Nummer 5. Donderdag 14 Januari lo09. 32e Jaargang Tweede Blad BEKENDMAKING, Provinciaal Nieuws volgt f 2,0979 Wed. Holtgrefe Sociëteit 1,437 Station 1,29 O. L. School 617 s J. Fransen 47 P. v. Daelen 427, J. Wilmont 357s Wed. Bonis 3179 H. v. Drunen 27 A. v. Vugt 25 P. Verwiel 207a Jos. v. Drunen 19 A. v. d. Broek 19 Ant. Gerris 17 J. Mahieu 16 Jos. v. d Werff 157. A. v. d. Pluijm 12 7s J. Botermans 11 J. v. Helvoirt 11 M. de Leeuw 5 Wed. Moonen 5 Chr. v. d. Werff 47a v. Velthoven 4 A. Kemperman 3 G. Bogaerts 2 Vii P. v. Huiten 1 Th. v. Loon 0 Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, noodigen allen, die vorderin gen hebben of krijgen op de Gemeente wegens werkzaamheden of leverantiën, uit, hunne volledige rekeningen na afloop van elke 3 maaeden in te zenden aan den Burgemeester, zullende bij niet vol doening aan deze uitnoodiging in het vervolg geen opdrachten aan de nalatigen worden gedaan. Waalwijk, 8 Jan. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. WAALWIJK, ij Jan. 1909. Vacantiekolonies. De opbrengst der bussen in de ver schillende café's en lokaliteiten alhier gedurende de laatste 5 maanden is als Totale opbrengst f 9,187a De opnemers, J. F. Marks A. G. Laarakker. Moge de opbrengst in enkele bussen niet tegenvallen, in de meeste toch is zij zeer gering. Zoo de geregelde cafébezoekers, van wie de meesten toch wel voorstanders van die nuttige vereeniging zullen zijn, ook maar een enkele cent in die 5 maanden hadden bijgedragen, zou de opbrengst beduidend grooter zijn ge weest. Intusschen blijven wij de bussen met het volste vertrouwen in de milddadig heid der inwoners aanbevelen. R. K. Kiesvereenigfng. In de Zondag op de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Werflf gehouden vergadering van de Centrale R. K. Kies- vereeniging in het kiesdistrict Heusden, werd mededeeling gedaan van het in de afdeelingen aantal uitgebrachte stemmen. De uitslag was HEDIKHUIJZEN. Mommersteeg Vlijmen 13 Godschalk Empel 3 BAARDWIJK, van Heijst Baardwijk 88 Blanco 1 ELSHOUT. Mommersteeg Vlijmen 31 Godschalk, Empel 12 Zeegers Waalwijk 1 HAARSTEEG. Mommersteeg Vlijmen 25 van der Ven, 2 Zeegers Waalwijk 1 HERPT. Mommersteeg Vlijmen 16 van Heijst Baardwijk 1 DRUNEN. Mommersteeg Vlijmen 24 van Heijst Baardwijk 6 Zeegers Waalwijk 2 DUSSEN. Godschalk Empel 5 Zeegers Waalwijk 5 Mommersteeg Vlijmen 4 van Heijst Baardwijk 1 NIEUWKUIJK. Mommersteeg Vlijmen 55 van Heijst Baardwijk 1 Godschalk Empel 1 BESOIJEN. van Heijst Baardwijk 3 Zeegers Waalwijk 3 Godschalk Empel 1 WAALWIJK, van Heijst Baardwijk 7 Mommersteeg Vlijmen 11 van der Ven 1 Zeegers Waalwijk 8 HEUSDEN. Mommersteeg Vlijmen 28 Godschalk Empel 1 Zeegers Waalwijk 1 Blanco 1 VLIJMEN. Mommersteeg Vlijmen 67 Godschalk Empel 1 van Heijst Baardwijk 1 van der Ven Vlijmen 1 Zeegers Waalwijk 1 WASPIK. van Heijst Baardwijk 9 Mommersteeg Vlijmen 34 Zeegers 1 Er zijn dus totaal uitgebracht 478 stemmen. Hiervan verkregen de heeren A. Mommersteeg te Vlijmen 308, J A J. v. Heijst, Baardwijk 117, Godschalk Empel 24, Herman Zeegers Waalwijk 23 en G. R. v. d. Ven Vlijmen 4 stemmen, terwijl 2 stemmen in blanco waren uit gebracht. Volgens art. 12 van het reglement is de heer Mommersteeg, die de volstrekte meerderheid heeft behaald, als candidaat gekozen verklaard. De president maande aan zoo noodig alles in 't werk te stellen, om den can didaat gekozen te zien. Waarschuwing. Zooals men weet, moeten de schoen fabrikanten voor 15 Januari een opgave zenden ter secretarie, van de bij hen werkende personen, voor de samenstel ling der kiezerslijsten der K. v. A. voor 't schoenmakersbedrijf. Wij herinneren er hierbij nogmaals aan, daar aan deze wettelijke bepaling niet of zeer weinig is voldaan, en hierop een maximum boete van f75 of 14 dagen is g steld en er beslist ernstig op gelet zal worden en proces-verbaal opgemaakt. Handelscursus. Gisterenavond werd in een der loka len der openbare school de handels cursus der Hanze geopend, waaraan wordt deelgenomen door 26 personen uit Waalwijk en Besoijen- Met de leer lingen en leeraren waren mede aanwe zig de leden der commissie van toezicht de heeren J. A. Houben en J. F. Spijker man. De president der Hanze, de heer Walt. v. d. Heijden, opende de bijeenkomst, waarop de heer Houben allen welkom heette, wees op het groote nut van dezen handelscursus voor de middenstanders, die druk van boven en onder krijgen, drukte de deelnemers vooral op 't hart met ijver en geregeld den cursus te volgen. De heer v. d. Heijden, sprak nog woord van dank en de heer C. v. d. Bergh gaf namens de leeraren de verzekering dat zij hunne beste krachten aan 't onderwijs zullen wijden. De lessen worden gegeven eiken Dins dag en Donderdag van 77a 9J/s uur en bestaan in boekhouden, leeraar de heer C. v. d. Bergh, rekenen de heer C. Donker en Ned. taal de heer A. G. Laarakker. Tevens hebben zich een achttal dames aangemeld, zoodra er 10 zijn, zal ook voor hen een cursus worden begonnen. Men ziet dat men 't groote belang van handelsonderwijs meer en meer gaat inzien en de Hanze* heeft de eer dit geintroduceerd te hebben in zoovele plaatsen, waar daarvan vroeger niets te bespeuren viel. Onze afdeeling proficiat met dit eerste succes. Het schoollokaal is gratis voor dezen cursus afgestaan. „Prins Hendrik" Bovengenoemde vereeniging vertrok Zondag 11. naar Vucht om aldaar de aangekondigde match te spelen tegen »Vucht Vooruit Hoewel het terrein niet te best voor spelen geschikt was, stelde zich toch beide partijen circa half drie op. Voor de rust wist >Prins Hendrik« 3 maal en Vucht Vooruit* 1 maal te doelpunten, en werd van doel verwisseld met 31 in het voordeel van P.H. Na de rust is het »V V's.« center-voor die tweemaal achter elkaar doelpunt, en mocht het »P.H.< slechts nog een maal gelukken, tot het einde kwam met een 4-3 overwinning voor Prins Hendrik.* A. YVcgknmp's Bioscope. De cinemategrafe van den heer A. Wegkamp heeft evenals vorige jaren hier wederom veel volk getrokken en uitstekend voldaan. Eiken avond was de zaal goed bezet, (Zondag overbezet,) en was men vol lof over het vertoonde, zoowel de comi- sche als dramatische nummers gaven een zeer aangenaam en tevens leerrijk amusement. Alle tegenwoordigen hebben genoten van de mooie films, die ook helder en zonder flikkering werden ge geven. Gisterenmiddag was 't een enorme drukte op Musis. De heer Wegkamp heeft vele kleinen en ouders aan zich verplicht, door voor de kinderen tegen 5 cent entrée een extra uitvoering te geven. 700 kinderen genoten van die pret, 't was me een lust om die verge noegde gezichten te zien. Van hier gaat het naar Waspik en verder naar Geertruidenberg. Ben jubilé Zondag 11 vierde onder zeer groote belangstelling van superieuren, van on derscheidene vereenigingen met hare adviseurs de heer Th. W. van Hal, voor zitter van St. Rafaël, R. K- secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel en als hoofd-conducteur op onze lijn ook een goede bekende, zijn 25 jarig ambts jubileum. 't Was een ware feesdag en van vele zijden ontving de jubilaris huldebetui gingen in hartelijke woorden en niet minder in prachtige cadeaux. Arbeidscontract. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie voorkomende in dit num mer, betreffende arbeidscontracten, ont worpen door de Kamer van Arbeid voor 't schoenmakersbedrijf, en bij verschil lende leden aan billijken prijs verkrijg baar gesteld. Het zal voor vele schoenfabrikanten van veel gemak zijn, 't is eenvoudig, prac- tisch ingericht, zoodat wij het een goede ontvangst voorspellen. BAARDWIJK 10 Januari. Zondagavond hadden de leden van het Kruisverboud, dee R. K. Vakvereeniging, de Bestuursled n van andere sociale vereenigingen alsmedr eenige genoodigden w. o. de Zeer Eerw. Heer Pastoor en het edelachtbaar Hoofd der Gemeente rich teu 6J/3 uur in het gebouw der Openbare School verzameld om tegen woordig te zijn bij de hoogst interessante, lezing, welke de WelEerw. Heer Suijs, ka pelaan te Waalwijk, de bekende leider van den Nederlandschen pelgrimstocht naar het Heilig Land, zou houden. Nadat de heer Jos v. Heijst, president van het kruisverbond de vergadering met den christelijken groet had geoperd, stelde de WelEerw. Adviseur, Kapelaan Meeuwese met eenige woorden den WelEerw. spreker van dezen avond aan de vergadering voor. In zijn lezing, die door allen met de meeste belang» elling werd gevolgd, behan delde de WelEerw. Heer Suijs in zijn eerste deel zijn reis tot aan Bethlehem en in het tweede gedeelte sprak zijn Eerw. meer in het bijzonder over Bethlehem, de voor den katholiek zoo dierbare plek der geboorte, over het groote misterie der menschwording en liet ons in bewondering beschouwen de heerlijke tafereelen, welke de grootste kunb- tenaars in vroeger en later tijd hebben ont worpen, om hun geloof en liefde in dit misterie uit te drukken. Het was stil in de zaal; eenieder was van ontroering opgetogm bij het zien dier prachtige lichtbeelden en de godsdienstige stemming werd Dog ver hoogd door de heerlijke kerstliederen welke, de gramophone ten gehoore gaf. En als de Eerw. spreker zijne sehitterende rede besloot met een krachtige aansporing, om (terwijl het beeld van Z. H. Pius X op het doek verscheen) pal te staan in den strijd onzer dagen en trouwe zonen te zijn der aloude moederkerk, toen scheen aan het applaus geen einde te komen. De WelEerw. Adviseur dankte uit aller naam den WelEerw. Spreker, sprak den wensch uit dat de Eerwaarue Heer Suijs hier nog meerdere maleD zou optreden »n nadat Hij de ledeu nog met eenige krach tige woorden had aangespoord, om trouw te blijven aan het eens gegeven woord en iu de toekomst immer ten goede mede te werken, gingen allen hoogst voldaan huis waarts. Maakten we in een vorig nummer melding van de vangst van onzen politieman Jansen, Zondag voormiddag had hij er weer eentje te pakken, die z'n si rikken a.m 't herstellen was, de man had zich schromelijk vergistgeen haas of konijntje had het moordtuig veranderd, doch waarschijnlijk een jager ol de stroopers. Een bode van Mej. L. alhier had ge- pas'eerden Zaterdag op weg naar Waalwijk, liet ongeluk een bankbi'jet van 300 gulden te verliezen. Gelukkig nog den zelfden avond is het gevonden in Waalwijk, door een jongen uit een groot huisgezin. Den eerlijken inder is door de eigenaresse van het ver lorene eene flinke belooning toegekend n.m. 10 gulden voor den vinder en 2 gulden voor diens vader. Heden houdt het Gilde St. Ambrosius zijne jaatlijksehe potverteering. Hedenmorgen had ecbe H. Mis plaats voor de overledene leden waarbij allen tegenwoordig waren. Gewoonlijk gaat het er bij het tee9t gezellig toe en bij den Heer C. Pullens waar het Gilde is gevestigd weet men goed tc zorgen voor den inwendigen mensch. DRUNEN. Toen Zaterdagavond den bak ker H. v. D. met zijn broodkar de gewone ronde deed, viel het paard wegens de glad heid. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaais, doch de kar was geheel vernield. Het aangekondigde Winter-coucert der Nieuwe Harmonie is naar wcnsch ge slaagd. De nummers zijn fijn uitgevoerd, waaronder verschillende zware. Den Heer Heijne viel zooals te verwachten w~s erg in den smaak. Hij is komiek van top tot teen, en het talrijke publiek was over hem goed \oldaan. Zoo'n uitvoering strekt de Harmonie tot eer en wij hopen nog dikwijls van hare muziek te mo en profileeren. NIEUWKUIJK. Naar aanleiding van het feit dat in den storm van j.l. zomer op den parralelweg ten Z. v. d. Spoorlijn Vlijmen- Drunen Heusden een 6-tal der door de ge meente geplaatste canadnboomen zijn afge broken en op de spoorlijn gevallen heeft de gemeente van de maatschappij tot ex ploitatie der Staatsspoorwegen aanschrijving on'tangen, deze hoornen terooien. Voor de gemeente zeer zeker een nadeeltje, daar de boomen juist den besten tijd tegemoet gingen. Met genoegen melden we dat de heer L. Bouwman onderwijzer alhier, ruim 9 maanden wegens invaliditeit met verlof ge weest, thans in zooverre weer hersteld is dat hij zijne lessen wederom heeft hervat. De rekening dezer gemeente dienstjaar 1907 is door heeren Gedeputeerde Staten vasigesteld met een goed slot van f 2446.37 bedragende de ontvangsten f 12931 85s de ui'gaven f10495.485. Op Maandag 18 Januari 1909 zal in de zul .van den heer A. Merkx alhier door de tooneelvereeniging „les amis unis" uit Vlijmen werden opgevoerd het tooneelspel „de Wraak eens Vaders" gevolgd door het blijspel „Wie ben ik." 1 Januari 1908 bestond het aantal ingezetenen érzer gemeente uit 758 m. en 708 vr., samen 1466. Het vermeerderde door geboorte met 25 ui, 19 vr door vestiging met 34 m., 85 vr. Het verminderde door overlijden met 12 m. 18 vr; door vertrek met 47 m, 40 vr Totale vermindering bediaagt dus 4 vr. Zoodat de bevolking op 1 Januari 1909 bestond uit 758 m. en 704 vr, samer. 1462. Als levenloos werden aangegeven 1 m, 1 vr, samen 2 Er werden gesloten 8 huwelijken. VLIJMEN 12 Jan. De heeren J. Kuijs, L. Van Kessal, H. De Loos en J. Nicols allen leden van de Liedertafel „Kunst na Arbeid" hebben zich vereenigd tot een kwartet, dat onder den naam „Animato" spoedig in het publiek zal optreden. Wij hopen dan te kunnen getuigen, dat dit kwartet weder eene groote aanwinst is voor de muzikale wereld te Vlijmen. Gister gaf het kruisboogschuttersge zelschap ttWillem Teil* eeue uitvoering in de zaal van deu heer M. Verboord, Tram halte Vlijmen. Voor deze uitvoering had het gezelschap zich verzekerd van de medewer king van den bekroonden Humoriat Stok- wielder uit Waalwijk, die zijn programma 1 ffelijk afwerkte, goed geholpen door zijn pianist de heer Visser uit Baardwijk. Daar de toegang tot deze uitvoering vrij was, maakte een talrijk publiek van deze gelegenheid gebruik en heeft dit zich zeker hartelijk geamuseerd. Vergadering van den Raad der ge meente Vlijmen, op Woensdag, 13 Januari 1909, des namiddags te 51/3 ure, teu raad- huize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Bnrg. en Wethouders tot het verleenen van een eervol ontslag met ingang vau 4 April 1909 aan den Heer Gerrits" en Mej. Prinsen onder dankzegging voor de oan het onderwijs bswexen diensten. 8. Wijziging begrooting 1908. 4. Verzoek van het burg. Armbestuur om eene buitengewone subsidie uit de ge meentekas tot dekking van het uadeelig slot. 5. Regeling van den aard en het bedrag van den borgtocht van deu gemeente ont vanger met voorstel vau Burg. en Welh. 6. Benoeming van a. een gemeente-ontvanger. b, een admiuistrecrend armmeester. WASPIK, 11 Jan. Gisteren omstreeks 5Vs uur ontstond door het ontploffen eener binzinelamp brand io het Calé van het molenhuis alhier. Iu een oogwenk stond de herberg in lichtte laai. Door de groote hitte sprongen de ruiten, de spiegels en het glaswerk in het buffet.Met behulp van de buren wi*t men toch nog den brand in zijn begin tc stuiten. Niettemin i» de geheele herberginventaris ernstig beschadigd en heeft al het houtwerk veel geledeB. De tooneelvereeniging „Concordia" gaf gisteren in de zaal van den heer Gijsman alhier hare buitengewonegecostumeerde winteruitvoering. Het hoofdpunt van 't programma was het drama „Vivaldi in Venetië." Dit stuk was werkelijk zeer zwaar, hetgeen de heeren dilectanten zeker nog meer zullen onder vonden hebben dan bet publiek. Gedurende het wroeten der samenzwering leek het dan ook nu en dan, of een beetje meer rolvast heid niet geheel en al overbodig ware ge weest. Het laaste bedrijf en vooral de eind- scèue maakten pchter veel goed. Toen was er wezelijk actie en daardoor gloed en leven in 't spel. Op 't oogenblik der ontknooping doorhuiverde zelfs eene ontroering even de zaal. De groep door bengaakch vuur verlicht was zeeer mooi, waaraan de prachtige costumes natuurlijk veel bijdroegen. De comische scèries werden heel ver dienstelijk gespeeld. „Arjaoneke en Jaoneke" vielen echter als altijd het meeste in den smaak. Elk ging voldaan huiswaarts. Aangenaam is het ons te kunnen melden, dat een d^r meest verdienstelijke leden van „Concordia", die nu wegens omstandigheden geen werkzaam aandeel aan de uitvoering kon nemen, de volgeide maal weder zijn actieven steen aan het gezelschap zal ver- leenen. In navolging van „Concordia" heeft ook de tooneelvereeniging „Entre Nous", gevestigd in de Harmoniezaal alhier het plan opgevat binnenkort eene uitvoering te geven uitsluitend voor dames. 12 Januari. „Concordia" gaf gisteren zijne aangekondigde tooneelniivoering uit sluitend voor Dames, 's Middags om 1 uur begon de voorstelling. üat de dames de attentie van „Concordia" om ook voor haar eene uitvoering te geven op prijs stelden, bleek duidelijk uit de over- groote opkomst. De zaal was tot in de hoeken bezet. Voor niets bleef men thuie. Kon men de gebruikelijke stoof niet ont beren, dan bracht men haar eenvoudig mee. Zelfs zag men er per iuvalidewagen arriveeren. De gordijnen eD blinden waren gesloten en het licht ontstoken, zoodat de dame» geheel en sl denzelfden indruk kregen ala bij eene avonduitvoering. Over de voorstelling zelf waren zij zeer tevreden en deze extra uitvoering is haar zoo goed bevallen, dat zij verlangend naar eene volgende gelegenheid uitzien. Gisteren voormiddag liep de molenas bij de firma v. d. Heijden alhier zoo warm, zoodat reeds de rook eraf vloog. Geluskig bemerkte men in het uiterste oogenblik het gevaar en werd door een overhaast stopzetten nog een groot onheil voorkomeD. A.s. Donderdag- en Vrijdagavond des nam. ten 7 uur hoopt de heer Antoon Wegkamp met zijne Grand Cinematogrsphe in de Harmoniezaal eene voorstelling te gnven. Een talrijk publiek zal deze schooue inrichting hoogstwaarschijnlijk bezoeken. Naar wij met genoegen vernemen ia de heer J. W. Teunen, alhier wederom be noemd als schatter bij de Ditecte belasting RAAMSDONK(Dorp) 12 Jan. In de maand December 1908 werden in de stoom- zuivelfabriek verwerkt 220.8867a Liter melk en in het afgeloopen jaar totaal 2.178.556 L. Dezer dagen viel de reeds bejaarde

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5