Nummer 6. Zondag IT Januari 1909, 92e Jaargang Tweede Blad. Raadgevingen voor de zieken Arbeidscontract HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON. BINNENLAND. RAOUL DE NAVERY. «M** Het navolgende arbeidscontract is ontworpen door de afd. Waalwijk, Baard wijk en Besoijen van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten- Ondergeteekende a werkgever gevestigd te en b arbeider, wonende te hebben den 19 de navolgende overeenkomst aangegaan. Artikel 1. De arbeider verbindt zich in dienst van werkgever werkzaam te zijn als en derhalve alle werkzaamheden te verrichten welke hem in verband daar mede en bovendien alle verdere voor komende werkzaamheden, die hem door werkgever ten behoeve zijner onderne ming zullen worden opgedragen- Art. 2. De dienstbetrekking wordt aangegaan voor onbepaalden tijd en gaat in op By sterfgeval van den werkgever, een der firmanten of ontbinding eener ven nootschap is het contract direct verbro ken Art. 3. Dagelijksche werktijd bedraagt lO'/s uur- De arbeidsdag loopt tusschen 6 uur 'smorgens en 8 uur 's avonds de juiste tijd waarop de arbeidsdag begint en eindigt, wordt door den werkgever vast gesteld. In den arbeidsdag voornoemd zijn schafttijden begrepen van te zamen 21/s uur aanvang en einde der schafttijden worden door den werkgever vastgesteld Indien zulks noodig is kan de werktijd langer duren en is de arbeider verplicht ook overwerk naar behooren te ver richten Art. 4. a. (Voor diegenen welke op vastloon werken Het loon bedraagt f per b (Voor diegenen welxe op stuk wer ken.) Het loon bedraagt voor stuk of taakwerk hetwelk reeds vóór onderteeke- ning dezes in de onderneming van werk gever werd verricht, en zooals in het loonboek is aangegeven en welks inhoud partijen bekend is, en voor zooverre dit niet in het loonboek is vermeld zoo veel als in de onderneming van werk gever op heden gebruikelijk is, terwijl het loon voor stuk of taakwerk, dat vóór onderteekening dezes in de onder neming van werkgever nog niet werd verricht, zal worden berekend naar en in verhouding tot het gemiddelde loon betaald voor reeds verricht soortgelijk stuk, of taakwerk. Art. 5. De uitbetaling van het loon over de afgeloopen week zal in Nederlaudsche munt telkens des Zaterdags plaats heb ben op het uur door den werkgever te bepalen. Valt Zaterdag op een dag dat wegens feestdag niet gewerkt wordt, dan zal de uitbetaling plaats hebben den eersten dag daaraanvoorafgaande waarop gewerkt wordt. Art. 6. Geen loon zal zijn verschuldigd over den tijd gedurende welken den arbeider zijn arbeid niet heeft verricht. Geen loon zal dus verschuldigd zijn in de gevallen bedoeld bij art. 1638 c en d van het Burgerlijk Wetboek, met uitzondering A. bij begrafenis van een der huisge- nooten of familieleden in den eersten graad zal de verlette tijd tot hoogstens Art. Als zekerheid voor 9. gen arbeid te verrichten welke dringende het voldoen der reden onverwijld aan de wederpartij moet Va dag niet gekort worden bij begrafenis der vrouw of van familieleden in eersten graad die buiten Waalwijk, Besoijen of Baardwijk wonen wordt hoogstens een dag vrijgegeven. B. bij huwelijk van den arbeider wordt 1 dag vrijgegeven met behoud van volle dagloon. C. bij ziekte van den arbeider zal alleen in geval zij door een erkend ziekenfonds wordt uitbetaald den eersten dag van zijn ziekte 70 pCt. van zijn dagloon vergoed worden. Deze bepalingen gelden niet voor thuiswerkers. Art. 7. De arbeider zal zijne werkzaamheden naar zijn beste vermogen verrichten volgens de aanwijzingen hem door of namens den werkge/er verstrekt en over eenkomstig het fabrieksreglement waar van de arbeider door onderteekening dezer verklaart kosteloos een volledig exemplaar te hebben 'ontvangen en met den inhoud waarvan hij zich vereenigt. De arbeider zal zich houden aan de voorschriften van goede orde, veiligheid, gezondheid en zedelijkheid indeondei- neming des werkgevers welke hem door of namens dea werkgever zullen worden gegeven en voorts aan die, welke zijn vervat in bet voormelde reglement- De arbeider zal zijnen arbeid persoonlijk verrichten- Art. 8. De werkgever of arbeider, die de dienstbetrekking wil doen eindigen doet daarvan minstens 14 dagen te voren mededeeling aan de tegenpartij en wel tegen Zaterdag. De werkgever of de arbeider, die den opzeggingstermijn niet in acht neemt of aan de wederpartij eene dringende reden geeft tot tusschen- tijdsche beëindiging in den zin als in art. 10 op het reglement bepaald, is aan de wederpartij een schadeloosstelling schul dig ten bedrage van het loon over de opzeggingstermijn. schadeloosstelling welke de arbeider aan den werkgever verschuldigd is indien hij de dienstbetrekking onrechtmatig ver breekt of den werkgever een dringende reden geeft tot tusschentijdsch ontslag, is de werkgever bevoegd bij elke loons betaling 5% van het verschenen loon in te houden tot een gezamenlijk bedrag van des arbeiders loon over 8 dagen. Art. 10. De werkgever arbeider is bevoegd de dienstbetrekking op staanden voet te doen eindigen mits hij tegelijkertijd aan de wederpartij eene schadelooststelling, gelijk aan het loon over acht dagen betaald. De werkgever is bevoegd de dienst betrekking op staanden voet te doen eindigen indien de wederpartij hem een dringende reden daartoe geeft zullende deze onder meer aanwezig te zijn lo. wanneer de arbeider bij de af sluiting der overeenkomst den werkgever heeft misleid door het vertoonen van valsche of vervalschte getuigschriften of dezen opzettelijk valsche inlichtingen heeft gegeven omtrent de wijze waarop zijne vorige dienstbetrekking is geëindigd 2o. YVanneer hij in ernstige mate de bekwaamheid of geschiktheid blijkt te missen tot den arbeid waarvoor hij zich heeft verbonden 3o. wanneer hij zich overgeeft aan dronkenschap of ander liederlijk gedrag 4o wanneer hij zich schuldig maakt diefstal, verduistering bedrog of worden medegedeeld. Art. 11. Mededeelingen aan de arbeiders welke worden bekend gemaakt door aanplak king op de daarvoor bestemde plaats aan den ingang der fabriek worden ge acht schriftelijk te zijn geschied aan elk der arbeiders afzonderlijk. aan andere misdrijven, waardoor hij het ver trouwen des werkgevers onwaardig wordt; 5o. wanneer hij den werkgever, diens fam-.lieleden of huisgenooten of zijne medearbeiders mishandelt, grovelijk be- leedigt of op ernstige wijze bedreigt 6o. wanneer hij den werkgever, diens familieleden of huisgenooten of zijne medearbeiders verleidt of tracht te ver leiden tot handelingen strijdig met de wetten of de goede zeden 7o. wanneer hij opzettelijk of ondanks waarschuwing roekeloos des werkgevers eigendom beschadigt of aan ernstig gevaar blootstelt 8o. wanneer hij opzettelijk of ondanks waarschuwing roekeloos zichzelf of an deren aan ernstig gevaar blootstelt 9o. wanneer hij bijzonderheden aan gaande des werkgevers huishouding of bedrijf, die hij behoorde geheim te hou den, bekend maakt 10. Wanneer hij weigert te voldoen aan redelijke bevelen of opdrachten hem door of namens den werkgever verstrekt 1 lo. wanneer hij op andere wijzen de plichten veronachtzaamt welke deze overeenkomst hem oplegt l2o, wanneer hij door opzet of roeke loosheid buiten staat geraakt den bedon- Van „DE ECHO VAN HET ZDIDEN". VAN DEN NAAR HRT FrANSCH VAN 63. Of ik het u veroorloof, u, die mij van vreugde doet juichen? Aan u toch heb ik.de vrijheid eu de eer mijns vaders, de rust mij ner moeder en het brood der kleine engelen, die daar sluimeren, te danken. De beide dames schenen de doorgestane angsten en vermoeienissen te vergeten. Er ontstond eener algeheele omkeèriDg in hare ziel die vreeselijke nacht zou goede vruchten dragen. Vader Falot naderde Mevrouw Montravers eerbiedig en zegde Zoudt gij mij willèn veroorloven, mevrouw u naar uw rijtuig te geleiden? Het is zes uren in den morgende genoodigden op het bal van het Elysée keeren naar hunne hotels terug M. Montravers zou zich ongerust Kuunen maken. Gij hebt gelijk, antwoordde de vrouw van den bankier werktuigelijk mijn man zou Cjgernst kunnen wezen. .Daarop den man aanziende, aan wiens Schenkomst zij hare redding te danken had, zpgde zij Ik zou gaarne uwen naam weten, mijnheer. Vader Falot, voddenraper. Voddenraper? herhaalde mevrouw Mon travers die vermomming hebt ge aangenomen im mij eenen dienst te bewijzen. Ünnoodig, mevrouw 1 mijne mand en mijn haak doen mij leven, en daarvoor schaam ik mij niet 1 Men veroudert veel te gauw, op dit punt zijn wij het alen eens. Wij moesten daarom looit vergeten dat de jaren van lijden dubbr-1 tellen en ods vóór onzen tijd doen oud worden. Toch moet men zich verwonderen bij het wnamemen dat zoovele menschen nalaten voor zich zeiven zorg te dragen. Wij ge- ooven wel dat gij niet tot dezen behoort, maar integendeel dat gij slechts een ver langen hebt, uw verloren gezondheid terug te krijgen. Gij zult zeker tevreden zijn hier een aanwijzing te vinden en een goeden raad te ontvangen. Daarom brengen wij een brief onder uwe aandacht. Mejuff. H, M. Verkeul, 11a Plantage- Frsnsche laan te Amsterdam, heeft ons het volgende geschreven tfHet is nu al tien jaren dat ik door bloedarmoede ondermijnd ben. Ik zag er slecht uit en had langzaamaan al mijne krachten verloren. Ik at uiet meer en was altijd vermoeid. Ik had dikwijls duizelingen verduistering van het gezicht en oorsuizin gen. Ook was ik onderhevig aan schele hoofdpijn, slaaploosheid en zulk een erge benauwdheid dat ik verplicht was drie tot vier malen te blijven stilstaan om een trap op te klimmen. Ik had zonder eenige uit werking verscheidene geneesmiddelen geno men en wist niet wat er van mij worden •/.ou. Toen heb ik eindelijk de Pink Pillen genomen, en nauwelijks was ik met die weldadige behandeling begonuen, of onraid- delijk deed zich een verbetering voor. Na zes doozen te hebben gebruikt, was ik vol komen genezen/ Wij zouden u honderden van dergelijke gevallen kunnen aanhalen, maar daartoe ont breekt ons 'de plaats. Wij raden u ten zeerste aan een proef met de Pink Pillen te nemen en wij zijn zeker dat zij u even goede re*ultaten zullen geven als aan Mejuff. H. M. Verkeul. De Pink Pillen zijn na tuurlijk niet voor eeu enkele persoon ge maakt. Zij zijn goed voor alle leeftijden en voor alle gestellen. Wat zij voor den een hebben gedaan, zullen zij voor allen doen. De Pink Pillen zijn aangewezen om een groep van kwalen te bestrijden die oogen- schijnlijk verschillend zijn, maar den zelfden oorsprong hebben de slapte van het bloed en de zwakte van het zenuwstelsel. Die ziekleu zijn bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, rheumatiek, neurast henie. Geef mij da hand, mijnheerFalot, sprak Valerie; het doet iemand goed als mon de hand van een eerlijken man kan drukken. En ik, riep Cesar N qnel, hoe zal ik n mijne dankbaarheid betuigen Owij zullen elkaar weerzien, antwoordde Falot, doch niet bij de waardin van de Zingende Pad, verstaat ge? Maar, hernam mevrouw Montravers, in deze geheele zaak ligt iets duistere, wat ik mij volstrekt niet verklaren kan. Baptist is dus voorbedachtelijk uit hot hotel verwiiderd? Natuurlijk evenals uw kleine palfenier Jack dronken is gemaakt en vervangen door eenen knaap, die mij behulpzaam geweest is om mijne taak van beschermer te vervullen als Baptist terugkomt, kunt gij hem gerust weder in uwen dienst nemen, bij is door het agentschap Bompoil, aan wiens hoofd een der deugnieten staat dien ik dezen nacht e»ne ge voelige kastijding heb gegeven, om den tuin geleid. Waar is mijn rijtuig? vroeg mevrouw Montravers. Het wacht u beneden mevrouw. Maar heb ik geene koetsier meer? Vergeet gij, mevrouw, dat ik kan rijden? Vergeef het mij echter,* dat ik in mijn werk pak op den bok van zulk een schitterend rijtuig plaats neem. En waar is Jack gebleven? De Ekster heeft hem naar uw hotel ge voerd. Gij hebt alles voorzien, alles Alles antwoordde Falot, op dat woord drukkende. Dus, vroeg mevrouw Montravers lang zaam, hebt gij mij slechts uit de handen der dieven en moordenaars willen redden, om mij herwaarts te voeren, en gij rekendet Ik rekende op uw hart voor het overige en ik heb mij niet vergist. De voddenraper knoopte de diamanten in eenen doek, en reikte die aan mevrouw Mon travers over. Mevrouw Montravers drukte Jeanne de hand. Diana omhelsde Crucifiks. En de afscheidsgroet van vader Falot aan de familie Niquel was Ik zal u den eerwaarden heer Bernard Verkrijgbaar bij Suabilió, Hoofddepot houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor Bosch en on streken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot heek V Bosch Drogisterij EXCELSIOR', Koninginnelaau, Herman J A. ZEEGERS, firma P. J. VAN GILS, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisien. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 doozen. liet eenige middel. In een artikel naar aanleiding van het venten met het schimpblaadje van een afgevallen priester in Maastricht merkt de Nieuwe Koerier op, dat het socialis me niet wordt uitgeroeid door een ge meenteverordening, nog minder door volksopstootjes op straat. Het eenig middel, om het socialisme te bestrijden, is de verbetering van de volkstoestanden. Wanneer de werklieden een goed loon genietenwanneer de arbeidstijd niet overmatig is wanneer het werk verricht wordt in luchtige en gezonde werkplaat sen en fabrieken wanneer de behande ling van den werkman door zijn patroon, en de behandeling van den patroon door zijn werkman door de christelijke begin selen van rechtvaardigheid en van naas tenliefde worden beheerschtwanneer de gehuwde vrouw aan haar huisgezin wordt teruggegeven, wanneer de woning toestanden verbeteren dan, en dan alléén zal de doodsteek aan het socia lisme zijn toegebracht. En om dit te voorkomen hebben wij vooral noodig katholieke vakvereenigin- gen, waar deze maar mogelijk zijn. En deze katholieke vakvereenigingen mogen door de patroons, zeker niet door de katholieken, niet met een slecht oog worden aangezien. Integendeel, zij moeten door hen wor den bevorderd. Want al kan het soms voor den patroon gemakkelijker en plei- zieriger zijn, met werklieden te doen te hebben, die niet georganiseerd zijn, op den duur is het voor den patroon beter en meer gewenscht met mannen te wer ken, die een hooge mate van eergevoel en zelfstandigheid hebben gekregen in en door de katholieke vakvereenigingen. En men vergete het niet, de vakver eenigingen zullen en moeten komen. Komen zij niet als katholieke of chris telijke, dan komen zij als neutrale en de geschiedenis der laatste jaren heeft geleerd, dat neutrale vakvereenigingen steeds de voorloopers zijn van het socia lisme en dat bijna alle neutrale vakver eenigingen door bemiddeling van het neutrale Vakverbond aangesloten zijn bij de Sociaal-DemocratischeArbeiderspartij. Sterftestktistiek. Uit de zooeven door het Centraal zenden Een oogenblik daarna zaten mevrouw MoDtravers en hare dochter in haar rijtuig. D3 voddenraper, die toen hij de rijke Aurillac whs, de paarden driftig lief had, was dus een geoefend koetsierBij bereikte spoedig het hotel Montravers, belde aan en reed de binnerplaat9 op. Hij was Valerie en hare dochter behulpzaam in het uitstijgen en groette met eene hoffelijkheid, welke de jonge vrouw zeer verbaasde, en haar sterk deed twijfelen aan de wezenlijke maatschappelijke positie van den voddenraper. Ik zal mij on uitsprekelijk gelnkkig achten mijnheer, als gij mij eenmaal in de gelegenheid stelt, een klein gedeelte van mijne schuld aan u af te doen, sprak Valerie met eeu ongeveinsde uitdrukking van dankbaarheid. Wees gerust, mevrouw, antwoordde vader Falot, ik zal n aan den nacht van het bal op Elysée herinneren. Vader Falot verliet het hotel, de palfenier hield zich met de paarden bezig en Valerie en hare dochter gingen naar hare vertrekken. Marietta, zeide mevrouw Montravers tot hare kamenier, neem mijn balkkleed en dat van Diana mede, wij zullen ze niet meer aan doen. Moeder en dochter gingen, na elkander hartelijk omhelsd te hebben, rusten. Die ver schrikkelijke nacht had haar de naastenliefde, de rechtvaardigheid en tegelijkertijd de liefde tot elkander geopenbaard. Den volgenden morgen trok mevrouw Mon travers een barer eenvoudigste morgenkleeden aan, besteedde slechts zeer weinig tijd aan het toilet en zond om haren juwelier. Op eene bestelling rekenende, kwam deze met eenige kostbare \oorwerpen. Mijnheer Aubertin, zegde Valerie, van daag koop ik niet, maar ik verkoop. Gij hebt mij immers deze diamanten geleverd. Dat is zoo, mevronw, en ze zijn onbe rispelijk. Er is geen vlekje of geen stipje in, alles is van het zuiverste water. Alles te zamen is met vijfmaal honderd duizend franken betaald geworden De diamanten waren destijds duur 1 sprak Aubertin. En nu vroeg mevrouw Montravers. De aanvoer der edelgesteenten van de Kaap op de Parijsche markt heeft ze veel doen dalen. Dat begrijp ikgij wilt ze terugnemen voor Wil mevrouw er zich van ontdoen Vandaag nog Daar dewijl het de betaling betreft van eenige kleine schulden, waarvan mijn echtgenoot onkundig moet blijven, moet ge de echte steeneu door valsche vervangen mijne juweeleu zijn zoo bekend, dat men zelfs een vermoeden zal hebben van de verwisse ling. En wanneer verlangt mevrouw het geld - Heden avond. Dat is te vroeg, hernam de juwelier, ik moet den tijd hebben die waarden van de hand te zetten. Ik heb geenen tijd om te wachten, her nam mevrouw Montravers. Dan zal ik leenen. Ik hoop, dat mevrouw mijnen ijver zal gedenken om haar van dienst ïe wezen, als zij een nieuwen aankoop van juweelen doet. Ik weet niet wanneer ik er weer zal koopan, zegde Valerie, maar mocht 't gebeuren, dan beloof ik u, mij tot u te zullen wenden. Aubertin vertrok, en 't was mevrouw Montravers als werd ze van een loodzwaren last ontheven. Den geheelen morgen bracht zij door met het nazien van hare kostumen, hare kanten en sjal8. Nadat zij eene menigte voorwerpen ter zijde had doen leggen, opende zij in haren sekretaire een lade, welke opgevuld was met rekeningen, waarvan eenige van verscheidene jaren dagteekenden. Toen die berg van kleurige papieren op de tafel lag, liet zij hare dochter roepen. Zeer goed, mama, antwoordde Diana vriendelijk. Help mij een hondje, mijn kind 1 Als men schulden maakt, denkt men nooit aan het totaal, dat eindelijk schrikbarend wordt Die modemaaksters happen er schandelijk in Dat geloof ik ook, hernam Diana vijf en twintig duizend franken Hier re de rekening van de kanten hand schoenen... Schrijf maar op, Diana 1 Valerie en hare dochter hadden nog een geruimen tijd werk eer alles ingeschreven en opgeteld was, Hoeveel ia het vroeg mevronw Mon travers. Rnim vijf en tachtig duizend zeven hon derd franken. En hoeveel schulden hebt gij, mijn kind Ik Ook eene verbazende som. Schryf ze op, als ge ze niet durft noe men. Diana schreef het bedrag onder dat van hare moeder. Nu belde mevrouw de kamenier. Verwittig allen, wier namen op deze lijst staan, dat ze zich morgen vroeg ten elf are hier aan het hotel moeten aanmelden. Mariette zette een paar groote oogen open. Goed, mevrouw, zeide zij eindelijk, toen zij eenigszius van hare verrassing bekomen was. Nu kuut ge gaan om die boodschappen te doer. Kleedt mevronw zich niet? Ik zal niet beneden komen om te ont bijten ga aan den kamerdienaar van mijnheer Montravers vragen of deze in zijn kabinet is. Twee nreu later trad mevronw Montravers, m een zwart kleed, by haren echtgenoot binnen. Maar, mijne lieve, sprak hij, wat is er gisteren toch gebeurd Ik heb u niet op het bal van het Elysée aangetroffen uw koetsier is verdwenen Jack is niet wakker te krygen. Een ongeval met het rijtuig, antwoordde mevrouw Montravers maar wees gerust, de gebeurtenissen van dezen nacht zullen geene nadeelige gevolgen hebben. Dat verheugt mij uitermate. Uwe weige ring om te komen ontbijten, uwe bleekheid... Eenige vermoeidheid en eene gedachte, dia mij kwelt, dat- is alles. De vermoeidheid laat zich verklaren maar welke gedachte kan u dermate kwel len (Wordt vervolgd.) ;hap de

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5