C Derde Blad. Hm Q Joon.' Drijzei) Provinciaal Nieuws BUITENL nier Balkanstalen. BINNENLAND. «ïummer 81. Zondag 11 October 1908. 31e Jaargang. EUW ilo, mei 1 rol. osjes 65 ct. ten jen ur. 6x4 ►3 JEN- De irordt froor afbrokkeling van het Turksche rijk voortgezet. Tot nog toe nog slechts rijk behoorende de in deelten. Na de onafhankelijkheidsverkla- ïn »chten dring van Bulgarije en annexatie van Bosnië tn de Herzogewina door Oostenrijk komt .y du het bericht, dat de Kretenzers, hun lang 1, gekoesterden wensch vervullend, zich van Turkije afscheiden en de vereeniging van e Pr\)*cn.. M eüand bij Griekenland proclameerden. Zoo gaat de eene brok ran het Euro- piSSch-Turksche rijk na den anderen ver loren. Alles wat tot dusver door Europa 908. werd gedaan, om Turkije tenminste in naam te doen blijven voortbestaan als EHropresche Ozen, mogendheid, wordt vernietigd. Straks komt ruime-Rnsland de opheffing van het Dardanellen- verdrag eischen in Italië roept men ook ooi schadeloosstelling, een brok van de, kluif, een vestiging in Albanië. Wat schiet er dan vcor den sultan nog over De mogendheden onderhandelen met elkaar over een Europeesche conferentie. Rusla-d, at met groote verontwaardiging de ver wording aanziet van een toestand, die het jarenlang zelf meende te kunnen regelen he naar goedvinden, eiseht de samenkomst. En het visdt steuu bij Engeland en Frank- riek rijk, Griekenland en Servië. Engeland schijnt evenwel ecnige moei lijkheden opgeworpen te hebben omtrent het program der conferentie. Inderdaad kan het Engeland niet aangenaam zijn, als Rusland de vrije vaart voor ziju oorlogsschepen door de Dardauellen gaat eischen. Door het bezit van Egypte en van Gibrallar beheerscht Engeland toch alle toegangen der Middel- 2TLIE, landsche Zeewerden de Dardanelleu open gesteld, dan was de oude wereldzee niet langer een gebied, dat door Albiou kon worden afgesloten. Waarschijnlijk ziet ook Turkije die mo- I gelijkheid aankomen. De Turksche verte- UQ genwoordiger in Parijs zeido het gisteren schadeloosstellingen komen slechts toe aan hen, die slachtsoffers zijt. Aau Turkije dus alleen. Ook Oostenrijk is niet meer tegen zulk een conferentie, heet het, maar wenscht eerst het program te kennen. De Ooiten- ryksche gezant in Parijs verklaarde echter uitdrukkelijk, dat de inlijving van Bosnië ea de Herzogewina onherroepelijk was en dat Oostenrijk daarover geen besprekingen zou aanvaarden. Men moet in Russische officieele kringen vooral zeer op Oostenrijk gebeten ziju. Dat Bulgarije zich ofn.fhaukelijk verklaarde ligt in de lijn v*n de Russische Balkan-politiek, zoo bekent uaeu openlijk. Maar die annexa- sie van Bosnië en de Herzogewina Nu is het wel niet zoo ver gekomen, dat, zooals sommige bladen meldden, de czaar gewei- geul zou hebben den Oostenrijkschen bood schapper, die hem keizer Frans Jozefs brief kwam brengen, te ontvangen, maar koek en ci is net toch tusschen Oostenrijk en Rushiini niet. Men is echter in Petersburg het voorstel tot conferentie gunstig gezind. Ook in Engeland blijft men ontstemd en zooals we hebben gemeld, steken zelfs de leiders der politiek daar hun meeniug niet ouder stoelen of banken. De Times onthult nu, dat Oostenrijk indertijd op het congres van Berlijn uitdrukkelijk heeft beloofd, dat de bezetting van Bosnië en de Herzogewina slechts van tijdelijken aard zou zijn en dat de sonvereiuiteitsrechteu van den sultan daardoor niet zouden worden aangetast. Ter rechtvaardiging van Oostenrijk komt men er echter nu aau herinneren, dat de Donaumonarchie al vroeger uitdrukkelijk van Rusland het r.-cht verkreeg de bezette provinciën te annexeren. In 1881 is tas- schen Duitschland, Oostenrijk en Rusland een verdrag tot stand gekomen, waarbij twee wenscben van Rusland werden vervuld. De czaar wenschte namelijk de op het congres van Berlijn besloten verdeeling van Bulga rije en Oost-Roemeliê te doen ophouden en beide deelen te vereenigen tot een staat Duitschland en Oostenrijk slemden daarin toe en ook in een wijziging van de af spraak omtrent de Dardanelles In rail daar voor kreeg Oostenrijk-Hongarye de toe stemming op een gunstig tijdstijp over te gaan tot de annexatie van Bosnië en de Herzogewina. Dit geheime verdrag gold voor drie jaar; in 1884 werd het wederom voor drie jaar verlengd. De gespannen ver houding tusaohen Oosteurijk en Rutland in 1887 maakte, dat van een verdere ver lenging niets kwam. Oostenrijk heeft vroeger dus al gedurende een tijdsruimte van zes jaar de volledige vrijheid gehod te doen met de beide Balkanprovinciën, wat het thans gedaan heeft I En ten slotte nog dit telegram. „De regeeringen van Frankrijk, Ecgelaud en Rusland hebben hunne gezanten te Kon stan tinopel opgedragen, der Porte op den zelfden dag, ieder afzonderlijk, mede te deelen, dat volgens hunne regeeringes elke '99 >ONK, sschen- 7 uur. TIL- BERG wijziging van het verdrag van Berliju de toestemming vordert van allo onderteekeDar.rs, Eenzelfde sUp wordt van Italië verwacht." 't Gaat nogal duister worden. De mo gendheden verlangen goedkeuring van allen voor eenige verandering in 'i verdrag van Berlijn. Zullen zij den staatsgreep van Bul garije en Oostenrijk goedkeuren. Neen waar schijnlijk. Eu Oostenrijk en Bulgarije blij ven et in ieder geval bij. Wat dan Oorlog. Iu elk geval ziet het er duister uit. Creta wil beslist bij Griekenland en dit land vindt 't natuurlijk prachtig, mrr wascht zijn handen in onschuld. Hofbericht. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin eene geldelijke bijdrage heeft geschonken ten behoeve van den arbeid der onlangs te Maastricht opgerichte Vereeniging »Pro Infantibus*, welke zich ten doel stelt de hooge kindersterfte in die ge meente tegen te gaan, door het exploi- teeren van melkkeukens en het geregeld bezoeken en onderrichten van kraam vrouwen door de vrouwelijke leden der vereeniging. Nederland cn Venezuela. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Hr. Ms. pantserdekschip Utrecht wordt, na afloop van de oefeningsreis met adel borsten en a. s. matrozen, bestemd ter versterking van de in de West-Indische wateren thans aanwezige scheepsmacht, bestaande uit de pantserschepen Gelder land, Heemskerck en Friesland. Van het in November a. s. aanvangen eener plokkade van Venezolaansche ha vens is nog niets bekend. De interna tionale gebruiken brengen mede van het voornemen tot het blokkeeren kennis te geven aan de mogendheden, maar ook dergelijke aankondiging is tot dusver niet uitgegaan. Werkloosheid. Van hooger hand (zeer waarschijnlijk door den minister van landbouw, nijver heid en handel) worden op het oogen- blik inlichtingen gevraagd aan de burge meesters der voornaamste gemeenten in den lande, omtrent den omvang en aard van thans reeds heerschende werkloos heid. Gevraagd wordtof de werkloosheid nu reeds abnormaal groote beteekenis heeft en of vermoed wordt en, zoo ja, op grond waarvan - dat zij in den komenden winter buitengewoon groote afmetingen zal aannemen. In het rondschrijven wordt aangedron gen op spoed bij de beantwoording. Malaise. Bij al de klachten over malaise wijst het Hbl. op den belangrijken vooruit gang van de Amsterdamsche haven, waar in de laatste maanden tot 10 pCt. ver meerdering van tonneninhoud der inko mende schepen te constateeren viel. Hulp aan Curasao De Minister van Koloniën deelt mede, dat door hem de verantwoordelijkheid is aanvaard voor een uitgaaf van f 20,000 ten laste van de loopende begrooting van Curagao, voor werkverschaffing aan dat gedeelte der bevolking van Curagao, dat tengevolge van de moeielijkheden met Venezuela zich plotseling de gele genheid afgesneden zag om door de scheepvaart aan den kost te komen. m llihjujwgg^Wggggggg l'JIJ igo8. WAAL WIJK, 10 Oct. Benoeming. Bij kon. Besluit zijn benoemd met in gang van 16 October, tot substituut offi cier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Dordrecht, Mr. I G.J. Tou- tenhoofd, thans ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Hertogenbosch voor de kantons Osch. Heusden, Waal wijk en Oirschot, ter standplaats 's Her togenbosch. Met ingang van 16 October tot amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Hertogenbosch, voor de kantons 's-Her togenbosch, Osch. Heusden, Waalwijk en Oirschot, ter standplaats 's-Hertogenbosch Mr. J, S. L. Aghina, advocaat en procu reur te Alkmaar, tevens werkzaam ten parkette van de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerech ten in het arrondissement Alkmaar. Zijn aan Mr. C. W. Star Busmann, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement 's-Hertogenbosch, nader als rechtsgebied aangewezen de kantons 's-Hertogenbosch Osch, Heusden, Waal wijk en Oirschot en zulks met wijziging in zooverre van het kon. besl. van November 1905, waarbij hem als rechts gebied word aangewezen het kanton 's Hertogenbosch. Prix de Rome. In den prijskamp voor beeldhouwkunst aan 'sRijks Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, is de prix de Rome met algemeene stemmen toegekend aan den heer B. M. A. Ingen-Housz, een oud-leerling van de Rijksschool voor kunstnijverheid, die ook eenigen tijd in België heeft gewerkt, geboren te Waal wijk. Bijzondere subsldiën voor 't ouderwijs. Bij kon. besl. zijn, behalve de bijdragen bedoeld in artikel 48 der wet op het lager onderwijs, o.a. aan de volgende gemeenten de daarbij genoemde subsi- diën verleend Sprang f750 Veen f 1200. De plannen der Regeering inzake Invoerrechten. De »Ned. Leder-Ind.> schrijft: Was het in de Troonrede niet recht duidelijk, wat deze Regeering in zake invoerrechten van zins was, uit de Be grooting hebben we kunnen zien, dat een tarielherziening in haar programma opgenomen is. Ongetwijfeld zal leder dan ook tot die artikelen gerekend worden, welke voor bescherming in aanmerking komen. Welke leersooiten en in welke mate invoerrechten geheven zullen wor den, dienen we af te wachten. Dat voorts in het korte zittingsjaar van 1908 1909 nog een wetsontwerp te dezen opzichte ingediend zal worden, is niet aan te nemen. Daarvoor staat er te veel op t programma. In ieder geval zal ons bestuur of de daartoe indertijd benoemde commissie wel een oog in 't zeil houden om zoo noodig de belangen van onze industrie, die 't toch zwaar genoeg te verantwoor den heeft met kracht te verdedigen, voegt er de redactie van »De Schoenindustrie aan toe- Alg, Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Bestuursvergadering van den Algem. Ned. Bond van Schoenfabrikanten op Maandag 26 October a. s. ten 2l/s uur bij J. Mariuus te Tilburg. Aan de orde Bespreking besluit Oisterwijk en regeling aansluiting der Hanzegilden. "Opening der Wintereoneerten. Naar men ons meldt, zal de Lieder tafel op 15 Nov. haar eerste wintercon- cert geven. Verscheidene nieuwe koorwerken, die de Vereeniging thans in studie heeft, als „Gothentrouw* van Wagner, het lied van den Arbeid4 van Wiertz »de lief ste plek* van Lö.cer e. m. a. zullen als dan ten gehoore gebracht worden. Ook de >Te Deum« van Verhulst zou dan nogmaals op het programma komen. Nationale wedstrijd in Conlsehé Voordrachten. Voor den tweeden dag van bovengo- noeinden wedstrijd, d.i. Zondag 18 Oct. bestaat reeds nu zeer veel belangstelling. Om de vreemdelingen een mogelijk ve: geefsche reis te besparen, zal tijdig be kend gemaakt worden, wanneer het ge al kaarten vóór den aanvang van den wed strijd uitverkocht mocht zijn. Verder verzoekt men ons hier nog eens te melden dat de wedstrijd om 7 en niet om 8 uur aanvangt, gelijk velen van meening waren, en die daardoor ééne of meer scènes hebben gemist. Ook bestaat het voornemen om bij den „Eerewedstrijd op 22 Nov. a.s. aller eerst diegenen in de gelegenheid te stel len kaarten te nemen welke reeds éèn of beide voorafgaande avonden het concours hebben bijgewoond. Dezen zullen dus wijs doen, zich tijdig daarom op te geven, wijl ook op dien avond niet meer dan 200 kaarten uitgegeven zullen worden. „Waalwijk Vooruit." Morgen speelt »W. V.* haar eerste compeiitie-wedstrijd, tegen „Vrienden schaar* uit Tiel. „Vriendenschaar* is een sterke vereeniging, wat getuigt het gelijk spel tegen B V. C. (Bosch), die dit jaar in buitengewone conditie is. De 2e editie van „Willem II* (Tilburg) werd n.l. verleden Zondag met 4- 0 door hen geklopt. Wat zal morgen de uitslag zijn van >W. V.Vriendenschaar?* Zal »W. V." zich weer zoo gedwee laten afmaken, als vorige week op den Vuchtschen me daille-wedstrijd r Neen, hoor ik de spelers zeggen, aller waarschijnlijkst zullen we voor de over macht moeten zwichten, maar ons gedwee laten afmaken, zooals Zondag, dat niet. Strijden zullen we van begin tot het eind en mocht „Vriendenschaar* winnen, dan zal het niet zonder moeite zijn, want met hand en tand, zullen we hen elke duimbreed grond, die zij tot ons doel naderen, bevechten. Bravo jongens 1 Wanneer zulk vuur het elftal bezielt, is alles nog niet ver loren en behoef ik toch in geen geval het volgend nummer een groote en Rattenplaag. Men schrijft uit het land van Altena Sinds menschenheugenis is de ratten- plaag hier zoo groot niet geweest als thans. Het komt meermalen voor dat al de kippen uit een kippenhok door hen worden doodgebeten. Zelfs is een jong varken door hen doodgebeten. Maatregelen worden genomen om tot verdelging van dat lastige ongedierte over te gaan. Fruithandel in de Langstraat. De fruithandel is over het geheel lus teloos. Men zegt er van, dat het bui- land niet genoegzaam trekt. Er wordt de laatste dagen besteed voor zure appelen f3.50 a f4.00, fijnere kwaliteit f5.00 a f5.75, zoete appelen f2.00 a f2.75, stoofperen f2.50 a f3.50, hand peren t 3.00 a f 4.50, fijne tafelperen f4.75 a f7.00 per H.L. Met den pluk der noten wordt ook begonnen, welke vrucht een tamelijk beschot geeft. Eikels zijn er overvloedig, maar beukenoten in het geheel niet. BAARDWIJK. Hanze. Heden ont- viug de Hanze' nfdeeliug Baardwijk de snbsidic van het Rijk waarnaar reeds lang door dc vereen verlangend was uitgezien zonder deze noodzakelijke tegemoetkoming kon Diet met den cursus boekhouden en mid delbaar-onderwijs begonnen worden. Gepasseerden Donderdag hield het Bestuur eene vergadering onder advies van den Z E. beer Pastoor, ten einde zoo spoedig moge lijk met genoemde curcussen een begin te maken. Buiten bovengenoemden zoo nuttige en noodzakelijke gelegenheden voor aankomende neringdoend, werd ook breedvoerig be sproken wat er nog door samenwerking kon bereikt worden door dsn middenstand, dit toch als het ware op hedeu gedwongen wordt meer en meer door samenwerking elkander te steunen en mede te werken aan het vele goede dat Dr. Nouwens ter bereiking heeft voorgelegd. Moge het Bestuur van deze in Baardwijk nog zoo jonge vereeniging ge steund door eensgezindheid en ambitie der leden nog 'eel in 't belang van onze ge meente tot stand brengen en de voetstappen drukken van het naburige Drunen waar door de Hanze reeds veel is verkregen wat vroeger niet te bereiken was. Zeldzaam. Als een zeldzaamheid kunnen wij melden dat bij den heer II. Greven een kruinagelboom weer flink in bloei staat. Oorzaak ligt wellicht in het prachtige najaarsweder. DRUNEN. De gemeenteraad van Drunen heeft goed gunstige beschikking genomen, in zake subsidie'* aangevraagd door het be stuur van de „Hanze*. Voor den cursus boekhouden 1909 is f22,50 en vooi de schoei» makerscursus, die vermoedelijk 1 Mei 1909 esn aanvang zal nemen, is f 300 op de begrooting gebracht. Aanstaanden Zondag 11 October des nm. half twee zal in hst gebouw der jon gens-congregatie eene algemeene vergadering gehouden worden van de „Hauze" R. K. middenstandsvereeniging afdeeling Drunen. Als spreker zal optreden de Heer W Verberk van 's Bosch, secretaris van het centraalbestuur, met het onderwerp „oprich- ting Hanzebank". Deze vergadering is ook toegankelijk voor belangstellende. Een druk bezoek geweuscht. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de Heer C. Th. J. van den Berg te Waalwijk, Leeraar M.O. Boekhouden, die verbonden was aan den tehouden cursus 1908 voor Boekhouden, 'Iandelsrekenen.han- dedszècht enz. te Drunen, gegeven vanwege het bestuur van de „Hanie", zijn o genomen als lee aar van dien cursus. Deze ontslagneming wordt zeer betreurd, nu juist op het tijdstip dat de lessen een aanvang zouden nemen. NIEUWKUIK. Maandagmorgen gaf de Harmonie „de Eendracht" in de zaal van den Heer A. Merks baar traditioneel ker- niismatinée en wij voegen het er aanstonds bij, een, dat in alle opzichten uitstekend geslaagd is. Ziju wij'vooral in den laatsten tijd van onze „Eeudracht* goede muziek gewoon en zijn derhalve onze verwachtingen bij uilvoeringen hoog gespannen, zoo zij bet tot baar eer gezegd, dat zij ook ditmaal haar goeden naam schitterend heeft gehandhaafd. Dat deze vereeniging over uitstekende krach ft n beschikt, krijgt iaën vooral te hooren in schandelijke nederlaag te melden. Komt 1 Waalwijksche voetballiefheb bers (hebsters), helpt „W-V.* een handje en trekt morgen om 2 uur in dichte drommen naar het voetbalterrein, om daar getuige te zijn, van een vinnigen, spannenden strijd en om de Waalwijk, sche jongens wat aan te moedigen, want het zal noodig zijn, en het werkt zonder twijfel bemoedigend op de spelers als een enthousiastische menigte langs het lijntje staat, om hun favorieten aan te vuren. De wedstrijd vangt om 2 uur aaa. bij de vertolking van Dichter and Bauer", „Die Mühle un Schwarzwalde" en meer andere nummers van werkelijk muzikale be teekenis. Verder waren wij in de gelegenheid de Heer Hemman Jr. uit 's Bosch als violist te leeren kenuen. De vioolsolo „Romance" van Beethoven, werd door hem op ver dienstelijke wijze gegeven, waarmede h.j dan ook bij het dankbaar publiek een welver diend succes had. Eeu „Fantaisie" voor piston door hem geblazen viel eveneens zeer in den smaak. De verschillende komische scènes door den Heer W. van Wijk voor gedragen, liepen goed van stapel en brach ten heel wat bij tot het welslagen van dit concert. Op verzoek werd door den Heer M. van Eggelen nog gegeven de dramatische scène „Onbeschaafde Negers", waarmede hij reeds verschillende prijzen verwierf, waar onder die van Zondag j.l. te Waal wijk. Het geheel bezorgde den toehoorders een aan genamen morgen. Wij brengen dan ook onzen hartelijken dank aan den talsntvollen directeur C. v. d Broek, aan Heercn Solisten en voordragers, met één woord aan allen, die hebben bij gedragen, omdit matinee een dergelijk aan genaam verloop te doen hebben. Dinsdag vergastte de Liedertafel Oefening baart Kunst* in de concertzaal van den Heer G. de Bont hare honoraire eden met huui>o dames op een uitstekend matinée. De koorwerken „Naar 't woud", Omhoog" en „Feestzang" werden goed gezongen. Het komisch terzet „De Drfe- ïnge" werd goed gegeven, terwijl het oude, doch prachtige kwartet „De Wijnproevers' eveneens tot zijn recht kwam. Het ko misch duet „Het Zangerspaar" viel minder gelukkig uit. Dauienteg u waien de num mers „Een nacht in 'l Cachot" en „Serg«»i»t en Reoruut" aan goede krachten toever trouwd. De uitvoering van 't geheel viel te loven en verdient den dank van het talrijk opgekomen publiek. VLTJMEN. Vergadering van den raad der gemeente Vlijmen, op Dinsdag, den 18 October 19U8, des namiddags te 5l/# ur», ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling instructies gemeenteop zichters. 3. Aanbieding gemeeutebegrooting 1909, 4. Aanbieding bsgrooting burgerlijk arm bestuur 1909. 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop van lantaarns. 6. Wijzigiug begrooting 1908. 7. Bespreking verpachting landerijen voor 4 jaren. Ter vervanging van den heer Van Za liger, ambtenaar aan het P— en T-kautoor, die ter vervulling zijner militieplichten onze gemeente gaat verlaten, komt Mej. Claassen uit Rotterdam alhier in betrekking. Den len November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Weled. Hoer J, Gerritsen, hoofd der openbare schoei alhier, deze betrekking aanvaardde. De lessen voor den landbonwwinter- corsus alhier, welke gegeven worden door de lieeren H. v. d. Linden en J. v. Geers- bergeu vangen Maandag 19 Oct. a.s. weder aan. SPRANG. In de gisterenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is beslo ten de regeling der jaarwedde van onder wijzers te wijzigen en en wel zoo dat aan het hoofd thans f 1200 wordt gegeven. In een 'volgend nummer geven wij een verslag van deze vergadering. Bedankt voor het beroep te Sprang bjj do ger. gem door ds. G. P. Oberman te Luntereo, VRIJH-CAPPEL. &De besmettelijke ziekte, febris-typhoidea, voorgekomen in h»t huis Nieuwstraat no 66 dezer gemeente, is thans geweken. WASPIK, a.s. Maandagavond geefl de Harmonie alhier met medewerking van ver schillende heeren dillettauten een liefdadig heidsconcert ten behoeve van de gezinnen, welke door den brand van 5 Oct. 1.1. ge troffen zijn. Reeds is bij verschillende ingezetenen een lijst voor dit doel ter teekening aangeboden, waarmede men zeer veel succes had. We hopen dat dit concert in alle opzichten slage. RAAMSDONK(üorp). Woensdag- en Donderdagavond gaf het Koninklijke Gilde „St. Bavo" in het café van Mej. de Wed. Boons een tweetal uitvoeringen, die zeer goed geslaagd zyn. Te ongeveer 7 uur heette de heer C. v. d. Westen Jzn. het pu bliek in de volle zaal hartelijk welkom en verzocht tevens het rooken zooveel mogelijk te laten, naar welk verzoek de aanwezigen allen luisterden. Na den verdienstelijk ge- speelden Kermismarsch door den Heer van Kuiten van Raamsdonksveer en de zeer na tuurlijk opgevoerde „verongelukte ondei- trouwpartij", die het publiek dikwijls deed schateren van lachen, kwam het groote dra ma Pierre de Galeiboef", het glanspunt ran 't programma, aan de beurt. Mochten de vroegere drama's van St. Bavo ons allen zeer goed voldoen, ditmaal overtrof de uit voering verre onze verwachtingen. Alle rollen waren oordeelkundig verdeeld, waar door eenvoud en natuurlijkheid van 't spel voorzeker meer tot hun recht kwamen. De moeilijke rollen van Pierre, Plaury, Martin, Bichon en Saint Pré Noire werden alle goed gespeeld, evenals de kleinere rollen dei overigen. Vooral heeft St. Bavo eer van het laatste bedrijf, dat vlot en zonder op vallende critieke tusschenpoozen werd afge speeld, voorwaar een zeldzaam goed opge voerd ontkuooping van het moeilijk drama tisch stak. Tot slot kwam na de pauze nog „De b&i droefde reoruut" en „Hij is zenuwachtig", die beide de lachlust nogal eans op wekten. Als finalen volgden nog een paar aardige voordachten, die een komisch beeld waren van vroegere militaire toestanden. De heer v. d. Westen dankte het publiek voor lijn onverdeelde aandacht en den heer v. Kui ten voor zijn gewaardeerd accompagnement. Tegen het middernachtelijk uur togen allen hoogst voldaan huiswaarts. Aan de sloomzuivelfabriek alhier is in de maand Sept. verwelkt 172 199 L melk, het kleinste getal van 't geheele jaar. De betalingen varieeren tusschen f 4.05 en f 5.70 per 100 L met gratis tapmelk terug. Diefstal. Afgeloopen nacht is in gebroken bij den scheepsbouwmeester Th. alhier. Outviesmd zijn een zilveren chro- mometer, een verrekijker, een gezamcalykt

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5