Nummer 85 Zondag 25 October 1908. 81e Jaargang Tweede Blad. GemeentBiaadsveigadering, 3 lit. er l 08. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. Balkanstaten. Reclame. BINNENLAND. JWÜ met rol. itend en ïme— jes. 'LI£ Bedorven maag. Herstelde maag LOONOPZAND. ?ryzen. De nieuwe minister van Marine die Frankrijk thans weer krijgt i« gisteren door den president der republiek officieel benoemd. De heer Picard is 64 jaar en als een werkzaam ingenieur, schrijver van verschil lende werken, «eer bekend. In de politiek is hij nooit op den voorgrond getreden. 65 ct. De derde zoon van keizer Wilhelm is thans ook getrouwd. Gistermiddag te halt 5 werd in de Kürfürsten-zaal van het kouiaklijk slot het burgerlijke huwelijk vol trokken van prins August Wilhelm van Pruisen en princes Alexandra Victorie van Hnlstein-Glücksburg in tegenwoordigheid van de naaste verwanten van het bruidspaar. Daarop volgde de plechtige inzegening van het huwelijk in de Slotkapel, onder deelne ming van een groot aantal daartoe uitgenoo- digde gasten. Ook de leden van het Corps diplomati que boden op de ontvangst na het kerkelijk huwelijk hun gelukwenschen aan. Aan dei feestmaal, dat daarop volgde dronk de keizer op het geluk van het jonge paar waarbij hij hun eraan herinnerde dat het le ven beteekent arbeid, iets verrichten voor Vaderland en Volk. Zeppelin. heeft met zijn ballon een kleine proeftocht gemaakt die zeer bevredigend is afgeloopen Spoedig zijn weer grootere reizen te wachten. Oost-Roemelië te koopen Turkije doet af stand van de schatting wegens Oost-Roe- meliëde Bulgaren verbinden zich hun landgenooten in Macedonië kalm te houden. Bulgarije zou in ruil voor de Turksche con cessies Turkije een aanvallend en verdedi gend verbond voorstellen. In politieke kringen te Sofia gelooft men, dat die onderhande lingen zullen slagen. Servië en Montenegro. De straatbetoogingen in Belgrado hebben opgehouden. Dit geruststellend bericht kon den we nog in een gedeelte onzer vorige oplaag opnemen. Juist heeft ook de Ser vische minister van buitenlandsche zaken, die in Berlijn is aangekomen, verklaard, dat het gevaar voor een oorlog nu wel geweken is. Servië hoopt nu op de conferentie zijn eiichen ingewilligd te krijgen. Mocht dat echter niet het geval zijn, dan zullen de Serviërs liever met het zwaard in de hand alles op het spel zetten. Iu Montenegro heeft de storm zich nog niet gelegd. Zelfs de vrouwen zijn in de hoofdstad van het land der Zwarte Bergen aan het betoogen geslagen en roepen Oorlog aan Oostenrijk 1 Maar in Antivari schijnt het nu wel rustig, en de wacht voor iet Oostenrijksche consulaat is er inge- trokkeu. moot# weder len. len. S7cM. ardag- idelaar De berichten over liet voorgenomen huwe lijk van mej. Elkins met den hei log dsr Abruzzen luiden nu weer zoo beslist mo gelijk. Het huwelijk zal doorgaan en mej. Elkin9, die katholiek wordt, zal met den prins in den echt worden verbonden te Bal timore. Kardinaal Gibbons zal liet huwelijk inzegenen. De Kouin- van Italië zal zich bij de plechtigheid doen vertegenwuoruigen door den prins van Turijn Ook wordt g< meld, dat de prins door een kruiser uit de Vereenigde Sta tan naar het vaderland zal worden teruggebracht, welk schip dan begeleid wordt door andere Ilali- aansche kruisers, de Fieramosca en de Etruria. het en. nz. en. Dank zij Diederik zijo de Pink Pillen heeft de heer slechte maag genezen. Hij er des te gelukkiger om, daar hij gedurende twee jaar verschillende geneesmiddelen zon der goeden uitsUg had aangewend. De heer Diederik, die een fruitwinkel houdt, woont te Rotterdam. Oppert 118. De onderhandelingeu in O o 8 t e n. Zooais we wel vermoed hebben, berustte 4 het bericht van deNew-YorkHerald dat de onderhandelingen tusschen Turkije en Oostenrijk waren afgebroken, niet op deugdelijke gronden. Integendeel, in alle berichten is sprake van een goede voort gang der onderhandelingen. Volgens de Neue Freie Presse verluidt in wel ingelichte diplomatieke kringen te Weenen, dat bereids de grondslag voor een overeen komst is gevonden. Turkije zou zich geneigc betoonen de annexatie van Bosnië en de Herzegowina te erkennen. Welke compen ■atie Oostenrijk-Hongarije daarvoor biedt, ia nog het onderwerp der onderhandelingen tusschen Constantinopel en Weenen. De ge dachte, dat Oostenrijk een soort waarborg voor de onschendbaarheid van Turksch grondgebied op den Balkan, in het bijzon der in het Saudjak Novi-Bazar, geven zou, wordt nader overwogen. Het Weenscbe kabinet staat bij de onderhandelingen met de Turksche regeering in nauwste voeling met het Berlijnsche ministerie van buiten landsche zaken. In de commissie van buitenlandsche za ken, te Boedapest bijeen, verklaarde baron Aerenthal bovendien, dat Oostenrijk-Hon garije op het oogenblik onderhandelt met Turkije o/er Bosnië en de Herzegowina eA de ontruiming van het Sandjak Novi-Bazar. Deze onderhandelingen duren voort. Ook tusschen Turkije en Bulgarije staan thans de officieele onderhandelingen voor de deur, nadat door Jong-Turken en Bnl- gaarsche vredesmannen de weg daarvoor gebaand is. Men ontkent natuarlijk ook hier niet, dat er heel wat moeielijkheden bij die ouderhandelingen zullen op te lossen zijn. Naar verluidt, zou Bulgarije eischen, dat van beide kanten wordt opgehoudeu met de krijgstoerustingen, voor de onderhandelingen beginnen, en zou het programma voor de onderhandelingen het volgende zijn Erken ning van de Bnlgaarsche onafhankelijkheid het recht van Bulgarije de spoorwegen in De heer Diederik. Photo Roemer, Rotterdam. „Ik ben, schrijft hij, door de Pink Pillen genezen van maagpijnen en ingewandsonge steldheid, die ik reeds als ongeneesbaar was gaan beschouwen, want tot op den dag dat ik de Pink Piller. heb genomen, hadden alle geneesmiddelen, die ik te voren had gebruikt niets op mij uitgewerkt. Na de Pink Pillen te hebben genomen, heb ik eeD uitmuntende gezondheid genoten die sedert steeds is goed gebleven. De Piuk Pillen herstellen slechte magen. Zij geven aan de maag de kracht haar ver- teringswerk te verrichten. De maag werkt om de spijzen te vermalen, dooreen te men gen en te verteeren. Zij moet het maagsap afscheiden en een soort van brouwing vai het voedsel uitvoeren. Indien de maag verzwakt is doet zij niets of bijna niets van dat alles. Men verteert zijn voedsel slecht, men lijdt zware pijn en men trekt niet het minste voor.leel van zijn voedsel. De Pink Pillen geven aan de maag de kracht haar verteriugswerk te verrichten daar tij het bloed dat op zijn omloop door alle organeH, alles op zijn weg versterkt, zuiveren en verrijken. De Pink Pillen zijn, door haie werking op het bloed en het zenuwstelsel, onovertroffen tegen bloedar moede, bleekzucht, algemeene zwakte, ve - schietende pijnen, zenuwuiiputtirg, zenuw zwakte. Verkrijgbaar bij Suabilié, Hoofddepot houder voor Nederland, 7 Groote Markt le Rotterdam. Voor 's Bosch en on: streken bij de firma v. D. DRIES, Vischmarkt, Apot heek 's-Boscb firma LAMERS INDE MANS, en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 d» doos, f 9per 6 'dooz^n. Wijziging Militie wet. Het wetsontwerp tot wijziging der militiewet, dat thans bij de Tw. ede Ka mer in behandeling is, ligt ongetwijfeld in de lijn van ons program verminde ring van persoonlijke en finantieele lasten, natuurlijk zonder dat daaronder de belangen der defensie gevaar loopen. De heer Borgesius noemde gisteren dc quintessens van het ontwerp beper king van den diensttijd bij het blijvend gedeelte. Deze diensttijd zal inderdaad bij de onbereden wapens van vier op twee mianden worden gebracht, wat zeker een niet onbeduidende verlichting geeft. Maar d't is niet het eenige voordeel. Want bovendien wordt niet alleen de duur der herhalings-oefeningen verkort, die voortaan tot negen weken kunnen worden teruggebracht, maar, gelijk de minister van Binnenlandsche Zaken te recht deed opmerken, door aanneming van het ontwerp zal het groote bezwaar vervallen, dat zij, die eerst naar huis werden gezonden, later weer voor het biijvend gedeelte moeten opkomen. De ondervanging van dit bezwaar is inderdaad van zeer groote beteekenis. Men klaagde daartegenover wel over een langen eersten oefeningstijd, maar ten eerste wordt de geheele duur van den dienst niet onbelangrijk verminderd, en ten andere is het toch zeker geriefe lijker zijn tijd in eens te kunnen uitdienen, dan na een korteren diensttijd later weer voor geruimen tijd aan zijn dagelijksche bezigheden te worden onttrokken. De oppositie tegen dit ontwerp, dat voorts een besparing geeft van meer dan vijf ton, maakt dan ook den indruk van sterke overdrijving. Natuurlijk zijn er eenige bezwaren aan te voeren, en het ernstigste is misschien dat van den heer Van Vlijmen, dat men steeds weer de infanterie als »proef- konijn* moet gebruiken. Het wordt tijd, dat men eindelijk tot een algemeene en definitieve regeling komt, waaraan niet telkens weer ver anderd behoeft te worden. Maar van zulk een regeling is het aanhangige ontwerp zeer waarschijnlijk de inleiding; de regeering rekent er blijkbaar op, dat de »proef« slagen zal, en zich zal kunnen bestendigen. In elk geval overtreffen de voordeelen verre de »nadeelen«, al werden deze laatste nog zoo breed door de bestrijders en met name door den veel sprekenden, heet gebakerden afgevaardigde van Leeu warden, uitgemeten. Het wetsontwerp is met 62 tegen 12 stemmen aangenomen. Brusselsebe tentoonstelling. Het N. v. d. D. meldt, dat op de ver gadering, 26 dezer in Krasnapolsky te Amsterdam te houden, naast delndustrie- vereenigingen ook de land- en tuinbouw organisaties zullen vertegenwoordigd zijn, terwijl enkele bekende voormannen op agrarisch gebied het woord zullen voeren. Verschillende Tweede Kamerleden geven reeds nu te kennen, dat zij gaarne aan een subsidie van 2 ton voor deel neming van Nederland hun stem zullen verleenen, zoodat verwacht kan worden, dat als een aanvraag om subsidie van die grootte wordt ingediend, de Tweede Kamer niet zal weiger en- Verder stelt men zich voor, als resul taat van bovengenoemde vergadering, dat unaniem zal worden besloten tot het aanvragen van dit subsidie. Personentarlef S S. Naar de Pr. Gr. Ct. verneemt, bestaat het plan, binnenkort het personentarief op de Staatsspoor te herzien. Het heet, dat naar Duitsch voorbeeld de retourbiljetten zullen worden afge schaft, behalve voor het buurtverkeer. Internationaal verkeer. Het internationaal verkeer wordt nog maar steeds sneller, practischer en luxe- rieuzer ingericht. Wie had kort geleden nog gedacht zich in een bttrekkelijk minimum van tijd van Parijs en Londen naar China en Japan te verplaatsen f Dit is thans mogelijk. In slechts 17 dagen van Londen en Parijs naar Tsuruga, Jo- kohama en Tokio (Japan), alsmede van Londen naar Ostende, Parijs, Luik,Berlijn, Warschau, Moscou en Peking (China) in slechts 12 dagen. Voor deze genoemde trajecten zijn de Transsiberische treinen van de Slaapwagen-Maatschappij samen gesteld uit rijtuigen der eerste en tweede klasse van het allernieuwste model. Deze rijtuigen bevatten o.a. afdeelingen voor twee, drie en vier personen. Het perso neel, dat de Transsiberische treinen be geleidt, spreekt vier talen, n.l Russisch, Duitsch, Engelsch en Fransch. Op het Chineesche traject spreken de bedienden Chineesch en Russisch. De wagens zijn zeer sierlijk en smaakvol ingericht, als mede voorzien van een bibliotheek en geïllustreerde bladen, journalen en tijd schriften en verder van verschillende spelen, zooals domino, schaak, dam, roulette euz. De bagagewagens bevatten een net ingerichte badkamer met douche. Het personeel op deze treinen bestaat uit conducteurs, bedienden en zieken verplegers. De reiskosten bedragen le klasse 1267 francs van Londen naar Tsuruga en 1262 francs van Parijs naar Tsuruga. De havenplaats van Tsuruga is ongeveer elf uur sporens verwijderd van Jokohama. Nederland en Venezuela. 28 Sept. verlieten de oorlogsschepen »Heemskerck«, >Friesland« en sGelder- land* de haven van Curagao Het eerste zette koers naar het Oosten, het tweede naar het Westen en het derde naar het Zuiden. Laatstgemelde bodem verlichtte in den nacht meer dan eens de kusten van het eiland met zijn zoeklicht en wis selde seinen met den wal. De Gelderland1 keerde Dinsdag morgen in de haven terug. De Curagaosche bladen zijn niet zoo heel erg te spreken over de lankmoedig heid van Nederland ten opzichte van Venezuela. Zoo schrijft >de Vrijmoedige* o. m. Slechts voor wapengeweld, voor dwang middelen, b. v. door eene blokkade die hemzelven en zijn volk van hun bedoeling beter in het licht te stellen, kom ik nog oven op eene afgedane zaak terag. Wat heb ik toch gednan om een storm te verwekken of Leiden in lust was? Ik wierp eenvoudig het idéé op, de kermis te brengen op de eerste dagen der week, ti u le om een betere inleiding te hebben 2«. tot gemuk van alle neringdoenden3o ter bevordering van het vreemdelingenverkeer4e ten bate der vreemde families di« dienstboden uit onzo gemeente in betrekking hebben en ten genoege der ouders zelve die hunne kfnderen gemak kelijker ontvangen 5» ten gerieve zelfs van hen die voor zaken willen gaan reizen en schier nergens op de laats'e dagen der week geherbergd worden. Ik meende dan alleen dit denkbeeld in een voorstel te belichamen als mij door bijval duidelijk werd dat ik had goed gezien. Nu die approbatie evenwel uitbleef, was ik afgezien van verder pogen. Ziedaar het bloote feit. Waarom nn die geweldige adresbeweging? De onderBcheideue bonden en corporaties kannen gerust zijn, ik zal nooit beproeven in onze gemeente moderne gebruiken ingang te doen vinden Ik riep ook niet de kermis in het leven, doch nu zij er is, mag ik nu niet als lid van den raad het initiatief nemen cn trachten die kermis meer passend to maken voor allen en door meerder bezopk van vreem delingen meer winstgevend voor herbergiers en koffiehnishouders, die toch ook hunne be lastingpenuingen en vergunningsrecht hebben te voldoen. Een locaal belang behoeft maar plaatselijk behandeld en daarom spreek ik er slecht over onmacht overtuigen, zal hij wijken en het dit lokaal en gebruik er niet voor de groote 1 dagbladen bij wijze van groote trom. Alij wordt aangewreven, dat ik zou zijn tegen het welbegrepen belang van den werkman. Maar is dan voor dezen eene gebroken week niet beter dan twae gebroken weken? Dit zijn hoofd buigen. Geen geschiktere gelegen heid er toe voor Nederland dan nu, dat alle beschaafde naties inzake zijn geschil met Castro's land op zijne hand zijn. Het is Nederland nu gemakkelijk, om dien stijfkoppigen president ad oculos te bewijzen, dat Nederland niet, zooals men in Venezuela pleegt te spotten, slechts een oorlogsschip bezit, dat telkens als het dat land moet bezoeken, anders wordt genoemd, maar over de noodige scheepsmacht beschikt, om zijne eer en geen losse woorden, maar spreek ik bij eigen ondervinding, nog bij de jongste kermis op gedaan, doch wat meer zegt, spreek ik bij monde vau een der voornaamste Stoomschoen- fahrikanten van Kaatsheuvel. Daarbij een borrel op Vrijdag of Zaterdag zal wel niet zooveel onschuldiger zijn dan dezelfde hoeveel heid op Maandag genomen. Eu komen nu, na eene drit.daagsche feestvreugde niet velen op Zondag, éden kermisdag met minder goede waardigheid te doen eerbiedigen als zij gesteltenis ter kerke? Maar genoeg, mijnheer de Voorzitter, in dergelijke zaken kan men vau opinie verschillen. Maar waarom wordt mij zoo liefdeloos de bedoeling toegedicht de kermis te willen verlengen? Tegen deze onware beschuldiging moet ik nit alle macht protesteeren of heb ik niet gezegd dat de kermis Woensdagavond uit moet zijn dut als het geestelijk gezag en wereldlijk gezag hand aan hand zonden gaan, als de invloedrijke r schoenfabrikanten en de weldenkende burgerij machtsgebruik zijne geschillen met Vene- I autoriteiten in deze steunden, ook hier even zuela op een duurzamen voet te veref-1 goed als elders deze oplossing pen voldongen fenen en zoodanige schikkingen te ver- feit was. krijgen, dat deze kolonie niet langer I Fen slotte, mijnheer do Voorzitter spijt het blootgesteld zal zijn aan den willekeur of mij de opmerking te moeten maken dat too n p i -it i voorbarige adresbeweging doodecd is voor elk de luimen de machthebbers in Venezuela. je nomen initiatief in de toekomst dat zij on geschonden worden, en om zijne onder danen in den vreemde te beschermen en te verdedigen tegen willekeurige handelingen van satrapen en despoten, die tot veler ongeluk soms erin slagen, het gezag in handen te krijgen. Nu is het zaak voor Nederland, om door een flink machtsvertoon en desnoods door Voor deze kolonie is de wijze van optreden van Nederland eene quaestie geworden van leven of dood. Nederland heeft het vonnis te strijken I De Constitucional (Castro's orgaan van 8 Sept. heeft een politieke spotprent gevraagd pressie eu dwang uitoefent op u, mijnheer do Voorzitter en op de zelfstandig heid van den raad zelve en heeft het mij ten zeerste vei wonderd dat de bestuursleden van de Panln8vereeniging, die tevens lid van den raad zijn, zoo goedkoop hunne laatste qnaliteit door de eerste verslaan. En hiermede mijn heer de Voorzitter, heb ik eenigszinsuitgewerkt op het geschil tusschen Venezuela eener- mijne zienswijze omtrent de door mij bedoelde P J lU8St"tu ytu«uwat, kemueverplaatsing toegelicht, eene zienswijze en de Vereenigde btaten en Nederland 1 die ik niet uitsluitend deel maar inderdaad als anderzijds. In een weegschaal ligt links regel geldt in alle naburige gemeenten tot ge- de zaak van Venezuela, voorgesteld door noegen en iu het welbegrepen belang belang twee dikke boeken met de titels Razon (Rede) en Derecho (Recht)en het ge wicht in die schaal is zoo zwaar, dat de andere, waarin Jonathan met een kanon, een pantsei schip en een zak met dollars zit en de zwaarlijvige heer de Reus mits gaders een kruik Schiedam hangt er| omhoog van gaat. harer respectieve inwoners en waarmede èn de St. Paulusgilden èn de onderscheidene Bonden dier plaatsen zich best kunnen vereenigen. En mocht ooit uit den boezem onzer gemeente een drang tot kermiswijziging, zonder ver longing, opgaan, dan zal, zoolang ik raadslid ben, die galm bij mij weerklank vinden. De Voorzitter. Wenscht n, mijnheer de Bresser, van antwoord te dienen. De heer De Bresser Het bestuur der St. Onder de prent staat een aanhaling Paulusvereeuiging, waarvan ik ook lid ben, uit het hoofdartikel van de Constitucional meende dat het op haar weg lag en ik meende van 1 Sept., luidende: De dwaling van en meen het nog, dat het in het belang van 4 I J o i f, .Juf e\ a IrAMmin Kliifr raaa I a de sterken is, dat zij de kracht van hun de gemeente is, dat de kermis blijft zooals ze nu is vastgesteld. Wij hadden het genoeg gewikt en gewogen alvorenB wij er toe zijn overgegaan. Meer zal ik hier niet zeggen. De heer v. d. Heuvel. Bij mij hebben er geen andere beweegredenon voorgezeten dan groote macht en gezag dat de machtigste!^ -ft-» smaldeelen en legers eer wereld er door j overige leden in goede aarde wasgevalleD, tegenstanders naar het stoffelijke afme ten. Er zijn moreele omstandigheden in bepaalde oogenblikken van het leven van onafhankelijke volken, met zulk een verstrooid kunnen worden". voorgesteld. Toen ik zag dat dit niet het geval was ging ik er niet verdtr op in. Overigens betreur ik .het dat men als lid van den raad, door zoo'a adresbeweging, het zwijgen wordt opgelegd. Wij zitten hier toch om de belangen van de gemeente voor te Btaan en niet om ja en amen te zeggen. Er heeft bij mijn niets kwaads voorgezeten ik trachtte, Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 20 October, des morgens ten half omdat ik het meende, betore toestanden te tien uur. krijgen Vóoizitter de Edelachtbare heer Van Besouw. De heer de Bresser. Vroeger is hot geweest Te ongeveer 9.50 uur opent de Voorzitter zooala u zou willen voorstellen. Er is daarna de vergadering; aanwezig de heeren Teulings, verandering gekomen en het is gebleken Heeselmans, M. v. Beurden, De Bresser. Elias, T. d. Heuvel, Lombarts, Yan Kuijk, Verhagen, Dallen en Versterafwezig de heeren Rijken en Van Dortmond. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goekgekeurd en vastgesteld. I)e heer v. d. Heuvel. Mijnheer de Voorzitter. Mag ik, naar aanleiding der verschillende adressen, een vorige vergadering iDgekomen even het woord? Niet bij wijze van amendehonorable, want dit veronderstelt het bewustzijn van schuld, maar alleen om de eerlijkheid mijner 1 dat het beter is. Men wns er over tevreden. Wij meenden daarom dat het onze plicht was om zoo op te treden. De heer v. d. Heuvel. De vereenigingen zijn veel te hard van stal geloopen zij had den zich daar niet zoo spoedig mede moeten bemoeien. Wij zitten bier toch niet om op onze ooren te slapen. De beer de Bresser. Ik zal er niet verder meer over uitwijden. Aan de orde 1. Vaststelling begrooting 1909. De Voorzitter. Het woord is aan den rap porteur vau de commissie tot onderzoek der begrooting. De heer êe Bresser. Daar de commissie

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5