Derde Blad. fiemeenteraadsveigadeiing. Provinciaal Nieuws BUITENLAND» Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Nummer 95. Zondag 29 November 1908. 31e Jaargang. Om een goeden winter door te brengen. c II I vacar.kfryjMI Ook in Frankrijk begint vnen nu aan het versterken der marine. Dat. is de wisselwerking tusschen Enge land, Duitschland en Frankrijk. Wij zitten daar tusschen in, maar bij ons boort men van niets dan van bekrimping der legeruitgaven. De franeche Minister van Marine heeft dan gisteren een aanzienlijke versterking der vloot aa; gekondigdde artillerie zal een ingrijpende uitbreiding ondergaande vloot zal een groote aanvallende kracht moeten krijgen met groote eenheden waar bij snelle schepen, groote torpedojagers en ouderzee- boo'ni den verkenningsdicnst zullen hebben uit te voeren. Ce minister zeide de kwestie te zuilen bestudeeren, opdat de schepen niet verouderd zullen zijn op het oogen'olik waar op zij in dienst treden. De geheele Kamer, met uitzondering van de uiterste linkerzijde, juichte den minister warm toe. Da algeineene beraadslaging werd hierop ges-'o.en. De Kamer nam daarna eeu door Ch.umet, rapporteur, ingediende en door den minister aanvaarde motie aan, WAar bij den weusch werd uitgedrukt, dat tot, de hervorming van alle maritieme instellingen zal worden overgegaan en waarbij de nood zakelijkheid werd beaamd, om in den kortst mogelijken tijd een nieuwe orgauieke wet op de oorlogsmarine vast te stellen. O.eral in Europa begint het oorlogs zuchtig uit te zien. De nieuwe Duitsche marinebegrooling is, volgens de Vorwarts, weer veel hoogvr dan de vorige. Alleen de uitgaven voor een maal teu behoeve van nieuwe schepen en wapening zijn met bijna 50 millioeu mk. verhoogd. Dit is eeu gevolg van de v. rgrooting van de tonnenmaat van de schepen eu van het kaliber van de kanonnen. De gezamenlijke uitgaven voor "de Duitiche vloot zullen komende jaar 400 millioen mk. beloopen. lil 1911 zal dit bedrag tot 463 millioen mark gestegen zijn of 210 millioen meer dan volgens de berekening »&n de vlootwet van 1900 uoodig zouden geweest ziju. Groot nieuws komt uit YVeeneu. Frans Jusepli wordt oud, en schoon hij nog steeds krachtig is en taai, onsterfelijk is hij toch zoo min als een ander. Vandaag of morgen moet hij eraau. En dan zal hij worden opgevolgd door den aartshertog Frans Ferdinand met wiens optreden, naar herhaaldelijk is vooispeld, de Dounu-monarchie uitelkaar zou valleu. De oude Keizer echter is uitgeslapen. Op dit oogeublik kruipt heel de niouar- chie dicht bijelkaar, want het buitenlandsch gevaar is dreigend. En het Rijk is pas vergroot. En ter ver dediging daarvan helpen all« deelen des Rijks elkander trouw. Nu is het de tijd om Frans Ferdinand naar voren te leiden. Nu is het juiste oogenblik gekomen. Eu nu bericht men ook uit Weenen, dat de Keizer Fraus Ferdinand zal benoemen tot Regent, en dat Z. M. aan den troouopvolger een deel der regeeringsstaak zal overdrpgen. Waarschijnlijk het militair gezag. Dat is groot nieuws uit Weenen en het verkleint de kans op een eventueele scheu ring in de monarchie na het afsterven van den ouden Keizer. w iiï-rTia r. i "~rïüii - r— gafigiaaa DRUNEN. Openbare vergadering- van den ge meenteraad op Vrijdag 27 November 1908 des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Ed. achtbare heer G. van Huiten. Te ongever 6.15 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezigalle leden. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van de Hanze, houdende dankbetuiging voor de verleende subsi die van f 300 aan de vakschool. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Adres betreffende nachtwacht. De Voorzitter. Dit is een ongezegeld adres, wat, strikt genomen, niet in be handeling zou kunnen komen. Het be hoort ook niet tot de competentie van den raad maar tot die van het hoofd der politie. Ik zal echter evenwel de strekking van het adres meedeelen. Het betreft namelijk het verzoek om de nachtwacht in de Wolfshoek te be- ëedigen en verder om een geheel jaar een nachtwacht te hebben. Wordt besloten dit adres bij de leden te laten circuleeieu. 3 Regeling salaris onderwijzers. De Voorzitter. De salarisregeling voor onderwijzers is door Ged. Staten niet goedgekeurd voor wat betreft het hoofd der school in de kom. Het schrijven van Ged. Staten wordt door den Secretaiis voorgelezen. Hieruit blijkt dat Ged. Staten wen- schen dat het salaris op f 1280 wordt gebracht wijl vroeger het salaris f 1180 bedroeg en het Rijk nu f 100 geeft voor verhooging. Dit bedrag mag niet in de gemeentekas vloeien, doch moet ten goede komen aan den onderwijzer. De Voorzitter. De heeren zullen het wel begrepen hebben. Ged. Staten keu ren de verordening voor de overige onderwijzers goed, doch voor het hoofd wenschen zij f 100 meer. Het D. B. stelt voor hierop in te gaan, daar wij die f100 van het Rijk krijgen en het de gemeente dus toch niet meer dan f 1180 kost. De heer v. d. Geld. Ik zou het aan vangssalaris op f 900 terug brengen en het, als ze les geven in de fransche taal, het zoo hoog opvoeren als het nu is. De heer van Son. Nu is er dat ook bij inbegrepen. De Voorzitter. Het is Uw bedoeling toch zeker, het voor Klerkx zoo te laten als het D. B. voorstelt. De heer v. d. C-eld. Ja, maar alleen het aanvangssalaris wat lager stellen, later komt het dan toch overeen uit Als wij het aanvangssalaris op f 900 terug brengen en voor fransch f 100 geven, dan komen wij met de 4 vijf jaarlijksche verhoogingen toch aan de f1200. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van v. d. Geld en van het Dag. Bestuur aangenomen. 4 Af- en overschrijving. De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om van de begrooting 1909 af te schrijven en op die van 1908 te bren gen. Op het oogenblik zijn er nog al werkloozen in onze gemeente. Aanhou dend komen er hier om werk vragen en daar het weer nog goed is om te werken stellen B. en W. voor aan Ged. St. machtiging te vragen om van de f 2000 die op de begrooting van 1909 zijn gebracht voor ontginning van woes te gronden, er nu f 500 af te schrijven en op de begrooting van 1908 te bren gen. f 500 kunnen wij nog makkelijk verwerken, 't Is bovendien een mooie werkverschaffing. De heer v. Dal. Ged. Staten zullen dit wel goedkeuren. Aldus wordt besloten. De Voorzitter. Van morgen is nog een adres ingekomen. In een voiige vergadering is besloten om adressen, nog niet in behandeling geweest bij het Dag. Bestuur, niet in behandeling te nemen. Met dit adres zou ik een uit zondering willen maken, daar het anders zou kunnen voorkomen, dat wij hiervoor een expresse vergadering zou moeten houden. Er moet een rooilijn worden vastgesteld. Vinden de heeren het goed, dat wij nu dit punt in behandeling nemen. Wordt goed gevonden. Uit een schrijven van den heer J. H. Jansen, dat door den Secretaris wordt voorgelezen, blijkt dat voor een te bouwen schoenfabriek met directeurs woning het Anker, vergunning wordt ge vraagd de rooilijn te mogen overschrij den en wel 1,50 meter van den gemeente weg. De Voorzitter. Dat is 1,50 meter van de boord van de sloot. De heer van Son. Anders is het 3 meter, is 't niet. De Voorzitter. Ja. De heer v. Dal. Dan wordt het smal. De heer van Speijk. Ik zou maar toe geven, want 't is een smal stuk land. Ze zullen het anders moeilijk goed kun nen bouwen. De heer v. Dal. 't Is toch wel 14 meter. De heer van Speijk. Wel neen, in langen niet. Alsnu wordt de ingezonden teekening gehaald, waaruit blijkt dat het perceel maar 1 l'/s meter breed is. Besloten wordt nu vergunning te verleenen om op 1.50 meter van de boord van de sloot te bouwen. De heer v. d. Geld vraagt hierna nog ol in de Stationstraat, als het geregend heeft, niet iemand aan het werk kan worden gezet, 't Is daar dan een vuile boel. Dftor de bagger er te laten afha len is alles verholpen. De Voorzitter. Bij sneeuw zetten wij altijd eenige menschen aan het werk om het te Jaten opruimen. Binnenkort komt de strater en dan zullen wij eens zien. De heer Brok wijst er nog op, dat er zich vele gaten in den weg bevinden. De Voorzitter. Ook daar zullen wij naar laten zien. De heer v. d. Geld. Ik zou er iemand mee belasten die de weg schoon moet houden als de weg vuil is. De heer van Son. In de Bamis gaat het moeilijk om de wegen droog te houden. De blaren vallen dan en men heeft dan wat regenachtig en vochtig weer. De Voorzitter. Wij hebben wel men schen loopen, die toch onderhouden worden, wij kunnen die de wegen, als het noodig is wel laten afbaggeren. Hierna wordt de vergadering gesloten. Op no. 21 van de Bitaviorenstraat te Rotterdam woont M"juffrouw Stelloo, oud 43 jaren, echtgenoot» van den heer Stelloo, lueester-inetselaar. Zij is tegenwoordig zeer gerust er op dat de rlu uur.liek, die haar vroegt-r iederen winter zoo hevig deed lijden, hasr dit jaar niet. zal lastig vallen. En wij zijn nu dicht bij de aankomst van den winter, het tijdperk, waaiin l!e rheumatick- lijders hunne smarten met heviger pijnlijk heid zien terug komen. M-juff ouw Stelloo beeft zich van haar rheuraaiek verlost, en dank zij de Pink Pillen zal zij er niet meer aan lijden. Mej. Stelloo. (Cl. Tlicunissc Labots, Rotterdam). Het verdient hierbij opgemerkt dat me juffrouw Sielloo 12 kinderen heeft gehad, waarvan er Dog 7 in leven zijn. Die tal rijke moederschappen hadden bij haar, zooals bij alle vrouwen, het gestel een weinig uit geput, en onafhankelijk van haar rheumatiek klaagde zij ook over zekere onpasselijkheden, zekeie ongesteldheden, schele hoofdpijn, maagpijneu, overmatige vermoeienis, die haar aeer hinderden in haar werk van goede huishoudster. Welnu de Pink Pillen die baar voornaamste kwaal hebben doen ver dwijnen, hebbeu ook die onpasselijkheden, die ongesteldheden doen verdwijnen, en dit bewijst wel den grooten invloed der Pink Pillen op geheel het gestel. De Pink Pillen werken niet op één verschijnsel. Zij doen niet zöoals de zalven en wrijfmiddelen, die, wanneer gij ze gebruikt, wel de pijnen stillen maar deze niet doen verdwijnen. De Pink Pillen doen de. pijnen verdwijnen om dat zij het kwaad in zijn wortel aantasten, omdat zij het opzoeken, het grijpen daar waar het werkelijk schuilt, dat is te zeggen in het bloed. Door de samenstelling van het bloed te verbeteren, verbeteren zij te gelijk den algeraeenen staat der gezondheid. De Pink Pillen verjjgen uit het bloed de vergiften die er in zijn en genezen de rheu matiek waarvan die vergiften de oorzaak zijn. Maar door de samenstelling van het bloed tt verbeteren, geven zij aan het organisme een nieuwe krachtalle organen werken beter, de krachten komen weer, de bleekheid maakt plaats voor een schoone kleur, de schele hoofdpijn, de maagpijnen verminderen en verdwijnen ten leste. De Pink Pillen zijn onontbeerlijk ter bfStrijdiug van de bloedarmoede, de bleekzucht der jor.gt meisjes, de onregelmatigheden der vrouwen, de zenuw-uitputting, de neurasthenie in alle hare vormen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot.- houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor 's Bosch en oir streken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkf, Apot heek VBosch Drogisterij „EXCELSIOR", KoDinginnelaan, Herman J, A. Zagers, firma P, J. van Gils Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 doozen. WAAL WIJK, 28 Nov. 1908. Kamer run Koophandel. Het navolgende adres is heden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier verzonden No. 1310. Waalwijk 28 Nov. 1908. Onderwerp Aan Regeling van den Heer DirecteurGene- den Post- tele- raai der Posterijen en graat en tele- Telegrajie foondienst in te verband met 's Gravenhage. de Wet tot in voering van eenen Wette- lijken tijd. HoogEd.GestiHeer De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk heeft met de meeste belangstelling kennis genomen van den inhoud Uwer missive dd. 4 November No. 19966 2de Afdeeling, houdende mededeelingen omtrent de Wet tot in voering van eenen Wettehjken tijd en. in verband daarmede, regeling der ope ning en sluiting van Post- Tclegraaf- en Telefoonkantoren. Vcldoende aan Uw verzoek deelen wij, na behoorlijk onderzoek en na ampele bespreking als onze overtuiging mede, dat wij het zeer wenschelijk zouden ach ten, indien voor de kantoren met vollen dagdienst, tot dewelke ook het Waal- wijksche kantoor behoort, geene latere openstelling dan thans des morgens zal worden gedecreteerd. De vroegtijdige aanvang der weikzaamheden in de ma chinale schoen- en lederfabriekeu, hier de voornaamste takken van industrie, alsmede het uur van aankomst van de eerste treinen van Lage-Zwaluwe en 's Bosch, zouden eene latere openstelling dan thans zeer ongewenscht doen zijn. Ecne vroegere sluiting des avonds zouden wij al even sterk moeten ont raden, wijl de fabrieken alle tot acht uur werken en dus het arbeidend per soneel eerst daarna in de gelegenheid is voor postzaken het kantoor te bezoe ken. Zou dus de daarvoor beschikbare tijd na 8 uur nog met 20 minuten ver kort worden, dan zou het voor velen onmogelijk zijn nog op het postkantoor geholpen te worden. Het is daarom dat onze Kamer U HoogEd.Gestr. adviseert gevolg te willen geven aan het van welwillendheid ge tuigend voorstel om den diensttijd op bovengenoemde kantoren met een ha'f uur te verlengen en dezen alzoo vastte stellen op 7Vs uur voormiddags tot 9 uur des avonds. De Kamer van Koophandel en Fabrieken. Lezing. Morgen (Zondag) middag ten 12 ure, vergadering der afdeeling »Waalwijk« van de R.K. Kiesvereeniging in de kleine zaal van het hotel Verwiel voor de ver kiezing van twee bestuursleden. Morgen avond ten half zes lezing van den Heer Oostdam uit 's Gravenhage voor de leden der R.K. Kiesvereeniging en voor degenen die zich daarvoor aan melden in de achterzaal van het Hotel Verwiel. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen de vergadering bijwonen ter ver kiezing van twee bestuursleden, maar zeer zeker zullen alle leden en zij die 't wenschen te worden, tegenwoordig zijn bij de lezing van den heer Oostdam, die tot onderwerp heeft: »Lectuur«, een vraagstuk van belang in onzen tijd. De lezing begint om half zes, om de leden van andere afdeelingen gelegen heid te geven deze lezing bij te wonen. Ten 12 uur in de achterzaal van 't hotel Verwiel, morgen lezing door den heer M. Verberk, secretaris van het Centraal-bestuur van »de Hanze,4 over de Hanzebank. Toegankelijk voor iedereen. Des avonds ten 6 uur op de St. Pauluszaal lezing door Mgr. W. Konings van Amsterdam, voor de leden van den den Leo-Bond. Men ziet, morgen keus te over, waar men zijn geest met een of ander be langrijk onderwerp kan voeden I De R. K. Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden, alhier, heeft den heer Alfons Laudy, hoofd redacteur van »De Tijd* te Amsterdam uitgenoodigd alhier eene lezing te komen houden over 't onderwerpOude en moderne dichtkunst.* Wanneer de bekwame letterkundige deze uitnoodiging aanneemt, kunnen we verzekerd zijn van een prachtvollen kunstavond. Vakschool. In de memorie van antwoord, op het voorloopig verslag der onderzoeks-afdee- ling der begrooting van binnenlandsche zaken zegt de minister o.m. Sub si dien vakonderwijsDe minister ontkent dat er reden is tot scherpe critiek op zijn handelwijze in zake sub- sidieering van vakonderwijs. Hij wil daar. mee wel voortgaan maar moet voorzich tig zijn zoolang geen wettelijke regeling is tot stand gekomen en zuinig met het oog op 's lands financiën. Oprichting van nieuwe scholen wil de minister bij voorkeur van particulieren zien uitgaan. Een algemeen bureau voor aanmelding op vakscholen acht de minister niet practisch, veeleer ligt het op den weg der gemeentelijke overheid het initiatief tot de oprichting van zulke bureaux te nemen. Middelbaar technisch onderwijs. De minister hoopt bij de volgende begroo ting de noodige voorstellen te kunnen doen. En verder Ineenschakelingscommissie. Deze zal vermoedelijk in den loop van 1909 met hare werkzaamheden klaarkomen. Het eindrapport zal niet bij gedeelten ver schijnen. In den loop der memorie wor den vele onderwerpen tot na het ver schijnen van dit rapport onbeslist gelaten. Mogelijk wacht de vakschool voor schoenmakerij en looierij ook op /het rapport dezer commissieof zou ook in deze de minister bij voorkeur zien, dat hier door 't particulier initiatief met rijks- en provincialen steun iets werd gedaan. Men moge zich dit «vel voor gezegd houden, verder onderzoeken en ernaar handelen. Priesterfeest. A.s Maandag viert de Weleerwaarde Heer Arn. Suijs zijn 127s Priesterfeest. Met inachtneming van het oude ,,vereor laudare presentum", het is niet goed iemand in zijn bijzijn te prijzen, meenen wij toch een enkel woord van welgemeende hulde aan den Priester jubilaris te mogen brengen. Voor de hand ligt het een terugblik te werpen op die twaalf en een half jaar van ziju Priester zijn. Het grootste deel daarvan bracht Hij door hier in Waalwijk. Van nabij hebben velen zijn werk gezien, Hem bewonderd in zijn groote werkkracht, in zijn, soms ondankbaren, maar steeds opgeruimden arbeid. Gezien wat hij deed als Priester, als zieleherder, die nimmer vermoeid, steeds met blijden geest, zijn talenten op de eerste plaats ter beschikking stelde van zijne Kerk. Maar, de werkzaamheid van een priester, als zoodanig,ligt buiten onze beoordeeling. Wij voelen niet voldoende den geest van opoffering, en van toegevendheid, voor den waren priester vereischt en kunnen en willen dus niet de maat aanleggen om die te meten. Maar een diep geloovig priester is hij in den waren zin des woords. Speciaal willen wij wijzen op zijne werkzaamheid op sociaal gebied. Als Adviseur van »Geloof en Wetenschap* later »Ora et labora* Adviseur van de propagandaclub »St. Johannes Baptist en zeker bovenaan als adviseur van de prachtig werkende R. K. Volksbiblio theek, maar„ bijzonderlijk als mildadig mensch, zijne spreekwoordelijke milda- digheid voor den armen medemensch, die meestal in stilte werd gepleegd. Moge hij blijven voortgaan alle gaven van geest en hart te stellen ten dienste van zijne Kerk, als priester, zijn woord blijven gebruiken tot verdediging en uitbreiding der ware beginselen, ook op maatschappelijk terrein. Onzen gelukwensch en hulde den jubileerenden priester-werker. Aan blijken van belangstelling zal het den eerwaarden jubilaris a.s. Maandag zeker niet ontbreken. Onderwijs. De heer A. G. Pulles, onderwijzer 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Ned.-Indië is belast met de waarneming der betrekking van onder wijzer bij de opleidingsschool voor in- landsche ambtenaren te Magelang. Ongeluk. Velen zullen nog wel eens iets willen vernemen, van het ongelukkig jong- mensch, wiens beide beenen onlangs werden afgereden. Wij hebben eens ge ïnformeerd en vernamen ter plaatse, dat ïijn toestand vooruitgaande is en hó' spoedig 't bed zal kunnen verlaten. Pogingen worden aangewend om hem van kunstbeenen te voorzien. De man zal eene levenslange uitkeering van f 8,75 per week bekomen. Welk een zegenrijke instelling de ongevallenwet is blijkt hier volkomen, de man behoeft nu niet aan de publieke liefdadigheid te worden prijsgegeven en tevens wat een voorrecht voor eene streek zulk een gasthuis te bezitten, met een liefderijke verpleging door de eerw. zusters, waarover ook deze man zoo vol lof is. Brand. Donderdagmiddag ontstond brand in een dubbel woonhuis in de stationstraat, toebehoorende aan C. V. en bewoond door C. J. P. en J. D. In 't begin brand de 't nogal fel, maar door de spoedige tegenwoordigheid en 't ijverig werken der brandweer was men het vuur weldra meester, toch was 't achterste gedeelte geheel vernield en had 't voorste van binnen veel geleden. Assurantie dekt de schade. Oorzaak onbekend. Een Artist. Wederom maken wij gaarne melding van de in de vitrine van de firma Wed. Th. van Delft en Zonen geëxposeerde prachtige geschilderde portretten. Te meer vestigen wij de aandacht van onze lezers hierop omdat de schilderijen zijn voor eene in 's Bosch wonende familie. Een bewijs dus, dat onze kunstschilder niet alleen reeds in den vreemde naam heeft gemaakt, doch dat men zijne werken ook gaarne ziet en weet te waardeeren. En de schilderijen 't Zijn ware kunststukken, die, men voelt het als men er voor staat, alleen gewrocht kunnen worden door een be gaafd meester die zijn werken tot de ziel kan laten spreken. Jan van Delft heeft andermaal getoond, dat hij is een kunstenaar, waar wij als Waalwijkers groot op gaan. „Waalwijk Vooruit." Morgen gaat het le elftal van >W. V.* op bezoek bij B. V. C, te 's Bosch. In dezen wedstrijd verloor »W. V.« verieden jaar het kampioenschap van haar afdeeling, door met 21 geklopt te worden. Morgen dus er alles opgezet om dit geleden échec te wreken en 2 kostbare puntjes in de wacht te sleepen. Aanvang van de wedstrijd is 2 uur. Supporters ten zeerste gewenscht,

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9