Nummer 0, Zondag 17 Januari 1909. 32 Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. en Eerste Blad. 8UNUBHT (k (UM n JüllVüiili'llliHBii. ANTOON TIELEN, el fCK, ÜL U i t o e vek: gewoone nummer bestaat uit DRIE Bladen nik. zicht in liet zien rsoona k. BSCH lgens ïwste door effect e. IN aar- ien. 7 o; «cha* oer (tak roerd 40 e en 627 8 en rark stieren kilo 0 a 280 kalveren tagar vee 90. elac.bt- 53/8 en Prijs le Per ■ijzen in De Echo van het Zuiden, eis Liifstratsfkf Courant, Dit Blad verscl ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. F ram o per pos4 door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stufeken, gelden enz., franco te zenden van den Uitgever. W A A L W IJ K- Telefoonnummer 38. Advkrtcntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, gToote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. itibules, 3. r komen, den er- r bij het s. leveren rkoops igelegen Watt ei rek roet sor dea a f 49. f 26.- m liteit. 50. ypfjiWLTewaf^naM—wwnu«>. komt doet komt U halverwege tegemoet, ij doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw v/orden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen van kostbaar linnen en fijne kant. Closets t sto-len odigd- ao- en etc. net sn D. L. A. B. Woensdag-, 6 Januari had te Oistervvijk in de zaal van Mej. Wed, Sanders des middags ten uur de Jaarvergadering plaats van den Diocesanen Leerbewer- kersarbeidersbond St. Crispijn en Cris- pinianus in het Bisdom van 's Bosch. De vergadering was zeer druk bezocht van alle afdeelingen waren belangstellen den opgekomen. Te ongeveer half twee uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig waren afgevaardigden van de afdeelin gen 's Bosch, Waalwijk Besoijen, Tilburg. Eindhoven (en omstreken) Kaatsheuvel, Oisterwijk, Hilvarenbeek, Baardwijk, Ois- terwijk en Moergestel, terwijl er tevens afgevaardigden aanwezig waren van het Correspondentschap Delft. De Voorzitter heet allen hartelijk wel kom en zegt met genoegen de overgroote opkomst te hebben geconstateerd. Die groote opkomst geeft hem de vaste overtuiging, dat al de werkzaamheden, welke heden hier zullen worden ver richt, later op succes zullen kunnen bogen. Bizonder roept hij de afgevaardigden van de afdeelingen welkom, wijl zij zijn de noodzakelijke elementen om te bespre ken de belangen van den Bond. Verder roept hij nog een hartelijk woord van welkom toe aan den Eerw. adviseur van de afdeeling Oisterwijk en aan den heer Rademakers van Delft en opent daarna met den gebtuikelijken groet de verga dering. 't Is zoowat gebruikelijk geworden, zegt spr., om bij de opening van een jaarvergadering een blik te werpen in het verleden. Hij heeft echter gemeend dit niet te moeten doen, wijl anders de secretaris met het uitbrengen van zijn jaarverslag in herhaling zou moeten vallen. Deson danks kan hij niet nalaten met een enkel woord er op te wijzen, in welken vooruit gang de Bond zich heeft mogen verheu gen. Een afdeeling en twee correspon dentschappen zijn tot den bond toege treden terwijl het leden aan- tal in nagenoeg alle afdeelingen is verdubbeld. Verblijdend is, het ook, te zien hoe verder in alle afdeelingen propaganda- clubs of ontwikkelingsclubs zijn opgericht en in afdeelingen waar men nog niet tot oprichting van deze nuttige, ja nood zakelijke clubs is overgegaan, hoe daar de leden voor de propaganda zorgen- Spreker spoort allen aan de lessen van de propagandaclubs altijd te volgen, want.zij die dat doen zijn de trouwste leden. De ontwikkeling zal ons ten goede komen en brengt ons lot het doen van daden. Met genoegen, zegt de Voorzitter te kunnen memoreeren, dat ook de drank bestrijding meer en meer den bond is ingedrongen. Dat is een goed teeken want zonder bestrijding van den drank komen wij tot geen gezonde toestanden Verder acht de Voorzitter het zich een plicht, mede te deelen, dat hij niet zonder verwondering de tijding had ontvangen, dat de Eerw. adv. Dr. de Wit op zijn verzoek van Mgr. den Bisschop, eervol ontslag had gekregen als bondsadviseur Allen gevoelden veel voor hem, wij wa ren aan hem gehecht, hij was ons aller vriend en hij heeft zeer veel voor den Bond gedaan. Tijd noch geld heeft hij gespaard, daar waar het gold om de Bond te bevorderen. Daarvoor aan hem nogmaals onzen dank. Maar spijt het ons, zoo sprak de Voorzitter, datDr.de Wit ons als adviseur heeft verlaten, ik zeg niet te veel dat de door Mgr. nieuw- benoemden adviseur, Kapelaan van Hees- wijk te Kaatsheuvel, een aanwinst is voor onze Bond. Hij toch heett bewezen als adviseur van de afdee'ing Kaatsheuvel en als Redacteur van »De Leerbewerker4 te zijn een stoer werker voor de vak organisatie. De afdeeling Kaatsheuvel, de sterkste afdeeling van den Bond, ge tuigt van zijn werkzaam leven en groote opoffering cn toewijding aan de belangen van de organisatie. Verder brengt hij nog in herinnering hoe in het afgeloopen jaar dc afdeeling Baardwijk, in samenwerking met de R. K. Patroonsbond, eene vaktentoonstelling, waaraan was verbonden een wedstrijd, hebben georganiseerd. Het groote nut in zoo'n samenweiking gelegen, heeft deze tentoonstelling bewezen en ook dat de afdeeling Baardwijk bekwame vak mannen onder hare leden telt. Ten slotte zegt de Voorzitter nr>g, dat het hem niemand zal euvel duiden, als hij met een enkel woord in herinne ring zal brengen den onzaligen strijd welke de afdeeling Hilvarenbeek ge dwongen is geweest te moeten strijden. Tegen katholieke patroons, die het recht van R.K. organisatie niet wilden erken nen, is daar gestreden. Hulde, openlijk hulde brengt spreker aan de Hilvaren- beeksche afdeeling, die, hoewel nog niet geschoold in de organisatie, het in zoo'n lastige positie tot een zoo goed eend heeft weten te brengen. Voorts brengt hij dank en hulde aan de afdeelingen voor hun betoonde soli dariteit, want mede aan hun milde bij dragen is het te danken dat de strijd glorieus is gewonnen. De patroons heb ben de vereeniging erkend, (applaus). Schenkt vooral in deze tijd van ar beidsberoering, zegt de Voorzitter, en nu het aangaan van het arbeidscontract voor de deur staat, in uw bestuur alle vertrou wen. De besturen der afdeelingen zullen thans voldoende met de wet op het arbeidscontract op de hoogte zijn. Wordt u een contract aangeboden, vraagt uw bestuur dan om inlichtingen. Zij zullen u gaarne met raad en daad bijstaan. Aan 't slot van zijn openingswoord ge komen, vraagt de Voorzitter, de leden alle aandacht te willen schenken aan de behandeling van de punten en alles goed te beantwoorden, dan zal de vergadering aan haar doel beantwoorden en zal zij zijn een schakel meer aan de keting die ons nog vaster zalaan eensluiten. (Lang durig applaus.) 2. Jaarverslag door den secretaris. Uit het zeer nauwkeurig en zaakrijk samengestelde jaarverslag blijkt, dat het ledental van 500 tot ruim 1000 is geste gen en dat een afdeeling en twee cor respondentschappen tot de Bond zijn toegetreden. 3. Jaarverslag door den penningmeester. Uit het accurate verslag, uitgebracht door den penningmeester, bleek dat op het einde van het boekjaar 1907 een saldo was van f 204 13 Ontvangen f 3218.427s De uitgaven hebben bedragen f1081.81%- Blijft dus een batig saldo op 31 Dec. in kas van f2136.61, waar van voor de weerstandskas, op de Rijks postspaarbauk is geplaatst de som van f2005.90. De afd. Tilburg doet mededeeling dat aldaar is opgericht een meisjesvakver- eeniging en dat spoedig alles in het werk gesteld zal worden om deze sterk te maken, (applaus.) Wordt besloten ook aan secretaris en penningmeester eene gratificatie te ver- leenen van f20 per jaar. 4 Voorstel BoschBij verandering van werkgever ter plaatse of elders, worde geinformeerd naar de arbeids voorwaarden, waaronder, door den ar beider, wiens plaats wordt ingenomen gearbeid is. Inleider, de heer van Esch, 's Bosch. Spr. zegt o. m.Ik wil ter verduide lijking een van de gevallen mij bekend, onder het oog brengen, dat ook voor mij aanleiding was te trachten dit euvel uit den weg ruimen. Op eene fabriek in 's Bosch werkte een inan aan een machine en verdiende daaraan f 12 per week. Hij verlaat met inachtneming van een behoorlijke opzeg gingstermijn zijn werk, omdat hij zich een nog betere positie denkt te verwer ven. Daar heeft hij recht op en mag het dus ook doen. Zijn plaats komt vacant en wat ge beurde nu In plaats dat de patroon een ander werkman in zijne plaats stelt tegen hetzelfde loon als de vorige, wordt er naar buiten geinformeerd en een werk man aangenomen die daar ongeveer f 8 heeft en hem wordt nu f 9 geboden en de zaak is geklonken. De man ziet zijn positie iets beter, want zijn loon is met f 1 gestegen. Hij was nog ongehuwd en had dus voor zich alleen te zorgen 't kon dus. Kort daarop komt weer een andere plaats, waarvoor ook f 12 wordt gege ven, vacant. De nieuweling wordt ge roepen en gezegd dat hij er nog maar een van hun dorp moet opzoeken, wat hem spoedig gelukt. Het gaat natuurlijk den patroon op die manier naar den wind en de man brengt er werkelijk een mede. maar 't is een gehuwde, een vader van een gezin. Ook hij krijgt een gulden of f 1,50 meer dan hij eerst had. Op zoo'n manier worden de loonen terdege gedrukt en eenmaal lagere loonen ingevoerd, weten het allen, zijn ze niet gemakkelijk te verhoogen. Afgezien dus van de tegenwerking van het doel waar naar onze organisatie streeft nl. meer loon en minder arbeidstijd, is hij er per soonlijk iets op vooruit gegaan. Een gehuwd persoon echter ziet al zeer spoe dig, dat het alles geen voordeel is, want hij moet meer verwonen en alles is wat duurder. Zijn positie is dus slechter ge worden. Hij is dus bedrogen, alleen om dat hij onbekend was met den plaatse lijken toestand elders. Het besluit is Oprichting van een informatie-bureau door den Dioc. Leerb. Arb. bond in het Bisdom 's Bosch, samengesteld uit de secretarissen van de afdeelingen, van waaruit de leden, bij verandering van Patroon of werkplaats, ter plaatse of elders,' voldoende inlichtingen kunnen bekomen, omtrent het loon en de ar beidsvoorwaarden waarvoor de persoon werkte wiens plaats men gaat innemen, teneinde loondruk te voorkomen. Met algemeene stemmen wordt be sloten het voorstel van 's Bosch aan te nemen. 5. Voorstel Kaatsheuvel. Onderzoek naar den werktoestand der leerbewerkers in de afdeelingen, door middel van vra genlijsten in den geest van de informa tielijsten der Kamer van arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk. (Com missie.) Inleider den heer Vesters te Kaats heuvel geeft in overweging. le. Men beginne in ieder afdeeling met het houden van fabrieksvergade- ringen aanvankelijk volgens een niet al te uitgebreid plan. 2e Een commissie worde benoemd tot het maken van een vragenlijst betreffen de loon, arbeidsduur en arbeidshoeveel- heid in den geest van den vragenlijst van de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk, of van een loonlijst, uitgegeven door het Bel gische schoénmakersi'crbond. Besloten wordt de Voorzitters van de afdeelingen tot leden der commissie te benoemen. 6. Voorstel Waalwijk. Nadere uiteen zetting en regeling der bepaling in art. 9 van het Reglement der Weerstandskas. Inleider den heer Pennings, Waalwijk. Inleider begint met te zeggen dat mid delen moeten worden beraamd om te voorkomen, dat de weerstandskas spoe dig zal zijn uitgeput. Het komt hem dan voor dat in de practijk een termijn van drie maanden te kort is om dan reeds recht te hebben op uitkeering uit de weerstandskas bij staking of uitsluiting. •Al de afd. hebben reeds een jaar betaald en moeten nog een jaar betalen eer de weerstandskas in werking treedt terwijl nieuwe afd. na 3 maanden reeds van de voordeelen genieten. Er is alles voor om die termijn te verlengen. Besloten wordt art. 9 van het regl. der weerstandskas zoo te regelen, dat men een half jaar moet zijn aangesloten voor men van het fonds geniet. Om dit goed te doen uitvoeren is het noodig, dat een ledenlijst van elke afd naar het hoofdbestuur wordt gezonden met achter de namen een kolom wanneer men als lid is toegetreden. Wordt besloten daartoe over te gaan. 7 Voorstel Kaatsheuvel. Herziening der statuten en Huishoudelijk Regle ment van den Diocesanen Leerbewer- kers-arbeidersbond Wenschelijkheid en weg (commissie). Inleider den heer Besters. De inleider dringt er op aan om de statuten en Huishoudelijk reglement en gezien de voorstellen van Waalwijk en Baardwijk, ook dat der weerstandskas te herzien. Betreffende het sluiten van collectieve arbeidscontracten, wordt niets gemeld in de statuten, noch in het Huishoudelijk Reglement. En zou de Bond eventueel voor een collectieve arbeidsovereenkomst komen te staan, dan zou daaromtrent niets geregeld zijn. Ook bestaan er eenige artikelen die elkander eenigszins tegenspreken. Na discussie worden benoemd tot leden de heeren Besters Kaatsheuvel, Fr. Pas sier Waalwijk-Besoijen en Hoes Tilburg, terwijl de bondsadviseur de commissie zal bijstaan. 8 Voorstel Tilburg. Het aanstellen van een vrijgestelden Propagandist. Inleider den heer Hoes Tilburg. Nadat de inleider het groote nut van een vrijgestelden ook voor onzen bond heeft uiteengezet, komt hij tot de vol gende conclusie De algemeene vergadering van den D. L. A. B. gehoord de besprekingen over een vrijgestelden propagandist, en welke gunstige resultaten andere vak bonden daardoor reeds hebben bereikt overwegende dat in onzen tijd van moderne vakorganisatie, en wil onze Bond aan zijn doel beantwoorden, deze onmis baar zijn, overtuigd dat in 't belang onzer be weging een vrijgestelden noodig is, draagt het hoofdbestuur op middelen te beramen, om zoo spoedig mogelijk een vrijgestelden te benoemen. De Voorzitter is er niet voor om uit de weerstandskas iets daarvoor te halen, maar stelt voor dat Hoes in de afdee lingen het nut van een vrijgestelden nog eens uiteenzet, dan kunnen de leden zich later verklaren wat zij er voor over heb ben. Een f 1000 per jaar zal het wel kosten. De heer Hoes zegt genegen te zijn in de afdeelingen het groote nut uit een te zetten van vrijgestelden, ook al moet hij een door het bestuur aan te geven gedragslijn volgen. Aldus wordt besloten. Hierna verleent de Voorzitter het woord aan den heer Rademakers, afgevaardigde van het correspondentschap Delft, wat echter, naar wordtgehoopt, wij spoedig als een afdeeling mogen begroeien. Na de pauze brengt de Eerw. adv. een woord van dank aan den heer Rade makers en zegt dat de Bond Delft gaarne met open armen zal ontvangen. De Voorzitter doet mededeeling dat het Hoofdbestuur heeft besloten voor taan 2 jaarvergaderingen te houden en 4 Hoofdbestuursvergaderingen de eerste hoofdbestuursvergadering, zal gehouden worden te Hilvarenbeek en de volgende jaarvergadering, welke in Juli zal worden gehouden, in 's Bosch. Verder deelt hij nog mede, dat er een bestuursverkiezing heeft plaats gehad De secretaris van Kuijk Waalwijk en de Penningmeester Lombarts (Baardwijk) zijn herkozen, ter wijl tot Bondsvoorzitter is gekozen, den heer Roestenberg Voorzitter van de af deeling Kaatsheuvel. Hij feliciteert de Bond met deze benoeming en wijst er op dat het een zeer gelukkige keuze is omdat hij geschoold is door onzen adv. 9. Voorstel Kaatsheuvel. De Besturen zoowel van den Dioc. Vakbond als van de plaatselijke vakvereenigingen zullen er naar streven geen bestuurs functies aan te nemen in andere vereenigingen van socialen aard, opdat hunne werkzaam heid aan de eigen vakbeweging ten goede komen. Spr. wijst er op, dat thans, nu door de sociale cursussen en ontwikkelings avonden, die in vele onzer afdeelingen gegeven worden, door de oprichting van propagandaclubs enz., zich van lieverlee een kern van ontwikkelde arbeiders ge vormd heeft, die toegerust met een vol doende kennis en inzicht om eene ver eeniging of corporate van arbeiders te leiden in de banen door de Kath. Maat schappij-leer aangewezen, terwijl van den anderen kant de vakvereenigingen meer en meer op eene zekere hoogte geraken, die uitwijst, dat er met practisch werk moet gaan begonnen worden, nu acht hij het oogenblik gekomen, dat de be stuurders van vakvereenigingen, gezien hunne groote en veelomvattende taak, zich zooveel mogelijk ontlasten van de werkzaamheden die buiten de grenzen van de vakbeweging liggen, teneinde geheel hunne krachten, geheel hun be schikbaren tijd uitsluitend te kunnen be steden, om de vakvereenigiug vooruit te helpen, en de vakbelangen te bevorderen. Nu is er reeds veel werk doch met het arbeidscontract zal er nog meer werk komen. Na eenige gcdachtcniswisseling wordt het voorstel van Kaatsheuvel met alge meene stemmen aangenomen. 10 Voorstel Baardwijk. Wijziging art. 4 der weerstandskas. Art. 4 der weerstandskas luidt De uitkeering der weerstandskas mag niet hooger zijn dan f 6 voor gehuwden en f 3 voor ongehuwden. De gehuwden ontvangen daarenboven voor elk kind beneden de 16 jaar, mits deze niet bij dragen in het onderhoud van het gezin, 50 cent. De inleider de heer van Brunschot is van oordeel dat het artikel nu veel te veel voor uitbreiding vatbaar is en zou het daarom gaarne sterker omlijnd zien. De Eerw. adv bepleit de wenschelijk heid dat de commissie voor de herziening van het reglement, ook dit reglement zal herzien- In een reglement der textiel arbeiders heeft hij gelezen dat het uit te I keeren bedrag 60% zal bedragen en voor

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1