BOEKHOUDER. MÖMjSpT IHLl'll ISTSTÖFFEIM PORTRETTEN POH'liREBOfiiHTS. Advertentiën. Notaris CANTERS Notaris RIETRA Snijplanken. Standblokken. Chr. J.KIerkx, Besoijen Veikooping WEILANDEN, Notaris RIETRA Notaris BEKVOCHT Veikooping van Inboedel, Deurwaarder Gerris Kaïniet of Thomasslakkenmeel, Bostel H- BOQAIBTS Co- Een Zadel- en Matrasmakerij en Stoffeerderii. J. van Kempen, Engeland. Denemarken. China. Amerika, BINNENLAND.' Ingezonden Stuk ..en. Kleine Advertentiën. Verpachten verkoopen verkoopen publiek verpachten verkoopen Dr. J. J. VAN DER SLUIJS, A. J. DE ROON. Er wordt gevraagd voor direct op een kantoor dezer plaatse, een Het hecht en sterk gebouwd Woonhuis en Erf te Dussen, Polder aan Buitendijk, G 872, groot 1.80 are, eigendom der erven Fr. Lensveld. - 1. Goed Weiland te Wijk, Hakkeveld B 74, 75, 76 en 77, groot 5.39.90 heet. 2. Best Weiland te Eethen, Lange.a Bruggert, aan den prov. grintweg, A 94 en 95, groot 4.90.70 heet. 15 perceelen Bouwland en een perecel Weiland in de Voorste Oudheusden sche weide onder Oudheusden. Meubilaire Goederen als Tafels, Stoelen, Nachtstellen en Wasch- tafels, Regulateurklok, 4 ijzeren Ledikanten, 2 Bedden met toe— behooren, Kachels, Lampen, Kar petten en Vloermatten, benevens Keukengerief. H.H. Eigenaren of huurders die voor ons weiland, de zoo ge- wenschte najaarsbemesting willen doen met worden verzocht om tijdige opgave om van de voordeeligste conditiën te kunnen profiteeren. Waalwijk sche Hulpmeststoffenhandel. Prijzen van af f8.25 met breede verg. lijst. Tevens beveel ik mij beleefd aan voor het opmaken, ontsmet ten, zuiveren en tevens motvrij maken van alle soorten bedden en matrassen, aan zeer lagen prijs. ZADELMAKER. Groote Straat. Waalwijk. dat Europa met zooveel aandacht de Fran- sche kracht meet, wendt de natie zich meer dan ooit tot haar armee en vraagt haar wat de toekomst zal brengen.' De bekerde Fransche'statisticus Ber- tillon heeft met wiskuudige zekerheid be wezen, dat in Frankrijk slechts 70 perso nen op een vierkanten kilometer leven in Duitschland daarentegen 120. Eiken dag groeit het verschil in bevolking tusscheu Frankrijk en Duitschland met 2500 zielen aan. Slechts drie. streken in Europa hebben hetzelfde lage geboortecijfer als Frankrijk De steenachtige hoogvlakte van Castille, de Ku'Sische steppen en de Skandiuavischc ijsbergen. In de departementen Yonne, Cöte d'Or e.a. vindt men op drie sterftegcallen twee aang>ttcn van geboorten Het Eucharistisch Congres. Het 19e eucharistische Congres, dat te Londen zal worden gehoudeo, trek', zeer de aandacht. Naar men weet, worden deze Congressen ter eere van liet H. Sacrament des Altaars gehouden, om ons geloof in dit Sacrament openlijk te belijden en de gods vrucht tot God in het Allerheiligste Sacra ment aan te wakkeren. De Times heeft een uitvoerig artikel over dit Congres. Het zal, schrijft het blad, de talrijkste en aanzienlijkste vergadeiing van roomschen zijn, ooit in Engeland samen geweest. Kardinaal Vincenzo Vannutelli is door den Paus afgezonden om het congres te leiden. Sedert 1554 is Kardinaal Van nutelli de eerste die er weer als legatu* pa palis verschijnt. Kardinalen komen er op het Congres ne en, Aartsbisschoppen, zoo ver zij geen Kardinaal zijn, elf, o.a. die van Utrecht. Verder een he.de schare van Bis schoppen, orde-generaals, monsignori, min dere geestelijken en leeken. De kardinaal-legaat Vine. Vanutelli, die het congres moet voorzitten, wordt lieden te Londen verwacht. Hij zal de gast zijn /au den aartsbisschop van Wevtminster. De Kardinalen Ferrari en Mathieu zullen den zelfden dag aankomen. Kardinaal Lecot, aartsbisschop van Bordeaux is wegens ge zondheidsredenen belet het congres bij te wonen. Er zullen acht leden van het H. College aanwezig zijn, namelijk de kardinalen Vanutelli, legaat van den Paus Fischer, van Keulen; Gibbons, vaii Baltimore; Mathieu, van RomeFerrari, van Milaan Sancha, van ToledoLogue, van Armagh en Mer- cier, van Mechelen. De aartsbisschop van Westminster heeft eene boodschap ontvangen uit Madrid, in naam van 50.0ü0 Spaansche katholieken, den wensch uitdrukkend dat Engeland opuieuw het eiland der heiligen worie. Hij ontving ook een schrij.-en over het congres van kar dinaal Lorenzelli. De hertogin van Norfolk noodigt in een brief in de Tablet al de katholieken, die iü de buurt der kathedraal wouen, uit, huu woningen te versieren als de groole processie met het H. Sacrament., di<- Zondag a.s. plaats heeft, voorbijtrekt. De katholiekea buiten Engeland hebben voor die versiering zooveel bloemen toege zegd, dat er een bijzonder schip besteld is, om al die bloemen over te brengen. De eerewaebt, bestaande uit katholieken van alle streken des lands, telt reeds ruim 12.000 leden. Bij gelegenheid der grootsche processie op Zondag a.s, rijden uit alle deeleu van En- ge'aud bijzondere goedkoope treinen om de duizenden personen, die aan die processie willen deelnemen, naar Londen over te bren- gen. Het protestantsche Londensche blad de Daily Telegraph publiceert in exten- so het program van het Eucharistisch con gres en schrijft een artikel vol waardeering en sympathie over dit congres. Ook de niet katholieke Times schrijft er met veel waardeering over. Alberti, de vroegere minister van justitie, stelde zich hedeunamiddag ter beschikking van de politie; hij Verklaarde valschheden en oplichterijen gepleegd te hebben, waar mede groote sommeu gemoeid siju. Bena deeld moeten zijn het ministerie van fiuan- ciën, de Nationalbank en de Privatbank. Echter zegt men, dat er voor de verduis terde sommen volledige dekking aanwezig is. Volgens de berichten in de bladen be draagt het totale bedrag van de door Alberti verduisterde sommen 9.000.000 kronen. Alberti heeft 'ekend, bedrog en verval- sching gepleegd te hebben voor 9 millioen kronen, waarbij de staat betrokken is. De politieke en oeconomische gevolgen zijn on berekenbaar veel. De Zeelandsche bóeren- spaarbank heeft zijn betalingen gestaakt. De beroering is groot. Wij lezen in de Kölnische Zeitung: Een volkstelling (in China) de eerste die de regeering met erust heeft doorgezet heeft een bevolking van 428 214.000 zielen tot uitkomst gehad. Dus bijna een derde van het geheele aantal bewoners der aarde Vreemdelingen weiden er 69.852 geteld. Een Gibraltar in den Grooten Oceaan Al meermalen is gewezen op de stategische waarde, die bij een eventueel te voeren oor log tusschen Amerika en Japan de eilanden in den Grooten Oceaan, vooral de Sand- wich-eilanden (Hawaii-grep) zouden hebben. Nu heet het, dat het Amerikaansohe mi nisterie van oorlog van plan is, Oahu, een der Sandwich-eilanden, krachtig te verster ken. Er zullen 12 en 14 duimskanonnen worden opgesteld in de rhavens Peaol en Honoloeloe. Er zal een garnizoen van 15.000 man infanterie en veldartillerie ko men en bovendien zullen er hi rs'elüngsweik- plaatstn, kolen magazijnen en droogdokken worden aangelegd, voldoende zelfs voor de groolste oorlogsschepen. Nederland cn Venezuela. De Hertog Hendrik, welke bodem na aflossing door HM. De Kuyter naar Neder land zal terugkeeren, zal nu de De Ruyter eerst naar West-lndië vertrekt op vroegeren datum repatrieeren en daarna buiten dienst worden gesteld. Het Nederlandsch eskader in Oost-Indië zal dan tijdelijk uit slechts 4 schepen bestaan. Met bijzondere belangstelling wordt dan ook vooral in Marinekriugen de openbaar making der gewisselde nota's tegemoet ge/Jen, daar het opnieuw zenden van schepen naar de West en zulks zelfs in een betrek kelijk ver verwijderde toekomst December a.s.' nu juist niet wijst o.' een spoedige vredelievende oplossing van liet geschil. Buil. Blijkens een aan het ministerie van kolo niën ontvangen regeeringstelegram, zijn wegens mogelijke ongeregeldheden op hei eiland Bali twee compagnieën ter versterki g derwaarts gezonden. Schandelijk. In het Volk schrijft iemand die zich „Cirsium noemt „Zaterdagavond-praalj. s". Het jongste dier praatjes dat 's man woede en ergernis over Koninginnedag moet luch ten, begint aldus Maandag j.l. vierde mevr. van Mecklem- burg-Schwenn, bij de gratie der volksdom heid koniugin der Nederlanden, niet alleen haar acht en twintigste geboortefeest, doch was het tevens ongereer tien jaren geleden dat zij haar olie loon van f 70U.000 per jaar, plus diverse vrije woningen, vrij van belasting en andere emolumenten, bego te genieten, nadat zij ettelijke jaren als halfwas werkzaam was geweest. Wij moeten den lezer onze verontschul diging aanbieden dat wij deze schunnigheden hebben overgedrukt. Maat het is wel r-ens noodig te doen zien op welk peil zelfs het koofd-orgz&n der S. D. A. P. zich nog be weegt. Verder past hier alleen het woord misselijk Het Zuiden gaut voor. Onder dit hoofdje schrijft het Dagbl. v. N. B.: Als het maar gedijen wil, het goede zaad 1 Dan schiet het weelderig op, ten genoegen van dm landman. Twee jaar geleden heeft men gepoogd bij de broeders te. Huijbcrgen onderdak te vinden voor de jongens, die tengevolge der kinderwetten aan de Diocesane Vereeniging voor Kinderbescherming zouden worden toevertrouwd. D»t ging niet. Enkele maanden later waren ze thuis in een eigen gesticht aau de N. Dieststmt te Bieda. Weldra vroegen ook de meisjes om een gesticht. En nu is Zoudag een mooi ruim gebouw voor dat doel, het St. Annagesticht, te 's-Prinsenhage ingewijd. Zoo wij goed ziju ingelicht is geen enkel Bisdom nog zoo ver. Het Zuiden gaat voor. Die gewoon zijn op de schaduwplekken van ons Zuiden alle aandacht te vestigen, mogen naar dezen lichtkant ook wel 'ns zien. N. V. De Tijdgeest. De Hoofdprijs in de 4e klasse der Ned. Staatsloterij, zijnde f 25.000.is heden gevallen op No, 15784. Hierdoor heeft de N. V. De Tijdgeest' aan den gelukkigen houder van het Tijdgeest- lot van datzelfde nummer te Roosendaal (N. B.) woonachtig, de door hem getrokken premie uitbetaald. De prijs van f 5000.in dezelfde khsss is op No. 5782 te Sliedrecht gevallen. Drankwet. Naar wij vernemen, heeft de Min. van Binnenl. Ziken de Volgende missive gericht a.-.n de Gedeputeerde Staten in de verrchil- lende provincies De vraag, mij door een der inspecteurs voor het toezicht op de naleving van de. Drankwet gedaan, of een gemeenteraadslid geacht moet worden een openbaar ambt te bekleeden, heb ik gemeend bevesiigend te moeten beantwoorden. Ik heb de eer, uw college te verzoeken, de gemeentebesturen in uw gewest, hiermede in kennis te stellen, omdat zij er in het vervolg bij het verleenen van nieuwe ver gunningen, met het oog op het bepaalde bij artikel 8, 1ste lid, 16e, der Drankwet, rekening mede houden. Uitdrukkelijk zij echter opgemerkt, dat hierin geen aandrang behoeft te worden gezien om in de bestaande toestanden in te grijpen door intrekking van de iot op dit oogeublik aan raadsleden verleende ver gunningen. Evenmin is het de bedoeling, dat deze voor vernietiging in aanmerking zullen worden gebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Made, 7 Sept. '08. M. M. Voor eenigen tijd, noemde ik onzen gemeenteraad een specialiteitengezel schap, en waarlijk, a! wat onze raad doet en niet doet duidt aan, dat ik, minstens genomen gelijk had. Toen ik »Nabe- trachtingen" van 2 Sept. 1.1. uit Made las, kwam mij de Raad, ('t meerendeel daarvan, zooals dat gewoonlijk bij ver gaderingen zit of hangt, dampende geu rige O.,) voor den geest- Ik was niet ter vergadering, maar kan mij zoo iets zonder moeite toch goed voorstellen. 't Ging ditmaal over al of niet bestra ting van »de Dreef'. Zooals Veritas te recht zegt, dat was het kardinale punt. Elkeen dacht, dat die bestrating zonder slag of stoot zou worden goedgevonden. Ziehier waarom. Voor bijna 20 jaren vroegen de bewoners van »de Dreef" vergunning aan het Gemeentebestuur om »de Dreef" te mogen.verharden. Zij na men alle te maken onkosten voor hunne gezamenlijke rekening. De raad beschikte goedgunstig op dat verzoek en zoo kwam er een koolaschweg. De weg bleef ta melijk lang goed en zou misschien nog goed geweest zijn, als het Gemeente bestuur hem niet had doen bederven, door het doen opbrengen van kolengruis enz. Al wat de Gemeente aan dien weg deed, was, dat zij hem bedierf. Enkele leden van den raad schijnen dat goed begrepen te hebben, en boven dien ingezien te hebben dat bestrating der Dreet noodig was. Vijf hunner waren er voor, vijf tegen, terwijl één lid natuurlijk absent was. (Dit absent zijn was vereischte wilden de stemmen staken). Zoo werd dan dat punt rakende de bestrating der »Dreef" aangehouden tot Dinsdag 1 September. Dezelfde 5 leden waren er nu nog voor. Het lid dat voor heen absent was, was er tegen maar men miste nu een ander lid. Gevolg, staking van stemmen. (Dit absent zijn was ook vereischte wilde men de stemmen doen staken). Het lid dat ditmaal afwezig was, en dat ik voor 't gemak E. zal noemen, werd, over zijn tegen stemmen in de eerste vergadering, door enkele ingeze tenen onderhouden, en E. verklaarde toen berouwvol er ingeloopen te zijn. Im mers, zoo zei E., wij hadden afgesproken dat Wethouder ook zou tegenstemmen; Ik stem eersttegen natuurlijk, en daar stemt me. waarachtig Weth. vóór. Huichelachtig, he Ja, dat was niet vol gens afspraak. Aldus E. zelf. Weth J. schijnt dus nog al aardig de lakens uit te deelen. (En zij bogen de hoofden ten teeken dat zij hem begrepen hadden Jawel maar we hadden niet begrepen en ze zullen hem nooit begrijpen, Hij laat zich eenvoudig niet begrijpen. Enfin 't was nog niet te laat, vervolgt E. volgende maal ben ik er voor. Die volgende maal kwam des avonds van den len September en zie E. absent. Zeker waar, absent. Of E. dat huichelen reeds van J. geleerd had Ja, nou, dat weet ik niet hoor. Maar mij dunkt, dat men dat in zoo'n korten tijd zoo goed niet Leren kan. (Je hebt zelfs menschen, die nooit leeren). Een ander lid, (voor 't gemak zullen we dat O. noemen) was tegen den weg naar 't schijnt, omdat verharding van wegen in 't algemeen het den boer ge makkelijker maakt met paard en wagen in den polder te komen, en als gevolg daarvan het hooiland duurder wordt iri pacht. (Sic.) Een derde lid kan het niet verkroppen, dat hij [H.) 't voor ongeveer 20 jaren tegen de dreefbewoners moest opgeven toen deze op eigen kosten hun weg verhardden, v. H. had toen liever, den weg waaraan hij woont, op kosten der gemeente verhard gezien. De raadsleden van Drimmelen waren er, maar men zegt tegen, omdat er geen einde zou komen, als men begon met bestrating der binnenwegen. En echter, zoolang de gemeentefinantiën het toe laten, behoeft er geen eind te zijn, en laten de geldmiddelen der gemeente niet meer toe aan bestrating van wegen te denken. Welnu dan is er een eind, en een gemotiveerd ook nu is het zotten- manswerk, belachelijk. 't Is dat men zoo weinig op 't mee rendeel onzer Raadsleden aan kan, anders zou ik zeggen, dat de weg langs 't Schoollokaal naar 't eind der s Dreef" er komt als er om gevraagd wordt. Het lid O., dar nu tegen stemde zal voor stemmen, als we bestrating van dat gedeelte vragen. Het lid O. zelf, zei zulks mij zelf zon der dat ik naar zijn gevoelen daarom trent informeerde. Wethouder v. d. Veeken heeft onbe wimpeld zijn gevoelen over die bestrating gezegd. ZE. was er sterk voor, zelfs al zouden de steenen 2 maal zooveel kosten als nu. Wethouder Jansen was er ook rpour sauven les apparences". Mij kan men niet wijs maken, dat J. werkelijk voor bestrating was. Dan is immers die afspraak met E. niet te verklaren. Veritas zou willen, dat de Voorzitter het adres van Gemeentebelang vlot had voorgelezen. Jawel Veritas, zoo heb ik er ook wel eens meê gestaan. Je kunt nu ook wel het onmogelijke willen. Elk vogeltje zingt zooals het gebekt is. De In plaats van smet veelbeteekenende gebaren" zooals Gij (Veritas) zegt, zou ik liever gezegd hebben, met »niets be- teekenende gebaren". De stembus is inderdaad ons eenige redmiddel. Je kunt het gerust onbe wimpeld zeggen Er uit hij, die tegen of niet voor de beiangen onzer gemeente werkt. Dat dit ons ernst is, moeten wij reeds 'n volgend jaar bewijzen. Laten we zorgen, dat dit geen ijdele klanken blijken Hij die 'n volgend jaar gaat stemmen, moet beseffen, dat 't zoo niet langer kan; om verordeningen te maken, die kant noch wal raken hebben we waarachtig geen elf raadsheeren noodig. Y. E°n plnafs o ;en voor ren netten Kost- heer in li et cenirum vau Waalwijk. Zicli te verrot gen aan 't bureau van dit blad onder No. 16. GETROUWD A ris, EN 's-Grcvelduin-Capc-lle, 9 Sep' 1908. De Heer en Mevrouw Dr. J. J. VAN MER SLUIJS—dk Roon, betuigen, ook n mens wederzijdsche familie, hunnen har- t.'lijkeu dank voor de vele blijken van be langstelling bij hun huwelijk ondervonden. Bm ven ouder letter A. B. aan't bureau dezer c lurant TELEGRAM J. J. VAN POLL-ROOSENDAAL. No. 15784 f 25 000,-. Gebr. LUIJT. SLIEDRECHT. No. 5/32 f 5 000 G li'/^e uit le betalen N. V ,.DE TIJDGEEST". te Drunen, z»l Vrijdag 11 September 1908. des voormiddag* 9 uur bij HERM. DAELMANS le Vlijmen Voor de lleeren P. en IVMuskens. No. 37 in de Slagen groot 85 00 aren. 8 in het Meerland n 85 90 9 n u 86.00 n 10 h if >j 85 20 Dennen- of Hensenkamp onder Engelen, groot 2.64.80 H.A Langt kamp g. 1 gen naast, Klerxkamp onder E g- hm, greo' 1.75 60 H.A, Voor de Erven -J. B. van Heesbeen-Loeff. No. 16 in de Slagen groot 83.00 aren. n 18 v n 8^.00 Voor Mej. de Wed. Am. Mostermans. No. 1 iu het Meerland groot 1.20 80 H.A. No. 2 v 0.98.85 Voor den lieer Theod. van der Aa Jzn. No. 40 in het Meerland groot 1.61.40 II A. Voor de Heer en Lamb, en J Br anten. No. 14 in het. Meerland groot 84.30 aren Voor Mej de Wed Ant v. d. Ster ren- Muskens Drie hout in de Steenbeemden. Voor Mejn. Gezs. van Kessel te Drunen. 1.85.00 H.A. de helft van het perceel genaamd „de Veertien rnorgeu' naast En gelen neven den Langenkamp, genaamd „Klerxkamp.' te Dussen, zal aldaar in Z. H. Polder bij P. Au. v. d. PLUIJM op Zaterdagen 19 Septem ber en 3 October 1908, telkens u m. 6 ure precies, publiek Aanvaarding dadelijk. Betaling koopsom 3 Nov. 1908. te Dussen, zal te Hrusden bij SPIERENBURGH, Wapen vsn Amsterdam, op Zaterdagen 19 September en 3 October 1908, voorin. 11 uur precies, publiek Aanvaarding lasten en betaling 1 Januari 1909. Breed bij biljetten. fe Waalwijk, zal op Maandag 14 September 1908, tor herberge van G. J. ROOIJMAN8 te Elshout, des namiddags te 6 ure voor de gemeente Oudheusden voor den tijd van 5 achtereenvolgende jaren te Waalwijk, zal Maandag 14 September e. k v m. 10 ure, ten verzoeke en ten huize van H. DE BOER, Horlogemaker te Waalwijk, Havenend, nabij het Tramstation a contant Bij biljetten nader omschreven. Bezichtiging 2 uren voor den verkoop. TER BLIJVENDE HERINNERING AAN 12 25 of 50-jarige feesten, bij VERJAARDAGEN of ter herinnering aau OVERLEDENEN is niets waardiger denk baar dan in natuurgetrouwe olieverf-kleuren geschilderde Uitvoerige geïllustreerde prijscourant gratis op aanvrage. Laatst behaalde Onderscheiding: GRAND PRIX-Croix et médaille d'Or. (Hoogste Onderscheiding). Exposition In ternationale, Paris 1907, voor geschilderde Portretten en naar de natuur geschilderde Bloemstukken. Hiermede neem ik de vrijheid UEd. attent te maken, dat ik van af heden GE OPEND heb Beleefd aanbevelend, Voorheen Zadelmaker bij Ant. van Delft.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 4