Derde Blad. De Muis. MENGELWERK Provinciaal Nieuws Nummer 73. Zen dag 13 Sept. 1908. 31e Jaargang. Karei, je moet trouwen I zei zijn zuster. Meneer Berthelot had den hoed al in de hand, om afscheid te nemen. Je hebt weer geen woord gezegd. Maar jelui had ook zooveel te ver tellen, waagde hij tegen te spreken. Als men pas drie weken getrouwd is, is dat ook geen wonder. Zij keek met wat onzekeren blik naar haar man, die zich reeds gereed maakte, om de chaise-longue zijn middagdutje te doen. Als je volstrekt niet wilt trouwen, zei ze daarop, schaf je dan tenminste iets levends aan een hond of een kat- Berthelot voelde een huivering langs zijn rug. Of een kanarievogel, een paar goud visschen Berthelot schudde melancholiek het hoofd. Of ik zal je Coco schenken. Je weet, dat Coco mij het meest aan het hart gaat, de aanwezigen natuurlijk uit gezonderd, Lucien 1 zei ze tegen haar man. Coco was de papegaai. Berthelot hoorde hem juist voor den dertigsten keer herhalen Ik heb mijn armen Coco verloren 1 Je mag hem dadelijk meenemen 1 verklaarde Lucien grootmoedig. Neen, dank je antwoordde Berthe lot. Hij zag er nog een beetje bleeker uit dan anders, Jelui bent heel goed te goed Maar ik moet er werkelijk voor bedanken. En daarmee was hij weg. Op den Boulevard des Italiens ver drongen zich menschen om een man, die iets te koop scheen aan te bieden Berthelot bleef staan. Dames en heeren 1 Wat is een Sa- haret, een miss Duncan daarmee verge leken De man maakte een min achtend gebaar Ziet ui Echte Ja- pansche dansmuisjes Slechts een franc het stuk I Het publiek was een en al aandacht. De muizen gingen vlug van de hand. De man had nog maar één muis toen Berthelot een besluit nam. Hij betaalde zijn franc. De verkooper ging met de hand in de kooi, pakte met een welberekenden greep de muis en deed haar in een groo- ten spitsen zak van stijf, bruin papier. Daar is ze, zei hij beleefd Zij ziet er prachtig uit. U moet haar schudden, meneer anders knaagt zij een gat in den zak en loopt weg. Berthelot ging naar huis. Onderweg schudde hij onophoudelijk den zak. De muis werd in een vogelkooi ge stopt. Het was een mooi dier, sneeuw wit. De oogen dun als vloeipapier en het kleine, beweeglijke neusje rood als rozen- Zij gedroeg zich heel verstandig en keek Berthelot trouwhartig aan. Da delijk, op den eersten avond al, begon het diertje zijn kunst. Zoodra het lamp licht op de kooi viel, begon de dans. Als een woest geworden Perpetuum Mobile draaide de muis in het rond. Berthelot had zoo iets niet voor moge lijk gehouden. Hij kon zich er niet aan zat zien. Dit overtrof zijn stoutste ver wachtingen Sedert dezen avond had er een ver andering plaats met Berthelot. Zijn hospita had bijna een toeval ge kregen, toen zij den volgenden morgen hoorde, dat meneer Berthelot floot hij floot een tamelijk lichtzinnig deuntje en niet geheel in de maat maar de hoofd zaak was meneer Berthelot floot. En toen hij van het bureau kwam, me vrouw Pijonet vertrouwde haar oogen nauwelijks had hij een anjelier in het knoopsgat. Angélique 1 zei mevrouw Pijonet tot haar dochter. Trek je grijs costuum aan en geef hem bij de koffie een klon tje suiker meer 1 Pas op hij begint nu ernst te maken 1 Angélique was een volgzaam kind. Maar de voorspelling werd niet vervuld. Integendeel 1Vroeger was Berthelot eiken avond beneden gekomen en had hij naast mevrouw Pijonet op de gebloem de sofa gezeten. Hij had dan melan choliek toegekeken, hoe Angélique bor duurde. Nu was dat anders. Berthelot scheen verjongd. Hij zag er heelemaal niet meer uit als de geboren lijkbidder. Hij deed al de drie klontjes suiker in de koffie en vond de grijze japon heel mooi. Hij floot en neuriede Maarhij bleef op zijn kamer. Door het sleutelgat zag Angélique, dat hij voor de kooi zat en de muis bewon derde. Dat duurde zoo een heele poos. Bert helot was omgekeerd. Hij heeft iets, waar hij van houdt, meende zijn zuster en Lucien werd er op uitgestuurd, om poolshoogte te nemen. Nu zei ze, toen hij wat ontstemd terugkeerde. Wat heeft hij Een muis 1 antwoordde Lucien. Een muis vroeg zij verbaasd. Ja, een muis Een echte muis 1 En daarna moest hij alles vertellen. En zij kan dansen, zeg je Hoe danst ze dan Als een kangeroe, die aan den St. Vitus-dans lijdt, bromde hij. Ik ben er nog duizelig van. Daarna wijdde hij zich geheel aan zijn ganzenleverpastei. Angélique Pijonet leed reeds van haar prille jeugd af aan bleekzucht, maar nu werden haar wangen groenachtig. Haar moeder bemerkte dat vol zorg. Zij stelde al het mogelijke in 't werk, om Berthelot van zijn kamer te lokken, maar..... Op zekeren dag zat haar dochter in de keuken en keek haar troosteloos aan. Kind I zei mevrouw Pijonet. Mama 1 zuchtte Angélique. Vijf minuten later stond mevrouw Pijo net in de kaïr.er van haar commensaal. In een mooie pose trad zij op de kooi toe en stak er twee vingers in. De muis was niet voorbereid op be zoek. Zij begon te piepen en beet daarna mevrouw Pijonet in den dikken wijsvinger. Mevrouw haalde ijlings haar vinger terug en slaakte een gil. Toen haar dochter kwam toeloopen, was de muis verdwenen. Het venster stond open. Goddank 1 zuchtte mevrouw Pijonet. Het verdriet van Berthelot was onbe schrijflijk. Ik heb het deurtje van de kooi opengelaten, jammerde hij. Het is mijn eigen schuld. Mevrouw Pijonet pinkte een traan van medelijden weg. Daarop ging zij voldaan in de keuken. Reeds den volgenden avond troonde Berthelot weer op de gebloemde sofa. Angélique borduurde en mevrouw Pijo net overlegde, wie men alzoo zou noo- digen op de bruiloft. Toen kwam de verjaardag van tante Madeleine. Mevr. Pijonet zeide tot Berthelot, dat hij zich dien avond maar alleen moest behelpen. Wij gaan naar St. Germain, om tante Madeleine te feliciteeren. Zij is niet getrouwd en Angélique krijgt later alles. Berthelot zat aan 't open venster, zijn kamer lag gelijkvloers. De witte vlier- boomen keken naar binnen. In den kleinen tuin was het stil. Alleen de kre kels sjilpten. Af en toe sloeg even een kwartel als in een droom- De maan kwam achter de koolzwarte torens van de Notre-Dame te voorschijn en speelde krijgertje met twee wolkjes Haar licht scheen, over de bloeiende appelboom heen in het open venster. Op den vloer, voor den baard, maakte haar schijnsel een groote lichtstreep. Toen de heer Berthelot, na een poosje in gepeins te hebben gezeten, toevallig de kamer inkeek, zag hij, dat in de vlek die de maneschijn op den vloer wierp, een geheimzinnige beweging kwam. De muis 1 Waarachtig, het was de muis, die daar in de maneschijn danste. Als gepolijst zilver blonk haar huid van den kop tot de staart. Berthelot kon zijn blikken er niet afwenden. De muis leek hem te betooveren. Al sneller en sneller liep zij rond in een kring, ten laatste zag hij niets dan een cirkel, die zich scheen te bewegen. Toen ging de maan weg achter een huis. Bij den haard werd het donker en de muis was verdwenen. Berthelot keek nog een poosje. Toen ging hij heel gelukkig naar bed. Hij kon den volgenden dag nauwelijks af wachten, tot het weer avond werd. Of zij terug zou komen Ja, nauwelijks keek de maan door het venstei of de muis begon weer haar dans. Berthelot was wat in zijn schik. Maar mevrouw Pijonet verloor haar bezinning niet, zij kocht dadelijk een muizenval en plaatste die in de kamer van haar com mensaal. Maar de muis wilde zich niet laten vangen en Angélique werd van dag tot dag bleeker. Toen zeide de moeder tot haar dochter. Jij moet naar St. Germain gaan en Bijou halen. Bijou was de kat van tante Madeleine... De geheele kamer rook naar vlier. Om de bladeren fladderde een dikke nacht vlinder. Berthelot zat stil en bewonderde de muis, die heel kunstig danste. Toen viel er een schaduw door 't venster Een zachte bons, een gepiep. Toen sprong een groote pikzwarte kat hem voorbij uit het venster. In den bek had zij de witte muis. Berthelot stond een oogenblik als ver lamd. Maar hij vermande zich dadelijk. Hij nam zijn paraplule en zwaaide die als een knods. Met een sprong was hij bij de deur. Toen hij die openrukte, botste hij tegen iets aan. Dat was de nrus van mevrouw Pijonet, die aan het sleutelgat luisterde. Ah riep hij. Een vreeselijke ge dachte kwam bij hem op. Ah 1 riep hij nogmaals. Is die kat van u Neen, stamelde mevrouw Pijonet, neen, van tante Madeleine. Berthelot begreep alles. Hij ging naar zijn kamer terug. Den volgenden morgen betaalde hij zijn rekening en verhuisde naar een andere wijk van Parijs. Mevrouw Pijonet kreeg een toeval en Angélique riep: O, mama, ik sterf WAALWIJK, 12 Sept. igo8. UREMIEMARKT, Vrijdag 18 September. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 24 September 1908. Rxnmen. Onze bariton-zanger, de heer Adr. Groenen legde begin dezer week te Amsterdam het examen af als leerling voor het conservatorium aldaar. Heden morgen mocht hij van den directeur, den heer Daniël de Lange, bericht ontvangen dat hij als zoodanig geslaagd is voor het hoofdvakzang Den heer Groenen, die, naar wij vernemen vermoedelijk de lessen zal gaan volgen voor concert zanger, onze felicitaties. Teekcnschool. A. s. Maandagavond ten 6V9 uur zal op de teekenschool alhier, de plechtige prijsuitdeeling plaats hebben van het af- geloopen schooljaar. Tevens zal de cursus 1908/1909 tege lijkertijd geopend worden. Wedstrijd vim komieke Voordraehtcn. De wedstrijd in komische voordracht georganiseerd door den heer A. v. d YVerff alhier, daarin gesteund door eene commissie van verschillende heeren te dezer plaatse, nadert met rassche schre den en belooft een groot succes te zullen worden. Het is ons aangenaam thans eenige bijzonderheden te kunnen mede deelen betreffende de deelnemers. Op Zondag 4 October a. s. zulleaop treden, de heeren 1. A Kuibbeler, Tilburg2. Jac. Mol Oudenbosch3. F. van Gardingen Woensel; 4. C. de Bont, Dongen 5. H Michielsen, Helmond 6. A. van Ierland Tilburg 7. M. van Eggelen, Nieuwkuik 8 C. Knibbeler, Tilburg9. B. Heinrich Rotterdam 10. B. v. d Wiel, Stratum Op Zondag 18 October 1908, zullen optreden, de heeren 1. W. Engelbrecht, Dordrecht2- M. den Hertog, Rotterdam 3. Adriëns, Til burg; 4. M. van Vugt, Vlijmen; 5. C Heijnen, 's Bosch 6. Jac. Melkers, Tiel 7. C. Voget, Haarlem8. W. Kuijpers, Woensel9. A. den Hertog, Rotterdam 10. F. Nannek, Tilburg. De feestgidsen met volledige inlich tingen zullen spoedig verschijnen. Loting. De loting voor de nationale militie zal te Waalwijk plaats hebben op Don derdag 22 October ten 91/# uur. De loting omvat de gemeenten Waal wijk, Baardwijk, Besoijen en Capelle. Voor Waalwijk zijn aangegeven 42 lotelingen met 5 reclames. Landbouwtentoonstelling te Zevenbergen. Aan het programma is het volgende ontleend Maandag 14 Sept. lCfl/s uur ontvangst van Minister Talma aan het station. 11 uur vergadering van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. I uur Opening der tentoonstelling door Minister Talma. Dinsdag 15 Sept. 9 uur keuring van het rundvee. 101/s uur Tentoonstelling van vee, varkens, zuivel, landbouwproducten, al lerlei en werktuigen. Bovendien zal op dezen dag plaats hebben de wedstrijd tusschen de vier in Noord-brabant be staande fok- en controlevereenigingen te samen vertegenwoordigd zijnde met meer dan 100 koeien. Voor veehouders zal hier ongetwijfeld veel te leeren zijn eene dergelijke tentoonstelling had voor dezen nog niet in Nederland plaats. II uur Centrale merriekeuring. lVs uur melkwedstrijd. Den geheelen dag optreden van Co- cadorus. 3 uur bloemencorso. 's avonds bioscope voorstelling. Woensdag 16 Sept. 9 uur keuring paarden. 10 uur tentoonstelling paarden, werk tuigen, landbouwproducten, diversen, optreden Cocadorus. 11 uur monsteren van paarden. lVs uur concours hippique. 's Avonds bioscopevoorstelling op de markt. Donderdag 17 Sept. 10 uur werktui gen landbouwproducten en diversen. I1/» uur concours hippique. 27s uur ringrijderij. 3 'uur wedstrijd van wagens met land bouwproducten. 's Avonds, tot sluiting der tentoonstel ling een groot vuurwerk. Verder worden iederen dag gegeven verschillende muziek- en zanguitvoerin gen en 'vel door de stafmuziek uit Ber- genopzoom, de Kon. Harmonie Vlijt en Volharding uit Roosendaal, Euterpe en Zevenbergen's Mannenkoor en de Zang- vereeniging van Zevenbergschen Hoek. Het terrein der tentoonstelling ligt aan het station en wordt voorzien van alle inrichtingen die noodig zijn wanneer een talrijk publiek er aanwezig is. Eene donkere kamer voor amateurfotografen is o. a. niet vergeten. Verder tenten voor jury, pers, ververschingslokalen, electrische verlichting enz. enz. Op de belangrijkheid dezer tentoon stelling behoeft niet nader gewezen, wan neer men slechts ziet het groot aantal nzendigen in de verschillende rubrieken. Zoo zijn ingeschreven 150 paarden, 32 stamboekpaarden, 145 stuks rundvee, 46 stamboekrunderen, 23 schapen, 6 geiten, 26 inzendingen granen, 2600 M2 landbouwwerktuigen en verder nog een groot aantal inzendingen veevoederarti kelen, zuivel, vruchten, bloemen en sier planten. Het weggeld In Noord Brabant. De rechtbank te Breda deed Donder dag uitspraak in de zaak van mr. Hartog aangaande de bekende quaestie over de heffing van weggeld in Noord-Brabant. De rechtbank veroordeelde mr. H. tot eene geldboete van drie gulden, subsi- dair 1 dag. De eisch was 2 m. 10 gulden of 5 dagen. Hooger beroep is aangeteekend. Aanbesteding. Heden werd ten Gemeentehuize in het openbaar aanbesteed A. Het bouwen van een waschhuis voor de politiebeambten met eenige reperatiën aan het gemeentehuis Inschrijvers G. P. van Huiten G- van Dijk Trompen Wed. A. Aarts B. Verfwerk aan G- Hens f451. f452. f488. f475. het Gemeentehuis: nog niet gegund. J. F. Muller H. Keijzer W. Hens J Marks Jos. Dlelman H M. van Erp C. Schoonmaken de openbare school woning J. F. Muller G. P. van Huiten J. Trompen H. M. van Erp G. van Dijck P. van Huiten Jr. f 82.— t 77.— f 48.gegund, f 99.50 f 80.- f 79.— f 82.- en onderhoud van met onderwijzers- In de eerste plaats zal daartoe mede werken de stijging in de prijzen der laatsgenoemde schoenen, die thans, voor zoover het primasoorten betreft, niet beneden de prijzen van het maatschoen- werk verkocht worden. Verder leert tevens de ondervinding aan velen, dat de goede eigenschappen van het maatwerk, wat passen en duur zaamheid betreft, desnoods wel een hoogeren prijs te rechtvaardigt- Ja, 't zelfs niet onmogelijk, dat de moeilijkste tijd voorbij is, en dat het de tegenwoordige maatschoenmakers mogelijk zal zijn hun positie te bandhaven of zelfs te verbe teren maar dit zal slechts het geval zijn onder voorwaarde, dat de bazen ten volle bekwaam zijn in hun vak en beantwoorden aan de eischen, verbonden aan het tegenwoordig zakendoen, en kun nen beschikken over eveneens ten volle bekwame gezellen. Daarom is het vakon derwijs en leerlingwezen voor de schoen makerij eene brandende kwestie, te meer daar door het betrekkelijk verminderen van het aantal werkplaatsen en het ver meerderen van het thuiswerken de ge legenheid tot opleiding zeer verminderd is L. BAARDWIJK. In de gisterenavond bij J. de Kort gehouden vergadering van de Atdeeling Baardwijk, Waalwijk, Btsoijeu en Sprang van den N. C. Boerenbond, waarin ongeveer 60 leden aanwezig waren werd besloten geen aandeelen te nemen in de Boereu-Hypotheekbank. Opgaven werden gedaau voor den Alma nak en kunstmeststoffen, terwijl oveiwogen zal worden om tot de oprichting van een magazijn te raken waar voederwaren kunnen worden gehaald. NIEUWKUIJK. Door het kruisboog schuttersgezelschap „De jonge Batavieren,* gevestigd bij den heer G. de Jo»g, was op Zondag 6 September jl. een concours uit geschreven dat uitstekend geslaagd is. De Nedeilandsche driekleur wapperde reedt vroeg in den morgen van uit het clublokaal en kon men onder de leden der d elnemeüde vereenigingen al vroegtijdig eene gezellige drukte waarnemen. Na een havigen doch vreedzamer) 9trijd was de uitslag als volgt: le prijs „Oefening onder ons* Drunen. „Doele op ons buiten* Loont- 2e prijs hoekje. 3e prijs 4e prijs f177.— f229.— f276.— f239 f237.— f240.— gegund. De Brabantsche Maatscboenmakerij Men kan zeggen, dat nög tot vóór ongeveer 50 jaren de menschen hun schoeisel naar maat lieten makenhet confectiewerk dat toen uit onze streken aan de markt kwam, was zeer weinig en van ordinaire kwaliteit. De meeste schoen makers verdienden hun brood in de maatschoenmakerij en brachten hun za ken tot bloei en zich zelf tot welstand. Toen echter uit het buitenland het fa briekswerk kwam, dat niet alleen goed koop was gelijk het Brabantsche, maar dit in deugdzaamheid, fraaiheid en pas vorm overtrof, toen kon het niet anders of de inlandsche nijverheid moest de buitenlandsche mededinging volgen, en gelukkig evenaardde zij die weldra, zoo dat zij haar langzamerhand van de Ne- derlandsche markt verdrong, en thans in haar eigen land bekampt en met succes. Om dezen uitslag te bereiken, heeft zij echter een harden strijd moeten voeren, waarbij zij als middelen ge bruikte het leveren van even goede waren als het buitenland tegen lage prij zen het geven van groot gemak, zoowel in het voldoen aan eischen der win keiiers als in het toestaan van lange betalingstermijnen. Dit alles veroor zaakte eene groote toeneming van het aantal schoenwinkels en eene sterke daling in de prijzen. Voeg hierbij dat vele maatschoen makers, niet lettend op de teekenen des tijds, in een verkeerd conservatisme (vast houdendheid), vasthielden aan hun oude werkmethode en modellen, -eoodat hun product ten slotte bij het confectiewerk achterstond in fraaiheid van model en pasvorm, dan is het te 'begrijpen, dat voor velen een moeilijke tijd aanbrak. In hoeverre die teruggang zal aanhou den of wel tot staan komen, zal de toekomst leerenmaar zoolang het niet op goeden grond vaststaat, dat de maatschoenmakerij geacht moet worden niet meer van dezen tijd te zijn, mag niets verzuimd worden om dit bedrijf in zijn strijd om het leven te steunen. Geheel verdwijnen zal het natuurlijk nooit. Niet iedereen kan in den confectie winkel terecht, en zelfs is het de vraag, of het aantal dergenen, die de voorkeur geven aan een aangemeten schoen boven een machinaal gemaakte, niet zal toe nemen. „De Vooruitgang* Vlijmen. „Rust na Arbeid* Vlijmen. 5e prij9 „Rozenjacht* Nieuwkuijk. le pers. prijs J. v. d. Hout Vlijmen. 2e pers. prijs P. van Buul Vlijmen 3e pers. prijs J. Joosen Drunen. terwijl het Eerekruis door J. Bergmans te Drui en werd behaald. De verschillende prijzen, waaronder een door den heer J. van tieten te 's Bosch was uitgeloofd, werden onder toepasselijke bewoordingen door den heer J. Joosen te Elshout, president van den bond aun de verschillende bekroonden uitgereikt. VLIJMEN, 11 Sept. A.s. Zondag geeft de harmonie „Concordia* een concert in den tuin van den heer H. Daelmans. Hopen we dat goed weder deze uitvoering na eens begunstigt, dan zullen zeker èn de musiek èn de verlichting van den tuin velen lokken. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend dat de Zwaansweg tot nadere aankondiging voor het vervoer van rij- en voertuigen zal zijn gesloten. Gisteren hield de kegelvereeniging „Prins Hendrik*, gevestigd in het café van den heer M. l)e Laat, haar groote jaarlijk- sche vergadering, waarin de periodit ke ver kiezing van een bestuur plaats had. Gekozen werd tot president de heer Corn. Nillesen, lot secretaris en penningmeester de heer Com. J. Pulles, tot ln commissaris de heer A. Eekels, tot 2n commissaris de heer J. van Valderen. Er werd besloten, wanneer de kas het toelaat, in het volgende seizoen een groot nationaal concours te geven, Ook hield de spaarvereeniging de „Gezelligheid* in de zaal van den heer M. De Laat, haar jaarlijksche vergadering en bestuursverkiezing. Nadat de voorzitter eea woor van dank over het verloopene jaar had uitgebracht werd tol een bestuursver kiezing overgegaan en werden gekozen tot president de heer Corn. J. Pulles, tot secretaris de heer P. Eekels, en tot pen ningmeester de heer Corn. Nillesen. Na deze herkiezing zeide de voorzitter, dat het ziju weusch was, dat deze zoo schoone vereeuiging moge groeien en bloeien en een ieder de vereeniging moge steunen, daar de wioter spoedig komt en dan de :iood van menigeen te lenigen valt. DU SS EN. Kermis. Deze dagen van plezier en uitspanning zijn thans weer aan gebroken. Bij deze gelegenheid houdt de vsresniging Voor Eer en Deugd* a.s. Zondag ten 5 ure een buitengewone vergadering met medewerking der fanfare Wilhblmina. Alsdan zal door de leden der vereeniging worden opgevoerd het anti-alcoholisch blijspel in één bedrijf „Nieuwe Heeren, Nieuwe Wetten* voor 6 personen. Maandag biedt de fanfare „Wilhelmina* hare Eere- en Honoraire Leden met hunn< dames een matinée aan in de ruime raa van den heer J. H. Kamp, waarvoor eer mooi en afwisselend programma is samen gesteld. Niet minder dan 6 muziek- en komische nummers kom t; er op voor 0.1 ook „Gemeenteraadszitting te Wanweldam groote komischo plattelands-scène voor 1 E 12 personen.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5