Nummer 73 Zondag 13 September 1008. 31e Jaargang Tweede BUITENLAND, België. Engeland. Rusland. BINNENLAND. Duitsuhland. Reclame. Dit is te onthouden. l Vijf -en-twintig jaar geleden heeft de Bel gische Koning zijn eerste planuen gemaakt en doorgezet. Een reuzenwerk is't geweest. liet koleuverbruik de schepea blijft natuur lijk hetzelfde en de stilliggende schepen verslinden ouk kapitalen. Een historisch feit. Een historisch feit is de inlijving van den Kongo Staat bij België. Na de Kamer heeft ook de Senaat er toe besloten. De thans aangenomen voorstellen zijn drieërlei. lo. Verdrag van overdracht van den on- afhankelijken Kongostaat aan België (28 November 1907), waarbij de Koning der Belgen verklaart, aan België af te staan de souvereiniteit over de territoriën, die den Onafhankelijken Kongostaat samen stellen met alle rechten en verplichtingen, daaraan verbonden. De Belgische Staat ver klaart deze overdracht aan te nemen. Art. 2 omschrijft de eigendommen, aandeelen, gebouwen, inrichtingen en handelsartikelen welke deze overdracht omvat; art. 3 geeft aan de financieele verbintenissen van den Kongostaat, terwijl art. 4 bepaalt, dat de datum waarop België de uitvoering van zijn souvereiuiteitsreeht zal aanvaarden, vastge steld zal worden bij koninklijk besluit. 2o. De additioueele akte van 5 Maart 1908, dienende tot afschaffing van het kroondomein en behelzende de bepalingen betreffende de fondsen van 45.500.000 frs. en 50.000.000 frs., die daarvoor in de plaats komende verplichtingen van België tot voltooiing der werken, door het kroondo mein in België ondernomen en de betaling van-vijftien aunuiteiten (een van 3.800.000 veertien van 3.300.000 frs.) a3u den Koning, om üaaruit verschillende uitgaven teu be hoeve van den Kongo en de inlanders te bestrijden, alsmede ten bate van blanken, die in Afrika goede diensten hebben bewe zen. 3o. De Grondwet voor de nieuwe kolonie omschrijvende, de afzonderlijke rechtsper soonlijkheid van Belgisch Kosgo, de zelf standigheid van het financiëele beheer, de rechten en plichten der inwonersde macht van den Koning, de instelling van den Kolonialen Raad. De Kongo-staat moest worden georgani seerd de ontginning mogelijk gemaakt; men moest den slavenhandel doen verdwii- de Arabieren bestrijden de natuur, Het eucharistisch Congres. Donderdagavond is het Eucharistisch Congres geopend met de plechtige ontvangst van den pauselijken legaat in Westminster Cathedral, waar hij werd opgewacht bij den ingang door eeD eerewacht, bestaande uit leden van de Catholic Boys Brigade. De Aartsbisschop van Westmiuster beDroette in groot ornaat en omgeven door het ge- heele kapittel en de aanwezige hooge gees telijken. Zij ie Eminentie, die plecht statig naar den byzantijnschen marmeren zetel in het priesterkoor werd geleid, terwijl de kardinalen plaats namen op de daartegen over staande roode zetels, welke met goud waren afgezet. Mgr. Bourne begroette namens de Engel- sche Katholieke Kerk en het gansche Con gres zijne Emineutie kardinaal Vaunutelli den H. Vader dankend voor de zending van een bijzonderen legaat en trouw betuigend aan den H. Stoel. nen, het klimaat bedwingen wegen aanleggen, spoorwegen bouwen, stoombooten in vaart brengen, een ontzaglijk Rijk stelselmatig ontginnen en beschaven. Vijf-en-twintig jaren waren voldoende om het grootste deel van dit kolossale werk te verwezenlijken. Het geschiedde ondanks tallooze moeilijkheden. Als alle mensehelijke arbeid heeft de kolonisatie aanleiding ge geven tot rechtmatige kritiek. Vooral op de beschuldigingen van Engelsche zijde te gen de Kongo-regeering werd een commis sie van onderzoek benoemd, die in Novem ber 1905 rapport aan d:n Koning uitbracht. Dat misbruiken gepleegd zijn en misstan den bestaan is onloochenbaarhet voort durende naijverige toezicht van België's benijders is en blijft een krachtige prikkel voor het nieuwe bestuur van den Staat om verandering te brengen in vele verkeerd heden. België is een koloniale mogendheid ge worden het moet toonen, dat het als zoo danig optreden kan. Maar België staat onder velerlei opzicht vooraan waarom zou het ook in dezen niet een kranig figuur maken Kardinaal Vannutclli dankte voor de rrootsche ontvangst en bracht den zegen des H. Vaders over met de beste wenschen voor het welslagen van 't Congres. De plechtigheid, die door het groote cere monieel, gebruikelijk bij de ontvangst van een legaat alatere, van talrijke prinsen d-r Kerk sn de ontzaglijke menschen-massa zoo luisterrijk was als de Westminster Cathedral uooit heeft gezhn, werd besloten met den zogen van het Allerheiligste. Hier en daar, in sommige bedrijven, meent men in Engeland wel teekenen van beterschap in den gedrukten toestand te zien, maar over het geheel ziet het er be denkelijk uit. Evenals elders voelt men er, t de koopkracht van de bevolking /er- minderd is en daarmede de vraag naar arbeid. Er zijl streken in ons land, zegt de Daily Chronicle, waar er druk werk is, maar aan de Noordoostkust, te Glasgow en te Birmingham is het vooruitzicht voor den winter zeer somber. Voorsl Glasgow, waar het een tijdlang ongeveer voorspoedig is ge weest, maakt een slechten tijd door. Naar een grove schatting telt, volgens een ander blad, Liverpool ruim 12,000 werkeloozen, Manchester met Salford 15,000, Leeds 1500, Sheffield 1 1,000, Tyneside 12,000, Sunderland 10,000 enz. Van Glasgow en Londen worden geen getallen -enoemd. De gouverneurs in Siberië hebben er bij de regeeriug op aangedrongen het aantal verbanningen wat te matigen, omdat zij bannelingen te veel krijgen I Meu schat het aantal hunner nu reeds op 100.000 En het aantal personen, dat op 't oogenblik de ge vangenissen bevo'kt, wordt op 220.000 ge schat. MeD weet er geen raad meer mee. Be gezondheid van de Czarina wordt steeds meer en meer kritiek. De Keizerin, verschrikt door de in de laatste jaren in Rusland gepleegde aanslagen en verplicht, zich en bare kinderen met de grootste voorzorgsmaatregelen te omringen, ondanks welke zij nog steeds in de grootste ongerustheid leeft, is ten prooi aan een kwijnende ziekte, die alle pogingeD der we tenschap het hoofd biedt. Wij zijn op kondschap geweest en kunnen met zekerheid zeggen, dat hier van niets waar is. H. M. is zéér welvarende, doet Haar gewone bezigheden en ontvangt de noodige bezceken. Het bezoek van prof. Kouwer heeft daarin geen verandering gebracht. Blijft het zoo goed gaan, dan blijft het Hof waarschijnlijk nog vooreerst op Het Loo. Gisterenmiddag ontvingen wij de offi- cieele tegenspraak van het bericht van het Vaderland De particuliere secretaris van H. M. de Koningin machtigt ons mede te deelen, dat de teleurstellende tijding van dat blad onwaar en ongegrond is. Wij achten het onverantwoordelijk van een blad als 't Vaderland, dat het zulk een verontrustend, smartelijk bericht publiceert, ronder van de waarheid vol komen zeker te zijn, Om het publiek niet noodeloos te ver ontrusten hebben wij, noch 't een, noch 't ander gebulletineerd, daar wij ook niet direct geloof hechten aan 't Vader landbericht, omdat anderzijds juist tege lijk gunstige berichten kwamen. Dat wij ons van harte verheugen, nu de zekerheid verkregen is, dat het ver ontrustende bericht onwaar is, behoeven wij wel niet uitdrukkelijk te verklaren. Troonrede. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Men verneemt dat de Minister van Binnenlandsche j,l. Woensdag als tijde lijk voorzitter van den ministerraad naar Het Loo is geweest, om overeenkomstig de gebruiken H. M. in kennis te stellen met den inhoud der openingsrede voor de zitting van de Staten Generaal op Dinsdag en dat H. M. persoonlijk Nederland en Venezuela. Wij lezen in het Curagaosche blad De Vrijmoedige van 20 Augustus De bladen El Constitucional, van Ca racas, en El Ciudadao, van Maracaibo, bevatten, in hun laatst ontvangen num mers, artikelen, die beleedigend en grie vend zijn voor onze kolonie en haar be stuur. Eerstgemeld blad bericht de aankomst te Coro van den ex-consul Roberto Lo pez, die door den president Castro be noemd is tot administrateur der douane van La Vela de Coro. Wij lezen in de Daily Mail In officieele kringen te Londen wordt ten bewogen. Vervolgens kreeg ik krampen in dr in ig, werd mijn spijsvertering slecht tn veroorzaakte mij walgingen en een gloeiende» dorst. Eiken dag had ik schele hoofdpijn die niet voor den i acht verdween. Ik was altijd bleek en had geeue krachten meer. Ik moest een groote kracht inspan nen om oW werken voort te gaan onder zulk een gezondheidstoestand. Ik ben er toe kunnen komen mijn werk niet op te geven, dank zij de Pink Pillen. Die. goede pillen hebben mij ontzaglijk veel goed ge daan. Vanaf den dag dat ik begonnen ben die te gebruiken heb ik mij veel beter gevoeld, het scheen mij dat mijne krachten in ii ij weerkwaraen en iederen dag vond ik de overtuiging sterker, dat de Engelsche, en. 'k be'" "u'T Da"k zij de rink rillen zijn mijne kwalen ver dwenen en is mijn bloedarmoede genezen. In scheepvaartkriugen had men hier en daar gemeeud, dat in de tweede helft des jaars de opleving der industrie en de goede oogstvooruitzichten in Amerika een toeneming van de landverhuizing zouden tengevolge hebben. Deze verwachting is tot heden echter niet vervuld, al is ook 't aantal uit Bremen en Hamburg in de maand Augustus ver trokken landverhuizers 2500 groottr dau in de voorafgaaude maand. Zoo'n getal telt echter niet in scheepvaartkringen. In de afgeloopeu 8 maanden dezes jaars vertrokken van Hamburg naar Amerika 44.187 land verhuizers en van Bremen 36 778. Dat is totaal 80.965, terwijl het aantal in de overeenkomstige acht maanden van het vorig jaar bedroeg 301.716 Hamburg en Bremen zijn dus nu al 220.750 landver huizers achter en men mag veilig aannemen, dat de achterstand aan het einde des jaars 300.000 zijn zal. Rekent men den passagiers- prijs gemiddeld op 130 mark, dan beteekeut dat een verlies van rond 39 miilioen mark. Weliswaar worden er kosten gespaard, maar De toestand van H. M. de Koningin. Donderdagmiddag werd ons nog van bevoegde zijde gemeld, dat het met H. M. de Koningin gelukkig naar wensch ging. Wel hield H. M gelijk bekend is veel rust, doch bedlegerig was Zij in geenendeele. Daar komt Donderdagavond het Va derland met het bericht, »dat de blijde verwachting, waarin H. M. de Koningin sinds eenigen tijd verkeerde, dezer dagen is teleurgesteld. H. M. moet zeer kalm zijn.8 Weinige uren daarna ontvingen wij van Reuter het verzoek de teleurstel lende berichten betreffende Hare Majes teit te willen tegenspreken. En eenige minuten later verzoekt Reuter ons het vorige telegram als niet ontvangen te beschouwen 1 Moest dat een bevestiging beduiden van het teleurstellend bericht van het Vaderland Gelukkig kwam kort daarop het vol- geud bericht van onzen correspondent op Het Loo aan al deze onzekerheid een bevredigend einde te maken Donderdag gingen hier allerlei praatjes over een ongunstige wending in Hr. Ms. gezondheidstoestand. a-S met den minister dit staatsstuk heeft besproken. Een komplot onthuld? De Rijksverzekeringbank heeft een te- korf, dat weet men. Tegen haar doen en laten wordt door velen bezwaar ge maakt, dat weet men ook. Een adjunct kommies bij de Rijksverzekeringbank, de heer J. E. W. Duys heeft nu een bock doen verschijnen, waarin hij >bewijst« dat de grootindustriëelen tegen de Rijks verzekeringsbank sinds jaren een komplot hebben gesmeed. De Nieuwe Crt. steekt als volgt den draak met deze onthullingen >Een boek van 270 bladzijden, van a tot z door een adjunct-commies bij de Rijksveizekeringsbank eigenhandig ver vaardigd, vrucht niet alleen van onge ëvenaarde cijferzin en verzamel-talent, maar ook van een aangeboren speur instinct en van een fantastisch combina tie-vermogen, dat den auteur voor het ambt van private detective tot allerhoog ste aanbeveling zou strekken. Onthul lingen over de ^geconcerteerde actie* der groote werkgevers tegen de rijks verzekeringsbank, die aan hen verpande zoo niet verkochte bladen - Nieuwe CourantHandelsblad en Standaard wor den in dat verband steeds in één adem genoemd, de insgelijks aan de groot industrie overgeleverde Eerste Kamer, ministers als Veegens en Talma, die de prooi zijn der duivelsche listen van di recteuren van risicobanken en verzeke ringsmaatschappijen, corruptie in de Sta- ten-Generaal, kapitalistisch vooroordeel in den Centralen Raad van Beroep, gansch een, door Duys geweldige hand ontdekte, poel van ongerechtigheden, waarvan de walm de stralende zon der Rijksverze keringsbank dreigt te verduisteren. ^Inderdaad deze onthullingen8 over treffen alles wat aan politieke lasterfan- tasieën in den laatsten tijd is geleverd toonen opnieuw aan, dat in dit op- Fransche en Amerikaanschc regeeringen binnenkort stappen zullen doen om de Venezolaansche regeering in te prenten, dat het noodig is, overeenkomsten te eerbiedigen.- Naar de Londensche cor respondent van de Birmingham Daily Post gelooft, zijn er op dat stuk tusschen Washington, Londen en Parijs reeds no ta's gewisseld. Waarschijnlijk zal de Ne- derlandsche regeering, in verband met de ervaring van de laatste weken, deelen Hg™™»» aenuwnitpuU.ng, onre in wat de grootere mogendheden mis- Matigheden der "oneen, bleeUoeht bij j t ii longe meisjes, maagkwalen, verschietende schien te Caracas gaan doen. In elk J i- n j 5* pijnen, die allen ontstaan uit de slapte en geval staat het vast, dat men spoedig r een besluit zal nemen over wat men doen zal. Het weekblad Het Nedert. Zeewezen bevat in een beschouwing over Vene zuela de volgende opmerking Het is niet denkbaar, dat Castro niet zeer goed op de hoogte is van de openbare meening en dat hij zich niet zou voorbereiden op de dingen die ge beuren kunnen. Aan zijn leger en nog minder aan de enkele scheepjes die zijn vloot uitmaken, behoeft waarde toege kend te worden, doch met zijn groote rijkdommen, gedurende zijn president-. en dictatorschap bijeenverzameld, zal het sjfiUXGllfifd Hl6UWS. hem geen moeite kosten om bij fabii- kanten van oorlogsmaterieel een bestel ling Nu ben ik heel wel." De Pink Pillen hebben altijd voldoening gegeven aan de personen die r.rm bloed hebben, eveneei.s aan hen wier zenuwen ve;'..w..kt zijn. Zij zijn onvermijdelijk om ten aantal ziekten ta bestrijden die ver schillend van aanzien zijn, maar die een en dezelfde oorzaak hebben bloedarmoede. de slechte 5amenstelling van het bloed. De Pink Pillen bestrijden op bijzonder krachtige wijze dc neurasthenie, zoo dikwijls voor komend uit overmatig werken en ook uit verdriet. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot- houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor 's Bosch en orr streken bij d« firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot heekVBosch firma LAMERS INDE MANS, en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 doozen. ..li 't Dorpslogement. Voor de rechtbank geplaatst te krijgen van artikelen L .s.Bo,ch 5peelden zich geen drama- diegeen voorbereidende oefening eischentUche o{ humoristische tooneelen aften of tegen hooge loonen, personen aan ujde waarover deze geschiedenis handelt, te nemen die met het modernste oor- Meen een Meine geschiedenis, die in logs materieel kunnen omgaan. In dltl iandelijk hotel te Eethen voorviel, opzicht zon een spoedige afsluiting van waar VQOr een kwartje de man de kusten van Venezuela noodzakelijk K, overnachten, - kan ik misschien kunnen worden.. I wd ev(m vertellen Er was een groot muziekfeest in Eet hen. Wat zoo'n muziekfeest beteekent, weet elkeen, die wel eens ooit op den buiten heeft gewoond. Daar zijn nota belen en niet-notabelen. De notabelen Hiermede wil Mej. Bajot zeggen dat de I geven den toon aan bij het feest en zit- Pink Pillen zoo krachtig zijn dat zij de ten er te genieten van de heerlijke gees- blocdarmoedc en de algemeen* zwakte ge- tesproducten van dorpskomieken en der- nezeu, terwijl men voortgaat met werken, gelijken. De niet-notabelen luisteren het Het is duidelijk dat, zoo de zieke rost nam, feest, meestal na afloop, op, door flinke hij eenige dagen vroeger zou genezen zijn, maar het is altijd slecht voor lien die wer ken, hun plaats te verlaten, zelfs voor wei nige dagen. en zicht zelfs de brutaalste politici het te gen een sociaal-democraat afleggen 1 Voor (Juraguo. Naar aanleiding van de treurige be richten omtrent den maatschappelijken toestand op Curagao, waardoor het aan tal noodlijdenden reeds thans groot is in die kolonie, terwijl het vermoedelijk nog zal toenemen, heeft de vereeniging »Oost en West8 (welker kantoor is Heul- straat 17 te 's Gravenhage) in haar or gaan een oproep om steun geplaatst. De vereeniging vraagt bijdragen of voor haar Fonds tot ondersteuning van personen, cominissien en instellingen, het aan het bestuur der vereeniging overla tende te beoordeelen welken steun het in dit bijzonder geval aan Curagao ver- leenen mag, of in het bijzonder tot on dersteuning der noodlijdenden in Curagao. Mojuff. Lóontino Bajot. /Sedert langen tijd leed ik aan bloed armoede, schrijft Mej. Bajot vau Lesteny, in Belgisch Luxemburg. Ik leed veel geene hevige pijnen, maar doffe, stekende pijnen. Ik was verplicht mij rekenschap te gaven van den slechten staat van mijn gezondheid, want ieder oogenblik van den dag gevoelde ik mij ouwel. Des morgens bij het ontwaken, scheen het als had ik het hoofd in een ijzeren ring gesloten op de hoogte van het voorhoofd en ik gevoelde Gerrit. vechtpartijen of andere vermakelijkheden. Eethen echter het zij tot eere van de burgerij gezegd had geen enkelen wanklank te boeken over zijn muzikalen dag. Om tien uur ruim was de lol heele- maal afgeloopen en spoedden de ver schillende belangstellenden zich heel bedaard en kalm huiswaarts. Er waren er per fiets, per rijtuig en per voet. Deze derde soort meestal in gezel schap van een lieve dorpsschoone, En onder deze laatsten hoorde ook het stelletje, dat nu voor de rechtbank stond. In Eethen was het sluitingsuur dien avond bepaald op tien uur. Daar het echter reeds over tienen was eer het vermaarde zangersfeest tot het verleden behoorde en de belangstellenden hun fietsen of rijtuigen gingen halen in de verschillende cafés, waren alle kasteleins om kwart over tienen zelfs nog open, zooals men dat noemt. Want dat afhalen van de gestalde vervoermiddelen ging overal nog gepaard met het naar binnen wippen van een afzakkertje of een glas gerste. Ook bij Gerrit de Jong kwam nog een vierspannetje, twee jongens en twee meisjes, binnengevallen. Gerrit wees er de jongelui op, dat het al over tijd was, maar een der jongens, heel snugger, vroeg of hij logement had. >Ja," zei mij alsdan zeer vermoeid, om zoo te zeggen vermoeider dan des avonds te voren, bij het te ruste gaan. Terwijl ik mij kleedde had ik draaiingen in bet hoofd en was ik ver plicht, om niet te va'len, mij aan de meubels vast te houden. Gedurende mijn werk deden die zelfde duizeliugeu, met suizingen gepaard, zich nog gevoelen en dan was miju gezicht als 't ware verduisterd dour een zwart scherm waarop zich schitterende pun- Welnu dan blijven we logeeren8.En ze schreven hun namen in 't nachtregis- ter. Een toiletdoos hadden ze niet bij zich. Gerrit zou al gesloten zijn geweest, ware het niet, dat z'n vrouw ziek was. Zijn dochter woonde vlak tegenover hem en deze paste haar moeder op. Daar ze echter thuis een nest kinderen had, die ze tevensmoest zoet houden, vverden haar zorgen op beide plaatsen vereischt. r

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7