Tweede Blad. Provinciaal Nieuws I N NB N LAN D~ Nummer 86. Donderdag 29 October 1908. 31e Jaargang. M. van Nederland cn Venezuela. Reuter seint uit Londen d.d. 26 Oct. Een telegram uit Caracas van 20 Oct. 1.1. over Willemstad alhier ontvangen meldt, dat president Castro, in antwoord op de tweede Nederlandsche nota, weigert h< t be sluit in te trekken, waarbij overscheping van goederen voor Venezuela wordt verboden. Hij geeft zijn verwondering te kennen, dat Nederland intrekking van het besluit zou vragen na Venezuela's recht oin het nit te vaardigen te hebben erkend. Hij verlangt dat Nederland een vertrou welijk ageut zal zenden om tot een vriend schappelijke regeling van het geschil te geraken. De commandant van de artillerie heeft de voorbereidingen voor de verdediging van La Guayra voltooid. De Parijsche N. Y. Herald verneemt nit Willemstad, over New-York, d.d. gisterrn „Het Noorsche stoomschip Dagfred is hier met reizigers uit Caracas aangekomen. Het brengt het bericht mede, dat president Caslro vast weigert Nederlands eischeu in te wil ligen, dat hij toebereiJselen maakt om op 2 November oorlogsschepen krijgslustig te ontvangen en dat hij liever een blokkade zal verduren dan toegeven". J. C. Nijgh. t Zondagmorgen is na eene korte ongesteld heid overleden de heer J. C. Nijgh, direc teur-uitgever der Nieuwe Rotterdamsche Courant, ou lste lid der uitgeversfirma Nijgh Van Ditmar, bestuurslid ran verschillende iudustiieele, finantieelc en filantropische in stellingen. De Dalkan conferentie in Den Iluag? De Haagschc correep. van de N. Gron. Ct. spreekt van drukke onderhandelingen, die, naar hij vernam, tusscheu ons Depar tement van Buitenlandsche Zaken en die der groote Europeesche mogendheden worden gevoerd over de vraag, of de in uitzicht zijnde Balkan-conferentie hier, iu Den H -.jg, stad van liet Hof van Arbitr.» desconferentie, z'\ uijeenkomen, waartoe men van verscheidene De Brussel. ten UI Zooals men wiet, herft de Tweede Kamer eenige weken gel. tot het bestemmen van 4 ton als Rijkssub sidie voor de Brusselsche tentoonstelling verworpen. Naar aanleiding t dot Enschedé als voo Nijverheid tegeu ^oU-fcn* middag Inrit drie per circulaire een aantal belanghebbenden bijeengeroepen in café „Krasuapolsky" te Amsterdam gadering. Na een heer M. 8. lot het beleggen cener ver- uitvoerige discussie, dieude de De Vries, uit Brussel, een motie in, waarin betreurd wordt, dat de Tweede Kamer het voorstel heeft verworpen, en waarin den minister nogmaals wordt ver zocht het voorstel opnieuw ia te dienen. De voorzitter meende dat het ten eerste nuttig zal zijn een comité te vormen dat de actie kan voortzetten. Het zal goed zijn dat de geheele nijverheid bij de Tweede Kamer alsnog aandringt op regeeringssubsidie. De bedoeling is niet een officieel adres saam te stellen echter is een outwerp-adres saam- gesteld dat tot leidraad dienen kan. Invoer van bool en stroo in Engeland. Reuter seint uit Londen Iu het Lagerhuis heeft heden Sir Edward Stracbey (vertegenwoordiger van het minis terie van landbouw in dat Huis), in ant woord op een vraag betreffende bet verbod van den invoer van hooi en stroo, gezegd Het doel van dat verbod is Engeland te vrijwaren voor het gevaar, dat het mond en klauwzeer er binnenkomt door den invoer van hooi en stroo uit lauden, waar die ziekte heerscht of waar de omstandigheden zoo zijn, dat er onvoldoende beveiliging is tegen in sluiping van die ziekte. Het verbod moet dus geacht worden van blijvenden aard te zijn. Een slecht bericht ook voor den Laug- straatschen hooihandel WAALWIJK, 28 Oct. igo8. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 29 October a s. Verkiezing. Zooals uit achterstaande bekendmaking blijkt, zal de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer Frans Baijens plaats hebben op Dinsdag 10 November a. s- De stem ming en herstemming zoo noodig op Dinsdagen 17 en 24 November d. a. v. Vakschool. In de Maandag te Tilburg gehouden bestuursvergadering van den A. N. B. v. S. werd geregeld de aansluiting van de Hanzegildea aan de Bond. Nog vernamen wij daar dat door de Hanze te Drunen voor eene vakschool voor de schoenmakerij aan de regeering is ge vraagd eene subsidie van f 1500 per jaar en f 400 direct voor de oprichting. Het antwoord van den minister luidde, dat over deze aanvrage nog geene be slissing kon vallen, wijl nog steeds in onderzoek is de oprichtiug eener alge- meene vakschool. Ampel werd ook nog besproken wat 't meest wenschelijk zou zijn, eerst ver schillende plattelands-vakscholen als nu te Drunen voor gewoon vakonderwijs en dan eene algemeene vakschoolj voor uitgebreider vakonderwijs of eerst eene algemeene vakschool waar bekwame werkmeesters, patroons en leeraren voor de plattelands-vakcursussen? en vakscholen konden worden gekweekt, wijl vooral de kwestie der leeraren een groote factor zal zijn. Over subsidie-aanvrage van Drunen aan de Staten, hopen we in een vol gend nummer eenige uitgebreide mede- deelingen te doen. St. Crispiju cn Crispinianus. Zondag 1.1. herdachten de leden van de Leerbewerkers-arbeidersbond St. Cris- pijn en Crispinianus, afdeeling Waalwijk- Besoijen hun patroonsdag. Des morgens ten kwart voor zeven uur waren de leden reeds In het ver- eenigingslokaal om gezamenlijk naar de parochiekerk van St. Jan Baptist te gaan alwaar om 7 uur een H. Mis werd op gedragen. De Eerw. Heer De Wijs, adviseur, hield een toepasselijke predi cate. 's Avonds om 6 uur had op de Pau- luszaal een propaganda-vergadering plaats welke toegankelijk was gesteld voor alle leerbewerkers en waarin als spreker op trad de Heer Houben met het onder werp Vakorganisatie in verband met het arbeidscontract. Dc Voorzitter opende met den ge- bruikelijken groet de vergadering, heette de leden en de talrijk opgekomen be langstellenden hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat door de rede van den heer Houben alle ongeorganiseerden tot de overtuiging zouden komen dat het hü>: plicht is zich te vereenigen onder de Katholieke Vaan. Daarna gaf hij het woord aan den heer Houben. Deze begc a op de hem alleen eigen, zeer duide jke wijze te zeggen dat de vak- of beroepsvereeaigingen de kern, de macht zu den vormen van de arbei ders. Maar dau moeten het aantal aan- gesiotenej! groot en de financiën sterk zijn. .Houdt bovendien de ontwikktiing van de leden, van de voormannen ge lijken tred met den vooruitgang, met de welvaart, dan kan het niet anders ot de vereeniging is een zegen niet alleen voor de talrijke arbeiders maar ook voor de geheele maatschappij. Aansluiten moeten dan ook allen, vooral nu het arbeidscontract spoedig in werking zal treden. Spreker besprak hierna volgens de geschiedenis het leven van den arbeider, hoe in de middeleeuwen de werklieden door goed vakman te zijn zich tot meester konden promoveeren en hoe dat alles door de revolutie, door de uitvinding en invoering van machines, anders werd- De machines hebben een heel ander leven voor den arbeider in het leven geroepen. Daar er patroons waren die hun arbeiders wel eens als een machine beschouwden en niet als een levend schepsel, als zijn evenaaste, heeft de wetgever het noodig geacht daarbij in te grijpen. Zoo zijn er dan achtereen volgens wetten gemaakt voor den ar beider en nu een arbeidscontract. Dat arbeidscontract is voor den werkman van groot belang, maar dan moeten alle ar beiders zijn vereenigd in een lichaam. Dan kan dat eene lichaam met den patroon onderhandelen over de werk zaamheden. Na er nog op gewezen te hebben dat het arbeidscontract medezeggingschap verleent aan den arbeider, werd een kleine pauze gehouden. Hierna begon spreker het contract van begin tot het einde op een aange name wijze uiteen te zetten. Aangezien echter in ons blad hier over reeds zoo dikwijls is geschreven, zullen wij onze toch reeds zoo beperkte ruimte niet voor een in-herhaling-treden gebruiken. Alleen wenschen wij mede te deelen, dat spreker bij het verplicht geven van vrijen tijd wat lang bleef stilstaan. De wetgever heeft gezegd dat aan minderjarigen de gelegenheid geschon ken moet worden de lessen te volgen in inrichtingen voor godsdienst-, voort gezet-, herhalings- of vakonderwijs. Elk beding met dit voorschrift in strijd mist alle waarde. Spreker wijst er op dat hier in Waal wijk een goede gelegenheid is voor herhalingsonderwijs. Zendt uw zonen er hen, vaders, roept spr. uit, het on derwijs daar ontvangen is beter voor hen dan op de gewone lagere school ontvangen. Het bijwonen van het her halingsonderwijs brengt honderdvoudige vruchten voort, wijl op dien leeftijd de geest meer is ontwikkeld. Ouders ken nis is macht en de kennis opgedaan bij het herhalingsonderwijs is niet te on derschatten. Wil men vooruit komen in de wereld dan moet men ontwikkeld zijn. Laat daarom uw zoons niet op straat loopen, maar hen allen gezonden naar het herhalingsonderwijs. Verder brengt spreker nog hulde aan de patroons van Waalwijk, wijl zij geen kosten hebben gespaard om flinke, voor den arbeider gezpnde fabrieken te bou wen. De lucht is er veelal zuiverder dan in het kamertje van den thuiswerker. Spreker merkt er nog bij op, dat siuds het fabriekswezen hier zich heeft uitge breid, de kindersterfte is gedaald. Daarom, arbeiders, zegt spreker, aan het einde van zijn rede gekomen, ver- eenigt u, sluit u aan bij de Katho lieke vakvereeniging en als de leden zich dan ontwikkelen en ze gaan dan begrijpen dat bij rechten ook plichten behooren, dan kan het niet anders of de vakvereenigingen zullen niet alleen zijn ten heil van de arbeiders, maar ook een zegen voor Kerk en Maatschappij. Een daverend en langdurig applaus was den dank van het publiek aan den spreker. De Eerw. adviseur dankte spr. even als de president, bracht verder dank aan den Eerw. heer v. Heeswijk adviseur van de afdeeling Kaatsheuvel, en aan eenige aanwezige belangstellenden voor hunne belangstelling. Nadat de vergadering was gesloten gaven zich eenige nieuwe leden op. De sehocnenlcverantlc voor het leger ia Ned.-IndIC. Wij lezen in het Soer. Hbld. »Op last van hooger hand is een on derzoek ingesteld naar de qualiteit der schoenen, in de magazijnen in voorraad. De uitkomsten daarvan zijn zeer verras send. Te Batavia alleen zijn ongeveer twee duizend paren afgekeurd, waaronder schoenen die dit jaar pas werden gele verd. Eenige maanden geleden werd goed gevonden vier- a vijfduizend paren van die schoenen te vermaken tot muilen, op die manier beproevend er nog eenig nut van te trekken. Het vermaken kostte geld en, aangezien de muilen loodzwaar waren en vooral in de hospitalen on bruikbaar bleken, is dat geld weer een vergeefsche uitgave geweest. In de Loc. werd onlangs geschreven dat 1 3 percent der schoenen werden afgekiurd en dat de hoeveelheid op an dere olaatsen gemiddeld 60 percent heeft bedragen. riin hier te Soera- baja een massa schoenen afgekeu.~. Men behoeft niet te vragen of het landsbelang door de bestelling en de leverantie van ai die schoenen behartigd is. De vier k vijfduizend paren, die op zoo geniale wijze tot muilen werden ge degradeerd, lagen al lang in de maga zijnen en waren van afmetingen die in het leger niet gewild zijn. Zuiver lands belang alzoo." Wij gelooven, dat het uiterst gewenscht zon zijn als hier van hoogerhand een ernstig onderzoek naar de leverantie van schoenen voor het leger in Ned.-Indië werd ingesteld. Wij weten dat op de beste fabrieken hier ter plaatse meer malen monsters zijn vervaardigd, op en top in den vorm, wat materialen, model len zoowel als vervaardiging betreft, toch is daarop nooit eenige bestelling gevolgd, werden deze zelfs afgekeurd, of om welke redenen dan ook van de baan geschoven. Ten andere blijkt dan toch nog, dat massa's schoenen geleverd worden, die of op slecht monster zijn besteld, of die niet nageleverd worden volgens goed gekeurd monster. 't Is wel onbegrijpelijk, dat, waar men ze toch in deze streek zoo uitstekend ver vaardigd kan krijgen, men zoo aan ouden sleur blijft hangen. „Wuulwijk Vooruit." De Zondag gespeelden wedstrijd W.V.- »Tilburgia I« eindigde in een draw 4-4. Het spel stond op geen peil en was de wedstrijd ook niet bijzonder spannend, somtijds laks. Ook het 2e elftal wist het tegen de 2e editie der Tilburgers slechts tot een gelijk spel te brengen. Wel een bewijs dus, dat deze vereeniging niet veel met »W.V.« verschilt. Zooals wij uit goede bron vernemen zal >W.V.« waarschijnlijk binnenkort haar eersten internationalen wedstrijd spelen tegen >Sportative Anversoise* een vereeniging uit Antwerpen. Wij hopen spoedig hierover iets na ders te kunnen melden. Luchtballon. Maandag zagen de bewoners van 't Oostelijk deel der Langstraat en het land van Altena, een luchtballon zweven die zich nu eens dicht bij den grond bewoog, dan weer eensklaps steeg. Ten omstreeks half 5 uur is de ballon te Meeuwen gedaald, behulpzaam door vele handen bijgestaan. De drie inzittenden waren Duitschers een dame, een heer en een officier, leden van Cölner Club für Luftschlffahrt. Zij waren te half twaalf te Keulen opge stegen. De ballon werd per wagen naar 't station Waalwijk-Besoijen gebracht, de luchtreizigers per auto van den heer Verhagen uit Heusden naar Waalwijk, van waar zij, na in 't hotel Vervviel gedi neerd te hebben, met den laatsten trein in de richting 's-Bosch vertrokken. Diefstal. Iq den nacht van Zaterdag op Zondag is iogebrok;n in de schuur van bakker P. Leijten, staande achter in de Schip- persmijn. Ontvreemd zijn twee eenden. Kwamen dergelijke diefstallen voor heen hier slechts sporadisch voor, thans schjnt het tot de orde van den dag te behooren. Trambotsingen. Toen 1.1. Zondag de laatste tram naar Tilburg reed, bevonden zich een acht tal luidjes ter hoogte van den Hoek en wilden mederijden. Daar de heeren nog al aan koning alcohol geofferd hadden, duurde het vrij lang, eer zij genegen waren in te stappen. Herhaalde aan maningen van den treingeleider om toch voort te maken, had hoegenaamd geene uitwerking. De conducteur floot dus maar af om te vertrekken en nu waren de heeren er als de kippen bij en vlogen op de wagens, de een hier de ander daar. Daardoor bevond zich het clubje gescheiden en nu wilden ze over de buffers van den eenen wagen in den anderen gaan, hetgeen door den conduc teur om licht te bevroeden reden werd verboden. Doch dit was allerminst naar den zin van de lui. De conducteur had zich daardoor tot gemeenschappelijk vijand verklaart en gezamenlijk werd de aanval begonnen. Aan klappen geen gebrek. Daar herinnerde zich een, dat hij uit Tilburg kwam en dies viel hij met ontbloot mes hakkend op den trein geleider aan. Deze trapte hem omver, maar dit vermeerderde aller woede der- r ate, dat de conducteur zich genood zaakt zag het veld te ruimen, na eerst nog eens duchtig te zijn afgeranseld. Aan de Haven gekomen werd bij de maréchaussée aangifte gedaan van het gebeurde. De messenvriend kreeg logies en de overige vrienden werden van de ti am verwijderd om den tocht naar Tilburg per pedes apostolorum voort te zetten. Het baldadige achttal zal waarschijn lijk minder aangename herinneringen aan dat uitstapje bewaren. Althans de politie heeft de zaak doorgezet. Treurig. In de Langstraat doet zich het feit voor, dat er met kermis menschen zijn, die met 25 en 30 gulden in den zak loopen en die opmaken tot de laatste <~ent toe terwijl de winkelier, bakker, tcieermaiw «net ongeduld e<"- smart zitten te wachten op uw-»Mr»*vuing van een schuld van 50 tot 100 gulden. Is dat niet bar Aldus lezen we in de Maas en Waaler een bericht, blijkbaar ontleend aan het Langstraatsch epistel in De Voorhoede waarover we reeds een en ander gezegd hebben. Bovenstaand bericht, dat feiten{jtï) aangeeft bewijst hoe weldadig zoo'n overdreven artikel voor den naam van onze streek en hare inwoners moet wer ken. Is dat niet bar schrijft de redactie er onder. Ja, zeker is 't bar zulke over drevenheden te lanceeren. Provinciale Staten. In de zitting der Provinciale Staten van gisteren kwam o n?. ter tafel. lo. Ontwerp besluit om aan het be stuur der afdeeling >Drunen" van de vereeniging >De Hanze" voor 't tijdvak Mei 1909 1910 een provinciale bijdrage van 10% toe te staan in de kosten van een vakcursus voor het schoenmakers bedrijf, mits door het rijk en de gemeente insgelijks bijdragen worden verleend, opvolgend ten bedrage van minstens 50% en 10% in de kosten van dien cursus. Verzonden aan de zes afdeelingen. 2o. a. Adres van J. W. van Marle om een provinciale bijdrage in de kosten van aanleg van een stoomtramweg van Breda naar Zevenbergen en naar Geer- truidenberg met een zijtak van Made naar Drimmelen. b. Adressen van de gemeenten Breda, Zevenbergen. Terheiden en Made c. s tot ondersteuning dezer aanvraag. Aangehouden tot na uitspraak van den Hoogen Raad in zake het Weggeld. De volgende zitting is bepaald op hedenmiddag 3 uur, als wanneer aan de orde is, de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten- Stoomweverijen voorheen lirma G. van Besouw J Bzn. te Goirle. Doelhet fabriceeren van geweven goederen, het handeldrijven in die goe deren en hunne grondstoffen, zoomede het verrichten van al die handelingen welke aan deze bedrijven verwant zijn Duur: tot 31 Juni 1940- Kapitaal f500,000 verdeeld in 500 aandeelen van f 1000, waarvan 275 zijn geplaatst en en volgestort. Het bestuur der vennoot schap wordt gevoerd door een directie, bestaande uit 1 of 2 leden, onder toe zicht van een raad van commissarissen, bestaande uit minstens 3 en hoogstens 5 leden. Voor de eerste maal zijn benoemd tot leden der directie de heeren J. B. M. van Besouw en P. M. van Besouw, en tot commissarissen de heeren G. van van Besouw, particulier, te Goirle, J. 1 van Dun, particulier, te Jette Saint-Pierre en J. van den Heuvel industrieel, te Loonopzand. Meisjes Patronaten. Aan de eerw. geestelijkheid van het Bisdom s-Bosch is een circurlaire gezon den om de oprichting van meisjes-patro naten te bepleiten. Wij ontleenen er het volgende aan Veel ontbreekt er aan de opvoeding der vrouwelijke jeugd. Dit is waar in hooge maten in alle groote parochiën, maar het is ook waar, zij het dan ook in mindere mate, in kleinere parochiën. Kent zelfs de Herder der kleinste paro chie niet eenige huisgezinnen, in welke de meisjes allerminst bekwaam worden voor hare toekomstige gewichtige roe ping Menig meisje is reeds spoedig na de eerste H. Communie verplicht werk te verrichten, dat haar geen gelegenheid biedt, om zich te bekwamen in die za ken, welke zij in haar volgend leven hoognoodig heeft. En wanneer het meis je ook al eenigen tijd in den huiselijken kring kan doorbrengen, wie telt de moe ders, geheel onbekwaam als huisvrouw en als moeder? Wie ziet niet met be traande oogen het misbruik schrikbarend toenemen, dat de meisjes zooeven aan geduid in de vrije natuur loopen, om deugd, eer en toekomst te verliezen, ter wijl ze nog kinderen heeten De bestaande huisgezinnen met onge schikte vrouwen en moeders vertoonen ons zoo menig dieptreurig tafereel, dat wij huiveren bij de gedachte, dat dit in omvang en aantal nog erger zal worden. Geen wonder dan, dat deze gewichtige zaak de zorg van onzen doorluchtigen Kerkvoogd in hooge mate wekt en dat Z. D .H- allen, die het goed meenen met het tijdelijk en eeuwig geluk van den mensch en met het welzijn der maat schappij, ook op dit punt tot werken aan spoort. (Vastenmandement 21 Febr. 1905) Maar, zoo zal U.Z.E. vragen, hoe kan ik in deze werkzaam zijn In bijna alle parochiën zijn bizondere scholen van Eerw. Zusters en deze Zusters van liefde zijn gaarne bereid de behulpzame hand te bieden, want geen liefdewerk is haar vreemd en de Eerw. Oversten der Moederhuizen beseffen steeds meer en meer het nut en de nood zakelijkheid van meisjes-patronaten. Wellicht wt/pt men opMaar ik heb niet het voorrecht eener Zusterschool. Is dit gemis - niet aan te vullen In Helmond en Vught bijv bestaan meisjespatronaten, die door leekea be stuurd worden. Zijn in. uwe parochie ook niet een paar vrouwen of meisje», die dit lieflBewerk gratis of voorin kleine vergoeding willen verrichten? Wij gelooven niet, dat er in ons ge zegend bisdom é?ne parochie is, waarin dit gebrek bestaat. Op 3 November wordt te 's-Bosch een vergadering belegd, om het beoogde doel te bereiken. BAARDWIJK. In eene weide iu den Buitenpolder, onder ander vee, loopt sedert eenige weken een beertje van een andereu eigenaar dat men niet tehuis weet te wijzen. Hoe vreemd toch dat er uiemaud naar om komt zien. Misschien geeft deze mededeeling .vel aanleiding at de rechtmatige eigenaar komt opdagen. De eigenaar der weide begint het moei te worden om dat dier nog langer den kost te geven. NIEÜWKUIJK. Aan de verlofgangers H. Dekkers en Berkelroans die op 5 Oc tober j.l. onvrijwillig hadden veizuimd voor herhalingsoefeningen der landweer onder de wapenen te komen, is door den Minister van Oorlog welwillend toegestaan hunne verplichte oefeningen alsnog te vervuil m, zonder dat voor het verzuim eenige ilraf zal worden opgelegd. Bij beschikking van hare Majesteit de Koningin i* aan deze gemeente voor het jnar 1909 dispensatie verleend van het bepaalde in art. 48 sub 4o. der Lager On derwijswet zoodat deze gemeente in het g< - not blijft der rijksbijdrage in de jaarwedde der onderwijzers aan de openbare lageie school alhier. A.s. Maandag neemt de cursus in de nuttige handwerken bij de Eerwaarde Zus ters alhier wederom een aanvang. Moge door velen van daze nuttige les en voor de vrouwelijke jeugd een drnk gebruik wor den gemaakt. HAARSTEEG, 26 OH. Openbare raads vergadering op Woensdag 28 October ter gewone plaats des voormiddags te elf uur. Verslag volgend uinmer. VLIJMEN, 27 Oct. Met ingang van 1 Nov. wordt de heer A. Arend», kommi-.-s le klas van Oirschot naar hier verplaatst. Dat er in onze gemeente ook nog al roofgedierte huist kan blijken uit hel. feil dat op het erf van den landbouwer R. v. Hel voort iu een paar weken reeds een ses- tal bunzings zijn gevangen. In de atoomkoekfabriek ,/De Hoop' van de firma "Wed. Van de Ven-Hendrick is dezer dagen eeue verandering tot stam gekomen, welke ook veilig eene verbeterin mag genoemd worden. De ouderwetsch petroleumlampen zijn verdrongen door ele< trische lichtbronnen, zoodat nu de fabrie ook wat de verlichting betrtft aan de h; giënische eischen van den tegenwoordig*

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 11