Nummer 77 Zondag 27 September 1^08. 31e Jaargang Tweede Blad. CentiaalBuieau voor de Statistiek HUITEN LAN'.). Frankrijk. Ouitschland. Rusland. Kngoland. België. Oosten rij k- Hon gar ij e Marokko. BINNENLAN Reclame. Voor onze industrieën was de arbeids markt in de maand Juli, als volgt AmsterdamWat het maatweik be treft, was het in de Schoenmakerij druk ker dan in de vorige maand en ook drukker dan in Juli van het vorige jaar. Er werden meer werkkrachten aange nomen, terwijl het aanbod minder groot was en er geen werkeloosheid heerschte. De Schoenmakerij in fabiieken daaren tegen gaat hier ter stede achteruit als gevolg van invoer uit andere plaatsen, hetgeen weder in verband staat met de lagere loonen elders. In de zadelmakerij (luxewerk) heerschte eenige seizoen- drukte, hoewel deze minder groot was dan andere jaren. Het aanbod van werkkrachten was iets grooter dan de vraag Werkeloosheid kwam niet voor. ArnhemDe maand Juli was voor de schoenmakerijen zeer goed. DelftIn het schoenmakersbedrijf bleef de toestand ten deele normaal gun stig terwijl anderdeels (bij thuiswerkers of kleine bazen en in winkels) slapte werd waargenomen. Tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bestond even wicht en er heerschte geen werkeloos heid- Zadel- en Koffermakerijen ondervonden wegens reisseizoen, verlevendiging. 's Gravenhage In zadelmakerijen was het druk. Groningen In de schoenmakerijen was het tamelijk druk. Haarlem Schoenmakerij en schoen- lapperijen hadden voldoende werk- Voorts hadden zadelmakerijen matig werk en geen reden tot klagen. 's Hertogenboseh De toestand was ge lijk aan dien der vorige maand. RotterdamIn schoenmakerijen en schoenfabrieken was de toestand gewoon. In de loonen en arbeidstijden kwam geen verandering en werkeloosheid viel niet te constateeren. Het handwerk gaat in dit bedrijf steeds achteruit, terwijl het machinale werk toeneemt. In de eenige hier ter stede bestaande drijfriemenfabriek en in de zadelma kerijen was de toestand gewoon. In de arbeidsvoorwaarden kwam geen ver andering. Echter viel in het zadelmakers bedrijf een weinig werkeloosheid te constatee ren. Utrecht'. In schoenmakerijen en zadel makerijen viel eenige verlevendiging waar te nemen. Dongen De slapte duurde voort en de toestand van het bedrijf moet ongun stig genoemd worden. Vraag en aanbod van werkkrachten ondervonden daarvan nog geen invloed en weikeloosheid kwam niet voor. De verstandhouding tusschen werkge vers en gezellen bleef voorbeeldig. Waalwijk (en omstreken). Over het algemeen bleef de slapte aanhouden. Te Waalwijk en Besoijen werd echter, volgens mededeeling eener vakvereeni- ging, geregeld gewerkt, hoewel niet be paald van verlevendig! ig kon worden gesproken- Aanstelling van nieuwe werk krachten kwam niet voor en overwerk evenmin, uit Baardwijk werd bericht ontvangen, dat daar wegens slapte ge zellen werden ontslagen, die zich naar elders begaven. Het aanbod van werkkrachten was over het geheel ruimer dan in de vorige maand, en overtrof de vraag, behalve te Waalwijk en Besoijen, waar de ver houding minder ongunstig was. Werke loosheid kwam slechtsin geringe mate in een enkele plaats voor. Zij zou echter grooter zijn geweest, indien de ontsla gen gezellen in het schoenmakers bedrijf niet in andere vakken werk hadden kunnen vinden. De verstandhouding tusschen patroon en werklieden bleef vrij gunstig. en vertrekken in ballast of met heel weinig goedeien. Duizenden bootwer kers staan aan den kant op werk tc wachten, dat niet komt. Bovendien komen, nu de arbeid ten plattelande is afgeloopen, weer tal van boerenarbeiders uit den omtrek hun winterkwartier in de stad opslaan. In de metaalnijverheid is weinig anders te doen dan wat repara tie van schepen en het bouwen van en kele nieuwe. Het bouwbedrijf staat na genoeg geheel stil door de onopgeloste kwestie van de slechting der vestingwer ken, die een uitbreiding der gemeente in den weg staan. Onder deze omstandigheden hebben enkele raadsleden het voorstel gedaan 200.000 francs voor de werkloozen in den naderenden winter uit te trekken. De som is hoog, hoewel nauwelijks toe reikend voor het doel. Maar de gemeen telijke financiën lijden al evenzeer onder den achteruitgang van de scheepvaart. 'ongewone vergadering bijeengekomen. Ech ter niet orn te beraadslagen u/er de beste middelen om herhaling der ongeregeldheden te voorkomen, maar om zich, zonder meer, partij te stellen voor de rustverstoorders. De raad nam n-l. een motie aan, waarin in zeer scherpe bewoordingen woidt afge keurd, dat ecu dui'sch regiment werd ge- roeppu om de orde te herstellen en een beroep wordt gedaan op alle slavisctie af gevaardigden om de zaak der laibachsche Slaven tot de hunne te maken. Voorts besloot de raad den slachtoffers der onlusten *een plechtige begrafenis op stadskosten te verschaffen, in korps in den lijkstoet mede te gaan en alle slavische in woners uit te noodigen de rouwvlag uit te steken. Zulke besluiten zijn zeker niet ge schikt om dc gemoederen te bedaren. Nog steede houdt de oproerige beweging aan. Gedurende schietoefeningen van de leerlingen kanonniers heeft zich aan boord van den kruiser »Latouche-Treville", lig gende te Salins-Hyères, een ernstig onge luk voorgedaan. Het 194 milimeter- kanon in den achtertoren sprong uit elkaar. Er zijn dertien dooden, onder wie twee die vermist worden entwee doodelijk gewonden. (Zie verder gemengd nieuws). Het ongeluk op den Franschen kruiser »Latouche-Tréville« heeft diepen indruk gemaakt in het land. Een der bladen heeft berekend, dat er bij de Fransche vloot sedert 1900 21 ernstige ongelukken zijn geweest, die een schade hebben berokkend van 85 millioen fr. en den dood van 288 officieren en man schappen hebben veroorzaakt. Eulenburg, de meineedige prins, is op vrije voeten gesteld. In een zieken-auto mobiel is hij uit het Berlijnsche hospitaal Charité naar zijn kasteel Liebenberg overgebracht Gisteren deden zich in Petersburg 854 nieuwe choleragevallen voor en 172 sterf gevallen. Het aantal lijders bedraagt thans 1705. In Kroonstad zijn tot lieden 71 cholera gevallen voorgekomen 24 personen zijn er gestorven, Een zangeres, Haag genaamd, heeft de cholera van Petersburg naar Riga overge bracht. Haar geval is echter tot heden het eenige gebleven. Een bewijs van de stemming des volks n het volgende: In de Estuische kerk in Petersburg zou dr. Kellermaun een voor dracht over de cholera houden. Maar 'c volk liet hem niet aan het woord komeu en brulde De dokters maken de cholera 1 Weg uet hen Dr. Kellermaun moest zich door de vlucht redden. De cholera begint nu ook vele slachtof fers onder de hoogere standen te maken. De naderende winter brengt ook voor Antwerpen heel wat zorg. Door de crisis in de scheepvaart, in de metaal nijverheid in het bouwvak loopen scharen arbeiders zonder werk. Niet alleen is de tonneninhoud der binnengekomen schepen dit jaar zooveel lager dan andere jaren, maar vele van de binnenkomende schepen zijn nog maar ten deele geladen Carnegie heeft 1,200,000 dollar ge schonken om uit de rente heldendader, te beloonen, die in vredestijd verricht wordtn in Engeland en de Engelschc wateren. Daarvoor zal jaarlijks een t 150,000 beschikbaar zijn. Wordt iemand door zoo'n heldendaad mismaakt, dan krijgt hij pensioen komt hij erbij om 't leven, dan wordt er voor zijn gezin gezorgd. Met name ko men dokters, verpleegsters, spoorweg personeel, matrozen en politieagenten in aanmerking. Koning Eduard heeft de bepalingen goedgekeurd. Ze zijn overeenkomstig die, welke gelden voor het fonds van 5 millioen dollar, dat Carnegie met het zelfde doel aan de Vereenigde Staten en Canada heeft gegeven. Het Engelsche fonds zal beheerd worden door hetzelfde bestuur, dat zorgt voor de besteding van 2,500,000 dollar die Carnegie indertijd heeft gegeven om hun, die zwoegen in zijn geboorteland Dunfertine »zoetheid en licht4 te bren gen. Volgens een Engelsch blad heeft Car negie nu reeds tot nut van het alge meen 125,000,000 dollar weggeschonken. Bloedige toonceleu te Laibaeh. Ten bewijze van de steeds toenemende spanning tus'chen de verschillende rassen in Oostenrijk, komeu bijna dagelijks berich ten over onlusten en vechtpartijen in. Sinds een paar dagen reeds woedt de Ouitscher- haat te Laibaeh. Maandag moesten militaire een kordon trekken om het duitsche casino. Toen een patroelje met steeuen weid geworpen, liet de komman.lant een salvo afvuren, waarbij tien der betoogers werden getroffen. Twee hunner bleven op de plaats dood, een derde stierf laterde overige zeven werden zwaar gewond. In den loop van den dag drongen Slo- weensche benden duitsche winkels binnen en dwongen de winkeliers duitsche reclame borden en opschriften in de winkelkast weg te nemen anders verwijderden zij die zelf of plakten er wat anders overheen. Uit het raadhuis en de sloweeDsche hui zen hangen zwarte vlaggen ten teeken van rouw wegens ae beide offers der salvo's van de troepen. De vroede vaderen der stad zijn in bui- De inhoud van het Duitsche antwoord op de Fransch-Spaansche nota is nu bekend geworden. Het antwoord valt niet tegen en reeds wordt van Eransche zijde erkend, dat het dea weg tot een internationale over eenkomst open laat. De Duitsche regeering stemt volkomen met de regeeringen van Spanje en Eraukrijk in, dat voor de erken ning van Moelay Hafid slechts de gemeen schappelijke belangen vau alle mogendheden den doorslag mogen geven. Uitgaande, van dit standpunt heeft de Duitsche regeering cf niets op tegen, dat van Moelay Hafid waarborgen worden geëischt. Dc Duitsche regeering hoopt, dat Frank rijk en Spanje omtrent Moelay Hafid's brief, waarin hij al beloofde de acte van Algeciras te zullen erkenneu enz., willen inzien, dat een aantal van de door hen ge stelde voorwaarden al ziju vervuld. De Duitsche regeering keurt goed, dat de bevoegdheid van de to Casablanca iuge- stelde commissie tot het vaststellen van de eischen tot schadevergoeding, voortvloeiende uit de beschieting van Casablanca, wordt bekrachtigd. Zij is verder bereid mede te werken tot een gemeenschappelijk optreden om van Moelay Hafid te verkrijgen, dat hij openlijk en officieel zijn vast voornemen uitspreekt om tegenover vreemde mogend heden en hun onderdanen te handelen over eenkomstig de voorschriften van het vol kerenrecht en dat hij onverwijld afdoende maatregelen neemt om de veiligheid en de vrijheid van het verkeer in zijn rijk te waar borgen. Echter moet hem daartoe een zekere vrijheid van beweging worden gelaten. De Duitsche regeering ontzegt Frankrijk en Spanje niet het recht om de schadever goedingen voor de door hen genomen mili taire maatregelen en de genoegdoening voor de moorden op hun onderdanen met Ma rokko te regelen, maar vertrouwt, dat beide mogendheden rekening uilen houden met den fioaucieelen toestand van Marokko. De Duitsche regeering keurt ten slotte, goed, dnt aan den sultan in overweging wordt gegeven de positie van Abdel-Azis en van diens vroegere ambtenaren behoor lijk te regelen. Het nieuw© posttarief. De hoofdinhoud van het 1 October in-werking-tredende postwetje is de vol gende Het port der brieven bedraagt voor taan voor een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 ct., boven 20 tot en met 200 gram 10 ct, boven 200 tot en met 500 gram 15 ct., en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, 5 cent daarboven. Binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, het port voor elke briefkaart 1 Va cent voor eiken anderen brief van niet meer dm 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 200 gram 5 cent. Het port der gedrukte stukken be draagt voor gewicht tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot en met 750gram 12l/2 cent, boven 750 tot ei- met 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2]/s cent daarboven. Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels bedraagt per nommer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan 55 gram Vs cent, boyen 55 tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram '/t cent daarboven. Nederland en Venezuela. Men seint uit Parijs De Parijsche uitgaaf van de New-York Herald geeft verschillende opmerkingen in de pers over Venezolaansche kwestie weer. Hier zijn er drie van. Een Bostonsch blad schrijftNeder- land's ultimatum aan Castro, waarin te gen November de herroeping van de tegen haren handel gerichte besluiten verlangd wordt, is gesteld in zachte en hoffelijke taal. Het is zeker, dat Castro echter zulk een taal niet zal verstaan. (That sort of language is sure to be all Dutch to Castro.) De Saint Louis Globe (democratisch) zegt, dat de Hollandsche oorlogsschepen eens door het Kanaal zeilden met een bezem in den mast, ten teeken, dat zij de heerschappij ter zee voerden. Maar wanneer een volk zijne zeemacht heeft laten vervallen moet het een mindere plaats innemen. De Troy Times vindt, dat de Neder landsche regeering een gematigd, maar flink antwoord aan Castro heeft gegeven. Hare uiteenzetting laat den Zuid-Ameri- kaanschen dictator zeer weinig speel ruimte, om er voorwendselen voor zijn manier van handelen op te gronden- Ook muar ontoerekenbaar. Naai wij reeds melden, werd Maan dagmiddag in het Amsterdamsche Von delpark weer een jonge dame slachtof fer van een inktwerper. Zoodra zij de vlekken op haar kleeren konstateerde, werd een parkwachter gewaarschuwd en ook de politie kwam aan het geval te pasmaar wijl de dame niet de minste aanwijzigingen kon geven, heeft men geen spoor van den dader kunnen ont dekken, hoe men ook het park door zocht. Aan dit bericht voegt nu de Tel. toe: »Toch mag men afleiden, èn uit het geval zelve, èn uit zekere bizondere gegevens, dat men ook hier te doen heeft met een geestelijk minderwaar dige.* Alzoo: nog vóór men de man heeft of kent, zegt de Res., wordt hij al on toerekenbaar geacht. 't Wordt den boosdoeners tegenwoordig wel gemak kelijk gemaakt. Bad-scizoen. Omtrent de uitkomst van het seizoen te Scheveningen wordt het volgende me degedeeld Het ongunstige zomerseizoen van dit jaar heeft zich overal doen gevoelen. Storm en regen in den voor- en natijd en een crisis in handel en industrie, zoo als zelden beleefd werd, oefenden een hoogst nadeeligen invloed uit. De algemeene druk werd in alle tak ken ondervonden en bijgevolg was het reisseizoen wel het slechtste dat ooit is voorgekomen. De >Wochenschrift des Internationalen Hotelbesitzer Vereins*, dat hierover een gedocumenteerde beschouwing behelst deelt o.a. mede, dat Lucern het centrum voor vreemdenverkeer, een tekort van 12.000 gasten aangeeft, terwijl St. Mo ritz, Interlaken, Baden-Baden, Wiesbaden enz. óók zwaar geleden hebben. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat het bezoek aan de badplaatsen in dezen zomer overal ongunstig is geweest en dus ook de ervaring hiervan te Sche veningen opgedaan aan dezelfde oorza ken geweten moet worden. Tijdelijke versterking der Middelen. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling der wet, houdende aanwijzing van de middelen ter goedmaking van de uit gaven begrepen in de staatsbegrooting voor het dienstjaar 1909. De redenen, waarom de in het ontwerp vervatte tijdelijke versterking van de mid delen wordt noodig geacht zijn zegt de minister van financiën, uiteengezet in de »Nota betreffende den toestand van 's lands financiën* door den minister aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten—Generaal toegezonden. Voorgesteld wordt te heffen 8/s van tien opcenten op de belasting op de bedrijft- en andere inkomsten, uit kracht van deze wet te heffen over het geheele belastingjaar loopende van 1 Mei 1909 tot en met 30 April 1910 en, 2/s van tien opcenten op de vermo gensbelasting uit kracht van deze wet te heffen over het geheele belastingsjaar, loopende van 1 Mei 1909 tot en met 30 April 1910. NteHwe postzegels. De Avondpost deelt mede, dat aan de directeuren der postkantoren thans de nieuwe ll/a cents postzegels en de briefkaarten met die zegels (lichtblauwe kleur) voor locaal verkeer zijn toege zonden. Ze worden nog niet uitgege ven, Dit wacht nog op aanzegging van hoogerhand. De dankbaarheid Tan een inwoner van Zult Bommel. Uit dankbaarheid voor de verkregeu wel daden en met den wensch dat velen nut mo gen trekken ran zijne ondervinding, mach tigt ons oen inwoner van^Zalt Bommel sijne verklaring te publiceeren. De heer C. v. Osch, wonende Kerkstraat B 240 te Zalt-Bommel, meldt onsVanaf iet oogenblik dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpillen begonnen ben, is het mij mogen gelukken een gioote verlichting te bekomeu in een nierziekte waaivan ik reeds sedert drie jaren bet slachtoffer geweest ben. Ik had voortdurend een hevige pijn in den rug en in de lendenen en in de liezen de urine bevatte veel bezinksel en was steeds troebel, de loozing geschiedde pijnlijk en branderig. Wat ik hier ook voor gedaan had, mijn ziekte werd steeds erger in plaats ven min de ik had ook veel last van duizelingen en schemeringen voor de oogen. Vanwege da h-'vige pijn die zich van het benedenge deelte van den rug tot in de schouderbla den uitstrekfe, was het mij menigmaal on- mogelyk naar mijn werk te gaan en dit maakte mij zeer mismoedig. Ten slotte vestigde men mijn aandacht op Uw heilzame pillen e.u ik ben zeer tevreden, dat ik U kan melden dat twee doozen mij veel ver lichting gesehonken hebben. Om echter zeker te zijn van een algebeele genezing zal ik nog eeaigen tijd met de behandeling doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Indien gij op de een of andere wijze lijdt aan de nieren loopt gij gevaar eene ont steking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaas, waterzucht, suikerziekte enz.—, want aangetaste niersn genezen nooit van zelfindien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer \%a Osch gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de hand- teekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één efflO.— voor zes doozen. De Nederlandsche Tentoonstelling van Huisindustrie. Bij het Bureau is bericht ingekomen van Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijver- heid en handel, dat Z E. bereid is te bevorderen, dat van Regeerings-* wege eene subsidie aan onze Vereeni- ging worde verleend van f 5000. (vijfduizend gulden) onder voorwaarde? Ie dat aan ons Bureau oen regee* ringscommissaris worde toegevoegd die in de leiding van zaken zal worden gekenden 2e dat het Plan der Tentoonstelling zoodanig zal worden gewijzigd, dat geene gezinnen van huisarbeiders op de ten toonstelling werkzaam zijn, om de toe standen in de huisindustrie aanschouwe lijk voor te stellen. Het Dag. Bestaur der gemeente Am- «i-SWgggüi JLJLgg-aj'J" B IA. "BI -

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5