Nummer 102 Vrijdag 25 December 1908. 31e Jaargang !RT. Tweede Blad m Onze Koningin. riek lijzen S- Él j K, ie BUITENLAND. Ingezonden Stukken. '""BINNENLAND."5 kilo en en a's). r. »D« ember ia's) ngver. lag 26 Her», ama'il kamer ber in gen t« ia'e) en der 5 De- i Heer I ia'e.) uivere n prik VIJK. fé vaj aan de n. al wijk, al wijk. proken mdag 11.V, Nadien •reerd, engen. 1 ver- iretaris ar zijn s voor ïa's rg De minister Heemskerk heeft gisteren in de Tweede Kamer het volgende medegedeeld >Door Hare Majesteit de Koningin daartoe gemachtigd en met groote dankbaarheid heb ik de eer aan de Kamer mede te deelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, den Raad van Ministers uit te noodigen, openbare bekendheid te geven aan de volgende verklaring, welke hedenavond in de Nederlandsche Staatscourant zal worden geplaatst- 's-Gravenhage 21 December 1908. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw Wij achten ons gerechtigd tot de verze kering, dat bij Uwe Majesteit ontwijfelbaar zwangerschap bestaat en dat deze tot in de 2e helft van haar duur is gevorderd. Het verheugt ons tevens te kunnen ver klaren dat alle verschijnselen in overeen stemming zijn met den toestand van volkomen ongestoorde gezondheid- Dr. ROESSINGH. Pr. dr. B. J. KOUWER De Volksvertegenwoordiging stemt daarvan is de Raad van Ministers over tuigd van harte in met den ïnnigen wensch, dat dit onder Gods zegen moge strekken tot heil van de Koningin en Haar huis en van het gansche Neder landsche Volk. Drunen franco ir. 1TLIE Een heuglijk bericht dat de regeering gisteren mededeelde, bevat de officieele bevestiging van hetgeen men in de laatste maanden algemeen meende te mogen hopen. Overal in het land zal deze mede deeling met groote blijdschap vernomen worden. De herhaalde teleurstellingen van de hoop, die door de blijde verwachting van onze Koningin was gewekt, begon reeds allengs de vrees te doen ontstaan, dat Haar het gezegend Moederschap zou zijn ontzegd. Het Nederlandsche volk zag met smart de mogelijkheid tegemoet, dat een troon opvolger zou ontbreken uit het geliefde geslacht, dat door de geschiedenis met zijn lot zoo innig is verbonden. Zouden, de oude, trouwe banden, die ons zoo hecht aan onze Koningin Wil helmina verbinden, met Haar leven afsterven Zouden op den duur de teugels van den Staat in vreemde handen moeten overgaan De heugelijke gebeurtenis, die thans in het vooruitzicht wordt gesteld, stelt voor die drukkende gedachte blijde hoop in de plaats. De vreugde, die in de Koninklijke woning heerscht, nu van een innigen hsrtewensch van Koningin en Prins de vervulling wordt tegemoet gezien, wordt door het Nederlandsche volk van harte gedeeld. Moge die hartewensch eerlang gelukkige werkelijkheid worden 1 De komst van het Koninklijke kind, op welks geboorte zoo vurig wordt ge hoopt, zal door ons volk met blijden jubel worden begroet. Bidden wij God, dat Hij onze dierbare Vorstin en het Nederlandsche volk, geve waarnaar zij allen zoo vurig verlangen 1 Gelijk zulks natuurlijk in het gansche land het geval is, verwekte deze mede- deeling, zoolang verbeid, in de kamer 'n blijde ontroering, zich uitend in bravo's en handgeklap, terwijl de voorzitter ver klaarde, dat de volksvertegenwoordiging met vreugdevolle gevoelens had kennis genomen van de gehoorde mededeeling en dat zij wenscht dat onder Gods Zegen de hoopvolle verwachting welke zij wekt, in vervulling mocht gaan. Opnieuw weerklonken luide bravo's. En wat deden toen de socialisten Be paalden zij zich tot mokkend stilzwijgen, wat de eenige houding was, welke Indien men ook met de menschelijkheid geen rekening, wenschtte te houden in deze stond paste Neen, er moest getuigd van anti-royalisme. De propa ganda moest gediend Troelstra, vroeg het woord, dreigend, als zou hij nu maar op staaaden voet den troon omver stooten. Meerdere leden riepen >neen>, maar de Voorzitter kon natuurlijk niet anders doen dan het gevraagde verleenen. En toen verklaarde de leider der socialisten zoo ongeveer, dat, wijl verschillende malen melding werd gemaakt van een demonstratie der geheele Kamer, hij wenschte te doen uitkomen dat in de Kamer leden zijn die in de gedane mededeeling geen reden zien zich voor eenige demonstratie verantwoordelijk te stellen. Wat 'n dapperheid, nietwaar Hoe fijngevoelig 1 De roode heeren hadden dat succes, dat van alle zijden onverholen minachting over hun opgepast optreden werd te kennen gegeven. Men floot zelfs. Terecht schreef de kameroverzicht- zichtschrijver van de >N. Rott. Ct. herinnerende aan 1903, toen Troelstra zeide, dat de woorden misdadige woeling» niet van de Koningin zelve zouden zijn, het »moederlijke> hart zou anders hebben gesprokenhij zag toen dat hart als gevoelig, deelnemend, fijn- jesnaard. En nu »Waarom dan thans zijne onnoodige ruwheid, nu de Koningin, de vrouw met het moederlijke hart, de volksvertegen woordiging getuige maakt van hare blijdschap Ach had ook ditmaal het menschelijke het vaderlijke hart van den heer Troelstra gesproken l »Het vaderlijke hartDe vader, die een kiing van lieden kennis geeft van zijn intiemste hoop en verwachtingen, voelt zich onaangenaam getroffen, ja diep ge griefd, als wanneer een uit den kring namens allen een gelukwensch heeft doen hooren, een der velen opstaat en uitroept»Bedenk het wel, hij sprak niet namens mij »Zoo grievende bejegening spaart men het menschenhart, het vaderhart. Slechts het Koninklijk hart, het moederhart schijnt niet ontzien behoeven te worden. Troelstra was zeer bleek toen hij die verklaring aflegde, wel een teeken dat hij begreep, hoe z'n daad in den lande, behalve bij Het Volk, dat een droevige poging doet om te verdedigen en enkele partijgenooten. zeer zou worden gelaakt. Maar de propaganda ontziet niets. Gelukkig dat die eenige honderdtallen zoo overweldigend overschaduwd worden door die millioenen van blijden bij dit heugelijke tijding. Buitenlandscli nieuws is er niet veel bij zonders, we geven daarom enkele korte berichten. In Frankrijk heeft men 't voorstel van de regeering aangenomen, om tot belangrijke uitbreiding dtr artillerie over te gaan, wat i jaar zal duren en zeer veel geld zal kosten De val van Castro is Zaterdag voltooid door de vetijdcling van een samenspan ning om Gomez, den vice-president te j vermoorden Deze heeft toen krachtig de teugels van 't bewind in handen ge nomen, alle ministers van Castro ontsla gen, en een nieuw ministerie saamgestcld. Het eerste Werk van Gomez was het decreet van 14 Mei waarover 't geschil liep met Nederland, in te trekken, zoo dat de groote struikelblok was wegge nomen, en de Nederlandsche oorlogs schepen spoedig bericht kregen elke vijandelijke daad te staken. Reuter seint heden uit Caracas via Ponce het volgende, 18 dezer gedateerde bericht aan de N.R.Ct. De jongste betoogingen tegen Castro in de stad hebben zich biet herhaald, maar, ofschoon er geen nieuw zich naar buiten openbarend teeken voordoet dat het volk hem vijandig gezind is, wordt de gedwongen aftreding op gisteren der leden van het kabinet, die zijn zaak voorstonden, beschouwd als voor een goed deel zijn politiek lot in Venezuela te bezegelen. De hervorming van het kabinet is een logisch gevolg van het optreden van Gomez, die de betoogingen tegen Cas tro, welke in het begin der week plaats vonden, toeliet. De veranderingen in het ministerie werden niet bekend ge maakt, voordat uit het binnenland 1500 soldaten, van wier trouw aan Gomez men verzekerd is, in de hoofdstad waren aangekomen. Overal heerscht een groot vertoon van militaire bedrijvigheid, daar troepen met de grootste voortvarendheid worden aangeworven en gewapend, daar men gelooft, dat een groot deel van de mannen in het binnenland trouw aan Castro zijn en voor diens belangen zullen vechten. Het stooomschip Manzanares van de Orinoco-lijn wordt te la Guaira vastge houden, daar de commandant van een der Nederlandsche oorlogsschepen met inbeslagneming heeft gedreigd als het de haven verliet. Het schip is persoon lijk eigendom van Castro. Het gevolg van deze houding der Nederlandsche overheid is, dat het geheele vracht- en reizigersverkeer met Ciudad Bolivar (Angostura) stil is gezet. Sechendorf, de Duitsche gezant, die de belangen van Nederland behartigt sedert de diplomatieke betrekking met laatstgenoemde mogendheid verbroken zijn, heeft gisteren een langdurige be spreking gehouden met Gomez, dien hij het antwoord van Nederland overhan digde, waarin het jongste voorstel van Venezuela om het tegen Curagao ge richte besluit omtrent de verscheping van goederen als een doode letter te beschouwen, zonder dat het echter wordt ingetrokken, wordt afgewezen. tardende houding aannam, ontkende het bestaan van een complot, maar Gomez greep hem bij de schouders, schudde bem flink door elkaar en beet hem toe Wij hebben uw complot om mij te ver moorden ontdekt 1 Cardenas wilde toen zijn revolver gebruiken, maar Gomez hield zijn arm in bedwang en riep de wacht, die hem in de gevangenis wierp. Het Haagsche Correspondentie bureau meldt Met het oog op den veraoderden toe stand in Venezuela en in onze verhou ding tot dat land, zal het, aldus ver neemt men, niet lang meer duren, of van hier zullen bevelen uitgaan in zake den terugkeer van een of meer oorlogs schepen. thans in de West-indische wa teren bijeen, naar Nederland. Het is hier reeds uit den loop van het geheele geschil met Venezuela be kend, dat de heer Paul, die als minister van buitenlandsche zaken deel uitmaakte van Castro's kabinet, dat thans gevallen is, steeds den indruk heeft gelaten, dat hij onze zaak altijd goedgezind is ge weest, Zijn benoeming dadelijk na zijn aftreden door het nieuw opgetreden be wind tot gezant, belast met een ver zoeningsgezinde zending naar buiten landsche gouvernementen, wordt be schouwd als tevens in te sluiten de op dracht, om met de Nederlansche regeering onderhandelingen aan te knoopen over- de oplossing van het geschil tusschen beide landen. Men wist reeds heden te zeggen, dat de heer Paul binnen korter of langer tijd daartoe in den Haag zou komen. wenscht ten aanzien van het in Atjeh te volgen beleid en anders ontheven wil worden van zijn betrekking van civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). In dit verlichte land heeft men een burgemeester, die dere betrekking 22 jaar met eere bekleedde, ontslagen omdat er een kruisbeeld in de gemeente-school hing. Het fonds geslicht door de kroonprins en kroonprinses, opgericht voor de gezinnen van omgekomen mijnwerkers der Radbod mijn, is nu groot 300,000 mark. Elke wedawe krijgt met Kerstmis 50 mark en 10 mark van elk kind. Een aantal oceaanstoomers hebben een wedstrijd tusschen Engeland en Amerika gehouden. Het Aiuerikaansche schip St. Louis won, daarna de Duitsche mailbooten. Een aardig spelletje 1 De Duitsche keizer is geheel-onthou der geworden. Als hij nu bij 't spreken maar steeds nuchter is, dan komt alles in orde. In Londen hebben zich 27,000 jon gelieden aangemeld voor vrijwillige wapen oefening, om in tijd van oorlog mee te kannen helpen. Gomez heeft verscheidene voorna me aanhangers van Castro, onder wie begrepen diens broeder, gevangen laten nemen, onder beschuldiging van mede plichtigheid aan een complot om Gomez en anderen te vermoorden en zich van de regeering meester te maken. NEDERLAND EN VENEZUELA. Belangrijke binnenlandsche berichten zijn er vandaag te melden en zooveel mogelijk hebben we de in de laatste dagen ingekomen telegrammen aan ons bureau aangeplakt, wat we voortaan meer zullen doen. Het voorname nieuws over onze Ko ningin vinden onze lezers op den voor pagina van dit ons Tweede blad, terwijl zeer belangrijke tijdingen zijn te melden uit Venezuela. Sedert ons laatste num mer is er nog veel geseind, maar alles kunnen we laten vervallen door de ge wichtige tijding dat hel geschil als 't ware thans geheel is afgeloopen. Dr. Paul vertrekt 24 dezer naar Europa met een diplomatieke zending om alle geschillen met de vreemde mo gendheden te regelen. De Bank van Venezuela heeft aan haar correspondenten te Berlijn en Parijs telegrafisch last gegeven om den aan Castro bij zijn vertrek naar Europa ver leenden kredietbrief tot onbeperkt bedrag te schiappen. De samenzweerders zijn Vrijdag avond bij Guzman, den secretaris-gene raal uit het laatste kabinet van Castro, en die door dezen belast werd met de behandeling zijner persoonlijke zaken, bijeengekomen. De samenzweerders be sloten tot een staatsgreep, Gomez en anderen te vermoorden, zich meester te maken van het bestuur en met het leger de bevolking in bedwang te houden. Torres Cardenas, de gewezen minis ter van binnenlandsche zaken, werd met de uitvoering van dit plan belast. Toen Gomez kennis kreeg van een en ander, nam hij onmidddelijk de noo- dige maatregelen om dit complot te doen mislukken. Hij begaf zich Zaterdagmor gen te voet naar de kazerne van het muitende regiment, dat door den broe der van Castro gecommandeerd werd, en ging moedig de kazerne binnen en liet den broeder van Castro arresteeren. Gomez keerde daarop naar het Gele Huis terug, waar hij Tores Cardenas een kort verhoor afnam. Deze, die een uit- Nog eenige persstemmen. De Nieuwe Ct. zegt. Een oprechten gelukwensch is Nederland en zijn kolonie aan de Nederlansche re geering en inzonderheid aan den minister van buitenlandsche zaken schuldig we gens het bereiken van dit werkelijk niet gering te schatten succes. Het per soonlijke beleid van den heer De Marees van Swinderen. die zich in dezen een vooruitziend, kalm en toch beslist be windsman toonde, heeft daartoe onge twijfeld een zeer belangrijk deel bijge dragen. De in Berlijn bij de bevolking meest verspreide zienswijze wordt door het Berliner Tageblat weergegeven, waar dit blad eenvoudig schrijftDe ver standige Nederlanders, die het tot dusver beter met Castro wisten klaar te spelen dan groote en krachtige mogendheden, beter dan Duitschland, Engeland en Ame rika, wisten reeds, dat Castro's rol was afgespeeld, toen hij te Berlijn aankwam. Zij hebben zich er heusch niet over op gewonden, dat hem van de Wilhelm- strasse nog onvermijdelijke en magere groeten werden overgebracht. De avondpers te Parijs drukt al gemeen haar tevredenheid uit over Castro's val. De Temps en de Liberté zeggen, dat Nederland's krachtige houding aandeel heeft in deze gelukkige veran dering. Bravo De Marees van Swinderen Hulde 1 Hulde de geheele Regeering, die met bizondere takt dit geschil heeft geleid, en daardoor den dank heeft verworven van Nederland en van een groot dee der wereld. Want weest daar zeker van in Frank rijk, in Engeland en in de Vereenigde Staten is men even blij om het verdwijnen van den venezolaanschen tyran als wi Er men erkent er ook, dat onze Re geering op een prachtige wijze het geschil uit de wereld beeft geruimd. Tweede Kamer. Op voorstel van den heer Nolens wer den de voorstellen tot verhooging van den jenever-accijns niet meer voor Kerst mis aan de orde gesteld- Ziet eens zoo zeide hij, hoe de inkomsten van het rijk klimmen. De laatste maanden hebben de te korten ingehaald, waarom zoo'n haast dus met die verhooging. Kon. Ned. Landbouwrereeniglng. Onder voorzitterschap Z. K. H. Prins Hendrik werd eene vergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden, waarop de statuten werden goedgekeurd. De Prins vertelde zelf aan de heeren de te verwachten blijde gebeurtenis in de koninklijke familie. Atjeh. Onze correspondent te Batavia seint heden Er loopt een gerucht, dat Swart, het stelsel-Van Daalen verwerpende, vrijheid Mijnheer de Redacteur l Bij het lezen vaD het verslag der gemeente raadsvergadering van Made voorkomende in uw blad van Zondag 1.1. ergerde ik mij zoo zeer over het behandelen van sommige punten dat ik besloot mijn hart langs dezen weg even te luchten. Hiervoor vraag ik U Mijnheer de Redacteur beleefd eenige plaatsruimte. Volgens het veislag kwam als puut 3 aan de orde. «De Te9konschool«. De voorzitter zegt dat hij naar aanleiding van het aange houden adres een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, ook naar de leerlingen welke on derwijs wenschen te ontvangen. Uit het ver slag blijkt dat dit onderzoek heeft bestaan naar de al of niet bekwaamheid der leerlingen in de gewone vakken van het lager onderwijs. Dit onderzoek heeft op den voorzitter een treurigen indruk gemaakt. Wanneer men echter weet dat de voorzitter zelf de exami nator was mog dit niemand verwonderen. Immers zijn streDge manier van optreden kennen wij maar al te goed en zou meer tot zijn recht komen op 't exercitieveld voor een aantal recruten dan tegenover kinderen van 12, 13 en 14 jaar, waarvan de meesten reeds op 't eerste gezicht van zijn EdelAchtbare de koorts op het lijf wordt gejaagd. Waarvoor dient zoo n examen afgenomen door een leek op onderwijsgebied; die m. i.-niet het recht heeft te beoordeelen of de leerlingen genoeg zaam onderlegd zijn in 't lagerouderwijs om de leasen aan de teekonschool te kunnen vol gen Was het misschien om aan te toonen dat het onderwijs aan de lagere school alhier niet goed is Bovendien wie kan beoordeelen of de kinde ren te lomp zijn voor de teekenBchool? Cleve land kon niet lezen of schrijven en iB later wel iresident van Amerika geworden, en er heb ren 't nog wel andere menscheu ver gebracht in de wereld! Waar verder wordt gesproken over de kosten eeuer teekenschool, komt de voorzitter met zichzelf in tegenspraak wat betreft zijn ingesteld uitgebreid ouderzoek in deze zaak. Ofwel de voorzitter heeft slechte gegevens ontvangen, ofwel het onderzoek heeft zeer oi volledig plaats genad. Immers op het gezegde van den heer Stal dat door het Rijk toch subsidie wordt verleend, zegt de voorzitter dat het leeuwenaandeel door de gemoenle moet worden bijgedragen. De voorzitter moest toch weten na een «ingesteld uitgebreid onderzoek" dat voor alle mogelyke vakscholen door het Rijk wordt bijgedragen de &p>lft of 50% van alle kosten, dat door de provincie in de gewonen regel 25°/o wordt gegeven, dat de particuliere bijdragen en schoolgelden op 10°/0 kunnen worden gere kend, zoodat de gemeente slechts ongeveer 15% behoeft bij te drogen. Door den vertegenwoordiger van het minis terie van Landbouw Nijverheid en handel op het middenstandscongrt s dit jaar te Dordrecht gehouden, is verklaard dat het vakonderwijs door de regeering krachtig zal worden ge stennd en bevorderd. Dit moest de burgemeester die ta Dordrecht woonachtig is toch ook weten. Ook dat op de staatsbegrooting eene som van 54000 Gld is uitgetrokken tot het verleenen van sub— sidie's aan vakscholen, (het vorig jaar werd hiervoor slechts 30 000 Gld. verleend.) Mog Made hiervan niets hebben? De heer v- d. Veeken kwam beslagen op het ijs, Zijn Edele had de zaak heter onderzocht. Uit verschil lende voorbeelden o.a. van Oosterhout, Ze venbergen enz. bleek dat door de gemeente slechts een klein bedrag behoeft te worden bijgedragen. Zelfs de heer Oijens was van oordeel dat het goed zou zijn als er een teekenschool zou komen, want (en hij sprak van oudervinding) lomp is toch maar lomp, zegt hjj. Niets was echter in staat da voorzitter tot andere gedachten te brengen «tegen de tee kenschool te Made was zijn principe en dit te verdedigeu op alle mogelijke en onmogelijko manieren scheen hem te bezielen. Ten slotte word het voorstel van den voorzitter aan genomen om de leerlingen die te Geertrui denborg de ttekenschool wenschen te bezoeken hiervoor eene tegemoetkoming te verleenen. Men achtte derhalve beter een vreemde teekenschool kunstmatig te subsidieeren met het geld der gemeente dan zelf eene derge lijke school op te richten tot bevordering van een groot belang der gemeente Made en Drimmelen. Heeft de bovenverdieping van het Raadhuis meer waarde voor privégebruik dan voor het inrichten eener school ten algemeene nutte Treurige toestanden Uit het verdere verslag der raadsvergadering blijkt dat do voorzitter een harde voorstander iB van de tram en voor het voorstel stemde tot het geven van f 2000 subsidie per jaar. Wat zou de voorzitter kunnen bewegen jaar lijks f 2000 over te hebban voor de tram en voor de teekenschool nog geen f 50 te willen verleenen Uit de gemeenterekening blijkt dat deze fiuantioel in zeer goede conditie verkeert, in 1906 sloot de rekening met een batig saldo van ongeveer f 2000 uit het verslag blijkt dat ook 1907 sluit met een batig saldo van f 1961 977a De voorzitter verklaarde zelfs dat in korte jaren zeer veel is afgelost en dat er, als er g«3n uitgaven van beteekenis voor 't algemeen belang moer worden gedaan,

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 3