Nummer 83 Zondag 18 October 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadefing, rVIJK BUITENLAND, Balkan«taten. Duitschland. Marokko. China. bekend ~^LIJMBN Het beste, mooiste en biT"" lijkste Drukwerk bekomt men bij de W aalwijksche Stoomdrukkerij IIWIIM 111 in «linn i i mi i mi Openbare vergadering vau den gemeente raad op Diusdag 13 September 1908 des avonds ten half zes uur. Voorzitter de WelEd. achtbare heer G. R. v, d. Ven. Precies 6 uur opent de Voorzitter de ver gadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn de heeren van Heesbeen, Boom, Van Stokkum, Van Oijen, H. Mom mersteeg, M. de Vaan Wzn., Van Wordragen Zwaans, A. F. Mommersteog, Van Helvoirt en A. de Vaan. De Voorzitter verzoekt voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering deze worden na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van ka6opneming. De Voorzitter. Door Burg. en Weth. is in d.d. 10 October kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijge houden en dat het dien overeenkomstig bedrag f 1180.89 in kas aanwezig was. b. Adres van den heer Lemmens, hou dende dankbetuiging voor do hem verleande gratificatie. c. Besluit van Ged. Staten, houdende ver daging van de beslissing inzake opheffing 2e openbare lagere school. d. Besluit van Gad. Staten, houdende goedkeuring wijziging begrooting 1908. e. Idem, houdende goedkeuring verleening gratificatie aan Gerritsen en Lemmens. f Adres Bond van Staatspensioneering. De Vooizitter. Ik ral u dit adres maar met een paar woorden uiteenzetten. De Bond van Staatspensioneering zegt het te betreuren da het voorstel van Minister Vnegens, ouder domsverzekeriug is ingetrokken en verzoekt don raad adhaesie te willen betuigen aan een aan H. M. de Koningin gericht adres, Do vraag is te zwaar om zoo maar direct te zeg. gen wij zullen aan het adres adhaesie be- tnigen en ik stel voor het voor kennisgeving aan te nemen. De Eerste en Tweede Kamer wer ken aan dusdanig onderwerp maanden en wy zouden in een oogeublik er over moeten be slissen. Dergelijke vraagstukken vereischen een geheele studie. Wordt besloten al da ingekomen etukken voor kennisgeving aan te nomen. 2. Vaststelling instrncties gemeente—op zichters. De Voorzitter. Bij de behandeling van de begrooting van het loopend dienstjaar, is naar ik meen, de toezegging gedaan dnt voor de gemeente opzichters een instructie zou worden gemaakt. De Voorzitter leest de instructies hierna voor. De heer Mommorsteeg. Is de loonregeling van de arbeiders overgelaten aan de opzichters. De Voorzitter. Ja, in overleg met Burg. en Weth., doch met inachtneming van het raadsbesluit der vorige vergadering, waarbij het maximum daggeld op f 1.50 is gesteld. De heer van Stokkum. Mijnheer de Voor zitter. Ik zou gaarue zien, dat de opzichters verplicht zijn een inspectie-lijst bij te houden. Ze moeten daarin aanteekening houden van hetgeen is gedaan en waar ze toen en dan zijn geweest. Het is een heele kleine moeite en het is zeer gemakkelyk. Voor de controle is 't al zeer gemakkelijk. Da heer Zwaans. Is dat niet omslachtig. De heer van Heesbeen. Strikt genomen is dat niet noodig als ze hun plicht doen. De Voorzitter, 't Is misschien wel een klein beetje omslachtig, maar 't is toch altijd ge makkelijk om een overzicht hunner werk zaamheden te hebben. Ik voel er dan ook wel wat voor. Het salaris voor den opzichter voor lan derijen enz. is vastgesteld op f 468 en Burg. en Weth. stellen voor dat van den opzichter voor gebouwen op f 75 per jaar te oepalen. De heer Zwaans vraagt of het salaris voor den opzichter van gebouwen niet wat laag is gesteld. De Voorzitter. Burg. en Weth. vermeenden niet met een te hoog voorstel voor den dag te moeten komen, doch ik ben het geheel met u eens, dat" 't salaris wel wat hooger kon zijn. De heer van Stokkum. Mijnheer Zwaans rr£alt ijEar .Jni8t de woordeD uit mijn mond. 75 gulden is, als hij de instructie moet op— velgen, veel te weinig. De heer Mommersteeg. Is er voor van Vlijmen dan zooveel te doen? De Voorzitter. Ik kan dat zoo niet in enkele woorden uitleggen, mynheer Mommersteeg maar ik kan u wel zeggen dat er geen dag omgaat of dan is er hier een steen los, dun moet hij daar weer gaan kijken en zoo is het dagelijks wat. Het maken van begrootingen en het houden van toezicht op de werkzaam heden vereischen veel tijd. Verleenen wij hem een vast salaris, dan hebben wij ook wat meer recht op hem. De heer van Stokkum. Kyk maar eens naar hot brandspuit huisje, daar was een pan afgewaaid Was er die nu aanstonds ingelegd, dan zou het een kosten zijn geweest van misschien een dubbeltje. Nu rot het hout allemaal en wordt het een kosten van onder houd van een kleine f 10. Als hy elke week of om de veertien dagen eens de ronde deed, dat zou voor do gemeente een groot voordeel zijn. De heer Mommersteeg. Er zijn toeh zoo weinig gebouwen De Voorzitter. Ik zal ze eens opnoemen. Gemeentehuis, 2 schoolgebouwen, ziekenhuis, posten telegraafkantoor, brandspuithuisje, 50 lantaarns, bruggen enz. 't Is heel wat, dnu is het dit en «lan dat. Bovendien zooals ik reeds zeide je hebt wat meer recht op hem. '1 Komt nu dikwijls voor, dat hij eerst zijn particulier werk afmaakt en de gemeente dan maar laat wachten. Hij zegt dan dat hij bijna niets aan de gemeente verdient, waarin ik hem geen ongelijk kan geven. De heer Boom vraagt of alle werkzaam heden zijn begrepen onder hst salaris. De Voorzitter. Ja, allien voor nieuw werk niet zooals nu b v. het posten telegraaf kantoor dat vergroot zal moeten worden, aangezien het Rijk niet meer tevreden is met het tegenwoordig gebouw, daar krijgt bij de gewone 5 pCt. vnn. De heer Mommersteeg. Er zijn maar te veel bagatellen, waar hij voor geroepen wordt wat de opzichter vau de gemeentewerken heel goed kan doen. Hij heeft dou een fiets, dus kan by dat wel doen. Zoo'n pan opleggen, dat kan hij toch wel doen. De Voorzitter wijst er den heer Mommor steeg op, dat de opzichter van de landerijen niet alles kan zien en niemand twee heeren kan dienen. Ook zegt hij dat hij geen des kundige is in het bouwbedrijf en dat hij dus een deskundige noodig beeft bij het opmaken van begrootingen, van onderhoudskosten van gebouwen enz. terwijl anders te veel mis bruiken voorkomen. Door een goed opzichter krijgt de gemeente nog meer voordeel dan zijn salaris bedraagt. Na nog eenige discussie stelt de heer Zwaans voor het salaris op f 100 te brengen, welk voorstel wordt ondersteund door de heeren Boom, Van Stokkum, Van Wordragen en van Helvoirt. Het voorstel in omvraag gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. 8. Aanbieding genaeeute-begrooting 1Ö09. De Voorzitter. Mag ik de heeren attent maken, dat de begrooting nu wordt aange boden. In een volgende vergadering wordt ze in het openbaar in behandeling genomen. Eerst moet ze 14 dagen op de secretaaie ter visie worden u.-ergelegd. De heer Boom. Mijnheer de Voorzitter, zou liet een groot werk zijn pis wij een uittreksel krijgen, nu moeten wij zoo maar ineens na ▼oorlezing beslissen. Du Voorzitter. Volsirekt niet mijnheer Boom, ik zal da leden een uittreksel thuis laten bezorgen. De heer Zwaans. Komen wy er zonder gcldla.'.ning en hoe sluit de b.grootiug. De Voorzitter. Natuurlijk ronder voor- of uadeelig slot, zo is opgemaakt zonder geld leening en betrekkelijk geringe verhooging op «Je landerijen. De heer Zwaans. Kan er al rekening ge bonden worden met de opheffing van de 2u openbare lagere school. De Voorzittur. Alhoewel Ged. Staten nog g'-en besluit tot goedkeuring hebben kunnen geven, weet ik toch al, dat de goedkeuring «al volgeö. Wordt beiloten de begrooting 14 dagen ter visie te leggen. 4. Aanbieding begrootiug Burgerlijk Arm bestuur 1909. De/.e wordt in ontvangsten en in uitgaven op f 4040 bij acclamatie vastgesteld. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van lantaarns. De Voorzitter. Nu de Zwaansweg is verhard moet er ook verlichting komen. Burg. en Weth. stellen voor 4 lantaarns en palen aan te koopen. De lantaarns als die aan de tramhalte bij van Wordragen en deze te plaatsen op de drukste punten van de gemeente en 4 oude in den Zwaansteeg. Alle lampen zijn versleten en daar eerlang een betere straatverlichting zal moeten komen zullen wij eerst eens een proef nemen met deze lantaarns. De kosten kunnen wij nog niet opgeven daar wij nog niet weten hoeveel deze bedragen. De bij van Wordragen geeft zeer goed licht. De heer Mommersteeg. Hoeveel meer olie zujleu die verbranden. De Voorzitter. Dat zal natuurlijk wel wat meer zijn. De heer Mommersteeg. Dat kan nog al ver uiteenloopen. De Voorzitter. Laat het de helft meer zijn, maar dan heb je toch een betere verlichting ook. 't Is bij avond verschrikkelijk donker. De heer Mommersteeg. 't Zal in Vlijmen moeilijk gaan een goede verlichting te krijgr.n. De Voorzitter. Vlijmen is de plaats niet om gas of acetvleen verlichting te hebben, maar er kan toch wel een betere pbtroleum ver lichting zijn met meer lantaarns- Wij zullen bij van den Ven, het Raadhuis, de Vaan herbergier, de drukste punten betere ver lichting aanbrengen. Wij zullen eerst ecus proef nemen. Hot gaat toch niet aan de gemeente steeds in dezelfde duisternis te laten waarin ze altijd verkeerd- Om een voor beeld te noemen staan in de Ackerstraat van Klerkx tot Schoppen zeven lantaarns op een lengte van 1000 M. Aldus wordt bij acclamatie besloten. 6. Wijziging begrooting 1908. De Voorzitter. Eenige posten zjjn over schreden. Ook de post voor verlichting zal door aankoop van 4 lantaarns worden over schreden, doch dat kan worden afgenomen van de post van de verbouwing van de 2e openbare lagere school, dat nu door de ophffieng, niet behoeft plaats te hebben. Aldus wordt goedgekeurd. 7. Bespreking verpachting landerijen voor 4 jaren. De Voorzitter. Burg. en Weth. Btellen voor de bekende graslanden en de bouwlanden wederom voor 4 jaar te verpachten. Wat betreft de bouwlanden zegt spreker deze te verpachten ter grootte als aangegeven, daar de helft slechts door de pachtere woidt beteeld. Op het ongebruikte zouden U. W. en de lan derijen der commissie eikenhout willen poolen. Het lid van Oijen pleit voor jaarlijksche verpachting der hooihmdeD aangezien de pachters er geen vorbeteiing aanbrengen. Het lid Boom zegt voor4 janrliiksche verpach ting te zijn, daar op verschillende perceelen wel degelijk verbetering valt te bespeuren, spreker zon bovtndien het laod evenals de bouwlanden willen overschrijven. Het lid Mommersteeg verklaart zich tegen het pooten van eikenhout aan de Peperstraat, dat groeit dsar niet. Do Vooizif.er. Dat is wel gek, Mijnheer Mom mersteeg, wij hebben daar al voor ongeveer f 600 staan en hout dat nergens zoo te vinden is. Op dep konijnenberg, 25 Meter hoog, geheel wit zand, staat hout dat het een lust is en dan zou het daar niet groeien. Spreker wil echter deze bespreking uitstellen tot na do verpachting der bouwlanden. Na eenige discussie wordt besloten de lande rijen die beweid kunnen worden over te schrij ven en niet opnieuw voor 4 jaren te verpachten. Tegen stemden de leden van Wordragen, van Oijen, van Heesbeen. A. de Vaan en A. T. Mom mersteeg. De Voorzitter zegt vervolgens dat de Rijks- tuinboa wleer->ar Hnizinga gairne op de Gemeente e in het Ven proefvelden zou aanleggen. Spreker leest hat desbetrsffend schrijven voor en etelt daarna namens B. W. en de landerijeneom- inissie voor het land daarvoor beschikbaar te stellen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter. B. W. en de commissie weu- schten wijziging te brengen in de bewerking van den Meerheuvel. Ze wenschten eerst die poelen en gaten langs den weg dicht te maken, omdat het zand daarvoor in de buurt te vinden is en klei zit daai ook voldoende. Dit zal iets meer kosten dan het eerste werk, doch nu brengt het niets op. Het lid Zwaans. Hoeveel is al verwelkt Mijn heer de Voorzitter. De Voorzitter. Er is tol heden verwerkt f750, waarvoor is klaar gemaakt 97 Aren, terwijl bovendien 20 Aren land gewonnen zijn, door het dempen van wielen. Dit land heeft een waarde, ik zal het maar niet te hoog nemen, van f1500 per bunder, dat is dus 20 Aren f300. Dit bedrag afgetrokken van de kosten blijft f 450 als ba- werkingskosten van 97 Aren. Het lid A. V. Mommersteeg. Mijnheer de Voor zitter, ik hed in de vorige vergadering gevraagd of de cij.ers wel juist waren en daar schijnt u over gepikeerd te zijn. U hebt de kosten van den opzichter vergeteD. De Voorzitter. De opzichter heelt de gemeente toch cn of we den Meerheuvel bewerken of niet liet salaris moet toch betaald wordeD, deze kosten hooren daar niet bij, doch trekt u ze er eens bij, dan worden de kosten nog slechts f 525 per burder eu in do vergadering waarin het besloten is, hebt u gezegd dat we het voor geeD f 1000 per bunder klaar maakten. I) hebt zich dus deerlijk vergist, mijnheer Mommersteeg, terwijl onze raming was f 500 per bander, dat lijkt er beter op. Het lid Mommersteeg Als de gemeente zulke werken niet ondernam had ze geen opzichter noodig, ik weet niet waar het goed voor is. De Voorzitter. Die hebben we reeds 30 jaren en waar zou het heen moeten als we met een bezit van 500 HA. land en uitgestrekte wegen, geen opzichter hadden. We moeten die voor een goede controle hebben. Hot lid Mommersteeg. Mijnheer de Voorzitter. U denkt voordeel te vinden in de ontginning van landerijen, dtch ge zult er geen cent voor deel van hebben. De Voorzitter. Ik hoop u over 20 jaren daar over nog eens te spreken. De leden Zwaans en Mommersteeg (lachende). Wij hopen het ook. De Voorzitter vervolgende zegt, dat hij het als een zijner eerste plichten beschouwt en daarvoor cok de noodige instructie'» heeft, om door ver betering van landerijen in degroote geldbehoefte te voorzien ten einde langs dezen weg uitvoering te kunnen geven aan verschillende eischen van maatschappelijke welvaart in de gemeente. Vele o; enbare werken wachten reeds jaren en jareD. Of zoudt u liever hebben, mijnheer Mommersteeg, dat u 't volgende jaar eenige honderden guldens hoofdelijken omslag zoudt moeten betalen en dezen weg moet het iu, als niet op andere wijse in de behoefte wordt voorzien. Het lid Mommersteeg. Daar lach ik mee en ge zult de kas zoo niet spekken met uw landerijen. De Voorzitter. Het is toeh wel opvallend, mijD- heer Mommersteeg, dat daarin volgens uw zeggen niets valt te verdienen. Gaat eens na perceel 1 van den Meerheuvel groot 1,75 H.A. bracht 't vorig jaar op ongeveer f 40, is 't geen schande en nu na de bewerking is het 't beste hooiland, dat er te vinden is. Het lid Mommersteig. Ik zeg nogmaals, dat ge er geen voordeel mee behaalt. Het lid Boom. Veronderstellende, dat we tn slechts rente en aflossing terugkrijgeo, dan heeft de gemeente nog geen cent schade en mooi land in plaats van poelen en heuvel». De Voorzitter sluit zich hierbij aan en zegt. 't Ie wel aardig, Mijnheer Mommersteeg de raad besloot met 10 tegen 1 stem om den Meerheuvel te verbeteren, wel eeD bewijs, dat de leden het «r nree eens zijn en uit aw woorden zouden we de conclusie kunr en trekken dat hier 10 domme roadsleden zijn en 1 die het alleen weet. Het lid Boom. Ik begrijp niet hoe Mijnheer Mommersteeg zoo kan zijn en ben geheel tegen zijn meening. Volgens zijne berekening en van dn commissie krijgt de gemeente minstens 15°/, van haai geld. 't Is bovendien een schande dat land 3 minutm van de kom der gemeente zoo te laten liggen; laDgs den weg zijn hetnirtsdan poelen en gaten, terwijl overal te het beste hooi land te maken is, dat men maar kan vinden. De Voorzitter sluit vervolgens de discussie over dit onderwerp en zegt gaarne een geheime vergadering te willeD beleggen, tot bespreking van een zeker onderwerp. De raad gaat hiertoe over. Er is Donderdag te Londen een communi qué verschenen vanwege het ministerie van buitenlaridscbe zaken, dat de goede geruchten bevestigt, als zou er zoo langzamerhand eenstemmigln id tusschen de groote mogend heden zijn bereikt aangaande het program der Balkan-conferentie, die ergens in ons werelddeel, Florenee, zegt men nu weer, gehouden worden zal. Het communiqué spreekt alleen maar over de resultaten van du onderhandelingen, te Londen gevoerd door den Russischen minister Iswolsky met zijn Engefschen ambtgenoot Grey, doch zonder eenigen twijfel is Frankrijk het in dezen geheel met zijn bondgenoot en vriend eens, terwijl al vroeger is gemeld, dat Duitschland en Italië geen principieele bezwaren meer hebben. Het comminiqué begint met de uiteenzetting van wat van den beginne at aan het standpunt van Engeland is geweest: de conferentie moet oen vooraf afgebakend program habben en zich bepalen tot de kwesties, voortspruitend uit de jongste schending van het Berlynsch verdrag. Omtrent het eerste punt: het schadeloos stellen van Turkije, daar zijn de mogend beden het allemaal o/er eens! Voor het eerst zal Turkije dus niet al te erg door zoo'n conferentie behoeven te bloeden 1 Voorts zullen er maatregelen worden ge troffen om het tegenwoordige regeerings- stel»el in Turkije, dat de beste waarborg is voor den vrede flink te steunen. De, redelijke wenschen der kleinere Bal- kanstaten hoopt men te kunnen bevredigen uiitv het niet geschieden zou ten koste van Turkije. Ook bestaat er gegronde hoop de Kretenzer kwestie te kunnen regelen. Aan vankelijk wilde men deze kwestie laten af maken tusschen Turkije en de vier bescher mende mogendheden, maar men schijnt daar van teruggekomen. Het slot van het communiqué luidt dan als volgtMen hoopt, dat de gematigdheid, redelijkheid en onbaatzuchtigheid dezer voor stellen de mogendheden, die bet verdrag van Berlijn hebben onderleekend en voor welke he, van belang i9, dat er een uiet- formeele gedachtenwisseiing over deze onder werpen plaats beeft, tot aanneming er van zullen leiden. Eau ander belangrijk bericht uit LondeD, geeft iets meer licht omtrent het program der conferentie, dat door Engeland, Fran krijk en Rusland is aangenomen. De be doeling is niet, zoo heet het nadrukkelijk, de voorgestelde oplossing der moeilijkheden aan de andere mogendheden op te dringen, doch alleen om de grondslagen vast te stelleD voor een overeenkomst. Ziehier dan de punten van het program lo. Erkenning ier onafhankelijkheid van Bulgarije vaststelling van de fiuancieele ver plichtingen van dien staat tegenover Tur kije, en wellicht ook regeling van de zaak van den in bezit genomen Orientspoorweg 2o. erkenning ven de annexatie van Bos nië en Herzogewina, terruggavc van het Sandjak Növi-Bazar aan Turkije 3o. erkenning der veieeuiging van Kreta met Griekenland, met vaststelling der financi- eele kwestie van Griekenland jegens Turkije 4o. bespreking der vraag Is het wen- schelijk compensatie te geven aan Servië en Montenegro door een verbeterde grensre- geling? 5o. bespreking der vraag: Is het wen- schelijk zich te verstaan ovtr de herziening van het Donau-rcglement, door aan de staten, aan die rivier gelegen, belangrijker rschter toe te kennen Een afzonderlijke verklaring zou de kwe - ties der capitulaties (berechting van vreemde onderdanen), en der vreemde postkantoren kunnen regelen. Overwogen ral worden, of de vreemde postkantoren, ook al een der bronuen van voortdurend geharrewar, niet kunnen afgeschaft worden. De kwestie der Dardanellen moet in dezen zin zijn opgelost (zij kont echter niet op het program der conferentie), dat Russische oorlogsschepen in vredestijd in- en uit zullen mogen varen. Komt Rusland met andere mogendheid in oorlog, dan zal die mogend heid dezelfde rechten hebben als Rusland. Turkije moet echter tot die regeling zijn torstemming geven. Dat zal zeker een bittere pil om te slikken wezen voor het Oitomaansche rijk, gelijk trouwens de er kenning van Bulgarije's onafhankelijkheid, de afscheiding van Oost-Roemelië en de in lijving van Bosnië en Herzogewina. Gisteren nog verluidde, dat Turkije op die punten niet kon toegeven. Mogelijk zal het voor uitzicht op schadeloosstelling het van inzicht doen veranderen. Ook sprak bedoeld bericht er nog van, dat Turkije de afschaffing zou eiicheu van den titel ffczaar der Bulgaren', omdat het daarin een aanduiding zou zien, d.-.t Bulgarije zich graag van de Macedo nische provincies zou meester maken. Wat de aan Turkije te betalen schade loosstellingen betreft, de mogendheden zouden wenschen, dat Bulgarije het een som betaal de, die het twintigvoudige is van den jaar- lijkschen voor Oost-Roemelië verschuldigden cijns. Voorts zou Oostenrijk van zijn spoor wegplannen door het sandjak afstand doen, de vrije vaart in de Montenegrijnsche havens toestaan en goedkeuring geven tot doortrekking van den spoorweg uit Servië naar de Adriaatische zee, zonder Oostenrijks grondgebied te raken. Het is de vraag of dc Serviërs zich zullen laten paaien met het vooruitzicht alleen dat de aanstaande conferentie over wegen' zal, of de uitbreiding van grond gebied toegezegd kan worden. Liefst slikte Servië, te zamen met Montenegro, desnoods heel het door Oostenrijk ontruimde sandjak Novi-Bazar op, gezwegen nog van Bosnië, waarnaar het allang begeerige oogen geworpen heeft, doch dat thans door een krachtige Oostenrijksche bezetting en grensbewaking voor de Servische eerzuchtige bedoelingen is gesloten. Voorloopig blijven de Serviërs nog ma nifesteeren iu een voor Oostenrijk vijandigen zin. De groote sympathie.betoogingen Dinsdag voor Engeland, Frankrijk en Italië heeft men Woensdag nog eens dunnetjes overge daan. Onder leiding van de commissie voor de landsverdediging hrd toen nl. voor het Michael-standbeeld een drukbezochte meeting plaats, waar prof. Stanojewitsch een zeer oorlogszuchtige rede hield. Daarop werd een stoet gevormd van ongeveer 3000 men- scgen die onder het roepen van Weg met Oosten, oorlog aan Oostenrijk door de straten trok. De groote hallonwedslrijd te Berlijn dreigt een ramp te gaan wordende Dnitsche regeering verwittigde haar vertegenwoordiger» te Londen, Den Haag, Kopenhagen en Christiana dat de ballons, Butley, Helvetia, Plauen en Hergesell waarschijnlijk in de Noordzee gedreven zijn en in gevaar ver- keeren. Genoemde vertegenwoordigers werden aangezocht de regeeringen van Engeland Nederland, Denemarken en Noorwegen ter stond daarvan mededeeling te doen en te verzoeken haar kuststations, douane- en visscherykruisers daarmede in kennia te stellen, opdat zij aan de redding der in ge vaar verkeerende ballons deelnemen kunnen. De Helvetia is reed» terecht. By Ersholmen nabij j_het visschersdorp Bud bracht ia den middag een visscher den Zwitscherschen luchtballon met den kapitein overste Schack eu zijn metgezel'Messner binnen. De ballon stortte bij Ersholmen omlaag, daar het gas uitgestroomd was. Beideluchtschipperakonden op het laatste oogenblik gered worden. De ballon werd aau land gebracht. Misschien bezorgt de reis hun nog den prijs voor verren afstand. Het pantserschip Piet Hein en de stoomschoener Dofijn, benevens vier torpedo booten, zijn naar dc Noordzee vertrokken tot het opsporen van eventueel daar rond drijvende luchtballons. Een correspondent van het Journal had een onderhoud met Moalay Hafid. De sultan zei, dat Frankrijk zich zijn vijand getoond had; hij kende er alleen de stem der kanonnen van, maar nooit had het een vredelievend woord tot hem gezegd. Voorts verklaarde hij wel de aetie van Algeciras te willen er kennen, maar niet te kunnen gedoogen, dat men onder voorwendsel de politie te orga- niseeren vreemde strijdkrachten in zijn land onderhoudt, evenmin alsdat het mandaat vau Frankrijk en Spanje tot bewaking der grenzen misbruikt wordt. Ook kon hij zich niet verplichten nooi den heiligen oorlog te ver klaren, want dat ii het eenige middel om aan soldaten te komen. Er dreigt een ernstig conflict tusschen China en Japan, tengevolge van een botsing van Chineesche en Japansche troepen te Kautao in Noord-Korea. De weigering van het Chineesche ministerie van oorlog om aan de Japanners toe te staan een vervolging voort te zetten, ksn wel eens tengevolge 'lebben, dat dezen over den grens trokken. Er wordt medegedeeld, dat de Chineezen de vijandelijkheden openden door te schieten op een politiepost, bezet door Japansche soldaten. Gedurende eenige uren werd er gevochten. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken diende te Peking een ver toog in wordt er niet onverwijld voldoening gegeven, dan zullen de Japansche troepen vermoedelijk over de grens trekken. JES_Jt

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5