ird, Nummer 94 Donderdag 26 November 1908. 81e Jaargang Tweede Blad Provinciaal Nieuws Jaarmarkt te Waalwijk Donderdag 26 November- op WAALWIJK, 25 Nov. 1908. W- TIMMERMANS ZONEN. Een majestueus gebouw, een waar sieraad is onze gemeente rijker, maar tevens een krachtig getuigenis van den vooruit gang eener finantieele instelling en van de energie naast de zeldzame werkkracht en werklust harer eigenaren. Wij be doelen hier, eenieder heeft het reeds geraden, het kassierskantoor der firma W. Timmermans Zonen. Zooals we in ons vorig nummer zeiden hoopten we een en ander ervan mede te deelen en werden daartoe welwillend in de gelegenheid gesteld. Het forsche gebouw, een weinig achter uit gebouwd maakt van buiten een statigen en solieden indruk, met zijn bezetting van hardsteen blokken, zijn sierlijk in licht Bricorna steen gemetselde firmanaam, het gekleurde glas der ramen waai voor het kunstig hekwerk, waarop verschillende marmerplaten die ons in goud te lezen geven, waarmede deze instelling zich bezig houdt, als coupons effecten, assurantiën e. m. a- en niet te vergeten, dat hier is gevestigd het cor respondentschap le klasse der Neder- landsche Bank. De entrée van hardsteenentrappen en met uitspringend leidak, vinden wij al zeer goed gevonden en draagt veel bij tot het smaakvol effect dat het ge- heele bouwwerk op den aandachtigen beschouwer maakt. Binnentredende door een in driejioutsoorten uitgevoerde deur van orgineelen stijl, komen we in een kleine vestibule en treit ons dadelijk de mooie wandversieringen van bloem- en randwerk, ook in Bricorna steen, dat uitstekend voldoet en waarvan de heer van der Loo uit Dieren de leverancier is. Door flinke tochtdeuren komen we dan in de groote vestibule, waar de drie guichets zijn, een mooie ruimte, waar het vele houtwerk, alles Amerikaansche grenen, u tegenblinkt. Het houtwerk, de stijlen en banden, de kozijnen en deuren, alles is even keurig bewerkt en dat alles zoo juist 't zelfde, doet het oog weldadig aan, niet 't minst door zijne degelijke afwerking. De stoomtimmer- fabriek Stevens te Tilburg heeft alle eer van haar werk. Ook de vloer in mooie kleurige steentjes gelegd en aikomstig door eene Gentsche firma is iets nieuws en voldoet, zeer aardig. Werkelijk, de indruk is machtig als men het majestueuse gebouw binnen treedt. Voor aan de straat eene netjes ingerichte vestiaire en ter zijde een kleine spreekkamervanuit de vestibule bekeken we eerst even 't privékantoor, dat om tal van redenen aangenaam aan doet, alles mooi in stijl gehouden, eenvoudig, smaakvol gemeubeld't meest valt 't oog direct op den origi- nèelen schoorsteen, die hier de inge- nieuse architect uitdachteene beschrij ving daarvan te geven is moeilijk, een :stuk werk geheel van bricorna-steen 'daargësteld geheel uitspringend tegen den muur'opgemetseld, in stukken van ver schillende grootten, hoogten en in ver schillende kleuren 't voldoet uitstekend. Op de tweede plaats treft ons de be schildering der muren, wij meenden een modern effen papier te zien met mooien bloemrand, toen wij tot onze verbazing vernamen dat het schilderwerk was, uit gevoerd door den Waalwijkscheti schil der, den heer Willem Hens, die groot succes van zijn werk heeft en waarover heeren besteders zoowel als de architect in allen deele ten zeerste tevreden zijn. Wij hebben bewondering voor zijn keurig werk. Terzijde een telefooncel die zoowel uit dit kantoor als uit dat der bedien den toegankelijk is. Het eigenlijke kantoor waar we nu een kijkje nemen, is een magnifieke ruimte van 11 bij 7 M. Over de geheele lengte middenin staat een lessenaar, waaraan de bedienden, een tiental naar we meenen, eene plaats vinden in dit lichte, ruime, hooge, frissche lokaal. De verlichting komt door gasbranders op de lessenaars aangebracht, die eene vee- rende inrichting hebben ter beveiliging tegen 't spoedig breken der kousjes. Wij treffen hier nog til van andere zaken die dienstig zijn tot gerief en vlugge af werking van komende en gaande cor respondentie, geldwisselingen, afreke ningen, uitbetalingen enz. Dit kantoor staat met drie loketten in verbinding met het in de vestibule wachtende publiek. Wij betreden nu door de reusachtige deur de kluis, die overdag steeds geopend is't is een prachtig stuk werkwat ook verbrande, de kluis zal zijn kostbaren inhoud ongeschonden bewaren en ook dieven zullen niets tegen haar vermogen, volgens garantie van de firma Lips te Dordrecht, en dat wil wat zeggen. 't Voorste gedeelte is voor de boeken enz-, gaan we verder dan vinden we achter ijzeren traliewerk twee flinke brandkasten en de safes, dus ook is voortaan te dezen kantore gevestigd een safe-deposit. We bezien nog even de met waterleiding ingerichte closet en urinoir, de verschillende archiefkamers enz. boven, waar ons een mooi greenen trap heenleidt en hebben dan zoowat onzen vluchtigen rondgang door deze prachtinrichting gemaakt. Voegen we hier nog bij dat overal, waterleiding en centrale verwarming is, geleverd door de firma Peck en Co, te Amsterdam, dat de ruiten meestal van eenvoudig, doch mooi gekleurd glas zijn, dat uitstekend uitkomt, dan hopen we dat We onze lezers eenig idee hebben ge geven van dit flinke gebouw, eene mooie aanwinst voor onze gemeente, een gebouw geheel ingericht naar de eischen des tijds, fijn ingericht zonder bpsmuk, dat degelijkheid aan sierlijkheid paart, waar goede smaak met geriefe- iiike inrichting hand aan hand gaan, :n eenvoud, dat echte kenmerk der iware schoonheid den boventoon voert. Hier is kranig werk geleverd, door den een zoowel als den ander, hier is reke ning gehouden met de eischen van den tijd en der hygiene en niet minder met de eischen van een zich snel uitbrei dende ftnancieele instelling als deze hier is; partij getrokken van de nieuw ste uitvindingen op verschillend gebied. Dat alles is natuurlijk verkregen door de bekwaamheid van den architect, den heer Bouman te Tilburg, in samenwer king met den aannemer, den heer Jan de 13ont te Nieuwkuik, waarover heeren besteders eu architect' ten hoogste vol daan zijn. De afwerking is dan ook tot in de kleinste bijzonderheden keurig te noemen en mag een woord van open lijke hulde aan deze bekwame vaklieden niet onthouden worden. Het zij ons vergund de firma W. Timmermans Zonen, de gunstig be kende financieele instelling, die echt Waalwijksche instelling, die terecht zulk een solieden en degelijken naam heeft in de financieele wereld, van harte geluk te wenschen bij 't betrekken van dit nieuw cantoor en de hoop uit te spreken, dat deze inrichting die zij van jaar tot jaar in bloei zag toenemen, steeds moge vooruitgaan, opdat de firmanten hunne ijverige pogingen, hunne spreekwoorde lijke arbeidzaamheid met de beste resul taten bekroond mogen zien, wat wij mede in 't belang onzer gemeente en de streek gaarne wenschen. Examen. pogingen worden aangewend om eene jury uit de beste mannen des lands hier te doen optreden. De commissie uit de vereeniging T. A. V. E. N. U. zal eerst trachten een eere-comité en feest-comité te formeeren. Als we ons herinneren groote succes dat het Bosch kwartet indertijd met zijn wedstrijd had, waaraan de eerste mannen uit onze hoofdstad hun naam verbonden, zoo lijdt 't geen twijfel of ook hierin zal de vereeniging naar wensch slagen. Spoedig hopen we meer te kunnen mede- deelen. Weldadigheids—concert. In de gisterenavond gehouden be stuursvergadering van »Waalwijks Be lang* is besloten, gezien het gunstige resultaat in 't vorige jaar, dezen winter weer een armen-conccrü te orga- niseeren. Als datum werd vastgesteld Woensdag 30 December. Aan verschillende musici zal mede werking worden verzocht en zullen we derom eenige dames worden uitgenoo- digd zich met den verkoop der kaarten te belasten. Moge het resultaat weer even schitterend zijn als 't vorig jaar, dan zal de arme in onze gemeente ook een goede oude jaars-avond vieren- Ook hiervan hopen we spoedig nadere bijzonderheden te geven. Berooving. Wij lezen in de Prov Ct- Iemand, te Waalwijk woonachtig, deed Maandag-avond te Amsterdam bij de politie aangifte, dat hem, terwijl hij op het Stationsplein lag te slapen, zijn zil veren horloge en vier bankbiljetten van f 25 zijn ontroofd. De heer W. Pulles Adrsz- van Waal wijk, legde gisteren met gunstig gevolg het examen »Post-radicaal« af. Den geslaagde en familie onze felici- ta"eS' Bekroning. '2 i-W» De heer Henri Stokwielder van Waal wijk nam Zondag deel aan den wedstrijd voor karakter-komieken te Bergen-op- zoom, en had 't genoegen daar den 4en prijs te behalen. Als men weet dat dit de eerste maal is dat de heer Stokwielder aan een wed strijd deelneemt en tien komieken op traden, waaronder eerste krachten, dan mogen we zéggen dat het resultaat zeer mooi is en hem van harte proficiat wenschen. Kwartet wedstrijd. Eene belangrijke tijding kunnen we voor heden brengen, waarop spoedig nadere bijzonderheden zullen volgen. De operette-vereeniging T. A. V. E N. U heeft plannen gevormd om ter gelegen heid van haar 127* jarig bestaan een grooten nationalen wedstrijd voor man- nenkwartetten te organiseeren. Deze wedstrijd, die zoo grootsch mo gelijk zal worden aangepakt, zal plaats hebben op Vastenavond Zondag 21 Febr. in 2 afdeelingen met eene Eere-Afdeeling. De bedoeling is belangrijke prijzen uit te reiken, zoodat de eerste kwartetten zullen kunnen mededingen. Ook zullen Ecrc wedstrijd. »Alle goede dingen in drie» en niet minder »lest best», deze twee oud-hol- landsche spreekwoorden werden terdege bewaarheid 1.1. Zondagavond toen in de Concertzaal van den heer A. C. van der Werff de eere-wedstrijd plaats had tusschen de in deze wedstrijd bekroonden komieken. Reeds lang voor het uur van aanvang was de zaal geheel gevuld met een ge distingeerd publiek, dat met spanning wachtte, wat zou gaan komen. Ongeveer 7 uur nam de Voorzitter van de jury de heer Aug. v. d. Heijden het woord, riep de deelnemers en het publiek een hartelijk welkom toe en sprak den wensch uit dat allen zich zouden amuseeren. Als no. 1 trad hierna op de heer A. tein Ierland, Tilburg met de scène Een drinkebroer tegen wil en dank Was de verwachting van hen die van Ierland op Zondag 4 October hadden gehoord met de scène En daarom Jaoneke zeer hoog gespannen, thans scheen hij in minder goede conditie te verkeeren ofwel 't was niet zijn voordracht. De heer C. Heijne van 's Bosch, welke voordroeg de scène Kees de Hengelaar had zeer veel succes. Hij droeg zijn voordracht, welke niet alleen gekruid is met humoristische, doch ook met dikwijls zeer rake en pakkende politieke zetten, op zeer verdienstelijke wijze voor. Als no. 3 trad op de heer George Voget uit Haarlem met de scène Nelly tf van de Bruiloft. Van Voget werd zeer veel verwacht, n ondanks er nu niet zoo heel veel Dittigs in Nelly of van de Bruiloft zat, ïeeft hij toch zeer goed voldaan. Wij Vvenschen dan ook van harte dat hij eens spoedig zooals hij in zijn voor dracht zei met zijn lieve Nelly hier terugkomt. Succes is verzekerd, hoor 1 Jac. Mol van Oudenbosch, die op dqp wedstrijd van 4 October met zijn scène Voor 't Vaderland reeds een groot succes had, verwierf nu met zijn scène Beest op 't Durp een uitbundig applaus. Reeds zijn verschijning deed het pubiek in een gelach uitbarsten. Wat een ty pische verschijning, ook 1 En dan die gezichten en uitdrukkingen 1 Geheel de voordracht door heeft het publiek harte lijk en ongedwongen moeten lachen. Mol draagt deze plat-boersche scènes op onverbeterlijke wijze voor, wij hebben ons zeldzaam zoo kostelijk geammuseerd zoo smakelijk gelachen. Hij is eenig in dit genre. Na de pauze trad Mol het eerst op met de scène 't Gild teert. Ook hierin was hij onverbeterlijk en ook met deze scène wist hij de lach spieren van het publiek aanhoudend in beweging te brengen. George Voget met de scène Terng van de Onthoudersvergadering had -weder om veel succes. C. Heijne met de scène Aangeteekend en A. van Ierland met de scène De Ambtenaar van de?i Burgelij ken Stand voldeden minder, vooral de eerste was heel onbeteekenend. Wij durven hier, zonder vrees voor tegenspraak, dan ook neer te schrijven, dat, als dc heeren van Ierland en C. Heijne wat gelukkiger waren geweest in het kiezen van hunne voordrachten, de jury een zeer moeilijke taak zou hebben gehad. Terwijl de Regelings-commissie de stemming voor de publieksprijs aan het regelen was, deed de jury uitspraak. De uitspraak was: ie prijs Jac. MolOudenbosch verguld zHveren medaille en f25. 2e prijs Zilveren medaille en f JJ George Vogel Haarlem. Onder een hartelijke toespraak over handigde de heer Aug. v. d. Heijden de prijzen. De prijswinners dankte in korte woorden de jury voor de onpartijdige uitspraak. Hierna werd de stemming voor den publieksprijs bekend gemaakt. Uitgebracht waren 229 stemmen. Hier van bekwam de heer Mol 178 stemmen. De overigen waren ongeveer gelijkelijk verdeeld op de andere humoristen. De publieksprijs, een prachtig kunst voorwerp, werd onder het houden van een toespraak van den heer Aug- v- d. Heijden, uitgereikt. Hierna gaven de deelnemers nog eenige stukjes ten beste, wat het publiek nog lang gezellig bijeen deed houden. En hiermede zijn de groote na tionale wedstrijden in comische voor drachten van bekroonde humoristen af- geloopen. De heer van de Werff heeft het publiek eenige genoegelijke avonden verschaft waarvoor wij hem, mede voor de uit stekende cn werkelijk nette regeling een woord van dank brengen. Wij zijn er van overtuigd dat het publiek bij volgende gelegenheden gaarne zal opgaan naar de concertzaal van den heer v. d. Werff. Het groot concert dat Maandagavond door de Eerste en Tweede Prijswinners der wedstrijden werd gegeven was zeer druk bezocht. Geen enkel plaatsje was onbezet ge bleven, Dc humoristen schenen allen in veel beter conditie te verkeeren dan Zondag avond. Bovendien hadden de heeren zan Ierland en Heijne andere voordrachten gekozen, welke een dankbaarder gehoor vonden. Ook dit concert is uitstekend van stapel geloopen, Voetbalclub „Prins flendrilt." Zondag 11. speelde »Prins Hendrik* alhier een vriendschappelijke match tegen de voetbalclub »Sparta* uit Tilburg. Ondanks het slechte weder stelde zich beide elftallen circa half een op, en wist »P. H welke tegen wind en regen in speelde, voor rust 2 maal te doel punten en »Sparta« eenmaal. Na rust waren beide vereenigingen tegen elkander opgewassen en werd PH's. doel wel het meest gebombar deerd, maar door liet hard werken der achterhoede mochten de «Spartanen* slechts 4 maal doelpunten, en »P. H.« welke dit wel wat te erg vond, wist na rust ook nog viermaal de Tilburgsche goal te doorborenzoodat P. H. wel verdiend dezen wedstrijd won met 6—5. Zondag a. s. speelt Vugt Vooruit* een match tegen «Prins Hendrik* op het terrein alhier. Aanvang 2 uur. Voor de urme zieke kinderen. Volgens vorenstaande advertentie zal de heer Louis van Adelberg, dames- en heeren- modeartikelenmagazijn op de Markt alhier, gedurende de St. Nicolaas week 3°/0 van de ontvangst afdragen aan de afdeeling Waalwijk van de kin- derherstellings- en vacantie-colonies- Door dus bij Adelbeig wat te koopen (hij levert goede waar voor weinig geld zal men een nuttig werk verrichten en soenlijke schoenen in Holland gemaakt worden Een aardig staaltje ter illustratie van 't geen we hierboven schreven, geeft 't volgende De Spaansche cerrespondent van de N. Rott. Ct, schrijft aan zijn blad een brief over de passagierende adelborsten' en jantjes van H. Mr. pantserdekschip «Utrecht,* dat op een oefeningsreis ge durende vijf dagen te Barcelona gele gen heeft. Wij lezen daar o.m. in. »Twee dingen hebben de Spanjaarden zwaar verwonderd die ponjaard en de sigarenkistjes I En die verwondering vond uiting in de spotbladen. Daar zag je een adelborst afgebeeld met reus achtige voeten en een langen ketting, waaraan een soort vouwbeen hing. Daar achter stond een agent met een sabel tot aan zijn neus. Als onderschriftPor Dios 1 Ni tanto, ni tan calvo. (Letterlijk vertaald.) Noch te groot, noch te klein. Beteekenist Overdrijving, zoowel in het kleine, als in het groote, is dwaas. (Dit slaat met een op de divaas-groote sabels der po litie hier.) Van de schoenen werd niets gezegd, maar de groote voeten spraken voor zichzelf. Die hebben een erbarme- lijken indruk gemaakt- Geen Spanjaard kan zich begrijpen, dat een toekomstig officier zich niet schaamde met zulke schoenen zich op straat en nog wel in vreemde havens te vertoonen- Een Spanjaard gaat liever blootsvoets, dan in zulke lompe stukken leer*. En dan te weten dat ze door Neder- landsche fabrikanten zoo fijn geschoeid konden worden 11 Tentoonstelling „Stad Tilburg" 1909. Tot ons genoegen kunnen wij mede- deelen, dat uit de inschrijvingen, die zijn binnengekomen, het nu reeds blijkt, dat nagenoeg alle groepen te Tilburg ver tegenwoordigd zullen zijn. Ten einde de deelname zoo algemeen mogelijk te ma ken, en op verzoek van verschillende belanghebbenden in verband met be- noodigde plaatsruimte, heeft het comité besloten den inschrijvingstermijn alsnog eenigen tijd te verlengen. Naar wij vernemen, zal ook door het Ministerie van Oorlog zéér waarschijnlijk aan deze tentoonstelling worden deel genomen, met eene inzendig uniform- kleeding en uitrustingsstukken. Op verzoek van het comité heeft zich eene commissie gevormd ten einde ook de middenstandsbelangen op deze ten toonstelling te behartigen. Voorzitter hiervan is de Zeereerw. ZeerGel- heer- Dr. Nouwens, leden M. v- d. Hout, Hel mond, Ch. Frencken, Oosterhout, P- v. d. Biggelaar Breda, Henri v. d. Velden en A. P. Roothaert, Tilburg. Het is verblijdend zulke goede be richten te kunnen vermelden. Wij hopen, dat de deelname nog al- gemeener wordt, opdat Tilburg met trots op deze tentoonstelling zal kunnen terug zien en het een blijvende herinnering moge zijn van den ondernemingsgeest onzer stadgenooten, waaraanallen hebben medegewerkt. Naar wij vernemen heeft zich Zondag een der heeren van het Tentoonstellings- comité begeven naar Londen om door persoonlijke besprekingen de belangen der tentoonstelling te bevorderen. Met hetzelfde doel zal zich a s. Maan dag een afgevaardigde van het comité naar Parijs begeven. De drie andere leden van het comité zullen dc volgende week te Brussel een bespreking gaan houden met de heeren professoren Oscar Pfijfteroen, Dr. Lam- brechts en Karei van der Cruysen ten einde te trachten een comité voor Bel gië te benoemen. Dr. Nouwens heeft zich belast te Brus sel de Belgische regeering te gaan uit- noodigen haar steun aan de tentoon stelling toe te te zeggen. T- C. VLIJMEN. Toen de heer M. v. Vugt 1.1. Donderdag in het veld bezig was op zijn land banden te snijden had hij het ge luk een otternest te ontdekken, waarin een viertal jou gen gelegen waren. Dadelijk wei den nu pogingeD in het werk gesteld om het moederdier uuchtig te worden, maar tot de dankbaarheid verwerven van de arme heden mocht dit niet gelukken. Wel jam - zwakke kinderen, die hierdoor in staat mer. want een otter wordt voor een zeer zullen worden gesteld een volgend jaar in eene vacantie-kolonie hun gezondheid te sterken. Die mooie solioenen in ons leger 1 Die mooie schoenen in ons goede Nederlandsche leger en ook bij de ma rine trekken overal de aandacht, men zal zoo 't idee krijgen, -dat er geen fat schadelijk roofdier gehouden. Gelukkig d t de gevonden diertjes iu de toekomst geen sohade meer kunnen doeD. Op Z\terd?g '28 Nov. geeft de Zang vereniging „Kunst na \rbefd" onder directie van den heer C. de Gouw, Nieuwkuik, in de zaal van deu heer M. De Laat alhier hare eerste groote winteruitvoering, welke

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5