ilj Nu miner 78 Donderdag 1 October 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. iU Provinciaal Nieuws 3»* 26 jaar is, oud Groe- '«nger.» onende Ttoniiis adorm 10552 1624-1 meet ïiding lieden aan- deusf zemliii het vrijh- WAAL WIJK, 26 Sept. 1908. Een vraag Uit tal van plaatsen als Oosterhout, Bergen-op-zoom, 's-Bosch heeft men ge lezen van vergaderingen der R. K. Kies- vereenigingen, omtrent al of niet aansluiting bij den Algemeenen Bond in Nederland en omtrent het kiesrechtvraag- stuk. Ook wij hebben hier een kies- vereeniging in ons district, en wel eene op modernen, goeden leest geschoeid. Ook voor ons volk zou 't wel van be lang zijn geweest zich over die hoogst- belangrijke kwesties uitte spreken. Geen vergadering is, zoover ons bekend, op geroepen. Waarvoor bestaan wij dan Wat mag de reden zijn Kan ons hierop iemand een antwoord geven liet Pnusfeest in onze gemeente. Zondag jl. zouden de Liedertafel en het koor der St. Antoniusparochie door eene uitvoering het gouden Priesterfeest van den Opperherder herdenken. De zaal Musfc Sacrum was leeds vroegtijdig met een talrijk aandachtig publiek gevuld. Nadat de »Bede4 van Heinze op uitstekende wijze gezongen was, kwam de beurt aan den »Te Deum4 van Verhulst. Dit toonwerk is algemeen bekend en om zijn schoonheid en grootschheid van opvatting, doch ook niet minder om de vele technische moeilijkheden die de koren, doch voor namelijk de hooge, veeleischende tenor solo's bevatten. In aanmerking genomen, dat vele jeugdige zangers voor het eerst hunne krachten aan deze machtige schepping beproefden, en de tijd van voorbereiding nu niet zoo heel lang ge weest was kon men over de vertolking alleszins tevreden zijn. De koren klonken frisch, met gloed en overtuiging en werkten zich flink door de vele klippen, die er in komen, heen. Ook de heer G. Verhoeven oogstte veel bijval met zijne moeielijke, doch dankbaie solo's. Wij hebben reeds een paar malen opgemerkt, dat deze zanger' een goede aanwinst voor de Liedertafel is. Dit konden wij thans opnieuw con- stateeren. Na zoo weinige repetities, als hier hadden plaats gehad, vertolkte hij zijne partij op eene uitstekende wijze en wist hij vooral met de hooge tonen te woekeren, terwijl de zuiverheid slechts zelden iets te wenschen overliet. Dat de heer A. Groenen met zijne bariton solo's een groot succes had, behoeft nauwelijks hier meer gezegd te worden. 'iDankbaar voor het vele, dat èn de Vereeniging èn de solisten geschonken hadden, verliet de menigte tegen één uur de concertzaal. Was Musis zeer goed bezet, de St. Antoniuskerk bleek om half zes veel te klein om de geloovigen en belangstellen den te kunnen bevatten Nog nimmer zagen wij het gebouw zoo vol. Jammer dat velen geen plaats meer konden vinden en op het kerkplein een nagalm van het koor moesten opvangen. Na een kort lof begon het koor met het »Tues Petrus4 van Elewijck, gevolgd door een »Loflied op den Paus4, op verdienste lijke wijze door den krachtigen bariton van Eeten gezongen. De Pauscantate van Wierts, de hoofd schotel voor den avond kwam nu aan de beurt. Dit toonwerk mag er zijn. Reeds bij den aanhef van het Recita tief »Zoo waar God leeft enz. gevolgd door de aria Woedende stormen met razend geweld4 merkt men, dat hier een meester aan het woord of liever aan de tonen geweest is, geheel doorkneed in de techniek en wien het ook aan melodische gave niet ontbreekt. Als eenige oogenblikken daarna het kwartet inzet met: Vrede zij U,4 waaronder de tenor-solo herhaald wordt en het koor opeens invalt met »Heil U,4 en ook aanstonds de bariton zijne partij laat hooren, raakt men zoodanig onder den indruk, dat kleine tekortkomingen ons ontglippen en wij slechts oor heb ben voor het vele schoone, dat in zoo p ruime mate geschonken wordt. Ook de bariton-solo O Ziener Gods, met het koor: »In der dagen worstelstrijd,4 we derom gevolgd door een kwartet»Met den zegen Uwer bede4 is een imponee rend stuk werk- Veeleischend maar hoogst dankbaar is ook de bariton-solo >Dat hou en trouw Zijn kloeke zonen"; die aanvankelijk als unisson en daarna vierstemmig herhaald wordl. Een mach tig slot zet de kroon op dit fraaie toon werk, dat nog dikwijls overal in den lande gezongen zal worden. Eere de solisten, de heeren Verschuren en Groenen voor dc degelijke wijze waarop zij hun zware taak volbrachtten, eere den zangers, die in de koren en kwartetten zoo'n blijk gaven van goed gerepeteerd te hebben, eere den bege leider, maar vooral ook eere den on- vermoeiden Directeur, den heer L. Kooien, aan wiens goede zorgen en bekwaamheid het welslagen der uitvoering voor een niet gering deel te danken is. Na afloop bracht de ZeerEerw. Pastoor het koor zijn dank en hoopte, dat het toonwerk 16 Nov. of daaromtrent nog eenmaal zou gezongen worden. Inspectie landweer. De inspectie van de verlofgangers der landweer zal plaats hebben in het Ge meentehuis alhier op 11 November a.s. voormiddags 9 uur vooi de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Voorbereidend militair onderricht. Het voorbereidend militair onderricht zal in deze gemeente aanvangen op Zaterdag 3 October a. s. Het wordt ge geven in de boterhal. IIundclseuiKiis der llauze. Met genoegen kunnen wij melden dat goedgunstig is beschikt op de subsidie aanvrage ten behoeve van den in onze gemeente op te richten handelscursus. Ernstige ongelukken te Baardwijk Maandagavond ongeveer 6 uur had aan de werkzaamheden voor de graving van het afwateringskanaal 's-Bosch - Drongelen een ernstig ongeluk plaats. Juist achter Baardwijk, ter hoogte van de machineloods, waren eenige werklie den bezig met het rangeeren van zand- treinen. De machinist J. Buizer van Amsterdam wilde een nog in beweging zijnden wagen aan de locomotief vast haken. De wagen liep echter, zooals dat meer gebeurt, door den schok terug waardoor J Buizer tusschen de buffers geraakte met het noodlottig gevolg dat hem het onderlijf bij de heupen werd ingedrukt. Daar het geval zich zeer ernstig liet aanzien werd aanstonds naar het R. K. Gasthuis te Waalwijk getelephoneerd om de brancard en naar de alhier wonende dokters. Dokter Sweens en brancard waren spoedig op de plaats des onheils tegen woordig. De geneesheer achtte na onderzoek, opname in het Gasthuis noodzakelijk. Vreesde men aanvankelijk voor het behoud van zijn leven, thans mag zijn toestand naar omstandigheden, bevredi gend genoemd worden. Heden morgen was die zelfs zeer gunstig. De gekwetste, die geheel buiten koorts is gebleven, werd gisteren avond nog door de doktoren van Gils en Sweens van alhier en Dr. Sweens uit Vucht onderzocht. Uit het onderzoek is gebleken dat dit geval nogal goed zal afloopen. Kort na bovenvermeld ongeval, 't zal een kwartier later zijn geweest, had op ongeveer dezelfde plaats een nog treuri ger ongeluk plaats. De brancard was juist in 't gasthuis, toen direct om haar terug komst werd getelefoneerd. Een geladen zandtrein, waarop zich eenige werklieden' bevonden, liep door een nog onverklaarbaar feit, tegen een stilstaanden met puin geladen trein aan. De polderwerker J. Donkersloot uit Wijk, die op een der voorste wagens van den trein had plaats genomen, het gevaar aan ziende komen, sprong van den in beweging zijnden trein en viel tegen den dijk aan. Zich daaraan niet kunnende vasthouden, rolde hij eraf van en geraakte zoo onder de trein. De locomotief en een wagen gingen hem over de beenen, waardoor deze geheel van het lichaam werden afgesneden. Naar het R. K. Gasthuis te Waalwijk vervoerd, werd hem door de dokteren van Gils en Sweens aanstonds genees kundige hulp verleend. De afgereden beenen werden later in een zakje aar het Gasthuis gebracht. Vreeselijk 1 De jongeman lijdt verschrikkelijke pijnen. Zijn toestand was zeer bedenkelijk, daar hij zeer veel bloed had verloren. Hedenmorgen was de toestand van dezen patiënt, hoewel zijn toestand toch nog zorgelijk is, iets beter. De vreeselijke, ondragelijke pijnen ont nemen hem echter nog alle rust. Inog bloeiende en vruchtdragende peul- Beide mannen zijn ongehuwd. planten uit Deurne (Neerkaut nog wel) Hedenmorgen vroeg ongeveer half zond de heer Verstappen rogge van zeven uur, had wederom een ongeval zeldzame kwaliteit, zoowel wat aangaat plaats, dat echter gelukkig zeer goed is stroo als korreluit Oijen is er kostelijke afgeloopen. Een man bezig met ijzeren haver, uit Wouw (we noemen maar de balken te lossen kreeg, doordat een dier minst gunstige streken) beste rogge en stukken viel, dit op het hoofd waar- haver, ja zelfs uitmuntende tarwe. Het door een gapende wond ontstond. (geheel zegt, dat de land- en tuinbouw Na op het kantoor van de aanemers Mn Noord-Brabant flink vooruit gaat. te zijn verbonden, kon hij zijn werk- Nederlardsche Bond van Schoen- zaamheden wederom hervatten. makerpatroonsvereenigen. Voetbal. De Koninklijke goedkeuring is op de Waalwijk Vooruit4 le match van het statuten van bovengenoemden Bond seizoen 1908-1909 zal a.s. Zondag ge-1 verkregen speeld worden. Het le elftal gaat n.l Thans kan dus het voorloopig Bestuur naar de Vugtschen medaillewedstrijd. overgaan tot die maatregelen, welke Van verschillende zijden, vraagt menkunnen leiden tot verdere bevestiging hoe staat het met >W.V-4 men hoort van den Bond; waartoe wel in de eerste er zoo weinig van. De oorzaak van het plaats behoort het beleggen van eene laatste is, dat het bestuur het beter vergadering van de afgevaardigden der achtte eerst een tijdje te oefenen, alvo- aangesloten vereenigen en de verspreide rens wedstrijden te spelen, zoodat door leden ter benoeming van een definitief deze maatregel het gelukt is enkele bestuur, jongere Waalwijksche krachten in het Het richt daarom het verzoek tot die le elftal te plaatsen, die weliswaar met vereenigingen, welke zich nog niet moed en vuur bezield zijn, maar waar- officieel hebben aangesloten, hiertoe over van ook enorm veel afhangt. Het zij te gaan door het richten van een schrijven hun dus aangeraden a s. Zondag hun hieromtrent onder bijvoeging van een uiterste best te doen, om te toonen, een exemplaar harer Koninklijk goedge- plaats in het elftal waardig te zijn. keurde statuten aan den Secretaris van Waarschijnlijk zal a.s. Zondag het het voorloopig bestuur. a.s. volgende elftal in het veld komen A. van Eijck Henri v. Delft - A. Nieuwenhuijsen P. Honcoop - J. v. d. Hoek - J. de Folter J.v.d. Werff- A. Weijnen - J. Nieuwenhuij sen - N. v. Loon - V. v. Laarhoven. Verder verzoekt het bestuur alle H.H. Confraters, die al of niet reeds schriftelijk hun instemming hebben betuigd, maar nog niet als verspreid lid zijn toegetreden, dit alsnog te doen, eveneens door een desbetreffend bericht aan den secretaris t En ten slotte wekt het bestuur alle Het elftal vertrekt met den trein van be)a tellenden tot krachtlge raede- 10,41. Supporters ten zeerste gewenscht. werk;ag door propaganda te maken bij upporters die op collectief-biUet willen L bBekend. %£k|enooten. Wanneer 'e'Z,1n' K 7" ....LÓr .XriJ wgayOI1S Ide dic aan het bestuur een sym- Waalwij I pathie-betuiging zonden, ieder in zijn kring, de confraters aansporen tot toe- e. k. bij den secretaris van Vooruit4 op te geven. Biljart-eoncours. I tredlng, dan kan binnen betrekkelijk Het biljartgezelschap 4Alle drie» ge- korten tijd het doel dat de oprichters vestigd bij den heer M. Wilmont Spoor van ^en bond zich voorloopig voor oogen nam 1.1. Zondag deel aan een concours stellen een lichaam, dat een band vormt bij G. de ]ong te Eethen en behaalde tusschen de vak vereenigingen in geheel de drie eerste prijzen. oüs iand en dus als vertegenwoordigster Vlijmensehe industrie. van alle Schoenmakerspatroons in Neder De verslaggever van de N- Rott. Cl. land krachtig kan optreden voor de vak schrijft over de tuinbouwtentoonstelling I belangen bereikt worden, te Honselersdijk o. m.Dat alle bestaande vereenigingen zich In mandenwerk hebben de beide firma's I aansluiten daar waar die niet bestaan Wagenberg te Vlijmen, prachtige ver- plaatselijke vereenigen worden gevormd zamelingen ingezonden, die den West- waar dit voorloopig niet mogelijk is, alle landschen tuinder bijzonder boeien, 't Is Schoenmakerspatroons zich als verspreide bijna uitsluitend praktijk men vindt er leden aanmelden. zoowel het grove kinnetje voor de aard- Het voorloopig bestuur is bereid alle appelen als de Engelsche flat met tray gewenschte inlichtingen te verschaffen. Het voorloopig bestuur voornoemd K. Frielink Voorzitter N. van der Vlerk Secretaris Parklaan 19, Haarlem. BAARDWIJK. Scherpschutters St. Am- voor de fijne Colmans van Nieuw-Honsel. Tentoonstelling van Land- en Tuinbouw producten te 's Hertogcnboseh. Wat arbeid, goede zorg en doelma tige bemesting, niet het minst het ge bruik van kunstmest, vermogen ook daar waar de grond weinig meewerkt om mooie vruchten te telen, wordt door I brosius. Gepasseerden Zondag had bij de hetgeen op de Zondag te 's-Bosch ge- heer C. Pnllens eene pnjsverschieting opende tentoonstelling van land- en plaats, over de schietpunten van het tuinbouwproducten te zien is. opnieuw geheele jaar, waarbij de heer van Liempt bevestigd en het mag als een zeer ver- uitkwam met 804 punten in 100 schoten, blijdend verschijnsel worden aangemerkt, Onder een gezellig bijeenzijn werd hem dat de krachtige medewerking van de den eersten prijs uitgereikt en verder aan regeering in zake de ontwikkeling van de respectievelijk opvolgenden. De heer den Noordbrabantschen land- en tuin- v. Liempt bekwam voor de 4de maal den bouw van welke medewerking de eersten prijs. De kranige schutter ge- heer Bogaerts, voorzitter van de afd. feliciteerd. VHertogenbosch der Noordbrabantsche BES0IJEN Maand.ga.ond omstreek. Maatschappij van Landbouw (welke de l uur ontgtoud br.nd j,. ee» waachhui. tentoonstelling georganiseerd heeft) met I den heer H de( Mei> alhier. Het veel dank en waardeermg in eijn openings- brimdde M af w„ niet „rzekerd. rede gewaagde den Noordbrabant- f 100. chen landbouwer tot ijverig navolgen heeft gebracht, tot groot voordeel van SPRANG. Pot notabel bij de ^e". zijn economischen toestand. Te Mill weet Herv. gemeente alhier is benoemd de Heer de heer Walter, uit Den Bosch, van Hendrik Maijers en tot kerkvoogd de Heer boomen, nog geen 5 jaar oud, die zich Peb'r Denis Netten, met zandgrond hebben te behelpen HAARSTEEG, 28 Sept. Den lsten te Nuland de heer Suijs zelfs op heide- Oc'jber herdenkt Mej. A. M. L. Clerkx, grond de schoonste boomvruchten te onderwijzeres aan de O. L. School onder de telen, waarvan de bewijzen in groote gemeente Hedikhuizen, den dag, waarop ze hoeveelheid ter tentoonstelling aanwezig voo: 25 jaar die betrekking aanvaardde, zijn De Centrale Proeftuin voor Noord- Brabant te Breda, die enkel en alleen met kunstmest werkt en met zijn pro ducten op de tentoonstelling een schit terend figuur maakt, oogstte in 1907 van ongeveer 1 hectare teelgrond voor f 1466.21 hiervan brachten opde frambozen f 132.82 (van 10 are), de zwarte bessen f 96,04de kruisbessen f 36.39 de roode bessen f 33,51appels en peren f 50.57 de asperges (5 are) f90.57 enz. De heer de Laat van Haarsteeg, pronkt op de tentoonstelling met meer dan 30 soorten aardappelen en met gedeeltelijk zoodanig. Hem is als standplaats aange wezen de gemeente Locht in de inspectie Valkenburg waar hij den len October a. s. in functie moet treden. Aan den voordrachten '"rdstrijd welke in den loop der maanden October eu No vember in Waalwijk bij den heer A. C. van der Werff wordt gehouden zal, naar wij verremen, ook do heer M. van Vugt uit onze gemeente deelnemen. Wjj, die den h«er van Vugt reeds meermalen met genoegen op het tooneel zagen werken, vertrouwen stellig, dat hij niet oubekrooud uit dezen wedstrijd zal wederkeeren. 't Was hier sinds jaar en dag voor ele bewoners langs don Provincialen weg hij regenachtig weder een onhoudharen toe stand. Meermalen zagen zij /ich door het regenwater, dat zich voor hunne deuren ophoopte, den toegang tot don straatweg versperd. Er is bij zulke gelegenheden misschien door meerderen van hen wel eens er aangedacht een veerdienst in te «telleD. )it zal nu echter Jin £de toekomst niet meer noodig blijken, want er gaat voor eene betere afwatering gezorgd worden. Reed» zijn een paar ijzeren zinkputten gearriveerd. Zijn die eeumaal geplaatst en ia de onder- groudsche geleiding tot stand gebracht dan behoeven de akkerbcwouers niet meer voor eene overatrooming te vreezen. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Hedenavond ten 71/» uur openbare vergadering van den gemeenteraad. Uitroeiig verslag in het volgend nummer. Dc heer J. H. Barnard onderwijzer aan de Chr. School te Loonscbendijk kreeg iLzer dsgeu zijne benoeming als hoofd der Chr. School te Betterwird, prov. Friealand. Op het emplacement aan het station Kaatsheuvel-Capelle ia men bezig het zijspoor met eenige meters te verlengen. Voorwaar een mooie maatregel voor de a.s. winter- drukte. Het fanfarecorps ySirena* bracht gisteravond een serenade hij haar mede bestuurslid den Hrer G. J. Ileijmans gelegenheid van Z.Ed. ondertrouw. Als gaf dit ook weer vele belangstelling. Naar we vernemen zal de Zangv»»- eeniging Hallelujah4 in het begin der maaud November haar eerste uitvoering geven. CAPBLLE. Zaterdag zagen we een staaltje van dierenbeulen dat zijn wederga nog w»l zal moeten vinden. Een bezem-koopman had een hond bij zich, die blijkbaar niet meer in staat was te trekken en bovendien een huidziekte had. Op den weg naar het station gekomen, boud het wreede individu het arme dier de pooten en wierp het te water. Een voorbijganger verzocht den daar toevallig aanwezigCD wegwerker, het dier uit de vaart te halen. (N. B. Hieruit driukt heel Capelle water.) Zoo lag het arme dier stuiptrekkend op den wal. Het laagste volgde echter nog. Een jongen van een jaar of 17 komt voorhij, ziet den hond liggen en steekt hem eenige malen met een riek door het lichaam totdat het beest nit zijn lijden verlost is. RAAMSDONKSVEER. De Heer H. J, Kaïs Rijk* veearts te Goudriaan, werd heden door Burgemeester en Wethouders benoemd tot Gemeente-veearts alhier. racht led HEDIKHUIZEN, 28 Sept. Gisteren hddacht den heer D. van Hemert, het zeker zeldzaam voorkomend feit, dat hij voor 40 jarm de betrekking van organist bij de ü- rv. Kerk alhier aanvaardde. Talrijk waren d( bewijzen van belangstelling en sympathie die hij zoowel van de zijde der gemeente als van elders mocht ontvangen. Moge het den jubilaris gegeven zijn ook nog zijn gouden jubilé als zoodanig te vieren. VLIJMEN, 29 Sept. Onze dorpsgenoot de he»r J. Heesbeen, die in het voorjaar met gnnstig gevolg het examen voor ambte naar der Rijks Directe beladingen aflegde DU88EN. Zondag trad in het schoollokaal der Eerw. Zusters alhier voor de R K. Mannen vereeniging „Ons Belang* op, den heer C. van de Wiel uit 's Bosch, met een lezing over het onderwerp: de openbare on zedelijkheid. De Voorzitter de heer Th. van Moergestel opende op gebruikelijke wijze de vergadering en gaf het woord aan de heer v. d. Wiel, In den breede gaf spreker een duidelgk beeld van den hedendaagscheu toestand op het gebied der zedeloosheid, niet in ons dierbaar vaderland alleen, maar ook ver over onze grenzen. Hij ging na hoe hoog de deugd van zedelijkheid staat, tot welk een kracht en energie zij deu mensch opvoert; boe daarentegen de zedeloosheid den mensch verlaagt, verzwakt, het leven tot een walg maakt. Pers, romanlectuur, schilder en beeldhouw kunst, tooneel, uitstallingen, zelfmoord, echt scheidingen enz. te veel om op te noemen, alles kreeg een beurt. Door versohillend9 statistieken, in aangrijpende tot de ziel doordringende taal, schilderde spreker hel afschuwelijke der zedeloosheid. In aantrek kelijke meesleepends tafereelen voerde hij ons mee naar die wereld van heldenmoed .en zelfverlooching, die de waarlijk zedelijk groote mannen en vrouwen one te aan schouwen geven. Spreker wist dan ook de zaal, die flink was bezet, door zijne pakkende lezing van ontviig 11. Zaterdag zijne aanstelling alsl't begin tot 't einde te boeien.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1