3MSTE STMTSLOTfM N J V oornaam Stokpaaidjes-Lelienmelkzeep DRUKWERK - zrjtx^ksstssssss Di u Advertentiën. een vrije kamer S. REMPT, De Waalwijksche Stoomdrukkerij J^JSTTOCDN TIELEN BINDWERK; ingenaaid, half linnen, leder enz. H a ndelsberichten. Ontvangen Vliegenvangers 6 ct. Urbanus pillen per doosje 25 ct. Hospitaaldoek, viervoeter, waarop omstreeks tien uur de menschenjacht begon. Terwijl de zoekende groepen den ha venkant waren genaderd en de hond ,,Germanicus" een spoor scheen te zoe ken, werd er, naar de bijzondere korres- pondent van het „Hdbl" meedeelt, plot seling van uit het gesticht alarm gefloten zoodat politie, honden en nieuwsgierigen naar de inrichting snelden. Aan de achterzijde van het gesticht gekomen, waar Frans Rosier ook ont snapt is, declder. verplegers gejaagd me de, dat zij hem gezien hadden. Jdij lag aan de straatzijde van de schutting, welke gedeeltelijk over het water is gebouwd, maar toen hij zich door de speurende verplegers ontdekt zag, wist hij zich om de schutting heen naar de andere zijde te wringen. Frans nog altijd in négligé draafde langs het pad achter het ge sticht weg, de schutting tusschen zich en zijn vervolgers latende. Op de plek van het gestichtsterrein, die hem tot laatste schuilplaats heeft gediend, en van waar hij het begin der op hem gemunte klopjacht keurig heeft kunnen gadeslaan, werd een stuk wit zeildoek gevonden en een ijzeren koevoet. Frans was dus alweer gewapend en tot inbreken in staat. Daarop is er urenlang gezocht, schenen de honden dan weer een spoor te heb ben en 't dan weer kwijt te zijn, tot werd besloten naar het krankzinnigenge sticht terug te keeren en het gestichts terrein met de honden af te zoeken. Te ongeveer één uur in den nacht was daarmee een begin gemaakt, toen een der gestichtsbeambten met een lan taarn omhoog op de speurende groep kwam toeloopen met de juichkreet:„Frans is binnen I Frans is binnen 1" Hij vertel de verder als antwoord op de ongeloo- vige gezichten, dat twee lieden uit het naburige plaatsje Opperdoes Rosier ge grepen en binnengebracht hadden. De gebroeders Bos stonden in opdracht van de burgemeester van Opperdoes, op post om op Frans te letten, toen zij hem over den spooidijk zagen wijken. De vluchteling had onraad bemerkt en week terug, doch de gebroeders Bos sprongen hem na. Frans bood weinig weerstand, hij was uitgeput en had in vijf dagen niet gegeten. De gebroeders hielden hem stevig vast en brachten hem het gesticht binnen. Rosier moet hebben toegegeven, twee dagen de ongenoode gast van deu direk- teur te zijn geweest. Hij had zich al dien tijd in den omtrek opgehouden en was er eerst gisteravond in geslaagd, zich een werkmanspakje aan te schaffen. De vreugde over de arrestatie van Frans is algemeen. Het Hbl. meldt nog, dat de direc teur van het gesticht gretig gebruik maak te van een aanbod der Haagsche politie om twee der bekende Haagsche politie honden te doen overkomen, en naar den vermiste misdadiger te doen speuren. Te halttien Zondagavond kwamen bei de honden begeleid door twee ambtena ren der Haagsche politie te Medemblik aan- Dadelijk begaf men zich naar het krank zinnigengesticht om even later het werk aan te vangen. Eén der honden de andere scheen niet erg opjdreef deed het uitstekend. Losgelaten begaf het beest zich recht streeks naar de poort aan de zijde van het gebouw, waar Frans ontsnapte. Toen men deze poort opende, vloog de poli tiehond naar de werf, waar kleeren zijn gestolen en het spoor van den boef volgende, ging men, door den politie hond geleid, naar de woning van den directeur, waar Frans een paar dagen lang een veilige schuilplaats had gevon den. Voor het huis van dr. Frylinck geko men, sloeg de politiehond geweldig aan en sloeg omhoog tegen het klimop, aan de zijde waar de gast het huis had ver laten. Vervolgens sprong de hond de schutting over naar de haven, natuurlijk op den voet door de politie-ambtenaren gevolgd. Daar lagen eenige ansjovisboo ten. Het beest snuffelde hier wat rond en scheen toen het spoor bijster. Hij kon niet verder. Rossier heeft na zijn vlucht een tijd in 't huis van den directeur van 't ge sticht doorgebracht. Wat het verblijf van Frans Rosier bij den directeur van het krankzinnigenge sticht betreft, Frans wist, dat deze met verlof was, doch niet, dat hij reeds zoo spoedig zou terugkecren. Het touw, waaraan de ladder uit het kapraam hing, was afkomstig van een hangmat op den zolder van de directeurswoning. Uit hetgeen men daar gevonden heeft, blijkt, dat Rosier zijn faeces gedeponeerd heeft in een laken 1 Zijn urine heeft hij geloosd in vier groene illumineerglaasjes die op een rijtje staan. Voorts vond men in de bedstede op het afgeschoten zolderkamertje een hangmat en een stuk gonjer meteen touw saamgebonden, benevens eenige reepen draad aan elkaar geknoopt. Rosier schijnt daar de diepte mee te hebben gepeild. Verondersteld wordt, dat hij ontsnapte door het ronde tuimelraam aan den voorgevel van het huis. Hoe Rosier onopgemerkt is kunnen komen in de woning van dr. Frylinck is een raadsel, men veronderstelt, dat hij, direct na zijn ontsnapping uit het gesticht, in den tuin van den directeur is gevlucht en later op den zolder is weten te komen. Nog dienzelfden nacht is de tuin doorzocht, doch hij heeft zich daar wel schuil kunnen houden, totdat hij onge merkt naar binnen kon komen. De huishoudster was dien nacht met de dienstbode in de woning aanwezig. Zaterdag heeft de dienstbode den zolder geheel schoongemaakt en gerei nigd, zonder echter iets verdachts te ontdekken. Bij toeval heeft de dienstbode de beide laatste nachten de deur van den zolder op slot gedaan, zoodat het niet mogelijk was, van den zolder bij de be woners beneden te komen. Uit een nauwkeurig onderzoek moet gebleken zijn, dat bij den directeur geen kleeren zijn ontvreemd. Omtrent het verblijf van Frans Rosier in de directeurswoning verneemt de Tel. nog het volgende Zooals men weet, woonde dr. Frylinck alleen met zijn huishoudster. Deze juf frouw hoorde in den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks één uur, eenig gestommel op den zolder en daardoor, daar dit bleef aanhouden, ongerust ge worden zijnde, stond zij op en deelde dit aan den directeur, die nog slapende was, mede. Beiden hoorden toen aan de jalousieen eenig geritsel, echter van zoo weinig beteekenis, dat men zich geruststelde met de meening, dat men zich het ver dachte gedruisch had ingebeeld, waarna men het verdere gedeelte van den nacht gerust doorbracht. In den morgen werd opgemerkt, dat uit het dakraam een gelegenheid was gemaakt, om daarlangs zich naar beneden te kunnen laten glijden. Een en ander was gemaakt en aan elkander gebonden van eenige stukgetrokken kleedingstuk- ken, een stuk van een vlag enz., terwijl daaronder een laddertje was bevestigd hetwelk, naar de dienstbode direct ver zekerde, den vorigen dag nog op den zolder aanwezig was geweest. Een hangmat en de vlaggestok, mede op den zolder voorhanden, hadden even eens dienst gedaan om de ontvluchting gemakkelijk te maken. Een en ander heeft plaats gehad aan de voorzijde van het gebouw, onmid dellijk gelegen aan den openbaren weg. De Tel. deelt nog mede »Frans is in gesticht". De honden glimlachten tevreden en wij keken snugger. Toen een geschreeuw: »Waar is-ie, waar zit-ie Waarop het lakonieke antwoord >In de kamer van den directeur 1" Wat zeit u Ja, twee Op- perdoesers hebben Frans gesnapt, op de spoorbaan bij Opperdoes, waar zij op wacht lagen. En 'twas zoo. Frans was gekniptWij werden door allerlei ver heugde gestichtsgezichten in de wacht kamer gelaten en daar kwamen de helden van deze tragicomedie, twee eenvoudige boerenarbeiders, Jacob en Piet Bos, kiplekker, dat ze den gladekker hadden gepakt. Zij hadden heel den avond op den loer gelegen achter rietschoven. Op eens hoorden ze grint kraken. >Daar heb je wat 1" zei Jaap tegen Piet en richtte zich op en waarachtig, daar liep Frans op de spoorbaan of liever slingerde heen en weer, zoo bek af was-ie. Ze lieten hem tot op een paar meter naderen, sprongen te voorschijn en schreewden »Halt werda, of ik steek je overhoop'1 waarop Frans, die een hark in zijn hand had, hun toebeet: »Sta, of ik schiet" maar Piet had de greep al op Frans borst gericht. Frans sprong achteruit en plompte par does 'n sloot in, maar vóór hij een slag kon doen, had Jaap hem de greep op den rug gezet en dreigde hem er aan te ri^en* Genoeg", zei Frans, >ik geef me over en hij kroop het water uit. De twee brave Opperdoesers pakten hem beet en brachten hem behouden binnen het gesticht, waar hij met een hoeratje ontvangen werd. En wat zei Frans, vroegen wij den twee braven lieden. >Ik ben moe,4 was zijn eerste woord, »heb potverdomme in geen vijf dagen vreten en zuipen ge had. Streks heb ik in een boetje (schuurtje) een stuk koek gevonden en dit pak - hij had een pilo kiel en dito broek aan en deze hark.Een van zijn schoenen was in de modder van de sloot, waar door hij heen gewaad was blijven steken. Hij was blootshoofds en kletsnat. Stevig grepen de boeren Frans onder de armen en voerden hem terug naar het gesticht, waar alles in rep en roer was en de brave honden een kleine ovatie kregen. Het nut dier beesten is ook nu weer genoegzam gebleken en 't zal zaak zijn dat 't gesticht er zich zoo spoedig mo gelijk een of meer aanschaft. Waren zij den nacht, -dat Frans ontsnapte, bij de hand geweest, hij ware geen 100 meter weggekomen. Vechtpartij. Op de kermis te Rozen- daal is gistei avond in het koffiehuis van G., op da Markt, de arbeider J. Brou wers met een mes in den rug gestoken, zoodat de getroffene in levensgevaar verkeert. De vermoedelijke dader, de wisselwachter L. G., is hedennacht op het station door de marechaussee in hechtenis genomen. MillionairDe timmerman Friedrich Schmidt te Spindelhof in de Boven- Palts is plotseling millionair geworden. Een van zijn voorvaderen, die in den Krim-oorlog 1 ad gevochten, bracht het in Russischen dienst tot generaal en trouwde met een gravin. De generaal en zijne vrouw zijn drie jaren geleden, kort na elkaar, gestorven, een vermogen van 13 millioen roebels in goud en vele bezittingen nalatende. De Beiersche gezant te Petersburg is er, na lang zoe ken, achter gekomen, dat Schmidt hun erfgenaam is. De man is een oud ge diende uit den oorlog van 1870/71 en draagt het ijzeren kruis. Automobiel-ongeluk. Het Parijsche Jour nal maakt melding van een verschrikke lijk automobiel-ongeluk bij het dorp Al- benga in de buurt van Genua. Een ingenieur, die met zijn familie zijn vacantie te Albenga doorbracht, keerde met zijn zesjarig zoontje van een wandeling terug naar huis, toen ecu au to, waarin twee jonge dames gezeten waren, plotseling met groote snelheid om een hoek kwam schieten. De inge nieur, het gevaar ziende dat zijn zoontje liep, trachtte nog door gebaren de aan. dacht van den chauffeur er op te ves tigen, maar vergeefsde auto overreed den jongen. De vader loste, buiten zich zelf van woede, twee revolverschoten op de auto. De eerste kogel miste, maar de tweede ging door het lichaam van een der jonge dames het waren de dochters van markies de Re/edin en doorboorde den schedel van den chauf feur, die op de plaats dood bleef. De auto snorde zonder chauffeur door en botste tegen een rotswand, waardoor de tweede jonge dame, die te verschrikt was geweest om te stoppen, ernstig ge wond werd. Haar door den revolverko gel getroffen zuster, die uit de auto gevallen was, werd later dood op den weg gevonden. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zijden ongelukkigen vader in wanhoop gebogen over het verminkte lijk van zijn zoontje en het gelaat van den knaap met kussen be dekkende. Acht dagen levend begraven. Te San dusky (Ohio) heef een Hindoe eens weer zijn merkwaardige hypnose toegepast op een jongedame, miss Nlorence Gibson, die acht dagen en nachten lang, zonder voedsel, liggend in een kist, twee meter onder den grond vertoefde. De Hindoe, die uit Decan komt, ver heugde zich te Ohio in een groot aantal aanhangers, wat zijn occultistische leer betrof. Zijn uitingen over den invloed, dien de fakirs op gewone stervelingen bezitten, werden echter niet onvoorwaar- lijk aangenomen en daarom besloot hij dit feit door daden te bewijzen. In tegenwoordigheid van 300 personen werd miss Gibson, die voor haar diensten een schitterende belooning ontving, door den Hindoe, gehypnotiseerd en daarna gewoonweg begraven- Een smal buisje, waardoor men haar gezicht observeeren kon, was de eenige communicatie met de buitenwereld. Na acht dagen werd het graf geopend en onderzochten verschillende medici het koude, stijve lichaam- De lippen van het jonge meisje waren kleurlooshaar klee ren door en door vochtig. Een uur lang bewerkte de Hindoe de verstijfde lede maten. Eindelijk kwam er beweging een hevige snik en miss Gibson sloegde oogen op om de aanwezigen met een blik van ontzetting aan te staren. Hoewel in den beginne de ademhaling zeer ongeregeld was, moesten de medici verklaren, dat de jonge dame volkomen normaal was. Zijzelf verklaarde toen ze eenigszins van de uitputting bekomen was het ge voel te hebben gehad, alsof ze van een reusachtige hoogte gegooid werd, om vervolgens in een woest bruisende rivier terecht t» komen. »Soms was het me, alsof elke spier tot het uiterste gespan nen was. 't Leek me dat ik in die acht dagen eenige duimen gegroeid was. Nu voel ik geen pijn meer, ook geen honger, maar wel ontzettenden dorst. Voor geen geld in de wereld zou ik me voor den tweeden keer tot een dergelijke proef neming willen leenen.* 't Is trouwens niet de eerste keer, dat dergelijke wonderberichten de ronde doen. Dr. Honigberger ontmoette in Lahore een fakir, die zichzelf hypnoti seerde en zich daarna zes weken lang onder den grond liet stoppen. Toen men hem opgroef, waren zijn kleeren met schimmel bedekt, zijn lichaam ijskoud, van polslag geen spoor, de oogen ston den onbeweeglijk en toch zag de man er, na de bewerkingen van zijn leerlin gen, in een minimum tijds uit, alsof er niets met hem gebeurd was De bandieten van HazebrouckEer lang moet te Béthune (Frankrijk) de te rechtstelling plaats hebben van de vier bandieten van Hazebrouck, Canut, Deroo, Auguste en Abel Pollet, en van een 5e booswicht .Van Houte. Het Hof heeft hun beroep verworpen. Allen hebben, zou men zeggen, de guillotine ruim schoots verdiend. Het vermoorden van grijsaards, het worgen van vrouwen en meisjes, het plunderen van boerenwo ningen, met of zonder moord, hebben, zij schaamteloos bekend en nu wachten zij sedert twee maanden hun straf. Hun eetlust is goed, zij slapen vredig, van berouw geen spoor. Den dag brengen zij door met.zingen, zwaarmoedige Vlaam- sche liederen, soms afgewisseld door de Marseillaise. De grootste gerustheid toont Abel Pollet, de gevreesde en wreede aanvoerder der bende, die de plundertochtèn ontwierp. Hij speelt al thans den onverschillige, verklaart, dat het maar £>eter is dat men hen doodt, daar men hun toch geen gratie durft schenken. En dan ook 't is gauw over. 't Is licht beter dan op de ellendige we gen 's nachts bij ontij, wanneer zij op de boerenhoeven afgingen I En dan weer gezang »en hun liederen, heroïek, teeder of melancholiek*, schrijft een journalist. stijgen naar de hoogere verdiepingen van hun gevangenis waar hun sombere bewonderaars zijn opge sloten, armzalige boefjes-van-niks. On derwijl spelen zij kaart, domino, dam met hun goedmoedige bewakers. Ze spelen eeilijk alleen dat hondsvot van een Auguste Pollet knoeithet is hem een tweede natuur*. »In de gevangeniswereld ongeveer 160 individuen rusten te Béthune van hun arbeid uit gaan de vijf terdood- veroordeelden van de benedenverdieping door voor helden. Men benijdt hen misschien niet, maar 'bewonderen doet men ze zeker* 1 Moordaanslag. Zondagavond ongeveer halftien is een moordaanslag gepleegd tusschen Hoogmade en Rijpwetering. Het slachtoffer is nog in leven en is woonachtig te Roelofarendsveen. 1 )e dader is door de politie te Hoog de gearresteerd. Sterke drank was de oorzaak van het treuiige geval. L. D. Door den trein verpletterdDe snel trein uit Apeldoorn overreed Maandag ochtend bij Amersfoort den 73-jarigen tuinier G- Van Empelen uit die stad, die van zijn veld komend, onder de afsluiting der spoorbaan was doorgekropen. De ongelukkige, die geheel verbrijzeld werd, was onmiddelijk een lijk. l)e prija der boter, 1. 1. Dinsdag te Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: 1.42 de laagste t 1,30 De pr. der eieren was 5 cent. 4 Een R, C. Juffrouw h.b.b.h.h. zoekt te Waalwijk bij nette men- schen met kost en inwoning tegen matigen prijs. Brieven aan het bureau dezer courant onder motto »Inwoning*. O zoo: Noo artil woc Bre. RUIME SORTEERING Breukbanden, Windkussens, Neusspuiten, Lavementspuiten, V er band watten, Migrainestiften, Likdoorn pleisters, Hechtpleisters Ideaal, enz. Concurreerende prijzen. extra rose, voor wiegen en bedden f 1,75. Onverslijtbaar. Aanbevelend, vrijhoeven-cappeL. is een zacht, rein gezicht, blozend, jeug dig li:;róT,ijk, witte, fluweel-zacbte huid en verblindend ichoone tint. Dit alles wordt alleen verkregen door de echte 50 ets. p. st. bij ANTOON T1ELEN. ran BERGIUANN Co., Radebeul VAN is het beste adres voor alle mogelijke van de fijnste tot de meest gewone. Speciaal adres voor groote werken, voor handelsdrukwerk ei onder trouwkaarten. Registers, Schrijfbehoeften en alle mogelijke Kantoorbenodigdheden Schoolboeken aan denzeltden prijs als de uitgever. Patronen- en inwikkelpapier voor H. H. Schoenfabrikanten. Pakpapier in verschillende soorten, aan rollen of in pakken. Rollen van 25, 50, 80 en 100 K.G. Alle bovenstaande artikelen aan denzelfden prijs verkrijgbaar bij A VAN DER WEE-COOLS, Kaatsheuvel.. L. SIKKERS, runen M. HERMAN, Vlijmen. AANKONDIGINGEN, CIRCULAIRES en. 4e Klasse. TrekkiDg tan 7 September. Prijs van 125000 No. 15784 5000 5732 1500 693 1000 3587 400 18640 20009 200 4376 100 962 6087 16764 Trekking vsn 8 September. Prijs van f 2000 No. 7004 1000 11852 13058 14734 400 20881 200 11407 14396 100 520 790 9756 9850 18095 BESOIJEN, 8 Sept. «OR1NCHEM, 7 Sept. I?e aanvoer van granen was heden gering met gewonen handel. Qnr. Ristaiwe I 9.20 a 9.20 roode dito 8.60 a 8,70 witte dito 8,70 a 8.85 Ini. rogge 17,40 a 7.50 Buitenl dito 7.40 a 7.60 gerst 4 90 a 5 10 haver 3 70 6. 3,80 uivenboonen f7,60 7 70 blauwe erwten 0 a 0.— alles per hectoliter Op de veemarkt waren beden aangevoerd 49< funderen 10 nuchtere kalveren, 11 vatte varkem 670 biggen. Ie qual. Kalfkoeien 1180 4 26( Kalfvaarzcn 1140 a 20( Guiste vaarzen 1110 1 14( Melkkoeien 1170 4 21( l1/, jarige ossen f 100 4 13( Pinken I 60 a 10( Graskalveren f 25 Ik 5( Nuchtere kal-. 8 1 16 Aangevoerd 11 vette vaikens van 21 a 22 ct per halt kilo, biggen van I 6,12.pei stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren; scha pen f 0 a 0 en lammeren f0 4 fDer stuk Kippen f 0.70 a f 1.00 per stuk. Bieren 11.10 i 1.20 per 26 stuks. Boter 68 A 70 ct. per '/s kilo. ROTTERDAM, 7 Sept. Tarwe f9 25 a 10.50 per 100 K.G Rogge was van 16.15 tot 6.50 Gerst. Winter per 100 kilo f8.75 f9.Zomei per 100 kilo f8.25 a f8.75 en Chevalier per 101 kilof 9 75 4 flü. Haver per 100 k.f 7.15 a 7.40 Witte Boonen, van 0.00. Bruine boonen van 0.f 00 Blauwe Erwten naar kook kwaliteit erkochi van f8.75 tot 9.35 en vertrouwde kook daarbovei Koolzaad f k f ROTTERDAM 8 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 31 paarden 0 veulens, 0 ezel, 1394 magere en 75( vette runderen 188 vette 88 nuchtere en 118(j graskalveren 0 schapeD of lammeren, 0 vark 198 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien 30 tot 35 ct., oisen 30 tot 35 et., stierei 26 a 30 ct., kalveren 45 a 50 ct., per kil( Melkkoeien 150 k 250 kalfkoeien f 160 k f300 stieren f 110 a 300 pinken-• a graikalverei 30 a 70. vaarzen f 90 a 115 alles mager rei biggen f 6.k 14.paarden f 110 a 170. Nuchtere kalveren fok- 14.— k 20.slacht- t 8. k 12. Op de botermarkt werden aangevoerd 95/8ei 39/16 vn. en 260 stukken k '/s kilo. Prijs ls qual 55, 2e qanl f 51, 3e qual. f48 Per kilo 70 k 75 ct. v

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2