Nummer 93. Zondag 22 November 1908. 31,Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. fmuirUïT ka atshëuvêl AN TOOM TIELEN, binnenland! Provinciaal Nieuws Uitgever: Dit Blad verse' ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Fran<o per post door het geheele rijk f 0.9Ü. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK- Telefoonnummer 38. AdvertHNTLËN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eD advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten- Reclames 15 cent per regel. Cent. r 0 w 0 0- Nederland cn Venezuela. Onze Parijsche correspondent seint ons dd. heden De New-York Herald (Parijsche Editie) verneemt uit Willemstad, dat op Bonaire een Venezolaansch zeilschip, de >Fred«, is aangekomen, die de tijding bracht, dat in het oostelijk gedeelte van Vene zuela de revolutionairen aan Castro's macht ontsnappen. In hec westen van Venezuela zijn vele oproerlingen gevan gen genomen. Het handelsverkeer met Maracaïbo is geheel afgebroken. N. R. Ct. Curasao. Naar men verneemt heeft de Koningin aan het comité, gevormd uit het Alge meen Nederl. Verbond en de Vereeni- ging «Oost en West4, een bijdrage van duizend gulden doen" toekomen ten be hoeve der noodlijdenden te Curagao. Bedevaart naar Kome. Het Nederlandsch Comité tot regeling van bedevaarten, aangezocht een bede vaart naar Rome te organiseeren tijdens het verblijf van het Nederlandsche bui tengewone gezantschap naar Rome, meende dat het ongunstige seizoen hier voor minder geschikt was en heeft daarom eene bedevaart ontworpen, te houden onmiddelijk na paaschtijd, waarbij de Katholieke Nederlanders hun hulde en heilvvenschen aan Z. H. kunnen aan bieden bij zijn Gouden Priester-Jubilé. F.en Klacht. We lezen in Onze Courant Minister Idenburg klaagde er over. Elk jaar maken zich minder jongelie den op, om als bestuursambtenaren naar Indië te gaan. Het tekort aan personeel groeit aan. «Menschen koopen,4 wil ik niet, zei de minister. Maar een leit is 't, dat menig jougmensch, die hiér loopt te hunkeren naar een baantje, ginds zich een behoorlijke toekomst verzekeren kan. Maar ach 1 die geest van Jan Salie 1 Natuurlijk ze kunnen in de Oost geen biertjes drinken en uitgaan4, zoo-' als hier. Geen dandy spelen en 's avonds in de Variét é's zitten. Maar is dat 's menschen bestemming En nu, meer en meer, onzen christen jongelingen op eigen inrichtingen voor Middelbaar en Hooger onderwijs kunnen opgeleid worden 2ou 't geen tijd worden, dat uit onze kringen het oog eens op Indië geslagen werd, om daar werkzaam te zijn Menig oudere onder ons zou allicht willen, dat hij ziin leven andermaal be ginnen kon. Maar zij hadden in hun jeugd zoo weinig kans. De «fijnen4 werden bijna overal uit gehouden. Dat gaat nu beter worden. Jongelui, blijft dan niet eindeloos >volontair« in patria plakken, maar kén eerst er uw God in en vliegt dan uit over de wateren, gelijk onze vaderen deden. Toen Nederland groot was I (C.) De wereld wil bedrogen zijn Jac. Bos, Effectenkantoor, die in tal van bladen zulk een reusachtige reclame maakte, is failliet.- Over het faillissement der firma Jac. Bos, die behalve te Amsterdam, ook te Rotterdam en elders kantoren had, deelt de heer Frans Schaap Jr. een en ander in zijn blad Themis mee. De firmant Jac. Bos was vroeger schoen lapper te Overschie, de tegenwoordige firmant Sal. Frank vroeger handelaar in arbeiderskleeren te Rotterdam, een derde medewerker, zekere Zuijderhoff, vroeger sportkorrespondent van de N. Rott. Ct. Wisten deze heeren vermoedelijk ook al niet veel van het edele effectenvak, zij bleken uitstekend op de hoogte met de manier waarop men onnoozele geld- bezittertjes in de beurs kan snijden. Hun systeem was het volgende Terwijl gewone effectenhandelaars eischen dat bij order tot aankoop van effecten terstond 10 of 20 pCt. gestort wordt, vroeg de firma Jac. Bos slechts 3 pCt. Maar zij kocht de bestelde stuk ken dan ook heelemaal niet. Zij gaf alleen aan haar cliënten de gelegenheid er op te speculecren, er op te wedden eigen lijk, nl. op de koersverandering ervan. Daarbij bood zij als bij uitstek «gunstige4 voorwaarde aan, dat de speculeerende cliënt bij koersstijging de meerdere waar de der opgegeven effecten uitbetaald zou krijgen, terwijl hij bij koersdaling niet de waardevermindering behoefde bij te passen, zooals andere eftectenkantoren dit eischen. Natuurlijk waren de cliënten, hoewel niet verplicht, wel gerechtigd tot bijpassing, maar de hoop der edele menschen van de firma Bos berustte hierop, dat gezegde cliënten hiertoe finan cieel niet in staat zouden ziin dan verviel meteen hun recht van speculatie op het effect en de gestorte 3 pCt. vervielen aan de firma Jac. Bos. Zoolang nu de effectenmarkt daalde, vooral dus in den tijd van economische malaise, gingen de zaken best, nl. voor de firma Jac. Bos. Zij sleepte almaar drie-percentjes in de wacht. Toen echter na de Amerikaansche presidentsverkie zing de koersen stegen, moest de firma aan haar cliënten het surplus bijpassen dat kon zij niet, want over geld beschikte zij niet en dus sprong zij maar en liet de speculantjes naar hun duiten fluiten. Themis deelt nog meer moois mee. De firmant Jac. Bos is kort geleden uit de firma getreden, maar bleef op het Rotterdamsche kantoor werkzaam. Hem werd bij zijn uittreden een belangrijk bedrag uitbetaald. De heer Schaap meent dat dus blijkbaar Jac. Bos onder dak is gebracht, voordat de bui losbrak. Voorts drukt het blad een nota af, door de firma het vorig jaar afgegeven aan iemand, die nooit zaken met haar gedaan had, maar wien zij verzocht met die valsche nota wegens nooit voor hem gedane winstgevende speculaties onder kennissen reclame te maken voor de firma. De heer Schaap schrijft nog >Heel wat menschen zullen slachtoffer van de firma Jac- Bos blijken te zijn en naar mijne meening velen uit den gewo nen burgerstand. „Dat de débacle over tonnen loopt, kan vrij zeker worden aangenomen en dat verschillende dagbladen voor een gedeelte aanleiding er van zijn, mag ook niet worden ontkend. Van de tonnen, welke door verschillende menschen ge zamenlijk als verloren kunnen worden beschouwd, is een belangrijk deel terecht gekomen in de beurzen der administraties van dagbladen, want de laatste jaren iedereen weet het heeft de firmajac. Bos. reuzensommen aan adverteeren besteed4. Dat toch de insoliditeit der firma al gemeen bekend was, blijkt wel hieruit dat volgens mededeeling van Themis de firmanten Frank en Zuijderhoff geen lid konden worden van den Provincialen Bond voor den Effectenhandel, omdat zij daarvoor gedeballoteerd zouden wor den Jac. Bos zelf was lid geworden «in zijn fatsoenlijken tijd4. Wij vernemen nog dat zelfs het luis terrijke nieuwe kantoorgebouw der firma aan het Damrak haar eigendom niet was, zooals natuurlijk iedereen moest denken. Het was door een bouwer op speculatie gezet en de firma had er alleen een paar lokalen in gehuurd. Ook dit blijk der soliditeit van de firma was dus schijn. Ook de Londen-Bank heeft zijne betalingen gestaakt. WAALWIJK, 2i Nov. 1908. Onderwijs Handwerken. Naar wij bij geruchten vernemen heb ben de Eerw. Zusters naar aanleiding van de laatste raadsvergadergadering, bedankt vvor het geven van openbaar onderwijs in de nuttige handwerken. Nieuw Kassierskuntoor. Naar wij vernemen zal het tegenover de Maatschappij Noordbrabant nieuw gebouwde majestueuse kassierskantoor van W. Timmermans en Zonen, Woens dag 25 dezer worden geopend. Wij hopen in staat te zijn in een on zer volgende nummers onze lezers een beschrijving te geven van dit Waalwijk tot sieraad strekkend gebouw. Kere—Wedstrijd. Morgenavond zal de Nationale Eere wedstrijd tusschen de met den eersten en tweeden prijs bekroonde Komieken op de bovenzaal bij den heer A. van den Werff gehouden worden. Eenieder die een besproken plaats verlangt zij aange raden daarvoor morgen, Zondag, tusschen 12 en 1 zich op te geven. De belang stelling toch zal ditmaal buitengewoon groot zijn, zoodat zij, die met het be spreken blijven wachten, wel eens be drogen konden uitkomen. Reeds nu kunnen plaatsen besproken worden voor de uitvoering van Maandag avond. Ook hiervoor bestaat reeds nu zeer veel ambitie en is een volle zaal met reden te verwachten. „Waalwijk Vooruit". Wie zou winnen morgen >W. V.4 of Willem II4 misschien Waalwijk of zou den ze nu weer het onderspit moeten delveu. Deze gedachte heeft de heele week alle voetballers van Waalwijk be- zig gehouden. Druk worden de kansen besproken en wat zal nu morgen de uitslag zijn van den wedstrijd, >W V4 «Willem II* f Het is zeer moeilijk te zeg gen, maar dit is zeker, dat >W V4 weinig kans heeft, want in 14 dagen zijn zij niet meer in het strijdperk ge weest, wat zonder twijfel wel aan hun spel merkbaar zal zijn- «De «Willem Ilers4 hebben een snelle voorhoede, die de verdediging plotseling overrompelt. Het zij den half-backs daarom geraden, hun mannetjes in de gaten te houden eu de buitenspelers geen oogenblik los te laten. Het goed spel van een half, ligt niet in het ren nen langs de lijn (dit is voor den voor speler) maar in het afnemen, vooral vlug en zuiver plaatsen, meê opdringen, zoodat geen gapingen ontstaan, maar alles sluit als een bus. Alloh, jongens, laat ons morgen de tanden eens op elkaar zetten. Een snel berekend en overdonderend spel der voorhoede een enorm hard werkende verdediging enWillem II krijgt klop. Het in dichte drommen opkomende publiek moet getuige zijn van een prach- tigen, harden strijd. We zullen zien. DEUNEN. Verleden Maandag en Dinsdag vierde de pilde St- Orispija hare gewone jaarlijksohe teerdageu. 's Morgens trok uren voorafgegaan door vaandeldrager met ont plooid vaandel kerkwaarts, alwaar eene ii. Mis werd opgedragen voor de zielenrust der overledene leden. Daarna werd eene muzikale wandeling gemaakt door het dorp, wat natuurlijk heel wat volk op de been bracht, vervolgens begaf men zich naar T café vau den heer Pulles waar 't verdere dier dagen heel ge zellig en zonder een enkele wanklank werd doorgebracht. '3 Middags vereeoigden de leden zich aan een gemeeuschappclijken maaltijd, welke door de goede zorgen -an Mej. Pulles heel piek fijn was gereed gemaakt, een woord van lof mig haar zeker daarvoor niet onthouden worden. Door hei dau-lusiig publiek werden de beide avonden druk bezocht, de belang stelling was zelfs grooter dau vorige jaren en toch liep alles in de beste orde af. De leden kunnen dan ook met recht op die zoo genocgelijk doorgebrachte dagen terugdenken, toch kon men opmerken dat de leden nog eenigzins oüder den indruk waren ven het verlies van hunnen zoo ijvervollen secretaris, wiens dood zij sedert korten tijd betreuren. De gilde verli&st in den heer C. Verheijden een lid, wiens na gedachtenis nog vele jaren zal blijven voort leven. Altijd was hij vol vuur wanneer 't gold de belangen der Gilde, als Secretaris waren zijne boeken steeds zoo nauwkeurig in orde, waarvoor hij meermalen lof en dank ontving van het bestuur, dat 't voor do gilde zeer moeilijk zal zijn een persoon te vinden die zich zoo verdienstelijk zal kunnen maken als de heer Verheijden dat uedaan heeft. Zijn wensch was dan ook sleed», dat St. Crispiju moge groeien en bloeien, wat wij eu vele met ons ook van harte verlangeu. NIEUWKUIJK. Maandag jl. teerden de haudboogscbutterij //De Wet's Zonen" en de kruisboogschutterij uDe jonge Batavieren" in hun verenigingslokaal bij den Heer G. de Jong. Na eene wandeling door het dorp, vermaakten de leden zich verder met schieten en elkaar het koningschap te bekampen. Op den middag werd gezamenlijk deelge nomen aan een heerlijk diner, terwijl de avond werd doorgebracht, met het geven van voordrachten eu zang onder gebruik van een glas bier. Een ieder giug 's avonds in opgewekte stemming naar huis. De leden zullen zich nog lang dezen aangenamen dag herinneren. VLIJMEN, 20 Nov. De St. Barbara- Schuts zal a.s. Maandag en Dinsdag in het café van den heer J. Honnef feest vieren. Een paar vroolijke dagen staan zeker de schutsbroeders te wachten en deze worden hun vau harte gegund- Waar het voor de leden van dit gilde het gausche jaar door werken is, kunnen een paar dagen van ont spanning niet andei8 dan welkom wezen. SPRANG. Maandag jl. vierden de Echte lieden B. Verhoeven en E. W. Verhoeven- Zijlmans hun zilveren huwelijksfeest. Door de buurtschap was voor het huis der jubi larissen een prachtige eere-poort opgericht. Zeer veel blijken van belangstelling en tal rijke felicitatiëa van hier en elders werden het echtpaar dien dag aangeboden. In den avond bracht eerst de Zaugvereeniging //Excelsio." eu daarna de „Harpe Zions" eene serenade die, gelijk altijd, een massa volk op de been bracht. Jammer, dat het weder niet uitlokte tot do uitvoering van eeu paar koren in de openlucht. Hetzij den heer Verhoeven, die als lid van den Raad eu Wethouder tevens, hier reeds ruim een kwarteeuw zijn diensten aan de gemeente wijdt, vergund om met zijne Echtgenoote en Kinderen nog eeu lange reeks van jaren aan elkanders zijde in on gestoord geuot le leven. Moge eens de Gouden echtkroou den zilveren vervangen. VRIJ H.--C APPEL, 21 Nov. De Z*ng- vereenigiug Hallelujah" alhier, zal gedurende de wintermaanden, hare repetitie's houdeu in een der lokalen van de O. L. School. Voorwaar voor de wintermaanden, een mooie maatregel. Thans is definitief vastgesteld door het bestuur vau het Fanfare-corps ffSi.eua" dat de door haar te geven uitvoering op 8 Dec. a s. zal plaats hebben iu de zaal van den heer L. F. van Dongen. (Naar men ver neemt) met afwisseling van komische scènes. CAPELLE. In onze gemeente en wel in de Heistraat eu het naburige Vrijhoeven- Cappel heerscht in hevige mate de griep. WASPIK. Naar wij vernemen zal Maandag 23 November, de oude school, achter het Raadhuis tijdelijk als Post-, en Telegraaf kantoor in gebruik worden genomen. RAAMSDONK. De 7-jarige H. de Bont Hzn viel gisteren zoo ernstig met de knie op de straat, dat deze zwaar gekneusd werd eu dr. Gutteling's hulp moest worden ingeroepen. Loopeu is den kleuter totaal onmogelijk. Burgemeester Raamsdonlc. Naar de heer G. Simonis, lid der Prov. Staten aan de Nbr. mededeelde, heelt bij hem nimmer bestaan en bestsat bij hem niet het voor nemen zich beschikbaar te stellen voor het burgemeesters ambt, door het ontslag nemen van Mr. ^G. Heere. Op mijn ouderdom, verklaarde de heer Simonis begint men daar niet meer aan. DUSSEN, 20 November. Onze dorps genoot de heer W. Vingerhoets legde deze week te 's Hertogenbosch met gunstig ge- velg examen af voor organist. Hiertoe ootving hij zijne opleiding van den heer P. Kalleubach aldaar. Den geslaagde onze welgemeende felicitk- tiën. Bij den landbouwer P. Dekkers alhier haddeu in eeu paar weken 3 koeien gekal verd welke den eigenaar ieder 2 flinke kalveren bezorgde. Zoo iets behoort wel tot de bijzonderheden. Naar men ons mededeelt zal de fan- Ure #Wilhelmina" a.s. Woensdag in het hotel Kamp eene uitvoering geven. Heeren Eere- en Honoraire leden van „Wilhelinina" staat dus wederom een ge- ige avond te wachten. Zekere J. J, te Hank geraakte dezer dagen, onder den invloed van sterken drank zijnde, met zijn rijwiel in een moddersloot, kroop er uit, sprong wederom op de fiets, raakte onder de postkar waarbij hij het er nogal goed afbracht, reed d*arna eene vrouw omver en even later wederom in een sloot om voor de tweede maal een bad te nemen. Vermoedelijk zal hij hierdoor wel eenigzins nuchter zijn geworden. Daar juist zijn ze begonnen met strooien van ukiezel", tenminste dat diende. Doch hetgeen thans op den dijk ligt, lijkt meer op klinkert, dan op kiezel. Je behoeft wederom niet te vragen, waar dat van daan komt, en voor wie het bestemd is. Kaatsheuvel, 20 November 1908. Villa „Mollcnbcrg.'' De villa „Mollenberg* ataaude aan de Vaartkant en tqt heden bewoond door den voor enkele maanden overleden heer H. v. Dortmoud-van Mol is in andere handen overgegaan. Zij is door Dr. ltuding aan gekocht voor f 7000. Na een flinke res tauratief zal hij ze betrekken. Bij de publieke veiling wav zij afgemijnd door J. v. d. Hoven Mr. Timmerman alhier voor ruim f 6000, doch werd alstoen niet gegund. Brutalen aanslag. De 22-jarige Joh. L. meesterknecht op de schoenfabriek bij J. Suoereu, ontmoette deze week, 's avonds in de Peperstraat een 3 tal personen, die bein zwijgend passeerden. Enkele passen voorbij werd hij onverwacht met enkele steenen nagegooid waarvan een groote hem op den rug raakte. En wel zoodanig dat hij van pijn neer zeeg en men hem moest ondersteunen bij het naar huis gaaD. Daar werd aanstonds den dokter ontboden, die aanvankelijk vreesde voor een gebroken, rib dochthans blijkt dat dit niet 't geval is. De getroffene lijdt hevige pijnen. Van den latfeujjdader jammer genoeg geen spoor. St. Caeellla. A.s. Maandag zullen onze beide Zangkoren hun jaarfeest vieren bij gelegenheid van het feest harer beschermheilige (22 November.) Evenals vorige jaren zullen hun behalve de noodigo potjes bier eu het noodige ook een stevig maal worden aangeboden in hunne respectieve vergaderlokalen, waaraan ook de Geestelijkheid, bj tegenwoordig zal zijn. Wij wenscheu hun een paar gezellige dagen, en prettig samenzijn. Pastoorfeest. Vandaag (Vrijdag) werd in de ichool der Eerw. Zusters het zg. Pastoorsfeest gevierd aizoo genoemd omdat deze feestdag der schooljeugd door Pastoor Jansen zg. is in gesteld. Moge de kleinen andere jaren naar hartelust zingen en pret maken, thans was dit niet het geval, wegens het deze maand voorgevallen sterven der Eerw. Moeder Overste. Men had zich enkel bepaald tot het uitdeelen van kleeren aan de arme kinderen, en boeken en prentjes aan de overige. De stralende kindergezichtjes be wezen duidelijk, dat ze met het ontvangen* terdege in hun schik waren. Een nieuwe overste is nog niet benoemd. Déraillement. Woensdagnamiddag derailleerde de tram op de hoogte van den heer P. v. Berkel, alhier. De locomotisf stond dwars over de keien. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De Echo van het Zuiden, Wialwyksthe en Liingstraatscbe Courant, f

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5