaffen en in orde brengen van instrumenten. Liedertafel. Het muzikale leven'in onze gemeente bloeit wel op. Een gunstig teeken is dit zeer zeker. Naar we vernemen hebben zich thans wederom een 6-tal nieuwe leden aange meld en zijn er nog verschillenden die zich als lid zullen voordragen. Onder de nieuwen zijn de leden en directeur van 't kwartet »Zang en Vriendschap4. De Liedertafel, de eerste onzer ge zelschappen, zal zeer zeker op aller steun kunnen rekenen, wanneer deze op eenigerlei wijze gevraagd wordt. Zij meer dan welke vereeniging ook, is dit dubbel waard. BAARDWIJK, jl. Zondag heeft door de Doele „Eendracht mankt Macht' gevestigd bij den heer C. Pullens het Koningschieten plaats gehsd hetwelk met Baardwijksche kermis door het slechte weer uitgesteld moest worden. Hoewel er in het begin slecht geschoten werd, is er door het drietal dat voor het Koningschap in aanmerking kwam, hevig gekampt en mocht het den Heer C. Pullens gelukken, voor de derde maal Koning te schieten. Eere den kranigen schutters. Na afloop werd door den President den Heer W. van Hees op waardige wijze de koning gehuldigd en het eere metaal om gehangen en verder werd de avond in een gezellig samenzijn doorgebracht. VRIJH.-CAPPEL, 9 Sept. Maandag morgen had op de Hoogevaart, een ongeval plaats, dat wonder boven wonder zouder ernstige ongelukkeu is afgeloopen. Een zekere J. H. een aardappel koopman had lijn paard onbeheerd aan den vaartkant staan, toen het dier werd bang gemaakt enkele kiuderen, zoodat het begon te kruien en achterover met de kar vaart stortte. Na vlug toegeschoten kon men eerst het paard en diarna de kar op het droge krijgen. Waarna bleek dat behoudens eenige kleinigheden 't overigens nog zonder groote schade was afgeloopen. Dezer dagen bracht een zeker persoon een geleend ledikant van de Vereeniging „Het Groene Kruis,' bij den magazijn meester thuis, doch niet ontsmet. I)e laatste begeerde 't niet onontsmet aan te nemen, de eerste weigerde 't zelve mede terug te nemen, en liet het onbeheerd aan den open baren weg Btaan. Dit feit is gegeven in handen der politie, en van het Bestuur, zoodat bedoelde persoon zeker de gevolgen zal moetsu lijden. Naar wij vernamen is reeds tegen hem procesverbaal opgemaakt. Maandag had op Labbegat een ongeluk plaats. Benig.' boeren zaten op een kar, met paard bespannen, 't welk door verkeerde wijze van sturen achterwaarts van den dijk tegen een buis terecht kwam; een persoon een zekere de B. kwam met zijn hand tusschen de muur en da kar, met het nood lottig gevolg, dat als 't ware twee vingers werden afgeperst en onmiddelijke genees kundige hulp hem moest verbinden. 't Is wel te begrijpen dat 't plezier dat voor dien tijd er was ppoedig tot een bedrukte stemming overging en ieder zijn eigen huisje oprocht. CAPELLE. De burgemeester dezer ge. meente heeft laten bekend maken, dat ge legenheid bestaat, varkens te laten inenten ter voorkoming van vlekziekte, welke zich in omliggende gemee- ten rseds heett geopen baard. Bij het maaien had zekeren J. d. J. het ongeluk zich zoodanig met zijn zeis te verwondeD, dat geneeskundige, hulp moest worden verleend. —Bij den heer P. v. B. werd Maandag een begin van brand ontdekt.. Een gordijn verbrandde, terwijl verschillende meubeleu werden beschsdigd. Gelukkig werd het gevaar spoedig bemerkt, zoodat erger werd voorkom en. DUSSEN, Zaterdag had in overleg met -en kapitein der Infanterie eene bespreking plaats ten doel hebbende dagen en uren v»st te stellen waarop het voorbereidend militair onderricht zal gegeven worden. Na een korte bespreking kwam men overeen dat gemeld onderricht in deze ge meente vanaf 1 October tot 1 Februari a.s. zal gegeven worden als volgt le. Eiken Woensdag van 3 u tot 5 u. 2e. Eiken Vrijdag van 2l/s u tot 4>l/9 u. Theorie enz. zal gegeven worden in de raadzaal, het overige als polsspringen schieten enz. op gemeente-terrein aan de sluis. Onder leiding van een E. P. Redemp torist werd voor de leden der congregatie alhier een 3 daagsche retraite gehouden. Na in drie dagen waardig, er op voorbereid te zijn naderde alle congegranisten, op de feest- <hg van O. L. V. Geboorte, tot de tafel des Heeren. Des avonds had de plechtige opdracht plaats van 32 nieuwe leden. De fanfare Wilhelmina' luisterde deze plechtig heid op. Hiermee werden deze geestelijke oefeniugen besloten. HANK, 5 Sept. 1908. Heden was het vergadering onzer visschers. Zij vormen de ifdeeliug „Hank' der visscherijvereenigiug „Eendracht' die weder aangesloten is bij toelichting verlangde. De heer Smit bracht hem uit naam der vereenigii g een welge meend woord van dank voor zijne leerrijke en onderhoudende voordracht. Stellig was hij de tolk van allen, toen hij den wensch uitsprak den heer Vos nog meermalen voor de afdeeling Hank te zien optreden. Alsnu had nog eeue korte hnish. ver gadering plaats waarin Ant. v. d. Pluijm Jz. en Adr. v. d. Pluijm Gz. als bestuursleden der afdeeling werden herkozen, terwijl de heer P. v. d. Pluijm weder als lid van het hoofdbestuur werd aangewezen. Alvorens de vergadering te sluiten be dankte de heer Smit de leden voor hunne, trouwe opkomst en spoorde hen aan trouw aaneengesloten te blijvendit was zeer zeker altijd prijzenswaardig, uiaar in de lastige periode, die ons visschersbedrijf thans door leefde, gebiedend noodzakelijk. RAAMSDONK(Dorp) 8 Sept. Op de laatst van wege dc landbouwvereeniging „Raamsdonkdorp* gehouden aanbesteding werden aangenomen de levering van 57000 KG. lijnkoek .loor de firma Huiser te Rotterdam h f 10.58 per 100 K.G. 3000 KG. lijnmerl door den heer Walraven te Nieuwendijk h f9,92' per 100 K.G. 4000 KG. lijngruis door den heer Walraven te Nieuwendijk f 9 876 per 100 K.G. 10000 KG. superfosfaat door Koenen en Schoenmakers te Uden h t 2.54 per 100 K.G 13000 K.G. kaïniet door den den heer Ardennen te Dordrecht h f 2,20 per 100 K.G 35000 Thomasslakkenmeel dooi het „Cen traal Bureau' te Dordrecht h f 2.60 per 100 K.G. Verleden Zondag vergaderde ten huize van den heer M. v. d. Ee.len de koleiiboin „Vooruitgang.' Uit de mededeelingeu door den secretaris-penningmeester bleek, dat de laatstgeleverdc steenkoleu de vereeniging kwameu op f 0.85 per H.L., zoodat den leden per HL. f0.05 kon worden terug betaald. Telde Vooruitgang' in 1907 slechc 15 leden met een gezamenlijk ver bruik van 300 II. L. steenkolen, thans be draagt het aantal leden 45 en het aauta geleverde kolen 900 H L. De bond doet zijn naam „Vooruitgang zeker geen schande aan I Het Koninklijke Gilde „8t. Bavo' hoopt in de a.s. kermisweek wederom een flinke uitvoering te geven. Wij twijleu niet, of een talrijk publiek zal als van ouds zijne belangstelling toonen. Heden middag te kwart voor 4 passeerde bo en onze gemeente een luchtballon, slechts een 200 M. boven de aarde. Hij verdween in N. O. richting. herinneringsvermogen, dat zij hun namen wel wisten. Jans v. G., M. v. B., H. v. L. en P. L. En zwijgend toog men huis waarts. R. K. Kiesverecnlginffcn. Gisterenavond hield de afdeeling van de R. K. Kiesverecnigingen in de zaal van Eaphonia e-ne verg- ;derir.g. Na de rekening n verantwoording, aan de orde de besprekingen voor aansluiting bij den Alg. Bond. Op 13 Sept. a.s. zal de Alg. Verg. gehouden worden te Oo«terhout in Hotel Koppelpaarden. door terug in de hulp, de Heide-Maatschappij. In „Café Royal' van Jac. v. d. Pluijm waren zij om 2 uur in grooten getale bijeen. De heer M. Smit riep, als leider der bijeenkomst, allen een hartelijk welkom toe. Ook leidde hij met een enkel woord den heer G. C. Vos uit Werkendam in, die als lid ^an het Hoofd bestuur der Eendracht onze afdeeling eeuigen tijd zou onderhoudeu over velerlei aken, alle betrekking hebbend op den toestand der visscherij. De heer Vos, geen onbekende meer voor ons, wist zijn gehoor meer dan een uur te boeien. Het is mij niet mogelijk zijne rede, die aan eeuvond en duidelijkheid niets te wenschen overliet, in zijn geheel weer te geven. Slechts enkele zaken stip ik er uit aan. De gunstige wijziging, die gebracht was, in de strafbepaling met be trekking tot schuit en want was zeker in hoofdz-ak te danken aan de „Eendracht.' Lang stond spreker stil bij de zoo zeer bezorgd makende „Algemeene maatregelen van het bestuur' der regeering. Helder zette hij uiteen, dat het voortdurend noodig was daarop een waakzaam oog te houden, ten einde dreigende gevaren af te weren. Vooral voor onze visschers goldt het niet zoozeer voordeeligsr voorwaarden te bedingen als wel minder gunstige maatregelen tegen te houden. Vast aaneengesloten optreden was daartoe noodzakelijk. Ook kunstmatige teling der visch werd besproken voor het „binnenwater' verwachtte hij daarvan goede resultaten voor de stroomende rivier zag hij er niet veel heil in. In 't kort werd nog uagegasn de oprichting der Eendracht, de aansluiting dezer ver eeniging bij de Heide-Maatschappij en het concept reglement der visscherij vereenigingen aangesloten bij de H.-Mij. Vooral art. 10 van dit concept moest het ontgeldenwannee dit niet zoodanig gewijzigd werd, dat aan de afdeelingeu meerder.' vrijheid werd ge laten, dan zouden de gevolgen daarvan niet uitblijven. De heer Smit vroeg aan de leden, of zij iets te vragen hadden over het gesprokene, of nog eenige opmerking daaromtrent hadden te maken. De heer Vos had alles zoo glas helder uiteengezet, dat niemand nog eeüige in Kaatsheuvely Sept. 1908. Wapenhandel. In deze gemeente zal gedurende de win termaanden in October beginnende, aan de joi gelui die zich daarvoor hebben aangemeh het voorbereidend militair onderricht gegeven wo ril en. Door 27 jongelingen zal er aan worden deelgenomen. Werden deze oefeningen steeds gehouden in de zaal van „Enphonia', dit jaar is daarin verandering gebracht. Door B. en W. bepaald, dat ze dit jaar zullen gehouden worden in de localen der O. L. School den Berkdijk. Diefstal 7 De landbouwer M. v. d. H. alhier had jl. Zaterdag brood gebakken, in zijn bakhuis dat op het erf een lOtal M. van zijn huis staat. Gemakshalve zou hij de gebakken waar den eersten nacht maar in het bakhuis laten staan. Smorgeas vroeg toen hij bij zijn huis kwam zag hij nog juist een grooten hond, met een brood in den bek, het ha zenpad kiezen. Op 2 na was de heele voorraad (een 20tal) verdwenen. Of de hond de eenige dader is ligt nog in het duister. Misschien zijn hem andere voor gew» est die de zwakke deur open lieten. Landbouwers weest dus voorzichtig. Verbaliseerd. Met 4 vrouwen, moeders, trok men, al pratend en vertellend, met de onafscheide lijke mand op deu rog, heide en boschwaarts om een flinkeu voorraad dennennaalden en sprokkelhout te vergaren. Men was gekomen onder de gemeente Dongen. De babbeldrukte was zoo groot dat men de komst van deu haudhaver der wet niet had gemerkt, die haar iu naam der Koningin hare namen vroeg. En o wonder, zij waren sprakeloos. Zoo zelfs dat zij hunne namen niet meer konden noemen, of liever en slimmer nog zij wisten hem niet meer. de bedreiging dat ze dan mee moesten het stadhuis, kregen ze weer zooveel ln Juni was de arbeidsmarkt voor onze industrieën als volgt: AmsterdamHet was zeer druk in de Schoenmakerij. Daar de meeste werk lieden stukwerk verrichten, werd er in tensiever gewerkt, zoodat meer werk werd aigeleverd. Arnhem De algemeene toestand was zeer goed in het Schoenmakersbedrijf. Delft'. In het Schoenmakersbedrijf bleef een bevredigende drukte heerschen. Ook in de koffer- en zadelmakerij was de gewone normaal gunstige toestand waar te nemen. Werkeloosheid kwam niet voor. DongenDe toestand der industrie bleef slecht. Zoowel in de hand als in de machinale Schoenmakerijen heer-" schte slapte. Dit was evenwel tot dusver niet van invloed op de verhouding tus schen vraag en aanbod van werkkrachten. Werkeloosheid was nog niet te consta- teeren. De verhouding tusschen patroon en werklieden bleef uitstekend. Den Haag'. In het zadelmakersbedrijf was, mede in verband met het seizoen een blijvende gunstige toestand waar te nemen. Groningen. Schoenmakers hadden goed werk. Haarlem Schoenmakerijen en Schoen- lapperijen hadden matig werk. 's Hertogenbosch In de Schoenindus trie was reeds vermindering van de bedrijvigheid merkbaarin één fabriek kwam geen overwerk meer voor, terwijl 't in enkele andere fabrieken zelfs nu en dan is voorgekomtn, dat aan sommige werklieden eenige dagen per week vrij af moest worden gegeven. De toestand in de leerlooierijen onder ging geen verandering. Zadelmakerijen hadden voldoende werk, al kon ook ten opzichte van dit bedrijf niet van drukte gesproken worden. Rotterdam In de Schoenmakerijen en de Schoenfabrieken bleef de toestand gunstig. Loonen en arbeidstijden werden niet gewijzigd. De algemeene toestand in zadelmakerijen en in de drijfriemen- fabricage onderging sedert de vorige maand geen verandering. De loonen en arbeidstijden bleven dezelfde. De verstandhouding tusschen patroons en werklieden liet in de Schoenfabrieken niets te wenschen over, terwijl zij goed werd genoemd in de zadelmakerijen. Utrecht: In de Schoenmakerijen was achteruitgang in drukte te bespeuren en was de bedrijvigheid minder groot dan in Mei. Waalwijk (en omstreken)Over het algemeen nam de slapte nog toe, het geen een nadeeligen invloed uitoefende op de verdiensten. Het aanbod van werkkrachten was grooter dan in de vorige maand, en van vraag naar per soneel was geen sprake. Werkeloosheid kwam evenwel niet voor. Op naar Frans Rosier gepakt. Ziedaar het groote nieuws, dat aan alle ijverige duimzuige- rijen een einde maakt. Frans is Maandagnacht te half een op de spoorbaan bij het plaatsje Opperdoes, door twee landarbeiders de gebroeders Pieter en Jacobus Bos, gepakt. Zondagavond waren uit den Haag te Medemblik twee politiehonden „Herta" en Prins aangekomen. Met de beesten is Zondagnacht ge werkt. De hond „Herta" besnuffelde den weg vanaf het krankzinnigengesticht tot aan het huis van dr. Frylinck en van daar naar de haven, doch raakte aan den waterkynt het spoor bijster. Per draad werd gistermorgen den eige naar van den politiehond „Germanicus" uit Rosendaal gevraagd, zijn hond te willen zenden. Gisteravond arriveerde de

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1