N ummer 7. Donderdag 21 Januari 1909. 32e Jaargang Tweede Blad. giiB55SSiiir Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Duitsuhland. Frankrijk. Italië. Oostemïj k-Hongarij e. Met den winter komen de pynen terug. Dank zij de Piuk Pillen gaan de pijnen weg. Bureemeester en Wethouders der Gemeente Wftftlwiik maken bekend, dat is ingekomen een verzoek van de Wed. H. Pullens aldaar, om vergunning tot verkoop van sterkeu drank S het klein, voor perceel W^k No. 186. Tegen het verleenen der gevrangde ver— a-fuhing kunnen gedurende veertien dagen ft?- dagteekening dezer, bezwaren bij hen worden ingebracht. Waalwijk 16 December 1909 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, F. W. van Liempt. 1 JkttOKt" Vau ambtswege is nu bekend gemaakt, dat koning Eduard en koningin Alexandra den 8steu Februari uit Londen zullen ver trekken en den 9den te Berlijn aankomen. Op den 13den gaan zij terug, omdat de Koning den volgenden dag voor de opeuing van het parlement weer te Londen moet zijn. Het koninklijk paar zal in het palcis te Berlijn zijn intrek nemen. Op den dag van de aankomst" wordt er een gala maal (ge legenheid voor toosten aangericht, en verder staau een jachtpaitij, een bezoek aan het 1ste regiment garde-dragonders en aan de Blücher-huzaren te Stolpe, een gala voorstelling in de Opera, ontvangsten op het Berlijnsche raadhuis en op het Eugelsche gezantschap op het program. Koning Eduai zal te Potsdam op het graf van keizer en keizerin Fredcrik ten krans gaan neerleggen. IHongaarsche regeering zich tot het sluiten van een handelsverdrag met de Turksche regetring, onder ruder te bepalen voorwaar den. Middelerwijl vindt Oostenrijk goed, dat van 1 Maart r.f de inkomendr rechten voor in Turkije ingevoerde goederen m 't 11 tot 15 pet. vau de waarde verhoogd worden en dst in Turkije een monopolie ingesteld of de. indirecte belasting verhoogd wordt voor petroleum, cigarettenpapier, lu cifers, spiritus en speelkaarten. Artikel 6 b'trett de afschaffing van de Onsteurijksche postkantoren in het Otto- inaansche rijk, In art. 7 belooft Oostenrijk aan de. Turkreh0 regeering zijn steun op de bijeen te roepen conferentie. De twee laatste artikelen 8 en 9, zijn nog niet openbaar gemaakt., maar men ge loof', dat het eene bepaalt, dat Oostenrijk Hongarije van het protec'ora*t over de katholieke Albaneezen afstand doet en hei andere over verschillende formaliteiten han delt. Het geboortecijfer in Frankrijk schijnt weer iets vooruit to g?an. Uit de voor het eerste halfjaar van 1908 gegeven cijfers blijkt, dat, in tegenstelling met het eerste halfjaar van 1907, toen h»t aantal stertte- ge.vallcn dal der geboorten met 55,000 o<ct trof, het cijfer der geboorten 11,000 hooger was dan dat der sterfgevallen. Te Messiua worden telkens nog aardschok ken waargenomen. Een jonge matroos van het pantserschip Regina Elena heelt zijn ouden vader terug gevonden onder de puinen van een dorp in de omstreken van Messina. Te Riggio is nog een vierjarig kind.levend teruggevonden. De matrozen van de torpedojagers Ercole en Granatière hebben bijna 100 millioen lires van de Italiaauscke bank teruggevon den. De directeur gaf hun een gift var £000 francs, die de brave matrozen aai Btonds voor het fonds tot hulpverleening hes temden. Uit een officieele opgave blijkt, dat er 191,000 menschen bij de aardbeving ziju gedood en 16000 gewond. en »Kiest De overeenkomst tusschen Turkije en Oostenrijk is gebaseerd op 't volgende: Iu het eerste artikel staat, dat de Oosten rijksch-Hongaarsche regeering hare rediten en privilegiën op het saudzjak Nowibazar prijsgeeft. Het tweede handelt over het nationali- teitsvraagstuk. Het bepaalt o.a., dat het aan de muzelmansche Bosniers in de drie jaren, volgende op de bekrachtiging van de overeenkomst, vrij zal staan uit het land naar Tu.ksck gebied te verhuizen. De goederen van die Bosniërs moeten geëerbie digd worden en, naar hun verlangen, be heerd worden. Artikel 8 verzekert vrijheid van gods dienst. De muzelmannen in Bosnië zullen in alle rechten en voorrechten, die de overige bewoners bezitten, deelen. In de moskeeën zal de naam van den Ch&lief bij het Vrij- dagscke gebed uitgesproken worden. De betrekkiugen tusschen de muzelmannen en hun godsdienstige hoofden zijn volkomen vrij, en deze hoofden blijven onder het gezag van den Sjeich-ui-I lam, die de firmans betreffende de benoeming van de voornaamste oelema's (priesters) zal uit vaardigen. Artikel 4 bepaalt, dat de Oosten rij kach- Hongaar8che regeering biuueu veertien dagen na de bekrachtiging van het protokol aan de Turksche regeering een som van p. st, 2,500,000 in goud voor de velschillende Turksche domeinen en staatseigendommen iu Bosnië en Herzegowina zal betalen. In artikel 5 verbindt de Oostenrijksch- j- WAALWItt* 20 Jan. 1909. Dames-cursus in 't boekhouden Zooals wij in een vorig nummer reeds Derichtten, bestond er plan om bij vol doende deelname een Dames-cursus in 't Boekhouden enz. te openen. Thans reeds kan men de oproeping van 't Bestuur der afdeeling >Waalwijk4 in dit nummer lezen. Wij twijfelen niet of vele dames uit Waalwijk en Besoijen zullen zich voor dezen hoogst nuttigen cursus aanmelden, opdat zoo spoedig mogelijk kan begonnen worden. A. N. B. v. S. De bestuurs- en algemeene vergade ring van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten 11. Maandag in 't café Ma rinus te Tilbug gehoudeu, waren vrij goed bezocht. Besloten werd niet deel te nemen aan de tentoonstelling te Tilburg, ook niet met een wedstrijd in 't patronen- en schoenmaken 2e niet deel te nemen ian de middenstandstentoonstelling te Amsterdam, maar de gelden der bonds- kas zooveel mogelijk te bewaren, voor eene flinke deelname in Brussel in 1910. Mr. Passtoors te Tilburg werd benoemd tot rechtskundig adviseur van den Bond, >p verschillende condities en verplich tingen. Verder werd nog aangenomen dat de bond zou toetreden als lid tot de ver eeniging voor den Middenstand, en de zaak, betrefiende het premie-betalen voor thuiswerkers door den heer Broe ders te Dongen, die deze zaak voor den raad van beroep te Breda gewonnen, ook voor den Centralen Raad te Utrecht door Mr. Passtoors te laten bepleiten, om deze kwestie principieel te laten uit maken. De kosten hiervan zijn voor rekening van den Bond. Na nog eenige besprekingen over het arbeidscontract werd deze belangrijke vergadering waarvan een breedvoeriger verslag in de >Schoenindustrie4 komt, gesloten. Tragisch Sterfgeval. Het gilde St. Crispijn te Waalwijk vierde in het Café >De Zwaan4 haar jaarlijksch teerfeest. Op het oogenblik dat men zich aan tafel zou begeven, werd plotseling de deken der gilde, de heer Corn. Van der Geld onwel, zakte ineen en was een lijk. Waalwljksche Harmonie. De Waalwijksche Harmonie zal bin nenkort haren honoraire-leden een mooi concert aanbieden. Het bestuur is in onderhandeling met verschillende speci aliteiten voor medewerking op deze uitvoering; we hopen spoedig nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen. We twijfelen er niet aan of velen zul- nog het honorairlidmaatschap voor dien datum aannemen, want steun blijft na tuurlijk dringend noodzakelijk. 14 en 21 Februari geeft de heer Adr. v. d. Werff, weer een paar mooie avonden, waartoe zijn uitgenoodigd o.m. de volgende specialiteiten, duo Voget uit Haarlem, de Bont, Dongen en Mol Oudenbosch. Een paar genoegelijke avonden zeer zeker. Bekroning. De heer H. Stokwielder alhier behaal de 1.1. Zondag in den grooten nationalen wedstrijd in komische voordrachten in Orpheus te Tilburg, den 2den prijs met »de Restaurantbediende4 Kobus.4 Den bekroonde, die op dit terrain in korten tijd, htel wat lauweren plukte onze felicitatie. Waalwijk Vooruit. Zondag had de aangekondigde wed strijd plaats tusschen >Wilhelmina IV4 en >W.V. II.4 Onder begunstiging van prachtig weer, stellen beide elftallen zich om ruim 2 uur op. »W.V. wint den toss en verkiest met den vrij hevigen wind in den rug te spelen. Op het sein van den scheidsrechter trapt »Wilhel- mina4 af en brengen zij aanstonds het Waalwijks doel in gevaar. Deze be legering houdt vijf minuten aan tot dat Waalwijksch voorback zijne voorhoede den bal geeft. De rechtsbuiten gaat er mee van door, geeft een goed schot, de keeper trapt mis en zachtjes rolt de bal in het doel. Na aftrap zijn beide partijen volkomen aan elkaar gewaagd. De Bos sche luitjes brengen mooi samenspelend op, doch ook W- V. zit niet stil. Toch kunnen zij niet beletten, dat na een al gemeen opbrengen, de rechts-binnen van Wilhelmina4 den gelijkmaker ter wereld brengt. Nu blijft »Wilhelmina« eenigen tijd sterker, doch weten hiervan niet te profiteered >W.V.< trekt beter paitij van hun spel en verhoogen nu zelfs de score 21. Voor rust komt in dezen stand geen verandering meer. Na half-time, pakken de W.V ers di rect flink aan en houden zij iWilhelmi na4 ingesloten Lang duurt dit echter niet. De Bosschenaren doen alle moeite om uit deze omklemming te komen. Dit gelukt hun echter maar ten deele, want W.V. is het die den stand op 31 brengt Dit is den Wilhelminianen toch al te kras Onstuimig vallen zij aan en brengen zij den stand op 3—2. Gedurende het resteerende kwartier wordt van beide zijden hard gewerkt, doch doelpunten blijft uit, zoodat W.V. welverdiend met 3—2 zegeviert. BAARDWIJK. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij dat binnenkort ook voor de congreganisten alhier, een lezing met licht- beel en zal plaats hebben door der» WelEerw. Heer Suijs uit Waalwijk. Heden ziju de werkzaamheden weer begonnen aan het Nieuwe Kanaal, doch nog met een bepaald getal werklieden. Naar wij vernemen zal echter in den loop der volgende week het getal weer ten volle zijn, en zullen alsdan de baggermachinen in den Overlaat in werking worden gesteld. Morgen openbare vergadering van den r^ad dezer gemeente. NIEUWKUIJK. J.l. Maandag gaf de tooneelvereenigiug //Les amis unis* uit Vlijmen in 't cafe van A. Merkx alhier ure aangekondigde uitvoeriug, voor een zeer talrijk publiek. Het tooneelstuk „De Wraak eens Vaders* maakte inderdaad een prachtig effect; do spelers toonde zoowel in voordracht als in uitbeelding veel tem perament en deden daardoor dit heerlijke siuk tot ware gelding komen. Zij bleken er dan ook zeer veel studie van te hebben gemaakt. Het werd gevolgd door het blijspel „Wie beu ik* dat evenzeer veel bijval verwierf, en terecht, want ook dit stuk werd correct en echt natuurlijk gespeeld. Voeg men hier nog bij, dat de costumeering v*an den heer Boomsma uit Groningen) on berispelijk was, dan moge deze uitvoering schitterend geslaagd heeten en de hoop worden uitgesproken dat „Les amis unis* ons nog eeus ppoedig een even mooie avond verschaffen mogen als die van Maandag j 1. - Door onzen gemeenteraad is een bedrag van f 1000 uitgetrokken tot ontginning van woeste grondeD, en wel iu hoofdzaak om aldus de werkeloosheid der grondarbeiders tegen te gaan. Voorzeker een loffelijk itreven. HAARSTEEG. In de gisterenmorgen ten II uur gehouden vergadering van den gemeenteraad, is besloten goedkeuring te verleenen om op de begrooting van het dienstjaar 1908, nog eenige kleine postjes af- en over te schrijven. Meer punten ter behandeling stonden niet op de agenda vermeld eD niemand verlangde het woord. Derhalve moeten wij ditmaal met deze mededeeling volstaan. VLIJMEN. L.l. Donderdag hield het kaartgezUschap „De Vooruitgang* gevestigd bij den heer G. v. Engelen, stationskoffie huis naar teerle<*st, waaraan een kaartwed- strijd door de leden verbonden was. In dezen wedstrijd behaalden J. Wolfs den len prijs, A. v. Eugelen den 2en, F. v. Boshoven den 3eu en M. Kuijs deu 4en prijs. Het kruisbooggezelschap „De Vooruitgang* bij dtn heer M. van Wordragen heeft Maandag zijn jaarlijkschen leeraag gehouden. Bij beide feestelijke gelegenheden bleek een zeervriend- schappelijken geest onder de leden der ge zelschappen te bestaan. Zoo blijve het Bij de ophanden zijnde verkiezing van een lid der Provinciale Staten zal voor het eerst in onze gemeente dr in de ge meentelijke politieverordening opgenomen maatregel van sluiting der herbergen worden in toepassing gebracht. Volgens velen be weren zal dientengevolge de opkomst d<*r kiezers veel minder zijn dan bij vorige ver kiezingen, maar wij hebben beter dunk van Vlijmens kiezen en hopen, dat zij door eene zeer talrijk") opkomst din bewering zullen logenstraffen. VHERTOGENBOSCH, 19 Januari. Den 3den April zal het 25 jaar geleden zijn dat jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois als burgemeester van den Bosch werd geïnstalleerd. Dit feit zal men iu de maand Juni feestelijk vieren. Er heeft zich een commissie gevormd, die zich ten doel stelt een „Oud-'s Hertogenbosch* te bouwen op de Paradeplaats. HEUS DEN, 14 Jan. Op Zaterdag 23 Januari e.k. hoopt de heer H. J. van Eggeleu secretaris onzer gemeente den dag te her denken, dat hij vóór 25 jaren als zoodauig werd benoemd. Hoe bescheiden de heer van Eggelen ook is, hij kan met een gevoel van zelfvoldaan heid op deze 25 jaren terugzien. Allen die den heer Van Eggeleu kenueu, weten dat hij is een hulpvaardig en vrien delijk :i an. Niemand klopt bij hem tever geefs om hulp aan Iedereen zal hij, zooveel als in zijn vermogen ligt, met raad en daad bijstaan. Doch niet alleen als recht geaard en gezien burger van Heusden is hij bekend ook in de ambtenaarswereld staat zijn naam hoog aangeschreven. De verschillende ex- amen-commissiën waarin hij zitting nam en nog neemt, alsmede het lidmaatschap van het hoofdbestuur van den Bond van Gemeente ambtenaren, zijn hiervan de sprekendste bewijzen. Dat Heugden op zoo'n ambtenaar en burger trotsch kau zijn behoeft niet te wordeu ge zegd. Naar wij vernemen zal als blijk van ge n-ïgenheid voor dezen zoo algemeen geachten man hem namens de g< mcente een geschenk worden aangeboden. Ter bevoegder plaatse vernemen wij dat op den herdonkings-dag eene openbare raadsvergadering zal wordeu gehouden, welke zal aanvangen te 1 U/s ure, en waarin den burgemeester als voorzitter het cadeau namens de gemeente Heusden aan den Jubilaris zal overhandigen. Ver volgens zullen de oud-leerlingen en leerlingen hem een attentie bewijzen als blijk van sympathie voor hun zoo beminden leermeester. Van 121 uur 's namiddags zal eenieder ten Ptadhuize in de gelegenheid gesteld woiden. den jubilaris te complimenteeren BESOIJEN. Maandagmorgen werd eene openbare vergadering van den gemeenteraac gehouden. Aanwezig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. a. De kas bij de gemeente-ontvanger is opgenomen en in orde bevonden, tot een bedrag van f 228.891/s. b. Het beroep van H. Levie te Besoijen tegen zijnen aanslag in den hoofdelijke omslag is door Ged. Staten niet ontvankelijk ver klaard wegens te late indiening. c. Goedgekeurd is de heffiug der op centen. d. De Maatschappij tot exploitatie deelt ede, dat op 't verzoek van 't gemeente- Nu de fatale datum van 15 Januari voorbij en daardoor het gevaar geweken is om nog een onderwijzer aan de O. L. School alhier aan te stellen, zijn de meeste Capehche kinderen weer als leerlingen aan de school in onze gemeente toegelaten. De uitslag vau het barackconcours bij den hper Th. Hamers alhier is als volgt le prijs ten prachtige pbonograaf., de heer P. Leijten te Waalwijk met 150 pun ten in 10 stoot en. 2e prijs 10 gulden., de heer Moutens- Gijsmaus, alhier, met 376 punten in 3 achtereenvolgende partijen van 10 stooten. 3e prijs 5 gulden de heer Vroomans alhier, met 75 puDten in 10 atooten zonder nieten. Heden Woensdag 20 Januari herdenkt de heer P. Burmanje den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijne betrekking als onderwijzer te Waspik aanvuarde. Gedurende al dien tijd heeft de heer Burmanje zijne beste krachten aan het onderwijs alhier gewijd en heeft hij èn als onderwijzer èn als burger aller achting en vele vrieuden verworven. We zijn dan ook overtuigd, dat het hem op dien dag niet aan talrijke blijken van hoogachting en wrardeering heeft ontbroken. De heer Burmanje ontvange bij dezen ook onze harttlijke felicitaties. A.s. Donderdag 21 Jan. om half elt voormiddag openbare vergadering van den gemeenteraad van Waspik. DUSSEN 19 Januari '09. Zaterdagavond werd door een rondzwervend persoon bij zekere v. D. aan den Rijksweg een paar schoenen ontvreemd. Een paar huizen verder trachtte hij deze ten gelde te maken. Toe vallig bevond zich daar de eigenaar der schoenen welke ziju trappers aanstonds her kende. De politie werd met het geval in kennis gesteld die de man nog dienzelfden avond arresteerde. Heden werd hij nair 's Bosch getrans porteerd. Te Mank is een geval van thyphus geconstateerd. TILBURG, 19 Jan. Gisteren herdacht H. v. d. Wee, meesterknecht van de Kon. Schoenfabriek van den heer J. van Arendonk, den dag dat hij vóór 25 jaren bij de firma in dienst trad. Patroon en het talrijke personeel boden deu feestvierende waarde volle geschenken aan, waarna het geheele personeel een wandeltocht door de stad maakte om iu den Katholieken Kring den avond feestelijk door te brengen. bestuur, betreffende het buurtverkeer op onze lijn niet kan worden ingegaan, (breedvoerig in 't vorig verslag opgenomen. Als leden van 't stembureau worden be noemd de heeren J. Broeders en W. Kletx, ali plaatsvervangers de heeren J. Groenen en H. Both en voor gemeenteraads-verkie- zingen ols lid volgens art. 13 en p'aats- vervanger, de heeren J. P. van der Heijden en W. Brokken. Op voorstel van B. en W. worden dezen door den raad gemachtigd een onderzoek in te stellen naar prijzen en kwaliteiten vaD een brandkast of kluis, tot berging van register» Burgl. Stand e,a. Later zal deze zaak dan in den raad nog worden behandeld. Daarna werd de vergadering gesloteu. WASPIK 19 Jan. Weder circuleert in onze gemeente ter teekening een adres aan Ged. Staten in zake garantie van bet post en telegraafkantoor. Requestranten verzoeken nu echter, in tegenstelling met het vorig adres, om het besluit van den Raad van Waspik, waardoor de garanten van alle verplichtingeu werden ontslagen, te hand haven. Zij beschouwen het vorig adres als een votum van wantrouwer) tegenover deu Raad. De zieke neemt weer zijn toevlucht tot een bijzondere kleeding, tot zalveu en vrijf- miadelen. Ongelukkig is de rlieumatiek niet eeii dier ziekten waarvan men zich met eenige vrijvingen verlost. A De zalven verlichten de pijn wel een weinig en voor het oogenblik, maar dat is alles. Stel u aan do vocht bloot en de pijnen komen terug, he viger dan ooit. Men schrijft ten on rechte de rheumatische pijnen aan de koude of aan de vochtigheid toe. Het mag toegegeven wor den dat zij het te voor schijn komen van de rheumatische crisis be vorderen, maar dat zij er de eenige oorzaak van zijn, ia een dwaling. In dian de koude de eenige oorzaak ware, zou het voldoende ziju goed warm te bed to blijven om de pijnen te zien verdwijnen. De rhenmatiek, evenals het «pit in den rug, de jicht, het graveel en de heupjicht, hebben tot oorzaak de afzetting van urine zuur in de gewrickteD, de blaas en de nieren. Hoe moet dit urioe-zuur, dat de pijnen veroorzaakt, uitgedreven worden Het ge bruik der Piuk Pillen is daartoe liet beste middel Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot- houder voor Nederland, 7 Groote Markt le Rotterdam. Voor 's Bosch en onr streken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot heek 's-Bosch Drogisterij „EXCELSIOR*, Koningiiuielaan, Herman J A. ZEEGERS, firma P. J. VAN GILS, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, t 9per 6 dooien.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5