Nummer 9. Donderdag 28 Januari 1909, 32e Jaargang Tweede Biad. Gemeenteraadsvergadefing. Provinciaal Nieuws. 0 drunen. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 22 Jan. 1909, des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. van Huiten. Ongeveer 6.15 uur opent de voor zitter de vergadering; aanwezig alle leden. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geverwan de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing geheel ongewijzigd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven ra Ged. Staten, hou dende mededeeling goedkeuring raads besluit af- en overschrijving. b. Proces-verhaal van kasopneming. K De Voorzitter. In dato 22 December is bij den gemeente-ontvanger proces- J verbaal van kasopneming gedaan- Uit het onderzoek is gebleken dat de boe ken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het bedrag f493.25Va in kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van den heer Fr. van Drunen. Uit het schrijven van den lieer Frans van Drunen, gemeente-ontvanger en a:m- meester, dat door den secretaris wordt voorgelezen, bleek, dat hij den raad er op wees dat hij sinds 24 jaar de vele werkzaamheden verbonden aan het ambt van bedeelend armmeester gratis heeft verricht of heeft doen verrichten. Hij wijst er op dat in geen enkele andere gemeente dat ambt gratis wordt verricht. Elshout o.a. keert daar f55 voor uiten Vlijmen f 100. Plaatsen waar het ambt zeker minder werkzaamheden mede brengt dan hier. Adressant verzoekt dan ook beleefd hem eene vergoeding te willen toekennen. De Voorzitter. Dit adics behoeft weinig toelichting. De administreerende armmeester verzoekt eene bijdrage voor de vele werkzaamheden welke hij daar voor moet verrichten. Het vei zoek is reeds ter tafel geweest in het Dagel. Bestuur en daar heeft het lid van Son gezegd dat in Vlijmen dat ambt ook gratis bij dat van gemeente-ontvanger wordt uitgeoefend- De heer van Son Ik meen het zoo tenminste in de courant te hebben gezien- De heer van Dal. Hij schrijft daar ook, dat Vlijmen niet zooveel lasten zal veroorzaken, maar ik vertrouw dat Slij men, wat nog grooter is dan Drunen, zeker zooveel werk zal meebrengen. De heer v. d. Geld. Hij praat daar van werk als gemeente-ontvanger. De heer v. Dal. Ja, dat weet ik wel. De Voorzitter. Men moet niet ver geten, dat armmeester geen gemakkelijk baantje is. Daar is zeer veel aan ver bonden. In Vlijmen heeft men misschien een parochiaal armbestuur en dat ver licht het werk van een armmeester heel wat. De heer van Son. Het zal daar niet veel makkelijker zijn dan hier, want er zijn er daar zeer veel. De heer Brok. Hier wordt alles door den notaris verpacht, dat is voor den gemeente-ontvanger ook een groote verlichting in de werkzaamheden. De Voorzitter. Hij schrijft toch dat in Vlijmen, waar de lasten niet zoo groot zijn, f 100 vergoeding wordt ge geven. De heer Willemse. Hij heeft het al tijd al voor niets gedaan en is het fei telijk ook zedelijk verplicht. Maar ik zeg, hij heeft er heel wat last mee, want het is geen prettig wer*. De heer Brok. Ik zou eens een on derzoek instellen in andere gemeenten. Ik geef ook gaarne toe dat het een heel lastig werk is, want iedereen naar den zin maken kan men toch niet. De heer van Son. Dat kan niemand, die dat kan moet nog geboren worden. De Voorzitter. In Herpt f 30 per jaar. De heer v. Halderen. In Haarsteeg f60, dat weet ik. Na nog eenige bespreking wordt be sloten dit adres aan te houden tot een volgende vergadering. 3 Adres van den heer f De Voorzitter. Pijnenburg wil bouwen in de verlenging van den directeurswo ning van de fabriek in de Hooge Paap- steeg. Daar zal wel niets tegen zijn. De heer van Son. Neen, als de een vergunning wordt verleend kan men een ander niet weigeren. De heer Brok. Ik zou er voor zijn om de bepaling voortaan daarvan maar aan B. en W.' over te laten, al diegenen die daar bouwen zullen het zoo moeten doen. Wordt besloten de rooilijn daar te bepalen op lVs Meter. 4 Benoeming van een stembureau. Met algemeene stemmen worden be noemd de heeren A. Brok en v. d. Geld als leden en de heeren Van Dal en Willemsen als plaatsvervangende leden, als 3e lid van Speijk en als 3e plaatsvervangend van Halderen. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangend sluit de Voorzitter deze vergadering. WAALWIJK27 Jan. igog. Verkiezing Provinciale Stilten Getrouw aan onze gewoonte, hadden wij ook gisteren weer maatregelen ge nomen om den uitslag der Statenver kiezing zoo spoedig mogelijk te weten en aan de abonnés van ons blad en aati 't publiek bekend te maken. Om 8 uur was de uitslag dan ook reeds in zijn geheel bekend en kon 't laatste bulletin worden rondgebracht en gezonden aan onze abonnés in 't district. Een groote massa bewoog zich door de straten voor ons bureau en voor 't hctel Verwiel, waar de stand met groote cijfers werd aangegeven. De officieele uitslag is Uitgebracht 3944 stemmen. Onwaarde 90 - Mommersteeg 1596 schoone droomen en schijngestalten als werkelijkheid. En dan als Laudy ons zijn meening zeide over de oude en moderne dicht kunst, over de grootsche en minder waardige hoedanigheden van beide, het onzekere, wijfelachtige der moderne on- geloovigen met zijn zegskracht geeselde, dan weer bood hij ons iets zeldzaams in zijn heerlijk gesmeede zinnen van onze mooie Hollaudsche taal. En wij durven gerust beweren, dat er niemand in de zaal geweest is, die niet huiverend en soms diep getroffen, volkomen geboeid geluisterd heeft naar die stem die van oogenblik tot oogen- blik zwol, in kracht van uitdrukking toenam meer en meer, tot het was alsof het niet hooger en schooner kon, en dan nog geweldiger en aangrijpender kwam, om een volgend oogenblik ons toe te fluisteren zoo zeldzaam zacht en gevoelvol. Laudy werd herhaaldelijk en hartelijk toegejuicht, door een tamelijk groot pu bliek dat opgetogen was over zijn kunst, en dat zijn kunst heeft verspreid bij honderden die het nu bejammeren niet tegenwoordig te zijn geweest. De R. K. Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden, die hem uitnoo- digde heeft hiermee een weldaad gedaan, die zij spoedig hopen we, zal herhalen. een warm applaus voor de uits ekende I len, zullen het nieuwe voetbalterrein wijze waarop hij de veeleischende, moeie- vormen- lijke doch fraaie soli in het >Zeemans- Op de le plaais, een woord van hulde lied* van Hol zong. Och de heer Ver- en dank aan de eigenaars en huurders hoeven tenor, kweet zich in de solo van het land, die alhoewel den grond »Aan mijn Vaderland4 van Fr. v. d. bijna niet kunnende missen, deze toch aan Heijden zeer goed van zijn taak. de Vereeniging gaven, om zoodoende de Is zulk een avond voor koristen en voetbalclub niet ten doode op te schrijven solisten inspannend en vermoeiend, hij is Alvorens het terrein echter bespeel- toch ook dankbaar en streelend voor baar is, moeten nog enorm veel onkosten hart en gemoed. Inspannend is hij ook gemaakt worden. Om deze nu te kün- voor den accompagnateur, den heer A- nen dekken, heeft de vereeniging aan- Hurkmans Lz maar helaas, voor dezen deelen uitgegeven ter waarde van f 10. alleen niet streelend, niet verheffend. Als Wanneer iemand zulk een aandeel neemt men goed wil, doch hit weerspannige, blijft hij donateur, totdat de som afge- of beter gezegd, afgeleefde instrument lost is. Elk jaar zal een nader te be- vertoont al de gebreken van den ouden palen kwantum aandeelen worden uit- dag, dan is zijn taak eer een marteling geloot. dan een genot. Kom, Waalwijksche voetbalenthousias- 't Was wel jammer, dat de heer A. ten, stelt door een aandeel te nemen C. v. d. Heijden, secretaris der Lieder- W. V. in staat het terrein keurig in tafel, toen hij aan het slot der uitvoering orde te brengen opdat de Waalwijksche een woord van dank aan den heer van club niet voor andere vereenigingen Duinen, de nieuwe abonne's en het pu- behoeft onder te doen. Neemt een bliek bracht, niet eens dacht aan de aandeel cn u zult binnen enkele weken twee regels uit de ballade van de 1-Klok4, zien en ondervinden, dat deze tien gul die hierheen onvergetelijken indruk heb- den niet zijn weggegooid- ben achtergelaten: Aandeelen zijn verkrijgbaar gesteld, Zie, Heer, ik heb niets bedorven, bij alle bestuursleden van Waalwijk Van zelf bleef 't uurwerk staan. I Vooruit. Concert i.iedcrtafel. heer Herman Zeegers 2258 Zoodat gekozen is de J. A. Zeegers te Waalwijk, wien wij bij deze van harte gelukwenschen met deze eervolle keuze, terwijl we de hoop cn 't vertrouwen uitspreken, dat hij de belan gen van 't district met alle krachten zal bêhartigen. Zoodra de ingekomen berichten den uitslag deden vermoeden, gingen velen den gekozene complimenteeren, vele af gevaardigden van vereenigingen, auto riteiten, maakten hunne opwachting, terwijl de Waalwijksche Harmonie eene serenade bracht. Door het nieuwe staten lid werd der harmonie met haar bestuur en ook 't publiek in 't openbaar hartelijk dank gezegd voor de hartelijke ovaties, voor hun steun en stemmen en beloofde hij alles te doen wat in zjn vermogen is, wat kan strekken tot bloei, vooruit gang van geheel het district en iedere plaats in 't bijzonder. Alphons Laudy. Voor het eerst, na 't vele goede dat we uit tal van plaatsen van hem hoor den, is Alphons Laudy in ons midden geweest en laten we 't oprecht verklaren, stormenderhand heeft hij ons veroverd. Laudy, zooals wij hem Maandagavond in Musis ontmoetten, met zijne stoere, artistieke persoonlijkheid heeft ons met zijn >oude en moderne dichtkunst4 ge troffen, hij, die op zijn triomftocht in verschillende plaatsen, ook ons van zijne heerlijke kunst deed genieten, hij heeft ons doen smaken een voorrecht, tevoren niet hier geboden. Zijn optreden, karakteristiek in alle deelen, zijn voordracht was kunstvol, breed en magistraal. Wat deed hij 't publiek machtig aan in zijne citaten van de ouderen en mo dernen, wat was hij naief en fijngevoelig in den kinderdroom, grootsch in den strijdkreet voor Byzantium uit de heer lijke Aga Sophia van den onvergetelijken dokter Schaepman daar zat leven en vuur in, daar kwam ons de geschilderde toestand voor oogen. Wat deed hij ons genieten van de liefde-sonetten van een Helene Swart en de »Zee4 van een Willem Kloos. van een Perk, Van Deijsel, kapelaan Binnenwierts, René de Clerq. Guido Gezelle. Wat deed hij ons gevoelen, de kunst der modernen, die ons de dingen voor onze verbeelding doen opgaan als de werke lijkheid en die men alleen zóó kan ge nieten als een kunstenaar ze u toebrengt, toonde de woeste zee en het f Hij toonde de woeste zee en 0 ^vares van uca ncc> A- Pijnenburg, slagveld, naast de lieve droom van een houdende verzoek om te mogen bouwen kleine, de menschcnliefde, de haat voor buiten de rooilijn. i onze oogen, de huiveringwekkende feiten, ft S Het groot winterconcert der Lieder tafel behoort weder tot het verleden, 't Is voorbij, doch de herinnering aan dezen genot- en kunstvollen avond zal nog lang bij de zeer talrijke bezoekers blijven voortleven. 't Was ons een genoegen opnieuw te mogen ervaren, dat, tegelijk met het aantal zangers, de innerlijke waarde der vertolking steeds rijst. Er is een ernstig streven naar meerdere beschaving, nuan ceering, natuurlijkheid, bevalligheid, kort om naar al die typische eigenschappen, waardoor het gepresteerde zich boven het peil van het gewone dilettantisme tracht te verheffen. Pleit dit voor den goeden smaak en de kennis van den directeur, den heer J. Sars, in de eerste plaats, het getuigt niet minder van den kunstzin van talrijke leden in het bijzon der, die door meerdere theoretische ont wikkeling, een dieper doordringen in den aard en het wezen der muziek, hun artistiek gevoel een heilzaam louterings proces doen ondergaan. »Hymne aan den Vrede4 van Nieu- wenhoven, sGothentrouw4 van Wagner, ,De liefste Plek4 van Löser, het lied van den Arbeid v. Wiertz. enz. werden vertolkt met die rustige zekerheid, dien gloed en overtuiging, welke het kenmerk zijn van een ijverige, con amore volge houden studie. Ook Landsknechtsstand- chen van Lassus en Das Röslein van Hermes voorgedragen door het Waal wijksche vocaal mannen-kwartet, op een zeldzaam gelukkige wijze, maakten een diepen indruk. Waren er dan geen fou ten Natuurlijk, menschenwerk herinnert voortdurend aan menschelijke zwakheid en onvolmaaktheid. Doch waarom zich blind gestaard op het roetstipje of het kleine roestvlakje, dat men al gemakke lijk zelfs op overigens sneeuwblank lijn waad vinden kan Waarom onder die duizenden noten, die ons streelen, nu juist diegene, welke een beetje >unrein« of lunheimisch4 klinken altijd zoo hard en met »sf4 op het klavier der critiek aangeslagen Is het noodig dan zullen wij onbeschroomd het doen, doch thans, basta. Hoeveel aandacht en terecht ook aan de koren geschonken werd, de be langstelling gold in nog hoogere mate den hier alom zoo gunstig bekenden zanger F. v. Duinen van Amsterdam, die ook als concertzanger hier eens toonen zou, wat hij met zijn uitgebreid, vol, klankrijk en zoo geoefend orgaan ver mag Vond hij reeds dadelijk grooten bijval met het Ouderhuis 4 van Löser, het succes steeg nog met de bekende overschoone Leporello aria uit »Don Juan4 van Mozart en bereikte in de sKlok4, ballade van Löwe haar hoogte punt. Doch ook het Smidslied en het Kermislied van E v. d. Eijnde brachten de gemoederen der dankbare toehoor ders dermate in beroering, dat de heer F. v. Duinen, om aan het niet eindigend applaus een einde te maken, zich ver* leiden liet tot het geven van een bis- I nummer, nl. de aria: »In diesen heilgen Hallen4 van Mozart. Ofschoon de heer van Duinen natuur lijk de held van den avond was, bracht het publiek ook den heer Adr. Groenen Hoe gemakkelijk had hij, doelende op die groote klok der Vereeniging. nl. de I Zondag had de aangekondigde com- PIANO, niet een variatie op die woorden petitie-wedstrijd plaats tusschen Willem kunnen maken, door b.v. te zeggen (Tilburg) en Waalwijk Vooruit. Als Zie, Heer, wij hebben ze niet 0m 2Vt uur scheidsrechter Wertenbroek bedorven. opstellen blaast, verschijnt W. V. met Ze ging van zelf valsch slaan. één invaller voor hun captain J. van Dit had misschien effect gesorteerd den Hoek. Ook Willem II is hiervan en de bemiddelde voorstanders der edele niet vrij. Musica er toegebracht eens een extra- Waalwijk wint den toss en verkiest gift te schenken voor den aankoop eener op den achtersten goal te spelen. Het nieuwe piano, die met een vloed van begin kenmerkt zich door onpractisch sonore klanken hun offervaardigheid later optreden van beide zijden. Het is een ruimschoots beloond zou hebben. geharrewar zoodat mooi spel ver te w 0 v I zoeken is. Als men echter een weinig aan den harden grond gewoon is, ont- Door 't programma bij ons ter perse een bgter spel> De voor_ wordt een belangrijke uitvoering der waartsen treden wat actiever op en W. G. V. aangekondigd. Onder de ver- bestoken beurtelings beide doelen. De schillende nummers van t programma ver(jecjigingen zijn echter in goedd con- merken we er vier op, welke door de gn zoowgl de Tilburgsche als de Bossche G. V. »Quick4 onder leiding Uyaalwijksche backs, zuiveren hun ter van den heer A B Kooyman, gym. Jt verre trappen> leeraar te 's Bosch, zullen worden uit- minuten spelens echter, lost gevoerd. Waalwijksch links-buiten een prachtschot Het zijn een gewone rei en een boog-1 w y lgldt Dit brengt meer rei, vrije oefeningen en brugoefeningen. I f .q hgt Willem II wordt terug- De naam van den heer kooyman is een aedron„cn en heeft Waalwijk bepaald rborg, dat zoowel de keuze der dg rechtsbinnen vlak voor goal staande, tegen den keeper aantrapt. Tot rust blijft W. V. sterker, doch doel punten blijft uit. Direct na rust is het spel zeer kalm, ja sommige momenten zelfs laks te noemen. Het is een aanhoudende be legering der Tilburgsche veste, echter zonder het gewenschte resultaat. Einde- ijk maakte de rechts-binnen met een onverbeterlijk schot no. 2. 2—0. Tilburg treedt wat forscher op, dpch Waalwijks achterback is niet te ge naken. Als de voorback der Willem Hers tusschen de beiuchte lijnen staande zondigt, kent de scheidsrechter W. V. een strafschop toe, die door den links binnen onhoudhaar in een doelpunt wordt omgezet 30- Reeds denken we, dat de geel-zwarten met deze cijfers winnen zullen, als de Tilburgsche voor back met een ver schot, wat door de Waalwijksche verdediging verkeerd be oordeeld wordt, den stand op 3 1 brengt. Hierin komt geen verandering meer, zoodat W. V welverdiend met 31 won. waa0, oefening als de uitvoering een ieders tevredenheid wekken zal- Bovendien is 't een prachtige gelegen heid voor allen, die nimmer kennis maakten met de vrouwen gymnastiek dien avond een kijkje te komen nemen. De muziek van de Tilburgsche Ca- pelle onder directie van Aug- v. Opstal zal ongetwijfeld het hare er toe bijdra gen om de uitvoering naar wensch te doen slagen. Llederavond. Door bizondere omstandigheden zal de Liederen-avond van mej. Marie Bies, sopraan, Amsterdam, Jos. Groenen, Be- soijen en hun leermeester W. van Oort te Utrecht, niet plaats hebben op 15 maar op Dinsdag 9 Februari. Zaak is het dus ten spoedigste kaarten te nemen voor dezen kunstavond, bij den heer A. Gerris. Lueien komt l Gaarne vestigen wij de aandacht op vorenstaande annonce, waarin de komst wordt aangekondigd van den heer Lu eien met specialiteiten, op Zondag 31 Augustus. Wij behoeven niet te zeggen, wie en wat Lucien, is, de naam spreekt voor zich zelf en voor goede artisten zal hij wel zorgen. Dus Zondagavond naar Musis. Een nieuw voetbalterrein. Een vreugdekreet steeg onder de Waalwijksche voetballers op toen dit verblijdend doch nauwelijks geloofde gerucht een feit was geworden. Lang heeft het geduurd, alvorens W. V. haar pogingen beloond zag. Reeds twee jaren, zijn alle mogelijke pogingen aangewend, een nieuw terrein in Waal wijk gelegen, te bekomen, doch telkens struikelde men over het een of ander punt en moest de vereeniging zich tevreden stellen, met een stuk grond in Kaatsheuvel gelegen. I Eindelijk heeft men alle hinderpalen uit den weg kunnen ruimen en is W-V. in 't bezit van een prachtig veld. De weide toebehoorende aan den heer Gragtmans en het daarnaast ge- [legIn Snd van den heer Vermen- gende Vrouwtje. Jan van Delft. Dinsdag j 1. is de kunstschilder Jan Van Delft in de gelegenheid geweest eonige zijner stukken aan het oordeel van den grooten meester H. W. Mesdag in Den Haag te onderwerpen en mocht hij het genoegen smaken over zijn werk een zeer gunstig oordeel te vernemen. Een even groot succes mocht hij bij een der grootste kunsthandelaren in Den Haag ondervinden. Deze heer zeide na melijk dat het werk van Jan Delft iets persoonlijks had en grooten ernst ver raadde. Hem werd van beide zijden de raad gegeven in dezelfde richting te blijven doorwerken, daar succes dan zeker zou de volgen. Wij wenschen onzen Brabantschen schilder eene prachtvolle toekomst. Onder zijne stukken noemen wij De Waterschepsterhet Kruiende meisje de Haven van Waalwijk de oude schoenmaker; Stilleven; het Ve- P. C- SBB 1 17 AH.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5