jSonnner 101 '20 December 1h08 SL. Jaargang, mk Toegewijd aan Handed Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gsmeenteiaadsveigadefing. fFüjxlëtön, Zondag AlTOOU T'IELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER UlTG-E V E K RAOUL DE NA VERY. u. in, 2.15 2.20 2.45 8.20 8.40 4.20 4.40 4 50 5 15 7.— en €e>iirant, Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o u n m e n t s p r ij s per 8 maanden f 0."5. F rano per po»t door het geheele rijk f Ü.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden van den Uitgever. WAAL W IJ K. Telefoonnummer 38. *fïr vUU^ Advert, ntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 C8nt per regel. MADE. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 11 December 1908, des middags ten 2 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Jhr. A. de Girard de Mieiet van Coehoorn. Te ongeveer 2,10 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig de hee- ren J. Janssens. v. d. Veeken, A. Se- geren, Jac. v. d Elshout, Jac. v. Dongen, Nic. Oijens, J. van Helvoirt, J dc Kroon, Jhr. de Girard de Mieiet van Coehoorn, L. Stal en W. Stal. De Voorzitter verzocht den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming. De Voorzitter. Door Burg. en Weth. is bij den gemeente-ont/auger proces verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boe ken en registers behoorlijk waren bijge houden en dat het dien overeenkomstig bedrag in kas aanwezig was- b. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring gemeente-rekening 1907 sluitende met een batig slot van f 1961,977a. c. Idem, houdende goedkeuring be- grootiug (behoudens de post voor onder- vvijzerstiaktamenten) sluitende met een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 21009,47. De Voorzitter. De verpachting van havengelden heeft opgebracht f 470 en dat van het vischrecht f 111, alzoo totaal f 581. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter. Ik vraag machtiging voor het Dag. Bestuur tot het houden van verkoopingen, verpachtingen enz. De heer Segeren. Ik heb in 1907, toen Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FraNSCH VAN 57. Dat ben ik altijd geweest, mijnheer. Maar ter zake. Voor eenige jaren woonde in de omstreken van Grasse eene zuster mijns vaders. Eustasia Morel. Zij heeft die streek verlaten, zonder dat men weet waar zij zich metterwoon gevestigd heeft. De goede vrouw had een aardig sommetje overgespaard, zooals van algemeeue bekendheid is. Neen, antwoorde de vertegenwoordiger van het Huis Bompoil Cie. Mijn oom Athanasius Morel is overleden eenen zoon nalatende, van wien wij byna nooit oenige tijding ontvangen hebben. Hy vertrok als lichtmatroos op een koopvaardij schip. De laatste brief, die wij van hem ont vangen hebben, was gedagteekend uit Louisiana in Noord-Amerika. De agent koek een brief in en zeide toen Juist, dat komt goed uit. Heeft mijn neef iets van zich laten hooren? Beter dan dat, hij is teruggekomen. Uit Louisiana? Waar hy een groot vermogen vergaard heeft. Die waarde necfl Ik beklaag u van harte, mijn beste heer als gij veel van hem houdt. Uw neef keert schatrijk, terug, maar ziek, zeer ziek. Zoodra hij ontscheept was, heeft hij terstond onder- x «ek gedaan naar den eenigen bloedverwant, die hem nog aan het harte lag, en ons huis, dat. in alle groote steden correspondenten is er een steenweg- gelegd van Menne daar, dat is zoo maar gedaan door Burg. en Weth., en er is Diks van aanbesteed- De Voorzitter. Mijnheer Segeren, het gaat hier over verpachtingen. De heer Segeren. Komt er dat dan niet bij. Er staat toch enz. De Voorzitter. Ja. verkoopen, ver pachten, verhuren enz. De heer Segeren. Maar als er iets opgericht wordt waarvan wij niets weten. De Voorzitter. Er wordt niets opgericht. De heer Segeren. O, dan is het goed. 2. Verkiezing leden stembureau. Voor Made worden herbenoemd de oude leden. Voor Drimmelen in plaats van den heer van Drimmelen, die bedankt heeft, de heer J. H^agers en verder de aftredende leden. 3. Teekenschool. De Voorzitter zegt dat hij naar aan leiding van het aangehouden adres van de vereeniging Gemeente Belang een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, ook naar de leerlingen welke volgens de toen begeleidende lijst, onderwijs wenschen te ontvangen. Dat onderzoek heeft een treurigen indruk op den Voorzitter ge maakt. Er waren er bij zegt hij, die niet eens kunnen schrijven, slechts amper lezen- Van rekenen, vooral als er deci maal teekens bijgezet worden, begrijpen ze heelemaal niets. De ontwikkeling van de jongelui is gewoonweg treurig. De eerste beginselen van het onderwijs mis sen zij geheel. Natuurlijk zijn er enkele uitzonderingen- Iloe moeten- zij nu teekenonderwijs ontvangen, als de eerste beginselen van het onderwijs nog zoo slecht zijn. Ze zullen niet eens kunnen berekenen hoe veel steenen in een M2 gaan of hoeveel hout er aan een gebouw zal gaan. Verder deelt de Voorzitter mede dat hij ook een onderzoek heeft ingesteld naar de kosten. De heer J. Timmers te Breda heeft opgegeven f 640 per jaar en de heer van Schijndel te Lage-Zwa- luwe f 134 voor noodige onkosten. Zijn salaris zal moeten bedragen f 3 per 2 lesuren en dat 2 maal per week over 6 maanden wordt, als je het uitrekent, een heel bedrag. Nog heeft de Voorzitter informatie'® ingewonnen in andere plaatsen. In Don gen b. v. is pas een teekenschool opge- beeft, heeft zich belast met de noodige na- sporiügen in het werk te stellen. Dus is Athanasius ziek? De geneesheer heeft niet veel hoop op zijn herstel. Hot zou goed zijn van een gunstig oogenblik gebruik te maken, om hem voor uw belang te winnon het kan niet missen of de vreugde van u weder te zien, zal hem doen besluiten een testament te maken, waarin gij tot algemeen erfgenaam benoemd wordt. Ten drommel sprak Baptist, dan zou ik er moeten heen gaan - Dat zou ik uw ten minste aanraden. En mijn dienst dan, Mijnheer Ja maar zijt gij van zin de zaak to vervolgen Dat knut go donken. Er is wel een middel om daarin te voorzien. Welk? Gij moet uwen dienst niet opzeggen vraag een verlof \oor het regelen vau eene familiezaak. Maar zou mijne afwezigheid lang moeten duren. Dat geloof ik niet, antwoordde het kleioe maimetje, met een zonderlingen glimlach Hoe het ook zij, hernam Morel, mevrouw kan haren koetsier niet missen, zelfs niet voor acht dagen. O 1 wat dat betreft, wij zullen u eenen plaatsvervanger verschaffen. Dadelijk Morgen, als gij wilt. En bij mijne terugkomst, hervat ik dan mijnen dienst? Natuurlijk. Het mannetje met deu bril nam een buis van caoutchouc mot een koperen mondstuk van de tafel op, bracht ze aan zijne hppen on sprak eenige woorden, waarna duidelijk op dezelfde wijze geantwoord werd Even daarna verscheen een oud man, met eên dik register ouder den arm in het bureel. Zoek eens onder de rubriek Koetsiers beval de agent. De oude klerk sloeg den rogifter op die rubriek open. Achter eiken naam van de koetsiers, die eeno plaats zochten, stond een richt en de kosten zullen daar f 883 per jaar bedragen, terwijl het een 3-jarige cursus zal zijn waar tevens onderricht in vakkennis, boekhouden en briefschrijven zal worden gegeven. Al deze stukken, zegt de Voorzitter, hebben ter visie gelegen. Te bejamme ren is het daarom, vooral nu het wer kelijk zeer gewichtige zaken betreft, dat niemand daarvan inzage is komen nemen. De heer Stal. Door het Rijk wordt toch subsidie verleend. De Voorzitter. Zeker en van de Pro vincie ook, maar het leeuwenaandeel van de kosten moet toch door de ge meente worden gedragen. De heer v. d. Veeken zegt eens te hebben onderzocht wat de bijdragen zoo al zijn. In Zevenbergen bestaat een handels cursus. De kosten daarvan bedragen f 290 per jaar. De particulieren dragen hierin bij f 15, schoolgelden f20, Rijks subsidie f 145, Provincie f 60 en de gemeente f 50. In Oosterhout bedragen de kosten f 600 per jaar. Daarin wordt door de particulieren bijgedragen f 40, school geld f 75 Rijksbijdragt f 300, Provincie f 85 en de gemeente t 100. De kosten zullen volgens Timmers, zeg f 700 bedragen, wat zal nu het Rijk en de Provincie bijdragen schoolgeld zal er natuurlijk ook geheven worden, wat zal er dan voor de gemeente te betalen blijven. De vraag is, wat hebben wij er voor over en wat zal het de gemeente kosten. Verder zegt de heer v. d. Vetken nog, dat het wenschelijk zou zijn dat alleen 's winters les wordt gegeven, daar het in den zomer toch niets zal uithalen, aangezien er dan velen gaan werken. De heer van Oyen is van oordeel dat het goed zou zijn als er een school zou komen, want lomp is toch maar lomp, zegt hij. De Voorzitter zegt volstrekt niet er tegen te zijn tegen het geven van onder wijs in het teekenen, maar waar blijkt, dat het onderwijs iu zijn beginsel nog niet deugt, zou hij er voor zijn dat de jongens eerst herhalingsonderwijs geno ten, althans hij zou er voor zijn dat eerst de fundamenten van het onderwijs en volledig signalementouderdom, huizen, waar zij in dienst geweest waron, niets ontbrak er aar. Toen do oude man den naam en de persoonsbeschrijving van een der ingeschreven koetsiers had voorgelezen, sloeg de agent met een lineaal op do tafol. Victor Bude, dat is onze man, dertig jaar, goed voorkomen, spreokt Engelsch, uit muntende getuigschriften...,, De klerk keek Baptiste aan. Ziehier den raad, dien ik u geef: ver- wittig Mevrouw Montravers, en stel baar Victor Bude voor, die u gedurende uwe af wezigheid zal vervangen. Het voornaamste ontbreekt mij nu echter nog, merkte Baptist aan, het adres van mijnen neef. Gij zult het morgen ten drie ure hier vindenVictor zal u hier op het bureel wachten..Do kosten zijn honderd franken, zeide do agent. Ik zal ze u morgen ter hand stellen, in ruil voor het adres van Authanasius. De koetsier groette, de agent giDg weder in zijoe papieren snuffelen, de oude klerk nam de registers mede, en drie jonge klerken 3tonden eerbiedig buigend op, toen Baptist Morel, de toekomstige erfgenaam van Athana sius Morel, den rijken planter hen voorbijging. DienzelfdeD dag gaf Baptist aan mevrouw Montravers zijn v^irigsten wensch te kennen, den eenigen bloedverwant dien hij nog bezat, eens te gaan opzoeken, daar hij vernomen had dat hij gevaarlijk ziek lagtegelijkertijd ver zekerde hij, dat do dienst van Mevrouw er in 't geheel niet ouder zou lijden, daar zij een voortreffelijke plaatsvervanger had, dien hij de eer zou hebben haar den volgenden dag voor te stellen. Mevrouw Montravers gaf Baptist veèrtien dagen verlof en den volgenden dag ging hij naar het kantoor van het agentschap Bompoil Cie, vond er Victor Bude, stak het adres vun zijnen neef in zijne portefeuille, betaaldo de honderd frank commissieloon, en nam den man mee, die gedurende eenige dagen zijnen dienst in het hotel Montravers zou waarnemen. Victor Bude scheen een bedaard, ingetogen inecsch. Zijne kleeding en houding waren onberispelijk, zijn tongval eenigszius Engelsch dat is lezen, schrijven en rekenen, er beter in zitten. En dan is een teekenschool, waaraan één leeraar is verbonden nooit zoo goed als waaraan er b.v. vijf zijn verbonden, zooals in Geertruidenberg. Daar leeren de jongens van alles, daar wordt en kan degelijk onderwijs worden gegeven. Wil men de jongens gelegenheid geven in teekenonderwijs, geeft ze het dan goed, daar hebben ze wat aan. Laat ze in Geertruidenberg de lessen volgen, en geeft de leerlingen dan eene tegemoetkoming door b.v. de reiskosten te betalen van de terugreis. In het heengaan kunnen ze er wel naar toe- loopen. Men zou de bepaling kunnen maken, dat onvermogendan de lessen voor rekening van de gemeente zouden kunnen volgen. Verder zou de Voor zitter nog willen bepalen, dat de leer lingen verplicht worden gesteld de avon den, waarop geen teekenonderwijs wordt gegeven, de lessen van het herhalingson derwijs moeten volgen. Als men de resultaten van het onderzoek eens nagaat komt men tot de overtuiging dat het hoogst noodzakelijk is, dat vooral van het herhalingsonderwijs, moet worden geprofiteerd. De heer Stal. 't Ziet er treurig met de ontwikkeling van de jongelui uit. Ik geloot niet dat het in Drimmelen zoo treurig is gesteld. De Voorzitter. Ik wilde wel, dat u er eens bij tegenwoordig was geweest. Men kan toch nooit iets goeds leeren als men amper of niet kan lezen, schrijven, rekenen optellen en vermenigvuldigen. Elshout, u ben nu een vakman, het gaat toch niet practisch teekenen te leeren, als men de beginselen van het onderwijs Dog niet meester is. De heer Elshout. Ja dat weet ik niet hoor, ik ben geen vakman in het tee kenen. De Voorzitter. Men kan dat toch begrijpen. Ik zou daarom voor stellen, om aan hen die teekenonderwijs wenschen te ontvangen, de gelegenheid te geven de lessen te laten volgen in Geertruiden berg. Daar heb je een goede school met 5 leeraars en daar ontvangen ze dan ook zeer goed onderwijs. Alles vergoeden zou ik niet doen, ze moeten zelf ook wat betalen, want als en Baptist was naïeverig op zijn goed voor komen en zijue deftige manieren. Terwijl de gelukkige neef van den rijken plauter Victor Budo op de hoogte bracht van zijne dagelijksche bezigheden, telegrafeerde de agent van het huis Bompoil naar Mar seille r.Salasar, rue de l'Hópital12, Marseille. «Iu de klem geloopen, neef heet Anthani- nsius Morel, Baptist tien dagen ophouden. «Bompoil." Den volgenden morgend stapte Baptiste Morel in den trein naar Marseille. Victor trad in functie en vervulde dio als een koetsier, die gowoon is met gcede paar den en schitterende ekwipages om te gaan. Hij zag er voortreffelijk uit en mende met meer sierlijkheid dan Baptist. De dag van het bal nnderde. De kostnmen waren des morgens gereed, de bevelen des middags gegeven mevrouw Montravers zou dien dag niet naar het bosch gaan, om zich niet te vermoeien. Victor en Jack waren vrij. Jack was een palfrenier van zestien jaar, dio er twaalf scheen, schraal en bleek, spot ziek in de dienstbodenkamer, eerbiedig tegen ovtr zijne meesters hij las de hevigste en oproerigste dagbladen en rookte de sigaren van den heer Montravers hij was do vol maakte typo van die vóór de jaren verwelkto jeugd, gelijk een bloemknop doorknaagd wordt door eenen worm, alvorens te hebben kunnen ontluiken. De dienstbaarheid had hem bedorven. Hij wreekte zich over de vernedering van te dienen, door met eene zekere minachting van zijne meesters te spreken. Men hield veel van hem onder de dienstboden, hij wist al|9 nieuwtjes uit de buurt, las al de boaken, die onder zijn bereik kwamen, bad politieke ge voelens on ledigde de likeurbarnffen, welke hij kon meester worden. Voor het overige vervolde hij zijne plichten mot eene grooto nauwkeurigheid en men kou hem geen enkel ernstig verzuim ten laste lWa- Nadat Mevrouw Montravers aan Victor had meegedeeld, dat zij geen rijtoertje zou het in 't geheel niets kost, dan waar- dceren ze het zoo niet. En ook zeker zou ik de bepaling er bijvoegen, dat de avonden, waarop geen onderwijs in het teekenen wordt gegeven, de leerlingen verplicht zi;n de lessen te volgen van het herhalingsonderwijs, want nog eens, dat is noodzakelijk. Het is zeer treurig met de ontwikkeling gesteld. De heer van Oijen. Ge hebt zeker nog maar kinderen onderzocht. De Voorzitter antwoordt ontkennend en zegt dat er al vaklui bij zijn. llij heeft onderzoek iugesteld bij jongens van 24, 21, 16, 25, 17, 15, 14, 13, 12, 11 en 10 jaar. 4 of 5 zijn er die nog naar school gaan. Overigens zijn er al menschen bij die meerderjarig zijn. De heer v. d. Veeken. Is het niet beker.d, hoe boog de kosten zullen loo- pen als in Geertruidenberg de lessen worden gevolgd. De Voorzitter. Neen, wel weet ik, dat de kosten maar gering zijn. Maar laat dat vooreerst rusten. De kwestie is zul len wij ze helpen, zoo ja, op welke wijze. M i. is het verweg 't beste de lessen in Geertruidenberg te laten volgen, daar krijgen zij in alles o nderwijs. Na nog eenige discussie, wat slechts eene herhaling is van het vorige wordt besloten geen teekenschool op te richten, doch de jongelui in de gelegenheid te stellen de lessen aan de teekenschool in Geertruidenberg te laten volgen. De regeling daarvan wordt overgelaten aan 'Burgemeester en Wethouders. 3. Aangehouden schrijven van den heer van Marlebespreking tram. De Voorzitter. Van de ingezetenen van Drimmelen is een adres ingekomen, geteekend door misschien wel alle in woners, verzoekende de tram tot Drim melen te laten doorrijden, of zeker in aansluiting een andere lijn te laten door leggen. Adressanten wijzen er op dat Vs in de H. O. wordt bijgedragen door Drimmelen en dat het ook niet van be lang is ontbloot dat Drimmelen de aan legplaats is van stoombooten. De Voorzitier. Adressanten wijzen er op dat 73 door hen in den H. O. wordt bijgedragen, dat is niet waar doch dat doet hier nu niets ter zaken. Vervolgens leest de Voorzitter een adres voor van den heer van Marle. gaan maken, stelde hij aan Jack voor, om eens een pleizierig namiddagje te gaan hou den Zij waren tot tien ure 'b avonds vrij, en konden doen wat zij wilden zij zonden in eene restauratie eten, wat muziek gaan hooren, eene lekkere flesch drinken de nacht zou hard genoeg wez^Èftls zij op hnnne meesters moesten wacnw^^^u het was niet meer dan billijk, dat zij e^^j^ens een pleiziertje van namen. Waar zallen wij gaan? vroeg Jack. Kent gij het Café du Delta Neen, antwoordde de andere. Het is eene gezellige plaats, waar altyd voel menschen komenwautp^inar men zegt, laat Epine-Vinette zich daarhoo oor«n, en geheel Parijs stroomt er heen.^ij hebt vojmiieta te zorgen, ik betaal. f Jack nam dien voorslag met gr^jKreugde aan, de koetsier begeleidde her^^iaar de buitenboulevards, bestelde een lekker maal, fijne wijnen, en het duurde niet lang of do knaap duizelde ven den wijn, het gewoel en de muziok Bij werd doodsbleek, wilde zich aan de tafel vastgrijpen, waggelde op zijnen stoel heen en weer, en gleed beschonken of bedwelmd onder de tafel. Victor nam hem als een kind in zijne armen op, ecu knecht riep eene huurkoetsier. Jack werd op de kussens iu h^t rijtuig ge legd en nummer 4322 voerde Victor en zijnen kameraad pijlsnel naar de Passage de Ménil- moutant, op eenigen afstand van de Zingende Pad. Een kleine Italiaan stond wederom voor de deur op den doedelzak te spelen. De waardin troonde achter hara toonbank, toen Victor Bude mot den palfrenier in de armen binnenkwam. Komaan, moeder, Bprak hij, gij moet dit vogeltje eens voor mij in een kooitje op sluiten tot morgen vroegmaar hoewel ik het kereltje niet noo-lig heb, moet ik toch zijne kleeding g' hrnikenkleed hem dus uit eü zoek oenen paling, die in zijn vel kruipt. Is het mogelijk, de Guit? Wel ja, moeder! een agent van politie zou er zich in vergissen, niet waar De Beerin riop luidkeels Ekster, Ekster 1 (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 11