Gemeenteraadsvergadeiing. Gemengd Nieuws. Burgerleken Stand Laatste Derieh* en aiidelsberichten VLIJMEN. Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij Het treurspel van Mains. De student B Jozef Racké, die in den nacht van twee den Kerstdag zijn vader, den wijnkoop man en vroegeren afgevaardigde Nicolaas Racké en zijne drie zusters vermoordde, heeft thans, naar uit Mainz bericht wordt, aan eene vraag van den Staatsanwalt toegegeven en zijn levensloop, alsook de nadere omstandigheden van zijne misdaad beschreven. Hij heeft dus in de gevangenis een breed voerige memorie opgesteld, waar in hij zonder spoor van berouw en blijk baar, zonder besef van het vreeselijke zijner misdaad, breedvoerig vertelt. Racké beschrijft eerst rle wekenlange voorbereiding tot zijn ontzettend schelm stuk, de toebereiding van den verdoo- vingsdrank, dien hij al de huisgenooten als proef gaf, eu dau, op den avond van den eersten Kerstdag in het eten mengde, en eindelijk de moorden zelf. Verschrikkelijk zijn de bizonderheden, die Racké mededeelt over den moord van zijne 17-jarige zuster Elisabeth Om beter te kunnen schieten had Racké zich een dievenlantaarn rond het lichaam ge bonden. Eerst loste hij een revolverschot op zijne zuster. De gekwetste schreeuwde luid en bad smeekend om haar leven. Haar broeder zei echter met de ijzigste kalmte. Neen, gij moet sterven 1" En toen Elisabeth den linkerarm uitstrekte om het electrisch licht op te steken, hakte Racké met het broodmes, dat hij aan den loop van een oud geweer be vestigd had, eerst in den arm van het meisje en dan bracht hij haar verwoed steken toe met zijn vreeselijk wapen, tot zij voor goed stil lag Verder verklaarde Racké dat hij, om geen bloedsporen te verspreiden, eerst sandalen had aangetrokken De kleeding die hij voor zijne misdaad had aange trokken was een nieuw ijssportcostuum met roode muts. Herhaaldelijk verzekert hij, dat hij de daad goed had overwogen en voorbereid, en dat hij gereed is ze op het schavot te boeten. Racké zal eerstdaags tot waarneming van zijn geestestoestand naar het krank zinnigengesticht te Giessen gebracht worden. Daar zal hij geobserveerd wor den door psychiaters van de Heidel- berger hoogeschool. De Landdagsafge vaardigde, advokaat dr. Schmidt, zal Racké's verdediging op zich nemen. Sleepboot gezonken De sleepboot Pluto, eergisteren met den tanklichter Gronin gen van IJmuiden naar Singapore ver trokken, geraakte ter hoogte van het Maasvuurschip onklaar, doordat de aan dek geladen steenkolen door den storm naar eene zijde werden overgeworpen en daardoor kreeg de Pluto slagzijde en liep vol. De sleeptros werd gekapt en daardoor dreef de sleepboot hulpeloos naar den lichter. De bemanning der sleepboot, behalve de machinist, had nog juist de gelegen heid om op den lichter 'over te springen.' Spoedig daarna verdween de sleepboot in de diepte, den eerste machinist met zich nemende. De lichter kwam voor anker en zette vlaggen op voor hulp. De sleepboot Wodan, uitgevaren van Maassluis om hulp te verleenen, was om 4 u. 30 m. namiddag in de nabijheid van den lichter, doch het weer was echter zoo slecht, dat het niet mogelijk was verbinding te krijgen. De Wodan bleef den geheelen nacht in dan nabijheid en slaagde er heden ochtend bij het aanbreken van den dag in den lichter vast te krijgen. De ankers met ketting van den lichter liet men slippen en daarop zette de Wodan koers naar den Waterweg en sleepte aldaar de Groningen binnen. Volgens nadere berichten zonk de Pluto ter hoogte van Scheveningen. Op de Rotterdamsche beurs is de Pluto voor pd. st. 14,600 verzekerd- De verdronken eerste-machinist was ongehuwd. Ingesneeuivd. Het dorp Porte, hoog op een berg gelegen in het Fransche ar rondissement van Prades, is geheel in gesneeuwd. De bewoners moeten door het venster hun huis verlaten, daar zij dreigden te verhongeren. Twee men- schen zijn van de koude gestorven. Men moest de lijken gedurende vier dagen laten liggen, eer zij begraven konden worden, hetgeen eerst mogelijk was toen het weer wat zachter werd. Men schrijft uit Naarden Gisterenmiddag is in de Karnemelk- sloot bij de Meenibrug, in de nabijheid der stad, het lijk gevonden van den le luitenant J. Ottens. van het 3 reg. ves ting-artillerie. Waarschijnlijk is hij, voor dienstzaken op verkenning zijnde, door het ijs gezakt, althans het vinden van zijn fiets aan den kant van genoemde sloot heeft er toe geleid, daar naar gem te zoeken wijl hij op zijn gewonen tijd niet thuis was. Hij laat een vrouw na met twee kinderen. Het ongeluk verwekt veel deelneming; sedert ruim twee maan den was hij hier in garnizoen, na den cursus aan de hoogere krijgsschool te hebben gevolgd. De overledene was als officier algemeen bemind. Uit Léopoldville wordt aan de Tribune Congojaise gemeld, dat een stoomboot waarop kapitein Skangerstrom gezagvoerder was, bij de watervallen ge zonken is. De stoomboot verging met man en muis. De machinist, de beman ning en de passagiers, allen kleurlingen, in het geheel 15 menschen, zijn omge komen. Relletjes te Breda. Te Breda zijn de laatste dagen relletjes voorgekome bij 't uitgaan van ke ijzerfabriek de Etna, in verband met een staking of uitsluiting. Het Dagbl. v. Nbr. meldt Woensdagavond was de menigte zeer strek aangegroeid. Men bepaalde zich nu niet meer tot het (volgen van één vormer, men volgde en zes. Doel is blijkbaar deze werkwilligen zóózeer te bemoeilijken, dat zijn het werk neerleg gen. Intusschen zorgt de politie voor voldoende bescherming, maar Woensdag is het tot handelend optreden gekomen Het volk drong op, de commissaris heett eerst gewaarschuwd, dat hij driemaal zou somtr.eeren en dat degene, die dan niet achteruit zou gaan, strafschuldig zou zijn. De sommaties volgden. En de klappen daarna. Twee personen drongen nog vooruit, zij zijn gearresteerd en naar het politie bureau gebracht. Dat gebeurde op het plein vóór de gasfabriek. En op weg naar de huizen der werkwilligen bleven er menschen opdringen, zoodat herhaaldelijk weer van den wapenstok gebruik werd gemaakt. De burgemeester was op het terrein met de ambtsketen om. Tengevolge dezer gebeurtenissen is gisteren het verbod van samenscholing afgekondigd. Aan de Br. Ct. meldt Door het raadslid dr. J. A. H. Van den Brik is aan den burgemeester schrif telijk verlof gevraagd tot het ^houden eener interpellatie in de eerstvolgende raadszitting omtrent het optreden der politie bij de volksoploopen der laatste dagen inzonderheid op 5 en op 13 Januari. Ongeluk Conducteur remmer S. ia aan 't station te Tilburg ten half een bij 't uitspringen van de reuikast onder den trein geraakt, en is met- ingedrukte borstkast en verbrijzeld hoofd als lijk opgenomen. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 13 Jatiuaii 1909 des avondeten 5'/s uur. Voorzitter de Edelachtb, heer G R. v, d. Ven. Precies 6 uur opent de Voorzitter de ver gadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn de heereu van Oyeu, van Ilee8D8eu, Boom, van Stokkom, A F. Mom- mersteeg, H. Mommersteeg, M, de Vaan Wzn- van Wordragen, Zwaaus, van Helvoirt en A. de Vaan. De publieke tribane was dit maal geheel gevold met belangstellenden tot zelfs in het portaal eu op de trappen hadden zich de nieuwsgierigen opgesteld De Voorzitter, Mijne heeren 1 Bij deze eerste vergadering van het jaar wen8ch ik u allen met uwe gezinnen een ge lukkig nieuwjaar en eene goede gezondheid toe. Hebben wij gedurende hst jaar 1908 vele besluiten genomeu die zullen str kkcu tot bloei der gemeente, ik hoop dat wij ook in 1909 moge samenwerken tot nog meerderen bloei en welvaart der gemeente, ik wensch u daarom de noodige kracht om uwe betrekking tot tevredenheid van uwe eigen contiëntie te vervullen (Bruvo's De Voorzitter verzoekt hierna voorlezing to geven van de notulen der vorige vergadering deze worden na voorleziug onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De Voorzitter. Ik verzoek het publiek be leefd geen geruiscb te willen maken of teekenen van goedof afkeuring te geven. Aan de orde Ingekomen stukken a. Schrijven van G*d Staten, houdende goed keuring bsgrooting 1909. b. Schrijven vau Ged. Staten, houdende goedkeuring raadsbesluiten van 18 December bijdrage tot dekking in de kosten nadeelig slot rekening Boaschen sloot en goedkeuring van het besluit om f 200 bij te schrijven in de kosten voor de verbetering van de landerijen c. Schrijven van Ged. Staten, houdende goed keuring, dat met 1 April a s. de 2e openbure school zal worden opgeheven. d. Idem, regeling der 6chool Haarsteeg. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een eervol ontslag met ingang van 1 April 1909 aan den Heer Gerritse en Mej. Prinsen, onder dankzegging voor de ann het onderwijs bewezen diensten. De Voorzitter. Dit vooratel gsschiedt in verband met de opheffing van de 2e openbare school alhier. Ik stel voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met dank zeggiDg voor de vele diensten het onderwijs bewezen. Bij aclamatie wordt het eervol ontslag verleend. 3 Wijziging begrooting. De Voorzitter. D« posten kosten van nacht wakers is met f 350 overschreden en die voor de aanschaffing van elee rische lantaarns met f 1 25 en de grondbelasting met 2l/3 cent. Dat kan alles worden overgeschreven van Hoofdstuk VIII art. 2. Wort zonder stemming besloten. Verder deelt de Voorzitter mede dat nog is ingekomen een verslag vol. de schoolcommissie 't welk door hem wordt voorgelezen. Hieruit bleek dat 8 personen waren opge roepen waarvan slechts 2 waren verschenen Waarschuwingen voor straffen werden aan de betrokken personen toegezonden. 4. Versoek van bet Burgerl. armbestuur om eene buitengewone subsidie uit de gemeente kas tot dekkiog van het nadeelig slot. De Voozitter Zooals de heoreu weten sloot de rekening van het burg. armbestuur voor het dienstjaar 1906 met een nadeelig slot v*n f 120.96. De rekening vau het dienstjaar 1907 sloot met een nadeelig slot van f 523.93'/s- Er is toen nog gezegd dat dat nadeel wel weer ingehaald zou worden als er betere too Btanden kwamen doch nu bij hot overlijden van de ontvanger is ons bij bat onderzoek, dat door mij en't lid H. Mommersteeg is ver richt, gebleken dat het nadeelig dat is gestegen tot een bedrag van f 727.21 en dat dit bedrog door de overledene uit zijn privé kas is voor geschoten. .Nu heeft het Burgerl. Armbestuur wol een schuldbekentenis aan de Wed. van Helvoirt gegeven doch zooals da toestand nu is, kan men niet voorzien dat mej. de Wed vun Helvoirt spoedig haar geld terug heeft. Het Dag. Best. stelt voor bet armbestuur eene buitengewone subsidie te verleenen van f727,21 Om deze subsidie te kunnen verleenen stellan wij voor een geldleening aau te gaan groot f 727 21 tegen 4'/ï pet. en 6 jour ach—- teeren 1100 af te lossen eu het 7 jaar f 127.21 De heer Zwasns Daar gevoel ik niet veel voor, zooals u het d;»ar wil. Ik zou het arm bestuur liever een renteloos voorschot ver leenen en het dan langzamerhand -afhouden en tegen een geldleeniug ben ik tegen. De Voorzitter. Hoe bedoel u dat De heerZwaar.8 Ja, een rautelo.js voorschot verleenen eu iedi-r jaar f 100 laten aflossen, door b.v. van de subsidie af te houden zoolang bet is afgelost. De Voorzitter. Het is de bedoeling om in do toekomst de subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur te begrooten naar gelang de behoeften eu niet om zoo maar een vaste subsidie van f2330 te verleenen zooals steeds gebeurd is. Dat io een ougezonde toestand, waarmede dient te worden gebroken. Iu 1910 «tan bv. do nood der armlastigen minder groot zijn, dun verleenen wij eene subsidie van f2000, 2100 of 2200 naar gelang het arm bestuur dat aauvraagt. Op zoo'd manier zou de gemeente tocb weer het bedrag terug kunnen bekomen. Gaan wij ieder ja«r oen vaste subsidie verleenen, dan blijven wij op een verouderd stelsel staau wat is gebleken ongezond te zijn. Ik weet wel, het ie niet prettig, maar er moet toch een mouw aangepast woiden om de weduwe haar geld terug te geven eu het komt ons voor, dat de gemeente hier de reddende engel moet zijn. Het Dag. Best. heeft de zaal: genoegzaam gewikt en gewogeD. Dat de zake i zoo zijn geloopen daar kan het armbestuur geen Verwijt van worden gemaakt, dat moet aan den toestand worden toegeschreven, 't Is daarom dan ook d»t ik er bij het armbestuur op zal aandringen de subsidie voortaan te verzoeken naar dei behoeften. Afiu er moet een maatregel worden genomen. Eu u zegt tegen een goldleeoing te zijn, mijnheer Zwaaus doch waar wilt u het geld vandaan halon om een renteloos voorschot te geven van f 700 daar moet uw toch ook een geldleemng voor aangaan. De heer Zwaaus. Ja, maar 't is toch zoo nooit geweest.. De Voorzitter. Zeker dat is zoo, maar h»"i aantal werkloozen en armlastigen is ook nog nooit zoo groot geweest als tüans. De heer Zwaaus. Als wij zoo doorgaan, zal er altijd te kort komen Ze moeten niet bovec de begrootiug gaan anders künnon wij altijd wel «fcu hoop geld moeten geven. De Voorzitter wijst u dan een weg aan hoe iu de behoefte moet worden voorzien. De heer Zwaans. 't Is toch alle jaren al zoo gedaan. De Voorzitter. U bent toch ook met de toestand op de hoogten en u weet ook, even goed als ik, dat er jaarlijks al meer en meer onde menachau zijn dia wij iu het gesticht moeten plaatsen of uitbesteden. Die menschen op straat zetten gaat toch ook niet. Er moet geld zijn Het Burgerlijk Armbestuur heif; wel wat land. rijen maar die hebben in do laatste twee jaren heel weinig opgebracht, en kunnen niet iu de behoefte voorzien. Bovendien zooals u voorstelt moeten wij toch ook een geldleenicg aangaan. De heer Zwaans Dan krijgen wij toch ieder jaar wat terug. De Voorzitter. Als de raad besluit een reuteloos voorschot te geven, waar zal het armbestuur dau het geld vandaan halen vo<>r de aflossing- De heer Zwaans. Wij moeten hen de teugels toch niet in handen geven. De Voorzitter Mijnheer Zwaans, ik geef u nogmaals de verzekering dat het armbestuur haar huishouden zoo zuinig mogelijk beheerd De raad heeft de rekening onderzocht en goedgekeurd eu bovendien er is genoegzamo controle op het bestuur. Ik weet dau ook niet wat uwe bedoeling is met te zeggen, wij moeten de teugels hen niet in handen geveD. Do heer Zwaaus Ze komen nu f525 t» kort en als ze maar geven, geven dan komen ze een volgend jaar weer om meer. De Voorzitter. U moet weten wat uw zegt mijnheer Zwaans, eu er wordt niet gegeven en gegeven, doch ik acht me verplicht in deze voor het armb-stuur op te komen; dagelijks komen oude mannen en vrouwen bij mij van 70 en 80 jaar, ik kan die menBcheu toch niet op straat laten loopen. De heer Zwaaus. Afin, de raad moet het weten. De beer A. L. Mommersteeg, Kunnen wij 't niet aanhouden tot een volgende vergadering De Voorzitter. Ik zie de wenscheiijkheid, om het aan te houden, niet in. Het geld >8 nu al meer dan een jaar voorgeschoten eu vsn Heivoort heeft er nog nooit een cent rente van gehad de weduwe zal dus nu gaarne spoedig haar geld terug willen hebben. De koer A- L. Mommersteeg. Dat kan dan maar een maand schelen. De Voorzitter. Op welke g'Ond wil u het dar. aanhouden. De heer A. L. Mommersteeg. Omdat ik nooit heb kunneu derkec, dat de rekening zoo zon sluiten. De Voorzitter, 't Is toch zoo. Uit het journaal is het gebleken dat de uitgaven f 7.27-21 hooger waren dan de ontvangsten welks bedrag door den overleden ontvanger uit privé kas is voor geschoten. '1 Is wel niet plezieiig. dat geef ik toe, maar er moet toch een mouw aan gepust worden. Wij kunnen den te benoemen tituluris toch niet voor het feit zeilen om dat bedrag maar weer voor te schieten. Hij zou er misschien hartelijk voor bedankeo. Nogmaals zeg ik. dat de subsidia zal worden gevraagd dasr d<' be hoeften, 't kan dan 't eene jaar eens f 2000, 'c ander eens t 2100 of f 2200 zijn, dnt moet men ramen en w. rdt de regeling zoo getroffen, dan krijgt men een veel gezondere toestand. De lieer A. L. Mommersteeg. Heeft het arm bestuur de macht om de begrootiüg te over schrijden. De Voorzitter. Dat ie onvermijdelijk om de begrooling te overschrijden. Het is hier de ge woonte als een jonge of een ru-isje die met een oude moeder v»n 70 of 80 jaar zit. wil gaan trouwen,omriezenietmeerte onderhouden co moet dan maar buiten de deur worden gedaan. Dat wordt natnuilijk zoo veil mogelijk tegen ge houden, doch het komt meerratlen voor dat men ze bij mij op de stoep zei. Zoo gisterenavond nog, toen weid er om 50 uur nog een oude vrouw van 75 jrren buiten de deur gezet. Wat zondt U hier hu mee doen? mijnheer Zwaars. Men kon ze loch niet op straat laten loopen en haar aan baar lot over laten. Zoo'n vrouw moet dan n«ar het gesticht worden gebracht of ergens worden uitbesteed en dut kost geld Bovendien moeten wij ook niet vergeten, dnt de parochiale bijdr gen voor de armen van jaar tot jaar minder zijn geworden. Bedroeg deze bijdrage vroeger meer dar I 1000, thans is de bijdrage heel wat miuder en dat is direct van grooten invloed op het burgerlijk armbestuur. De heer Boom i9 er voor om het armbestuur niet geheel naar cigeu goeddunken (e laten handelen. Liever ziet hij dit zij zich ano een vast bedrag moeien houden. De Voorzi'tcr. De raad is ratunrlijk vrij hoe zij in deze. wenscht te bundelen, tornar ik wijs er nogmaals op, dat mco, al geeft men eer renteloos voorschot, men toch een geldleening moet aangaan. De begrooling voor 1909 is zoo krap mogelijk opgemaakt, daar kan onmogelijk dat bed'ag op worden gevonden. Voorts wijst de Voorzitter er cog op. dat het armbestuur eert zelfstandig lichaam is, waar de raad feitelijk niets mede heelt te maken. Had het burgerlijk armbestuur geld genoeg, zoodai zij geen subsidie noodig had, dan had de raad heelcma.l niets gemeen met het armbeetuurr Alleen het recht van leden benoemen. Nu echte, -ubsidie wordt gegeven, wordt ook door dei, rand de rekening en begrooting goedgckiurd. Na nog «enige discussie en nadat de Voorzit ter er nogmaals op aangedrongen had om de buitengewone subsidie te verleenen, werd het verzoek van het Burgerlijk armbestuur in om vraag gebracht en aangenomen met 9 tegen 1 stem. Tegen stemde bet lid Zwaans, terwijl de heer H. Mommersteeg, als lid van hel Burgerlijk armbestuur zijnde, buiten stemming blief. 5 Regeling van der aard en het bedr g van den boigtocht von den gemeente-ontvanger met voorstel van Burg. en Weth. De Voorzitter. Volgens art. 110 der gemeente wei moet voor een benoeming van een ent vu ngrr der aard en liet bedrag van den borgtocht wor den geregeld. Volgens art. 109 der wet moet de borgtocht een tiende bedragen van het gemid delde bedrag der oD'Vangsten, in de laatste 5 jaar na nf:rrk van het genotem uit geldleenin— gen enz. vn dit i9 hier 1 2599,23. Burg. en W. «tellen voor het bedrag van den borgtocht vast te stellen op een bedrag van f 4000, zooals altijd is geweest en dit te doen bestaan in het ten name der gemeente verleenen vau hypotheek op landerijen met eene waaide van i 60UÖ mii.steis. De waarde der landerijen zal door den bui ge— meester en twee deskundige worden geschat. Met algemeen» stemme* wordt aldus goed gevonden. 6 Benoeming van: a. eec gemeenteontvanger, b. een administrcerend armmee-ter. De Voorzitter. Mijne Heeren Met leedwezen zult gij allen kennis genomen hebben van het •tfsiervcn van den heer van Helvoirt, in leven gemeente ontvanger en administreerend aim meester. Is bet plotseling verlies reeds een heele slag voor zijne ech'genoote en zijne 5, nog jeugdige kinderen, ook voor de gemeente is hei een zwaar verlies. Hij toch is geweest een accuraat en ijverig ambtenaar, die steeds in alle opzicht, n de belangen der gemeente heeft be hartigd wieu steeds aller lof k--n worden toe gezwaaid en waar de belangen der gemeente zoo zijn betrokken bij een net en accuraat beheer vi'ii den ontvanger, mag ik de hoop uitspreken, dai een opvolger zal worden benoemd die in alle opzichten liet voetrpoor zul volgen van zijn voorganger. Om deze hoop verwezenlijkt te zien, Mijne Heerep, rjep ik uwe tusschenkom6t in, want van u zal het ufhangen of het finantiëel beheer der gemeente in de toekomst niets te wenscheu zsl overlaten. De Voorzitter merkt nog op, dat tot de solli citanten ook behoort wethouder de Vian, doch dat deze geen deel heeft uitgemaakt in de be rprekingen omtrent de opgemaakte -.anbeveling. Bij de opmaking van de aanbeveling is niet alieen rekening gehouden met de geschiktheid der candidaten doch ook de vraag besproken welke sollicitanten hebben verdiensten voor de gemeenten en als zoodanig kwamen in aaomer king de heeren wetnouder de Vaan, Boom eu van Stokkum Omdat de heeren Boom en van Sokkum beiden even geschikt werden bevonden en evenveel verdietsten voor de gemeente heb— bon is tusschen deze gelast om naast wethouder de Vaan op de aanbeveling te staan. Het lot viel ten gunste van den heer van Stokkum zoodat voor de betrekking van Out vanger op de voordracht komt, en door Bur meester en Wethouders wordtn aanbevolen de heeren M. de Vaan Wzn. en G. A. van Stokkum. Verder wijst da Voorzitter er nog op, dat vroeger aan den Ontvanger de verplichting op gelegd werd dat hij tevens kosteloos adminis treerend armmeester moest zijn. Nu echter in 1908 de gemeentewet is gewijzigd en een onislag van den Ontvanger moet worden goedgekeurd door Ged. Staten kan deze verplichting niet meer worden opgelegd. Als dus een Ontvanger wordt benoemd en hij wil het ambt van administree rend armmeester niet kosteloos uitvoeren, dan is daar niets aan te doen en een. ontslag zou door Ged. Staten niet werden goedgekeurd. De Voorzitter zegt zulks eerst mede te deelen opdat Inter, hem het verwijt niet kan treffen, dat hij de raad niet genoegzaam heeft ingelicht. De heer Zwaans zegt dat er een sollicitant is di« ook naar de beide betrekkingen solliciteert. De Voorzitter zegt, dat dit zoo ie, doch dat het natuurlijk ook de bedoeling van de andere sollicitanten is beide betrekkingen waar te nemen. De Voorzitter leest hierna de sollicitatie en aanbevelingsstokken voor. Uit deze voorlezing blijkt dat gesolliciteerd hebben de heeren J. de Vaan, A. v. He9t, L. Daalmanp, Boom, van Stokknm,A. Mommersteeg en wethouder dc Vaan. Van den heer van Hest was nog ingekomen een schrijven dat hij de betrekking Dlijvend zou vervullen en een schrijven van de heeren Gerris en Roelofs te 's Bosch meldend dat de heer vun Hest met vruoht een cursus heeft doorloopen voor Candidaatsecretaris. Hierna wordt tot stemming overgegaan. De uitslag is als volgt: A. v. Hest 3, Boom 1, J. de Vaan 1, de Vaan (Weth.) 4, L. Daal mans 1 en A. Mommersteeg 1. Bij de 2e vrije stemming was de uitslag: A. van Hest 3, Boom 1, de Vaan (Weth.) 4, L. Daalmans 1 en A. Mommer steeg 2. De uitslag der herstemming die alsnu plaats had tusschcn de heeren de Vaan (Weth,) en A. v. Heat, was als volgt A. v. Hest 4 en de Vaan (Weth.) 5 terwijl een stem van onwaarde was, omdat er twee namen opstonden, zoodat is gekozen de heer De Vaan, (Weth.) De Voorzitter. Neemt u uwe beDoeming aan, mijnheer de Vaan. De heer Je Vaan. Gaarne mijnheer dc Voor zitter. De Voorzitter. Dan wei ech ik u geluk met de uitslag van deze ptemmii g en ik hoop datu de financieel belange zal behartigen op dezelfde flinke wijze als gij tot beden toe steeds alle be- langn der gemeente behartigde. A s Voorzitter breng ik u dank vooral hetgeen gij in de vele jaren als Wethouder in het bels'g der gemeente hebt gedaan, want veel hebt gij in uwe functie gepresteerd. Uw heengaan is voor mij en voor de gemeente een gevoelig verlies dat niet ge— makkelijk zal zijn aan te vullen, Ook breng ik U mijn dank voor hetgeeu gij voor mij als vriend gedaan hebt. b. Benoeming van een administreerend arm meester. Benoemd woidt met 9 tegen een stem op den heer van Hest, wethouder de Vaan. De Voorzitter wenscht den nieuwbenoemde ook met deze betrekking geluk. Wel is waar, zegt sp.ekcr, is hiernnn geen enleri# verbonden doch hij vertrouwt, dit hij deze betrekking in 't belang van gemeente en armbestuur steeds zal blijven waimernen en vraagt in het bijzon der zijn volle aandocht te wijden aan de arme hulpbehoevende klasse, waarvoor toch het loon ook niet zal zijn weggelegd. De heer de Vaan. Ik d^nk de leden in het mij gestelde vertrouwen eu geel de verzekering dat ik mijn ambt met dezelfde ambitie zal behar tigen als ik tot heden het wetbonderaninbt heb waargenomen, en dat ook de armen ptceds mijn aandacht zullen hebben. Daar oenige personen op de tribune, door het zich verwijderen, eenig lawaai maken, verzoekt de Voorzitter zoolang stil te blijven staan. "'De Voorzitter. Op 30 December toen wijlen mijnheer van HeDoirt is overleden, heb ik en Wethouder dc Vaan proces—verbaal van kasop— neming gedaan. Uit het onderzoek ia gebleken dat de boeken goed in orde waren eD dat t 3 lO'/t cent in kas te veel was, welk bedrag cr is ingekomen doordat de cchtgenoote van den o (vanger tijdens zijn ziekte de betalingen eeuige dagen heeft gedaan en zij met het wissele van geld vau haar bij dat der gemeente heeft gedaan. Wij hebben dat bedrag aan de weduwe als recht hebbende ter hand geeteld. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Boom. Indertijd is door de raad het besluit genomen het huis bewoond door8tupers af te keuren. Ik meen dat B. eu W. belast zijn met het uit voeren der raadsbesluiten, daarom wenschte ik even de viaag te stellen, waarom du, nu de tijd daarvoor reeds is lerslreken, dit raadsbe sluit is uitgevoerd. De Voorzitter. Mijnheer Boom daar kan ik u op antwoorden, dnt wij Stupers er reeds op hebben gewezen, doch hij heeft gezegd te zullen uitkijken nnar eene andere woning. Blijkt het ons nu, dat hij dat niet doet, of onwillig is dan zal ik tot uitvoering van het raadsbesluit over moeten gaa en de woning ontruimen. Niete meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter onder dankze, ging \oor de trouwe opkomst de vergadering. WAALWIJK, 15 Januari 1909. Beesten geen aanvoer. Koeitn f0 0. Vaarzen f 0f0. Varkens aangevoerd 35 stuks. Prijzen van f6 tot f 11. Boter aangevoerd 490 KG. Boter prijtm f 1,10 tot f 1,18. Eieren prijzen van 6 tot6'/i cent per stuk. Iq cien toestand der huidenmarkt is weinig verandering gekomen. In afwachting van aanbod uit La Plata is de markt kalm vooral in eerste klasse huiden daar de voorraad in Europa, voor die soorten, zoogoed als nihil is. Tweede klas en meer infereure huiden worden in de laatste dagen nog al aan gevoerd tengevolge waarvan er meer aanbod komt aan iets billijker prijzen dat is ook 't geval zoowel te Havre als op de Duitsche hoofdmarkten, terwijl te Antwerpen van 7 tot 17 dezer onge veer 11,000 huiden werden verkochtde voorraad is aldaar aangegroeid tot 83,500 stuks, gezouten,- droge- en droog- gezouten-, Os- en Koe- en slechts enkele duizend stuks gezouten- en droge paar- dehniden. Voor inlandsche huiden en vellen was de markt weer opgewekt. Zooals ge bleken is uit den afloop der veiling dd. 12 dezer te Rotterdam. Os en koe vonden vlug koopers, even als stierhuiden, meestal boven prijzen der vorige veiling, (8 Dec. 1908). Kalfsvellen die reeds buitensporig zijn opgedreven gingen zelfs 2 tot 4 ct. per kalf Kilo hooger af. De inlandsche markten in 't buitenland schijnen ook zeer vast te zijn voor bijna alle soorten, alleen zeer zware huiden zijn niet zoo gevraagd. Voor leder is de opinie voortdurend gunstig, de prijzen gaan langzaam, helaas te langzaam opwaarts. Tegen de kolosale rijzing die de huiden markt heett ondergaan, (n. b. prima Urugay saladeros ossen zijn in 1908 van 70 tot fr 84 gestegen, en noteeren heden fr. 85/87 per 50 kilogram,) zou het leder momenteel 15 a 20 ets per kilo moeten rijzen. KAATSHEUVEL, 15 Jan. De prijs der boter was htdcu op de mijn hoogste prijs f 1.31, middelprijs t 1.30, laagste prijs 1,19. DUSSEN.15 Jan Boterprijs per K.G. van f 13.2 i f 1.46, Middelprijs f 1.42. Aanvoer 116 K.G. Eieren f 1.30 per 26 stuks. TILBURG, 15 Jan. Boter f 1.10 a f 1.25. Eieren ö'/a a 7 cent per stuk. WASPIK 15 Jan. De prijs der boter is hier thans gesteld op f 1,36 per Kilo. WAALWIJK. GEBOORTEN: Johannes z v. C. Biekens »n A. O. Verhoeven. Antonius z. v. J. Smul ders en M. Lammers Cornelia Christina d. v. J. Brouwers en J. H. de Peffer Adriana Johanna d. v. A. H. de Vries an J. v. Assen. OVERLIJDEN: Maria Johanna van Bergen wfduwi van P. van der Wiel 83 jaren. HUW.—AANGIFTEN: Hendrikus de Bont 27 jaren en Maria Johanna van Huiten 25 jaren. HUWELIJKEN: Adrianus Wilhelmus van der Velden 24 jaren en Anna Maria Pnllens 26 jaren.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 10