Nummer 101. Zondag 20 December 1908. 31,. jaargang Éi i Toegewijd aan Handel. I Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. t A M TOON TIELEN, Provinciaal Nieuws Rusland. Turkije. BUITENLAND. Frankrijk. Duitst'hland. BINNENLANI). ÜB U 1 T E V E K ATTENTIE. De volgende week zal ons blad éénmaal verschijnen en wel Donderdagavond. Advertenties voor dit nummer worden ingewacht uiterlijk dien dag tot 12 uur. 21^^" De daaropvolgende week verschijnt ons blad Woensdag en Zaterdag als gewoon. Het Nieuw jaarsnummer komt 1 Januari. In dit nummer zal gelegenheid zijn tot het plaatsen van Nieuw- jaarswenschen tegen de geringe som van 30 cent Geen betere gelegenheid om vrienden, beken den, begunstigers een heilgroet te brengen, dan eene annonce in ons blad, dat in de Langstraat en omgeving door duizenden ge lezen wordt, in elke plaats hon derden lezers telt. Heeren Agenten gelieven hier van tijdig flink werk te maken, Deze annonces worden tot Don derdag 31 December ten 12 uur ingewacht. De Pink Pillen komen aan De ziekte gaat heen ->3i De Echo van het Zuiden Waalwykschc Laasslraalsrkt ('tirail. III. l inn MWT^.W'SeMWF^. Dit Blad verse ijnt W o e n s d a g- Abonuauientsprijs per 3 Franc o per post door het geheele rijk 1 Ü.90. Brieveningezonden stuiken, gelden enz., Uitgever. en Zaterdagavond, maanden f franco te zenden aan den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. AdvertcNtiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. der deugden uitgesproken werd. In de thans geeindigde maand November (Rusland heeft oude stijl in de tijdrekening) bedroeg het aautal terechtstellingen in Rusland 83 tegen 53 in October, terwijl er 210 doodvonnissen in werden geveld. Xo den loop der elf maanden van dit jiar werden 1691 personen ter dood veroordeeld en 663 terechtgesteld. Het betreft hier alle dood vonnissen van de krijgsraden, want in het gewone recht i3 de doodstraf in Rusland allang afgeschaft. Zoo wordt dan bijna rijf eeuwen na hare geboorte Jeanne d'Arc, voortdurend en on afgebroken al? Frankrijk» glorie g»ëcrd en geprezen, thans door den Paus zalig ge sproken. Vrijdagmorgen werd de bisschop van Orleans mgr. Touchet door den P.us in audiëntie ontvangen en vernam hij de laatste instructies aangaande het decreet be treffende de mirakelen dat Zondag zou wor den voorgelezen, terwijl de datum der plechtige beatificatie is vastgesteld op Zon dag den 18 April. Den 8 Mei daaraanvolgende, datum waarop in Frankrijk sinds eeuwen het feest der Maagd van Orleans wordt gevierd, kunnen dan overal de Kerkelijke plechtigheden worden gehouien. Het procea is sneller voortgegaan dan gewoonlijk geschiedt: op Driekoningendag van het jaar 1904 deed Paus Pius X in zijn presentie lezen het decreet, waarbij de heldhaftigheid der deugden van Jeanne d'Arc werd aangetoond. Voor het onderzoek naar de op haar voor spraak door God gewrochte wonderen is dus een zóó kort tijdvak genomen, als bijna nooit geschiedt. Natuurlijk zijn alle beschuldigingen, die te berde wsrden gebracht tijdens het pro ces dat haar naar den brandstapel voerde, nog eens mst de uiterste nauwkeurigheid doorgeplozen. De promotor des geloof», die alle tegenwerpingen moest zoeken en op werpen, wees vooral op het feit, dat zij, door zich van den toren te Compiègne te werpeB, een poging tot zelfmoord had ge daan. Vervolgens werd haar herroeping onder zocht waarbij zij verklaard zou hebben dat de „stemmen*, die haar tot den kryg had den geroepen, bedrog waren geweest. Wel had deze herroeping plaats onder vreeselijke bedreigingen en martelingen, maar tot de Christelijke deugd behoort ook de moed. Langen tijd heeft de Congregatie der Riten tegenover deze moeilijkheden geweigerd verder te gaan, maar ten slotte bleken ze toch ongegrond. Dat Jeanne van den toren vluchtte geschiedde ook, wijl zij door een officier werd belaagd, terwijl zij nog zooveel mogelijk middelen aanwendde, om veilig neer te komen. En haai „herroeping* blijkt uit niets anders bestaan te hebben dan de belofte haar wapenrusting af te leggen. De antwoorden waren zóó afdoende, dat met algr-meene stemmen de heldhaftigheid Turkije heeft nu zijn Parlement. Eu de Sultan zelf heeft het gisteren ge opend. Met oostersehe praal en plechtigheid. Een stoet rijtuigen met de koninklijke prinsen erin, volgde het rijtuig van den Sultan, dat door garde-ruiterij was omringd. Bommen werden niet geworpen. Uit de troonrede pikken wij allereerst, dat de tegenwoordige ministers in hun ambt worden bevestigd. Verder zcide de sultan, dal da ongunstige toestanden in het land vroeger de schorsing »an de Groudwet hebben noodzakelijk ge maakt. Dank zij echter de uitbreiding van het onderwijs en de algemeens verbetering van den toestand is het thans mogelijk de Grondwet te herstellen. De vorst van Bulgarije, gou^erm ur-gene- raal van Oostenrijk- Roemenië, heeft de truuvr opgezegd en de onafhankelijkheid van Bul garije afgekondigd. Oo'teurijk-Hongarije, waaraan het verdrag *an Berlijn hrt voorloopige bestuur over Bosuië en Herzogewin had toevertrouwd, heeft deze provinciëu ingelijfd. De Sultan drukte zijne vaste hoop uit, dat met medewerking van de groote mogend heden een gunstige oplossing aan deze ge schillen zal worden gegeven. Volge. s den Borlijnschen correspondent van de „D*ily Express* wordt er bij Ebr- hardt ten behoeve van het Duitsche leger bestuur een gepantserde luchtschip-jage gebouwd, eeu auto met een snelvurenc kanon van twee duim en een motor van 60 P.K., in staat om een snelheid van 72 K.M. in het uur te ontwikkelen. Er is plaats in de auto voor 5 man en zij wordt beschermd door pantserplaten, 11/5 duim dik. De schootsverheid van het kanon is onder een hoek van 45 graden, 7650 M als sohietvoorraad zal zij 100 granaat-kai- tetsen met ouplofbare stoffen, loodeu kogels en stukken lood meevoeren. Nederland en Venezuela. Zooals wij aan ons bureau bekend gemaakt hebben, verluidde het van tal rijke zijden dat Venezuela aan Nederland den oorlog had verklaard. Aan het departement van buitenland- sche zaken staat de meening vast, dat de afkondiging van den staat van beleg in Venezuela, waarvan het bericht uit Caracas naar alle deelen der wereld is overgeseind, en waarbij de woorden »state of war« gebruikt zijn. de aanlei ding is geweest tot de misvatting dat Venezuela aan Nederland den oorlog had verklaard. Aan de zinspeling van Castro, in een gesprek te Berlijn, op de mogelijkheid der zending van vertrouwde agenten naar Nederland, eene uitlating welke na genoeg onopgemerkt is voorbij gegaan, wordt hier nogal waarde gehecht, te meer daar op het voorstel der Venezo- laansche regeering, gedaaD in hare twee de, begin November ontvangen nota aan het Nederlandsche gouvernement om onzerzijds een diplomatiek persoon naar Caracas af te vaardigen, niet is in gegaan. Er komen van hier en daar zooveel berichten nog en beschouwingen, die het de moeite niet loont weer te geven, alleen willen we nog vermelden, dat de opstand in Venezuela zich blijkbaar uit breidt en 't bewind van Castro spoedig geëindigd kan zijn. Hij zal vermoedelijk nooit terugkeeren De draadlooze telegrafie aan boord van de nabij de kust van Venezuela kruisende Nederlandsche oorlogsschepen heefr vooral in de laatste dagen nuttige diensten bewezen. Door middel van deze seininrichting konden de berichten om trent aanhouding van schepen onmid- delijk naar het station te Willemstad worden overgebracht en is de gemeen schap tusschen de commandanten en den gouverneur van Curagao als regee- ringsvertegenwoordiger verzekerd. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is de oorlogs- begrooting behandeld. De TV. R. Crt. echter schrijft: »Op dergelijke oogenblikken voelt men met hoe grooten ernst de minister zijn taak opvat, hoezeer alle luchtige opper vlakkigheid aan zijne opvattingen, hoe zeer alle gemakkelijke nonchalance aan zijne woorden vreemd is. Hij geeft zich ten volle aan zijn ministerieelen arbeid en kan, juist wijl hij zich bewust is van eigen plichtsbesef en plichtsbetrachting niet zonder ontroering critiek, die hem grievend en onverdiend voorkomt, aan- hooren.' Er is heel wat gesproken over de maréchaussee, dat zij meer en betere wapens moeten hebben, hoogere bezol diging, betere huisvesting. De heer de Stuers, die altijd zoo'n hevig medelijden heeft met de Javanen, had niet veel me degevoel voor ons kranig wapen. De minister zal maatregelen nemen. Dc Rijksmiddelen. Het onverwachte is gebeurd. Nog vóór het jaar eindigt, is de achterstand in de opbrengst van 's Rijks middelen inge haald. Loopt de maand December nog wat mee, dan kan dus ook van dit jaar gezegd worden, dat het geen uitzonde ring maakt op de voortdurende stijging van 's lands inkomsten. Toch is die stijging dit jaar niet te danken aan toeneming van de welvaart op verschillend gebied, want zij komt hoofdzakelijk voort uit een buitengewoon hooge opbrengst van het successierecht een wisselvallige bron van inkomst, die over de maand November 12 ton gouds meer in de schatkist bracht dan in No vember van het vorig jaar en over de eerste elf maanden van dit jaar bijna 2 millioen meer dan in gelijk tijdperk van 1907. Overigens vertoonden de verschil lende rubrieken nogal eenige afwisseling met verleden jaar. De geheele opbrengst was in Novem ber f 17,536,573,43 tegen f 16,755,151.75 in November 1907 dus nu f 781,421.68 meer. De totaal-opbrengst over de eerste elf maanden van 1908 is f 147,766,190.395 tegen f 147,719,838.21' in 1907, zoodat dit jaar tot-nu-toe meer is ontvangen f 46,652.18. Nederland op de Brusselsche tentoonstelling. De heer Dufour, directeur der Arn- hemsche Machinefabriek en de heer Muysken van de fabriek van Spoorweg materiaal te Amsterdam stellen, naar uit Brussel wordt geseind, uit een technisch oogpunt een onderzoek in naar het ten toonstellingsterrein. 1000 Vierkante me ter, die voor de machine-galerij beschik baar worden gesteld, zijn aan de Hol- landsche afdeeling toegevoegd. Nederland en België. Het >Berl. Tgb.« verneemt uit Brus sel, dat op het oogenblik aldaar tusschen België en Nederland officieele onder handelingen gevoerd worden om tot overeenstemming te geraken over het invoeren van een nieuw posttarief tus schen beide landen en over literairen en artistieken eigendom. De »N. C.« teekent hierbij aan, dat de beide hier genoemde onderwerpen in de Nederlandsch-Belgische Commissie behandeld en nauwgezet voorbereid zijn o. a. werd een ontwerp-tractaat betref fende bescherming van het auteursrecht samengesteld. Het is dus niet onmogelijk dat het bericht waarheid bevat. Dispensatie. De »Observatore? Romano van 16 December, bevat de mededgeling van de H. Congregatie van het Concilie, waarbij voor de geheele Kerk wordt gedispen seerd van het onthoudingsgebod op Vrijdag 1 Januari, feestdag der Besnijde nis en begin van het nieuwe jaar. Wij zijn in het bezit van een groot aan tal hrieveu, waarin zieken ons zeggen enkel de behandeling met de Pink Pillen te hebben gevolgd en spoedig ie zijn genezen. Wij zijn ook in het bezit van een zeer groot aantel brieven waarvan de schrijvers berichten dat zij gedurende langen tijd ziek zijn geweest en vele middelen hebben ge bruikt; sommigeu zeggen zelfs in zieken huizen behandeld te zijn geweest, en dat, waar alle behandelingen en alle middelen onmachtig waren gebleken, t en slotte de Pink Pillen hadden genezen nadat al het andere mislukt was. Het is ons een ge noegen eeu diei brieven onder uw oogeu te brengen. Mejuffrouw Anna Vollebregt, Pijerstraat te Echt, woont teD huize harer ouders die winkeliers zijn. Zij schrijft Mej. Anna Vollebregt (Cl. Laddc, Amsterdam.) „Het verheugt mij u te berichten dat de Pink Pillen uitmuntend voor mijn gezond heid geweest zijn. Gedurende langen tijd heb ik bloedarmoede gehad en nu bevind ik mij sterk en gezond. Mijn ziekte begon met een groote zwakta en het volkomen verlies van mijn eetlust. Bij het minste werk had ik steken in de zijde en wanneer ik snel liep, bleef mijn adem weg. Miju maag deed mij veel lijden en mijn spijsvertering W/S zeer slecht. Ik was bleek, had oorsui zingen en somtijds duizelingen. Alle genees middelen die men mij had doen gebruiken hebben niets gegeven. Toen heb ik, ten einde raad, gebruik gemaakt van de Pink Pillen, waarvan ieder, een zoo /cel goeds zegt. Dank zij die pillen, heb ik eeu uitmuntende eetlust weergekregen, nieuwe krachten en een goede spijsvertering ik ben nu geheel gezond*. De zwakte van het bloed wordt waarge- nomeu aan den oorsprong van een groot aantal ziekten, alsanomie, bleekzucht, algetneeue zwakte, maagpijnen, verval. Er bestaan een menigte versterkende behande lingen en geneeswijzen met ijzerhoudende middelen tegen die verarming van den grooten opbouwer van het organisme. Geen is er die betere resultaten gegeven heeft dan die met de Pink Pillen, welke een zeer machtige werking op het bloed hebben, dat zij, om zoo te zeggen, met iedere gift ver rijken. Een vergelijking zal u gemakkelijk een denkbeeld geven van heigeen de Pink Pillen voor de lijder^aan bloedarmoede doen. Men kan zeggen dat de Pink Pilbn de armoede van het bloed genezen, zooals het brood den honger geneest. De Pink Pillen geven onmiddelijk aan het bloed wat er aan ontbreekt, dat is te zeggen de normale hoeveelheid roode bolletjes, zooals het brood aan den verhongerde en vermoeide de calo rieën geeft waaraan hij behoefte heeft. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, verschietende pijnen, zenuwziekten. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot» houder voor Nederland, 7 Groots Markt te Rotterdam. Voor 's Bosch en on strekeu bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot heek 's-Bosch Drogisterij „EXCELSIOR*, Koningiunelaan, Herman J, A. Zeegers, firma I P, J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, t 9per 6 doozen. WAALWIJK, 19 Dec1908. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is gesteund het adres der Ka mer te Heerenveen om uitbreiding te verkrijgen van het telefoonnet en hei aantal lijnen op de drukste punten. Aar den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie gaf de Kamer de wensche lijkheid te kennen, de diensturen van de Kantoren met vollen dagdienst, waartot ook Waalwijk behoort, in verband mei den in te voeren nieuwen wettelijker tijd, niet te bekortenalzoo de opening te stellen ten V/s uur des ochtends et het sluitingsuur" op 9 uur 's avonds. Tot den Directeur-Generaal der Maat schappij, tot Expoitatie van Staats spoorwegen wendde de Kamer zich me een gemotiveerd verzoekschrift om eent vaste weegbrug met bediening door he arbeiderspersoneel der Maatschappij aan het Station alhier in werking te brengen. Verder besloot de Kamer ad haesie te verleenen aan het plan de Kamers te Maastricht, Roermond, Sittarc en Vaals om gecombineerde periodieke Vergaderingen te houden van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken ii Noord-Brabant en Limburg ia een dei hoofdsteden dezer provinciën. Door de Kamer van Koophandel er Fabrieken zijn de navolgende adresser verzonden. Aan den Heer Directeur-Generaa. der Posterijen en Telegrajie te 's Gravenhage. HoogEdelGestr. Heer De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Waalwijk ontving van hare zuster kamer voor de gemeenten Schoterlanc c. a. te Heerenveen, afdruk van een d.d 12 October 1.1. No. 527, aan U Hoog- Edelgestr. gericht adres, waarin wordi geklaagd over het lang wachten alvoreni telefonische aansluiting kan worden ver kregen, voornamelijk met plaatsen ir Holland, terwijl er wordt aangedrongen om verbetering in dien toestand te ver krijgen door uitbreiding van het tele foonnet en het aantal lijnen op de drukste punten. Ofschoon onze Kamer over alles wat het telefoonverkeer, haar ressort betref fende, en over de bediening ten Kantore Waalwijk volkomen tevreden is, verna men wij van andere zijden, over andere Kantoren, gelijksoortige klachten, rede nen waarom wij in zooverre ook adhaesie aan genoemd adres verleenen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Aan den heer Directeur-Generaai der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht. HoogEdelGestrenge Heer. Reeds verscheidene malen werd dooi handelaren en industrieëlen uit onze plaat* aangrenzende gemeenten aan onze en Kamer, zoo schriftelijk als mondeling het verzoek gericht, bij Uwe Maatschappi pogingen aan te wenden tot het ver krijgen van eene vaste weegbrug, waarop geheele wagens gewogen kunnen wor den, welke brug in eene hier sinds lani gevoelde dringende behoefte zou voor zien. Het mag wellicht als overbodig be schouwd worden over het drukke goe derenvervoer van en naar het statio

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1