Nummer 81 Zondag 11 October 1908. ole Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsveigadering. DEUNEN. BESOIJEN. Openbare vergadering op Donderdag 8 October 1908, des namiddags 6 uur. Aanwezig de heeren Groenen, Brokken, Klerx, Broeders, C. G. Verwiel en Both. Afwezig' de heer J. P. v. d. Heijden. Voorzitter deEdelachtb Burgemeester. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen en aangehouden stukken 2. Verhooging opcenten personeele belasting. 3. Vaststelling gemeente-begrooting voor 1909. 4. Vaststelling armen-begrooting 1909. 5. Aanvrage subsidie algemeen arm bestuur. 6. Wijziging begrooting 1908. 7. Vaststelling supl. kohier H. O. 1908. De voorzitter opent de vergadering en de de secretaris leest de notulen voor der vorige vergadering, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopueming bij den gemeente-ontvanger alles bleek in orde bijgehouden en een bediag van 130,3778 was aanwezig. b. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring der tijdelijke geldleening van f800 tegen 47s%- c. Besluit Ged. Staten houdende de nadere goedkeuring der rekening over 1907, met een nadeelig saldo van f 266.32* d. Adressen van vergunninghouders en ingezetenen, en een van de schoen fabrikanten te Waalwijk over de kermis de vorige vergadering zijn die allen vOor gelezen en zullen dus bekend zijn. De Voorzitter. Stellen de heeren er prijs op deze zaak nogmaals uit te stellen en te behandelen in voltallige vergadering De heer Groenen. Ik acht 't bij eene dergelijke zaak noodzakelijk. De Voorzitter, 't kan zeer goed, is nog tijd genoeg ik had het ook willen voorstellen. De heer Groenen. Ik maak cr een voorstel van. De Voorzitter, 't Is van gewicht, hoe 't ook uitvalle zoo is het, maar dan 't best dat ieder lid daarbij tegenwoordig is. De heer Both, 't Kan voor mij geen punt van overweging of gewicht uitmaken maar 't is toch m.i. beter in algemeene zitting. De heer Brokken. Ik zou 't nu direct afhandelen. De Voorzitter. Wij hebben in ver gadering van B. en W. besproken om nogmaals uit te stellen, zoo de vergade ring niet voltallig was. De heer Brokken. Dan kan deze, dan die afwezig zijn. De heer Both. Wij moeten den schijn vermijden of 't iemand er om te doen was om weg te blijven. Ik was eerst van plan van daag niet te komen, maar ben expees gegaan, iedereen moet over deze zaak zijne meening durven uitspreken. Aangehouden tot een volgende ver gadering alleen de heer Brokken tegen e. Adres Bond van Staatspensieneering (de inhoud is uit andere verslagen vol doende bekend.) De Voorzitter, 't Komt nogal eens voor dat gemeente-besturen adhaesie betuigen, maar meest van groote plaatsen De heer Both, 't Hoort n.. i. bij de regeering thuis. De heer Broeders. Onze stem zal van geen invloed zijn. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Verhooging opcenten personeele belasting. De Voorzitter. Zooals in een vorige vergadering werd besproken, moeten we naar middelen uitzien om de begrooting sluitend te maken dat is beslist nood zakelijk. Wij zouden daarom willen overgaan tot het verhoogen der opcenten op de personeele belasting. De secretaris leest de twee opgemaakte schemas voor. Zooals bekend is in de VUIe klas een huurwaarde van f 50 on belastbaar, van f 50 tot f 100 met f 50 opcenten. Nu is een plan om te stellen van 100-150 60% 150—200 70% 200 en meer 80% Hier is de sprong dus telkens f 50. Nog een ander schema is er nl. 100 125; 125—150 150—175 enz. Ambtswoningen worden naar inkomen geschat en betalen 80 pCt. Het schema met sprongen van f 50 is voor de inge zetenen 't vooideeligst, voor de gemeente nadeeligst; 't eerste brengt zoo wat 151 meer op, 't laatste f200. De heer Both. Ik zou de ingezetenen zooveel mogelijk ter wille zijn. De heer Broeders, 't Is voor ver sterking der middelen, dan moet men ook nemen, wat die 't sterkst maakt. De Voorzitter. Mijn voorstel zou zijn t goedkoopste te nemen De heeren Groenen, Klerx en Broeders hoe lastig dat is, zoo krap te zitten. En de goede burgerij moet het toch betalen. De heer BroedersAls we dan te veel hadden, konden we de groote rente aflossen. De heer Groenen Ik geloof dat we deze begrooting nog niet zoo optimis tisch behoeven aan te zien. De heer Both We moeten rekening houden met den geest der ingezetenen, die zeer ontevreden is over de opvoe ring der belastingen. De heer Groenen Ik zou de subsidie is de rokeniDg te wijzigen in den geest zooals - Ged. Staten dat verlangen. Aldus wordt besloten. 3. Ingekomen schrijven van de Boud van StaatspenBioneering. Door den secretaiis wordt het schrijven zijn voor 't hoogste, de heeren Brokken, hooger vragen. Both en Verwiel voor 't laagste. De heer Klerx, 't Volgend jaar moeten we dan misschien weer beginnen. De Voorzitter. Dat is niet zeker. De heer Klerx. Ik zou 't hoogste nemen, omdat deze belasting treft de genen, die 't meest verwonen, dus het Dest kunnen betalen. De Voorziter. Ik zou de heeren willen voorstellen, hun oordeel nog eens op te schorten tot na de behandeling van de )egrooting. Toen wij de b,egrooting ontwierpen, bleek dat de uitgaven f 1000 meer be- Wrj moeten voorzich- konden we wel eens De heer Both tig zijn, anders niets krijgen- De VoorzitterWij hebben 't ook overwogen, ge kunt wel veel vragen, daar ben je niet mee klaar, je moet den staat van inkomsten en uitgaven der laatste 5 jaren overleggen. De heer GroenenWaar blijkt dat geregeld f 800 te kort komt, is flinke versterking wel noodig. De VoorzitterEen zekere tijd van 't jaar vloeien de belastingen zoo niet, en dan moet er toch geld zijn voor droegen dan de inkomsten, door tal van tractamenten. enz. omstandigheden. B. en W. zouden voor stellen eene buitengewone subsidie aan de Koningin te vragen voor 't onder wijs. De Secretaris leest een door hem ont worpen adres voor. Daarin wordt o.m. De heer Groenen Mag eene gemeen te zooveel spelens nog niet hebben. De Voorzitter Zeker mag ze dat, maar niet ten koste van het rijk. De heer Klerx. In Januari moet b.v de H.O. afgewerkt zijn, maar dan is de gezegd, dat uitgaven door de ambtenaren- helft gewoonlijk nog niet binnen. tractamenten, gezondheidscommissie, leerplichtwet enz. steeds grooter worden en er geen meer inkomsten zijn dat aan 't onderwijs zeer veel nl. t 3441 wordt besteed wat onmogelijk kan zonder De heeren Broeders en Klerx zijn voor 't hoogste schema. De heeren Verwiel, Both, Groenen en Brokken voor 't goedkoopere. Daarna worden het adres en de be- een bijzondere bijdrage uit rijkskas, dat grooting goedgekeurd. Uit het schrijven blijkt, dat de bond tracht te komen tot Staatspensioneering zoowel voor mannen als vrouwen, zonder verplichte pre mie-betaling. De daarvoor banoodigde gelden sullen moeten komen door het in 't leven roepon van een belasting waarin ieder staatsburger zal moeten betalen in verhouding zijn inkomen. De Voorzitter, Hoe zit 'tWat willen de heeren er mee doen! Willen ze adhaesie be tuigen aan dit adres- Do heer v. d Geldt, 't Is zoo'n slecht ding nog niet, maar De Voorzitter 't komt zoo onverwachts né. De heer v. d. Geldt. Ja. Als wij het schrij ven eerst eens bij de leden lieten circuloeren. Aldus wordt besloten. De heer van Dal. 't Is mooi, als 't nou maar geen geld kostte. De heer v. d. Geldt. Geld kost het, dat is natuurlijk. De heer van San. Geld zal er wel weer moeten komen. En hoe zal het opgebracht worden. I)o Voorzitter. Het schrijven van den Bond zal de leden eerst ter inzage worden gesteld, dan kunnen zij in een volgende vergadering een beter oordeel vellen. De Voorzitter. Voor het vaststellen van de begrooting, wenschen wij nog eens te vragen of de raad genegen is een post op de be grooting te brengen voor een klerk ter se cretarie. Het werk wordt zoo omvangrijk, dat de secretaris het werk niet meer af kan. Wij kunnen er nu eeu krijgen, die naar het oordeel van den secretaris en van mij zeer geschikt is. De Leur, de heeren kennen hem wel. 't Is de vraag nou maar of de raad genegen is iets op de begrooting te brengen daarvoor. Ik wil wel zeggen, dat de meeste gemeenten een bedrag daarvoor op de be: grooting hebben staan. De werkzaamheden nemen ieder jaar toe. De burgemeester van Baardwijk vertelde mij onlangs nog dat in van bovengenoemd bedrag na aftrek van de rijksbijdrage schoolgelden ten laste der gemeente blijft f1571. Het bedrag van den hoofdelijken om slag is reeds van f 1100 op f2000 ge bracht, wat zeer zwaar is; te veel wordt feitelijk van de 199 aangeslagenen reeds gevorderd en aan verzwaring hiervan kan 5 Aanvrage subsidie Algemeen Arm bestuur. Het Armbestuur vraagt wederom f 200 Een ontwerp-besluit, dat door den se cretaris wordt voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat gezien de lagere opbrengst der verpachting landerijen, 't nadeelig saldo van f 66,02% en de gebleken niet meer worden gedacht. De opcenten [juiste bedeeling door 't armbestuur der personeele belasting zijn reeds tot 't maximum opgevoerd. In 1905 is voor de school, onderwijzers- en veldwachters woning eene leening aangegaan van 6000; de schuldenlast der gemeente bedraagt 16750, met eene jaarlijksche aflossing van f425 en rentebetaling van f675 Lang heeft de raad geaarzeld om er toe over te gaan, maar nu een derde krankzinnige ten laste der gemeente is gekomen, en nu door de jongste wet De heer Willemse. Laten wij dan f 50 op de begrooting brengen, maar als hij meer moet hebben, dan moet 't de secretaris zelf bij betalen. Ik had gedacht dat de secretaris wel bij deze bespreking afwezig zou zijn. De Secretaris. Ik zal me wel even ver wij deren. De heer Willemse. Neen, dat behoeft niet, volstrekt niet. De heer v. d. Geldt. Wij moeten maar zeggen, dat hij nooit meer krijgt en krijgt hy meer, dan valt het mee. De Voorzitter. Als hij er is, dan gaat hij niet loopeu, hoor. De heer t. d. Geldt. Wij konden hem wel een beetje bijspekken, hem er zoo wat by laten doen, voorlozen b.v. De heer van Speijk. Ja, daar was hij een heele geschikte voor, beter als den dieje die we nou hebben, dat is 'n bietje hoor. De heer Willemse- Ja, dat is wel zoo, maar die kunnen wij het nou toch niet afnemen. De Voorzitter. Hij kan er nog wel van die dingen by waarnemen. Wordt besloten f 50 op de begrooting te brengen. De heer Willemse. Ik gun het den jongen graag, en zijn huishouden ook. 6 Adres van De Hanze, houdende verzoek om vrij gebruik te mogen maken ran een schoollokaal, vuur en licht. De Voorzitter. De Hanze wil doorgaan met het les geven in boekhouding enz. en vraf^t daarvoor weer een schoollokaal. Ik geloof niet, het nut van zoo'n cursus in aanmerking ge nomen, dat hiertegen eenig bezwaar is. De heer van Dal. De lesuren van half negen tot half tien, zijn wel wat laat gesteld. De jongens zijn dan nog zoo laat op straat, 't Is schadelyk ook. Je moet weer zooveel langer stoken. De heer van Speijk- 't Is laat, half tien. Als de school uitgaat schreeuwen ze je wakker. De heer v. d. Geldt. Dat wat betreft het schadelyk zijn, dat kan maar een paar gulden schelen. De heer van Son, Wy moeten het stellen van de lesuren maar overlaten aan den directeur, die weet het beter dan wij. Met algemeen stemmen wordt besloten de Baardwijk, wat nog geen 2000 zielen telt, f 100 gevraagde vergunning te verleenen. op do begrooting daarvoor is gebracht. In J 7. Aangehouden adres in zake f 300 sub sidie aan de op te richten vakschool. De Voorzitter. De heeren zullen wel geen voorlezing meer verlangen van de adressen. Zooals u allen weet, is een vorige keer be sloten het adres aan te honden om eerst aan de gemeenteraad gaarne het gevraagde zou verstrekken, maar dat door den slechten toestand van de gemeente fi nancien en de minder te bedeelen armen, voor 1909 slechts f 100 uit de gemeentekas kan worden toegekend. De begrooting van 't Armbestuur bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 971,48 welke wordt goedgekeurd. 6 Wijziging begrooting 1908. De wijziging der begrooting 1908 van grensregeling een aantal beste H. A. voor verschillende posten is noodig tot grond aan deze gemeente werden ont nomen, de vorige begrooting sluit met een nadeelig saldo en de subsidie aan 't armbestuur is verminderd moeten worden op de helft, hoewel dit de heele een bedrag van f 1139,83, die in ont vangsten in verschillende artikels o.a. met de geldleening kunnen worden ge vonden. Daar niemand meer 't woord verlangt door den voorzitter gesloten, ter be handeling van 7 Vaststelling supl. kohier H O. 1901. 8 Reclames H.O. 1908. som zeer zeker noodig had, nu heeft hij in de openbare vergadering, wordt deze gemeend te moeten overgaan tot het vragen van eene extra-bijdrage voor 't onderwijs, dat zeer zwaar drukt, van f 1000. Dit uitstekend saamgesteld adres kan de volkomen goedkeuring verwerven Daarna wordt de begrooting artikels- gewijze voorgelezen, inkomsten op f9957,55 uitgaven op f9957,55 Openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 8 October 1908 des avonds ten 6 uur. Voorzitter de WelEd. achtbare heer G. van Huiten. Te ongeveer half zeven nur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig alle leden. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorige vergadering. De heer Willemse. In de notulen staat dat ik gezegd heb, dat ik liever had dat de vak van straks terugkomen, en 't school iu Waalwijk kwam. Dat is niet waar, dat heb ik zoo niet gezegd. Ik heb gezegd, wel hoog zou Batig slot nihil. De heer KlerxDat klopt dus zoo, gesteld dat we die f 1000 krijgen. De VoorzitterNa dit gehoord te hebben kunnen de heeren misschien op hun idee laagste nemen. De heer Klerx 't Is anders nogal af passen. De VoorzitterAls we f 800 krijgen, kan 't nog zeer goed, alles is nogal ruim genomen. De heer KlerxWe hebben geregeld ondervonden, dat er meer uitgaven ko men als er staan, neem 't flink, dan kunnen we later misschien ineens ver minderen. De heer Groenen. Kan die subsidie niet hooger gevraagd worden. De Voorzitter: Als we te veel vragen, krijgen we misschien nietsik geloof- zelfs, dat ze er nog wel iets af zullen doen, f 800 was al goed. De heer Groenen Er is maar f 166 voor onvoorziene uitgaven. op do begrooting Vlijmen wat zoowat een kleine 3000 telt, is, naar ik meen, wel f 250 uitgetrokken. De heer van Dal. De secretaris heeft mij Ïesegd, dat hij het werk goed genoeg afkan, s dat niet waar sic, hebt ge dat niet gezegd. De Secretaris het lid van Dal hierop vrd antwoord dienend zegt het werk wel af te kunnen in deze maanden, doch in de maanden van Jannari tot Jnui, Juli niet, dat het dan meermtlen voorkomt dat bij tot 'a nachts 11, 12 soms 1 of 2 uur" moet werken. Als het werk over het geheele jaar gelijkelijk was verdeelt, dan wel, dan zou hij bet werk goed alleen afkenneu. De Prsvinciale bladen lezen, daar heb je nooit den tijd voor De Voorzitter. Als je zoo'n jongen heb, kan je weer wat bezuinigen ook. Zoo worden b. v nu de kiezerslijsten gedrukt, die zou je dan laten kunnen schrijven. Zijn de heeren genegen iets daarvoor op de begrootiug te brengen. Do heer v. d. Geldt. Ja, als het noodig is wel. Do Voorzitter. Volgens mijn oordeel is het wel neodig. De beer Brok. De Burgemeester en secretaris weten het wel of bij noodig is of niet De Voorzitter. De Secretaris zal over mij den schoolopziener te vragen of hij er niets op tegen had. Ik heb gehoord, dat de school opziener dezer dagen in de school is geweest en heeft gezegd dat hij er niet op tegea was, integendeel, dat hij er selfs veel voor voelde. Officieel is er mij echter niets van bekend, 't ls maar officieus. De heer Brok zegt dat er twee heeren in de school zijn geweest. De heer van Dal. Wij znllen dan toch ejrst op een schrijven van den schoolop ziener moeten wachten. De Voorzitter. Wij konden het wel voor waardelijk behandelen. De heer v. d. Geldt. Ja, indien de goed keuring dan komt is de zaak afgewerkt- De Voorzitter. Zijn de heeren dan genegen f 300 subsidie te geven en een schoollokaal af te staan. De heer van Dal. Ja, mits wij f 250 kamer huur terug krijgen. Dan blijft het nog maar f 50 die wij geven. Ze moeten hun eigen niet klagen, ik help hem genoeg, maar zoo'n vuur en licht doen niet waar jongen is er altijd noodig, daar ben je altijd mee De Voorzitter. Daar spreken ze niet van. De Voorzitter genomen. De heer Klerx b. v. De Voorzitter blok is het tekort De heer Klerx Alles is nogal ruim Noem U er eens een De groote struikel- van 't vorig jaar. We weten genoeg, dat de kosten voor Drnnen worden, maar ik heb nist gezegd, dat ik liever de vakschool in Waalwijk zou hebben. Ik heb lievbr dat ze hier is, dat spreekt. De heer van der Geldt. Ik geloof dat de Voorzit Ier zooiets heeft gezegd. De heer Willemse. Er is wel zoo iets gezegd, maar door wie weet ik niet. De heer v. d. Geldt. Ik geloof dat de Voor zitter het heeft gezegd. U heb no* gezegd dat in Waalwijk eeu vakschool thuis behoort. De Voorzitter. Ik heb gezegd dat Waalwijk een gemeente vau belang is en dat het my verwonderde, dat ze daar nog geen vakschool hadden opgericht. De heer Willemse. Ja, ja, zoo iets was het. De Voorzitter. Dan zullen wij de notulen in dezen geest wijzigen. 1. Proces-verbaal van kasopnemiug. De Voorzittter. Door Burg en Weth. is bij den gemeente ontvanger kasopnemiug gedaan. Uit het onderzoek is onB gebleken, dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dien overeen komstig bedrag f 279,78, in kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Schrijven van Gech Staten, houdende aanmerking op de rekening 1907. De Voorzitter zegt, nadat de secretaris het schrijven heeft voorgelezen, dat het 't beste gebaat, vooral als de secretaris eens ziek wordt De heer van Dal. Dan kan je met zoo'n jongen nog niet veel doen De heer van Sou. Als je hem dan eens nam alleen dan wanneer het er druk is. De Voorzitter, Dat gaat niet, Wij moeten zoo iemand hebben die klerk of volontair wil zijn. Hem kan gerust in uitzicht worden ge— ateld, dat hij nooit z'n bestaan er in kan vinden. De heer Willemse. Wat vraagt hij. De Voorzitter. Daar heeft hy zich by mij niet o\er uitgelaten. De heer van Son. Tegen mij wel. De beer van Speijk. Tegen mij ook. Een gulden of 25 stuivers per week. De heer van Son. Dat heeft hij tegen mij ook gezegd. Mit z'n eigen woorden zei hy f 1,— hiervan en dan nog wat van v. G. en Loos dan ben ik weer gebrooid De heer Willemse. Dat is f 50. Ik weet het goed gemaakt. Wij gevön hem f 25 en de secretaris geeft hem van zijn salaris f 25. Die heeft er toch zijn gemak van. De Voorzitter. Dat gaat niet. De heer van Speijk. Als het bij f 50 pèr jaar bleef dan was er niets tegen, maar een volgend jaar zal hij al komen om verhooging. En wat dan De heer Willemse. Ja. dan kan je bij geven, 't Is allemaal maar betalen, er komt wel bij, maar er gaat niks af. De Voorzitter, f 50 daarvoor op de begroo ting brengen is m. i. geen bezwaar. De heer v. d. Geldt. En er dan bij bepalen dot hij nooit meer dan f 76 per jaar kan verdienen. De heer Brok. Ik zou hem daarin niet vooruit loopen. De Voorzitter. Als hij een beetje op de secretarie bekend is zal men er pleizier van hebben. Als de secretaris eens ziek is, wat b. v. het voiig jaar nog is geweeBt, dan is het al heel gemakkelijk, 't Kan ook wel voor vallen, dat de secretaris een maand of 3 ziek wordt. Als je dan een andef moet nemen, dan zal het heelemaal in je zak komen. De secre taris zijn salaris gaat toch door en zoo iemand moet je het volle loon uitbetalen. De heer van Dal. Dan heb je er een die geheel op de hoogte is. De Voorzitter. Dan kan ik hom wel een handje helpen. In die 15 16 jaar dat ik hier ben, heb ik genoeg ondervinding opgedaan. De heer van Dal, En de kosten die aan de school moeten maken zyn voor eigen rekening. De heer van Son. 't Zal een nuttige in stelling zijn, dat geloof ik wel. Maar als de vereeniging eens probeerde om van 't Rijk f800 kamerhuur te krijgen, dan behoeven wij niets te geven. De finantieele toestand is niet zoo heel goed Ja, probeeren-Pro beerde niet, dan heb je niet. Na een verwarde discussie (de Voorzitter richtte eenmaal het verzoek aan de leden toch niet zoo doorelkaar te spreken, wijl er dan geen nota van genomen kan worden) werd besloteD, vergunning te verleenen van de school gebruik te mogen maken, met die conditie echter, dat, mocht het lokaal noodig zijo veor het onderwys, zij dan moeten ruimen. 8. Adres van den heer Klerk* hoofd der school, verzoekende betere regeling der jaar wedde. Door den secretaris worden eenige brieven voorgelezen van enkele gemeenten, meldende hoe daar de regeling der jaarwedde is. Uit een en ander blijkt dat het overal zoowat op 't zelfde neerkomt. De Voorzitter. Opmerking verdient, dat, ik ben gisteren op de griffie geweest, ze me dsar vertelden dat feitelijk nog geen enkel# regeling is goedgekeurd. Ik geloof niet dat w\j met f 50 zullen klaar komen voor de acte Fransch. De heer van Soa. Wij hebben hsm bij aijn ambtsjubilé f 60 toegekend als zijn salaris zoo zou blijven, met het oog op zijn pensioen. An ders hadden wij hem met het hoofd van de Wolfshoek, die 126 heeft gekregen, gelijkgesteld. Maar wij hebben het alleen met het oog daarop gedaan, als hij geen verhooging meer krerg. Nu geeft de regeering verhooging, zija wij nou nog verplicht die fCO te geven. Dat betwijfel ik. De Voorzitter. Ja, dat heeft de raad eenmaal besloten Dat moet je blijven geven. De heer van Son. Dat betwijfel ik. Dan ie 'i toch onbillijk, 't Hoofd van de Wolfshoek heeft maar f 25 gehad. Na nog eenige discussie zegt de Voorzitter door een brief van Ged. Staten er op attent ge maakt te zijn dat aan het hoofd van de school van het dorp sinds 1901 f 50 per jaar te weinig is uitbetaald. Hij had toen f 1070 en mek die f 60 is hij geklommen op f 1130, ongeacht de t 50 voor het geven van les in de Fransche taal. En die f 60 beeft de man nooit gehad.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7