Tweede Blad I p 'buitenlandT" Provinciaal Nieuws Italië. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Amerika. Nummer 96. Donderdag 3 December 1908. 31e Jaargang. Ve Naar uit Rome wordt gemeld, i» de Paus ngesteld wegen* een geratte koude. De audieuties zijn afgezegd. Er moet geen reden ijo t )t bezorgdheid. Gisterenochtend stond de Paus te 11 uur p, doch hij verlist ziju vertrekken niet. In een bericht uit Rome aan een Duitsch lad wordt gezegd, dat de Paus influenza eeft. Terwijl heel de Donaumonarchie aan niets ar.ders denken moest dan aan het 60-jarig regeeriugsjubilé van keizer Eraus Jozef, aarvoor morgen de officieelc dag is, gaat et er te Prang zoo lustig toe tusscben Duitschers eu Tsjechen, dat men bijna van e?n burgeroorlog kau spreken. Bij de uit- spattingen op Zondag, i9 ook 'n Berlijusch koopman zwaar gewond. De politie heeft de Duitschers zóó slecht beschermd, dat de Duitsche bladen aandringen op een protest der Duitsche regeering bij de Oostenrijksche. Alleenloopende Duitscbe officieren zijn be- eedigd en aangevallen. l)e buitensporigheden hebben nu eu dan een anti-Oostenrijksch karakter gedragen. Vlaggen in de Oostenrijksche kleuren en een Amerikaansche vlag werden omlaag ge rukt en het Oostenrijksche volkslied we.d belachelijk gemaakt. De Grabeu was van 's morgens half 10 door politie en gendarmerie geheel en al afgezet, zoo, dat zij, die er zich reeds be- vonden, er moesten blijven. Om kwart over tien begon de ommegang der Duitsche stu denten. Maar nauwelijks had de menigte de eerste //CouLursiuuenten* (met dn gekleur de pet op) gezieu, of zij begon te jouwen, te schreeuwen en nationale opruiende liede ren te zingen. Al spoedig waren de studen ten omsingeld en plotseling werd de politie- iketen door de Tsjechische studenten en het gepeupel doorgebroken. De menigte vloog op de Duitschers lo* eu begon e. met stok ken en boksijzers op iu te beuken. Bij die gelegenheid word een Duitsche student zwaar gewond, vela anderen liepen mindVr ernstige verwondingen op. Eindelijk kon de gendar merie met gevelde bajonet de menigte vooi zich uitdrijven. Voortdurend werd er ge schreeuwd ,Leve Servië I Weg met Oosten rijk Gisteren duurdeu de uitspattingen nog voort. Er werd met straatsternen gegooid Tfjechische studenten maakteu van hun revolvers gebruik; de politie clurgeerde met de blanke «abel en sloeg er op in. Negen tien rustverstoorders zijn gekwetst. De czsar van Rusland zou 100.000 Verdon-geweren too? Servië beschikbaar hebben gesteld. Er zijn in Servië thans 66.000 man onder de wapenen. Turkije schuift ook voortdurend troe pen naar de Bulgaarsche grens. Van Salo nika gingen er weer 60 waggons met ka» onuen en 12 waggons met geweren heea. Ook naar de Oostenrijksche grens wordt rlogsmateriaal gezondenkanonnen, uit- enueembare bruggen enz, De boycot van Oostenrijksche waren i lurkije moet tot heden 25 millioen kro- cu schade hebben opgeleverd voor de Do naumonarchie. Geheel Siberië is bedreigd verklaard door veepest, Honderdduizend dieren komen in de stallen van Siberië om. Aanzienlijke koop lieden zijn geruïneerd. Een crisis bedreigt (Petersburg. De gemeenteraad is in buiten gewone vergadering bijeengeroepen. Hoe kort is 't nog maar geleden, dat eu zeide, dat er tusschen Japan en de ir. Staten oorlog komen moest. Ieder aan een der zijden van den grooten ceaan er zou moeten worden gevochten ovef de rraag, welk der beide rijken de over macht op dieu Grooteu Oceaan hebben zou. Eu t leek er veel naar, of de pessimisten uden gelijk krijgen. Elk oogenbiik was er in Amerika ruzie me', de Japanners. En week op week verergerde de spanning. Tut Roosevelt zijn vloot de Oceaan op zond en de boegen der schepen naar Japan keerde. Het begin van den oorlog, riep men. Het begin de» vredes, was het. Roosevelt heeft aan Japan even laten zien, lat het voorloopig aan geen oorlog denken Oct, want dat de Ver. Staten in ieder geval eel sterker zijn dan Japan. Goed, antwoordt do slimme Japanner, dan aar vrede. Eu nu hebben de beide Staten een ver oud gesloten, waarin ze, om 't kort te zeg en, beloven alles in den Grooten Oceaan laten, zooals het is. Ook in onze Oost? He telegrammen spreken daar niet van. Misschien krijgen we later te hooren, wat we graag wtten zouden. WAALWIJK, 2 Dec. 1908. R. K. Kiesvereeniging. Tot enze spijt moesten wij ervaren dat de vergadering der afdeeling Waalwijk4 van de R. K. Kiesvereeniging verleden Zondag ten 12 ure gehouden in het Hotel-Verwiel wederom niet drukbezocht was. Wegens de vacaturen van Voorzitter en Vice-voorzitter, werd het presidium waargenomen door den Secretaris-Pen ningmeester. Na de voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, kwam aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden. Op voorstel van den Heer van Dooren werd aan de aanwezigen de gelegenheid gegeven tot het aanbevelen van eenige personen, die voor eene eventueele be noeming in aanmerking zouden kunnen komen. Nadat hiervan door de leden gebruik was gemaakt, werden tot be stuursleden gekozen de Heeren Th. de Surmont de Bas Smeele en Dr. Sweens. Ten slotte verzocht de waarnemende voorzitter de aanwezigen zeker de lezing van den Heer Oostdam van dien avond te komen bijwonen en sloot daarna, nie mand meer het woord verlangende, de vergadering. Naar wij vernemen heeft de Heer Th. de Surmont de Bas Smeele zijne benoeming tot bestuurslid der afdeeling Waalwijk4 van de R. K. Kiesvereeni ging niet aangenomen. Lectuur. Voor de leden der centrale R. K. kiesvereeniging werd 1.1. Zondagmiddag in 't hotel Verwiel eene lezing gehouden over >Lectuur4 door den heer Oostdam, redacteur van de Residentiebode. De opkomst was gering wij begrijpen niet dat niet meerderen, zeker uit onze gemeente, waren opgekomen, tiet on derwerp mocht toch wel aanlokkelijk genoemd worden. Voelt men hier dan zoo weinig voor de groote vraagstukken onzer dagen De opkomst was wel beschamend. Degenen die er geweest zijn hebben een aardig uurtje gesleten bij de cause rie van den heer Oostdam. Mochten we niet veel nieuws gehoord hebben misschien, vele goede en rake din gen werden ons in aangenamen stijl onder oogen gebracht. De voorzitter, de edelachtb. heer J. A. J. van Heijst opende de bijeenkomst met een woord van welkom, bij ont stentenis van den president der afd. Waalwijk, wees er op dat Mr. Loeff tot dusverre nog geen gevolg kon geven aan zijn voornemen, om een lezing over een of ander politiek onderwerp te hou den en dat de kiesvereeniging daarom den heer Oostdam uitgenoodigd heeft eene lezing over sLectuur4 te houden, een onderwerp van zoo groot belang in onze dagen nu zooveel op de markt wordt gegooid, en het zeer zeker ge- wescht is 't kaf van 't koren te kunnen scheiden. De heer Oostdam, 't woord verkrijgend wees er op dat het gewone thema ook onder de Roomschen isïkatholieke lectuur, och, dat is niet veel. Maar hij zou aan diegenen willen vragen, die zoo spreken, kennen zij die lectuur, dan hebben ze recht van spreken, maar als ze die goed willen kennen, zal 't mee vallen. Kennen zij de werken van een Banning, een Snieders, ja toen ze jong waren, maar nu 1 Kennen zij Melati van Java, en Mathilde, zoo geprezen door Busken Huet, een van der Lans, een Alberdingh-Thym, van wien een niet-katholiek uitgever wederom een nieuwe serie doet verschijnen. Kennen zij een Jan Holland, die door zijn eigen studie Roomsch werd. Er zijn ook onder ons beteren en van minder kwaliteit, maar we moeten voor zichtig zijn bij 't uitspreken van een oordeel, want wij zijn gauw op onzen teen getrapt. Laten we ook de minder goeden niet afbreken, vooral niet omdat ze katholiek zijn. De katholieke illustratie haalt Spr. nog aan als een uitstekend tijdschrift. De groote fout is, wij waardeeren en kennen het onze nietook de brochures. Laten wij onderzoeken, laten we kennen en vergelijken, dan zal de critiek goed uitvallen. We behoeven ons echter niet alleen tot die lectuur te bepalen, maar als we de onze eenmaal goed kennen, dan ligt er bij ons een zeker fond in en kunnen we gerust naar iets anders kijken en zullen we in sommige prullen toch geen smaak krijgen. Dan komt Spr. op de katholieke cou ranten. Hij wil beslist niet zeggen, dat hier alles goed is, we moeten ze verge lijken, niet met bladen die erboven staan, maar met die van de andere partijen, die op dezelfde hoogte staan. Hij besprak het groote katholieke dagblad, dat hij niet spoedig ziet komen door de ver schillende stroomiugen onder de katho lieken en zoolang dit er niet is, laten we dan steunen en trachten op te voeren wat we hebben. We moeten ze in kennis stellen van onze klachten en zooveel mogelijk door mededeelingen van gebeurtenissen op de hoogte brengen opdat ze bij andere voor en niet ten achter zijn. Vooral drong spreker aan dc locale pers uit alle macht te steunen. Na eene pauze maakte Spr. veront schuldiging den grooten dr. Schaepman te hebben vergeten en haalde een voor beeld aan hoe van andere zijde gewerkt wordt met lectuur. Door den heer Si mons, bestuurder der wereldbibliotheek zijn in 3 jaar tijd 400,000 deelen van Max. Havelaar, Vortenschoo) enz. ge plaatst. Onzerzjds moet ook ernstige lectuur met kracht worden gecolporteerd. Wij moeten schouder aan schouder staan om de katholieke pers zulk een machtig wapen, met alle kracht te schragen. En als we nu, zoo besluit spreker na nog tal van wetenswaardige mededee lingen, die onze plaatsruimte biedt alle te geven, het voornemen vormen, niet alles wat Roomsch is af tc keuren, maar te leeren kennen, onderzoeken, en daardoor onzen blik te verruimen, dan zullen we groote belangstelling wekken en is reeds veel gewonnen. (Aplaus.) Van de gelegenheid om een of ander te vragen of te zeggen, werd gebruik gemaakt door den heer L. Groenen, seer, van den A. N. B. v. S. die erop wees, dat het zoo'n vreemd verschijnsel was, dat alle kath. bladen als Huisgezin, Dagblad en meer andere steeds op con gresvergaderingen, tentoonstellingen en wedstrijden ontbraken, en de liberale pers daar steeds tegenwoordig was. Dat was een groote tekortkoming, hoewel ze steeds werden uitgenoodigd. De heer Oostdam was het daarmede volkomen eens en verzocht den heer G. hen daarop te wijzen, of een uittreksel te zenden, waarop laatstgenoemde opmerkte dat het zenden van een verslag aan die bladen, die zich geen moeite geven, toch niet opging en zij genoegzaam met de wenschelijkheid hunner tegenwoordigheid bekend geacht konden worden. Nog wees een der aanwezigen erop, dat het bestuur van de Centr. Kiesv. waar schijnlijk niet zonder eenige bedoeling het onderwerp »Lectuur4 zal hebben gekozen. Dit vooropstellende, vroeg spr of het niet hoogst gewenscht zou zijn, dat tegenover het Langstraatsch Leesgezel schap met reeds 6 portefeuilles en meer dan veertig abonné's iets degelijks moest worden gesteld. De heer Oostdam beval dit ten zeerste aan en de voorzitter deelde mee, dat dit onderwerp zonder eene zekere be doeling was gekozen, maar dat het ge sprokene wel van belang was en 't gaarne in overweging zou worden genomen. Na een woord van dank aan den ge- achten spreker werd de vergadering gesloten. Leobond. Zondagavond ten 7 uur had op de St. Pauluszaal de zevende algemeene jaarvergadering plaats van de R.K. Werkliedenvereeniging »Leobond4, van Waalwijk en Besoijeu. Voor een eivolle zaal opende de pre sident de vergadering, heette in goed gekozen woorden allen hartelijk welkom en wijst op het groote nut van den Leobond. Talloos velen zijn dit jaar door de zegenrijke werking van het fonds voor den bedelstaf bewaard gebleven. Verder brengt de Voorzitter dank aan den Z.Eerw. heer Adviseur, die door familieomstandigheden, heden tot zijn zeer groote spijt niet ter vergadering kon komen alhoewel hij nog kort hier verblijf houdend, bewezen heeft zeer veel voor den Leobond te gevoelen. Nog spoort de Voorzitter allen die daarvoor in de termen vallen, aan, lid van de Vakvereeniging te worden, vooral nu spoedig een regeling aangaande het arbeidscontract moet worden genomen. Alsnu werd door den secretaris het zevende jaarverslag uitgebracht. Uit de voorlezing daarvan blijkt, dat vele leden door vertrek naar elders den Bond hebben verlaten, zoodat het leden tal thans 433 bedraagt. De gewone maandelijksche contributie heeft opgebracht f261.10 De uitgaven bedroegen 247.41, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 13.69. De inkomsten voor het ziekenfonds hebben bedragen aan gewone contri butie f 2288.42. Donateurs f 227. Alzoo een totaal bedrag van f 2525.42. De uitgaven zijn als volgt Aan geneeskundige behandeling f 308.70 Ann geneesmiddelen - 287.24 Aan ziekengeld - 1633.00 Totaal der uitgaven f 2238.94 De kas sluit dus met een batig saldo van f 286.48, welk bedrag op de spaar bank is gebracht. Aan 141 leden is uitkeering verleend, aan 2 slechts 13 achtereenvolgende weken. De secretaris bracht verder in zijn verslag dank aan de commissarissen, donateurs, en aan allen, die de vereeni- ging hebben gesteund. De president deelde hierna mede dat volgens art. 4 van het reglement 4 leden moeten aftreden, doch dat geen candi- datenlijsten zijn ingediend. Voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Bijlhout, stelt het bestuur voor te benoemen den heerjos. Dumoulin. Met algemeen applaus wordt dit voorstel aangenomen. In plaats van den hulp-commissaris Berkelmans, die naar elders is vertrok ken, wordt benoemd de heer Ph. van Eethen. Hierna sprak de IIoogEerw. Heer Mgr. Konings, algemeen adviseur van den Nederl. R.K. Volksbond over: Is Gods dienst privaatzaak Aan de hand van de geschiedenis toonde spreker op zeer duidelijke wijze aan, dat Godsdienst geen privaatzaak is, want dat het de Godsdienst alleen is, die, door de komst van Christus, het menschdom reeds eenmaal heeft verlost van de slavernij en het de Godsdienst ook alleen is, die de maatschappij weer tot bloei en welvaart kan brengen. Daar elke volzin zijn rake beteekenis had, is het niet doenlijk een goed over zicht te geven, wij zouden dan de ge- heele lezing moeten afschrijven, wat plaatsruimte belet. De ZeerEerw. heer pastoor en de president brachten spreker dank voor zijne prachtige en leerzame lezing en spraken den wensch uit, dat Mgr. Ko nings nog dikwijls hier terug moge komen. Crcdictvirccnigliig „De Hanzebank". Zondagmiddag ten 12 uur had "n de achterzaal van het hotel Verwiel eene bijeenkomst plaats van de Hanze, toe gankelijk voor alle belangstellenden. De heer Verberk uit 's Bosch, secre taris van het comité tot oprichting der Credietvereeniging sde Hanzebank» zou spreken over de Hanzebank. Spreker begon met er op te wijzen dat voor de middenstanders tot voor kort geleden eerst wat is gedaan tot verheffing van dien stand. Door de oprichting van de Hanze en door de ijvervolle bemoeiingen van den WelEerw. Zeergel. heer Dr. Nouwens, is er reeds veel tot stand gekomen, doch waar dr. Nouwens reeds in het begin op heeft gewezen, op de credietbank die is er nog niet, doch zal weldra komen. Vervolgens wees spreker er op hoe lastig het voor den kleinhandel is om crediet te krijgen, hoe moeielijk het is voor den kleinhandel om aanstonds be taling te erlangen. Daarom is crediet de ziel van de zaak. Op alle congressen zoowel in Duitsch- land als hier is de wenschelijkheid van een credietbank betoogd. De kleinhandel kan geen crediet missen wil hij zijn groothandelaar op tijd betalen. Tot wie moet de kleinhandel zich nu vaak wenden Tot den groothandelaar zelf ot wel tot een geldschieter, waar hij tegen zeer hooge rente wordt gehol pen want bij een bank durft hij niet aan te kloppen. Trouwens het vertrouwen in de banken is door de vele faillisse menten zeer geschokt. Achtereenvolgens gaat spreker na of de middenstander de risico wel mag dragen om bij een particuliere crediet bank in rekening-courant te staan. Dus bij een particuliere credietbank moet de middenstander niet terecht ko men en ook niet bij den groothandel staan. Hij moet zelf zijn bank hebben. En die krijgen wij nu spoedig. Op bevattelijke wijze zette spr. doel en werking van de Hanzebank uiteen. De Hanzebank is opgericht door den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand >de Hanze4 in het bisdom van 's-Bosch, heeft ten doel het geven van crediet aan betrouwbare leden der Hanze, bankoperatiën voor hen te verrichten en gelegenheid te geven tot sparen. Als waarborg voor de verplichtingen der bank wordt door de leden een kapitaal bijeengebracht, waarvan het bedrag wordt gesteld op I 500.000, verdeeld in 10.000 bewijzen van deelname, ieder van f 50. De bank zal met hare operatiëngeen aanvang mogen maken alvorens van het kapitaal f 100.000 is gestort. Ieder lid van de Hanze kan lid worden doch moet dan een aandeel nemen. Een aandeel kan ook genomen worden op afbetaling. Ook vereenigingen, welke rechtspersoonlijkheid bezitten, kunnen als lid toetreden. Alleen personen die reeds een faillissement hebben ondergaan, kunnen geen lid der vereeniging worden tenzij het faillissement is geëindigd met uitbetaling van 100 pet. of na rehabili tatie. Het Dag. Bestuur van De Hanze be noemt een raad ven toezicht, bestaande uit minstens 3 en hoogstens 7 leden. Deze controleert de handelingen der ver eeniging. Geheimhouding is den leden van het bestuur opgelegd. In de jaarlijksche algemeene vergade ring brengt het bestuur schriftelijk verslag uit van den staat der bank en hare werkzaamheden en van de door den raad van toezicht goedgekeurde winst- en verliesrekening en de jaarlijksche balans. De boeken en bescheiden worden door een deskundige nagezien, die daarover schriftelijk verslag uitbrengt aan het be stuur der vereenigiug en den raad van toezicht. Van de winst wordt 3 pet. dividend uitgekeerd. Wil men leenen, dan moet men 4]/2 pet. betalen. Gelden in deposito kunnen niet tot een hooger bedrag worden aangenomen dan driemaal het volteekend kapitaal. Geen crediet of voorschotten mogen worden gegeven zonder persoonlijken of zekerlijken borgtocht. Voor bedragen tot f200 is één persoonlijke borgtocht voldoende. Verder deelde spreker nog mede dat nu reeds f 40.000 is gestort en dat nog 14 afdeelingen moesten worden bewerkt. De heer Walth. v. d. Heijden, presi dent der afdeeling bracht spreker dank en sprak den wensch uit dat ook hier in Waalwijk velen als lid tot de bank zullen toetreden. Post en telegrafie. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor brengt onder de aandacht van het publiek dat het kantoor 6 De cember e. k. geopend zal zijn als ge woonlijk 77*- 87» uur voorm. en 127» tot 17» uur nam.gedurende die uren zullen postpakketten ter verzending wor den aangenomen. De Directeur voornoemd, WINTERS. Waalwijk, 2 Dec. 1908. Eerste groote humoristische Vooi drachten- wedstrijd voor Ducttisten. De Heer A. Gerris-Simons zal op Zondag (Carnevalszondag) 21 Feb. een grooten wedstrijd houden voor duettisten, waarbij flinke geldprijzen uitgeloofd zul len worden. Wij hopen hierover spoedig nadere bijzonderheden mede te deelen. Waalwijk Vooruit. Verleden Zondag werd »W. V.4 met 5 0 door B. V. C. geklopt. Het loont de moeite niet, veel van den wedstrijd zeggen, want het was een slappe ver tooning, met een bijna voortdurend sterker zijn der B. V. C- Had W. V.'s verdediging niet zoo goed gekerkt, voor zeker hadden we met dubbele cijfers slaag gekregen, want de voorhoede presteerde niets. Van W. V.'s captain vernamen we, dat hij van plan is, de opstelling van het elftal totaal te wijzigen. Wij hopen dat hij hiermede succes zal hebben en de uitslagen dan omge keerd zullen zijn, want zoo mag en kan het niet blijven. Diefstul. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn in onze gemeente op een paar plaatsen kippen, konijnen en een partij hout ontvreemd. Plotseling sterfgeval. Een zeer plotseling sterfgeval deed zich Zondag 1.1. voor. Een weesjongen van omstreeks 15 jaar, werkzaam en wonende bij den heer H. Keijzers alhier was naar het Lof geweestthuiskomende zeide hij zich niet heel wel te gevoe len. Hij zette zich neer werd plotseling erger en was reeds spoedig een lijk. Een beroerte had een einde aan dit jeugdig leven gemaakt. Hedenmorgen ten 9 uur, werd het jongmensch ter aarde besteld, gedragen door en de lijkbaar gevolgd door alle weesjongens uit onze en omliggende gemeenten, den directeur van het wees huis uit Amsterdam en den vertegen woordiger den heer Reckleben uit Heusden. Zondug In onze provincie. Als een mooi staaltje hoe in onze provincie de Zondag gevierd wordt, kunnen we aanhalen, dat onder het provinciaal-nieuws in het Dagblad van Noordbraband gisterenavond niet minder dan tien berichten voorkwamen van ruitenvernielingen, andere baldadigheden en meer of minder ernstige vecht- en snijpartijen. Garnizoen te Tilburg I Te Tilburg zal een gedeelte van 'n regiment huzaren in garnizoen komen. Reeds is een hoofdofficier der genie belast met het kiezen van een terrein voor het bouwen van een cavelarie-ka- zerne. Bakkerij tentoonstelling. Met zekerheid wordt thans aan Het V a d. medegedeeld, dat te 's-Hertogen- bosch, in de maand Augustus 1909, een internationale tentoonstelling zal worden gehouden van brood-, koek en banket bakkerijbenoodigdheden. Het uitvoerend comité ontving reeds, zoo uit het bui tenland als van Nederlandsche nijveren de meest stellige toezegging van krach tige medewerking. Voor het Belgische comité zal als algemeen secretaris op treden de heer Gustaaf D. Dhont uit Osteude, die zich als jurylid der Am- sterdamsche tentoonstelling in 1906, als voorzitter der vaktentoonstelling te Gent, Brugge en Antwerpen verdienstelijk maakte, en als algemeen bestuurder der Belgische vakpers de jaarvergadering van den Nederlandschen Slagershond verleden jaar te 's-Hertogenbosch bij woonde. Vooral Vlaamsch-België toont reeds heel veel belangstelling. De tentoonstel ling gaat uit van de 's-Hertogenbossche bakkersvereeniging St. Honoratus.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5