Derde Blad. Centraal Bureau voor de Statistiek Abonneert u op dit blad. Provinciaal Nieuws BINNEN LA NU. Nummer Zondag 18 October 1908. 31e Jaargang. Arbeidsmarkt in Augustus. Amsterdam In de Schoenmakerij was het druk zelfs in den zoogenaamden slappen tijd kon met dezelfde werkkrach ten worden doorgewerkt. In de zadel- makerij-luxewerk was er geringe verleven diging waar te nemen, zonder merkbare gevolgen. Het aanbod van werkkrachten was, evenals in Juli, iets grooter dan de vraag. Werkeloosheid viel niet te con- stateeren. Arnhem Gedurende deze maand heer- schte er slapte in schoenmakerijen en in de zadelmakerijen. Delft'. In- het schoenmakersbedrijf was de toestand over het geheel gunstig daar de gang van zaken normaal en con stant was. Slechts die zaken, welke voornamelijk reparatiewei k verrichten, ondervonden lichte slapte. In zadelma kerijen en koffermakerijen viel de ge wone, normale drukte waar te nemen, zonder dat van slapte of bepaalde ver levendiging kon gesproken worden. Tusschen vraag en aanbod van werk krachten bestond evenwicht jn de be drijven van schoenmakers, zadel- en kof fermakers. 's GravenhageIn het zadelmakersbe- drijf heeft de drukte plaats gemaakt voor slapte. Bestellingen komen niet meer in en er wordt weinig werk opge dragen. De gevolgen van de algemeene malaise doen zich thans ook hier gelden. GroningenIn het schoenmakersbe drijf was niet veel werk. Bepaalde werke loosheid viel niet te constateeren. HaarlemIn de schoenmakerij en schoenlapperij was voldoende werk. 's HertogenboschWas de toestand in het schoenmakersbedrijf de vorige maand gunstig, in Augustus werd weder meer bedrijvigheid waargenomen- Aan de grootste fabriek hier ter stede was het zelfs bijzonder druk, zoodat weder moest worden overgewerkt. Ook de kleinere ondernemingen deelden in de drukte, zoodat er geregeld kon worden voortge- werkt, terwijl eveneens de thuiswerkers meer werk hadden. Leerlooierijen hadden de gewone, sta- tionnaire bedrijvigheid, terwijl ook in het zadelmakersbedrijf voldoende werk was. RotterdamSchoenmakerijen en Schoenfabrieken ondervonden slapte, vooral in het laatste deel der maand. De loonen en arbeidstijden bleven nog gelijk, doch één onderneming had reeds moeten besluiten tot .vermindering van personeel. Er valt dan ook geen werkloosheid te constateeren.^ In de drijfriemenfabriek was de toe stand gewoon, evenals in de zadelma kerijen. Loonen, arbeidstijden en aantal werklieden bleven gelijken werkloosheid kwam niet voor. Ltrecht: In de bedrijven van schoen zadelmakers viel meerdere of min- en dere slapte waar te nemen. Het aanbod van werkkrachten blijft de vraag over treffen. Dongen-. Over het algemeen kwam weinig verandering. In de machinale schoenmakerij bleef het geer slap. In de handschoenmakerij deed zich de in vloed van het slechte weder eenigszins gevoelen, daar er meer vraag was naar zwaar vetleeren werk. De verhouding tusschen vraag en aanbod van werk krachten bleef gelijk en werkloosheid kwam, voor zoover der Kamer bekend werd niet voor. De verstandhouding tusschen patroons en gezellen bleef uitstekend. Waalwijk: De vakvereenigingen van werklieden te Kaatsheuvel, en die, waar van de werklieden in de gemeenten Ca- pelle, Vrijhoeven Capelle en Sprang lid zijn berichtten, dat aldaar geen slapte heerschte, hetgeen zal moeten worden toegeschreven aan den aard van het werk, dat in die gemeenten wordt gemaakt (o. m. veel winterpantoffels). Uit Baardwijk daarentegen meldden dé organisaties van patroons en van werklieden, dat aldaar wel slapte heersch te, terwijl de toestand te Waalwijk, Be- soijen en Drunen normaal was, verge leken met de maand Augustus van an dere jaren. Als een bewijs, dat er over het algemeen geen drukte valt te con stateeren, kan het teit dienen, dat het ontslagen personeel van een gefaille srden fabrikant voor deel nog niet weder aan het werk kon komen. Het aanbod van werkkrachten over trof de vraag en het nam in de afgeloopen maand nog toe, voornamelijk tengevolge van enkele faillissementen, waardoor ook eenige werkeloosheid ontstond. De verstandhouding tusschen werk gevers en personeel gaf der Kamer geen aanleiding tot opmerkingen. De Rrusselsehe Tentoonstelling. Het besluit onzer Kamer, waarbij de 4 ton verworpen voor de a.s. tentoon stelling te Brussel heeft de bladen in België niet prettig gestemd. Het Handelsblad van Antwerpen zegt o. m. Tusschen twee nabuurstaten is een solide, een tastbare blijk van vriendschap wel vier ton waard en dat kunnen we voor onze Volksvertegenwoordiging ver zekeren, dat zij er die vier ton wel, onder de drukking der openbare denk wijze, zou voor over gehad hebben. Want het eenige dat ons oprecht spijt doet, is dat we die drukking der open bare denkwijze zelfs met geen vergroot glas in Nederland hebben opgemerkt. Die verwerping, zegt de Indépendance, heeft hier een vrij pijnlijken indruk ge maakt. Ook de Vlaamsche Gazet van Brussel betuigt zijn leedwezen. »Nederland zou te Brussel in 1910 bewijzen wat het op nijverheids- en han delsgebied vermag. Gedurende de 4 laatste jaren groeiden de invoer en uit voer tusschen Nederland en Belgie met 30 pCt. >De toenadering van beide landen zou bij gelegenheid van deze tentoon stelling een nieuwe uiting krijgen. In 1905 had Nederland wegens redenen, die iedereen eerbiedigt, zich onthouden 1910 zou voor onze Noorderburen het jaar der weerwraak zijn. Met krachtige officieele ondersteuning kon een schit terend optreden van Nederland verze kerd zijn. De redactie van de Petit Bleu merkt er bij op, dat sommige journalisten de verwerping van de vier ton uiterst ge wichtig achten, maar dat haar geenandere beteekenis toekomt dan dat zij tot schade zal strekken aan den handel van de buren benoorden den Moerdijk. De Journal de Bruxelles bepaalt zich tot het weergeven van een Haagsch telegram, waarin wordt verklaard, dat de stemming van de Tweede Kamer enkel het bovenmatig bedrag der ge vraagde subsidie gold en de kwestie van subsidie hiermede niet van de baan was, en van een aanhaling uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant, zeggende dat de beslissing van de Tweede Kamer niets kwetsends voor België kan hebben. Kamerverkiezing; Ommen. Bij de stemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het district Ommen (vacature J. Van Alphen) werden gisteren uitgebracht 6864 stemmen. Hiervan verkreeg Dr. A. Kuy- per 3941 stemmen en Mr. Th. H. De Meester 2923 stemmen, zoodat gekozen is Dr. A. Kuyper. De Rijksmiddelen. Na de teleurstellende uitkomsten der vorige maanden van dit jaar, is het aan genaam een opgewekter overzicht te kunnen geven van de financieele resul taten over de afgeloopen maand Sep tember. De Rijksmiddelen hebben toch een aanzienlijk bedrag meer opgeleverd dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Was de opbrengst toen f 11,986,124,27, de afgeloopen maand September gaf f 12,825,151,92, zoodat f839,034,65 meer werd ontvangen. Het zijn ditmaal voornamelijk de di recte belastingen geweest, die dit gunstig resultaat veroorzaakten, hoewel ook de andere middelen zich niet onbetuigd hebben gelaten. Nederland en Venezuela. Men meldt ons uit Parijs De New York Herald (Parijsche editie verneemt uit Willemstad, dat president Castro het invoerrecht op stearine heeft verhoogd. Dit wordt beschouwd als een vijandige zet, tegen Nederland bedoeld wijl de in Venezuela ingevoerde stearine hoofdzakelijk uit Nederland komt. Het station voor draadlooze telegrafie dat te Willemstad is opgericht, zal den 19en October worden opengesteld. De toestellen zullen worden gestemd op een golflengte van 600 a 700 yards. (1 yard is 91 cM.) krachtiging der algemeene vergadering van November worden voorgelegd. De ontslagkwostic te Amsterdum. Gisteren vergaderde de Amsterdam- sche gemeenteraad. De heer Ketelaar kreef verlof tot het stellen van de volgende vragen a. Waarom achten B. en W. het ont slag van de ambtenaren Burlks, Gulden en Smit, na de bekende artikelen in »Het Prinsenhof* noodzakelijk. b. Hebben B, en W. vroeger zelf of door middel van hun hoofdambtenaren aan bovengenoemde ambtenaren een waarschuwing doen toekomen in zake hun schrijven in »Het Prinsenhof?* c. Waarom hebben B. en W. de be doelde ambtenaren niet vooraf gehoord over de door hen geschreven stukken d. Hebben B. en W. de hoofdambte naren der takken van dienst, waartoe de bedoelde ambtenaren behoorden, vooraf over het ontslag geraadpleegd? Zoo ja, welke waren hun adviezen e. Is de bewering juist, dat B. en W. de dienststaten hebben opgevraagd van ambtenaren en werklieden, die in hun respectieve organisaties op den voor grond treden, en zoo ja, met welk doel is dat geschied f Zijn B. en W. bereid de ontslagen ambtenaren weder in gemeentedienst op te nemen De heer Ketelaar lichtte deze vragen nader toe en stelt ten slotte de navol gende motie voor »De Raad van oordeel, dat de opne ming der (geïncrimineerde) artikelen in vHet Prinsenhof*, niet rechtvaardigt het ontslag der drie redacteuren Buriks, Gul den en Smit >noodigt B. en W. uit deze ambtena» ren in hun vroegere betrekkingen te herstellen.* Na een langdurig debat werd deze motie in stemming gebracht en verwor pen met 28 tegen 10 stemmen. Voor stemden de sociaal-democraten en vrij zinnig democraten. Gelukkige Winners. Het lang inblijven der hoofdprijzen in de 5e Klasse der afgeloopen loterij bracht vele spelers gedurende de laatste dagen in spanning. Houders van Staatsloten, Tijdgeestpolissen en Tijdgeestloten kon den dikwijls hunne kansen voor bedui dende bedragen van de hand doen. Ge lukkig zij die dit niet deden, zooals te Katwijk ?/d Rijn, te Eindhoven en te Amsterdam, op welke plaatsen de f 100.000aan eenige gelukkigen ten deel viel. De f 50,000.—werd te Sommels- dijk, de f30,000.— te Bergen op Zoom, de f25,000.te Middelburg en de f 15,000 te Waddingsveen uitbetaald. Beigiseh-Holiandschc Commissie. De Belgisch Hollandsche commissie die sedert Maandag te 's Gravenhage vergadert, heeft zich in een harer onder comité's verklaard voor de gelijkstelling van het patentrecht van schippers en de instelling van een centraal bureau voor de heffing van rechten en schepen De sub commissie voor het auteursrecht heeft de bepalingen vastgesteld van een ontwerp overeenkomst, die een einde moet maken aan de ongelijke behande ling tusschen Belgische eu Nederlandsche schrijvers, terwijl in de rechtsgeleerde commissie overeenstemming is verkregen over de grondslagen van een tractaat betreffende de wederzijdsche uitvoering van vonnissen. Deze besluiten zullen nog aan de be- WAALWIJK, 17 Oct. 1908. Leerlooier voor Zuid-Afrlka. De Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft in opdracht van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Afdeeling Handel, om bekend heid te geven, dat in Zuid-Afrika gele genheid bestaat tot het plaatsen van een Leerlooierbekend met de Engelsche taal, in staat om eene leerlooierij te leiden en onderricht te geven in eene vakschool. Hij moet speciaal op de hoogte zijn van de bereiding van zooileder. Het salaris zal 18 pd. st. per maand (f216, per maand Ned. Crt.) bedragen. Indien er reflectanten zijn, die voor bedoelde betrekking in aanmerking zou den kunnen en wenschen te komen dan zal onze Kamer gaarne bereid zijn den Minister daarvan in kennis te stellen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Onderwijxersvergadering. Donderdag jl. hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne najaarsvergadering op Musis Sacrum. Een veertigtal onderwijzers, benevens vier onderwijzeressen waren opgekomen terwijl de vergadering vereerd werd met de tegenwoordigheid der heeren W. van Oppenraaij en Mr. F. J. van Lan- schot, respectievelijk districts- en anon- dissementsschoolopziener. De Voorzitter Mr. F. J van Lanschot opende de ver gadering met een hartelijk woord en riep de nieuwe leden het welkom toe, waarna de heer Busch, secretaris van het gezelschap, voorlezing deed van de notulen der vorige vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd. Hier na ging men over tot de verkiezing van een Bibliothecaris. Met bijna algemeene stemmen werd de aftredende, de heer A. C. van der Heijden, herkozen, welke verklaarde de benoeming te aanvaarden. De heer Buzink van Vrijhoeven deed nu rekening en verantwoording over den toestand der kas over 1907. Deze werden na onderzoek door de heeren Clerx van Drunen en v.an Hout van Vlijmen in orde bevonden en mitsdien door de vergadering goedgekeurd. Als onderwerpen ter behandeling in 1909 werden reeds de volgende geko zen 1. »Het Ridderwezen* door den heer Ouwerlingh van Baardwijk. 2. »Het Onderwijs Rijkszaak» door den heer M. v. d. Horst van Kaats heuvel. 3. >De school en de gereglemen teerde spelen* door den heer A. Laar akker van Waalwijk. 4. »Dc studie der Letterkunde voor de hoofdacte*. Voor dit onderwerp zou zich later een inleider opgeven. Nadat de leden nog in de gelegenheid waren boeken voor de arrondissements- bibllotheek op te geven, leidde de heer Matthee het onderwerp in >Het Alcohol-vraagstuk en de school* In een vorige vergadering had de inleider de ontzettende gevolgen van het alcohol-misbruik reeds duidelijk aan getoond, thans gaf hij een overzicht van hetgeen de school doen kon, om dit ontzettend kwaad te bestrijden en binnen engere grenzen te beperken Zijne lezing die van grondige studie getuigde, werd met onverdeelde aandacht gevolgd. De Voorzitter merkte aan het einde der verhandeling op, dat ook hij in zijn tijd als ^ambtenaar.bij het Openbaar Minis terie en als lid der Vereeniging tot zedelijke verbetering der gevangenenmeer geconstateerd had, dat minstens 70 pro cent van alle misdaden en overtredingen het gevolg geweest waren van het mis bruik van sterken drank. De heer van Oppenraaij wees er op dat vooral op het herhalingsonderwijs zeer veel gedaan kon worden om ge noemd kwaad te bestrijden, terwijl hij mede degeleger.heid nog eenste baat nam om het herhalingsonderwijs in de be langstelling der onderwijzers ten krach tigste aan te bevelen. Met het woord van dank den heer Matthée gebracht, stemde de heele ver gadering volmondig in. Na de pauze hield de heer Buzink van Vrijhoeven eene lezing over >Slojd* of handenarbeid voor kinderen- Een collectie van door jeugdige kinderen ver vaardigde voorwerpen was voor be langstellenden ter bezichtiging gesteld. Ook deze lezing werd met aandacht gevolgd. De Voorzitter, die het met den Inleider betreffende dit vak geheel eens was, gaf een overzicht van hetgeen te 's Bosch in deze reeds bereikt was en hoe de cursussen in Slöjd daar door de gemeente en particulieren gesubsidieerd en gesteund werden. Ook den heer Buzink werd een har telijk woord van dank voor zijne inlei- ding gebracht. Nadat nog enkele zaken van huis- houdelijken aard besproken waren werd de vergadering met een toepasselijk woord door den Voorzitter gesloten. „Waalwijk Vooruit" Zooals reeds in het vorig nummer gemeld, speelt »W.V.< morgen haar 2e competitie-wedstrijd tegen het 2e elftal van Willem II, op het terrein te Tilburg. Het Willem II elftal heeft tot heden nog weinig gepresteerd. Het verloor van B. V.C. (Bosch) met 40 en kwam verleden Zondag tegen Geertruidenberg niet op alzoo met 5—0 verliezende. Beide keeren echter, had ook het le XI-tal match en schijnt dit van veel invloed te zijn. Mor gen heeft het le elftal echter niets te doen en zullen zij het 2e natuurlijk flink versterken. Ik denk dat een nederlaag;, dan ook wel het deel der onzen zal zijn. Dit wil echter niet zeggen, dat we moeten ver liezen. 01 neen. We moeten er alles opzetten, om de voorspelling ten spijt, toch 2 puntjes binnen te halen. Wanneer we met datzelfde vuur spe len, zooals verleden Zondag, (de bin- nenspelers echter wat beter schieten,) is een overwinning nog zoo onmogelijk niet. Laat ons echter vooral de tegen partij niet onderschatten en denken ze verloren van B.V.C. met 40 en kwa men verleden Zondag niet op. De wed strijd Vriendenschaar-W.V. is ons ont zettend mee gevallen, maar het zou morgen wel eens tegen kunnen vallen. Hard en met energie werken, zij dus het wachtwoord. De Fraak. Naar men ons meldt, heeft de Gym- nastiek-vereeniging »De Frank» het plan opgevat op Zondag 9 Nov. eene uit voering te geven op de zaal »Musis Sacrum.» Vakvereealgtng Ter gelegenheid van het patroonsfeest op 25 October a.s. zal er des morgens ten 7 uur voor de leden dei vakver- eeniging der leerbewerkers, Afd. Waal- wijk-Besoijen eene H. Mis gelezen wor den mat feestpredicatie. Verder des avonds om 6 uur propaganda vergade ring, waarin als spreker zal optreden de WelEdel. Heer Houben, met het onder- j werp «Vakorganisatie in verband met het Arbeidscontract. Vrije toegang voor alle leerbewerkers. V. de Waal's „Bippo" (fllppokreen. Dit Hoestpoeder voor paarden en vee tegen kwaden en goedaardigen droes heeft zich in korten tijd een zeer goeden naam verworven, getuigden de stijgende afname en de vele tevredenheidschbe- tuigingen die den fabrikant ten deel zijn gevallen. Het is zoowel een genees- als voorbehoedmiddel en heeft bewezen dat het uitbreiden van epidemiën op stallen voorkomt door het tijdig toedienen aan de nog niet besmette dieren die ver moedelijk daardoor vrijblijven. Velen zijn nog in de meening dat er tegen de ge vreesde paarden- en veeziekte geen af doend geneesmiddel beslaat, doch ver zuimen dan de werkelijk heilzame en goede medicijn Hippokreen te doen ge bruiken en dikwijls worden de paarden en vee daarvan het slachtoffer. Bij een mensch worden bij verkoud heid dadelijk alle middelen aangewend om verzachting en daardoor genezing aan te brengen, doch bij paarden en vee, denkt men >het zal wel overgaan* met het gevolg dat de verkoudheid chro nisch wordt, de ademhalingsweiktuigen aangetast en de ziekte ontaart in droes. Het poeder, onder den naam van V. de Waals »Hippo* (Hippokreen) in den handel gebracht, bestaat uitsluitend uit plantaardigen bestanddeelen. Een hoeveelheid van 3 4 eetlepels door haver, brood of slobber gemengd 3 a 4 maal per dag brengt verzachting en ge nezing aan zelfs in de hardnekkigste ge vallen. Van Zijne Excelentie de opperstal meester van H. M. ontving de fabrikant schrijven wanneer de paarden van H. M. lijden aan hoest, dampigheid of droes behandeld zullen worden met Hippo Hippokreen) terwijl de heer D. van Wijk stalmeester bij Carré, als volgt aan den fabrikant schrijft. »Ik verklaar dat uw Hippokreen door mij op vijf paarden is toegepast en de schitterendste resultaten opleverde. Op grond daarvan kan ik uw artikel met warmte aanbevelen en acht het als onmisbaar voor elke han delsstal of houder van paarden en vee. De fabrikant van Hippo* (Hippokreen) is V. de Waal, Den Haag. (Zie ook annonces.) Tent»oMtciliBg „Stad Tilburg 1909." Ter viering van het 100-jarig bestaan van Tilburg als stad, zal van 15 Juli tot 8 Augustus 1909 aldaar een tentoon stelling gehouden worden welke gesplitst zal worden in twee afdeelingenA. Plaatselijke nijverheid, handel en kunst. B. Internationale tentoonstelling van kracht- en ambachtswerktuigen. Volgens het gepubliceerde algemean reglement zal de afdeeling A kunnen omvatten a. de plaatselijke fabricage van en handel in jstoomketels, stoommachines, motoren "werktuigen, gereedschappen, hulpmiddelen, nijverheids- en landbouw- voortbrengselen, wetenschappelijke en kunstwerken, enz.9 b. Inzendingen van binnen- en buiten- landsche firma's, te Tilburg vertegen woordigd. De afdeeling B. zal kunnen omvatten Binnen- of buitenlandsche inzendingen van stoommachines, stoomketels, motoren werktuigen, en onderdeelea van werk tuigen, gereedschappen en hulpmiddelen voor alle takken van het klei n-b e d r ij f alsmede artikelen of geschriften, in ver- band staande met die industrie, onver schillig of de exposanten al of niet in Tilburg vertegenwoordigd zijn. Een flink garantiefonds voor de ten toonstelling is bijeengebracht, en over een I goed terrein, in het centrum der stad, I wordt onderhandeld. Voor de inzenders zal een gedeelte van een eventueele winst worden gereserveerd. Voorzitter van het comité der tentoon stelling is de heer Leon Bruyelle, le secretaris de heer Hub. van den Muysen- berch, penningmeester de heer E. Elias. De vereenigieg «Tilburg Vooruit» ver leent hare medewerking. VRIJH.— CAPPEL, 17 Oct. 1908. Donderdagmiddag werd met de brand spuit alhier weder een proef genomen, aan de daarvoor geplaatste nortonpomp. Hoewel men hiermede reeds meer dan 2 jaren werkt, is verschillende keeren gebleken dat deze niet aan het gewenscht® doel beantwoordde. De Christelijken werkmanabond, ge vest.igd te Loonschendijk, hield Vrydagavond een buitengewone jaarvergadering. Enkele afgevaardigden uit de omliggende plaatsen en honoraire leden hadden 't voorr®oht dez® bij te wonen. CAPELLE. Woensdagavond had zekere K. R., toen hij van 't station kwam het ongelnk bij de sluis ongeveer t® water te geraken. Op zijn geroep schoten ijlings eenige personen te hulp, die eerst hem, toen zija fiets op het droge brachten. Met een nat pak en den schrik kwam hij vrij. RAAMSDONK. Vergadering van den gemeenteraad van Raamsdonk op Maandag 19 October 1908, des namiddags om 4l/s Aan de orde is 1°. Verzoekschrift van het Bestuur der Landbouw vereeniging t§ Raamsdonk (dorp). 1° om kostelooze gebruikma king van een der localen van de O. L. School te Raamsdonk (dorp) voor het geven van onderwijs in de land bouwkunde. 2° om eene toelage van f 100.— 2°. Ontwerp Instructrie voor den ge— meenteveearts. 8°. Benoeming onderwijzer aan de O. L. School te Raamsdonk (veer). Op de voordracht staun de heeran A. Kommer» te Brakel, K. W. Boe len te Sint Maartensdijk, F. Witte te Eist. 4°. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het herhalingsonderwijs voor den wintercursus 1908/9. 5°. Verzoekschriften ora ontheffing hoof—1

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9