Derde Provinciaal Nieuws. P" L i, BINNENLAND. en, Nummer 12. Zondag 7 Februari 1909. 31e Jaargang- Castro. Uit New York wordt aan de Kölnische (tg. over Castro ingestelde vervolging ,og het volgende gemeld: i Volgens bericht uit Caracas, heeft '1 Llcantara, de minister van binnenlandsche aken, aan den procureur-generaal Pareja jen groot aantal voor Castro zeer ezwarende stukken overhandigd en iem opgedragen, het geding tegen den rroegeren president aan te spannen, gastro wordt beschuldigd, den mislukten lanslag tot het vermoorden van president jomez aangesticht te hebben. De minister an binnenlandsche zaken zegt, dat de tukken bewijzen, dat de samenspanning iet gevolg vau de raadgevingen en astgevingen van Castro is geweest. „Friendiy war". Het Vad. heeft gehoord dat niet minder dan 8 Nederlandsche zee officieren, dienende aan boord van onze oorlogsschepen, die tijdens het geschil piet Venezuela [Willemstad (Curagao) aandeden, zich tijdens hun verblijf aldaar verloofd hebben met Curagaosche meis jes. De friendly war, zooals een der groote Engelsche bladen het geschil betitelde, heeft dus nog een goede zijde gehad. De Curagaosche meisjes zullen zeker niet de laatste zijn om de bewe ging, die ten doel heeft onze oorlogs schepen meer geregeld Curagao te laten aandoen, te steunen WAALWIJK, 6 Febr. 1909- De Kamer van Koophandel en Fa brieken ontving het navolgend schrijven van Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Zie in verband hiermede het adres der Kamer No. 1310 in dato 28 Nov. 1908 (Echo No. 95 dd 29 Nov 1908. No. 80s S> 2 e Afdeeling 's Gravenhage 1 Februari 1909. Betreffende: wettelijken tijd. *Ten vervolge op mijn schrijven van 4. November j.l. No. 19966) inzake de regeling van de diensturen oer kantoren voor den post-, telegraaf- en telefoon dienst bij invoering van den wettelijken tijd, heb ik de eer u mede te deelen, dat het onderzoek van de ter zaken in gekomen adviezen heeft aangetoond, dat nagenoeg algemeen eene verlating van de tijdstippen van opening en sluiting der kantoren met 10 minuten verkozen wordt boven eene vervroeging van deze tijdstippen met 20 minuten. Voorts is gebleken, dat tegen eene daarmede overeenstemmende vaststelling van den vollen dagdienst op 8.voor middag 9.namiddag Amsterdam- schen tijd) geene bezwaren bestaan van dusdanigen aard dat daardoor eene algemeene uitbreiding van den vollen dagdienst met een half uur en dus vast stelling op 7'/s voormiddag 9— na- midag (Amsterdamschen tijd) gewettigd zou zijn. In verband met het vorenstaande is in beginsel besloten, dat, evenals vóór de invoering van den Gr eenwichiij d, voor post-, telegraaf- en telefoondienst Het monie talrijke sloten •len er- rijs. ezet )ps— de bestaande tijdstippen v;.n openingen sluiting der kantoren, uitgedrukt in Am sterdamschen tijdvan 1 Mei a s af 10 minuten later gesteld zullen worden en dienovereenkomstig ook de volle dag dienst vastgesteld op 8.voormiddag 9.namiddag (Amsterdamschen tijd) Ik teeken hierbij aan dat het voor den post- en den telefoondienst in het alge meen en voor den telegraafdienst in het bijzonder niet in de bedoeling ligt, om *het bestaande aantal diensturen van kantoren, in te krimpen en dat dus voor kaporen welke thans eene langere openstelling hebben dan 7% voormiddag 8xh namiddag Greenwichtijd), de be- bestaande duur der openstelling gehand haafd blijft, onder verlating echter van de tijdstippen van opening en sluiting met 10 minuten. MoJ- n er enkele kantoren zijn, waar voor den telegraafdienst de 10 mi nuten latere opening werkelijk bezwaar zal opleveren, dan kan uitteraard voor deze kantoren de opening des morgens met een half uur worden vervroegd. Het zal dan echter noodig zijn zóó tijdig een verzoek om dienstuitbreiding in te zenden, onder uiteenzetting van de gronden waarop dit berust, dat vóór 1 Mei a.s. de noodige tijd beschik baar blijve om deze gevallen nauwgezet te kunnen overwegen. Voor zoover voor een of ander kan toor wijzigiL*L in de uren van openstel ling voor deti' postdienst mocht noodig blijken, zal doof den betrokken Inspecteur der posterijen en telegrafie me t U ter zake nader in overleg worden getreden. De DirecteurGeneraal, Voor den DirecteurGeneraal De Administrateur DE BLOEM. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Dames cursus. Donderdagavond had in de Openbare School alhier de officieele opening plaats van den Dames-cursus in 't boekhouden enz. georganiseerd door de afd. Waal wijk-Besoijen der Hanze. Wij merkten o. a. op, Dr. Nouwens den ZeerEerw. heer Pastoor en kapelaan Suijs, den edelachtb. heer Burgemeester van Besoijen, den edelachtb heer Burge meester van Waalwijk, met wethouder Gragtmans, de president der Kamer van Koophandel en het lid den heer P. vau Loon Gzn de leden van den gemeen teraad, de heeren Klijberg en Houben, en tal van leden der Hanze. Toen de dames- en heeren-leerlingen hadden plaats genomen, opende de heer W- van der Heijden de bijeenkomst met een woord van welkom en verzocht Dr. Nouwens den cursus te openen De ZeerEerw. Zeergel. spr. ging het leven der afd. der Hanze in deze ge meente na, dat in den beginne eene lijdensgeschiedenis is geweest als het winterkoren, 't welk onder sneeuw en ijs verborgen blijft en als 't ware ver loren gaat cn later bij de koesterende zon nestralen weer met kracht te voorschijn j schiet en vruchten geeft Zoo ook hier, 't was of de Hanze geheel dood was, maar ze sluimerde slechts, om later met kracht op te groeien en vruchten te geven. De vruchten zijn aan 't rijpen en diegenen die dezen cursus meemaken, gaan die plukken, 't Oogstfeest gaat gevierd worden. Sp'. brengt dank aan degenen die het vaandel der Hanze hebben hoog gehouden, dank aan re geering, provincie en gemeente voor de subsidie, aan de commissie van toezicht. Iedereen zal met vreugde dezen oogen blik begroeten en de beste dank voor de werkers voor deze zaak zal zijn, zich te herinneren een goed werk ge daan te hebben, en 't geldt hier eene R. K. Vereeniging, het hoogste loon is een wissel op de eeuwigheid Het is 't werk der Hanze, die in den beginne nog al eens met leelijke oogen is aangekeken, maar nu gaat 't beter worden, men ziet de resultaten. Spr. wijst nog op de Hanzebank, Informatie bureau, Arbeidsbeurs en doet een be roep op aller steun voor deze midden stands vereeniging. Het geldt hier eene principieele kwes tie, 't is de eerste handelscursus voor dames in de zuidelijke provincies en daatover spreekt Z.Eerw. zijn oprecht genoegen uit, de vrouw kan haar vader of man in zoovelerlei opzicht ter zijde staan, boeken bijhouden, correspondentie voeren. Over 5 jaren zal het diploma van den handelscursus voor elke huw bare dame de beste bruidschat zijn. Een jaar geleden werd mij de vraag van da mescursussen gesteld en met vreugde heb ik daaraan mijne goedkeuring gege ven. Ik had niet gedacht, dat zulks zoo spoedig zou verwezelijkt worden Ik ver trouw, dat alles goed zal gaan, dat onze cursussen met eere zullen kunnen worden genoemd, niet het minste vlekje op 't vaandel der Hanze zal kleven en ons voorbeeld navolging zal vinden. Spr. wenscht alle geluk met de opening van den cursus Hier wordt voor een paar gulden geboden, wat anders 160, f70 kost, acht 't daarom niet minder maar doet uw best. Spr. brengt dank aan allenvoor hunne tegenwoordigheid en vraagt Gods rijk sten zegen voor dezen cursus. Aan 't slot wijst Dr. Nouwens op de groote verantwoordelijkheid van h h. onderwijzers, 't onderwijs moet aange naam en vruchtbaar zijn, aanpassen aan de praktijk. Met genoegen heeft hij ge hoord dat het onderwijs van een der leeraren elders met zooveel genoegen en succes werd gevolgd De belangen der leerlingen worden hun ten zeerste toevertrouwd. Nog wordt medegedeeld dat de lessen voor de dames worden gegeven in een der lokalen bij de Eerw. Zusters De Burgemeester betuigt zijn sym pathie met het streven der Hanze en heeft met zeer veel genoegen gehoord, dat dit is de eerste cursus; wij danken dezen primeur aan 't energiek optreden dezer vereeniging Door de subsidie heeft de gemeente bewezen het streven op prijs te stellen. Spr. wijst op de andere plaats die de vrouw tegenwoordig in de maatschappij inneemt, waardoor ze mid den in 't leven geplaatst wordt en voor zich zelf moet zorgen, zoodat eene ver standige, degelijke vorming noodzakelijk is, en daarom juist wenscht Z.Edelachtb. dezen cursus het beste succes. Onder algemeen applaus brengt ten slotte de heer E W Kliiberg-Pernot een welgekozen woord van warm hulde aan den onvermoeiden strijder voor de mid- denstandsbelangen, Dr Nouwens, die voor den kern der Maatschappij, die 't meest in 't gedrang komt, alles overheeft en hiermee werd deze plechtigheid besloten. Ueüerenavond. Met genoegen vernemen we dat reeds een flink aantal kaarten voor den Lie- derenavond op a.s. Dinsdag genomen zijn. Het programma dat de artlsten ons bieden belooft een waar kunstgenot te zijn. Is het om deze reden dat we een ieder aanraden dezen avond bij te wonen, niet minder doen wij dat, omdat hier een gelegenheid wordt geboden onzen baryton den heer Jos Groenen een be wijs van hulde en dankbaarheid te bren gen voor de belangelooze welwillendheid waarmede hij ons zoo dikwijls in staat stelt van zijn talent te genieten, Wij wijzen ook op dit laatste met nadruk. Nut. Militie. Voor de loting der nationale militie in 1909 hebben zich aangegeven 49 personen, 9 hiervan hebben reden tot vrijstelling opgegeven. Wualwijksehe Harmonie, bestuur der Waalwijksche Har- heeft, met het oog op de over- uitvoeringen in dit seizoen, be- geen winterconcert te geven, maar de honoraire leden hiervoor scha deloos te stellen door eene flinke matinée later aan te kondigen en door eenige mooie tuinconcerten in den zomer. Wij gelooven dat dit aller goedkeuring wel zal wegdragen. Liedertuiel. Oefening en Vermaak heeft met hare circulaire ter aanwinning van honoraire leden een zeer goed succes gehad. On geveer dertig ingezetenen toch zijn als abonné toegetreden. Naar wij verder vernemen heeft de Vereeniging Dinsdag j.l. een buitenge wone vergadering gehouden. Onder meer werd daarop besloten weder ge trouw de Zondagsche matineé's om de veertien dagen te geven. Zondag 14 Februari zal de eerste matinée plaats hebben. St. Paulusvereeniging. Dinsdag 2 Februari, des avonds ten 7 uur, hield de St. Paulusvereeniging eene algemeene vergadering in het lo kaal der vereeniging. Voor een vrij goed bezette zaal open de de Voorzitter met den gebruikelijken groet de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Nieuwe leden werden geïnstalleerd. Nadat door den secretaris de notulen der vorige algemeene vergadering waren voorgelezen en deze goedgekeurd, vroeg het lid Schoemans, of het niet wenschelijk was, dat hier een Maria-vereeniging worde opgericht. Na eenige gedachten wisseling werd besloten dat het bestuur in deze zal onderzoeken in hoeverre het wenschelijk is, dat tot oprichting daar van wordt overgegaan. Hierna werd door de Tooneelclub der vereeniging opgevoerd het klucht spel in 2 bedrijven >]ochem Stumpel' als Koning Herodes of Wanneer men zich met studenten inlaat. Het stuk dat vlot en zeer goed werd gespeeld, bracht aanhoudend de lach spieren in beweging. Nadat door den Voorzitter een woord van dank was gebracht aan de tooneel club, sloot hij op de gebruikelijke wijze deze zeer geanimeerde vergadering Luciën. De uitvoering Zondagavond door Lu ciën in Musis Sacrum gegeven was niet zeer druk kezocht, maar die er geweest zijn zullen zich 't wel geamuseerd heb ben. Luciën was uitstekend in zijn crea ties, men heeft er heerlijk mee gelachen. Wat de andere nummers betreft, ze waren over 't geheel goed te noemen, maar gaven weinig nieuws- We hopen weldra weer eens een Luciën-avond te hebben, maar dan ook Luciën zooveel mogelijk en dezen laatste een vollere zaal. Storm. De vreeselijke storm die gisterenmid dag heerschte heeft in onze gemeente ook nogal schade berokkend. Van eene fabriek werden groote dakruiten der sheddaken afgeworpen, pannen, goten en vorsten werden afgeslingerd, terwijl de muren van de oniangs verbrandde drukkerij ineenstortten. Ook had een boertje uit 't overland op den zomerdijk de onaangename gewaarwording dat zijn kar met hond werd opgenomen en in den sloot neergezet. De polder achter Besoijen staat blank. Postduivenliefhebbers. Dat de duivensport ook in Waalwijk wordt beoefend zal blijken uit onder staande 31 Januari j,l. werd alhier eene dui- venvereehiging opgericht, welke zich reeds in een flink aantal leden mag ver heugen- De naam der vereeniging is een der nieuwste in de duivensport t Zeppelin*- geheeten. Wij hopen dat de vereeniging mag groeien en bloeien en Zeppelinalle eer mag aandoen. Lefhebbers die lid verkiezen te wor den; wenden zich tot de Secretaris Jac. Simons Waalwijk. llengsttMikcurinjr In het jaar 1909 heeft keuring plaats van a. tweejarige hengsten in de provin cie geboren b. eenjarige hengsten in de provincie geboren c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren oud en wel te Eindhoven, op Donderdag 4 Maart van hengsten en op Vrijdag 5 Maart van merriën te Oss, op Donderdag 11 Maart van hengsten en op Vrijdag 12 Maart van merriën te Heusden, op Maandag 15 Maart van hengsten en op Dinsdag 16 Maart van merriën te Steenbergen, op Maandag 22 Maart van hengsten en op Dinsdag 23 Maart van merriën te Zevenbergenop Vrijdag 26 Maart van hengsten en op Zaterdag 27 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen telkens des voormiddags te 11 uren. Tentoonstelling Stad Tilburg. Naar men verneemt zal, bij gelegen heid der te Tilburg te houden tentoon stelling, het licht zien een album met lichtdrukken naar foto's van stadsge zichten interieurs van kerken, fabrieken enz. Het album bedoelt dus om naar buiten een indruk te geven van wat in Tilburg te zien valt niet alleen, doch ook wat er gefabriceerd en verhandeld wordt. Bovendien zulleu eenige gezichten van de tentoonstelling worden opgeno men, zoodat het album een mooie her innering blijft voor den vreemdeling, die Tilburg bezocht. De vervaardiging der lichtdrukken is opgedragen aan de firma L. Van Leer en Co te Amsterdam. De Tilburgsche hoffotograaf de he;r A. v. Beurden, zal de fotografische op namen doen terwijl een korte beschrijving der stad en der verschillende takken van nijverheid zal worden geschreven door Mr. A. C. B. Arts. BAARDWIJK, In den laatsten tijd wer den aan de machineloods vaD 't wtrk Dron- geleo-'s Bosch heel wat mudden steenkolen vermist Door de ijverige nasporingen der politie is men de daders op 't spoor gekomen. De jongste vergadering, door 't Be stuur van het Kruisvc-rbond belegd, om tot aanneming van een flink corps adspirant-le- den te geraken, werd door een groot getal jongelui bijgewoond Allen (51 in getal) leverden dan ook hunne biljetten geteekend in op Dir.s !ag j,l. wel een bewijs dat vooral ook de ouders meewerken. Alzoo is onze Vereeniging een 140 tal leden sterk, waar van we met recht de beste verwachtingen mogen koesteren. Door het Damescomité, daartoe door het Hoold der gemeente uitgenoodigd, zal iö de aanstaande week eene collecte langs de hui/.en der ingezetenen worden gehouden, voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Door den hevigen wind van gisteren sloeg de voordeur eensklaps dicl^t bij C. P 11 n- r mpt ciiin naiuli< Ms eene zeldzaamheid mag wel var- meld worden dat nu reeds bij de Wed. A. Klerx eene kip met hare kuiieus rondloopt. Wel wat vroeg in het jaar. De heer K. Smits, ambtenaar 2e klas bij de IlijksDir. Belastingen alhier is met in gang van 1 Maart 0. s. verplaats naar Oss. Bij de heer M. De Laat hebben deze week een paar gezelschappen weder feest gevierd. Maandag was het erstdag voor de lieder tafel „Kunst na Arbeid" terwijl Woensdag avond de. leden der Kegelclub Wilhelmina" op worstenbrood werden onthaald. Wij hou- de ons overtuigd, dat ook bij deze feeste lijke gelegenheden, de blijde, opgewekte stemming onder de zangers en kegelaars niet zal hebben ontbroken. alhier. Z'jn zoontje raakte met siju handje er tusschen waardoor een lid van een vin gerde, als het ware werd afgesneden; direct moest geneeskundige hulp worde ingeroepen. Aan verschillende woningen en rchu en alhier heeft de wind van gisteren veel scha de aangericht op verschillende plaatsen waaide schoorsteeneu omver, gaten in de dak< n, werden ruiten verbrijzeld. Van een bakzera- w gen vloog het deksel eenige meters ver, alsook van de boterkar uit den Els- hout die hier doorkwam, moest de bestuur der op een afstand de deksel halen. Morgen Zondagavond zal een lezing plaats hebben met lic'vtbeeldeu door den W.Eerw. Heer Snijs uit. Waalwijk voor de Crcngreganisten in de Kerk. DRUNEN. Mochten bij het sluiten vaD het arbeiderscontract in sommige plaafen in de buurt nog al moeilijkheden zijn voor gekomen voor patroon en werknemerhier in ons vreemdzaam dorp is dien aangaande niets voorgevallen eu hebben knecht en meester elkander in een en ander goed verstaan. VLIJMEN Op verzoek van Mevr. van Rijckevorsel, geb. Baronesse De Biebersteiu zitting hebbende in het provinciaal comi'é voor deu kring 's Hertogenbosch heeft zich onze Burgemeester, de E. A. H*er G R. Van der Ven, belast met de samenstelling eener commissie voor het inzamelen van gelden, zoodra de blijde verwachting, waarin 11. M. de Koningin verk ert, in vervulling zal zijn gegaan, gedeeltelijk zullen moeten 1 dienen tot aankoop van een geschenk namens de vrouwen van Noord-Brabant aan te bie den en gedeeltelijk ter beschikking zul Ru worden gesteld van een door H. M. de Koningin aan te wijzen liefdadig doel. Als leden der hierboven genoemde commmie zijn benoemd Mevrouw 0. Vau der Ven Vau Beurden; Mevr A. Zwaans-Mimpen Mevr. P H. Oasewaarde-Laban Mevr. M. beiers-Blom; Mevr. J. L. Tacx-Fense it'g Mevr. C. de Srait-Eijck. en Voor de lichting 1910 hebben zich -n onze gemeente 25 loteliugen aangemeld i.n vergelijking me vorige jaren is dit antal zeer gering. SPRANG. Maandag 1.1. gaf de Chr. Zangvereniging Excelsior onder leiding van hareu directeur de Heer Jac. Sirs van Waalwijk eene uitstekend geslaagde uitvoe ring ten bate v.-.n d 11 slgemeenen arme. Uoe- wel voor dit doel zeker velen meer hadden kunnen opkomen, om zoodoende dsn armen ta. steunen, mocht toch de opbrengst bevre digend genoemd worden De uitvoering der verschillende nummers viel meer te roemen eu de solisten zetten hun beste beentje voor. Gaat steeds zoo voort Excelsior en gij doet uwen naain eer aan. Als laatste nummer werd voor de tweede maal uitgevoerd de „Zendiugscantate" van Koelmans. Dit werk dat wij de vorige maal reeds besproken heb- beu, werd zeer goed uitgevoerd, zoodat Zangers eu Zangeres*eu, SoliateD, Accompag- nateur eD Directeur alle eer van hun werk hadden. Met een hartelijk woord van den WelEerw. Heer Dorainé werd dezen genot vollen avond gesloten, die bij ons lang in aangename herinnering zal blijven. VKIJH.-CAPPEL, 6 Febr. 1909- In het afgcloopen jaar werd op het Hulp-postkan toor te Vrijh-Cappel in do Rijkspostspaar bank ingelegd eene som van f 28414,67 verdeeld in 460 inlagen. Alhier is sedert een paar weken ge vestigd een knipcursus voor dames, welke lesseu gegeven worden door Mej. G. Bu- zink. Woensdagavond had alhier de eerste veigadering plaats van de op te richten raeivjpsvereeniging. Dertien leden hadden zich hiertoe aangemeld, zoo dat tot oprich ting kon worden overgegaan. O. m. werd er besloten voort te gaan onder den naam van Chr. Meisjes-vereenigiug. „Dorkas". Verder werd nog grkozen het bestuur, be staande uit de domes Mevrouw Brummelkamp. Presidente Mej. W. Hofman Vice Mej. N v. d. Waals Secretaresse. Mej. K. Kuijpers, Penningm. Moge deze vereenigiog ook van buiten gesteund worden zoodat ze in staat gesteld wordt, in de behoefte van vele hulpbehoe venden te voorzien. CAPELLE. Onder leiding van Mevrouw M. E. Middelkoop-v. d. Hoek alhiei is hier een comité gevormd van jonge dames die zich willen belasten met het inzamelen van gelden voor een geschenk aau H. M. de Koningin, bij gelegenheid van de te ver wachten blijde gebeurtenis. Bij den hevigen storm van gistermiddag zijn in korten tijd de polders overstroomd. Door het inbrengen der schuifbalken ouder de brug werd overslrooming der straat langs de Haveu voorkomen. Van vele huizen zijn pannen afgeslagen van de Herv. Kerk is een raam uitgestormd e.11 lood van het dak gewaaid. Hier en daar zijn bóomen omgestormd ook zijn een paar schoorstenen naar beneden gekomen. Vergadering van de vereeniging „De Coöperatieve Stoomz. fabriek De Toekomst", te houden ter herberge van Gebrs. Ockers, Heistraat, op Woensdag 10 Febr. 1909, 'a avonds 6 uur. Te behandelen onderwerp: Verkiezing Bestuur. Commissarisssn. Belangstellende die geen oproeping ont vangen hebben, worden toch uitgnoodigd ter vergadering te komen. WASPIK. De voetbalclub op 't Vaartje alhier is opgericht onder den naam van Nooit Gedacht". De club heeft reeds een flink terrein, hei welk binnenkort omheind zal worden Dat er hier vele voorstanders vau 't openlucht spel zijn, blijkt hieruit, dat „Nooit Gedacht' reeds verschillende donateurs heeft. President der club is de heer C. Th. de Jong,»ecie- tari» de heer Chr. Montens en peumugm. de heer W. Roovtrs. We hopen nog dit voorj*ar op eene vriendschappelijke match tusscheu de twee vereenigingea alhier oüt- haald te worden. De uitslag van het billartaoncours bij den heer Sips alhier, is als volgt le prijs gouden horloge de heer C. Haans, alhier. 2e prijs zilveren horloge, de heer C. Versteijnen, Besoijen. 8e prijs parapluie, de heer M. Stravers, alhier. Onder de arbeiders der scheepstim merwerven alhier worden ernstige pogingen aangewend om te geraken tot opnchtiug van een ziekenfonds. We wenschen hun hiermede het boste succes. In aansluiting met het Provinciaal comité voor de inzameling van gelden voor eeu ai«n H. M. de Koningin aan te bieden hu'deblijk heeft zich alhier eene afdeeling ufvormd onder presidium van Mevrouw Dekkers-Raaimakers echtgenoote van den .-*0 Q. J

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9