Nummer 84 Donderdag 22 October 11*08, 31t. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering. AN TO ON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER l Uitgever: FEUILLETON RAOUL DE NAVERY. RAAMSDONK. gesprong [aar de reesd v<y over geb! 6? IVaalwHIisciie Courant JJ-1- -Ml SL-' l'"A^-' "•■'■WPWwr:-f- ->••« =>•«- ■_...rr■-.II. Dit Blad verse ijnt "W o e n s d a g— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. b'raiuo per post door het geheele rijk f 0.90, Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan der Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. De werkloosheid in de Kamer. Zooals onze lezers kunnen weten, is verleden week de Regeering door den hr. Troelstra geïnterpelleerd over de heer- schende werkloosheid. Er is toen werke lijk een hoogst interessant debat ge voerd, dat over 't algemeen opbouwend was. Vele geneesmiddelen werden ge noemd. Ziehier een lijstje werkverschaf fing van staatswege in 't algemeen bespoediging van rijkswerken, in 't te werkstellen van meer arbeiders afschaf fen van alle overwerk bij rijkswerken steun aan gemeenten, die iets voor de werkeloosheid doen; steun aan de Ver eniging voor Emigratie te Amsterdam hulp aan arbeidsbeurzen aan vereeni- gingen voor werkverschaffingverveel- zijdiging der productie verandering van handelspolitiek en verbetering der vak opleiding steun der werkloosheidsver zekering betere verdeeling der maat schappelijke inkomsten, betere arbeids regelingen, verkorting van arbeidstijd wering van jeugdige werkkrachten, so ciale verzekeringen in 't algemeen, heide- ootginning met staatshulphet geven van het recht aan de gemeenten tot heffing van eene speciale belasting van de werkgevers ter bestrijding der plaat selijke werkeloosheid het splitsen van de groote werken in onderdeelen, opdat ook kleine aannemers mee kunnen din gen; vluggere uitvoering der Woning wet, waarin ook een bron van werk verschaffing ligt een verbod van vrou wen- en kinderarbeidversterking der productieve kracht van ons land. èn door bevordering van groote werken èn door protectieeen gedeelte der duingronden dienstbaar maken aan land en tuinbouw, het aanleggen van volks parken en speelterreinen ophooging van ïa£e grondenhet maken van eenvou dige meubelen, kleeding en schoeisel; het droogleggen van poelen en moe rassen verbetering van wegen, verbin ding van kanalen met groote wateren Advketbntiën 1 7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsiug vau een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. en bevloeiing van heidegronden. Lang genoeg, vindt u niet. Men treft hieronder aan indirecte maat regelen als betere verdeeling der maat schappelijke inkomsten, betere arbeids regelingen, wering van jeugdige werk krachten, sociale verzekeringen in 't al gemeen, heideontginning met staatshulp enz. als rechtstreeksche, gelijk bevor dering en regeling der werkloosheids verzekering, steun aan de vereeniging voor Emigratie te Amsterdam enz. Opmerkelijk was bij deze interpellatie het antwoord van -Mr. Heemskerk. Bijna alle sprekers vonden dit onbevredigend En ronduit gezegd ook wij kon den bij het lezen van dat antwoord in eersten termijn een gevoel van groote teleurstelling niet onderdrukken. Het was dan ook werkelijk een verassing, uit de tweede uitvoerige rede van den minister te kunnen concludeeren, dat de heer Heemskerk óf op vele punten mis verstaan was óf zijne woorden verkeerd waren weergegeven. Hoe dit echter zij, uit dit tweede antwoord is o. i. voldoende gebleken, dat de regeering wel degelijk rekening houdt met den nood-toestand der werkeloosheid en dat zij zeer zeker geneigd is, verschillende der boven op gesomde geneesmiddelen in ernstige overweging te nemen. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN"! VAN DEN NAAR HBT FrANSOH VAN 41. «Hare ruime vordiensten kwamen iB het huishonden zeer goed te pas, en toen Rosa niet meer bij machte was hare bezigheden te verrichten, voorzag Regina mild in de benoo- aigdheden voor het huisgezin. Weldra kon Rosa hare legerstede niet meer verlaten, en eene vliegende tering sloopte in weinige dagen de krachten, die haar nog overbleven. Een priester werd ontboden om haar^ de H.H. Rechten toe te dienen. «Toen zij haar einde voelde naderen, deed zij Christiaan bij haar komen, en vroeg hem vergiffenis voor hetgeen zy jegeuB hem mis dreven had. «De ongelukkige begreep den zin van hare woorden nietmaar hij zag de tranen langs hare wangen vloeien, en dit maakte ziin hare week. v «Hij stak de beide handen uit en omklemde die der stervende. Heb dank, mijn God 1 lispelde Rosa, hii scheukt mij vergiffenis, «Zij wendde zich tot hare dochter en stamelde «—Geef mij de schilderij met mijnen bruid krans hier op mijn bed; ik wil die voor de laatste muul aanschouwen. «Regina wilde aan het verzoek van hare moeder voldoen, toen de zinnelooze, in den waan dat zijne vrouw voor de laatste maal de vrucht van zijne nasporingen wilde ver nietigen, onder een wilden kreet naar den Het Congre3 te Zurich. Op dit internationale vakcongres was ook ons land vertegenwoordigd. En nu heeft zich hier het eigenaardige ver schijnsel voorgedaan, dat de houding van Holland over 't algemeen zeer sympathiek was, sympathieker dan die van Duitschland en Zwitserland. Deze twee landen, die eerst sedert betrekkelijk weinige jaren hun industrie op de wereldmarkt brengen, kennen over 't algemeen, maar in 't bijzonder den kinderarbeid betreffende, nog niet de breede opvatting, waarin geen kin derarbeid past. Bij de behandeling der voorstellen omtrent de regeling van den kinderarbeid was het voortdurend Duitsch land, dat steeds aarzelde, om een stap voorwaarts te doen, terwijl Amerika en Engeland van geen omzichtigheid en geen voorzichtigheid wilden hooren. Er kan gebeuren, wat wilde - het ideaal 'geen kinderarbeid* mocht niet worden muur sprong, en met de beide armen uitge breid voor de lijst ging staan, om het laatste blad papier te verdedigen, dat hij er achter verborgfcn had. «Bij die daad, dien kreet van Christiaan, begon de arme vrouw te snikken. «—Dij vergeeft mij niet, sprak zij, hij zal my nooit vergeven I «In-dien nacht stierf Rosa, teiwijl ze een bede stamelde voor den ongelukkigen zinnelooze die als een marmeren standbeeld bij de lijst de wacht hield. «Het afscheid van Rosa van hare dochter was een heilig bevel r.Verlaat nooit uwen vader «Toen het lijk uit de kamer gedragen werd om begraven ^te worden, gaf de zinnelooze teekens van onrusthij was of hij iets miste en met angstige blikken zocht. Deze onrust beheerschte hem eenigo dagen en gedurende dien tijd luisterde hij in blijkbaar'gejaagde spanning, zoo dikwijl.? hij het geluid van schrede op de trap hoordu, als verwachtte hij iomand. Eindelijk werd hy weder rustig eu hervatte zijne gewone bezigheid. «Regina was toen vijftien jaar uud. Hare bekwaamheid in het kopieëren zou haar genoeg geld opgeleverd hebben om van te leven, doch dit werk was haar te eentonig zij wisselde net at met het beschilderen van waaiers, vazen en dergelyke. aVoor den armen zinnelooze ving als het ware een nieuw leven aan. In plaats van die treurige bleeke vrouw- die altijd van den vroegen morgen tot den laten avond aan het venster zat te naaien, zag hij een vlug meisje, dat met geoefende hand vellen papier vol schreef, ofwel bloemen en vogeltjes schilderde. Alles wat hy bemind had, het schilderen, teekenen en schrijven, herleefde rondom hem, en dit verhengde hem blijkbaarwant hij kwam telkens by het meisje staan, om haar te zien werken, en bracht zelis zijne papieren met zonderlinge figuren en schetsen op hare werktafel over. Gelukkig was deze groot genoeg, zoodat zij hem liet begaan. «Op zekeren avond nam Regina eene door hare vader ontworpene schets van eene machien op, en teekende ze met de noodige verbeterin gen na. losgelaten. Hier tusschenin stond 't Hol- landsche element, waai van de heer Struve, oud-inspecteur van den arbeid, een waardig vertegenwoordiger was, niet kennende de Duitsche schrilheid noch de Amerikaansche weelde. 't Is werkelijk aangenaam zoo'n ge tuigenis over onze Hollandsche congres sisten te kunyen geven. Het bewijst, dat onze mannen met kennis van zaken over de op het Congres behandelde onderwerpen hebben gesproken en dat de Hollandsche bedachtzaamheid toch ook nog zijn goede zijde heeft. Doordraven is gemakkelijk, practisch werk te leveren minder licht, maar daardoor ook van zooveel te hooger waarde. Nooit tevreden! Toen het ministerie Kuyper z'n chris telijkheid frank en vrij verkondigde, was dit niet naar den zin der linkerzijde- Nu het ministerie Heemskerk, na z'n ronde verklaring, dat het overeenkomstig de beginselen der rechterzijde zou regeeren, in de openingsrede niet direct de an tithese op den voorgrond heeft gescho ven, is diezelfde linkerzijde volgens het voorloopig verslag over de Staatsbe- grooting weer niet tevreden. Wij zouden willen vragen, wat die 'neeren dan wel willen Het Ministerie uit zijn tent lokken, om zoodoende materiaal te krijgen voor 'n pakkende verkiezingsleuze Wij ge- looven, met deze veronderstelling de plank niet ver mis te slaan. Er is echter nog 'n andere les uit dezen politieken cirkelgang te trekken, n.l. dat de houding van enkele rechtsche bladen zelf schuld is aan deze tactiek der overzijde. Immers, van 't eerste op treden van dit ministerie af hebben deze diens houding als dubbelzinnig gequa- lificeerd, ja, een onzer rechtsche hoofd organen vond er zelfs 'n splinternieuwe vergelijking voor uit, waarin van eiken houten deelen werd gesproken, die thans met den verkeerden kant naar buiten stonden. Dat was wat nu ten duide lijkste blijkt in de kaart spelen der tegenpartij', die er thans handig gebruik van maakt. Moge het niet ten nadeele zijn van de campagne, het volgende jaar te voeren 1 Dat lieve spel was dan wel onverant woordelijk geweest 1 «Met beide handen op tafel gelennd, volgde Christiaan met koortsigen blik Regina's teeker stift, uitwerkende wat hy ternauwernood had aangestipt, leven gevende aan de vornie. looze trekken, die hij geschetst had. «Toon het meisje de teekening afhad, legde Christiaan er de hand op, nam haar weg en zwaaide ze met eenen uitroep van blijdschap boven zijn hoofd daarop legde hij het papier voorzichtig neer, als vreesde hij het te be schadigen. trad op Regina toe, en drukte eene kus op haar voornoofd. «Het was, siDds ruim tien jaren, zijne eerste doordachte handeling. «Zou zijn geest wederom ontwaken? Zou zijn hart herleven? Zou de goddelijke toorts van de rede nog in hem kunnen opflikkeren? «Het was slechts eene schemering, een licht vonkie in den duisteren nacht, maar voldoende om Regina aan te moedigen op deu ingeslagen weg voort te gaan. «Wel verre van Christiaan te verhinderen zich met zijnen lievelingsarbeid bezig te houden stolde zij integendeel alles in het werk om hem de noodige middelen daartoe te verschaffen. Zij kocht voor hem boeken, papier, potlooden, karton, alles wat voor teekenen en de mekaniek vereischt wordt, en zij voor eenen billijken prijs kou bekomen. Zij zag de teekeningen en schetsen haars vaders in, bracht er de noodige verbeteringen in san en het duurde niet lang of Christiaan begon te begrijpen, dat zij belang ateldj in zijn werk. Uit eigen be weging bracht hij haar zijn teekeningen, en was zichtbaar verblijd, als zij ze verbeterde en afwerkte, «Het verstand keerde niet terug, maar de waanzin scheen te verminderen. «Regina ging eenen dokter voor krankzin nigen raadplegen, die zeer vermaard was deze gaf haar eene twijfelachtige hoop. Om hem het verstand te doen terug krijgen, sprak hij, zou men hem zijne verloren papieren terug moeten kunnen geven. «Op hetzelfde portaal als Regina woonde de looper, de zonderlinge en vroolyke winkel bediende van den oude-boeken koopman, vader Grappin, dim we onze lezers reeds hebben leeren kennen. Regina verzocht hem eenige nasporingen te doen. In alle vodden- Openbare vergadering van den ge meenteraad op Maandag 19 October 1908, des namiddags ten 41/» uur. Voorzitter WelEdachtb. heer Mr. G. Heere. Te ongeveer 4.45 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig de heeren Kamp, C. de Wit, Dorreboom, Timmer mans, de Bruyn, Zijlmans, de Bont, Heere, Simonis, Van Dongen en van Laarhoven. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde 1. Verzoekschrift van het Bestuur der Landbouwvereeniging te Raamsdonk (Dorp) lo. om kostelooze gebruikmaking van een der localen van de Openbare Lagere School te Raamsdonk(Dorp) voor het geven van onderwijs in de landbouw kunde. 2o. om eene toelage van f 100. De Voorzitter. Dat is eenzelfde ver zoek als een vorig jaar gedaan. De heer Timmermans. Betreffende dit verzoek, mijnheer de Voorzitter, wil ik als secretaris en als lid van de commis sie van toezicht van bovengenoemde vereeniging dit zeggen, dat wij dit ver zoek om f 100 subsidie, hebben moeten doen om de begrooting sluitend te krijgen. De Voorzitter. Ik deel mede dat er bij Burg. en Weth. geen bezwaren be staan om op de verzoeken in te gaan en stel derhalve voor gunstig op het adres te beschikken. De heer Timmermans. Mijnheer de Voorzitter. Namens het bestuur der ver eeniging moet ik het Dag. Bestuur en den raad mijn dank betuigen voor de goedgunstige beschikking op ons adres. Ik hoop dat het onderwijs, door de landbouwvereeniging gegeven, ten goede moge strekken voor de talrijke land bouwers in onze gemeente. De Voorzitter. Ik spreek den wensch uit, dat het den landbouwers nu en in de toekomst moge goedgaan en dat ze de rijkste vruchten plukken van het on derwijs nu gegeven. rapers, of wat daarmede in betrekking stond, meende zij deDgene te zien, die over ruim tien jaren het verstand van haren vader voor drie franken gekocht had. De Joopjongen doorzocht alle hoeken en gaten van het magazijn, zonder iets te vinden; de eenige dienst, welke hij aan Regina bewees, was dat hij haar eenige handschriften bracht, die betrekking hadden op de lievelingstudie van den armen ziunenlooze. Regina leidde eau rustig, betrekkelijk gelukkig leven. Zij ging weiDig uit; zoodra de looper na het Bluiteu van vader Grappin's winkel, thuis kwam, ging hy voor zijn buur meisje de boodschappen doen. Zij betaalde hem daarvoor niet in geld, want de grond stelling van den looper was dat de armen elkanders diensten niet betalen moeten, maar in teekeningen een stukje in pastel of Oost- Indische inkt loonden hem rnimschoots voor zijne moeite. Hij had de afzichtelijke behang sels van zijn kamerlje onder het dak geheel verborgen onder schoone teekeningen en fraai geschilderde bloemenhet was zyn Louvre geworden. «Somtijds hij Regina meisje wel straatorgel ging de boodschapper 's avonds wat buurten, en dan zong het eens een aria, dat zij^van een geleerd had. Evenals de looper zijne Louvre, had hy ook zyn kouservatorium, zooals hy het noemde, nl. de avonden waarop Regina zong, «Het jonge meisje had eenig geld overge spaard, een klein sommetje, wel is waar, maar toereikend om het inwendige van hare kamer wat te verfiaaien. Zij wilde ook de muren opnieuw laten behangen, den vloer opverwen eu de meubelen vernissen. Den volgenden dag zon er iemand komen, om die werkzaamheden te verrichten. «Regina had den grond geschuurd, het houtwerk afgeboend en de glazen gewassen, en behoefde nu neg slechts eene gedachtenis- irent harer eerste Communie, en een Christus- leeldje en de lijst met den bruidskrans harer moeder wat op te poetsen om met alleB ge reed te zijn. «Zij ging naar den muur en strekte argeloos de hand naar de lyst uit, toen Christiaan op haar toesnelde es haar woest ter zyde duwde 2. Ontwerp Instructie voor den ge meente-veearts. Door den secretaris wordt de in structie in zijn geheel voorgelezen. Na afloop hiervan vraagt de Voor zitter of de heeren aanmerkingen hebben uf nog eenige aanvulling wenschen. De heer Timmermans zegt dat er in de instructie staat dat er voor keuring van vleesch staat 2 dagen. Beter ware het, zegt spreker daar te zetten eenige dagen, vooral om dat het, indien het naar de Rijksseruminrichting te Rotter dam moet worden opgezonden, wel eens wat langer kan ophouden. Nd ar aanleiding van deze opmerking leest de secretaris een schrijven voor van de districts veearts. De instructie wordt hierna met alge- meene stemmen vastgesteld. 3. Benoeming onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Raams- donksveer. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. Kommers te Brakel. K. W. Boelen te Sint Maartensdijk. F. Witte te Eist. De heer Simonis. Aangezien wij nog geen voldoende inlichtingen hebben, stelt de schoolcommissie voor dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering. Wij meenen hiertoe reden genoeg te hebben. De heer Timmermans. Toen ik van morgen mijnheer Simonis sprak, of beter gezegd, toen mijnheer Simonis mij sprak hebben mij ampel gesproken over deze zaak. Wij hebben lang van gedachten gewisseld en ik kan dan ook wel met het voorstel, om het tot een volgende vergadering aan te houden, meegaan. De heer van Dongen. Kan de reden hiervan dan niet worden gezegd. De heer Simonis. Ja, de commissie is niet genoegzaam ingelicht, dat is het voornaamste. De Voorzitter. Verlangen de heeren stemming om het al of niet aan te houden. Zonder* stemming besloten dit punt aan te houden tot een volgende verga dering. 4. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het herhalingsonderwijs voor den winter cursus 1901/9. Wordt besloten voor de wijk het Veer wederom meenende dat men hem van zynen laatsten schat wilde berooven hij rukte zich wild de haren uit het hoofd, gilde eu brnlde en joeg zijne dochter, die hem nog nooit in znlk eenen toestand had gezien, den doods schrik op het lyf." 't Was op dat oogenblik dat dokter Marteas binnengekomen was en hem, zooals wij gezien hebben spoedig tot bedaren gebracht had. Terwijl Maximiliaan Audoin en de dokter zich met den armen ziunenlooze bezighielden maakte Angelie Petit-Ange in slaap met een van die sprookjes, waarop kinderen zoo verzot zyn. Toen de advokaat weer binnenkwam, was hii eenigszins bleek. Mejuffrouw sprak hij tot Angelie, gy kunt nog veel goed doen alvorens dit buis te verlaten.... Wy hebben zoo6ven eenen zinnelooze verzorgd, die eertyds op de fabriek van uwen vader gewerkt heeft. Wat zijne dochter, ons omtrent haren vader verhaalde, heeft ons diep getroffen. Nu gy hier zyt, weet ik dat wij voortaan niets meer voor hem te vreezen hebben. Angelie reikte den advokaat de band. Ik dank u, mijnheer, antwoordde zij mat blijden lachwij zijn voortaan bondgenooten, ik heb uw woord, dat gy aan my zult denken, als gij hier of daar ongelukkigen of wonhopigan zult ontmoeten. Daar kunt gij vast op rekenen, mejuf frouw. De advokaat nam met een buiging afscheid, drukte de hand van den dokter, vroeg Mn Colnmba verlof om naar den welstand van Petit-Ange to komen vernemen en vertrok. Toen Angelie een kwartier later insgelyks de woniDg van Columba verliet, en in haar rijtuig steeg, klom vader Falot de trap naar hare ki jamer op. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1