IN umrner 2. Zondag 3 Januari 1909. 32e Jaargang Tweede Blad Provinciaal Nieuws GEVAARLIJK IJS. Gemengd Nieuws. Reclame. -Rijfpostspaarbank Ingezonden StukLen. vANUUk WAALWIJK, 2 Jan. 1908 Verkiezing Prov. Staten. Naar men ons meldt, heeft het Bestuur der afdeeling Waalwijk van de R. K. Kiesvereeniging Donderdagavond tot President gekozen den heer Adr. Rub- bens, tot Vice-President den heer E. Klijberg en tot Secretaris den heer A. v. d. Heijden. Zondagmorgen, om 12 uur zullen de leden der afdeeling op de bovenzaal bij den heer Jos. v. d. Werff vergaderen om een Candidaat te stellen voor de ver kiezing van een lid der Prov. Staten in het Kiesdistrict Heusden. Wij raden de leden dringend aan de vergadering van morgen beslist bij te wonen, daar het hier gaat om eene zeer belangrijke stemming, namelijk mede te werken, dat van de zijde der kiesver- eeniging een zoo goed mogelijk candidaat wordt gesteld; daarom alle leden ter vergadering, die op een zeer geschikt uur wordt gehouden. Goedkeuring. Naar wij vernemen hebben de Ged. Staten onze gemeentebegrooting voor 1909 en daarmede ook de Salarisregeling der Onderwijzers goedgekeurd. „Waalwijk Vooruit". Morgen speelt het le elftal van >W, V." op het terrein alhier een friendly game, tegen een sterke combinatie van de Bredasche Voetbalver. N. O. A. D. Deze hier welbekende vereeniging won dit seizoen den len prijs in den medaille wedstrijd, uitgeschreven door »W. V." Alloh 1 jongens! Laat ons na »Wilhel- mina II" geklopt te hebben, ook deze luitjes met ten nederlaag naar Breda zenden. De strijd zal echter zwaarder zijn, dan tegen Wilnelmina" maar wan neer met het idéé »we moeten winnen" gespeeld wordt, is de uitslag nog niet zoo zeker in het voordeel van Breda. Aanvang 2 uur. Ongeval. Gisterennamiddag had de reeds be jaarde A. S. door de gladheid van de straat, het ongeluk zoodanig te vallen, dat bij voor dood bleef liggeu Door de heeren.G. en v. S. werd hij opgenomen en ergens binnen gebracht, alwaar bleek dat het ongeval, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, nogal goed was afgeloopen. Lezing. Wij hadden beloofd nog eens te zullen terugkomen op de lezing met lichtbeel den door den heer J. E. H. van Wae- geningh, kapitein-apotheker te Breda, alhier gehouden. Op zeer aangename en onderhoudende wijze leidde spr, ons rond op het gebied der photographische wetenschap, die in ons land met recht een wetenschap kan worden genoemd, sedert zij door een privaat docent aan de technische hooge- school te Deltt wordt onderwezen, zei de Spreker. Deze begon met een overzicht te geven van het gewone photographisch procédé. Toen ging Spreker over tot een korte beschouwing van de stereoscopie, of het opnemen van stereoscopische beelden. Hij liet uitkomen, dat sommigen nog in de meening verkeeren, als zouden beide helften van zulk een plaat volkomen aan elkaar gelijk zijn, en toonde het foutieve van die meening aan. De heer Van Waegeningh bestaat ook de paraliax-sterographie, dat is de kunst, om beelden op glas zoodanig weer te geven, dat zij, zonder dat men van een bril of kijker gebruik maakt, een volko men stereoscopisch effect vertoonen. Men ziet ze bij sommige platen naar voren uit de omlijsting komen, bij andere naar achteren terug wijken. Hij had er daarna ook een bedacht, die vrij wat eenvoudiger was en waar mee hij de schoonste resultaten verkreeg, die in de zaal ter bezichtiging waren gesteld, van welke gelegenheid in de pauze druk gebruik werd gemaakt. Men had veel lof voor deze beelden, de in druk er van was buitengewoon verrassend. Na de pauze gaf Spreker uitlegging van de stereo-projectie, ook een nieuw procédé, en hierin bestaande, dat de beelden van een stereos-copische opne ming over elkaar heen zoodanig op het doek worden gebracht, dat men een groot aantal personen gelijktijdig een stereoscopisch effect kan doen waarne men. Met zeer mooie lichtbeelden werd dit aanschouwelijk gemaakt- Daarna ging hij over tot behandeling der kleuren-fotografie dat we reeds vroe ger eenigszins uitgebreid aan een ander blad ontleenden. Alle stemden zeer zeker gaarne in met de woorden van lof en dank den spr door den president gebracht voor den leerrijken en intéressanten avond. BAARDWIJK. Een vreemd geval Bij de woning van J V. alhier was j 1 Donderdag vroeg in den morgen een rijwiel geplaats. Toen de eigenaar des avonds nog niet kwam opdagen vond het V. maar 't beste de fiets bij de politie in b wa ring te brengen, Tot op heden heeft men nog niets vun den berijder gehoord. IJ s Het was gisteren als het ware een processie die zich onophoudelijk naar de schoone ijsbaan op het ka-.al voortbewoog Geeu wonder, 't Was gisterenmorgen reeds aan te zien, dac het spoedig zou gedaan zijn, daarom wilde ieder liefhebber nog eens de ijzertjes onder. Een paartje dat zich ook verlustigde met dat schooue vermaak had zich zeker buiten de baan gewaagd en moest zich een bad tegen wil en dank laten welgevallen. Maar lief en leed, maar met elkaar gedeeld. Jammer dat de pret werd verstoord door een ongeval. De zoon van P. v. B. alhier had het ongeluk dermate te vallen, dat het te vreezen is, dat zijn pols is gebrokeD. Hij werd verbonden bij Schuurman» wachthuis 29. SPRANG. 2Jen Kerstdag gaf de Chr Zangv. Excelsior, onder leiding van haren Directeur de heer Jac. Sars Waalwijk, hare aangekordigde uitvoering in de Ned. Herv Kerk. Op klokslag half zes, was het ruime kerkgebouw reeds, geheel gevuld, zoodat di rect nadat de WelEerw. Heer Ds. van Toorn de uitvoering geopend had, met het rijke goedgekozen programma een begin werd gemaakt. Reeds dade ijk merkten wij dat de ze vereeniging ijverig gestudeerd had. Een gord geheel, de partijeu goed verdeeld bij zulk ern sterke volle altpartij kan de Bas en Sopraan partij echter iets beter bezet zijn Psalm 42 werd zuiver, goed genuanceerd en met gloed gezongen (een kleine vergissing iu de Sopraan partij, jammer). Winterli d, kwartet met koor, wa9 het spreekwoord getrouw, klein maar rein. „Eere zij God" kerstliederen van Dar»men, voor Sopraan, Alt, Tenor, Bariton en koor, vol deden zeer goed. Avondlied van Abt, werd volgens onze bescheiden meening het fijnst gezongen. De hoofdschotel van het programma was zeker Zendings Cantate van Koelman. Dit werk rijk aan afwisseling zoo wel ain mannen als gemengde koren, Soli en Duo's, maar tevens rijk aan lastige mo- dulatiën, liep zeer goed van stapel. l)e solisten de dames Schaap, Holster, de Jong zoowel als de heeren Jansou en van Beek droegen zeer veel bij tot wcl.lsgen dezer uitvoering. De Heer D. Geenen wien wij voor het eerst als accompagnateur leer den keuneu, kweet zich dapper van zijn zware taak. Jammer dat het Harmouium zoo ontstemd was. Aan het slot een woord van dank aan Zangers en Zangeressen, accom pagnateur, den Weleerw. Heer Ds. van Toorn en aan allen die hebben medegewerkt om ons dezen genotvollen avoad te bereiden. CAPELLE Sedert eenige dagen is doir het vele drijfijs de overtocht met de stoom- pont aan het Capelsche Veer onmogelij -. Het o/erzetten per roeiboot gaat bezwaarlijk. Met genoegen vernemen we, dat er alle reden bestaat, aan te nemen, dat En geland weldra zal geopend worden voor N\- derlandsch hooi. Wel een huitenkansje n deze tijden van werkeloosheid Woensdag 30 Dcc. 1.1. g*f de R de- rijkerskamer „Vriendentrouw* hare aange kondigde voorstelling in het calé van den heer L. F. v. Dougeo. De zaal was druk bezocht. Heeren hono raire ltden waren goed vertegenwooidigd, ter wijl ook het publiek van zijn belangstelling had blijk gegeven. Het drama „Piere de Galeiboef werd uitsteken opgevoerd. Ook de komische scènes; ,Om 't Jawooid», „do bedroefde recruul", „de teeravond der Gras piepers". werdeH prachtig vertolkt. Over 't bal zullen we het zwijgen maar doen. Ge brek aan belangstelling deed het srootendeels mislukken. Het uitstekende spel der rede rijkers heeft echter bij elk bezoeker een gui;- stigen indruk achtergelaten. We danken „Vriendentrouw" voor den gfzelligenavond. WASPIK. Gisteren-avond vierden een honderd-en-vijftig-tal kiuderen in de Kerk der N. H Gemeente alhier het Kerstfeest Een fraaie Kerstboom, schitterend van licht, prijkte in het gebonw. De kinderen zongen aardige Kerstliederen. Het was een schoon gezicht deze blijde schaar aan te zien vooral toen de groote tractatie op chocolade, kr<-nt en hollen en allerlei lekkers in vollen gang was. Beladen met passende en prac- tische geschenken gingen de kleinen opge togen huiswaarts Een woord van hulde voor den WelEerw. Heer Dr. Locher. predikant alhier en de verschillende dames, welke zich bij dit feest verdienstelijk maakten is hier zeker wel op zijn plaats. DUSSEN. 2 Jan. 1909. Houdt onze bloeiende Marieavereeniging zich steeds bezig met de strijd tegen het alcoholisme ook thans, bij de intrede van het jaar 1909, bleef zij niet achterwege. Huis aan huis werden strooibiljetten, in den vorm van een telegram, rondgebracht waarschuweude tegen het drankmisbruik. Bij den Heer H. V, heeft een schaap in 't begin dezer week twee flinke lammeren ter wereld gebracht. Zeker iets zeldzaams in de maand Dec. Gisteravond ten 6 ure vergaderde in 'i Hotel Kamp de leden van de afdeeling Dussen van de Centrale R. K. Kiesveree- niging ten einde te stemmen over de voor dracht der candidaten voor de a. s. verkiezing van een lid der Provinciale Staten (vacature P. H. de Bekker, Eiupel.) Er werden 18 stemmen uitgebracht Hier van verkregen :De Heer Godschalk te Em, pel 9 stemmen, De Heer Mommersteeg te Vlijmen 6 stemmen en De Heer Van Heijst te Baardwijk 2 stemmen. Één stem werd in blanco uitgebracht. Donderden schaatsenrijders vcrlie zen lederen winter bun leven door geen acht te slaan op de borden gevaar lijk ijs. Evengoed als liuu ijs, aangewezen a's „gevaarlijk ijs" dood brengt over de ver metele en roekelooze schaatsenrijders, zoo goed als zeker is het, dat men de nadeoli ge gevolgen ondervindt, wanneer men een eenvoudige hoest of verkoudheid, een bron chitis verwaarloost. Iedereen weet toch, dat de eer. te verschijnselen van tering een hoest zijn, dat asthma door kouvatten ontstaat, terwijl de chronische bronchitis niets anders is dan een verwaarloosde verkoudheid. De vreeselijkste van bijna alle ziekten, de long. ontsteking, die krachtige gezonde menschen in enkele dagen ten grave sleept, ontstaat door kouvatten. Hoe eenvoudig is het dus om zich tegen al deze ziekten te vrijwaren, door onmid- delijk bij den minsten hoe9t, de geringste verkoudheid of keelpijn de beroemde Abdij siroop te nemen. De Abdijsiroop, klooster Sancta Paulo geneest hoest, verkoudheid, bronchitis, influ enza, keelpijn en alle borst- en longaandoe ningen. Probi er vandaag nog eene flesch en U zult verstomd staan over de werking Gij kunt er werkelijk niet zonder. De Ab dijsiroop spaart ziekten en onaangenaamheden Alom verkrijgbaar. Vreeselyke aardbeving. Het blijkt al meer en meer,'dat deze aardbeving een der grootste rampen is uit de geschiedenis. Messina is een puin hoop en de drie provinciën van Calabrié zijn verwoest. Men begint zich in Italië bang te maken, dat de dag nog eens komen zal, dat het deel van het land, hetwelk door de natuur het meest be gunstigd schijnt, evenzoo aan de ver nielende elementen ten offer zal vallen als eens met Pompejf en Herculanum geschied is. De verhalen van de vluch telingen uit het verwoeste gebied zijn aandoenlijk. Het volk was vaak als door waanzin aangegrepen. Aan alle kanten gekerm; allerlei kreten; hier hoorde men bidden, ginds luide verwenschingen. In eenige plaatsen als in Pizzo, Catona, Santa Severina en Piscopio waagden de menschen het in de half verwoeste ker ken binnen te dringen om de heiligen beelden te halen, die zij, onder aanroe ping van Gods barmhartigheid, in plech tige processie meenamen. In de berg achtige streken van het binnenland van Calabrié vluchtte de bevolking in de holen in den grond. In die holen leven, door het ongeluk vereend, armen en rijken, ouden en jongen, priesters en soldaten, allen om groote vuren geschaard. De geredden uit Messina, die in Catania en Palarmo aankwamen, doen verhalen die alle beschrijving te boven gaan Waar men het oog ook heenwendde, overal zag men grillende en vluchtende menschen, het was één wilde paniek waarin iedereen het hoofd verloor. De meeste geredden weten zeiven niet, hoe ze aan het onheil ontsnapt zijn. Een man, een zekere Lojorcono, die bewus teloos aan boord van de Washington gebracht werd, vroeg, toen hij bij was gekomen, waar zijn vrouw en kinderen waren- Toen hem niemand iets omtrent hen kon melden, sprong hij in wanhoop over boord en trachtte naar land te zwemmen. Vluchtelingen uit Reggio verdwaald bereikten heden Palmi. Zij verhalen dat boeren uit den omtrek van Reggio de juwelierswinkels geplunderd hebben. Er zijn weinig soldaten overgebleven. De orde is hersteld. Troepen hongerige honden kwamen in de puinhoopen naar lijken wroeten. Een ooggetuige verhaalde van een onverdragelijken lijkenstank. En verderTwee kazernes met duizend soldaten zijn ingestort. Twee dagen lang heeft men de bedolven menschen hooren jammeren toen eindelijk werd het stil. Hulp kon niet verleend worden. Steeds viel er regen. Bij eiken nieuwen schok heffen de menschen Kerkliederen aan. Te Bagnara werd een oude vrouw begraven onder brandende puinhoopen, men hoorde haar gillen, doc'rl Zij-weigerde hulp, waarschuwde daarentegen de red ders voor het dreigend gevaar van ver dere instorting. Spoedig daarna stortte het huis inderdaad geheel in. Te Messina geschiedt het reddingswerk des nachts bij het schijnsel der zoek lichten van de talrijke oorlogschepen. Overal steken beenen, armen en hoofden van lijken onder de balken en muren der puinhopen uit. Langs de kust van Reggio tot Lazzaro, zegt een telegram uit Reggio van Donderdag, aanschouwt men een gruwzame verwoesting. Van vele kleine boerenhuizen is geen spoor overgebleven. De zee heeft ze weggevaagd. Gaat men den weg van Lazzaro naar Reggio dan komt men troepen vluchtelingen tegen, die te Lazzaro op den trein willen. Langs de kust ziet men honderden on begraven lijken, vele met verpletterde ledematen. Een ontzettende aanblik 1 De troepen werken zoo hard zij kunnen. Van het land hoort men anstgeroep en hulpgeschrei. Aan allerlei is er gebrek. De menschen lijden honger- Vooral komen er dokters tekort. Een verpesten de reuk van tot ontbinding overgegane lijken is alom. In het tolkantoor te Messina vocht Woensdag een uitgehongerde troep men schen om blikken met ingemaakt vleesch, kaas, groenten, vruchten enz., die daar nog waren. Men vocht met messen, en verscheidene vielen er met steken in de keel. Een stumper, die een kind in den arm hield, werd letterlijk met een mes aan een plank geregen- Volgens een ander verhaal uit Messina was er daar een rijk man - een millio nair, zegt men die vrouw en kinde ren gedood ziende zich een kogel door het hoofd joeg. Onder het afdrukken van dit blad ontvingen wij een particulier telegram, dat de Secoio te Milaan heden meldt, dat van de 100.000 inwoners van Mes sina er bij de aardbeving 14 8.000 zijn omgekomen. Alle vuurtorens zijn ingestort, zoodat de scheepvaart zeer moeilijk gaat- Hulp en redding. Admiraal Viale, de commandant van het vliegend smaldeel, heeft de leiding van den marine-dienst voor Messina aanvaard. Voor Messina liggen 12 pantserschepen 4 Italiaansche, 4 Engelsche, 4 Russische, bovendien vele torpedo-vaartuigen en tal van sche pen van de Navigazione Generale Deze laatste kunnen alles bij elkaar 20,000 menschen bergen. Woensdag was het, wegens de hooge deining, onmogelijk den wal te bereiken. Een met brood geladen torpedojager deed urenlang moeite, om zijn lading te lossen, maar slaagde daar niet in. De nauwe haven van Messina biedt voor de daar verza melde groote vloot vele moeielijkheden. Bij de redding onderscheiden de Rus sen zich voortdurend. De berichten en de verhalen uit het geslagen land blijven op elkaar ge lijken het verschil is alleen, dat de omvang van de ramp steeds grooter blijkt te zijn. Het aantal dooden stijgt in de opgaven aldoor, en dat is niet alleen omdat de berichten vollediger worden, maar omdat bij wie den dood vonden, verpletterd onder de in puin vallende steden of verdronken in de vloedgolf, geteld moeten worden de dui zenden die. gekwetst slechts of ongedeerd onder de ingevallen huizen gevangen gehouden, sedert verbrand zijn, of be zweken aan hun onverzorgde wonden, of omgekomen van honger en dorst of door de koude, welke, nieuw onheil, op de regens en den storm is gevolgd. Erger dan oorlog. De Italiaansche minister vaD oorlog heeft zich aldus uitgelaten deze ramp heeft ons grooter verlies van menschenlevens bezorgd dan een van onze onafhankelijkheidsoorlogen. Bovendien, aan een oorlog gaat steeds een tijd van voorbereiding vooraf, maar dit gebeurde in veertig seconden een oorlog treft alleen de jonge en sterke mannen, maar dit onheil heeft mannen en vrouwen, ouden en kinderen wegge maaid. In een oorlog worden de legers tegenwoordig gevolgd door voortreffelijk ingerichte veldnospitalen. maar in Gala- brie en Messina en verder op Sicilië zijn ontelbare gewonden dikwijls 48 uur lang zonder hulp gebleven. En kwam men ze te hulp, dan kon men ze nog niet onder dak brengen. Door gebrek aan verzorging en hongerlijden is zoo nog omgekomen wat de natuur had gespaard. jostfetPtoor te Waalwijk en Ier res$£>' Aan het postl de daaronder resS^rteerende hulpkan toren werd gedurentm^gi^AD^nd De cember 1908 Ingelegd f 8443.83.' Terugbetaald f 7128.24'. Het laatste, door dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 5162. «■-JLl-JUJLJ .11 II. IL_-UL_I (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Neljaars—Wiense uit Dusse-Polder. Menheer den drukker In naom van al oew lezers en lezeresse kom ik oe un Zaolig Neijaar wiense. Ik hoop det oe in 1909 goed zei gaon, ook vva det »Den Echo» betreft. Want det verdiende goed- 't Heel jaar haauwde ons op de hogte van de toestande hier en in Dusse. En ik durf gerust te zegge, es det ge er veul goed mee gedaon het. In Dusse zijn ze verleeje jaor un per soontje kwijt gerakt (ge wet wel dat e deur 't Daogeleks Bestuur ingehaold was) det er misschien nóg was, als gij die stukskes nie hadt afgedrukt. Daor zijn er sins in Dusse heel wa wakker geschud. »Die eerst aaltij pratte in de raod, prat nou nie meeren die eerst aaltij zwegen en »jao knikte», zwijgge nie meer en knikte ook zoo veul nie meerjao. Oons leden van den raad zijn ook bij geleerd ze weten tegenworrig ook wa zwendel is mar ze moesse nog wa harder roepe, want oewe knecht, die ge aaltij stuurt es 't raodsvergadering is, kan ze aaltij nie verstaon he'k wel is gelezen. Mar ik gaoi heelemaol van den draod aaf en da maag toch nie op den eersten dag van 't jaor, aanders zon ze te Dusse wel denke, es da 'k ook bij et koor heur, da deur Koning Alcoöol geregeerd wordt. Neeje, da maag nie, da zö ook nie goed zijn veur min jongens, want dan komt er niks van terechte. Det zei mijn noot overkomme, da 'k min jongens'sWoens- daags saovons» mee naar de kroeg neem, zoo es er det in Dusse un paar doen. Dat verske, da ge lest in de kraont het gezet, he 'k goed onthaauwe »Is 't fondament verkeerd gelegd Dan kumt van 't *keindt niks goeds [terecht. (de aander twee regels zij 'k vergetten, mar ik weet wel det den burgeren den *boerallebaai rakte. 't spet me da 'k moet ophaauwe mee schrijven, want 'k zaag lest, det we nie te lang motte zijn. Daarom moak ik er mar ein eènd aan en wiens oe veul zegen en vurspoed in 1909. ARJAONNEKE. O O

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 7