u in ni er 100 Donder da 17 December 1908. $le. Jaargang, 3 Toegewijd aan HandeS, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemsenteraadsvergadering. AIT00N T IE L E I, [Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER U i t gever: Zij die zich tegen het Kvolgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschi] nende nummers GRATIS. FEUILLETON. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. RAAMSDONK. RAOUL DE NAVERY. tIALE EN* ansstraatsclie Cciriit .„Ij,i--m- 1wmm w.nwijim, - -- --a.Muuwjy'ki w iibbuj jujjill uüuxüljii i i ij i Dit BI '1 verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. l?ran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., Urtgevf franco te zenden nan den AdvertKNTiË.v 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracteD gesloten. Reclames 15 cent per regel. *Ct%0C£. J' SB .<»-3T^MrO'T Openbare vergadering van den Ge meenteraad op Zaterdag 12 December 1908, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de WeiEd. Heer Kamp. Te ongeveer 10 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig de hee- ren Kamp, C. de Wit, Dorreboom, Tim mermans, De Bruijo, Zijlmans, De Bont, Simonis, Van Dongen en Van Laar hoven afwezig het lid Mr. Heere. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing wor den deze onveranderd goedgekeurd e.> vastgesteld. Aan de orde 1. Schrijven van Ged- Staten inzake het in gebruik geven van een gedeelie van de kolenbergplaats der Openbare Lagere School op het Veer als onder station van het electrisch verdeelingsnet. Uit het schrijven dat door den secre taris wordt voorgelezen, blijkt dat Ged. Staten het door den hoofd ingenieur van de Provincie hebben laten onder zoeken. Deze wijst er in zijn schrijven op, dat een en ander moet worden be schermd tegen de vernielzucht van de jeugd. Dit schrijven is ter hand gesteld aan den len commissaris der Electriciteits- Maatschappij Raamsdonk. Deze wijst in een schrijven, dat even eens door den secretaris wordt voor- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAK HET FrANSCH VAN 56. Ik zal morgen iemand naar haar toezenden. En zie, de goede God zal mij aen aantal klei nigheden van dien aard toerekenen ik kan mij niet met Hem onderhouden, ik weet Hom niets te zeggen maar ik verlang niets liever dan Hem aangenaam te wezen. Weet gij nooit iets aan God te zeugen, nooit? Neen, nooit. Zijt ge dan nooit bedroefd geweest Ja. eeus, papa weigerde mij een paar brillanten oorknoppen. Ge hebt no®it verdriet gehad? Ge hebt nooit in angst verkeeid? Een ieder voorkomt mijne weuschen Neen, ik ken noch verdriet, noch angst. Vaarwel, sprak Angelie opstaande, ik roep het ongeluk niet over uw hoofd af, maar nis eene beproeving, hoe hord ook, tot uit komst had u den God te openbaren, dien g vergeet, dien ge miskent, dan zou ik die be proeving zegenen. Hoe langer hoe schooner nu wenscht gij mij al een ongeluk toe God weet wat ons noodig is sprak An gelie. Vaarwel, denk aan mij en kom mij eens bezoeken... tusschon twee bals. De beide meisjes namen afscheid van elkaar; Angelie stapte in het haar wachtend rijtuig en keerde nr,ar huis terug. Alleen gebleven, strekte üiaua zich op hare sofa uit, en verzonk in ernstig nadenken. gelezen, dat er hoegenaamd geen le vensgevaar bestaat door het aanraken der draden. Het doen voorzien van zwaardere netten is voor de Maatschap- p j zeer bezwaarlijk. Daar waar de draden die der telefoondraden, ook over het spoor, kruisen, zijn netten aangebracht van koperdraad, zwaar genoeg- Door breuk daarvan is buitengesloten. De heer Ten Bosch wijst er in zijn schrijven verder op dat de draden hier nooit meer dan 200 volts stroom bevat ten en die in 's Hage voor de tram van 600 tot 800 volts, waar niet eens die bescherming is aangebracht. Het zou te bezwaarlijk zijn voor de Maatschappij als aan het verzoek moet worden vol daan, daar dan meer dan 600 K.M. draden van netten moet worden voor zien. Verder is nog een schrijven ingeko men van de assurantie-maatschappij waarbij de school tegen brandschade is verzekerd. Deze Maatschappij schrijft dat zij geen bezwaren heeft in het in gebruik geven an een gedeelte van de kolenbergplaats der O. L School op het Veer als onder station van het electrisch vcrdeelingsnet. De heer van Dongen. Eerst had de Maatschappij enkele voorwaarden gesteld, doch bij nader onderzoek heeft zij ook deze geheel laten vervallen. Wordt besloten Ged. Staten te antwoorden als door den heer Ten Bosch is geantwoord en het besluit te handha\ en. 2 Schrijven van alsvoor, houdende bedenkingen tegen het raadsbesluit tot het aangaan eene r geldleening van f 12000, voor wat betreft het aflossings tijdperk. Uit het schrijven dat door den secre taris wordt voorgelezen, blijkt dat Ged. Staten bezwaar hebben tegen den lan gen duur van aflossing. Wordt besloten in plaats van 1 aan deel 2 aandeelcn per jaar te doen uit loten, zoodat de aflossing, in plaats van 40 jaar, zooals eerst was besloten, in 20 jaar zal geschieden. 3 Schrijven van alsvoor betreftende de salarisregeling der onderwijzers met advies van de Plaatselijke schoolcom missie. De Voorzitter. Burg. en Weth. hebben dit schrijven in handen gesteld van de Welk een verschil tusschen haar leven en dat van Angelie. Wie van beiden had gelijk? Natuurlijk Diana. En toch, hoe opgeruimd, hoe vroolijk, hoe tevreden scheen Angelie, terwijl Diana meestentijds ontevreden was met zichzelve, en zich dikwijls op de schitte rendste partijen verveelde. Diana ging voor het raam staan, schoof do driedubbele gordijnen op zijde, en zag eene wijl naar hot gewoel der voetgangers en rij tuigen op de straat. Ik ben geheel ontstemd hernam Diana, en daarvan draagt Angelie Nerval de schuld. Wat mag toch die uitdrukking vau haar bateekenen »Uw hart is ledig!" Wat ont breekt er aan mijn hart? Niets mijn vader is goed, hij geeft mij alles, wat ik verlang mijne moedor heeft mij lief en verschaft mij alle mogelijke verstrooiing waarover zou ik dus kunnen klagen? Een ledig hart? Wat zou ik dan buiten mijzelve en mijne ouders liefhebben? Mijne vriendinnen, natuurlijk: Angelie neemt onder dezo de eerste plaats iü mijuo beuzelarijen, mijn opschik maar alle vrouwen hebben daarin pleizieralle, behalve diegene, welke Angelie evenaren Wat bedoelt ze toch met haar verlangen naar God, de behoefte aan het gebed? De komst var hare moeder wekte haar uit hare zwartgallige overpeinzingen. Mevrouw Montravers was eeno vrouw van acht en dertig jaar, slank, buigzaam, bleek als het meerendeel der Parijsche dames, ele gant tot in hare geringste bewegingeu en in bare eenvoudige morgenkleedirg er zoo be vallig uitziende, dat men haar voor eene oudere zuster van Diana zou genomen hebben. Zijt gij voldaan over uw balkleed vroeg mevrouw Montravers. Verrukt 1 Oordeel zelve, mama. Beiden bezagen het kleed aandachtig, en boewei mevrouw Montravers moeielijk te be vredigen was, wist zij er niets op aan te merken. Gaat pnpa met ons mee? vroeg Diana. Neen, bij gaat naar de sociëteit mis - schien zal hij ons komen halen. Waarlijk merkte Diana aan, als men ons altijd zoo alleen ziet uitgaan, zonmenknnnen denkeu, dat gij eane weduwe zijt en eene wees. schoolcommissie. Uit het schrijven, dat door den se cretaris wordt voorgelezen, blijkt dat Ged. Siaten dea raad verzochten dit salaris van de onderwijzers met meer dan. 20 dienstjaren, dat nu op f850 is gesteld te verhoogen met f 25. Ged. staten vertrouwen dat de raad dat kleine ver schil wel zal willen goed keuren. Verder wijzen Ged. staten .in hun schrijven er op dat aan het hoofd der school in het Veer voor het in zijn be zit zijn van de akten Wiskunde en Duitsch niets wordt vergoed, terwijl de vakken 1. m. p. in het leerplan zijn opgenomen. Het advies van de schoolcommissie is om het salaris van de onderwijzers met meer dan 20 dienstjaren te brengen van f850 op f 875 en de salarisregeling van de hoofden der scholen onveranderd te laten. Aldus werd besloten. 4 Voordracht van Burg. en Wethou ders tot het instellen eener lichtcom- missie met ontwerp verordening rege lende de samenstelling en den werkkring dier commissie. De Voorzitter. Het Dag. Bestuur acht het wenschelijk dat Burg. en Weth in zake het licht wordt bijgestaan door een lichtcommissie. Het desbetreffende ontwerp-verorde- ning wordt door den secretaris voorge lezen. Hieruit blijkt dat de commissie zal bestaan uit 3 leden een uit het Dorp en 2 uit het Veer. De Voorzitter hier van wordt benoemd door B. en W. De heer van Dongen. Ik dacht dat er reeds een lichtcommissie was. De heer-Timmermans zegt dat er inder tijd een lichtcommissie is geweest. Deze commissie was toen benoemd naar aan leiding van een adres van ingezetenen verzoekende om eene betere verlichting te krijgen. De commissie die toen be stond uit de heeren Simonis, Kieboom, secretaris en mijn persoontje, had toen tot taak te onderzoeken in hoeverre het billijk was om aan den wensch van adressanten te voldoen. De commissie heeft toen van een en ander werk ge maakt en het is mede aan de bemoeiin gen dezer commissie te danken, dat de verlichting van thans is tot stand ge komen. Nu bestaat deze commissie niet meer. De werkzaamheden, waarvoor zij toen in 't leven was geroepen, zijn afgedaan. De Voorzitter, 't Is noodzakelijk dat een commissie wordt benoemd. De heer van Dongen. Dan is een en ander gebeurd voor mijn tijd. Ik dank u voor de inlichtingen. De heer Zijlmans. Nu wij toch over licht aan het praten zijn, wil ik er even op wijzen, dat het bij ons aan den over weg' op 't oogenblik treurig is gesteld. Daar brandt nu geen enkele lantaarn. Ik weet wel dat alles niet in eens kan ge beuren, maar waarom wordt de oude lantaarn, welke er nog staat, niet aan gestoken. 't Is daar zeer gevaarlijk, 't Is ongehoord op zoo'n punt geen licht te laten branden. De Voorzitter. Er moeten nog ver schillende lantaarns worden aangebracht zoowel hier als op 't Veer. Verder kan ik u mededeelen dat den lantaarnopsteker last is gegeven daar de lantaarn aan te steken. De heer Zijlmans. 't Is dan toch niet gebeurd. Ik wijs er daarom op- De heer Timmermans. Dan is 't een nalatigheid van hem die er mee is be last. ik ben het met den heer Zijlmans eens, dat 't daar een zeer gevaarlijk punt is, doch er zal spoedig een paal met lantaarn worden geplaatst. De heer v. Laarhoven. De Voorzitter had gisteren nog last gegeven dat de lantaarn daar moest worden aangestoken. De heer Timmermans. Laat er dan vanavond nog voor zorgen dat de lan taarn daar beslist wordt aangestoken, want ik ben het met den heer Zijlmans eens, dat het daar een gevaarlijk punt is. 5. Voordracht van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van straat naman. De Voorzitter. Burg. Weth. stellen voor de straten en stegen een naam te geven. Door den secretaris wordt voorge lezen hoe voortaan de straten en stegen zullen worden genoemd. Wij hopen deze in zijn geheel in 't volgend nummer mede te deelcn. 6. Adres van P. H. Speetjens, hou dende verzoek om schadeloosstelling voor het gemis der staangelden bij ge legenheid van de kermis. De Voorzitter, Burg. en Weth. hebben een onderzoek ingesteld en stellen voor afwijzend op het adres te beschikken, daar geen termen zijn gevonden om op het adres in te gaan. De heer Timmermans vraagt van wie hij die giften bij kermis heeft ontvangen. De Voorzitter. Van de houders van kramen en tenten. Met algemeene stemmen wordt be sloten niet op dat verzoek in te gaan- 7. Adres van A. de Jong veearts te Capelle om eene gratificatie uit de ge meentekas. De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor niet op het adres van den heer A. de Jong in te gaan, temeer omdat Bnrg. en Weth. van oordeel zijn dat den heer de Jong voldoende is gehonoreerd. De heer Timmermans zegt dat den laatsten tijd de prov. veearts hier veel is geweest. Wordt met algemeene stemmen be sloten niet op het verzoek in te gaan. 8. Adressen in zake plaatselijke be lasting van personen, welke de gemeente hebben verlaten. De Voorzitter. Van de Wed. Kruithoff thans wonende te Bemmel, is een ver zoek ingekomen om geheele ontheffing van de hier nog te moeten betalen be lasting, zijnde f 1.88. Wij hebben een onderzoek ingesteld en de burgemeester van Bemmel, Ridder de van der Schueren, schrijft ons dat de vrouw onvermogend is en de belasting niet kan betalen. Wordt besloten ontheffing te verleenen. Verder is nog een verzoek ingekomen vanVan Disseldorp houdende verzoek om afschrijving daar hij reeds 7 maanden de gemeente heeft verlaten. Wordt besloten 7 maanden ontheffing te verleenen. 9. Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting. De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor op het aangehouden adres van P. van Raamsdonk gunstig te beschikken. Wij hebben de zaak verder onderzocht en stellen derhalve voor ontheffing te verleenen. De heer Timmermans. Het is mij een genoegen dat het onderzoek van Burge meester en Wethouders tot dit resultaat is gekomen, want ook ik heb de zaak persoonlijk onderzocht. Nu het onderzoek Uw vader is zoo goed vo.xr ons als het wezen kan, antwoordde mevrouw Montravers hij verdient veel geld en is er niet gierig mede tegenover ons. Eer ik h6t vergeet, zeide mevrouw Montravers, opstaande om heon te gaan, moet ik u nog zeggen, dat wij tegen elf ure zullen uitrijden het zal er bijzonder druk ziju, en hoe later wij gaan, hoe langer wij zullen moeten wachten, eer de beurt van uitstappen aan ons komt. Het zal he.t schoonste bal van het seizoen wezen en ik stel er mij veel genoegen van voordraag dus zorg dat gij er fraai uitziet, Diana 1 XXV. - B0MP0IL Cie. Zes dagen voor het bal op Elyseum, door den president der republiek t,e geven, ontving Baptists Morel, de koetsier van mevronw Montravers, eenen brief waarin hem verzocht werd zich zoo spoedig mogelijk op het kantoor van de heeren Bompoil en Cie, zaakwaarnemers rue Taiibout 72, aan te melden wegens fa miliezaken, voor hem van het grootste gewicht. T-.n hoogste verrast door dat schrijven, door liep Baptiste, wiens verbeelding zeer licht ontvlambaar was, in den geest de heele lijst van bloedverwanten, die hij nog bezat, want hij meende uit de korte kennismaking van 't huis Bompoil Cie, met zekerheid te mogen opmaken dat hem ernige erfeDis ten deel ge vallen was. Maar welke oom of tante kon er gestorxen zijn en geld nagelaten hebben? Hoe Baj tiste echter zijne hersens plaagde, hij raadde hot roet, en toen hij naar de orders van zijn meesteres: vernomen en de zekerheid had, dat zij hem niet noodig zou hebben vóór den gewonen tijd van den rijtoer in het boscb, begaf zich do koetsier in nette burgerkleeding nieuw gehaudschoeud en deftig stappend, zooals het ee,n koetsier van voorname lieden past. naar de rue Taiibout 72. Do bureelen van de zaakwaarnemers waren op de derde verdieping, en zagen op de straat uit. E6no groote koperen plaat met zwarte letters gaf het volgende te lezen AGENTSCHAP BOMPOIL Cie, Zaakwaarnemers belasten 'zich met 'oet innen van schuldvor deringen, het vereffenen vrn failliete boedels, het opsporen van erfenissen en adel ij ke titels, het vervolgen van kwade betalers, het plaatsen van heerenkuech- ten, kameniers, keukenmeiden, enz enz. HKT HONORARIUM MOET VOORUIT BETAALD WORDEN. Binnentreden zonder kloppen, a. u. b. Yoor hij echter binnentrad, las Baptist Morel alles, wat op de plaat was gegraveerd. Ik zou toch niet denken, dat het is om mij een anderen dienst aan te bieden, dacht Baptistewant ik daag het beste verhuur kantoor uit voor mij eun betrekking te vinden die minder vermoeiend en meer winstgevend is. Baptist trad in een voorvertrek, waarin drie met stapels pspior beladen lessenaars stonden, achter welke bijna geheel en al de verwarde haarbossen van een drietal klerken verdwenen. De helle klank van de overgaande bel deed plotseling drie bleeke en magere gezichten opzien en onderbrak het regelmatig krassen van drie Btalen pennen. Mag ik den heer Bompoil eens spreken vroeg Baptist. Mijnheer vroeg de oudste des schrijvers, komt gij met eene aanbeveling? Ik beu door eenen brief hier ontboden ant woordde de koetsier. De klerk nam den brief aan, keek hem vluchtig in en zegde tot zijne collega rechts: In zake Morel Deze sloeg een dik register met koperen hoeken open, bladerde e.r even in, vond het folio, dat met het volgnummer van den brief overeenkwam, en zei op eenen toon vol ontzag Jan-Baptist "Morel, nalatenschap. De klerk stond op en ging voor Morel heen, na een buiging gemaakt te hebben, en zei op dien eigenaardigen toon, welken mindere lieden aannemen als zij tot kapitalisten spreken. Wil de goedheid hebben mij te volgen, mijnheer. Hoe voorbereid do koetsier van mevrouw Montravers ook op het ontvangen van goede tijding was, klopte zijn hart toch van blijde ontroering toen hij het geheimzinnige woord nalatenschap in zijne ooren hoorde weerklinken. Hij wierp trotsch het hoofd in den nek, streelde zijne*Engelscho bakkebaarden, om terstond de voorname houding aan te nemen van iemand die wezenlijk een vermogen bezit. De klerk opende de deur en riep M. Baptist Morel. Op het hoox-en van dien naam hief oen mager kaalhoofdig klein ventje, wiens oogen geheel achter eenen groenen bril verborgen waren, en wiens dunne lippen zich voortdurend be wogen, als hield hij onafgebroken alleenspraken het hoofd op en gat den biunentredeude een teekeu dat zooveel gold als een teeken om plaats te nemen. Had de jonge klerk veel voorkomendheid aan den dag gelegd, de man met den groenen bril was des te stagger. Hij begon met Baptist nauwkeurig op te nemen, terwijl hij veinsde onder zijne stukken naar een niet voorhanden zijnde papier te zoeken. Toen hij zich een oordeel van den koetsier gevormd had, begon hij op ijekouden toon Mijnheer Jan-Bapti8t Morel, gij zijt ongetwijfeld wel zeer verrast geweest door de ontvangst van den brief, aan uw gericht door het huis Bompoil C'°, waarvan ik de eer heb de vertegenwoordiger te zijn? O zeker, mijnheer aangenaam verrast, daar het eene nalatenschap betreft. Dat is waarschijnlijk, zeer waarschijnlijk zelf; intiuschen is deraam Morel zeer alge meen en de aanwijzingen, welke de dagbladen en doodsakten geven, die wij voor het oogen blik in ons bezit hebben, kunnen onvoldoende wezen om uwe aanspraken te bewijzen. Gij zoudt ons tenigszins moeten inlichtengij begrijpt wel... Volkomen, mijnheer, als men een porte feuille verliest, moet men kunnen opgeven wat zij ongeveer inhield, om ze terug te bekomen en ge wilt mij niet op het spoor helpen van eene opengevallen erfenis, of ik moet u door het noemen van eenige leden mijner familie bewijzen, dat ik er recht op heb, en daarna zullen wij het honorarium regelen, dat u wij toekomt. Gij zijt mijnheer Morel. een zeer practisch mensch (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1