f Provinciaal Nieuws. mms uit "kaatsheuvel Reclame. Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de W aalwijksche Stoomdrukkerij CONFLICT. denmorgen, zooals oorspronkelijk het voornemen was, reeds Zondagmorgen naar Brussel en van daar naar Parijs. Het was toch geen diplomatieke on gesteldheid van den heer Paul De Brusselsche Chronique brengt een intervieuw met dr. Paul, die ver klaarde zeer voldaan te zijn over zijn reis naar Nederland. Men is op den besten weg om tot overeenstemming te geraken. Het Nederlandsch-Venezolaansch ge schil is geheel uit den weg geruimd in beginsel geeft Venezuela aan Neder land voldoening, wat aangaat den toe gang van Nederlandsche schepen tot de rivieren. Dr. Paul verklaarde, dat een terug keer van Castro naar Venezuela onmo gelijk zal zijn. De zaak van de wateren van Caracas is bijna opgelostwij zijn bereid de meest doorslaande bewijzen te geven van onze verzoenigsgezindheid. Dr. Paul eindigde met te zeggen Wij willen het oude beheer doen vergeten en wij willen in vrede leven met de geheele wereld. De Vossische Zeitung verneemt van goedonderrichte zijde, dat Venezu ela bereid is Nederland groote tege moetkomendheid te toonen, maar zich niet wel vernederen voor Nederland. Men gelooft daarop te kunnen vertrouwen, dat Nederland niet sterk genoeg is om een succesvolle actie, vooral niet een succesvollen ïandveldtocht, te onderne men. Ook gelooft men niet, dat de andere mogendheden een krachtig in grijpen van Nederland tegenover Vene zuela zullen gedoogen. De dunkbuurliehl ran een inwoner run Zait Bommel. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wenich dat velen nut mo gen trekkeu van zijne oudrrvindii g, mach tigt ons een inwoner van Zalt Bommel zijne verklaring te publiceeren. De heer C. v. Oach, wonende Kerkstraat B 240 te Zalt-Bommel, meldt ons: Vanaf het oogenblik «lat ik met Foster's llugpiji) Nierenpillen begonnen ben. is het mij mogen gelukken een groote verlichting te bekomen in een nierziekte, waarvan ik reeds sedert drie jaren het slachtoffer geweest beu. Ik had voorldureud een hevige pijn in den ru* en in do lenden en in de liezen de urine bevatte veel bezinksel en was steeds troe bel, loozing geschiedde pijnllijk tn bran derig. Wat ik hier ook voor gedsan had, mijn ziekte werd steeds erger in plaats van min der, ik had ook veel last van duizelingeu en schemeringen voor de oogen. Vanwege de hevige pijn die zich van het beneden gedeelte van den rug tot in de schouder bladen uitstrekte, was het mij menigmaal onmogelijk naar mijn werk te gaan en dit maakte mij zeer mismoedig. Ten slotte vestigde men mijn aandacht op Uw heil zame pillen en ik ben zeer tevreden, dat ik U kan melden, dat twee doozen mij veel verlichting geschonken hebben. Om echter zeker te zijn van een algeheele genezing zal ik nog eenigen lijd met de behandeling doorgaan. Ik ondergeteekeude verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig IJ hel pu bliek te maken op elke wijze die U gord dunkt. Indien gij op de een of aodere wijze lijdt aan de nieren loopt gij gevaar eene ontsteking aan de nieren te bekomen, steeneu in de blaas, waterzucht, suiker ziekte enz. want aangetaste nieien g<-- nezen nooit van zelfindien men z« ver waarloost en zonder hulp laat, ia het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte Fosler'a Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer r. Oscli gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumouliu, Markt. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.76 voor één of f10.voor 6 doozen. WAAL WIJK, 3 Febr. igo^ Huldeblijk aan U. M. de Koningin. Onder Eere-voorzitterschap van Me vrouw de baronesse van Voorst tot Voorst heeft zich te 's Hertogenbosch een provinciaal comité gevormd om H. M. de Koningin blijk te geven van vreugdevolle deelneming, zoodra de blijde verwachting, waarin H. D. verkeert mag in vervulling gaan. De leden van dit comité zullen in verschillende kringen van gemeenten werkzaam zijn. Waalwijk is ingedeeld bij den kring 's Hertogenbosch en de - dame van dezen kring is Mevrouw van v Rijckevorsel geb- B.esse de Bieberstein. Dit comité stelt zich voor in alle ge meenten der provincie buiten het gebied der aloude Baronie van Breda, welke zelfstandig een huldeblijk wenscht te geven, eene inzameling van bijdragen te doen houden, ten einde een geschenk namens de vrouwen van Noord Brabant aan te bieden en voor zooverre overigens mogelijk, volgens de wensch van Hare Majesteit een deel der bijeengebrachte gelden te stellen ter beschikking van een door H. D. aan te wijzen liefdadig doel. Op uitnoodiging van den Burge meester hebben alhier de dames Mevrouw TimmermansMaertens en Mevrouw Gragtmansvan Baal zich bereid ver klaard het provinciaal comité mede werking te verleenen. De inzameling langs de huizen zal geschieden door eenige jonge dames die zich zeer bereidwillig daarvoor hebben beschikbaar gesteld. Wij wenschen de dames veel succes toe en vertrouwen, dat onze gemeente, die steeds bijzondere sympathie getoond heeft met alles betreffende H. M. de Koningin en het Huis van Oranje, ook nu wederom daarvan de bewijzen zal leveren. „De Frank." Naar wij vernemen zal de Gymn. vereeniging »De Frank» as. Zaterdag avond 8 uur in Musis Sacrum» een onderlingen wedstrijd houden voor de Jongensafdeeling- Een aantal fraaie prijzen zijn voor dezen wedstrijd, welke voor belangstel lenden toegankelijk is, beschikbaar ge steld. De WelEd. Heer H. J. A. Zeegers beschermheer der vereeniging en de heer J. Treffers, gymn. onderwijzer te Leerdam, zullen als juryleden fungeeren. De wedstrijden zullen door enkele num mers der leden afgewisseld worden. Wij hopen dat een en ander mag bij dragen tot grooteren bloei der vereeni- ging. Mutinée Liedertafel. Zondagmorgen gaf de Liedertafel »Oefening en Vermaak» eene matinée, ter huldebetuiging aan 't nieu.v gekozen Statenlid den Edelgrootachtb. heer Herman A. Zeegers. De zaal was goed bezet en de nummers werden uitstekend gezongen, zooals wij dat van de liedertafel tegenwoordig gewoon zijn. Na 't tweede nummer nam de heer Zeegers 't woord en dankte het bestuur, den directeur en zangers voor den hem aangeboden hulde, welke hij ten zeerste op prijs stelde. Hij dankte geheel 't district, maar speciaal Waalwijk voor 't groote stemmencijfer hem bezorgd en beloofde alles te zullen doen wat in zijn vermogen is voor de provincie. Spr. verder gaande zeide nog dezelfde te zullen blijven als voorheen, behulp zaam en zoo mogelijk de menschen met raad en daad bijstaande. Speciaal wenschte hij ten slotte Oefening en Vermaak grooten groei en bloei toe, en mocht er ooit eene klove tusschen spr. en de liedertafel bestaan hebben, dan was die van dit oogenblik af gedempt. Hij beloofde gaarne zijn steun, die hij alle vereenigingen van Waalwijk toezegde. Deze krachtige, spontane woorden, waarvan we slechts een klein resumé geven, werden met daverend applans en een hartelijk »Lang zal hij leven» der Liedertafel begroet. De verdere nummers van 't programma werden daarna met veel succes afgewerkt. „Hanze." De dames-cursus in het Boekhouden enz. der Hanze zal a.s. Donderdagavond ten 7Vs uur plechtig geopend worden. En met recht, 't is toch de eerste dames cursus, die in onze provincie in dit vak gegeven wordt. Er nemen 20 dames deel hoewel meerdere zich nog hadden op gegeven. Uitgenoodigd tot deze plechtig heid zijn o.m.de leden der Provinciale Staten hier ter plaatse, het gemeente bestuur, de Kamer van Koophandel, dr. Nouwens, welke de uitnoodiging aan namen. Alle leden der Hanze, als ook belangstellenden kunnen tegenwoor dig zijn. Katb. Sociale Actie. Zondagavond ten 6 uur had op de zaal van den heer Jos. v. d. Werff de aangekondigde vergadering plaats van het plaatselijk comité der Katholieke Sociale Actie. Als spreker trad op den heer Houben met het onderwerp Katholieke Sociale Actie en Volkstijdschrift. Op bevattelijke wijze zette spr. het doel en groote nut uiteen van de Kath. Sociale Actie. Aan het einde van zijn rede wees spreker er op, dat allen zich op het Volkstijdschrift moeten abonneeren. Daardoor zal de Kath. Actie worden gesteund. Jammer is het, dat zoo weinigen zijn opgekomen om te genieten van deze rede. De heer P. Wijten dankte Spr. en sloot hierna op de gebruikelijke wijze de vergadering. Waalwijkscbc Harmonie. De werkende leden der Waalwijksche Harmonie vierden Maandagavond op hare zaal een welverdienden feest-avond waarop mede het hoofdbestuur was uitge noodigd, dat bijna voltallig aanwezig was. Om half negen kwam men bijeen en werd de tijd genoeglijk gesleten, door kaartspel en biljart, voordrachten enz. tot om half elf de clou van den avond kwam nl. een uitstekend diner. Geen wonder dat alle leden 't zich terdege lieten smaken, 't was keurig bereid en doet de familie van de Werff alle eer aan. De maaltijd werd opgeluisterd door de mooie gramophone van den heer Adr. v. d. Werff. Tot laat bleef men gezellig bijeen, ten 'hoogste voldaan over den zeer prettigen feest-avond. Waalwijkscbc, Gymnastiek-Vereeniging. Gisterenavond had voor een goed be zette zaal de uitvoering plaats der W. G. V-, waarbij de dames-Gymnastiek vereniging »Quick» uit den Bosch, onder leiding van den heer A. Kooyman, gymnastiek-leeraar aldaar, hare mede werking verleende. De uitvoering droeg den stempel van zeer goed verzorgd te zijn en werden de nummers over 't geheel uitstekend uitgevoerd- De W. G. V. handhaafde haar ouden roem en gaf ons heel mooi werk te zien, in 't kort getuigenissen van den ambitie en weikkracht, naast de goede, krachiige leiding van den heer A. Princen. De dames-gymnastiek-vereen. Quick, gaf ons in de vrije-oefeningen en reien; goede gymnastiek te genieten, dat ook haren leider den bekenden gymnastiek- leeraar den heer A. Kooyman alle eer aandoet. Vooral trof ons de correct heid, bevalligheid; en elegance waar mede alle oefeningen tot in de kleinste bijzonderheden, door deze jonge dames werden uitgevoerd en welke we reeds vroeger bewonderden bij eene jongeda mesuitvoering in de school alhier. Oud-'s Hcrtogenboscii Er is goed nieuws over Oud-'s Herto genbosch 1 Het staat er best voor met de artistie ke onderneming, die door alle warmvoe lende Bosschenaars volmondig en una niem een prachtig plan is geheeten Ze kan er komen, de oude stede, die onder en binnen de lommerrijke boomen der pa radeplaats in enthousiaste fantasie reeds is opgebouwd, met haar tientallen van winkels, groot en klein, haar consumtie- localiteiten, haar oud, eerwaard stadhuis met vroegereeuwschen toren, waaruit de „coer" ot trompetter nu reeds als 't ware zijn cornet steekt om over de pittoreske leidaken het signaal te geven eener blij de, bemoedigende tijding. En dat goede nieuws over Oud-'s Hertogenbosch komt hierop neer, dat in de korte spanne tijds van 14 dagen een zéér ruim bedrag van het strikt noodige garantiefonds is bij eengebracht, niet alleen door de patrici sche familiën dezer stad, maar ook door de handeldrijvende burgerij, die heel goer inziet, dat de in 't verschiet zijnde tijd van vertier zeer veel tot bloei hunner zaken kan bij dragen. Oud-'s Hertogenbosch komt er, de voor teekenen wijzen het uit. Een Huldeblijk. Het Kamerlid dr. Nolens bepleit in de Nieuwe Venl. Courant de oprichting van een school voor Vroedvrouwen als huidegeschenk aan H. M. de Koningin Zonliebt en tering. Dr. Malgat te Niza heeft op grond van een ondervinding van acht jaar. be handeling van tuberculose met zonlicht aanbevolen. Stelt men teringlijders, die in het eerste of tweede stadium verkeeren, met hun bloote lichaam aan de stralen der zon bloot, dan kan, met inachtneming van de noodige voorzichtigheid, volgens dr. Malgat, binnen een bepaalden tijd genezing intreden. Bij een geval in het eerste stadium neemt men, na een be handeling van een jaar, altijd genezing waar. Teringlijders in het tweede stadium hebben een kuur van l'/s tot 2 jaar noodig. Dan genezen, volgens Malgat's waarnemingen, 65 pet. Zelfs patiënten in het derde stadium mogen, indien hun lichaam het noodige weerstandsvermogen heeft behouden, in 25 pet- van de ge- gevallen, bij een bestraling van ten minste 3 jaar, op genezing hopen. Den duur van een bestraling stelt dr. Malgat op 20 minuten. Op grond van een aantal proefnemin gen, verklaart hij de gunstige werking van de zonnestralen. Kamerverkiezing. Naar het Huisgezin verneemt, zal voor de eventueel te vervullen vacature, ont staan door het zich niet meer beschik baar stellen van jhr. mr. A. F- O. van Sasse van IJselt als lid der Tweede Kamer voor het district 's Hertogen bosch, ernstig in aanmerking komen mr. J. A. Swane, advocaat-procureur te 's Hertogenbosch. Het arbeidscontract te Enschede. De arbeiders der firma Nico Terkuilen en Zonen te Enschede, wien hedenmor gen nog gelegenheid werd geboden het arbeidscontract te teekenen, hebben daarvan geen gebruik gemaakt, zoodat er nu staking is. Bij hei aanzetten der fabriek was veel volk aanwezig, de orde werd niet verstoord- De politiemacht is voorloopig met zes rijksveldwachters v ersterkt. VLIJMEN 2 Febr. 1909. 'i Schijnt, dat onze manden tosker» ook tot het inzicht zijp gekoman. dit zij zich moetcu vereeni gen om daardoor in de toekomst met meer Kracht voor hunne helangou te kunnen op komen. Ahhiiis wij hoorden vertellen, dat een groot aantAl mandenmakers op eene vergadering 1.1. Zondagmiddag bij den heer J. Honnef gehouden, waar de heer C. Van Foppelen uit 's- Hertogenbo?ch het woord voerde vooral op aansporing van dezen heer er toe over zijn gegasu een R. K. Werk- liedenbond op te richten. Een vooiloopig bestuur is gekozen, waarin zitting hebb m M. Parijs; A. v. d. Meijden L. v. Zon; A. MeestersA v. d GriendtM. v. Kes- seIA. v. EngelenP. Eversen Tb. Herman, allen werklieden werkzaam op de verschillende fabri ken in deze gemeente 't Ligt in de bedoeling de goedkeuring der Keikelijke Autoriteiten voor deze nieuwe Vereeniging aan te vragen en dan zoo mo gelijk alle mandenmakers uit deze eu naburige gemeente tot toetreding over te halen. In den vroegen morgen van 1.1. Maan dag is de boerenwoning van de Wed, II. v. d. Wiel in vlammen opgegaan. Gewekt door het knetterende vuur hadden de be woners nog den tijd ternauwernood gekleed de straat op te snrllen. O k het vee kon nog gered worden, maar de inbordtl werd door het vuur verteerd ondanks het spoedig en doortastend optreden der brandweer. Daar naar wij vernemen, alleen het huis en dit nog slechts laag verzekerd is, is de schade groot. Oorzaak van den brand onbekend. Op Zondag 7 Februari 1909 Feest avond te geven door de Handboogschutterij Buiten verwachting" gevestigd bij den Hcor M. van Wordragen te Vlijmen, met welwillende medewerking van de Tooneelclub Peper»tli en Co" en het Vlijmenech Vo caal Mann^nkwartet. BESOIJEN. De aan de koüingin aan te biedtn collectie welke deze wrek alhier door een damescomité werd gehouden, bracht circa f 50. op. VRIJH. CAPPEL 2 Febr. 1909 Gedu rende de maand Januari werd op het hulp- poalküntoor in de rijkspostspaarbank inge legd een s iin van'f 1935.97 - Deze week is bij den landbouwer A. v. B. een koe gestorven aan ingewands ziekte, vooiztker voor deze menschen ei n groote schadepost daar in het laatste jaar dit nu het derde geval is. RAAMSDONK (Dorp.) Betaling van lijn koek en van Kainiit, en aai.besteding van erwten, lijnmeel en lijngruis op Zaterdag den 6de Februari 1909 des .svonds om 6 uur, bij A. M Floris, te Raamsdonk (Dorp) 28 Jan. Algemeene Vergadering op Donderdig, den 4de Februari 1909 des namiddags om 3 uur, ten huize van den heer C. F. Kommers, ie Rumsdonksveer. DOEL: le. Notulen van vorigs vergadering. 2e. Vaststellen salaris Secretaris Penning meester 1909. 31, Id, be Irag onderhoudskosten hengst 1909. 4e. Benoeming hengsthouder 1909. 5e Vaststellen dtkgrld 1909. 6e. Id. of „Gardist" in 1909 ook buiten Riamr-donk, en zooja, waar zal ter dexking staan. 7e. ld. uilkeering aan de leden. 8e. Rondvraag en sluiten. 2 Febr. Aan hot postkantoor Raams- donk en de daaro.ider ressorteerende hulp postkan to i en werd gedurende da maand Januari 1909 ingelegd t 14774,13 en terug betaald f 13755 85. Laatste boeknummer 4220. WASPIK. Naar we vernemen bestaan er hi' r plannen om nog een tweede voetbal club op te richten op 't Vaartje alhier. De uitvoering der tooneelvereeniging Exeliior" van Geertruideuberg in de raai v*n dm heer Gijeman alhier is l.l. Zondag uitstekend geslaagd. Het drama en de ver schillende scènes voldeden uitstekend. Voor de tooneelclub, die met hare stukken pro pageert voor da drankbestrijding, was de uitvo8ring een succes. Jammer dat de zaal niet geheel was bezet, want er was te genie ten en te leeren. Op de scheepstimmerwerven alhier zijn de arbeidscontracten geteekend. Daar hier geen enkel» vakvereeniging bestaat is deze, voor velen zoo gewichtige sociale gebeurtenis hier zonder de minste mosielijkheid geschied. Deze week zuil n de Eerw. Paters .tlbier een Tridium geven voor de leden der Cvincregatie en der H. Familie, welke bij beider vereenigingen zullen eindigen door de opdracht der nieuwe leden. Zeer zeker zul len deze oefeningen dsn bloei dezer veree nigingen nog bevorderen. L verbood zijne dochter te verkeereu met C. Maar L's dochter en (3. stoorden zich daaraan niet en C. besloot niet te rusten \66r hij den wreeden vader met den luam v*n schoonpapa kon begroeten. Zon dagavond 1.1. had hij ter bereiking van dit doel weer ernstige onderhandelingen met zijne geliefde voor het huis van C. toen deze eensklaps buiten kwam en zijne dochter binnenjoep'. C wisvelde daarop met zijne schoonvader in spe enkele belecfdbeidilorinules, waarna zij werkelijk elkaar omarmden, hetgeen L. echter een half afgebeten viugvr bezorgde. De politie deed daarop onderzoek naar dm vriendschappelijken aard dezer omar ming. DUSSEN. Iltl ruiten inwerpen schijnt thans wederom aan de orde van den dag te zijn. Zondagavond werden wcdsroin op verschillende plaatsen ruiten ingeworpen. Ook werden io verschillenden andereu vorm bal dadigheden gepleegd. 't Ware te wenschen dat de politie de daders in handen kreeg opdat deze hun welverdiende straf niet ontgaan. De vrijwillige oefeningen voor deu wapenhandel zijn voor deaen winter achter den rug. Gaven zich aanvankelijk 24 deelnemers op, steeds daalde dit getal, zoodat er ten slotte maar door 10 personen meer werd deelgenomen. Van deze namen 2 aan het examen te Geertruidenberg deel die beide aan het in gestelde onderzoek vau voorgeoefeudheid voldeden en daardoor viermaanders werebn. 't Is te hopen dat deze nuttige oefenin gen zich 't volgend jaar in eea grootere belangstelling moge verheugen. Kaatehenvel, 2 Februari 1909. Beurs. Ip eene hier gehouden vergadering in het hotel van den heer C. v. d. Assem is besproken de oprichting eener beurs. Voor handeldrijveuden en neringdoenden zou daar door iu eene ware behoefte zijn voorzien. Omnibus. Binnenkort zal hier eene omnibusdienst geopend worden van Ka3t»heuvel op Kaats» heuvel-Capelle. Voorloopig zal de dienst plaats hebben mer 3 wagen», in de verga dering van aand elhouders is besproken de subsidie van het Rijk voor de Posterijen. Diefstal. Gisteren nacht werden bij v. K. ern geit en een 13-tal kippen ontvreemd. Deze beest jes zaten in een schuurlje, waarvan het slot stuk gebroken is. De daders voor één is het nog al kras zijn onbekend. Besluit. In de hier gehouden Patroonsvergadering is met het oog op het Arbeidscontract het volgende, besluit genomen Iemand, die een knecht van een ande welke gedaan ge kregen heeft omdat bij het contract niet wilde nnderteekenen, aanneemt, beloopt daar door een boete van f 1000. Alle leden der vergadering, op één na hebben hierin toe gestemd. Omtrent het conflict gerezen tusschen de firma van Dortmond Pennock, en het personeel harer stoomschoenfabriek dee- len wij onderstaande mede. Wij laten beide partijen aan het woord Van de zijde der werklieden verna men wij Het door den heer van Dortmond- Pennock aangeboden arbeidscontract met fabrieksreglement werd Zaterdag niet geteekend en wel hierom, omdat in één zaak, betreffende het wachten, niet is voorzien. Is tengevolge van een stremming in het het bedrijf het noodzakelijk dat moet worden gewacht, dan worden de werklieden daarvoor niet uitbetaald. Hierop nu wenschen de werklieden niet in te gaan, Vooral omdat het ver leden heeft bewezen, wat de werklieden met degelijke argumenten willen staven, dat het zeer dikwijls voorkomt, dat moet worden gewacht en dat het wachten van veel te grooten invloed is op de stoffelijke belangen der werklieden. Ook in het fabrieksreglement komen enkele te zware bepalingen voor, vooral voor de stukwerkers. Doch ook zij die per uur werken en de vaste gelders waren zoo overtuigd van den slechte regeling, dat zij zich allen op een lijn stelden met de stukwerkers, ofschoon zij daarbij geen belang hadden. In een Zondagavond gehouden ver gadering en in overleg met het Dage- lijksch Bestuur van den Diocesanen Bond van R K. Leerbewerkers, werd de kwestie nog eens rijpelijk uiteengezet en nogmaals een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Dit uitgebreide en strenge onderzoek bracht echter nogmaals aan het licht, dat de arbeiders in hun recht waren om te eischen dat de bezwarende bepalingen worden vervangen door meer andere. Dat hunne eischen niet buitensporig, doch redelijk zijn, zeggen de werklieden, bewijst, dat er patroons te Waalwijk en Baardwijk zijn, die bepalingen hebben gemaakt, als hier door de werklieden worden voorgesteld. Bovendien, de stoomschoenfabrikant v. d- Hoven alhier welke eerst dezelfde bezwarende bepa lingen had opgenomen, heeft aanstonds het billijke van der werklieden verzoek in gezien en andere bepalingen in het contract aangebracht en de stukwerkers voortaan op een vast loon werken. De werklieden zijn Maandagmorgen niet naar de fabriek gegaan, doch allen gingen naar de kerk. Verder werd besloten geen sterken drank te drinken. Streng zal hier de hand aan worden gehouden. Gedurende den voormiddag werd nog verscheidene malen met een commissie uit de werklieden en den patroon on derhandelt, doch tot ee i vergelijk kwam men niet. Beiden bleten op hun inge nomen standpunt staan,- s

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2