Nummer 5 Donderdag 14 Januari li?09. 82,. Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Biad. «5 ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER FE VILLE TON, ÜITOEV E li VERSLAG over de wei kzaamheden der Commissie voor de oprichting van een vakschool voor het Schoenmakers- en Leerlooiersbedrijf te Waalwijk. RAOUL DE NAVERY. De Echo van het Zuiden, Waalwyltselie en taspiraatarte Courant, Dit Blad verse', ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franto per post door het geheele rijk f 0.9U. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zendeu aan den Uitgever. W A A L W IJ K- Telefoonnummer 38. Advertsntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cd advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Wij hebben -thans verlof bekomen tot pu bliceering van 't Rapport der vakschool commissie, welk belangrijk werk zeer zeker met belangstelling zal worden gelezen. Het zal eveneens plaatsing vinden in De schoen industrie* en >De Lederbewerker®. De Langstraat met omliggende plaatsen is steeds bekend geweest om haar Schoen en Lederindustrie. Deze industrie vormt aldaar het voornaamste middel van bestaan. In den loop der tijden zijn door de invoering der machines groote veranderingen ingetreden en is ook in deze industrie het handwerk voor een groot gedeelte door de machinale fabricage vervangen. Zoowel de Schoen als de Lederindustrie in ons land hebben zich door de invoering der nieuwe machines en methoden op de hoogte van den tijd gesteld, zoodat beider fabrikaten in binnen- en buitenland een goeden neam hebben. Nochtans is voortdurend- inspanning van alle krachten noodig om den concurrentie strijd te kunnen blijven voeren met de buitenlandsche industrie-c.entra welke door middel hunner vakscholen technische voor lichting genieten. Daardoor zijn zij het, die het eerst voordeel trekken van nieuwe ver beteringen in het vak, welke eerst later tot ons komen en toch mag de industrie ten onzent zich niet tevreden stellen navolgen van het buitenland maar zij moet zich ver heffen en opwerken door nieuwe vindingen, door een krachtig initiatief. In Nederland ontbreekt tot heden aan het Schoenmakers- en Leerlooiersbedrijf eene inrichting voor technisch onderwijs, waar de beoefenaars dezer bedrijfstakken eene gron dige wetenschappelijke en practische opleiding kunnen ontvangen. De gelegenheid tot opleiding, die aan de werkplaats zelve wordt geboden en bijna geheel neerkomt op overgeleverde aanwen dingen der noodige handgrepen is niet ge noeg. Deze primitieve opleiding is reeds te lang de heerschende geweest. Voor den bloei en de verheffing van deze speciale bedrijven is speciale vakopleiding volstrekt onmisbaar te achten. Om tot dit doel te geraken werd door den Raad der gemeente Waalwijk eene Commissie benoemd om de werkzaamheden voor te bereiden die kunnen leiden tot de oprichting eener vakschool alhier. Deze commissie, voorloopig uitsluitend voor het schoenmakersbedrijf, werd gevormd uit de volgende heeren E. W. Klijberg, Voorzitter; A. H. van Schijndel, Vice Voorzitter; Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, Secretaris A. de Kort, A. Nieuwen- huijsen, Th. Pulles en T. van Oudheusden, leden Deze commissie werd den 30en Tanuari 1906 door den heer Burgemeester van Waal wijk geïnstalleerd. Zij begon hare werkzaamheden met ge gevens te verzamelen bij de verschillende inrichtingen waar vak- en ambachts onderwijs werd gegeven. Na deze gegevens bestudeerd en besproken te hebben ontwierp zij een leerplan waarbij tevens gevoegd was een raming der kosten voor oprichting en onderhoud. Als uitgangspunt werd aangenomen, dat de vakschool worde een dagschool en dat de opleiding zoude strekken tot het geven van practisch en theoretisch onderwijs in het schoen- en patronen maken. Bij de samenstelling van dit eerste project ging men van het denkbeeld uit om zeer bescheiden te beginnen en later uit te breiden. Vandaar dat naar de goedkoopste manier is gezocht en men zich bepaalde tot het onder richt in het onderwerkzetten. De Commissie kwam echter spoedig van dit denkbeeld terug. De vakschool moet iets anders, iets beters geven dan op een werkwinkel is te leeren. Zij moet het vak verder brengen, het verheffen. En om juist dit hooger doel te bereiken en haar dus volkomen te doen slagen, moest een andere weg worden ingeslagen. Zij ontwierp daarom een uitgebreid plan met begrooting. Het onderwijs zou de volgende vakken omvatten A. Onderwerk zetten B. Patronen maken; C. Overleder snijden D. Ondertuig snijden! E. Stikken en leestklaar maken F. Maat- en orthopaedisch schoeisel; G. Onderricht in het machinaal bedrijfH Leder- en four nituren kennisI. HandelskennisJ. Boek houden K. Vak-teekenonderwijs. De kosten worden als volgt geraamd: Oprichtingskosten zijnde gebouw, werk- en snijtafels banken en verdere meubelen, leesten, drijfkracht en machineriën te samen f16000. - Jaar lijksche kosten zijnde verlichting en verwarming, schoonhouden, salarissen, biblio theek, onderhoud en ontwikkeling van drijf kracht te zamen f 8000. Bij deze uitgaven zijn niet gerekend rente en afschrijving van het oprichtingskapitaal. Nu de Commissie met hare werkzaamheden zoover gevorderd was, achtte zij het ge wenscht eenige vakinrichtingen in het binnen- en buitenland te bezoeken. Daartoe splitste zij zich in de volgende" subcommissiën, die de daarbij genoemde studiereizen maakten de leden Klijberg en de Surmont de Bas Smeele bezochten den 8n en 9n Juli 1906 de vakonderwijs-inrichting te Enschedé; de leden de Kort, Pulles, van Oudheusden, en de Surmont de Bas Smeele bezochten den 12n en 13n Juli 1906 eeoige vakinrich tingen te Amsterdam en te Utrecht de leden van Schijndel, Nieuwenhuijsen en de Surmont de Bas Smeele bezochten op 30 Juli 1906 de vakscholen te Keulen en Wermelskirchen. Deze reizen werden ondernomen met sub sidie der gemeente Waalwijk. Toen later op het groote nut gewezen werd om naast de school voor het schoen makersbedrijf, tevens een looiersschool te stichten, werd de bestaande Commissie met de volgende leden (looiers) aangevuld J. van Dooren, H. Wiesman, H. G. van Ever- dingen, G. van Loon en A. Jansen. Ook door deze heeren werden studiereizen ondernomen daartoe in staat gesteld door subsidie der gemeente Waalwijk, zeer be reidwillig voor dit doel toegestaan. Op den 27en Tuni 1907 werd door de heeren J. van Dooren, G. van Loon en Th. de Surmont de Bas Smeele de vakschool voer het leer looiersbedrijf te Luik bezocht. De heeren H. Wiesman, H. van Ever- dingen, G. van Loon, A. Jansen en Th. de Surmont de Bas Smeele ondernamen den 6n Juli 1907 eene reis naar Freiberg id Saksen teneinde aldaar de looiersschool te bestu- deeren. Na vergelijking en bespreking kwam de Commissie tot de conclusie, dat enkel theo retisch onderwijs niet voldoende is, maar dat het geleerde ook in een proeflooierij in practijk moet kunnen worden gebracht. Het onderwijs zou de volgende vakken moeten omvatten A. Practische looierij en afwerking. We tenschappelijke voordrachten over de looierij (Anatomie der huid en chemische eigen schappen der looistof.) Mineraal looierij en Chroomlooierij. Lederververij. B. Anor ganische en organische chemie. Practische looierij-chemie. C. Physiek. D. Microscopische demonstraties. E. Handelsrekenen en looierij calculatie. Boekhouding. F. Machine-kunde en teekenen. De kosten worden als volgt geraamd Oprichtingskosten gebouw en machineriën f 12500. - Installatie laboratorium f6000. Gebouw voor theoretisch onderwijs voor beide scholen en laboratorium f 12000. Jaarlijksche kosten f 10.000. Een meer uitvoerige kostenberekening is aan het Gemeentebestuur overgelegd. Evenals voor de vakschool voor het schoen makersbedrijf moet ook voor de looiersschool grondstoffen ingekocht en het gefabriceerde verkocht worden. Dus ware het gewenscht, dat deze inrichtingen als een handelsinrich- ting geadministreerd worden en zullen zij de beschikking moeten hebben over bedrijfs kapitaal. Het wordt noodzakelijk geacht aan de school te verbinden en technisch bureau van onderzoek ten dienste van de industrie al waar alle in beide bedrijven noodige grond stoffen, gebruikte looimiddelen, enz. onder zocht kunnen worden. Dat is voor de leder industrie onmisbaar. Deze onderzoekingen kunnen gedaan wor den tegen betaling van een zeker honorarium. Van de technische bureaux te Luik en te Freiberg wordt een zeer druk gebruik ge maakt Te Freiburg o.a. beliep in 1906 het aantal onderzoekingen ongeveer 4000. De financieele resultaten waren dan ook gunstig. Het theoretisch onderwijs kan voor beide vscholen in één gebouw gegeven worden. In ditzelfde gebouw kan ook het technisch bureau voor onderzoekingen gevestigd wor den. Voor het practisch onderwijs in het schoen- bedrijf en voor de proeflooierij dienen af zonderlijke gebouwen opgericht te worden. ^3 Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FraNSCH VAN roerloos, als dood op haro 62. En zij bleef lydenssponde. Jeanne sprong hevig ontsteld op, legde bare gloeiende handen op het ijskoude gelaat van Crncifiks, streek de blonde haren weg, welke verward over het klamme voorhoofd harer dochter hingen en onder den uitroep dood dood zonk zij op de knieën en verborg, luid weeneud haar gelaat in de dekens dor geliefde doode. De lamp, die bijna geen licht meer gaf. flikkerde nogmaals helder op en ging toen knetterend uit. De duisternis en de dood schenen bezit ge nomen te hebben van de schamele woning. Hoe lang Jeanne in die houding had door gebracht, wist zij zich later niet te herinneren maar plotseling vernam zij eenig gerncht op de trap., een gerucht van onzekere stappen, gesmoorde uitroepen, waarop eene zachte stem bemoedigend antwoordde. De deur ging open, maar Jeanne wendde het koofd niet om het was haar echtgenoot Diet wat giDg haar de overige wereld aan Een man kwam binnen, gevolgd door twee vrouwen. K Die vrouwen waren in schitterende bal kleeding, die haar echter gekrenkt, gescheurd en in flarden om het lijf hing. Hare loshan gende haren golfden over hare schouders. De jongste hield de andere met hare armen om strengel d. Do man nam een lucifertje, ontstak delamp, haalde de pit wat op en zegde tot do oudste der beide vrouwen Uier zijt gij in de woniDg van Cesar Niqael Mevrouw Montravers want het was zij rilde van het hoofd tot de voeten. Het tooneel van gebrek, ellende en lijden, dat daar voor hare blikken bloot lag, was dus het werk van haren echtgenoot, hot hare Zij had meegewerkt tot het plegen van die schandelijke afzetterijen, van die slim be raamde diefstallen, gepleegd op eene wijze, dat ze buiten het bereik der wet bleven. Maar daar, onder hare oogen, zag ze er de slachtoffers van. Straks bad de man vau Jeanne, de vader van het jonge meisje, dat daar sohijubaar dood neerlag, haar toegeroepen Gij hebt mij bestolen geef mij mij a goad, mijn bloed, mijn leven terug Thans eischte niemand iets van haar, maar vader Falot stond, gestreng als een rechter, aan hare zyde. Hij verweet haar niets, hij bracht geene beschuldiging tegen haar in. Na de drie ellendige aaoleggers van den hinderlaag gestraft te hebben, waarin mevr. Montravers gevallen was, stelde hij deze voor haar werk en vergenoegde zich met te zeg gen Ziedaar, Mevrouw, het werk, waarvan gij de oorzaak zijt. Eene onbeschrijfelijke schaamte bemach tigde het hart \au mevrouw Montravers. Di* trotsche en wereldsgezinde vrouw zag thans aanschouwelijk de diepe ellende, welke de genietingen veroorzaakten, wasrvan zij ver zadigd was. Een onbekend gevoel greep hare wufte ziel aan, zij gruwde van zichzflve. Het was haar als brandde hare feestkleeding haar in merg en beenderen. De diamanten schenen haren hals en hare armen als met gloeiend ijzer te schroeien. Zij bedekte haar gelaat met heide handen en trad achteruit. Achmorde zij met een gebaar van afkeer. Maar die onwillekeurige gewaarwording met geweld onderdrukkend, ontdeed zy zich van haar halssnoer, hare armbanden, oor knoppen en verdere sieraden t n legde alles op tafel. Zonder een woord te spreken volgde Diana het voorbeeld harer moeder. En als had dit offer haar gezuiverd en waardig gemaakt de smart van Jeanne te deelen, knielden beiden aan de voet van het bed van Crucifiks neer. Toen Jeanna snikken op de hare hoorde antwoordon, hief zij het hoofd op. Wie zijt gij vroeg ze. wie zijt gij, dat gij miine dochter komt beweenen Ik heet mwrouw Montravers, antwoordde de bankiersvrouw. Ge komt te laat stamelde de Jeanne. Neen, neen, riep Diana, dat kind leeft nog het ligt in een bezwijming, ze is niet dood God zal u niet zwaarder willen be proeven, n, die onschuldig aan alles zijt. Moge God O'-k ods sparen, ons, die het ver leden willen uitwisschen en weder goed maken. Bid, Jeanne, bid overluid, wij zullen uit het diepste onzer harten de woorden herhalen, die gij zult uitspreken. Wij hebben het gebed vergeten, maar willen het weder leeren en den Vader in den hemel vragen wat wij noodig hebben. Helaas snikte Jeanne, mijne geboden, mijne tranen zullen niets vermogen niets! Bezit gij dan geen geloof meer Ik geloof wat myne dochter gezegd heeft zij sterft voor baren vader. En om haar op te wekken, om haar van den dood te doen opstaan, zou Gesar Niquel hier moeten zijn en rouwmoedig op de borst moeten kloppen. Bij die woorden zonk een man, dien niemand had hooren binnenkomen, met eenen doffen dreun op de knieën. Als nu die man tot God zeiIk onderwerp mij, ik heb berouw, ik beloof tot U, o God, terog te keeren, red mijne dochter zon God zich laten vermurwen en mijn kind redden vervolgde Jeanne in vervoering. Gud herhaalde een in tranen stikkende stem, ik onderwerp mij, ik heb berouw, ik beloof tot u terug te keeren, wees mij gcin.idig red mijne dochter 1 Jeanne slaakte eene gil en keek om. Cesar, riep zij, Cesar 1 Als gehoorzaumde Crucifix aau eene ge heimzinnigo stem en ontwaakte zij uit deu doodslaap, die haar omkneld hield, lispelde zij Vader 1 vader Zij leeftriep Jeanne. Zij leeft 1 herhaalde Cesar. Vader vader 1 sprak Crucifix, de armen uitbreidende. De ongelukkige snelde naar het bed der lijderrs en drukte haar in vervoering aan zijne borst. Zijt gij daar? flnisterdo Crucifix; ik dacht te sterven. Ach, ik heb mij verbeeld, dat u een groot gevaar dreigde. O jal gij hebt gelijk een groot gevaar dreigde mij Ik smeekte den hemel om uwe redding, en de hemel was voor mij gesloten. Dat heeft lang geduurd, zeer lang Het was een vreeselijke doodstrijd. Eu nu zijt. gij geredzei Niquel, het voorhoofd zijner dochter met kussen bedek kende. Gered ja voor altijd gered 1 Maar terwijl zij deze woorden sprak, was haar glimlach te hemelsch, om zich nog met de zaken van deze wereld bezig te honden. Intusechen brak het morgenlicht door, cn kon Cesar da vrouw en de dochter van den bankier onderscheiden; hij bleef als versteend staan Ik ben verloren liep hij uit. Mevrouw Montravers naderde hem en sprak, zijue hand vattende Wees niet bevreesd gij znlt de dertig duizend frank, die gij verloren hebt, terug bekomen. Ach mevrouw, hernam Cesar, ik vorder niets meer Ik heb als een nietswaardige, als eea krankzinnige gehandeld; de droefheid had mijn verstand beneveld. Ik was op het punt eenen misslag te plegen, en indien vader Falot u Diet ter hnlp gekomen ware Ik weet het, viel mevrouw Montravers iD, maar ik vergeef. Wie zou id zulke jam mervolle omstandigheden niet het hoofd ver liezen Overigens, ben ik zelve er niot de aauleidendo oorzaak van geweest Gij eischtet door geweld van my de gelijke som van het kleine vermogen, dat gij verloren hadtik weigerde en sprak van rechtbanken en justitie. Thans vraagt gij niets, en bied ik u vrijwillig de verloren som aan. Deze man, ging mevrouw Montravers voort, terwijl zy op den vodden raper wees, heeft mij herwaarts gevoerd, mij tegenover mijn werk geplaatst; ik zie er nu het schandelijk, misdadige en verfoeilijke van in, en ikjieb er berouw over. Mevrouw 1 Mijn echtgenoot is u dertig duizend fran ken schuldig, en ik heb aan n te danken, dat ik een diepen blik in het leven geworpen heb, en tot de erkenning gekomen ben, dat ik een verkeerden weg bewandeld; die dienst is on betaalbaar. Behoud deze juweelen, welke ik nooit meer wil dragen ik sta ze u af, want ik heb er een afgrijzen van herinner u mij en mijne dochter, zonder ons te vervloeken.... Jeanne die intusschen genaderd was, viel voor mevrouw Montravers op de knieën. U vervloeken maar gij hergeeft ons het leven! Beschuldig n zelve niet, 't is niet uwe schuld, gij wist niet Nooit heeft men het recht voor het lijden van anderen onverschillig te blijven. Ik ben schuldig, en 't is mij eene voldoening zulks te bekennen, want van het oogenblik af, dat het berouw de ziel vervult, is het herstel niet verre meer. Jeanne nam de juweelen van mevrouw Mont ravers en de pnarlen van Diana en zegde, terwijl zij ze weder op den schoot der jonge vrouw legde Geef ons, als het mogelijk is, het kleine vermogen terug, dat het brood voor onze kinderen is, verschaf mijnen man eenigen eer lijken arbeid, en wij zullen n zegenen. Wat zoudei. wij met de edelgesteenten aanvangen Man zon ons verdenkeü, misschien be schuldigen Gij hebt gelijk, antwoordde de bankiers- vrouw, ik zal ze zelve te gelde makeD. Terwijl Jeanne en Valerie zoo spraken, was Diana het schamele bed van Crucifiks gena— derd. Veroorlooft ge mij, u van tijd tot tyd te komen bezoeken vroeg zij aan de jeugdige (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1