BUITENLAND. ëelgie. Frankrijk. Duitsuhland. Salkanstalen. Spanje. BINNENLAN D. BA ARDWIJkT aan te wijzen dt heeren Smeyers en Kolsteren, en voor de wijk het Dorp de heeren Swets en Iluijsman. 5. Verzoekschriften om ontheffing hootdelijken omslag. Wordt besloten aan eenige personen die de gemeente hebben verlaten ont heffing te verleenen van een gedeelte van den hoofdelijken omslag. 6. Adres van de Naamlooze Ven nootschap ElectriciteitsMaatschappij »Raamsdonk" om gebruik te mogen maken a. van de kolenbergplaats der Openbare Lagere School te Raams- donksveerb. van het brandspuiten huisje te Raamsdonk(Dorp). De Voorzitter, 't Is voor de berging van de transformator. De heer Timmermans. Heeft men er nogal veel ruimte voor noodig. De Voorzitter Neen, 't is niet groot ik meen van een Ms. De secretaris leest hierna het verzoek schrift voor. De heer Timmermans. Ik ben geen technicus, daarom moet ik het vragen zijn er geen bezwaren verbonden aan de plaatsing. De heer Simonis. Daar zijn hoege naamd geen bezwaren aan verbonden. Dat kan ik wel mededeelen. De heer van Laarhoven, 't Kan boven dien worden afgesloten door een deur welke zomer en winter op slot kan ge houden worden. De heer Timmermans. In het brand spuitenhuisje wordt het zeker op een plaats gebracht waar er geen last aan is verbonden. Heeft de maatschappij daar- tegen geen bezwaar. De heer Simonis. Dat kan voor de maatschappij geen bezwaar opleveren. De heer Timmermans. Verder wilde ik nog in overweging geven te zetten tot wederopzeggens toe en niet tot den duur der concessie. De heer Simonis. Dat is zeer ad rem. De Voorzitter. Dat ben ik ook met u eens. Wij zullen er dit dan ook derhalve bijvoegen. Kunnen de heeren zich er dan verder mede vereenigen. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten goedgunstig op het adres te beschikken. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake straatverlichting. De Voorzitter. Nu de palen voor de verlichting zijn gezet, is gebleken dat er nogal niet op zijn plaats staan althans dat ze in de weg staan en verzet moeten worden. De Voorzitter biedt de leden een tee- kening aan waarop kan worden gezien waar en hoe de palen zijn geplaatst. Aan het dorp bij de Ned. Herv. Kerk moeten de palen aan de andere zijde van den weg worden geplaatst en wel aan den slootskant aangezien de wiel rijders er dan ook geen last van hebben. Verder wordt in een onderlinge dis cussie besloten palen te verplaatsen en eenige bij te plaatsen- Ook op het Veer moeten eenige palen worden verzet. Door den opzichter wordt voorgesteld in de Kruispad nog een booglamp te plaatsen. De Voorzitter doet mededeeling dat er 's nachts ook 4 lantaarns moeten blijven branden voor lichtpunten en stelt voor deze op de oude plaatsen te hou den, waartoe wordt besloten. De Voorzitter. Maar hoe in het Dorp De heer Timmermans. Ja, aan de Haven 2 en De heer van Dongen. Een zal m. i. vol doende zijn en een aan het Postkantoor. De heer Timmermans. Ik geloof wel dat er aan de haven 2 noodig zijn en dan verder een aan het postkantoor. De heer van Dongen. Op wie rust nu de verplichting de palen te verplaatsen. Op de gemeente of op de maatschappij Ik vrees dat het ons geld zal kosten. Wij hadden het moeten zeggen vooi de palen er waren geplaatst. De heer Simonis. De Maatschappij had ons moeten waarschuwen. De heer Timmermans. De maatschappij is in deze echt Amerikaansch te werk gegaan. Ze heeft in het zetten van palen niemand gekend is geheel eigendunkelijk te werk gegaan, dus moet ze als het later blijkt, dat de palen niet goed staan, dat er tegeu aan wordt gereden, de kosten zelf dragen en gaat het niet aan de gemeente daarvan de kosten te laten dragen. De Voorzitter. Ik ben het in deze met den heer Timmermans eens. Ze hebben de palen eigendunkelijk geplaatst, dus moeten ze de kosten zelf maar betalen. De heer van Dongen. De werkzaam heden, dat wil zeggen het toezicht op de werkzaamheden, zijn in deze toch aan de verlichtingscommissie opgedragen. De Voorzitter. Tot uw dienst maar dan Had de Mij. moeten waarschuwen, dat met het zetten van de palen zou worden begonnen. De heer van Dongen. Maar de heeren zullen toch wel hebben gezien, dat men met het zetten van de palen bezig was en dan was het toch eene kleine moeite geweest om te zeggen, zus en zoo moet die paal staan. De heer Timmermans. Het is den direc teur toch niet onbekend dat er een commissie bestaat want hij heeft meer malen met ons op een vergadering zaken besproken. Waar nu de maatschappij eigendunkelijk is evergegaaa Ut kct zetten der palen en waar nu blijkt dat er voor het verkeer en de veiligheid palen moeten verzet worden, ben ik de mee ning sterk toegedaan, dat de gemeente in deze geen kosten behoeft te dragen, doch dat deze geheel voor rekening van de maatschappij komen. De lichtcom- missie kan mijns inziens in deze dan ook geen verwijt treffen. De heer van Dongen. De commissie was toch ad rem geweest als ze de maatschappij er op had gewezen. De heer Timmermans. Ik heb wel ge zien, dat ze bezig waren met het plaatsen van de palen, maar ik kon toen toch niet officieel zeggen, daar staat de paal niet goed. Officieus kon ik wel advies geven, rrtaar er is mij daarvoor nooit iets opgedragen. De heer van Dongen. U had het toch kunnen doen. De heer Timmermans. Ik hoop en ik meen het dan ook stellig, dat ik in deze aan mijne verplichtingen niet te kort heb gedaan. De idee staat bij mij vast dat de maatschappij de kosten moet dragen. De Voorzitter. Ik ben het geheel eens met den heer Timmermans. De com missie kan hier geen blaam treffen. De palen zijn geplaatst zonder dat er iemand in is gehoord. Ik ben er niet in gehoord, de wethouders niet, de commissie niet, niemand. Ze hebben nu loon naar werken. Ze hebben een daad gepleegd die niet gerechtvaardigd was en dan gaat het niet aan om de verplichting daarvan op een ander te schuiven. Ik ben er dan ook voor dat de maatschappij de kosten hiervan moet dragen, althans de gemeente zeker niet. De heer Timmermans vraagt hierna hoeveel lantaarns er nu zullen komen. De Voorzitter geeft hierop antwoord, doch was voor ons, doordat eenige hee ren spraken, niet verstaanbaar. Verder werd mededeeling gedaan, dat een verzoek was ingekomen om op achterafstaande boerenhofsteden, licht te brengen, doch dat de kosten te hoog zijn tegenover de belangen. De heer Timmermans, 't Best zal zijn dit aan te houden tot een volgend jaar daar later toch zal blijken dat er nog veranderingen zullen gebracht moeten worden. Verder wijst de heer Timmermans er nog op dat het voor inwoners wel niet aardig is dat ze een paal voor hun huis krijgen of anderen weer, die een licht moeten missen, doch dat het algemeen belang zulks vordert. Hierna wordt het voorstel met de enkele aanvullingen aangenomen. De heer Timmermans vraagt nog of de draden op 5 meter boven de grond blijven minstens. De heer Simonis. Bestaat die verplich ting niet. De Voorzitter. Ik maak mij sterk, dat de maatschappij zich daaraan toch wel zal houden, doch het neemt niet weg, dat het goed is dat deze bepaling wordt opgenomen. De heer Timmermans. Op sommige plaatsen hangt de draad nog erg slap, doch die zal nader zeker nog worden aangetrokken. De Voorzitter. Ja, dat zal wel. We zullen haar echter hierop nog wijzen. De heer van Dongen. De maatschappij zal daar wel zorg voor dragen, want ze heeft er belang bij. Wordt een draad stuk gereden, dan heeft ze kosten en dat zullen ze wel voorkomen. De heer Timmermans vraagt verder nog of het niet gevaarlijk is de draden aan te raken en of het mitsdien geen aanbeveling verd'ent om het publiek daarvoor te waarschuwen. De heer van Dongen. Ik meen dat mijnheer ten Bosch in zijne lezing in de school gehouden, heeft gezegd dat er geen gevaar aan is verbonden. De heer Simonis. Als er gevaar aan is verbonden moet het publiek er voor worden gewaarschuwd. De Voorzitter. Ik heb in Duitschland gezien dat er een doodshoofd op een paal was geschilderd en een waarschu wing er bij. De heer Timmermans. Ik zeg het maar omdat het heel dikwijls zou gebeuren dat kinderen, op een hooiwagen gezeten, de draad zouden aanraken. De heer Simonis. Ik zal hierover morgen eens met den directeur spreken. 8- Verzoekschrift van het Tentoon stellingscomité van Electrisch licht en drijfkracht, om eene toelage uit de ge meentekas. De Secretaris leest het verzoekschrift voor, waaruit blijkt, dat het geld alleen opgenomen zal worden als het blijkt dat er een te kort zal zijn. Het comité ver zoekt een toelage van f 100. De ten toonstelling zal worden gehouden in November. De heer Simonis deelt mede, dat reeds f 300 is bijeengebracht door ingezetenen en dat waarschijnlijk nog meer zal komen. Zeer waarschijnlijk is het, dat er geen tekort zal komen, doch als voorzorgs maatregel heeft de commissie gemeend het verzoek te moeten doen. De eene helft van de entrée is voor het comité en de andere helft voor de firma. De heer Timmermans zegt dat er men- schen zijn die denken dat de tentoon stelling maar een reclame-makerij is voor dt firma. Dit is ket echter niet, zegt spreker, want feit is het, dat door zoo'n tentoonstelling- meer aansluitingen komen en a!s het de maatschappij goed gaat en er een zekere winst wordt gemaakt er voor de gemeente ook een zeker percentage aanzit, reden waarom hij er gaarne zijn stem aan zal geven. Verder wenscht spreker het comité alle succes toe. Wordt besloten f 100 subsidie te ver leenen. 9- Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat boeken en registers ordelijk en regel matig waren bijgehouden en dat het bedrag f 1)70,047$ in kas aanwezig was b. Schrijven Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging begrooting. Een ingekomen schrijven van de on derwijzers, schoolopziener enz. houdende verzoek de salarisregeling alsnog te ver anderen en meer passend te maken aan de eischen. Wordt in handen gesteld van de schoolcommissie. c. Adres Bond Staatspensioneering. Door den secretaris wordt het voor gelezen. De Voorzitter. Ik stel voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Timmermans zegt als hij de verslagen van de raadsvergaderingen in verschillende gemeenten eens nagaat hij heeft gezien, dat een gemeente wel adhaesie betuigd en een ander het weer voor kennisgeving aanneemt. Hoewel het gewenscht is dat er pensioneering voor alle Nederlanders komt, doch dat de tijd nog onafzienbaar ver is eer dat zulks plaats zal hebben, kan spreker met het voorstel wel meegaan om het voor kennisgeving aan te nemen. d. Schrijven van de N. V. Electriciteits Maatschappij Raamsdonk, behelzende dat als de Mij geld kan leenen tegen mindere rente betaling als de gemeente, zij het van de gemeente niet behoeft te accep teeren. Wordt goedgunstig besloten. Daar niemand meer in openbare ver gadering het woord verlangt, sluit de Voorzitter deze en gaat de raad over in geheim comité. Verslag van de Raadsvergadering van 17 October 1908 n.m. 8Vs ure. Tegenwoordig allen. Aan de orde is de behandeling en vaststelling der gemeentebegrooting voor 1909, waarmede verband houden eene aanvrage aan het Rijk om eene Rijksbijdrage ingevolge art. 53 der wet op het Lager onderwijs van f 1000, en eene aanvrage der Hanze, afdeeling van »de Hanze" voor den handeldrijven- den en industrieelen middenstand alhier wier statuten zijn goedgekeurd bij K. B. dd. 24 Aug 1908 No. 27- Aan laatstgenoemde vereenigiug zal f 35 subsidie worden gegeven in de kosten voor een te houden leercursus voor boekhouden, Middelbaar onderwijs. De begrooting is daarna vastgesteld op f 9849,36 in ontvangst en in uitgaaf. De armemekening over 1907 wordt ter vaststelling aangeboden met f 1465,745 in ontvangst en f 1437,39b in uitgaaf alzoo met een batig slot van f 28,44, goedgekeurd. Volgens het proces-verbaal van kasopneming bij den ontvanger be droegen de ontvangsten over 1908 f4704,66 de uitgaven over 1908 f 5232,44B terwijl de boeken in orde waren. Mededeeling van goedkeuring door HH. Ged. Staten van het 3e kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1908. Idem van een afwijzende beschikking op eene reclame wegens Hoofdelijken Omslag van A. H. Lombarts. Een adres van den Bond voor Staats- pensionneering werd voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd het besluit van den Heer Commissaris der Koningin waarbij de Heeren C. Leijtens en G. van Beijnen herbenoemd zijn tot Leden van het college van zetters in deze gemeente. Daarna sluiting der openbare verga dering en ging men over tot het be handelen eener reclame wegens hoofde lijken omslag. mii i*i ii r -|wwnrTi|->i n rm in ii -iri| 1 Burgemeester Hertogs. f De, Burgemeester van Antwerpen, de lieer Hertogs, is Zoudag namiddag, toen hij een concert bijwoonde, plotseling oveiledeu. Wethouder Van Kuyck stelde het gezin met alle mogelijke voorzichtigheid van de ramp in kennis en aan het hospitaal werd een baar gehaald, waarop het lijk vaa den burgemeester werd neergelegd. De gouver neur der provincie, die het treurig nieuws vernam, begaf zich naar de lijkbaar en con stateerde, van den eersten magistraat van Antwerpen, dat hij in Hertogs zulken ge- waardeerden medewerker verloor. Eenige oogenblikken later werd het lijk, Igevolgd door Van Kuyck en de geueeshce- ren naar de woning van den burgemeester in de avenue Charlotte, overgebracht. Maandag, vergaderde dc gemeenteraad om zich bezig te houden met de begrafenis van den overledene. Hertogs werd 6 Februari 1843 te Antwerpen geboren, in 1887 werd hij lid vau den Raad en in 1891 wethouder van openbare werkeu. lig was nog el-chts een paar jaar burgemeester, in welke func tie hij den bekenden Jan van Rijswijk op volgde. Minister Thomson gaat heen. In de Kamer werd gisteren dc interpel latie behandeld over de marine en de ver schillende rampen, die haar den jongsten tijd hebben getroffen. Delcassé, president der commissie vïd on derzoek naar de oorzaken van do ontploffing op de Jena, verklaarde, dat het ongeluk voorkomen had kunnen worden, wanneer de minister de maatregelen had genomen, die de commandant zelf had voorgesteld. De rede bevatte een volslagen requisitoir over de verbazende zorgeloosheid, die uit het on- derzoek was gebleken. Minister Thomson wees er op, dat de schuld voor enkele feilen berustte bij zijn voorgangers en verklaarde, dat onder zijn bestuur al het mogelijke was gedaan om verbetering in den toestand te breugeD. Een voorstel otu over te gaan tot de een voudige orde van den dag werd verworpen met 372 stemmen tegen 176. Het eerste gedeelte van de motie van Delcsssé, waarin wordt verklaard, dat de Kamer de gebleken nalatigheden betreurt, werd aangenomen met 568 stemmen tegen 1. Het tweede gedeelte, waarin elke toevoe ging wordt afgewezen, werd verworpen met 324 stemmen tegen 231. Minister Thomson verklaarde, dat aan het hoofd de. marine iemand behoorde te staan met autoriteithij zelf bezat die niet, maar desniettegenstaande aanvaardde hij de ge- heele verantwoordelijkheid. De toevoeging, waarin vertrouwen in de regeering werd uit- gesprokeu werd aangenomen met 845 stem men tegen 112 en daarna dc gebeele motie door handopsteken met bijna algemeene, stemmen. De zitting werd toe opgeheven. Thomson, minister van Marine, heeft in verband met deze zaak. ontslag genomen. De laatste twee vermiste ballons van den grooten wedstrijd ziju gevonden, de een mét, de ander helaas zonder reizigers. De ballon Plaueu met twee iuzitteudeu, is te Huil aan laud gebracht door den stoomtrawler Ruby, die den ballon oppikte in de Noordzee. Dj ballon verloor Woens dag het zweefvermogen, na een hoogte van 1000 voet bereikt te hebben. Toen begon de ballon geregeld te d*len. De luchtreizi gers waren genoodzaakt al het mogelijke gewicht over boord te werpen, zelfs hun kleeding. Toch viel de Plauen in zee 'iet schuif je werd twee uur lang door het water gesleept. De opvarenden hidden elkaar reeds voor het laatst vaarwel gezegd, toen de Ruby rank wam eu hen oppikte. De andere, de Hergesell is drijvende ge vonden beuoordeu Helgoland. Het is altijd nog mogelijk dat de inzittenden reeds terder waren gered. Het nieuwe luchtschip van Zeppelin hei ft, volgens een bericht uil Friedrichs- hafen, bijna de lengte van het kortgeleden verongelukte. Het is namelijk 136 M. lang Zijn breedte is 11.7 M. (tegen 18 M. van het oude schip), ziju inhoud 12,500 kubieke meters en het kan 2500 kg. gewicht mee nemen. Het luchtschip is uitgerust met zijne oude motoren van 85 P. K. De sesrt, Veorloopig geen oorlog. berichten, dat Turkije niet mobili- of liever, zijn voornemen tot mobi lisatie heeft ingetrokken, worden bevestigd. Dus voorloopig is de oorlog uitgesteld. Van Parijs uit wordt hiervan eon ver klaring gegeven, die aan Pichon de eer van het behoud des vredes brengt. Naar men zich herinnert, b»d Bulgarije eeu onverzoenlijk antwoord gezonden op de uota van Turkije over het hangende geschil. Daarop riep Turkije sijn troepen op mo- )iliseerde. Nu vertelt de Temps, dat op dit gedenk waardig oogenblik minister Pichon den ur'ctchen gezant heeft laten ver oeken bij Hein te komen. Hij vertelde den gezant, dat de Koüing tan Bulgarije door bemiddeling van den .raijachen vertegenwoordiger te Sofia aan President* Fallières en de Fransche Regee ring kennis had gegeven van zyn vredelie vende gezindheid. De Koning van Bulgarije had tevens een beroep gedaan op de vriendschap van Frank rijk, er bij voegende, dat hij besloten was zich met Turkije te verstaan en het poli tieke bpginsel van schadeloosstelling geven te volgen. Dc Turksche gezant had dit onmiddellijs aan zijn Regeeriug geseind, en op die wijze heeft Pichon de reeds aangevangen mobili satie gestuit. zijn niet in het minst met der conferentie ingenomen. De Turksche bladen spreken dan ook den wensch uit, dat het programma nog niet definitief is opgesteld. De organen van den grootvizier en het Jong-Turksche comité zijn van meening, dat de besprekingen zich j dienen te bepalen tot do Bosnische euBu'-j gaarsche kwesties, daar Turkije anders geen deel aan de conferentie zal kunnen nemen j immers, een nitgebreider programma zou uitloopen op een verdeeling van Turkije, De Turken het programma Tewfik Pascha, de minister van buiten, 'andsche zak n, verklaarde aan oen journ*. list., dat de Porto het bekend gemaakt* programma niet ft. nnam. Turkije wilde al- punten op dit programma hebben: procla. meering van Bulgarije tot koninkrijk, d( annexati* van Bosnië en de Herzegowiu^ verantwoordelijkheid (vau Bulgarije en Ooi. tenrijk) vior eeu deel der Turksche staats schuld, vaststelling van Turkije's integritei De minisier erkende, dat de Porte van plat geweest was de conflicten met Oostenrij] en Bulgarije te regelen, met die statan zelf zij had echter nog geen besluit genomen. De toestand in Servië is op 't oogf-n- blik eigenlijk zoo, dat geen Oostenrijker ei veilig is. Eu zelfs gaat de volkshaat tegei ds Donau monarchie zéo ver, dat gehee onschuldige n worden beleedigd omdat hel volk hen verdenkt van Oostenrijksche spion, nen te zijn. De Serviërs verwachten blijkbnai van de zijde van Oostenrijk dezelfde prak tijken als zij zelvea in Bosnië toepassen. In Bosnië wemelt het van geheime Serviscfa agenten en nu verdenken de Serviërs de Oostenrijkers er van/ dat dezen op hue beurt in Servië stoken en met spionnen geheime agenten werken. Gisteren is dt Duit-mhe militaire attaché te Belgrado op straat beleedigd door een man, die hen uitschold voor Oostenrijkschen spion. Dt Servische minister-president heeft dadelijk in naam der regeering den Duitschen gez»n zijn verontschuldigingen aangeboden. Er heerscht toenemende verbittering ondei de te Belgrado wosende buitenlanders, voora na de jongste geweldplegingen ten koste vac Oostenrijksche en ook Duitsche winkels waa van de uithangborden door een tieren de menigte vernield zijn. De. regéering zal, naar men verzekert, krachtige maatregelen nemeö, om, zoo mogelijk, een herhaliug van die uitspattingen te voorkomen. De benadeelde firma's hebben zich bij de be trokken gezanten beklaagd en op schade loosstelling aangedrongen. De berichtgever van het Fremdenblatl acht het ontwijfelbaar, dat er een geheime kracht werkzaam is achter die bewegiog van de straat en die kracht is volgens den berichtgever niemand anders dan de Kroon, prins. De betoogers maken er trouwens zei ven geen geheim van, dat zij met den Kroonprins onder één deken liggen. De bekende generaal Nodzoe is overleden In den beslisseuden slag bij Moekdei vormde Nodzoe's leger het centrum de Japansche strijdmacht, welke nog met ee: vierde leger, onder Kamamoera, was vei sterkt. Tot de overwinning der Japanner had de geweldige kanonnade, door Nodzoe' artilleristen onderhoudan, niet weinig gedragen. Den 8en Maart trok Nadzoe' leger over de Sja-ho, om de terugtrekkend Russen te vervolgen, en het gelukte hen den vijand in te sluiten tusschen zijn (Nod zoe's) eigen macht en de troepen van Nog (na den val van Port Arthur ook vrij komen voor de operaties in Mantsjoerije De slag werd toen een slachting en d oorlog is feitelijk daardoor reeds toen beslii in het voordeel der Japanners. Het Centraal Bureau van dc Kath. Soe Actie te Lelden. Gisteren 16 October was het drie jaa geleden, dat te Leiden het Centraal Bureai van de K. S. A. geopend werd. Enkele cijfers mogen een beei'd geven van den velen arbeid, gedurende dezen be trekkelijk korten tijd reeds door het Centra» Bureau verricht. Drie malen werd reeds, met groot succe een „Sociale Week" georgauiseerd, achter eenvolgens te Utrecht, Breda en RottenLm 1332 grootere „adviezen" werden verslrckt en 217 //bibliografische iolichtiLgen" tez» men 1549. Een deel dezer adviezen bestoni in het opstellen van „statuten" vereenigingea 10,407 „brieven" werden ontvangen 7061 verzonden. Het aantal „Vlugschriften" dat veispreii werd, bedroeg 701,972, en het aantel Vlie gende Blaadjes" 380.738, totaal dui 1.032.710 exemplaren. In deze maand werd dus het eerste mil lioen overschreden. Voor ous kleine landje zijn dit zeker r» spectabele cijfers. Mogen velen zich geroepen vo?len hi Centraal Burau te steunen, opdat het zij: krachtige werkzaamheid steeds meer kunui uitbreiden. Oud minister Loeff scheidsrechter Reuter seint ons uit Christiana De legeeringen van Zweden en van Noor wegen hebben in een gister te Stockholu onderteekende verklaring besloten, den Ne- derlandschen oud-Minister van Justitie, den heer Mr. J. A. Loeff. te benoemen tot voor zitter van het scheidsgerecht, dat, ingevo' de conventie tusschen beide landen van 15 Maart 1908, de kwestie moet beslissen oin trent liet deel van de zeegrens tus chen Zweden en Noorwegen. Dr. Kuyper. Tot ons leedwezen vernemen wij zeg de „Stichtsche Ct."—dat dr. Kuyper, mocht hij voor Ommen naar de Kamer gaai toch vermoedelijk niet aan de begrootingi discussies zal kunneu deelnemen, daar h' reeds vroeger zich verbonden had om hal November voor ten minste een viertal weke» naar Berlijn te gaaD.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2