Nummer 87 Zondag 1 November 1908. 31e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteiaadsveigaüering. 1 1 ül Vakcursus te Drunen. ooi DRUNEN. HEDIKHUIJZEN. VLIJMEN. In ons vorig nummer zeiden we breed- Ijj voerig terug te komen op de subsidie aanvrage voor een vakcursus te Drunen. Wij meenen goed te doen de stuk ken, die tusschen het bestuur der Hanze te Drunen en Gedeputeerde Staten zijn gewisseld, hieronder te publiceeren. De memorie van Toelichting tot het verzoek der Hanze te Drunen om een subsidie van f 330, uit de provinciale kas luidt aldus Ofschoon een groot gedeelte der bevol king van Drunen in de schoenindustrie zijn bestaan moet vinden, is hier evenwel noch voor patroon noch voor werkman geschikte gelegenheid om zich in het schoenmakersvak te bekwamen. Daarom heeft het bestuur der Hanze besloten om, gesteund door subsidie van het rijk, de provincie en de gemeente een schoen makers-cursus op te richten voor de schoenmakersknechts en bovendien een teeken en snijcursus voor hen, die zich later als patroon willen vestigen of als directeur of meesterknecht in eene fa briek willen optreden. Door oprichting van genoemden cursus zal verkregen worden lo. dat de jongelieden in korter en tijd het schoenmakersvak zullen le er en. De knechts werken hier meest allen thuis. Sommige hunner nemen een of hoogstens twee leerjongens van dertien ol veertien jaren, die onder hun toezicht en hunne leiding van het vak moeten aanleeren. Gedurende de eerste twee jaren leeren zij weinig, worden zelfs meer malen gebruikt om boodschappen te doen of om een of ander huiswerk te verrichten. Dewijl die knechts dag aan dag hard en aanhoudend moeten werken om een tamelijk weekloon te verdienen, hebben zij van zelf weinig tijd om zich met hunne leerlingen veel te bemoeien. Daaruit volgt van zelf, dat het lang duurt alvorens zij hun vak kennen en op 19 a 20 jarigen leeftijd nog slechts half volslagen werklieden zijn. Wanneer zij echter den op te richten cursus zullen volgen en de leeraar zich uitsluitend met de leer lingen kan bezighouden, zullen zij, vol gens het oordeel van deskundigen, na een driejarigen cursus als volslagen werk man kunnen optreden. Alsdan zal, na proef van bekwaamheid te hebben afge legd, hun een diploma worden uitgereikt als bewijs, dat zij den cursus met goed succes gevolgd hebben. 2o. dat zij beter hun vak zullen aan leeren. Diegenen, die leerlingen ter opleiding aannemen, zijn niet altijd de beste vak mannen, integendeel, zeer dikwijls bezit ten zij slechts zeer middelmatige bekwaam heid het gebeurt daarom niet zelden, dat een leerjongen later een slecht vak man blijft, omdat hij een slechte leer meester gehad heeft. Komt de genoemde vakcursus tot stand, dan zullen alle pogingen worden aangewend om de bekwaamste leeraars te bekomen. Daartoe is voorzeker een goed salaris eene eerste vereischte. Cursus. De cursus zal aanvangen op 1 Mei 1909, omdat te Drunen het schooljaar der lagere school op 30 April eindigt en de kinderen alsdan na aan de school plicht voldaan te hebben, onmiddelijk den vakcursus kunnen beginnen. De cursus zal gegeven worden op al de dagen des jaars, uitgezonderd de Zon- en Feestdagen, alsmede nog enkele dagen, waarop volgens plaatselijk gebruik niet gewerkt wordt, als zijnde de kermis dagen- Minstens acht uren per dag zal onder leiding van twee leeraren practisch onderricht in het maken van schoenen gegeven worden. Bovendien zal dage lijks door den eersten onderwijzer ge durende één uur onderricht worden ge geven in teekenen en snijden van schoe nen, vooral voor hen, die zich later als patroon willen vestigen of als directeur eener fabriek willen optreden. Het zal zijn een driejarige cursus met 24 leer lingen en zoo worden ingericht, dat telken jare 8 leerlingen den cursus op 1 Mei kunnen beginnen. Leeraren. Aan den cursus zullen noodzakelijk twee leeraren moeten verbonden zijn, omdat volgens oordeel van deskundigen, een leeraar aan niet meer dan 12 leer lingen voldoend onderricht kan geven. De 1ste onderwijzer moet niet alleen een bekwaam schoenmaker wezen, maar ook moet hij ervaren zijn in het teekenen, maken van patronen en snijden van le der om zijne leerlingen tot patroon ol directeur eener fabriek te kunnen op leiden. De 2de Onderwijzer of leeraar behoeft alleen te zijn een uitstekend schoenma ker, in staat om zijne leerlingen in een tijd van drie jaren tot bekwame schoen makersknechts te vormen. Omdat de lste onderwijzer dagelijks één uur meer onderricht moet geven dan de 2de en meer kundigheden moet bezitten om zijne leerlingen tot grootere vakkennis en bekwaamheid op te leiden, komt hem ook een hooger salaris toe. Materialen en leermiddelen. Deze post van 600 gulden dient tot aanschaffing van leder, dat de leerlingen in den loop des jaars verbruiken. De schoenen, welke daarvan geproduceerd worden, zullen ten bate van den cursus verkocht worden. De opbrengst is be groot op 700 gulden. Deze post is moeilijk te bepalen Zeer waarschijnlijk zal, wat in het eerste leerjaar geprodu ceerd wordt, de kosten der grondstoffen niet opbrengen. Bovendien blijven die schoenen het werk van leerlingen en derhalve van minder waarde. Uitkeering van bijdragen. Het is billijk, dat He leerlingen, vooral in het derde leerjaar, eene wekelijksche vergpeding ontvangen voor de gemaakte schoenen. lo. omdat, zooals uit de begrooting blijkt, de opbrengst der gemaakte schoe nen ten goede komt aan den cursus 2o. omdat wegens de lage loonen de meeste ouders de verdiensten hunner kinderen niet kunnen missen 3o. omdat ook bij de tot heden ge volgde leermethode zeker van af het 3de en 4de leerjaar reeds eenig loon voor de gemaakte schoenen werd toegekend. Wij willen deze toelichting aang^nde den op te richten cursus en de voor naamste posten der begrooting besluiten met een citaat uit de >Revue Mensuelle du Bureau Central de Statistique de Pays- llas (zie de Echo van het Zuiden van Zondag 26 April 1908 Tweede Blad.) Waalwijk en Omstreken. >Met het »leerlingswezen blijft het treurig gesteld, xInrichtingen voor vakonderwijs bestaan tniet- De wijze waarop Jongelieden in »het schoenmakersvak werden opgeleid, s is dan ook van dien aard, dat gezellen >op 19 a 20 jarigen leeftijd nog slechts »halfvolslagen werkkrachten zijn. Begrooting voor de op te richten vak cursus voor het schoenmakersbedrijf te 1 )runen. INKOMSTEN. Subsidie van het Rijk Idem van de Provincie Idem van de Gemeente Schoolgelden Opbrengst van voorwerpen Bijdragen van particulieren en Vereeniging f 1500. f 330. f 300. f 120. f 700. f 50. Totaal f 3000. UITGAVEN. Twee onderwijzers lste f750. 2 de f 600. Locaalhuur f250- Vuur en licht f 50. Onderhoud gereedschappen enz. f 75. Materialen en leermiddelen f600. Uit te keeren bijdragen f 600. Onvoorziene uitgaven en admini stratiekosten f 75. Totaal f 3000. Het antwoord, door Gedeputeerden op dit stuk gegeven is gunstig. Het luidt als volgt Deze subsidie-aanvraag betreft een nieuwen vorm van ambachtsonderwijs, en daarom hebben wij, het groote belang van goed vakonderwijs voor onze nijvere provincie ten zeerste beseffende, haar met veel aandacht overwogen. De voorgestelde cursus zal eigenlijk worden eene vakschool, een plattelands ambachtsschool, waarin men zich voor stelt goede ambachtslieden te vormen voor den in de betrokken gemeente over heerschenden tak van nijverheid. De op leiding der jeugdige werklieden zal op geheel andere wijze geschieden dan te genwoordig. Van meet af zal zij gericht zijn op de vorming van bekwame werk lieden, en de leerlingen zullen niet, zooals tegenwoordig dikwijls het geval is, een deel van hun besten leertijd verloren zien gaan doordat hunne patroons hen ook gebruiken voor bezigheden, die niet tot hunne vorming als vaklieden bijdragen. Zeer zeker zullen dusdanige instellin gen veel nut stichten, indien zij werke lijk slagen in de vorming van een kern van bekwame werklieden, die de gewes telijke industrie hare concurentiekracht moeten geven. Gevraagd moet echter worden, of de uitkomst van het leerstelsel aan de ver wachting zal beantwoorden, en zoo ja, of de noodige geldelijke bijdragen voor de provincie op den duur niet te groot zullen worden. Het antwoord op de eerste vraag kan naar onze meening slechts door een goede proefneming gegeven worden en dat op de tweede vraag wordt voor een goed deel beheerscht door de mate, waarop het Rijk met zijne bijdrage zal voorgaan. In het onderhavige geval zal het rijk 50 pCt. in de uitgaven subsidieëeren, terwijl 10 pCt. van de provincie wordt gevraagd en de gemeente eveneens 10 pCt. voor hare rekening zal nemen. Deze verhoudingen komen ons billijk voor en zijn als maatstaf wel aannemelijk. Aangezien nu de iegeling van het vakonderwijs in het algemeen in den naasten tijd- voortdurend onze aandacht zal vragen, vooral omdat ook de Re geering deze belangrijke aangelegenheid veelzijdig laat bestudeeren, meenen wij U te moeten voorstellen met de plaat selijke vakschool te Drunen eene proef te nemen en ter verkrijging van nieuwe ondervinding deze gelegenheid, op de in de begrooting der school voorgestelde subsidie-verhoudingen, te moeten be nutten. Wij bedoelen dus geen precedent te stellen voor meerdere dergelijke aan vragen. Hoogstens zouden wij, indien eene tweede soortgelijke gelegenheid zich zou aanbieden, de proef tot twee gemeenten wenschen uit te breiden om meer zeker heid voor de uitkomst te verkrijgen. De ondervinding zal dan leeren, of deze wijze van vakopleiding bevredigende resultaten afwerpt, en de verkregen uit komsten zullen ook bij de regeling der vakopleiding in het algemeen, die bij ons College in studie blijft, kunnen worden benut. 6. Aangehouden adres van de heeren Brok en van der Linden. Wordt besloten het daarheen te laten brengen dat de lesuren gesteld zullen worden evenals overal De Voorzitter zegt dat de lesuren hier zoo zijn gesteld op voorstel van het hoofd omdat lang geleden de avondlessen werden afgeschaft. Verplicht was hij dat echter niet. Wordt goedgevonden in correspondentie te treden om de lesuren te stellen als op andere plaatsen. 7. Adres van de geitenfokvereeniging houdende verzoek om een subsidie van f25 als tegemoetkoming in de kosten voor den aankoop van een Zwitserschen bok. De Voorzitter. Dit verzoek is gedaan naar omleiding van het adres van II. de Wit in een vorig vergadering in behandeling geweest. De heer van Son. Ik zou dat verzoek wel willen steunen. De heer Brok. Ik voel er ook wel wat voor maar ik zou er toch eenige voorwaarden aan willen verbinden De Voorzitter. Ik stel voor f25 subsidie te verleunen en het Dag. Bestuur in overleg met de fokver. eenigiug voorwaarden te laten vast stellen. Wordt goedgevonden. 8. Aangehouden adres van den telegram besteller. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten f0,20 per telegram te betalen. Vaststelling begrooting 1909. De begrooting wordt voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. 10. Vaststelling begrooting algemeen Arm— he8tuur 1909. Wordt vastgesteld in ontvangsten en uitgaaf op een bedrag van f 2763 10. 11 Af— en overschrijving. Wordt besloten machtiging te verleenen om af- - en over te schrijven. Hierna wordt de vergadering gesloten. Openbare vergadering van den gemeente raad op Donderdag 22 October 1908, des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtbare heer G. v. Huiten. Te ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen Stukken, a. Besluit Ged. Staten houdende vaststelling rekening 1907. Brief van den schoolopziener. Uit de voorlezing hiervan blijkt dat bij voor het verleenen van een schoollokaal aan de Commissie voor de vakschool, geen bezwaar heeft. Ale het echter blijkt, dat het voor het ouderwijs hinderlijk is, dan behoadt hij het recht hierop terug te komen. De Voorzitter. Dus bij wijze van proef wordt hot toegestaan. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Schrijven van het bestuur van de Hanze houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie. Verder wordt gevraagd, niet op de voor waarden te zetten dat voor huur van een schoollokaal f250 per jaar moet worden ge geven, wijl anders van de Regeering geen subsidie kan worden verkregen. Aldus zal worden gedaan. 4. Adres Bond Staatspensionneering. De Voorzitter. Ik heb het in de verschil lende raadsverslagen gelezen, dat vrijwel overal het adres voor kennisgeving wordt aangenomen. Wij kunnen het hier ook zoo wel doen. De heer van der Geldt. Wel ja, 't wordt bijna overal zoo gedaan. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Regeling jaarwedde der onderwijzers. De Voorziter zegt dat de heer Klerx f300 moet hebben voor te weinig uitbetaald salaris. Een regeling is vastgesteld hoe nu voortaan het salaris zal zijn 15 dienstjaren f 950. 5—10 f 1000. 10-15 f1050. 15-20 f1100. 20 en meer f1150. De Voorzitter. Voor zijn ambtsjubiliê wordt htm nu, evenals het hoofd in de Wolfshoekf 25 gegeven zoodat zijn salaris f1175 bedraagt. Nu moet hij dan ook les geven in de Fransche taal. Het salaris in de Wolfshoek zal zijn 1— 5 dienstjaren f 900 5-10 f 950 10-15 f1000 15-20 f1050 20 en moer f1100 De salarisregeling wordt hierna opnieuw vastgesteld. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Woensdag28 October des voormiildags ten elf uur. Voorzitter Edelachtbare heer van der Geldt. Te ODgeveer half twaalf uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Luijben, de Kort, v. d. Geldt, v. d. Brand, Verhoeven en van de Wiel; afwezig het lid Voeten. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze goodgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Vaststelling rekening algemeen arm bestuur 1907. Do ontvangsten bedroegen f 1525,03 de uitgaven f 1503,53, zoodat de rekening sluit met een goed slot van 21,50, Wordt vastgesteld. 2. Vaststelling begrooting 1909 Na voorlezing van de veranderde poBten wordt de begrooting vastgesteld zooals tdoor B. en Weth. is voorgesteld. 3. Schrijven van den heer inspecteur van het onderwijs. De Voorzitter. Aangaande de regeling met de gemeente Vlijmen tot het toelaten van kindereu op de openbare school alhier, wordt ons verzocht de regeling te willen vaststellen voor den tijd van 20 jaar in plaats van voor 5 jaar. De heer v. d. Brand. 5 jaar is lang genoeg. De heer v. d, Wiel. Zeker is 5 jaar lang genoeg. De beer Verhoeven. Welja dan kunnen wij als ze om zijD, weer zien. Du. Voorzitter, 't Ligt niet in de bedoaling om er dan mee te eindigen, 't Is maar omdat de termijn te kort voorkomt. De hoer Verhoeven. Ik zou het maar op 5 jaar houden, 't Kon wel eens gebeuren aat we allebei blij zullen zijn als de tijd om is. Do Voorzittei. De gemeente Vlijmen stelt voor om voor iederen leerling boven de 20 f 10 per jaar meer te betalen. De heer v. d. Wiel. Daar wordt je toch niet beter van. De heer Luijben. 't Is niet te doen om er beter van te worden, maar ge bent te lang gebonden. De hoer Verhoeven. 10 jaar was nog iets anders. De heer v. d. Wiel. 5 jaar is lang genoeg De Voorzitter. Dus maar te houden op de eenmaal vastgestelde 5 jaar ons besluit te handhaven. 4. Bespreking Rattenkamp. De Voorzitter. Burg en Weth. stellen voor de Rattenkamp om te eggen. 't Is een bunder land. Er zal dan meer van komen dan nu. De heer v. d. Brand 't Is een heel goed ding. De heer v. d. Wiel. Het bracht nu maar oen 30 gulden op. De Voorzitter. Er zit nog een stuk goede grond op. Wij zullen dit dan verpachten in 4 perceelen. De heer Verhoeven. Ik vind het prachtig, 't Is het land in "^betere conditie brengen en het verschaft veel werk, iets heel mooi's in den tegenwoordigen tijd. Ik zou het dan ook uitsluitend aan inwoners gunnen. Na nog eenige bespreking, waaraan alle leden deelnemen, wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 5. Wijziging begrooting 1908. De Voorzitter. Door den brand is een post overschreden. Van een anderen post kan het echter nog worden overgeschreven. Wordt muchtigiug verleend. 6. Ingekomen stukken. a. Proces—verbaal van kasopneming. De Voorzitter. Door Burg. en Weth. is bij deD gemeenteontvanger proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit gebleken, dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag, f 1081.18, in kas aanwezig was. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit do Voor zitter de openbare vergadering. Openbare vergadering van (lcn gemeenteraad op Woensdag 28 October, des avonds ten half zes uur. Voorzitter Edelachtbare heer G. R. v. d. Ven. Precies 6 uur opent de Voorzitter de vergadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn de heeren van Reesbeen, Boom, van Oven, H. Mommersteeg, M. de Vaan Wzn, Van Woi dragen, Zwaans, A. F. .Mommersteeg, Van Helvoirt en A. de Vaan afwezig met ken nisgeving het lid \an Stokkum. De Voorzitter verzoekt voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged. Staten, houdende goed keuriDg raadsbesluit 13 October aangaande, de regeling school. Hierna leest de Voorzitter eenige brieven voor i.igekomen van schoolopziener en inspecteur van het onderwijs. Beiden verklaren geen bezwaren te hebben tegen de opheffing van de 2e openbare school en het zenden van kinderen naar de openbare school te Haarsteeg. Een der autoiiteiten spreekt er zelfs zijn ge noegen over uit en zegt dat het beter is een goede school, dan 2 slecht bevolkte, en daardoor min dere scholen. Verder stellen zij echter voor een contract aan te gaan voor den duur van 20 jaar, 5 jaar is wel wat kort. De Voorzitter zegt dat zulks naar het gemeeD tebestHur van Haa steeg is geschreven en dat deze er geen bezwaar tegen hebben. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. 2 Voorstel van Burg. en Weth. lot opheffing der plaatselijke schoolcommissie. De Voorzitter. Door het opheffen van de 2e openbare lagere school en het ontvolken van de le openbare school, is de plaatselijke school commissie onDOodig geworden. Burg. en Weth. stellen derhalve voor tot opheffing der commissie over te gaan. Voor de gemeente is dit weer een voordeel van 125 per jaar. Het toezicht op het onderwijs kan nu voortaan door ons gesehieden. De heer Zwaans. De commiseie tot wering van schoolverzuim kari niet worden opgeheven, is 't wel, mijnheer de Voorzitter. De Voorzitter. Neen mijnheer Zwaans, die moet ingevolge de wet blijven bestaan. Bij acclamatie wordt het voorstel van Burg. eD Weth. aangenomen. 3. Af— en overschrijving begrooting 1908. De Voorzitter. Kr moet wijziging in de be— grooting gebracht worden omdat de post voor het onderhoud der kunstwegen overschreden zal worden. Wij zullen een begin maken met het" oanleggen van het voetpad langs den Provincialen weg, voorzoover wij steenen lubben, Verder moeten wij uit 's Bosch gruis loten halen voor Iden Berm van den Voordijken voor verbetering van enkele landwegen. Van de post verbete ing landerijen kan makke lijk f150 worden afgeschreven, wijl deze post op f iüOO is begroot en in 't najaar sr toch niet veel meer aan wordt gedaan. Zulks kau nog 'emtsr goed worden gedaan, omdat de verbetering, van de Meerheuvel apart is geraamd. Bij acclamatie wordt maehtiging verleend tot af— en overschrijving over te taan. 4. Vaststelling begrooting 1909. De Voorzitter. Nu de leden een afschrift— begrooting hebben thuisgekregen, zal ik een voor een afvragen of men aanmerkingen heeft of inlichtingen wenscht. De heer Zwaans. Zou u niet voorlazen. De Voorzitter. Ik acht, nu de leden een be— grooting hebben thuis gekregen zulks niet noodig mijnheer Zwaans. Wenscht u inlichtingen f De heer Zwaans. Ja, mijnheer de Voorzitter, een paar inlichtingen. Is het schoolgeld f 110 niet wat hooggeraamd. U moet er wel aandenken dat er weer veel de school zullen verlaten. De Voorzitter. Daar is zeer zeker aangedacht, doch het bedrag was nog aanmerkelijk hooger. Bij de laatste kasopneming was tr reeds f105 ontvangen en dan krijgen we nog 3 maanden, rekent dat maar op f25, dus wordt het heel wat meer. Verder vraagt de heer Zwaana nog eenige inlichtingen aangaande de post vergoeding reis kosten, pensioenen bijdrage en wachtgeld, welke inlichtingen hem door den Voorzitter worden gegeven. Nog vraagt de heer Zwaans waarom of da post voor het onderhoud van het post kantoor soo hoog is. De Voorzitter. Het dak verzakt en dat moe» in orde worden gebracht. De heer Zwaans. Ik heb vernomen dat hat postkantoor zal worden vergroot. Is dat waar gebenrt zulks binnen niet al te langen tijd, dan zou ik er nu geen groote kosten op maken. De Voorzitter. Het contract vervalt met het voorjaar. Had er verandering moeten plaats hebben, dan hadden wij het nu reeds wel ge weten. Bovendien is mij bekend, dat de directeur heeft geadviseerd, dat het gebouw groot genoeg is. Alleen beneden, het kantoorlokaal zou door verbrekiDg wat ruimer gemaakt moeten worden. De heer A. F .Mommersteeg. Is het dak onder- schoten. De Voorzitter. Neen, mijnheer Mommersteeg. De heer Zwaans. Gedeeltelijk is 't toch met riet ondersehoten is 't niet. De Voorzitter Alleen daar waar het archief van het postkantoor wordt bewaard. Er moeten nu dwarsbalken worden aangebracht. De heer Zwaans. Het is een zwak gebouw. De heer van Helvoirt vraagt of alle werklieden in dienst van de gemeente in de ongevallen wet zijn waarop deVoorzilter antwoord dat allen, voor zoover zulks moet, zijn opgenomen. De heer Boom. Ik zie dat voor het onderhoud van een Bpriugstier t 600 op de begrooting is gebracht. Ik wilde daar wel een nadere toe lichting over hebben. De kosten van het hooiland zijn die daar ook onder begrepen. De Voorzitter. Ja Burg. en Weth. zullen hier omtrent in het voorjaar of misschien nog in dit jaar een voorstel indieuen. De wij?.e waarop hst onderhoud van de springstier nu plaats heeft, kost veel te veel geld. Wethouder van Oyen, die met het toezicht is belast, zegt xelis dat bat i zoo niet langar meer kan blijven. Wij snlleu het onderzoek is I daarom met spoed de zaak onderzoeken en laten i

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5