Ds. L, H. B. E, Dieiken Kostgangers Advertentiën. GEVAARLIJK IJS. ATTENTIE. antoon tiele HIEUWS UST KAATSHEUVEL Laatste i5erich* en Ingezonden StukLen. Correspondentie, Handelsberichten. Kleine Advertentiën. Reclame. IJ. Maaijke Maria Haverhals, Niet in staat zijnde alle Nieir jaarskaartjes afzonderlijk te b< antwoorden, betuig ik hiervo< door deze, met wederkeerige hei| bede, mijn vriendelijken dank. VOOR TWEE NETTE is plaats bij fatsoenlijke burgerl lieden te Baardwijk. INGANG DAM. De tooneelvereeniging „Corcordia" geves- club spannen samen, om deze twee uit - tigd bij den heer P. Th. Gijsman alhier votrt dan om I uur namiddag uitsluitend voor de dames het drama uit „Vivoldi in Venetië/ waarna zij Dog een paar com rich* ecènes en een klucht geeft. Wij wenschen „Concordia" hiermede vee', succes en den dames eenen genotvollen namiddag. Daags te voren word: hetzelfde programma voor de heeren gespeeld. RAAMSDONK (Dorp.) Bij de, den 2den Januari 1909, vanwege de „Landbouwrer- eeniging Raamsdonk (Dorp)" gehouden aan besteding zijn aannemers geworden de heeren Gebrs. van der Heijden, te Waspik, en wel van 89 balen groene erwten, volgens mons ter ad f7.55 per 80 K. G. netto; 77 balen Amerik. Lijngruis, en 67 balen Amerik. Lijnmeel, beide ad 50 K. G. netto, gega randeerde voederwaarde 35 m. 6 ui. 94 m. 12 ad respectievelijk, f.9 79 en f9.84 per 100 K. G. netto. Levering volgens de bepalin gen vervat in de „Formulieren A 1 en A 2" van de: „CM V". Bij lijngrnis en lijumeel zijn de balen in den prijs inbegrepen. B:j erwten is zulks niet het geval. VLIJMEN 4 Jan Toeu zich Zaterdag middag eenige. vrouwen aan de pastorie vervoegden oin ondersteuning en deze aan een van haar om zekere redenen werd ge weigerd, werd die vrouw daarover zoo boos dat zij een bombardement op de pastorale woniug opeude. D? projectielen vlogen door de lucht en in minder dan geen tijd waren er e?n tiental ruiten verbrijzeld. Voor deze oorlogsdaad in vredestijd zal zich de vrouw zeker nog wel eens voor den rechter te verantwoorden hebben. Voor de vacante betrekking van Out vaugcr der Gemeente alhier hebben zich naar wij bij geruchte vernemen reeds tal van sollicitanten aangemeld. Zeer waarschijn lijk zal binnen een dag of veertien de keuze door den Riad wordeu gedaan. Wij zijn nieuwsgierig, wie in dezen wedloop het eerst den eindpaal zal bereiken. Kaatsheuvel, 4 Januari 1909. Vergadering. Verleden Zondaga'oud om 5 uur had op de bovenzaal van Apollo de tweede Sectie vergadering plaats voor een gedeelte van onzen R. K. Volksbond. Omdat er alhier geen gebouw bestaat, dat groot genoeg is om alle leden te bevatten is door het be stuur deze maatregel van de scctievergade ring genomen. De zaal was stampvol. En alle bezoekers hebben genoten. N* opening der vergadering door de voorzitter J. v. d. Hoven, bracht de tweede seer. A. Kops verslag uit over de werkzaamheden in het algeloopen jjar, waarna door M. Elshout, pres. der propagandaclub „Si. Bern*.dus" een kranige lez'ng werd gehouden over het Pausdom. Spreker toonde op duidelijke en bevattelijke manier aan, hoe door alle eeuw* u heen, van Petrus S oei esne weldoende en beschavenden invloed is uitgegaan o«er he geheele menschdom. Deze luide toegejuicht rede werd met gloed en overtuiging voor- gedragen. Een woord van dank werd den spreker, gebracht door den waarn geestelijke Adviseur. Hierna werd door de tooneclclub op verdienstelijke wijze opgevoerd het drama in 3 bedrijven „Neo of de martelaars der Catocomben", benevens eenige voordrachten Ten hoogste voldaan keerden allen omtrent half tien huiswaarts. Diefstal. Eergisteren morgen kwam de landbouwer J. V. alhier tot de ontdekking dat dieven des nachts de helft ven het gebak van den vorigen dag hadden meegenomen. De dieven schijnen doer een raampje te zijn binnen gekomen, althans de deur van het bakhuis was gesloten en het raampje was ingedrukt. Van de daders was jammer genoeg niets te bespeuren en zal dus deze euveldaad wel ongestraft moeten blijven. R. K. Vukvereeniging. Door de ontslagname van J. v. Heeswijk als secr, van onze R.K. Vakver.-en de ver kiezing van Jan de Wijs als nieuw be stuurslid moesten de verschillende functieen opnieuw worden verdeeld. Deze zijn nu als volgt aangewezen, C. Rorstenberg, pres., B. Vesters, vice-pres., Adr. Mushtns, 1ste secr., C. Steenbergen, 2de secr,, Jan Besters, penn., Fr. Vloemans en Jan de Wijs, comm. Moge onze Vakv. die thans bijna 400 leden telt groeien en bloeien. Candidaten. Voor de verkiezing van 3 bestuursleden van onzen R.K. Volksbond, welke a s. Zon dag in de school der Eerw. Zusters zal plaats hebben, zijn een 8-tal candidaten nam. de 2 aftredende leden C. Brants en Joh. van Dijk, benevens A. Kleisseu, Jan v. d. Bes- eelaar, A. v. Boxtel, Joh. Stokkermaus, W. Lugters en Adr. IJpelaar. Met belangstelling zien wij naar den uitslag. Armen-concert. Onze Kon. Harmonie Euphonia zal twee Armen-concerten geven. Het eerste zooals gewoon op Driekoningen (6 Jan.) en toe gankelijk alleen voor diegenen welke minstens twee bons genomen hebben of voor dj uit voering in de zaal zullen nemen. Het tweede wordt gegeven op 10 Jan. d a.v. alleen voor de honoraire leden der Harmonie. Telkens wordt hetzelfde program uitgevoerd. Deze goede maatregel wordt genomen, om de overtollige drukte eenigzins te verdeelen. En Harmonie, en Liedertafel en Tooneel- voeringen naar wensch te doen slagen. Het beste succes zij hen bij deze toegewenscht. Aangevallen. Toen J. II. huiswaarts ging, werd hij door een 3-tal vleg ls aangevallen en zoo danig mishandeld, dat direct geneeskundige hu'p moest worden ingeroepen. Naar men verneemt, wordt het 8-tal bij name hier genoemd. Flink zoo 1 De heeren M. Zicht, C. de Bont en J. Snoeren hebben van 1 Januari af hun brood- verkoop aau hun personeel afgeschaft. Wc juichen dit u genoemde heeren ten zeerste toe. Rustig. De Nieuwjaarsdag is hier zeer mooi ver- loopen. In tegenstelling met andere jaren werd geen enkele wanklank gehoord. Moge dit mooie begin van 1909 worden volge houden. Installatie van den EdelAchtb heer RIDDER DE VAN DER SCHUEREN als burgemester van Raamsdonk. Hedenmorgen ten 12 uur had te Raamsdonk de installatie plaats van den nieuw-benoemden burgemeester. Door het Dag. Bestuur, de Wethouders Kamp eu van Laarhoven en den heer Kieboom, gem. secretaris werd Zijn EdelAchtb. aan het station te Waspik afgehaald. Onder het luiden der klok arriveerde zijn EdelAchtb. te ongeveer 12 uur ten raadhuize te Raamsdonk. De Voorzitter, de heer Kamp opent de vergadering en verzoekt den secre taris de Koninklijke besluiten te willen voorlezen. Na voorlezing daarvan feliciteert de heer Kamp den Burgemeester en geeft, wegens zijn hoogen ouderdom, het woord aan den tweeden wethouder, den heer van Laarhoven. Deze zegt M. Ridder de van der Schueren Het is voor mi] eeuo vereerende en aange name taak u namens den Raad en de geheele Burgerij een hartelijk welkom toa te ro-pen bij uwe intrede in onze gemeente en u de oprecht gemeende gfelukwenschen met de eervolle onderscheiding en het vertrouwen door H. M. d9 Koningin in u gesteld door Uwe benoeming tot Burgemeester van Raamsdonk, aan te bieden. Veel omvattend en zwaar is de taak, welke hier wacht, doch de maro van uwe kunde goede hoedanigheden heeft ons reeds be reikt en strekt ons tot waarborg dat hij het u toevertrouwde ambl met eere en toewijding zult bekleeden. Ik moge nochthaus bij deze plechtige ge legenheid de belangen van Raamsdonk met gepasteu aandrang in uwe goade zorgen aan bevelen, waarbij ik aanstonds en met genoegen de verzekering vorg dat zoowel de Raad, als het D. B. de gemeente—secretaris, ontvanger rn verdere ambtenaren naar best vermogen ieder in zijn kring al hunnj krachten zullen aauweuden om uwe taak te verlichten. Moge daarbij de eensgezindheid, welke tijdens het Burgemeesterschap van uwen geachten voorganger en door diens algemeen erkend beleid alhier steeds heeft geheerscht, ook gedurende Uw Bestuur immer bewaard blijven dan zullen na verloop van tijd, met Gods on misbaren zegen uwe werkzaamheden en be moeiugen evenals die van de afgetreden Burgemeester in zoo hooge mate zijn geweest blijken de welvaart en den bloei van onze belangrijke gemeente ten zeerste te hebben bevorderd. Ten slotte bied ik u, mijnheer de Burge meester, de ambtspenning met keten aan met de vurigen wenBch dat het UEd gegeven moge zijn deze een lange reeks van jaren, zoowel tot eigen genoegen en voldoening, als tot die van alle ingezetenen te dragen. En hiermede verklaar ik UEd. geïnstalleerd als Burgemeester vau Raamsdonk. Nadat de heer van Laarhoven den burgemeester de ambtsketting had om gehangen nam dezen het woord en zei ongeveer. Mijne Heeren Alvorens het ambt van'Burgemeester dezer gemeente te aanvaarden, acht ik het mij ten plicht op de eerste plaats mijn oprechten dank te betuigen aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin die het heeft behaagd mij als burgemeester te benoemen van de ge meente Raamsdonk. Tevens breng ik dank aan Z Excel lentie den Minister van Binnenlandsche zaken en aan den heer Commissaris der Koningin van deze provincie voor hunne bemoeiingen. Toen ik hedenmorgen in de handen van den heer Commissaris der Koningin mijn eed aflegde van trouw aan de Grondwet en aan de wetten des lands, waren mijne gedacht en bij u heeren Wethouders en leden van den raad. Mijne gedachten waren bij u heeren Wethouders, omdat u de nooden en behoeften dezer gemeente van nabij kent. Op uwe steun en medewerking doe ik een beroep, die naar ik vertrouw, u mij niet zult onthouden. Ik hoop dan ook, dat het u gegeven zij nog vele jaren zitting te mogen hebben in dit college. Mijn gedachten waren ook bij u heeren raadsleden, daar gij als vertegenwoor digers der ingezetenen de besluiten moet nemen welke tot bloei en tot meerdere welvaart der gemeente Raamsdonk zullen strekken. Ook uwe medewerking roep ik in, opdat er eene genoeglijke en vruchtbare samenwerking tusschen ons moge zijn- Mochten er soms moeilijkheden voordoen of verschil van opinie bestaan, laten wij ook dan nog vrienden blijven, beden kende dat wij allen in het belang dezer gemeente werkzaam zijn. En u, mijnheer, de secretaris, die ge durende den tijd alhier werkzaam met groote werkkracht uw ambt zeer nauw gezet hebt waargenomen en steeds ieder met raad en daad hebt bijgestaan, uwe medewerking en steun roep ik in alsook die der andere ambtenaren dezer gemeente, opdat wij door aangenaam samenwerken elkanders taak verlichten en het wel dezer gemeente bevorderen. Wat mij persoonlijk betreft, dat beloof ik u hier plechtig, ik zal alles doen wat in mijn vermogen is en hetgeen kan strekken tot meerderen bloei en vooruit gang dezer gemeente. In alle zaken, onverschillig welke, zal ik steeds voor iedereen open oor hebben en zooveel mogelijk in ieders belang werkzaam zijn. Ik uit den wensch, dat het onder Gods mildste steun en zegen, mij gegeven zij nog vele jaren mijn krachten te wijden in het belang dezer gemeente. Hiermede aanvaard ik het Voorzitter schap. Een luid applaus steeg van uit de tribune op, waar zich vele notabelen bevonden. Nadat de Voorzitter gevraagd had of nog iemand het woord wenschten (geen der leden wenschte het woord) sloot hij deze openbare vergadering. Buiten voor het bordes van het raad huis, hadden zich intusschen de leerlin gen van de openbare school van het Dorp opgesteld en zongen onder leiding van het hoofd der school eenige toe passelijke liederen. De Burgemeester dankte de kinderen voor hunne beste wenschen en spoorde allen aan steeds goed op te passen, op dat zij la?ei flinke burgers van deze gemeente mogen worden. Hierna riep hij een driewerf hoera voor de ingezetenen, dat luide werd toegejuicht. Alsnu had de receptie plaats waarvan door talrijke ingezetenen gebruik werd gemaakt De Eerw. heer Ds. Wagner en de ZEerw. heer pastoor richten daarbij nog eenige hartelijke woorden van wel kom tot den nieuwbenoemde burgevader, telkenmale door hem beantwoord. Hedenavond ten 5 uur bood de raad ZEd. Achtbare een diner aan- Aan het slot van dit ons verslag ge komen feliciteeren wij den nieuw be noemden burgemeester van harte met zijne benoeming tot hoofd dezer belang rijke en vooruitgaande gemeente. De gemeente Raamsdonk wenschen wij geluk met de keuze van H. M. De voorteekenen zijn zeer gunstig, dat deze keuze van groot gewicht zal zijn en van groot belang voor Raamsdonk, welker bloei en groei burgemeester de van der Schueren zeer zeker met alle kracht zal bevorderen. De burgemeester kan daarbij van den steun van ons blad verzekerd zijn. II1JJÜ .LU ■_luy geweest honderden guldens voor de ar beidend? klasse te winnen doet men niets. Naar huis gaande dacht ik zoo aan den cursus, waarop Gij mij in het laatste schrijven uitnoodigde. Tot mijn spijt moet ik U echter melden dat het beter was de leden van Uw eigen Ver. te beteren, alvorens ik aan de lessen zal deelnemen. Liever blijf ik tusschen lui die zoo weinig voor hunne mede arbeiders over te hebben, uit. Daukend voor de verleende plaatsruimte. Een heel gewoon schoenmaker. Na een mogelijk antwoord is dit debat gesloten. (Red.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Heer Redacteur Aan een georganiseerd schoenmaker te Besoijen 1 Het laatste schrijven tegen mij nood zaakt mij wel nogmaals de pen op te nemen. Gij schrijft het zijn vooroordeelen van mij toch blijf ik er bij dat het stel selmatig te weinig vermelden van al wat eenigzins naar goeds ruikt van de patroon doch wel het minste bagatel in het na deel der arbeiders, er geenszins toe kan leiden meer sympaihie voor Uwe Ver. (orgaan) te koesteren. Gij schrijft ook over die Bes. ker. zoudt Gij meer kunnen schrijven Nu ik ben ook eens naar Bes. geweest en heb daar een ouden vriend bezocht. Direct waren wij het eens over de enorme nadeelen die uit de nieuwe regeling voort zullen vloeien voor de schoenmakers. Hij vertelde mij ook nog het volgende. Door eenige patroons was nogal werk gemaakt de Kerm gelijk te doen vallen- Tot dit doel was door hen ook een request klaar gemaakt waarmede zich een paar arbeiders be schikbaar stelden te werken. Kort daarop veranderden zij echter in zoverre dat zij het wel wilden doen toch van de patroons geld verlangden of vrijen tijd. Daar de eventueele onderteekenaars zich altijd overdag op de fabriek bevinden kon van vrijen tijd geen sprake zijn. Zij zouden immers op die uren toch geen man thuis vinden. Om nu geld te geven voor des avonds of tusschentijds even rond tegaan voor hun eigen belang. Men zou wel meer dan gek zijn als men daar eens iets voor gaf Van waar die plotselinge ver andering dezer menschen Daar zal de Vakv. toch wel niets van geweten hebben anders zouden zij toch niets zoo onbillijks geeischt hebben betoogde ik. Mijn vriend lachte mij hartelijk uit want zei hij, er- waren zelfs Bestuursleden bij tegen woordig. Ik dacht zoo bij mij zelf als er hier of daar een staking, uitsluiting of zoo iets is, loopt men stad en land af den werkman een paar centen af te vragen. Hier waar zonder eenige kosten hunnerzijds of verlies het mogelijk was Nagekomen wenschen. Mijnheer de Redacteur f Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw geëerd blad voor onderstaande. NIEUWJAARSWENSCHEN. Aan onze nieuwen burgemeester een hartelijk welkom in onze gemeente. Aan denzelfde het vermogen zich te doen gelden. Aan den oud-burgemeester een prach tige fontein. Aan de commissie voor het geschenk een fijn diner waarbij als dessert een kort overzicht der talrijke scheldwoorden die ze bij de gehouden collecte naar het hoofd gekregen heeft. Aan den heer G. Simonis ten spoedigste een diploma bouwkundig opzichter om zich met meer succes met bouwwerken te kunnen bemoeien. Aan denzelfde eene dosis kennis op onderwijsgebied om steekhoudende argu menten te kunnen bezigen bij de be handelingen van onderwijzersvoordrach- tei'. Aan de heeren Lankhuijzen, Simonis e.a. eene afwijzende beschikking op hun »stiekum« adres. Aan de leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier ieder een flink kapitaal opdat zij dan geacht kunnen worden beter in staat te zullen zijn om wijze besluiten te nemen. Aan den heer v. Seters het lidmaat schap van een college waarin" alleen Veersche grootheid zetelt. Aan den heer Kees Kommers nog meer gelegenheden om zijn talent als onder handelaar te doen uitkomen. Aan den heer Piet Kommers en flink salaris voor het werk dat dwarskijkers hem bezorgen. Aan wethouder van Laarhoven nog een aantal straten om daaraan passende namen te kunnen geven. Aan Raamsdonk-dorp in 1909 een debating club met president het raadslid de Bont, uit den raad bekend als een handig debater. Aan den heer Mr. Heere eene spoedige verplaatsing van den ringpaal op het Kruisplein. Aan denzelfde de plaatsing van een Eyffel- of andere toren tegen het hek op het Heereplein. Aan onzen gemeenteraad den raad om bij de beraadslagingen omtrent het vast stellen van straatnamen de debatten niet nutteloos te rekken daar dit werk in goede handen is Aan de Electriciteitsmaatschappij het grootst mogelijke aantal aansluitingen. Aan dezelfde een middel tegen het weigeren van motoren. Aan den heer Helmer het vermogen om het eenieder naar den zin te maken. Aan den heer Ten Bosch nog enkele electriciteitstentoonstellingen. Aan den redacteur der Donge-Bode nog meer stof voor actueele onderwerpen. Aan alle geestverwanten een voor- poedig en gelukkig 1909. Aan den uitgever van dit blad een stijgend aantal abonnementen. Raamsdonksveer, 1 Jan. 1909. door kouvatten. Hoe eenvoudig is het dus om zich tcgei al deze. ziekten te vrijwaren, door onmid- delijk bij den minsten hoest, de geringst^ verkoudheid of keelpijn de beroemde Abdij siroop te nemen. De Abdijsiroop, klooster Sancta Pault geneest hoest, verkoudheid, bronc'iitis, in fluenza, keelpijn en alle borst- en longaan doeningen. Probeer vandaag nog eene flescl en U zult verstomd staan over de werking. Gij kuut er werkelijk ni<t zonder. De Ab dijsiroop spaart ziekten en onaangenaamheden.! Alom verkrijgbaar. ■■[■tüiü'wga.' ju jiü ,.j— G. E. te B. Het slot van uw artikel wordt a s. Zaterdag opgenomen. »Een lid te E.« volgend nummer. RED. BESOIJEN, 5 Jan. De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag ti Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: (1.81 de laagste f 1,18 Oe pr. der eieren 6 cent. GORINCHEM, 4 Jan. Pe aanvoer van granen was heden gering mtf gewoner handel. Ristarwet 8.10 a 8 25 roode dito l 7,60 a 7.7E witte dito i 7.50 a 7.80 inl. rogge 7,10 a 7,5 Buitcnl dito 7 15 a 7.30 gerst 4.80 u 4.90 havet| 3,70 a 3,80 nivenboonen (7,50 a 7 70 blauw» erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 1(| runderen 2 nuchtere kalveren, 23 vette varkeni 76 biggen. Ie qual. Kaltkoeien 1 210 4 35 Kalivaarien 1160 a li Guiste vaarzen tt Melkkoeien 1180 4 22(| l*/i jarige oesen Pinken 1 a Graskalveren f Nuchtere kal». 12 i 18 Aangevoerd 7 vette vaikene van 19 a 21 cl per half kilo, biggen van 1 6, 12 pe| stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren; schs pen f 0 a 0 en lammeren f 0 A foer «tul WASPIK. De prijs der boter is alhier thans gesteld oi 1,44. Groot Biljart Concours bij M. v. KOLK, Besoijeo. Aanvaug Zaterdag a. Einde onvoorwaardelijk 2 Febr. Ie prij| fraaie Regulateutklok, 2e prachtige Jaj Pendule met coupes, 3e prachtige Spiegt| met griekscbe hoeken, 4e 2 pr. Schilderijei 5e doublé gouden Horlogeketting, Regel| café ter inzage. Te koop gevraagd een gebruikten doch ii goeden staat zijnden Stootwagen, draag vermogen circa 1000 kilos. Adres te bevragen bij den Uitgever. Donderden schaatsenrijders verlie zen lederen winter hun Ieren door geen acht ie slaan op dc borden gevaar lijk ijs. Heden overleed tot ouzo diepe droefheid, geheel onverwacht, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder WEDVWE ADRIAAN STAM, in den ouderdom vau 61 jaren en 7 maanden. H. P. STAM. A. D. BTAM-v. d. Hoeven. A A. VOSStam. J. VOS. A. STAM. W. STAMZwart. P. H. STAM. J. A. STAMVAN VtJUREN. A. M. STAM. G STAM—Vos. M. M. STAM. Vrijhoeveu-Capelle, 1 Ja»». 1909. Besoijen, 5 Januari 1909. Te bevragen aan het Bureau van dit bl. Eveunoed als ijs" dun ijs, aangewezi-u ai» gevaarlijk ijs" dood brengt over de ver melde en roekelooze schaatsenrijder?, zoo goed als zeker is het, dat men de nadeeli- ge gevolgen ondervindt, wanneer men een eenvoudige hoest of verkoudheid, een bron chitis verwaarloost. Iedereen weet toch, dat de eerste verschijnselen van tering een hoest zijn, dat asthma door kouvatten onts &at, terwijl de chronische bronchitis niets anders is dan pen verwaarloosde verkoudheid. De vree-elijkste vau bijna alle ziekten, de long ontsteking, die krachtige gezonde menschen iu enkele dagen ten grave sleept, ontstaat Wij verzoeken heleefd doch dringend brieven of mededeelingen bestemd voor drukkerij, voor „De Echo van het Zuidei of voor eenige andere uitgave, reel streeks op ons kantoor te doen zorgen, om vergissingen zooveel mogel te voorkomen. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 3