Nu in in er 4. Zondag 10 Januari 1U09. 32e Jaargang Tweede Blad Gemeenteiaadsvefgadeiing, Reclame. Ingezonden StukLen. De aardbeving op Sicilië. RAAMSDONK In de den 30 December 1908 gehou den vergadering van den Raad der gemeente Raamsdonk, waarin met uit zondering van den Heer J. H. Kamp alle leden tegenwoordig waren, werd, na voorlezing der notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, aan de orde gesteld 1 Benoeming onderwijzer aan de O. L. School te Raamsdonksveer. Op de voordracht stonden de Heeren 1 K. W. Boelen 2 A. Kommers 3 A. B. A. Schoenmakers. Na voorlezing van het bericht van het hoofd der school en het advies van den schoolopziener, werd de Heer A. B. A. Schoenmakers bij stemming met 5 tegen 4 stemmen benoemd, een stembriefje was blanco ingeleverd. 2 Ontwerp besluit tot wijziging der gemeentebegrooting diens* 1908. Na voorlezing van het ontwerpbesluit werd dit onveranderd vastgesteld. 3 Aanwijzing lokaal voor de vergade ringen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Voorzitter stelt nameus B. en W. voor a. het lokaal aan de oostzijde van de oude O. L. School Raamsdonksveer aan te wijzen voor voormelde vergadering; b- de zich in dat lokaal bevindende vaste kast aan genoemde Kamer be schikbaar te stellen. Hiertoe wordt besloten. 4. Ingekomen stukken. I Besluiten van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring a. van de Gemeentebegrooting, dienst 1909. b. van het suppletoir kohier van de hondenbelasting dienst 1909. c. van het 2e suppletoir-kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1909. d. van het raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening groot f 12000. II. Schrijven van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie houdende mededeeling, dat tot burge meester van Raamsdonk is benoemd, de Heer F. M. A. J. ridder de van der Schueren, Ambtenaar ter Secretarie te Bergh (G.) III. Proces-verbaal van kasopneming van den gemeenteontvanger dd. 24 Dec. 1908, waaruit blijkt, dat boeken en kas in orde waren bevonden, bedragende het kasgeld f 5414,89*. IV. Schrijven van het dagelijks best. van het Waterschap »de Noord- Zuid en St. Antoniepolder* houdende bereid verklaring in zake onderhoud verhooging kade langs de Melkhaven. Welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen en voor zoover nco- dig werden gesteld in handen van den Burgemeester en Wethouders ter uitvoe ring. V. Adres van A. W Krols, houdende verzoek om verhooging van zijne jaar wedde als nachtwachter. VI. Adres van H. Sprangers, houdende verzoek om afschrijving van hondenbe lasting. VII- Adres van H. J. Kras houdende verzoek om eervol ontslag als gemeente veearts tegen 15 Januari e. k- VIII. Adres van de vereeniging s-Sa- menstreven doet herleven* om beschik baarstelling van een of twee schoollo kalen der oude O. L. School te Raams donksveer voor het houden van gym nastische oefeningen. Worden gesteld in handen van Bur gemeester en Wethouders om prae advies. IX. Adres van de N. V. Electriciteits maatschappij »Raamsdonk< houdende verzoek om het raadsbesluit van 3 Aug. jl., waarbij aan voornoemde maatschap pij een bediag van f 35000,op eerste hypotheek werd toegezegd in te trekken en in plaats daarvan f25,000, in aan- deelen te nemen. Welk stuk werd gesteld in handen der lichtcommissie. Nadat de Heer Simonis ontslag had genomen als lid der lichtcommissie, dewijl hij dit lidmaatschap moeilijk ver- eenigbaar acht met zijne betrekking als commissaris der Naamlooze Vennoot schap Electriciteits-maatschappij Raams donk*, sloot dc Voorzitter de vergadering. Een merkwaardig geval te Gorinehem. Wij publiceeren liet volgende geval om dat wij denken dat het voor vele personen te Waalwijk die aan dezelfde kwaal lijden van belang kan zijn. Mejuffrouw L. van Wijk, wonende Tuin straat 440 te Gorinchem, deelt ons mede Het is reeds ongeveer 12 maanden, dat ik door een nierkwaal beu aangetast, waar door ik onophoudelijk verschrikkelijke pijnen beDeden in den rug had. Het was verbazend lastig bij mijn werk, daar ik haast niet buk ken kon. Dag en nacht gevoelde ik mij afgemat en vermoeid, doch 's morgens bij het opstaan was het 't eigste, daar ik van wege de pijn bijna niet slapen kon. De urine was steeds troebel en met een zanderig bezinksel en enkels opgezwollen. Ik had veel schemeringen voor de oogen en duize lingen en gevoelde me erg mismoedig, toen ik op aanraden van ten kennis Fosters Rug pijn Nieren Pillen begon te gebruiken. Dit geneesmiddel bracht een algeheele ommekeer bij m 1 teweeg. Een enkele doos daarvan gaf me een buitengewoue verlichting. De pijn verdween en mijn geheele gestel was als 't ware opgefrischt. Gaarne zsl ik dit afdoende middel aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dal het bo venstaande waar is en machtig II het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De ziekte der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij niet begrepen worden het is slechts aan weinig menschen bekend wat de, nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg wanneer zich een t- eken van uierziekte voordoet zoo- al» rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, bi-zen onder de oogen euz. wordi dit zeer dikwijls voor een andere kwaal ge houden wat iutus3cheu de nierziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, wa terzucht, suikerziekte, eiwitverlies enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej van Wijk gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopsrs er op attent, d*t op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn tr Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor 6 doozen. 'i -UinagswgBBgor (Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Gelieve nog een kleine plaatsruimte af te staan in uw veel gelezen blad. Aanvankelijk was ik van plan U >ge- wone schoentnaketniet meer te ant woorden, maar uw domheid en en onge schooldheid noodzaken mij, ter wille onzer vakv. hierop terug te komen. Ik zal daarom op al hetgeen U schrijft een volledig antwoord geven, opdat ieder weldenkend lezer dan zelf oordeele, aan welke zijde het recht is Vooreerst schrijft LI, dat al wat maar eenigzins naar goeds ruikt van de Patroon niet in ons sorgaan* wordt geplaatst, maar wel elk nadeel van den arbeider, om dit te wederleggen wijs ik U naar de Leerbw. dd. II April en 20 Juni van het vorig jaar, waarin de firma's W, v. I. en Gr. en W. openlijk hulde wordt gebracht, maar geen nummer kan ik vinden, waarin ook eeD enkele Patroon door de Afd. W. en Bes- wordt gegriefd, U soms wel Dat U geen sympathie koestert voor ons »orgaan,« dat is een ware ramp? voor onze vakv., trouwens wij hebben er u ook niet om gevraagd Verder schrijft u dat een paar arbei ders geld verlangden om 's avonds met een request rond te gaan, door eenige patroons klaar gemaakt, is daar iets tegen De meeste arbeiders toch moeten 's avonds- nog bezigheden verrichten, ten einde in hun onderhoud te voorzien, omdat de verdiensten in de fabriek voor velen ontoereikend zijn voor hun gezin, en daar het zeker zooveel in het belang was van den Patroon als van den Werk man, hadden zij daar ook recht op, anders hadden zij zelf maar moeten gaan. U schrijft ook, daar waren zelfs Be stuursleden bij tegenwoordig, denkt U soms, dat dat ook gewone schoenmakers* zijn Neen, die weten heel goed hoe zij handelen moeten, en hebben zeer goed ingezien dat het niet op hun weg lag, met *kermisverzetterijzich te bemoeien, die hebben heel wat gewichtigere num mers op hun program, en als iedereen zoo zijn plicht deed als onze Bestuurs leden, dan zou er van staking en uit sluiting geen sprake meer zijn, men behoefde niet meer om een paar centen te vragen, en zeer spoedig zou de maat schappelijke vrede zijn teruggekeerd. Maar waarom nu juist de vakv- daar voor willen spannen, dit begrijp ik niet, ik schrijf het aan uw domheid toe, waar om dan niet de Leo-Bond dat lichaam is veel grooter, en omvat alle soort van werklieden, daar zijn toch alle leden der vakv. ook lid van. Waarom niet de Han ze, afd. bakkers die hebben er toch ook belang bij, anders leest maar het verslag Raadsverg. Bes. dd. 13 Dec. 1908 E.v-h.Z. Kortom het is in het be lang van alle neringdoenden en werklie den, zoodat dan allen in het gareel hadden moeten springen. Ik houd het vol dat U de Vakv. wilt blameeren, en alle pogingen in 't werk stelt haar verdacht te maken, maar dan zult U met heel wat degelijker kletserij voor den dag moeten komen, en niet afdwalen van een opzeggingstermijn* tot een >ker- mi sverzetterij* Dat u de cursus* niet wilt volgen, alvorens de leden zich verbeterd hebben, dat is onzin, een ieder zal toch wel merken dat u hem hard noodig hebt, trouwens met al dat schrijven, hebt u al een kleine >cursus« medegemaakt, U zult al veel wijzer geworden zijn, en voor mij is het tevens een groot vermaak onwetenden te le er en.* U mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Een georganiseerd schoenmaker. van Laarhoven, die als oprichter en Pre-jj sident 27 jaar met vaste hand Victoria bestuurd heeft, en door wiens groot ver stand, wijs beleid en biedende hulp Vic toria haar ontstaan en bestaan te danken heeft. Dat ook de Heer van Laarhoven nog vele jaren Victoria mag besturen is de wensch van alle leden. En tevens ons aller oprechten dank voor het genoten genoegen. Dankend voor uw plaatsruimte. EEN LID. Mijnheer de Redacteur Gelieve het volgende episteltje een plaatsje te geven in uw blad onder de rubriek ingez. stukken. Wie van de Groote straat de Putsteeg inwandelt, heeft nog slechts een paar passen gedaan, of zijn gezichts- en vaak ook reukorganen worden onaangenaam aangedaan door een vuilnishoop, die gelegen is tegen de houten schutting achter mijn huis. Deze hoop ligt, als vermeld, tegen de schuttingdoch de weg is daar niet breed, zoodat hij naast, dat is in dit geval, zoo ongeveer op de straat ligt. Dit nu is voor iederen wandelaar, en er is drukke passage, vooral op Zondag en in den zomer, erg hinderlijk. Ik had verwacht, dat het sanitair toe zicht in onze gemeente aanmerkingen gemaakt zou hebben doch ik heb te vergeefs hierop gehoopt. Het vieze hoopje van aardappelschillen, kachel- gruis, keukenafval enz. lag er, ligt er en blijft er tot op heden liggen. Wel wordt de hoop om de 14 dagen eens opgeruimd, doch pas is hij verdwenen, of men ziet een anderen verrijzen, zoodat de Putsteeg, nooit zonder mest hoop is. Hieraan zag ik gaarne een einde ge maakt, en het is daarom, dat ik langs dezen weg den toestand bekend wensch te maken aan hen, die verbetering kun nen aanbrengen. Zou deze onverhoopt toch achterwege blijven, dan weet het wandelend publiek nu ten minste, dat het mij niet geweten moet worden, in dien de ingang der Putsteeg aan de zijde van de Groote straat er zoo vies uitziet. Met dank voor de opname, J. B. C. van GOOL. Elshout 1 Januari 1909. Mijnheer de Redacteur. Wil u s.v.p. zoo goed zijn volgend even in uw veelgelezen blad te plaatsen Wederom was het gisteren, onze laatste genoegelijke avond van 1908 dat wij leden en Honoraire leden van de Handboogschutterij Victoria een ge zellige bijeenkomst hadden om daar ons St. Nicolaasgeschenk van onzen milden kastelijn den Heer J. Klerks op te nemen Reeds ten 7 uur waren onze leden bij elkaar om wederom in Vrede, Vriend schap en Eendracht het uur te geinoet te zien om elkaar een Zalig Nieuwjaar toe te wenschen- Vooral mogen wij dit jaar wederom wijzen op eendracht en genoegen die wij dit jaar wederom gesmaakt hebben. Is ons ledental sinds ons 27 jarig bestaan altijd ten getale geweest van ruim 30 leden, zoo mogen wij terecht erop wijzen dat er in al die jaren nog nooit een woord is geweest dat de Vrede verstoord heeft. En dit hebben wij te danken aan onzen Geachten Heer President den Heer H. Geachte Heer Redacteur De viouw in den strijd tegen Koning Alcohol. III. SLOT. Doch ook de machtige inrloed der vronw moet zich richten tot den man Alb. Van de Kerckhoven, een Vlaming, Bcbreef daarom trent een aardig verhaal over do wijze, waarop een dronkaard huinelijk werd. De geschiedenis is in 't kort deze In 't Walenland leefde een werkman, Serafien goheeten, die om zijne goede hoedanigheden op 24 jarigen leeftijd de hand won eener schoone, Liza genaamd. Het meisje had evenwel weijig verstand van koken, en, na de witte broodsweken, vond Serafien 't dan ook gezelliger na werktijd in de kroeg te blijven borrelen, dan naar huis te gaan. Het meisje komt haren nood klagen bij hare moeder, die na wikken en wegen haar in de rede valt met waarom kook je voor je man geen lekkere „soep Ja, maar dat kon het aardige Liesje niet. «Geen wonder, zegt de oude, en zij begon met Liza het eenvoudig recept te leeren. Toen de man thuiskwam, slechts halfuuchter, at hij met graagte en ver klaarde, nooit meer de kroeg te zullen frequen teren, indien hij thuis zulk een onthaal vond. En hij hield woord. 't Ib een eenvoudig geschiedenisje, doch de lezer zal de moraal wol begrepen hebben, u.l. dat de huismoeder most zorgeu voor een goed, gezellig tehuis, dat ze volkomen Derekend is voor de taak als huismoeder. Als de man thuis alles in wanorde aantreft, hoe kan hij dan daar zijn geluk zoeken Dan is de vrouw oorzaak van de dronkenschap des mans en wijl deze twee euvels weer invloed hebben op het kind, is zij ook aansprakelijk, voor de verwaarloozing van de toekomst des laatsten. De vrcuw, die meer nog dan de man, in vloed heeft op het hart des kinds, ga het voor door haar voorbeeld zij trachte het hart des mans te binden aan den huisslijken haard alzo» zal, door samenwerking van man en vrouw, ook hun kind geen dronkaard worden, want als het geen z g. jeneverkind is geweest en alle uitwendiea invloeden gunstig waren, kan het onmogelijk een anderen weg inslaan dan dien der matigheid En al moge in de jongelingsjaren de verleiding groot zijn, het zal zich berinneren wat zijne moeder hem leerde, en hij zal moedig den drankduivel be kampen. Dus, vrouwen, beseft wel 't gewichtige uwer taak in zake alcohol—bestrijding. Van u hangt veel, ja, alles af. Waar Uwe zonen tot het edele legerkorps der drankweer behooren, huismoeders, wakkert daar aan, opdat zo met vuur strijden. Dan zal Baardwijk kweeken een matig geslacht, waarop het groot, kan gaan. Mogen mijne zwakke pogingen, om de drank bestrijding bij U in achting te doen stijgen, er toe bijdragen, om daardoor Baardwijks welvaart to doen toenemen en moge een sterk leger van strijders voor de zaak de drank bestrijding uit n groeien, Baardwijks jonge lingscbap, dat is mijn wensch. Gij. jongelingen van Baardwijk, die U den spot dergecen, die hun welvaart niet begrijpen, tot eene eer rekent, naar 't voorbeeld van onzen Eerw. Adviseur, in Wien we een ijverig kampvechter voor do goede zaak hebben ge vouden, een heldhaftig verdediger der Hem toevertrouwden tegen alle gevaar Welaan dan, bloem de Baardwijkfiche jonkheid, moedig ten strijde getrokken tegen Koning Alcohol Voorwaarts op 't oorlogspad. De zege is ons En gij. vrouwen, werkt mede, naar Uwe beste krachten, dan zal de blauwe vaan der matigheid vroolijk wapper.-n immer boven Baardwijk, en de zegenrijke gevolgen zullen het loon zijn Uwer offers, die Ge brengt ter wille van het welzijn der maatschappij Tot slot nog enkele spreuken of gezegden, aan verschillende alcohol—bestrijders en ge leerden ontleend „De beste druppel is die, welke men nooit gedronken heeft." „Er is eene grootere fortuin noodig om eene ondeugd (zooals de onmatigheid) te voeden, dan om drie kinderen te onderhouden. (Frank lin.) „Do beste eetlustprikkel is (niet de alcohol maar) de goede vleeschsoep onzer huismoeders onze vaderen hadden dat reeds gevonden, vole eeuwen geleden." (Francisque Sarcey) „De drinker is slechte zoon en slechte vader.* „De meest verstokte dronkaard is begonnen met een matige drinkei te wezen." De onmatige, die zich door lichamelijk genot laat overmeesteren, ie geen vrij man meer hij ondergaat de ergste slavernij, want hij is aan den slechtsten aller meesters on I derworpen.(Socrates). Als een klaar bewijs, hoezeer de meusch, die drinkt, de ergste slaverny ondergaat, moge de volgende brief dienen, dien eens er-n jongeling (een VlamiDg) ('gelijk ons door Edm Vaslet in den Belgischen Matigheids—almanak wordt meegedeeld) die zich niet kou losmaken van zijDe verfoeilijke drinkgewoonte, schreef zijne verloofde „Mijne teerbeminde, n „Ik ben „slaaf van don gevloekten drift naar den „drank, en ik bezit geene wilskracht genoeg „om met die ve:schrikkelijke gewoonte af „te breken, alhoewel ik het reeds dikwyls „beproefd heh. Duizenden voorbeelden „hebben mij bewezen, hoeveel ontgoocheling, „hoeveel verdriet, en wat al ongelukken „deze drift veroorzaakt aan eene liefheb „bende vrouw ik heb besloten, de gevolgen „mijner schandelijke ondeugd alleen te dragen, waut, ik herhaal het, ik wil U „tot geeue ellendige vereeniging veroor „deelen". „Vaarwel Karei B." Bewijzen te over, dunkt me, voor de nood zakelijkheid van alle medewerking, om dit kwaad nit te roeien, dat als een kanker is voor de maatschappij een nationale ramp Op U, huismoeders doe ik een beroep, U vermoogt veel op het hart uwer kinderen en uws mans werkt ook Gij dan krachtig mede, om de Drankbestrijding ter wille te zijn, opdat U groot moogt guan op uwe mannen en vooral uwe zonen, die de drankweer, die hier als nKruisverbondis opgericht tot eer strekken. Dat is onze wensch Dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, UEd. dw. dnr. Gérard Ermers Wzn. Baardwijk 3 December 1909. Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij s.v.p. voor onderstaande een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Met belangstelling 1 heb ik kennis genomen van de vele Nieuwjaarswen- schen die II in Uw blad van 6 dezer ten beste geeft. Toch mijn Inziens had hij er nog wel een paar bij kunnen voegen, welke tekortkoming ik dan ook gaarne aanvul. le Een Zalig Nieuwjaar aan de Bur- gersocieteit. 2e Zelfde een groote aanwinst van Heeren Leden (niet te lezen beerenleden.) 3e Zelfde een zetel in den gemeente raad bij de eerstvolgende verkiezing, voor een harer leden, opdat toch een maal eens met dien ouden sleur gebro ken worden (doch een die niet t e tijd- roovend is.) 4e Zelfde zij toegewenscht, eene spoe dige poststempel verandering, met het oog op hunne veelzijdige corresponded tien. 5e Den Heer van Houten zij een druk bezocht café toegewenscht. 6e Zelfde met kermis 1909 wensch ik hem veel succes met eene eventueel bij hem op te treden artisten. Nogmaals mijn dank U heer de Re dacteur voor de verleende plaatsruimte. Raamsdonksveer )an. '09 A. Vreeselijke tooneelen aanschouwt men, bij het gaan tusschen de puinhoopen van het verwoeste Messina. Aan een huis, waarvan alleen de voorgevel was ingestort, zag men een man hangen aan de vloer van de tweede verdieping. De redders snelden toe, in de veronder stelling dat hij nog leefde, maar toen zij naderden bemerkten zij, dat een balk, die van het dak gevallen was, zijn schedel had verbrijzeld. In een ingestorte kistenmakerij vond men een jonge vrouw, wier borst onder een balk was verplet terd Een kleine kat zat miauwend naast haar. Van een huis van 5 verdiepingen was eveneens de gevel ingestort, zoodat men in alle vertrekken zien kon. In een der kamers lag een oud echtpaar te bed, doch het sliep zijn laatsten slaap. De kussens en lakens waren doortrokken van het bloed. Van het gezin Denaro, dat op de 2e verdieping van een groot huis woonde en uit man, vrouw eu 7 kinderen bestond, is alleen de vader be houden gebleven, doordat hij tijdens de ramp van huis was. Zelfs hielp hij bij het opdelven van de lijken der zijnen en timmerde hij van ruw hout de kisten, die hun laatste overblijfselen moesten bevatten. Zijn twee broeders hielpen hem bij dit droevige werk. Men vond het lijk van den oudsten zoon, een 20- jarig jongmensch, waarvan het hoofd en de linkerschouder door een zwaren steen waren vermorzeld. Men moest het lijk in een laken wikkelen om het te kunnen wegdragen en, toen het in de kist gelegd was, spijkerde de vader die dicht, doch na dit gedaan te hebben, viel de ongelukkige man bewusteloos neer. Nog steeds vindt men levenden onder de puinhoopen. Zoo lag in een huis,

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5