Nummer 75 Zondag 20 September 1908. 31e -Jaargang Derde Blad. ""binnenland." Provinciaal Nieuws Altijd de Pink Pillen, #5* Hot i'nusfeest Paus Pius X herdenkt dit jaar zijn 50- jarig priesterfeest. In onze kerken wordt a.s. Zondag een plechtige H. Mis opgedragen en op ver schillende plaatsen heeft men den 20n Sept. uitgekozen om 's Pausen jubilée meer of minder feestelijk te herdenken. Best. Maar op andere plaatsen heeft men er veel spijt ran, dat men door dezen datum eenigszins is verrast. En dat men er geen feestelijkheid georganiseerd heeft. Maar nu komt de Residentiebode met het volgende officieuse bericht »Wij vernemen van gezaghebbende zijde, dat de officiëele vieriug van 's Pausen aanstaand gouden jubilé te Rome is vastgesteld op 16 November a.s. Maar als in Rome den datum der feestviering is gesteld op 16 November, dan is er alles voor, dat het feest op 16 November worde gevierd. Men make zich dus op ter feestviering evenals bij Pius IX en Leo XIII. D. II. M. do KoNlufin. Wij lezen in het »Nieuwsblad van het Noor» Die berichten die den laatsten tijd om trent den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin in omloop waren, hebben den correspondent van een Berlijnsch blad doen besluiten een reis naar Apel doorn te maken, om daar de juiste in lichtingen te verkrijgen. We ontleenen aan zijn uitgebreide correspondentie, dat hij overal hetzelfde antwoord bekwam, nl dat er niets, heelemaal niets gebeurd was. En in Apeldoorn gelooft dan ook niemand het smakelooze sensatie-bericht. De Koningin is gezond, zij ligt dikwijls op een rustbed, werkt echter eiken dag langen tijd met haren particulieren secretaris. De bekende jongste berichten hebben aan het hof veel ergenis gewekt; de Prins begaf zich toen hij er van hoorde, onmiddellijk naar den particu lieren secretaris en gaf last tot meest pertinente tegenspraak. Woensdag, denzelfden dag, waarop professor Kouwer te Apeldoorn was tot een consult, besprak de Koningin met den minister van Buitenlandsche Zaken de details der troonrede eergisteren zou Zij minister Bevens in audiëntie ont vangen. Eergisteren bezocht haar de Koningin-Moeder, die zoozeer over het welzijn Harer Dochter bezorgd is. Het bezoek verliep op de gewone manier en de Koningin-Moeder glimlachte vriende lijker dan ooit. Nog steeds noemt men het begin van Maart als 't kritieke tijdstip. Een ander telegram, meldt dat de Koningin zich in het begin der vorige week steeds buiten bevondtzij houdt er van in een tuinhuisje, achter het slot in het park gelegen, te gaan zitten en leest daar graag. Professor Kouwer constateerde dat de Koningin in de beste gezondheid verkeerde. Men verzekert, dat het bezoek van den Haagschen Hofarts dr. Roessing en professor Kouwer slechts in verband stonden met de vraag of men van de blijde verwachting in de troonrede zou melding maken, wat zooals men weet niet is geschied. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. Batavia seint Zes verzetshoofden met 97 volgelingen hebben zich onder inlevering van acht geweren bij den civielen gezaghebber van Tapa Toean gemeld. Het alleen overgebleven verzetshoofd Njanoer weigert nog zich te onderwerpen. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit New-York: Een telegram uit WUlemstad meldt dat blijkens een particulier schrijven uit Venezuela de regeering van Castro de verhindering van het vertrekken van reizigers uit Venezuela naar Curagao heeft ingetrokken. Door den Minister van Buitenl. Zaken zijn aan den voorzitter der Tweede Kamer 100 exemplaren toegezonden van een verzameling bescheiden betreffende de tusschen Nederland en Venezuela gerezen moeilijkheden, om deze aan de leden der Tweede Kamer uit te reiken, met verzoek, den inhoud voorloopig als geheim en als voor hun persoonlijke kennisneming bestemd, te willen be schouwen. Kamcrvacaturc Snoek. Naar wij vernemen, heeft mr. S. de Vries Czn. het schrijven verzonden waarin hij ontslag neemt als Kamerlid. Hij motiveert dit hiermee, dat »het wet houderschap hem onvereeuigbaar blijkt met het lidmaatschap van uw college. (Stand.) Katli. Soo. Week. Van het Centraal Bureau der K. S. A. ontvingen we ter recensie een Verslag der Sociale Week te Breda. Den rijken inhoud, die we hier gedeelte lijk laten volgen, stempelt het boek tot een werk van blijvende waarde. Gaarne bevelen wij het onze lezers aan het bevat artikelen overHet Katholicisme als levens- en wereld be schouwing, van Prof. Mag. J. V. de Groot. Het Middenstandsvraagstuk, door Mr. C. R- H. Regout. Het Arbeiders vraagstuk, door Prof. Dr. G. J. Liesker. Het Landbouwvraagstuk, door Th. van der Marck, Pr. Collectieve Arbeids overeenkomsten door Jhr. Mr O. van Nispen tot Sevenaar. De Vrouwenbe weging, door Mr. P. J. M Aalberse. Het Vrouwenvraagstuk door Prof. J. D. Aengenent. Arbeidsduur voor Volwas senen, door Mr. Dr. Ch. Raaijmakers S. J. Alcoholisme en Arbeidsduur, door Jhr. Mr. Buijs de Beerenbrouck Sociaal Democratie en Godsdienst, door Alb. v. d. Kallen. Sociaal-Democratie, Anarchis me en Vakbeweging, door M. Souren, Aalmoezenier van den Arbeid. Men bestelle het boek bij het C. B. der K. S. A. te Leiden. Prijs franco per. post f0.55. iieclame. Men schrijft ons uit Breda De heer E. Verstmeten, welbekend ho telhouder te Prinsenhagr, leed gedurende Lagen tijd aan algemrcne zwakte en ter- neergeslsgenheid, aan vermoeidheid en moeie- üjke spijsvertering. Hij heeft een volledige ^nazing verkregen d»uk zij het gebruik J. r Pink Pillen, d.c reeds in de sln-ek daar talrijke eu inerkwaardige genezingen De hoer F. Verstraeten. hebben teweeg gebracht. Het is dan ook op raad van genezen personen die in zijn buurt wonen, dat de heer Verstraeten dr Pink Pillen is gaan innemen. Zooals hij het zelf zegt, gevoelt hij zich nu beter dan hij ooit geweest is. Indien de Pink Pillen dat voor den heer Veistraeten hebben ge- daaü, gelooft gij dan niet dat zij het zelfde zullen doen voor u, die u niet heel wel gevoelt, maar die toch nwe dagelijksche werkzaamheden verricht. Dus, weifel niet. Den goeden uilslag brengen wij onder uw oog. Indien gij niet wel zijt, zult gij er voordeel by hebben, want gij zijt uw eigen vriend. De Pink Pillen, onthoudt di! wel, genezen bloedarmoede, bleekzucht, algemeens zwakte, maagkwalen, echeele hoofdpijn, ze nuwpijnen, rheumatiek, neurasthenie. Zij herstellen het bloed eu versterken de ce- nuwen, Verkrijgbaar bij Suabilié, Hoofddepot- houder voor Nederland, 7 Groots Markt te Rotterdam. Voor 's Bosch en on streken hij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot heek; VBosch firma HAMERS INDE MANS, en verder bij rarschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, t 9ppr 6 doozen. WAALWIJK19 Sept. igo8. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 24 September *1908. Manoeuvres. Maandag* komen dus de militairen we ademen al zoo wat den militairen geest, als we troepjes wielrijders door onze gemeente zien snorren en geheel den dag, zooals heden het gebulder der kanonnen hooren. De luitenant-kwartiermeester vertoeft heden alhier en ten slotte blijkt dat we toch nog een flink aandeel zullen krij gen te weten 24 officieren (waarvan 3 der veld-artillerie en 21 der infanterie) ongeveer 500 manschappen, lOOpaarden met 10 kanonnen en wagens. De kanon nen en wagens zullen een plaatsvinden op de markt, terwijl de veld over de lijn is ingekwartierd. Wij twijfelen er niet aan of onze gemeentenaren zullen de militairen een goede ontvangst be reiden en zullen wel maatregelen ge nomen worden om heeren officieren en manschappen na eene vermoeiende dag taak en een flinken maaltijd des avonds eene aangename afleiding te verschaffen. Wij zouden voorstellen om Maandag als een welkom aan de troepen van H. M.'s leger algemeen de nationale driekleur te ontplooien. Het gemeentebestuur heeft heden morgen van de Commissaris der Ko ningin officieel bericht ontvangen, dat op 21, 22 en 23 September a. s., zal geschoten worden met losse kardoesen en patronen, uit de forten Giessen, Uppelschcndijk, Bakkershil en onder deze gemeente. Uit 't Land van Heusden en Altena meldt men De voorbereidende oefeningen voor de groote manoeuvre, zijn nagenoeg voltooid. Hedenmiddag wordt aan het Keizersveer de stoompont tijdelijk buiten dienst gesteld en heeft de overtocht voor het publiek per rijtuig zoowel als te voet plaats over eene door de pon tonniers geslagen pontonbrug, telefoon en telegraaf zijn ook gereed terwijl een automobiel die tot opschrift draagt Kon. Nederl. Posterijenvelddienst, voor de snelste postvei binding zorg draagt. Detachementen van het le regiment huzaren onder luitenant kolonel Piepers zijn reeds gearriveerd. Het wordt in deze stille streken zachtjes aan een gezellige drukte. Preniemarkt. Gisteren had de jaarlijksche premie- markt plaats, uitgeschreven door de 14e afdeeling Langstraat dër Noordbrabant- sche Maatschappij van Landbouw. De markt was als gewone Vrijdagsche markt niet druk bezocht, jammer dat deze wedstrijd niet op de eerste jaar markt in September is gehouden, dan zou er heel wat meer belangstelling zijn geweest en ook ware wat meer publiciteit voortaan wel aan te bevelen. Aangevoerd werden 28 stuks runderen. Dc prijzen werden behaald als volgt: le Afdeeling. (Nagenoeg lijpe kalf- «Iragende koeien en schotten). le prijs. P. H. Sagt te Waspik, zwart bonte koe. 2e Prijs. Jan Timmermans te Capelle, roodbonte koe De beest "an den heer P. Sagt te Waspik, een zeldzaam pracht exemplaar is verkocht voor Spaansche rekening voor de fabelachtige som van f387.50. 2e Afd. De beste dito vaars met niet meer dan 2 breede tanden. le prijs. Laur. Rijken te Sprang, zwart bonte vaars. 2e prijs. H. van Huiten te Waalwijk, blauwbonte vaars. 3e Afd. Dito met niet meer dan 4 breede tanden. le prijs Wed. A. van Huiten te Waal wijk, witbonte vaars. 2e prijs Jac Rijken te Sprang zwart bonte vaars. 4e Afd. De beste vette koe. le prijs. W. Rijken te Capelle, zwart bonte koe. 2e prijs niet toegekend 5e Afd. De beste vette vaars en schot. le prijs C. de Roon te Capelle, blauw bonte vaars. 2e prijs- Idem, Idem, zwartbonte vaars Deze beide vette beesten zijn aange kocht door den heer Corns, van Loon. vleeschhouwer te Waalwijk. Gemeente Teekensebool. De lijst der bekroonden van den cursus 1907/1908 luidt als volgt: le leerjaar; handteekenen en teekenen van meetkundige constructiën. D. N. van der Waals Vrijhoeven-Cap- pel le prijs Kunstier schriften Serie I. H. Velthuissen Drunen 2e prijs aqua reldoos 2e leerjaar natuurteekenen en ornament ontwerp. M. Joosten Waalwijk le prijs Hand boek voor den verver. 3e leerjaar natuurteekenen en ornament ontwerp. Arn. Madiol Waalwijk 2e prijs Kiinst- ler schriften Serie I Schilderen op hout. J. Schambergen Waalwijk 2e prijs passerdoos. 2e leerjaar Bouwkundig teekenen. A. Leijtens Waalwijk le prijs teeken- haak met 2 driehoeken. 3e leerjaar Bouwkundig teekenen, P. Witteman Besoijen 1 prijs Orleon passer. Alb. Vugts Waalwijk Eervolle ver melding. 4e leerjaar Bouwkundig teekenen. I). van der Hammen Waalwijk le prijs Handboek voor timmerlieden door H. J. de Groot. Getuigschrift 4-jarige cursus met medaille. A. P. Steussij Sprang Getuigschrift 4-jarige cursus met medaille. 2e leerjaar Schoenvakteekenen. Ant. van Bladel Waalwijk le prijs ge reedschappen. Corn van Herpt Baardwijk 2e prijs gereedschappen. Joh Kipping Waalwijk Eervolle ver melding. 3e leerjaar Schoenvakteekenen. Jos Heijhuurs Waalwijk Knófels hand boek voor de Schoenmakerij. Jac. Maas Baardwijk Eervolle vermel ding. 4e leerjaar. Ger. Wlngels Waalwijk le prijs. Wij vestigen de aandacht op vo renstaande advertentie betreffende de tentoonstelling van de prijsteekeningen. die morgen op de teekenschool zal ge houden worden en voor eenieder toe gankelijk is. Wij vertrouwen dat hiervan een druk gebruik zal gemaakt worden. Vakonderwijs. Terecht schrijft 't Vakblad v.d. Schoen makerij Hoe goed wij jaren geleden gezien hebben, toen wij de inrichting der vak school te Wermelskirchen ook voor ons land als model aanbevolen, blijkt hieruit, dat men thans ook in Amerika plannen vormt tot oprichting van vakscholen naar Wermelskirchener model. Eén ding valt te betreuren dat de oprichting bij ons zooveel voeten in de aarde heeft. Men zou geneigd zijn te vragenkomt er nog wat van Het onderwijs in teekenen en patro nen maken, waartoe in Brabant gelukkig gelegenheid bestaat en waarvan ook door velen gebruik wordt gemaakt, is beslist niet voldoende voor de toekomstige pa troons en meesters, noch voor bekwaam personeel. Pausfeest. In ons vorig nummer hebben we me degedeeld de kerkelijke feestelijkheden ter gelegenheid van 's Pausen jubileum op morgen. Wij voegen onzen wensch bij dien der eerw. geestelijkheid, morgen alge meen te vlaggen. Nederlnndsebe uitvoer van vetlceren werk. Nog maar veel te weinig schijnt er aan gedacht te worden, dat er een enorm groot veld voor export van vet- leeren werk braak ligt. Zij die zich daarop met de noodige energie zouden toeleggen, kunnen nog zoovéél doen. In geen land ter wereld wordt het vetlee- ren werk zoo goed en laat ons erbij voegen zoo goedkoop gemaakt als in Ne derland. Enkele zaken leggen zich er min of meer op toe om naar Engeland en Frankrijk uit te voeren, maar nog meer, nog oneindig veel meer kan hierin gedaan worden. In Engeland vooral, en ook in Scandinavië is heel wat in dit artikel te plaatsen in iedere zeehaven van eenige beteekenis gaat in dit artikel zeer veel om, en is het Hollandsch fabrikaat daar tegen hooge prijzen en tegen vee) betere voorwaarden dan hier in 't land te plaatsen. Van enkele lieden, die in dat artikel voor uitvoer werken, vernamen wij, dat alles tegen contant geld gaat, men heeft soms het geld al in huis vóór 1 et goed verzonden is. Zoo iets moet men in Holland te vergeefs zoeken. Ook worden de bestellingen veel grooter en veel tijdiger opgegeven dan hier in Holland gebruikelijk is, zoodat men geregelder kan doorwerken. Vooral aan de kanten van Dongen, Loon-op zand, Oisterwijk, Eindhoven, Gestel, Aalst en Veldhoven zijn nog veel lieden, die als ze zich op uitvoer en vetleeren schoenen zouden toeleggen, vrij wat meer zouden ver dienen, dan zich voor Hollandsche win kels te blijven afsloven voor een al te minnen prijs. Men vrage bij de consuls in de verschillende landen eens adres sen aan Zij, die vetleer werk maken, mogen dit wel eens ernstig overwegen. Laat geen benauwde, kleinzielige vrees hon terughouden, ook niet dat men in die taal niet kan briefwisselen allicht heeft men een kennis of vriend, die daar mede wel zal helpen. Men schat de be zwaren veeltijds grooter, dan ze werkelijk zijn. Daar is een veld te veroveren, dat blijken zal een vruchtbaar te zijn- BAARDWIJK. Dozer dager, had bij de Hindboogsch. ^Soranus* gevestigd bij den heer Mulders alhier het juarlykvche koning- schieten plaats. De meeste punten werden geschoten door den heer J. de Vries die voor dit jaar koning werd. Deze dag eindigde in een zeer gezelligen feestavond waarbij natuurlijk de gebruikelijke toasten niet ontbraken en waarbij de leden v?.n #SoranusA met genoegen kunnen terug zien. Den Koning ook onze felicitaties. Volgens de laatste outvangen mede— deeling van 15 dezer van den Heer Luitenant Kolenel, Chef van den Geniestaf te Utrecht zullen in de aanstaande week alhier worden ingekwartierd de 4e Comp. van het 8e Ba taljon 2 R. Infanterie, vermoedelijk ter sterkte van3 Officiereu. 12 Ouderofficiers (waaronder 1 Adjudant Onderoficier) en 118 minderen. Nu het getal zoo beperkt is levert het onderdak brengen geen moeilijkheden op. In gezinnen waar door bijzondere omstan digheden minder goed kan worden ingekwar tierd worden deze geplaatst daar waar man er opgesteld is meerdere mannetjes te hai*- vcsten. Zoo krijgt elk zijn zin. DRUNEN. Mevrouw van Hulten-van Bok hoven Vice presidente van de Elisabeth Vereeniging alhier heeft heden als zoodanig ontslag genomeD. Dinsdagavond had alhier een ernstig ongeluk plaats. De landbouwer M. Smits per tram huiswaarts koerende was zoo druk in gesprek dat hij vergat op de bestemde plaats uit te stappeu. Toen de tram reed» weer in gang was sprong hij er uit en kwam zoodanig te vallen dat hij bewusteloos naar huis moest gedragen worden, gelukkig ii hij met een der tramwagens niet in aan raking geweest anders ware het zeker een geval met doodelijkeu afloop geworden. Moge dit geval een waarschuwend voor- bteld voor anderen zijn. HEUSDEN Met het oog op de militai re manoeuvres in de omgeving zijn hierop het Burchtpleiu vlak bij liet tramstation een 90 tal veldtenten geplaatst, die veel bekijks hebben zoowel van hier als uit omliggende plaatsen. Etn 40 tal mineurs en infanterie soldaten maken de zaken tot ontvangst der troepen op a.s. Maandag in orde. HAARSTEEG 16 Sept. Een paard van de wed v. B., dat in een weide liep, heeft lange, snede over een der achterpooten Vermoedelijk is deze snede mst een mes toegebracht. 's IIERTGOENBOSCH, 18 September. De najaarszittiug der Prov. Staten van Noord- brabaut zal gehouden worden op Dinsdag 27 October. BESOIJEN, De heer Jozef v. d. Zanden te Besoyen heefi Woensdag met het gebruik vun gestoofde kool eene speld door geslikt ie Donderdagmorgen door Dokter Sweens naar 's Bos. h gezonden, waar, de speld is te voorschijn gekomen door operatie, Vrijdag avond ia hij weer in den besten toestand thuis gekomen SPRANG, 16 Sept. Bij de op heden al- hier gehouden stemming voor lid van den Raad zijn uitgebracht 186 stemmen, waarvan op C van der Bijl 55, op J. A. Haverhals 65 op A. v. d. Hoeven 6 stemmen. 10 stemmen waren van onwaarde. Gekozen is dus Jan Arnoldus Haverhals. De Heer Van der Hoeven had door ver spreiding van stroobiljetten te kennen ge geven niet in aanmerking te willen komen. VRIJHOEVEN-CAPPEL 18 Sept. 1908. Gisteienmiddag had onze gemeente het voorrecht haren Burgemeester na eene af wezigheid van twee maanden, wegens onge steldheid, hersteld terug te zien. Óm uiting te geven aan de blijdschap der burgerij, had het Fanfarecorps met het bestuar daarvan Zijn Edelachtbare een opwachting gemaakt aan het station van aankomst alwaar de waai nemende president den heer Stam met de volgende toespraak Z.E. een welkom toeriep Edelachtbare Heer Burgemeester Als waarnemend president van ons Fanfare- ,j>V; *»■'--

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5