Jaargang Toegewijd aan Hendei, Industrie en Qeimeentebelengen. Gemfienteraadsvergadering, Nu mui er 2 Zondag 3 Januari 1:09 32 AN TO ON TIELEI, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Eerste Blad. HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON. U I T GEVER: W A A L WIJ K. Telefoonnummer 38. RAOUL DE NA VERY. I nJÉË De Echo van het Zni Waalwykselie en Lanptraatscbe Courant c^^^ws^^"iBPWHBP»|SB|*|mwwwja»|!L". iiwjuu.^hw^W'ii.» Hm «««a* w.w«iwM.^i'n.iianwi—wwwihil.hi.iML.iaiim i. n [■■■■.i Dit Blad versci ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Fran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advrrtèntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden «peciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag.30 December 1908, des voormiddags ten half 10 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer van Besouwt Ongeveer 9.15 uur opent de Voor- zittei de vergadering; aanwezig de heeren Verster, Verhagen, Daleu, van Kuijk, Rijken, v. d. Heuvel, Elias, de Bresser, van Dortmond en Teulings afwezig het lid Lombarts. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergaderingdeze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring begrooting 1909. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van bewoners der Rechtvaart en Lage Zandschel. Het adres wordt door den Voorzitter voorgelezen. Hieruit blijkt dat adressanten verzoeken de. Rechtvaart cn Zandschel te willen verharden, daar de toestand onhoudbaar is. Adressanten wijzen er op, dat de wegen 's avonds, wanneer het donker weer is, onbegaanbaar zijn en dikwijls i is het niet doenlijk voor de bewoners meestal landbouwers, om te rijden. Verder wijzen adressanten nog op de groote schade die zij, door den slechten toestand waarin de wegen verkeeren, lijden Nering doenden komen, omdat zij er niet kunnen 1 rijden, nooit. Adressanten verzoeken dan ook be leefd de genoemde wegen met grint te willen verharden. De Voorzitter. Het Dag. Best. stelt voor afwijzend op het adres te beschik ken, wijl er geen geld is om harde wegen te maken. Van „I)E ECHO VAN 1IET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FRANSCH VAN De heer Rijken. Ik weet wel hoe het met de financiën staat, maar kan er dan niet een klein beetje aan worden gedaan. De Voorzitter. We zullen eens in het voorjaar zien. De heer Rijken. Voor zoover het kan zou ik er wat verbetering aanbrengen. Molenaars en bakkers kunnen er nu niet komen. De heer Teulings. Dat is daar op dat gedeelte van de Rechtvaart alle jaren 't zelfde. Zoowat een 100 meter is het slecht, 't Overige gedeelte is mee een van de beste wegen die wij hebben. De Voorzitter. Wij zullen in het voor jaar maar eens zien, wat wij er aan kunnen doen. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend op het adres te be schikken. 3 Schrijvtn van de commissaris van H. M. de Koningin, houdende mede- deeling, dat tot zetter is benoemd de heer M. de Bresser. De Voorzitter. Mijnheer v. d. Assum heeft wegens gezondheidsredenen ont slag als dusdanig gevraagd. 4 Proces-verbaal van kasopneming. De Voorzitter. Door Burg. en Wet houders is hedenmorgen bij den ont vanger proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag f5100.10 in kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangenomen. 5 Af- en overschrijving op de ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1908. De Voorzitter deelt mede dat af- en overschrijving noodzakelijk is ook om aan deurwaarder Buddemeijer te voldoen welke wij inzake de concessie verlee ning exploit hebben laten doen, ook voor de waarborgsom. Zooals de heeren weten is bij besluit van Burg. en Weth. voor een jaar of 5 6 gele» in concessie verleend aan de Mij. Vicineaux de Hollandais voor de lijn Kaa sheuvel-Dongen. De Maatschap pij heeft echter aan de gestelde voor waarden iet voldaan en aangezien het lang ge )eg heeft geduurd zijn wij tot het besl it overgegaan en hebben wij ook de waarborgsom van f2000 en de 59. Inderdaad, Diana, het bedorven kind, het i ydele schepsel, gewoon aan alle genietingen der weelde, zorgvuldig gekoesterd als eone kostbare bloem, had het bewustzijn, het besef van het gevaar, waarin zij verkeerde, verlo- 1 ren. Ondanks haren angst, behield mevrouw Montravers, die krachtiger van geest was, en buitendien gesterkt werd door hare moeder lijke liefde, welke eensklaps door het gevaar in haar ontwaakt was, eene koelbloedigheid, waartoe men haar niet in staat geacht zou hebben. Half stikkend door de prop in haren mond, en gepijnigd door de koorden, die hare teedere handen geboeid hielden, liet zij zich evenwel niet door de droefheid overmeesteren. Zij trac.itte waakzaam en vastberaden te blijven misschien zou zij zich moeten ver dedigen. Had zij sleohts kunnen vermoeden waar men haar heenvoerde, dan zou ze wek licht hebben kunnen overleggen wat ze moest zeggen of antwoorden maar zij wist niets Alles was haar een vreeselijk,' een akelig raadsel B Het rijtuig verliet de dreven, en rolde nu meer hoorbaar voort, waaruit mevrouw Mont ravers opmaakte, dat men in Parijs terugge keerd was en door de straten reedBijwijlen hoorde zij het gerommel van eeD ander rijtuig, maar weldra verliet de koetsier de goed ge- plaveide straten, terwyl de langzame draf der paarden de ongelukkige vrouw verwittigde, dat de weg opwaarts ging. Allengs werden de straten donkerder en de weg ongelij r. Klaarblijkelijk bevo.:d men zich in eene >lkrijke buurteen dof gegons, dronkeDmau8 Ijes, vermengd met vloeken en scheldwoc tn, de tonen van eene helsche muziek uit e^ge huizen, de walm uit vuile riolen, gote- vuilnis van allerlei aard, drongen tot jtiet rijtuig door en benamen mevrouw Monfiavers bijna den adem. Het leed geenen twijfel, dat zij zich in een der slechts befaamde uithoeken van Parijs, te midden van het schuim der oevolking, bevond Men re.ed immer voort, e de paarden waren warm ge- loopen. Eindelijk trof de toon van een doedelzak de ooren van mevrouw Montravers, en hield het rijtuig stil. De twee mannen, die tegenover de beide vrouwen zaten, wikkelden haar in donkere mantels en namen ieder een in hunne armen. Vergezeld door den koetsier en den man, di« naast hem op den hok had gezeten, richtten zij hunne schreden naar de herberg de Zin gende Pad: de zorg voor de paarden werd aan eenen straatjongen toevertrouwd. Nauwelijks waren zij de herberg binnen gegaan, of de drie maunen, die in het huur- rijtuig no 4822 zaten, verlieten het en pingen insgelijks de herberg binnen, terwijl de Ekster, die den palfrenier Jack voor dien avond ver vangen had, hen achterna sloop. Do mannen, die kort na de schakers van mevrouw Montravers binnenkwamen, werden ongetwijfeld niet verwacht, want de waardin wilde hun den doorgang beletten. Maar eene welbekende stem fluisterde haar in het oor Stil, moeder, ik ben er bij Bij die woorden liet de waardin hen door gaan. Rtusschen hadden de ontvoerders de vrouw en de dochter van den bankier in de achter zaal gebracht, waar zij de beide vronwen van de mantels ontdeden, en haren mond en hare handen van de boeien ontlastten. Eilaas Diana gaf geen teeken van leven meer Bij gemis aan eenen zetel, legde men haar op eene tafeleen opgerolde mantel diende gemeente Dongen van t 1000 laten ver beurd verklaren. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. 6 Voorstel verlaging gasprijs. De Voorzitter. Het Dag. Bestuur heeft in overleg met de gascommissie beslo ten den raad voor te stellen met ingang van 1 Januari de prijzen van het gas te verlagen en te brengen op voor de particulieren van 90 op 80 centen voor de industrieelen die meer dan 10 Ms verbruiken van 80 op 70 cent, dus tel kens met 10 cents verlagen. De prijzen van de carbid loopen zeer terug. Wij zijn echter nog aan een contract gehou den tot Februari 1909 toe. Wij moeten nu nog een 120 vaten ontvangen tegen f 13.45 franco Rotterdam, waaraan wij tot September genoeg zullen hebben. Voor vracht komt er dus ook altijd nog wat bij. Waarschijnlijk kunnen wij in September, als wij goedkoop carbid contracteeren, de gasprijzen nog ver lagen. De heer de Bresser. Dus aan de in dustrieelen gewoon 10% korting ver- leenen. De Voorzitter. Neen voor alle gas- verbruikers de prijzen met 10 cent te verlagen. Het gasverbruik dei particu lieren is in het laatste l1/3 jaar veel hooger dan van dat der industrieelen. Dat komt dat bijna alle fabrikanten zich van electrisch licht voorzien, wat, zooals ik hoor beweren, veel goedkooper is, ook omdat ze het als drijfkracht kunnen gebruiken. De heer v. d. Heuvel. De fabrikanten een contract laten sluiten. De Voorzitter. Dat gaat niet. Electri- citeit kunnen ze ook als drijfkracht ge bruiken en dat schijnt veel goedkooper te zijn. De gasfabriek maakt op het oogenblik eenige winst en' nu zou het onbillijk zijn om de prijzen niet lager te stellen. Wij kunnen in September nog eens zien of wij de prijzen kunnen verminderea. De heer van Beurden. Ik zou er voor zijn de groote verbruikers gewijze korting toe te staan. Voor verwisseling van licht te voorkomen zou het goed zijn. De Voorzitter. De prijzen schelen al wat. De heer van Beurden. Ik zeg als het tot kussen de andere werd bij wijze van deken over haar heen geworpen. Ellendelingen I riep mevrouw Montravers uit, gij hebl mijne dochter gedood Wees gerust, zij is niet dood zeide een der haudieten. Waar ben ik? hernam de ongelukkige vrouw, in welk afschuwelijk hol hebt gij mij gevoerd, en wat wilt gij van mij Toen giDg een der mannen vlak voor dn vrouw van den bankier staan en vroeg haar Kent gij mij Neen, ik heb u nooit gezien. Gij hebt mij nooit gezien en evenwel heb ik aan u mijnen ondergang, mijne ellende, mijne vertwijfeling te danken de vertwijfe ling, die mij tot de misdaad voert Geloof niet dat ik mij zeiven vrijspreek van hetgeen ik doe Sommigen zouden mijne handel wijze eene daad van weêrvergelding noemen ik voor mij ontken niet, dat het mij niet ge oorloofd is mijzelven recht te verschaffen, en dat het mijn j licht zou zijn mij te ouderwerpen a m mijn lot, zonder anderen te verwenschen of mij te wreken. Maar de kracht ontbreekt mij om mijnen plicht te vervullen. Ik heb honger, koude en gebrek geleden, ik heb een naamloos lijden doorstaan. Zie, dat wil ik u mededeelen, ik wil u mijne martelingen af schilderen en beproeven eene vouk van recht vaardigheid in uwe ziel te blazen. Door mijn langdurig lijden ben ik een ellendeling gewor den en tot alles in staatEn nochtans, hoe de woede mij in de ziel woelt, wil ik trachten uw medelijdeu op te wekken, en vrijwillig te bekomen wat ik het recht heb te eischen Hij, die met zulk eene diepe verontwaar diging tot mevrouw Montravers sprak, was Gesar Niquel, Mevrouw Montravers gevoelde, dat «ij tegenover een ocverzoenlijken vijand stond, en hij ongetwijfeld ernstigo grieven tegen haar had. Men beschuldigde haar, men Bleurde haar voor eene vierschaar. Welke de plaats ook mocht wezen, waar zij gevonnist werd, zij stond voor eene rechtbank Hoe stoutmoedig de lieden ook waren, die haar ontvoerd haddeD, begreep zij dat ze hunne haudelwijza wilden billijken, door zich op eenen schijn van recht te beroepen. mogelijk is de prijs nog wat te vermin deren. 23 patroons hebben een request willen indienen om in dien geest te handelen. De heer van Dortmond. Electrisch licht is veel goedkooper dan acyteleen. Hierna wordt besloten de prijzen met 10 cent te verlagen en de grootver bruikers vooralsnog geen bijzondere korting toe te staan. 7. Kiezing van een stembureau. Na-stemming en herslemming worden gekozen voor Kaatsheuvel als leden de heeren Hesselmans en Verhagen, als plaatsvervangers de heeren van Dort mond en van Beurden. Als 4e lid de heer de Bresser en als plaatsvervangend 4e lid den heer Rijken. Voor Loonopzand als Voorzitter de heer Verstei, als leden de heeren v. d. Heuvel en Elias, als plaatsvervangend Voorzitter de heer Lombarts, als plaats vervangende leden de heeren Daleu en van Kuyk. Als 4e lid de heer v. d. Meeren en als plaatsvervangend 4e lid de heer C- Basters. De heer v. d. Heuvel. Ik heb met genoegen gezien de verbeteringen aan gebracht in het Hoekje. Zou het nu niet wenschelijk zijn om deze werkzaam heden voortaan aan te besteden, 't Zal voor de gemeente beslist het voor- deeligste zijn. En verder zou 'k willen vragen of het niet wenschelijk is alle uithoeken regelmatig te verbeteren en ook aan te besteden. Wij hebben met de Loop goede uitkomsten verkregen. De Voorzitter. De commissie was van meeuing dat dergelijke werkzaamheden het best werden uitgevoerd door men- schen uit de straat of hoek zelf. De heer Rijken. Zeker, die hebben er het meeste belang bij. De Voorzitter. En het onderhouden van wegen wordt zooveel mogelijk door de gemeente-arbeiders gedaan. Als er een groot werk is, dan geloof ik wel. De heer Elias. Aanbesteden is altijd voordeeliger. De heer Verhagen. Maar dan wordt het niet zoo goed in orde gemaakt. De Voorzitter. Voortaan de buurt bewoners onderling laten inschrijven. De heer Elias. Ik heb dikwijls ge hoord, dat aanbesteden altijd veel voor deeliger is- Mevrouw Montravers gaf geen antwoord. Op de tafel leunende, waarop Diana nog altijd, baweegloos lag uitgestrekt, staarde zij met stijgenden angst op het doodsbleeke gelaat van hare dochter, en voelde de tranen in hare oogen opwellen. Hebt gij dan gepn medelijden met mijn kind waagde zij eindelijk te zeggen. Mijne oudste dochter ligt te zieltogen, hernam Cesar woest, ik heb haar bewusteloos laten liggen evenals de uwe en ik heb haar van mij afgestooten om u hier op te wachten. Maar wat wilt gij toch eigenlijk vau mij Dat ge naar mij luistert, en wat ik u mededeel, verhaalt aan alle vrouwen, die een leven leiden als gij, en zooveel ellende en onheil bewerken. Meen niet dat ik de rijken haat om hunne fortuin. Integendeel, ik heb eerbied voor de oudadellijke geslachten en voor den eerlijk verkregen rijkdom. Maar ik haat en veracht diep de klasse van geluks— lidders en fortuinzoekers, die door zwendel en schandelijke beurspekulntiëu, door woeker en oplichterij zich schatten vergaard hebben Ik was een eerlijk man, ging Niquel voort, en leefde gelukkig, omgeveu door een talrijk gezin, dat ik opvoedde in de liefde voor den arbeid, in deugd en in het geloof. Het on geluk heeft gewild, dat ik bij den bankier Montravers, een der vorsten vau degeldwereld, in dienst trad. Hij is niet altijd rijk geweest. Zijn toestand was aanvankelijk verre van schitterend. Hij klem van eenvoudigen klerk tot bankier, spekuleerde eerst mot zijne eigene spaarpenningen, daarna mr.t het geld van an deren kant, een geheime dienst, aan een in vloedrijk persoon bewezen, veroorloofde hem zicb'op de Beurs in de hoogte te werken. Nu achtte hij den tijd gekomen om in huwelijkte tredeu een bruidschat steunde zijn krediet en stelde hem tegelijk in staat, het cijfer zijner zaken te verdubbelen en zijne salons te op°non Cesar Niquel sloeg bij die woorden een ver achtenden blik op mevrouw Montravers en ging op nijdigen toon voort Gij waart «en jong meisje, dat naar vermaken dorsttet, naar dat woelige bedwel mende, gevaarlijke leven haaktet der vrouwen naar de mode Wat bekreundet ge u om den man, dien ge tot echtgenoot uaamt, als De Voorzitter. Je moet je anders niet aan praatjes storen Mijnheer Lombarts heeft zich voor de verbetering van het Hoekje bijzonder geïnteresseerd. Hij giug meestal 2 maal per dag daarheen en het heeft hem meermalen veel moeiten ge kost om de menschen van daar aan het werk te krijgen. Dus wel een bewijs dat er nu zooveel liefhebbers nog niet zijn. Maar als het in in 't voordeel van de gemeente is, dan zullen wij de werk zaamheden wel laten aanbesteden. Wij willen natuurlijk alles gaarne doen wat in het voordeel van de gemeente is. Hierna gaat de raad over in geheim comité. noers neooen igheid heeft gemaakt -^Ë Dnden^gm Aan allen, die belang stellen in do lichamelijke opvoeding van ons volk. Het is ongetwijfeld een verblijdend verschijnsel, dat eindelijk ook in ons land de noodzakelijkheid van een op zettelijke physieke opvoeding algemeen wordt ingezien en dat de gymn.-onder- wijzers, die gedurende een lange reeks van jaren de eenigen waren, die het nut eener lichamelijke volksopvoeding, be pleitten, onder alle standen der maat schappij krachtige medestanders hebben gevonden. De onverschilligheid heeft voor belangstelling plaats deze uit zich in tallooze bonden, een dagelijks toenemend aan] ken en dagbladartikelen. Met hoeveel dankbaarheid wij deze feiten ook constateeren, toch mogen wij niet blind zijn voor de schaduwzijden, aan die onverwachte belangstelling ver bonden. De noodzakelijkheid van lichaamsoefening, eenmaal erkend zijnde, heeft plotseling iedereen gemeend, zich een oordeel te kunnen aanmatigen over leerstof, methoden enz., enz.waar mau nen met jarenlange studie, waarneming en ervaring slechts oordeelen met voor behoud, daar acht rijp en groen zich tot apodictische uitspraken in staat, alsof 't de eenvoudigste zaak ter wereld gold. Voor een zwak veulen, kalf of hond raadpleegt men een veearts, doch op onontwikkelde, slappe kinderen wordt erbarmloos geëxperimenteerd.en, zonder de minste aarzeling, b.v, aan het vrije spel boven de gymnastiek de voorkeur gegeven. Geheel noodeloos maakt men gij slechts dien toomeloozen hartstocht kondet bevredigen Bij gemis nan talenten of deug den, wildet gij schitteren door een groot praalvertoon. Een eerlijk, eenvoudig en goed muD, met wicn ge iu stillen huiselijken kring een stil en gelukkig leven zondt hebben kunnen leiden, viel niet in uw smaak. Gij wildet boven alle andere vrouwen uitsteken. Ja, de weelde trok u aan, ge moest schittereu, anderen in de schaduw stelleu, de dagbladen moesten gewagen van uwe prachtige en luisterrijke toiletteD..... „O ik ken u en uwe gelijken leeg Tan hoofd en hart, voedt ge u met do eigenliefde, maar voor de naastenliefde is er geeno plaats in uwe koude zielEr zijn vrouwen, die door hare mildheid of zelfopoffering den room van haar geslacht uitmaken er zijn rijk^D, die zich over hunne Fchatten verheugen, omdat zij dairin het middel bezitten omweltedoen, om de armoede te lenigen, cn behoeftige natuurgeijooten in hun nijpend gebrek bij te staan. Gij. daarentegen, denkt daar nooit aan, de ijdelheid vervult al uwe gedachten. Zeg het mij hebt ge uw zelve wel ooit afgevraagd of ge eene ziel hadt En is het niet waar, dat ge iu uw trotschen waan met verachting neerziet op allen, die met u in weelde niet kunnen wedijveren Op dit oogenblik opende Diana de oogen, en wierp een verbaasden blik om z;ch heen. Bij het zien van hot ellendige lokaal, waarin men haar gevoerd bad. van de zonderlinge mannen, die met de grootste onverschilligheid tegen den wand leunden, en van hem, die met opgeheven arm vlak voor hare moeder stond en haar scheen te bedreigen, ontglipte haar een lichte kreet van verrassing. Mevrouw Moutravers sloeg den arm om den hals barer dochter, deed haar overeind zitten en met het hoofd tegen bare borst leunen. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 3