Nummer 4, Zondag 10 Januari 1909. 32 Jaaigang Toegewijd aan Handel, Industrie en Cemeentebelangen. Eerste Blad. AITOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Tisadplichtighsid vervallen. HET GEHEIM VODDENRAPER LANDBOUW. 3 U i x o e v e r FEUILLETON GO tr p O P S3 P *1 RAOUL DE JNTAVERY. Een boekje voor iedereen. XXVII. OORZAAK EN GEVOLG. Sö r+- os T> De Echo van het Zuiden, Waalwijksche ri LiR'slraalsrkr Courant, Dit Bied verse, ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden van den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advertêntiën' 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eD advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent pej regel. De wet tot afschaffing der tienden is 1 Januari 1909 in werking gelreden. Op de volgende bepalingen dezer wet vestigen wij de aandacht Artikel 1. Alle tiendplichtigheid is vervallen. Tiendplichtigheid kan niet meer wor den gevestigd. Artikel 3, 1ste lid. Wegens het ver vallen van tiendplichtigheid krachtens artikel 1 wordt aan hen, die bij het in werking treden dezer wet tot tiendhef fing gerechtigd waren, van Rijkswege een schadeloosstelling verleend. Artikel 29, 1ste en 2de lid. 1. Zij, die op schadeloosstelling aanspraak kunnen maken, moeten op verbeurte van hun recht, binnen negentig dagen na het in werking treden dezer wet, door inval ling van een bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen, ter secreta rie van iedere gemeente verkrijgbaar, vragenformulier, voor ieder tienddistrict afzonderlijk aangifte doen van de door het in werking treden dezer wet voor hen ondergegane tiendrechten of van hun onverdeeld aandeel daarin. Be scheiden en tiendkaarten worden zooveel mogelijk daarbij overgelegd. 2. Zij, die bij het in werking treden dezer wet op een tiendrecht krachtens een in de openbare registers overge schreven proces verbaal beslag hadden belegd of wel een recht van hypotheek, vruchtgebruik of fideïcommissaire ver wachting hadden, kunnen ce aangifte doen voor het geval, dat zulks niet of onvoldo nde geschiedt door hem, die op schadeloosstelling aanspraak kan maken. Deze aangifte kan mede worden gedaan door hen, die bij het in werking treden dezer wet recht hadden op be paalde betalingen, waarmede een tiend recht was belast. Artikel 30 1ste lid. De aangiften, bescheiden en kaarten, in het voorgaande Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' VAN DEN NAAR HBT FRAN8CH VAN 61. Wat hebt gij hier te maken, vader Falot rroeg de Staak driftig.' Gij ziet het, ik kom mevrouw verde ligen. Zij moet eene schuld voldoen I Eene schuld Als het eene eervolle «huid betrof, waarop gij recht hadt, be— ïoefdet gij haar niet in deZingende r a d te voeren. Maar het geldt hier eenen liefstal, eene hinderlaag, eene moordpoging, in nu moet gij met mij afrekenen, schurken Vader Falot verhief zich in zijne volle lengte, en keek de tegenover hem staande ellendelingen uitdagend aan. Pas op, vermaande de Wildeman, gij moet het maar weten, er zal hier bloed vloeien Zooals gij verkiest, antwoordde de vod denraper. En met eenen arm Diana van de tafel lichtende, en haar snel achter zich plaatsende, trok hij met de vrijgeblevene hand eenen dolk die in zijnen gordel stak, en riep tartend uit Wie heeft lust Nauwelijks had de Staak eene dreigende beweging naar vader Falot gemaakt, of zijne beide stilzwijgende medegezellen plaatsten zich ia eone verdedigende houding naast hem. Beveiligd door de tafel, welke de vodden raper bij wijze van verschansing voor haar geschoven had, gingen de beide dames getuigen *Ün van eene vreeselyke worsteling, waarbij artikel bedoeld, worden tegen gedag- teekend ontvangstbewijs ingeleverd bij de tiendcommissie, tot wier district de van het tiendrecht ontheven grond be hoort. Aangiften, die bij een niet be voegde tiendcommissie inkomen, worden door haar aan de bevoegde commissie gezonden. Zij worden geacht te zijn ingediend op liet tijdstip, waarop zij bij eerstbedoelde commissie zijn ontvangen. Artikel 37, 1ste lid. Zoo dikwijls de tiendcommissie het noodig acht, of in dien door meerdere aangevers aanspraak wordt gemaakt op schadeloosstelling wegens eenzelfde tiendrecht, of indien tegen eenige aangifte een memorie van bezwaren is ingediend, worden de aan gevers en zij, die bezwaren hebben 'in gediend, door de tiendcommissie bij te adviseeren brief opgeroepen om door haar te worden gehoord. De aangifte, bedoeld in het boven afgedrukt artikel 29, moet mitsdien voor 1 April worden ingediend. De aangifte moet geschieden Bij de tiendcommissie in het 9e tiend district, standplaats 's-Heitogenbosch, benoemd als volgt tot lid en voorzitter Mr. P. H. Loeff, lid van Ged- Staten van Noord-Brabant, advocaat en procureur te 's-Hertogen- bosch tot lid en plaatsvervangend voorzitter: Mr. A. J. M. H. Van Baar, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Her- togenbosch tot leden Mr. F. A. Hengst, kanton rechter te Veghel; A. H. A. Arts, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal te TilburgV. A. M. Van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Geldrop tot plaatsvervangende ledenMr. J. B. W baron Van Hugenpoth tot den Bcerenclaauw, advocaat en procureur te 's-HertogenboschMr. R. W. J. C. De Menthon Bake rechter in de arrondis sements-rechtbank te 's-Hertogenbosrh J H. F. Van den Elzen, wethouder te Osch; tot secretaris Mr. F. J. Van Lanschot, advocaat en procureur te 's-Hertogen bosch tot plaatsvervaigend secretaris Mr. P. J. V. M. Sop en, advocaat en procu reur te 's-Hertogeibosch. onvermijdelijk bloed zou vloeien. Diana kon zich aauwelijks meer staande houden, mevrouw Montravers was op de knieën gezonken o verborg het gelaat in hare handen, toen d Ekster naar haar toesloop en haar toeflnisterie Houd moed lwij zijn hier met ons vijven om u te verdedigpn 1 Vader Falots foorbeeld volgende, had de Staak eenen scbrpen dolk uit den zak ge trokken, terwijl de Wildeman eenen ponjaard zwaaide. De Juit, minder goed gewapend dan zijne makksrs, had slechts een eenvoudig mes. Aha vrrader, brulde de Staak, zich tot Falot windende, gij zijt hier ouzo ge heimen komei afluisteren. Denkt gij bij ge,val dat wij u al eenen eerlijken man beschouwen dan wij zijl Als de politie eens ouderzoek deed van war gij kwaamt, zon zij u hoogst waarschijnlijk dadelijk een plaatsje bezorgen, waar gy ons heen denkt te brengen. Een pijnlijke trek vertoonde zich vluchtig op vader Falot's aangezicht. De Staak had gelijk, misschien begiDg hij eoue onvoorzichtigheid. Maar op dat oogen blik dacht hij er eigenlijk minder aan om de juweelen van mevrovw MoDtravcrB te ver dedigen, dan wel om Cesar Niquel te verhin deren zijn leven voor altijd te bezoedelen Met dat doel voor oogen wilde hy niet terug treden. Daar het hem echter te doen was om zijne tegenstanders buiten staat te stellen hun boos opzet te volvoeren, en niet om hun leed te doen, riep hij zijns medehelpers toe Maakt ze onschadelijk, maar mishandelt ze niet De drie bandieten gebrnikten echter de zelfde voorzorgen nietzij moesten zich tot eiken prijs van die eensklaps als uit den grond verrezen verdedigers der beide vrouwen ontslaan. Vreezende bet ondderspit te znllen delven, deden zij een beroep op Niquelmaar deze bleef, Bomber eu met over elkander geslagen armen, werkloos toeschouwer van het tooneel Hij had slechts één dool gehad zijne dertig duizend frank terug te bekomen. Het overige was hem onverschillig. Hij wilde geen bloed vergieten en zijn geweten zeide hem op dat Bij de tiendcommissie in het 8e tiend district, standplaats Breda, benoemd als volgt tot lid en voorzitter Mr. C. O. Segers, president der arrondissements-rechtbank te Breda tot lid en plaatsvervangend voorzitter Mr. L. J. M Nelissen, advocaat en pro cureur te Breda tot leden Mr. F. E. Pels Rijcken, advocaat en procureur te Breda H. W. J. Mol, lid van Ged. Staten van Noord- Brabant, te Ginneken G. A. M Groe- nevcldt, rentmeester der domeinen te Breda tot plaatsvervangende leden Mr. P. C. E. Van Wijnen, advocaat en procureur te BredaMr. Ch L. H. Sassen, griffier van den raad van beroep voor de on gevallen- verzekering te Breda; H. A. Sassen, lid van den raad der gemeente Breda tot secretaris Jhr. Mr. L. J. M. Van Sasse van Ysselt, advocaat en procureur te Breda tot plaatsvervangend secretarisMr. F. J, J. Suys. advocaat en procureur te Breda. Het boekje, dat wij op het oog heb ben is waard, dat wij er een afzonder lijk artikeltje aan wijdenhet moet fn handen komen van iedereen, van ieder althans, die grondbezitter is, t zij van één of meer akkers bouwgrond, van een boomgaard of oofttuin, of slechts van een klein lapje moestuin. Dit verdient het om den inhoud, en dit is mogelijk door den uiterst lagen prijs 15 ets. fr. per post 22c^s 't Is een uitgave van den Chr. Boe renbond te Deurne (N.B.), getiteld »Bemesting, bij veldvruchten, groente- en ooftteelt, op zandgronddoor H. W. Roes. De schrijver is adviseur van ge noemden Bond, geestelijke dus, maar wie om deze reden mocht meenen de practische waarde van het werkje niet hoog te mogen stellen, vergist zich ten eenenmale. Met medewerking van vele deskundigen heeft kapelaan Roes een bij uitstek praktisch en populaire hand- oogenblik, dat hij partij moest kiezen voor vader Falot eu diens gezellen en zich los scheuren van de bandieten, die hem tot mede plichtige aan een afscbuwelijken diefstal ge maakt hadden. Reeds lag de Guit door eenen geweldigen vuistslag aan het hoofd getroffen, op den grond en den Staak waren eenige tanden stuk ge slagen, en het bloed stroomde hem uit den mond alleen do Wildeman waB nag ongedeerd. Vader Falot had eene onbeduidende wonde aan het voorhoofd bekomen hij streed als een leeuw en men kon aau de behendigheid, waarmede hij de slagen zijner tegenstanders ontweek of afweerde, zien dat by in den wapenhandel zeer bedreven was. Ekster, riep hij, geleid de dames naar baar rijtuig, als zij ten minste de kracht nog hebben om voort te gaan. Bevend van ontzetting nam meviouw Mon travers den arm van de half bewnstelooze Diana en trok haar met zich voort, door de Ekster vergezeld. Op dat oogenblik plofte de Wildeman, door eenen diepen messteek in de borst getroffen met eenen ruwen gil ten gronde, en bleef nog alleen de Staak over, die hijgend den kamp met zijne tegenstanders verwoed vol hield, maar de overwinning kon niet lang meer twijfelachtig blij\en een vuistslag strekte hem languit naast zijn makkers op den be bloeden vloer neder. Nu vatte vader Falot den ongelukkigen Cesar Niquel bij den arm en sprak gebiedend Keer naar hnis terug, en zwyg, wat er ook gebeure Ach 1 mijnheor, «rreekte Niquel, gij zult mij immers niet verraden Ik ben een bode van barmhartigheid en gerechtigheid, niet van haat en wraak. Falot tn zijne vrienden giDgen de g8lag kamer door. Meer dood dan levend, zat de waardin achter de toonbank. Zij had het rumoer, den strijd, de kreten gehoord, zij had de vrouwen zien weggaan en begreep dus, dat de aanslag mislukt was liever bad zij gezien dat de Staak en zijn bondgenooten gezegevierd hadden. Vaarwel, moeder, Bprak vader Falot, nw huis is niet rustig genoeg voor mijik geloof leiding samengesteld, waarom wij niet aarzelen te verklaren, dat het, onzes inziens, zijn wedergade niet heeft. Het bezit verschillende deugden en goede eigenschappen, positieve en ne gatieve, welker gewis, geheel of ten deele, andere werkjes van dien aard voor den eenvoudigen landbouwer en tuinbezitter minder geschikt of soms zelfs ongeniet baar maakt. Het lijdt niet aan dorheid ot te groote »geleerdheid«, is integendeel klaar en levendig van stijl, en geeft toch aan den lezer, die nooit landbouwonderwijs heeft genoten of van het leven der planten iets heeft gehoord, een vrij goed inzicht, voorzoover hij dit voor een oordeelkun dige, rationeele uitoefening van zijn be drijf noodig heeft, in de voeding der plant, de behoeften onzer cultuurgewas sen en de moderne bemestingsleer. Maar bovenal, zoo we zeiden, is de inhoud practisch; vooral, het geheele boekje door, is de praktijk aan het woord, of zocht de schrijver aansluiting aan de praktijk, en voorts behalve door een populaire behandeling der stof ken merkt het werkje zich door een gemoe delijke toon. Ontleent het aan 't eerste zijn groote waarde voor land-, tuin en ooftbouw, aan het laatste is stellig ook voor een niet gering deel het enorme succes van het werkje te danken. In Jan. 1907 ver schenen, was spoedig de oplage uitver kocht en een 2e oplage van 6000 ex. noodzakelijk geworden. Een 3e en een 4e oplage, resp. van 15000 en 10000 ex volgden en waren reeds bij de verschij ning uitverkocht. Voor ons ligt thans de 5e druk, nu geen dun, bescheiden boeks- ke meer, maar een lijvig boekdeel van circa 450 blz. Hoe is het mogelijk, vragen we ons af, dat zoo iets voor slechts drie stuivers geleverd kan worden, 30 pagina's kostelijke lectuur voor één cent 1 Alleen het enorme debiet kan Schrijver en Uitgever schadeloos stellen. 't Is een genot in het boekje te bla deren en voor ons is het een reden van groote verheuging te weten, dat zulk een praktisch, degelijk huisboek, ver staanbaar voor den eenvoudigsten lezer, weldra in 't bezit zal zijn van ieder, die in de praktijk werkzaam is, en zich reeds in handen bevindt van vele tienduizen- uiet dat ik hier nog eenen voet zetten zal. Da waardin begaf zich naar de achterzaal zonder iets te antwoorden. Er is van het mes gebruik gemaakt, hernam vader Falot, wil ik u eenen dokter zenden De duivel zal het werk wel afdoen, antwoordde zij. Zeg eens. hernam vader Falot, haar by den arm vattende, de kleine Jack, wiens livrei de schouders van de Ekster dekt, moet hier nog zijn. Dat de duivel dat galgenaas van een Ekster halemorde de waardin, moge de guillotien hem eenen kop kleiner maken 1... Ik zal hem eene andere toekomst be reiden, sprak Falot. de waardin volgende naar een afgesloten hokje, waar Jack nog altijd in een diepen slaap lag. Welk ambacht zult ge dat heertje dan wel laten uitoefenen vroeg het wijf bits. Dat van eerlijk man Vader Falot nam Jack op, zette hem in do vigilant, beval de Ekster naast hem te gaan zitten, en danrna Cesar, die bij het rijtuig vau mevrouw Montravers stond als wilde hij haar vergeving vragen, bij de hand vattende, zegde hij Ga na meê, als gij wilt dat Crucifiiks blijft leven. Kent gij Crucifiks Ik waet waarom zij sterft. Cesar liet het hoofd hangen als een getemd wild dier, en stapte in de vigilant, geheel on verschillig omtrent hetgeen men met hem voorhad. Nadat vader Falot fluisterend aan de Ekster eenige bevelen had gegeven, be taalde bij den koetsier, gaf dezen insgelijks een paar bevelen en de vigilant reed weg. Dan trad Falot voor het portier vau de koets van mevrouw Montravers. Mevrouw, stelt gij vertrouwen in mij vroeg hij eerbiedig, maar op dien eigenaar digen beschaafden toon, waaraan men den man vau opvoeding, zelfs onder de schamele kleeding herkant,. O ja, ja antwoordden Diana en hare moeder als uit ééoen mond. En gij zult mij niet verdenken, wer- waarts ik u ook voere den. Zoo'n handleiding is een onbetaal bare gids en kan, goed gebruikt, voor den bezitter een goudmijn worden. Goed gebruiktja, dient ze dan te worden zooals we zeiden het moet een huis- boek zijn, dat in de lange winteravon den wordt ter hand genomen, door de jongeren en ouden, telkens weer, niet om er in te bladereu slechts, maar om er vlijtig in te lezen, te studeeren, van a tot z.dat herlezen moet worden en geregeld geraadpleegd, als men voor een of ander gewas een akker wil be mesten, bewerken, bezaaiendat stof moet geven tot onderlinge nuttige be spreking onder huisgenooten en kennis sen. Want de Schrijver heeft zich niet bepaald tot zijn eigenlijk onderwerp de bemesting hij handelt vrijwel over alles wat de cultuur der onderscheidene ge wassen aangaatzoo ook over de grond bewerking, den tijd en de wijze van zaaien, het zaai- en pootgoed, de hoe veelheid zaad, de soorten, het planten en verplanten, de. verpleging, bestijding van ziekten, het oogsten, het bewaren en 't gebruik van den oogst, de voor- en navruchten overal worden tal van nuttige wenken ingelast. Ofschoon bepaaldelijk voor de zand streken bestemd, mag het boek ook gerust door ieder ander, die elders zijn bedrijf uitoefent, gelezen worden, hij zal er gewis profijt van hebben. Zoo b.v. van het le gedeelte, dat handelt over de bemesting in 't algemeen, in een 125 blz. worden daarin besproken de voeding der plant, de verschillende natuurlijke meststoffen, de groenbemes- ting, de samenstelling en het gebruik der kunstmeststoffen. Daarop volgt, in deel IIde bemesting enz. van elk der voornaamste landbouwgewassen. 160 blz. Vervolgens zijn 36 blz. gewijd aan de verzorging van het grasland en ontgin ning, een 20 tal aan de boomgaarden, en ten slotte 20 pagina's aan den moes tuin. Een aanhangsel van nog circa 60 blz. is evenzeer lezenswaardig, een toegift, waarin gewezen wordt op tal van nuttige zaken,welke direct of indirect des lezers stoffelijke belangen raken, wij noemen, het sparen, de verzekering, bijen- en hoenderteelt, verbetering der veestallen, het nut van een coöperatieve stoomzui- Hoe zouden wij dat kunnen? Hebt gij ons niet het leven gered Dan zal ik zelf a tot koetsier dienen, hernam vader Falot. Hy besteeg den bok en legde de zweep over de paarden, zonder aan de beide dames te zeggen, waar hy voorne mens was haar heen te voerenhet was echter niet naar het hotel Montravers. Het lijden van Cracifiks was zeor verer gerd, nadat haar vader haar zoo wreed had teleurgesteld; half waanzinnig van droefheid, sloeg Jeanne het gelaat van hare dochter gade, dat de hevigste pijnen verraadde. De oogen gevestigd op liet kruisbeeld aan het voeteinde van baar bed, scheen het meisje in eene beschouwing verzonken, waarvan de kracht het gevoel harer smarten verminderde, Bij tusïchenpoozen echter hernam de natuur hare rechten, dan gleed een nanw merkbare klaagtoon van de paarsche lippen der lijderes. Maar spoedig vertoonde zich weer de glim lach der onderwerping op haar gelaat. De toestand van Crucifiks verergerde van uur tot uur. Voor het bed van hare dochter nederge- knield, poogde Jeanne, terwijl ze het hoofd der stervende op haren arm liet rnsten, hare tranen te bedwingen. Van tijd tot tijd streelde Crucifiks met hare uitgemergelde handen, da door tranen bevoch tigde waogen barer moeder; zij sprak haar niet meer toewat zou zij haar hebben kun- neu zeggen Cracitik's overtuiging, dat zij leed voor de vrijkooping vau de ziel baars vaders, had zich ook hij de moeder bevestigd. Het was thans niet meer uitsluitend liefde, welke Jeanne voor hare dochter gevoelde, neen, het was ook eerbied voor het lijden, dat zij met zooveel verduldigheid verdroeg voor het zieleheil haars vaders. Er heerschte eene akelige stilte in de kamer, toen eenBklap? Crucifiks den schreeuw uitriep die hare moeder deed sidderen Mijn vader, o God. mijn vader.' (Wordt vervolgd.) t

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1