Nummer 1*3. Donderdag 11 Februari 1009. 32e Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Reclame. Nederland cn Venezuela. Blijkens mededeeling van den Duit- schen gezant te Caracas, tijdelijk belast met de behartiging van de Nederlandsche belangen in Venezuela, heeft de Vene- zolaansche regeering het besluit van 28 Juli 1908, waarbij aan de Nederlandsche consulaire ambtenaren, met uitzondering van den consul te Caracas, het exequatur werd ontnomen, ingetrokken. De ruzie tn de S. D. A. P. Naar het Volk meedeelt, heeft het partijbestuur der S. D. A. P. besloten aan het buitengewoon congres de volgende voorstellen te doen a. De partij geve een weekblad uit ondtr redactie van de partijgenooten Roland Holst en Wibaut. Dit weekblad zal als bijblad wprden verbonden aan het Volk. De redacteuren oefenen hun functie uit in geregeld overleg met de redactie van het Volk en zij hebben daartoe, ten einde met het Volk een goed geheel te vormen, ook recht van medespreken inzake den inhoud van het dagblad. b. Het Congres spreke als zijn besliste meening uit, dat het bovenstaande be sluit tot gevolg behoort te hebben de opheffing van de Tribune. c. Indien de partijgenooten, die de Tribune uitgeven, niet tot de opheffing bereid zijn, spreke het Congres als zijn meening uit, dat deze partijgenooten van het lidmaatschap der partij vervallen moeten worden verklaard. De Ilollandsch Belgische entente Over den stand der onderhandelingen 'usschen ons land en België kan het olgende worden medegedeeld. De Belgische regeering heeft aan onze jregeering hare meening gevraagd o/cr £de opening der hangende onderhande lingen om eene conventie te sluiten in 'zake de rechterlijke competentie, over de macht en de uitvoering van rechter lijke beslissingen, scheidsrechterlijke von dnissen en authentieke acten Het Ka- ibinet in Den Haag heeft nog niet ge antwoord. Intusschen heeft België aan onze re geering doen weten, dat het gaarne zal deelnemen aan de diplomatieke confe rentie, die op uitnoodiging onzer re geering in September a.s. in Den Haag zal gehouden worden en ten doel zal hebben éénheid te brengen in de wet geving betrekkelijk den wisselbrief, het orderbiljet en eventueel de chèque. De commissie van buitenlandsche za ken der Belgische Kamer heeft voorts de aandacht onzer regeering gevestigd op enkele punten, die reeds door de gedelegeerden der beide landen konden overwogen worden, zooals eenheid der spoorwegtarieven, verlaging van het posttarief en eenheid tot op een zekere hoogte van de regels, die in de havens gelden- fl. M de Koningin. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Men verneemt, dat in den laatsten tijd maatregelen in voorbereiding zijn om, met het oog op de blijde verwach ting van H. M. de Koningin, einde Maart of begin April een toestand te doen intreden, tengevolge waarvan het Hoofd van den Staat tijdelijk Haar regeertaak zou neêrleggen om deze alsdan door een regentschap te laten waarnemen, totdat H. M. weer in staat zal zijn het Bewind te aanvaarden. - Zondag 7 Febr., was het 8 jaar geleden, dat te 's Gravenhage het huwe lijk van onze Koningin met Z. K. H. den Prins der Nederlanden werd voltrokken. Vooral ditmaal zij het Koninklijk Echt paar met dezen gedenkdag van harte gelukgewenscht. Vredespaleis. Naar de N.Ct. verneemt, zal het wel 1912, misschien 1913 worden alvorens het Vredespaleis kan worden ingewijd. Dit staat niet slechts in verband met den tijd noodig voor den bouw, maar ook met de omstandigheid dat eenige groote mogendheden geschenken voor de meu bileering en stoffeering van het gebouw hebben toegezegd. De afwerking van sommige dier geschenken zal geruimen tijd eischen, zoo o.a het weven van gobelin-tapjjten die door den Franschen 'aat zijn toegezegd voor de raadszaal. Diamnntbcwerkers. Er is de vorige week door een juwe lier te Amsterdam een der grootste te Londen een partij diamant gekocht van meer dan 21.000 karaat. De zwaarte in gewoon gewicht bedroeg 9 pond. Wel een bewijs, dat er kans is op toe nemende verbetering van den toestand Gisteren gaven zich bij den A. N. D. B. als werkloos op 679 diamantbewerkers tegen 845 in de vorige week. Het aan tal is dus flink dalende. (N. v. N Castro. Een medewerker van het Journal heeft te Berlijn een lang onderhoud ge had met Castro. Castro klaagde over het onbegrijpelijk verraad van zijn vriend en geestelijken zoon Gomez, die hem vroeger aanbad. Hij sprak verder in de meest lyrische en heldhaftige termen van zijn eigen edel dichterlijk gemoed over de geheimzinnige slem des lots, die hem steeds geïnspireerd had en hem hooge beschikkingen voorgehouden en zijn machtigen levensbaan geleid had. Zijn talent bestaat, volgens hemzelven, hierin, dat hij het lot vertegenwoordigt. Hij is steeds nauwgezet van geweten en rechtvaardig geweest, Hij was een slaaf der rechtvaardigheid. Hij heeft heel Spaansch-Amerika van de Euro- peesche voogdij bevrijd en is zeker, dat in Venezuela zijn woord alleen reeds al zijne tegenstanders in het niet zal doen verzinken. In dien trant sloeg Castro nog een poosje docr. Een merkwaardig geval te Corinebeiu Wij pu' liceeren het volgende geval oui- d=it wij denken dat het voor vele personpii •e Waalwijk die aan dezelfde kwaal lijden van belang kar» zijn. Mejuffrouw L. van Wijk, woneöde Tuin straat 440 te G;>rinchem, deelt ons inedè: Het is reeds ongeveer twaalf maanden, dat k door een nierkwaal ben aangetss', waar door ik onophoudelijk verschrikkelijke pijnen bertedeu in den rug had Het was verbazend lastig bij mijn werk, daar ik haast niet buk ten kon Dag en nacht gevoelde ik mij afgemat en vermoeid, doch 'smorgtns bij het opstaan was het 't ergste, daar ik van wege de pijn bijna niet slapen kon. De urine was steeds troebel en met een zanderig bezinksel en enkels opgezwollen. Ik had veel schemeringen voor de oogen en duize lingen en ge.oelde me erg mismoedig, toen ik o]) aanraden van een kennis Fosters Rug pijn Nieren Pillen begoa fe gebruiken. Dil geneesmiddel bracht, een algeheele ommekeer bij mij teweeg. Eeu enkele doos daarvan gaf me een buiteugewone verlichting. De |rij« verdween en mijn geheele gestel wws als 't ware opgefrischt. Gaarne zal ik dit afdoende middel aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het- bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te makcu op elke wijze die U goed dunkt. De ziekte dei nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij niet begrepen worden; het is slechts aan weinig mensrhen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg wanneer zich een teekeu van nierziekte voordoet zoo. als rugpijn, troebel water, gezwollen voeten cn handen blazen onder de oogen enz. wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal ge houden wat intusschen de nierziekte tijd geeft zich te ontwikkelen iu rheumatiek, wa terzucht, suikerziekte, eiwitverlies enz. Verzeker (J dat men U de echte Foslbi's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer Wijk gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopsrs er op attent, dn! op iedere doos de handteekf nicg van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wrd. Orie-Dumoulin, Markt Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwia*i i h f 1.75 voor één of f 10.voor 6 doozen. WAALWIJK, io F.bTTgoT Liederen-avond. Over gebrek aao uitvoeringen op veler lei gebied valt in dit seizoen allerminst te klagen. Na al hetgeen wij reeds hoor den en zagen, kwam men gisteravond weer onze aandacht vragen voor een conceit, waarop eene nog jeugdige de butante, Mejuffr. Maria Bies, sopraan uit Amsterdam, over wier prestaties de cri- tiek reeds de loftrompet had gestoken, en onze bekende bariton, de heer Adr. Groenen, hun »kennen en kunnen4 zou den toonen. Het verlangen naar een eerste kennismaking met eene zoo gunstig gerecenseerde zangeres, de toe nemende belangstelling in onzen zich zoo prachtig ontwikkelenden bariton, hadden een talrijk en uitgelezen publiek van Waalwijk en omstreken naar Mus's ge trokken. Haasten wij ons met te zeggen, dat wel niemand zich den tocht naar de Concertzaal beklaagd zahhebben. In Mej. Bies begroeten wij eene sopraan, die aan een uitgebreid, vol en klankrijk or gaan, reeds een zeer goede voordracht paart. In de Italiaansche liederen van Lotti en Pergolese, meesters van het »bel canto4, blonken reeds aanstonds die kwaliteiten van stem en dictie, welke het succes verzekeren en een waarborg geven voor eene lumineuse toekomst. Ook in hare volgende liederen 'k Was in den hemel van Nieuwenhoven, Wie gelied van Andriesen, Lied, van Wage naar, O, jubel mijn hart, van Kuiler, schoon alle in warmte van melodie en inspiratie ver achterstaande bij die van Lotti en Pergolese, bleef de goede in druk onverzwakt. In den liedercyclus Frauen-liebe und Leben van Schuman, die, gelijk genoegzaam bekend is, zulkf hooge eischen aan de vertolking stelt, gaf zij haar talent van de beste zijde te genieten. Aan applaus, geestdrift was na elk lied geen gebrek en welverdiend was het fraaie bouquet haar in de eerste acte reeds aangeboden. Ook de heer Groenen had zijn avond en in zijn eerste lied, of beter gezegd, in de liedercyclus. Dich- terliebe van Schuman zijn dankbaarste, meest loonende taak- Wij hebben dezen cyclus reeds eenmaal en door niemand minder dan Orelio hier hooren vertolken, en toch, wij zeggen het zonder schroom, dat de voordracht van den heer Groenen r.iet bij die van zijn grooten collega be hoefde achter te staan. Dit zal wel komen, wijl de aard dezer liederen meer geëi gend is voor de lyrische baritonstem van den heer Groenen, dan voor het me talen geluid van Neerlands grooten operazanger. De voordracht der drie liederen van R. Strausz, hoe verdienste lijk ook gezongen, kon o. i. niet halen bij genoemden cyclus. Beter voldeden ons «Leg uw beide blanke handjes van H. C. v. Oort. Aan de Geliefde4 en de «Eerste kus4 van Brandt-Buys. Een overweldigend applaus viel aan het slot onzen hoogst verdienstelijken bari ton, die ons zoo door stem als voor dracht geboeid had, ten deel. De heer H. C. v. Oort, hun beider leermeester, die, ofschoon der «Dritte im Bunde4 hier den bescheiden rol van accompagnateur vervulde en die in zijn spel zoo overduidelijk toonde, welk een begaafd musicus hij is, heeft zeker in het succes zijner zooveel reeds kunnen de en nog meer beloovende discipelen, een groote vreugde en rechtmatigen trots gevonden. Beter nog dan wij heeft de zangon derwijzer, die zelf zoo'n uitmuntend ar tist is, en overal de heerlijkste lauweren oogstte, gehoord, welke kleine foutjes of gebreken hunne voordracht nog aan kleefden hoe de sopraan met enkele vocalen nog eenige moeite had, hoe de zuiverheid een enkele maal, vooral in de hooge tonen, wel eens te denken gaf, hoe in het dubbele pp. en het smorzundo een nog beter «verschwinden in blauen Fernen4 bereikt kan worden, hoe de bariton een paar malen, toevallig of met opzet zich kleine litteraire en muzikale vrijheden veroorloofde, hoe doch kom, laat ons ophouden 1 De krans der muze hangt hoog, is zoo maar niet de grijpen er moet veel en lang geklommen worden om hem voor goed in zijn bezit te krijgen I De vruchten aan den boom der kunst hebben meer dan één seizoen noodig om rijp, smaak vol en sappig te worden. Eindigen wij dit kort verslag met een hartelijke felecitatie aan genoemde so listen, die hun weg wel zullen vinden, die voor hun toekomst niet bevreesd behoeven te zijn en niets noodig hebben dan den glimlach van Fortuna om hun doel verder te bereiken. En in deze hulde moge vooral deelen de heer van Oort, die een keer te meer bewezen heeft, dat hij over die pedago gische eigenschappen beschikt, welke, naast goede begaafde leerlingen, en een uitnemende methode, onmisbaar zijn, om in betrekkelijk korten tijd reeds zulke schitterende resultaten te bekomen. Vukrereeniglng. Zondagavond had een algemeene ver gadering plaats der R. K. Vakvereeni ging- De voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet. Hij deelt mede, dat zich 60 nieuwe leden hebben aangemeld en spreekt de hoop uit, dat zij de vereeniging bij mogelijken tegen slag den rug niet zullen toekeeren, maar niet zullen rusten voor dat de laatste leerbewerker aangesloten Is. De secretaris leest de notulen der 3 laatste vergaderingen voor, welke on veranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter richt nu een woord van welkom tot de 60 nieuwe leden. Hij wijst er op, dat zij nauwkeurig hunne plichten moeten keunen, omdat door het nauwgezet vervullen daarvan, zij kunnen komen tot het doen gelden van hunne rechten. Worden zij in hunne rechten benadeeld, dan hebben zij den steun van de vakvereeniging achter zich. De vereeniging wenscht hij geluk met deze groote aanwinst. Alsnu volgen eenige mededeelingen over de jaarvergadering. Een schrijven wordt gemeld uit den Haag, waar een fabriek stop gezet is naar aanleiding van conflicten over het arbeidscontract. Insgelijks zijn conflicten ontstaan te Rotterdam, bij de firma Blankers. Aangespoord wordt geen on- derkruipersdienstea te verrichten. De wijziging, voorgesteld door v. Hui ten, (looier) om de kermis- en vasten- avonddagen uitbetaald te krijgen, is door de patroons aangenomen. Reglements wijzigingen in Besoijen en Kaatsheuvel zijn in gunstigen zin voor de arbeiders door den invloed der vereeniging aan gebracht. De kwestie bij H. is zeker tot tevre denheid van het personeel geregeld. Een bewijs dus wat een goed geor ganiseerde vereeniging vermag. Wat de besteding aangaat van den stuiver contributie, welke de leden der vakvereeniging betalen moeten aan den Leobond die is te vinden in een boekje, waarin de werking van het Secr. v. d. Arbeid staat uitgelegd. Bij de uitsluiting te Hilvarenbeek, de kwestie te Goorle en in andere conflicten heeft men de profijten van dien stuiver genoten. Daar is uit de Bondskas steun ver leend- In de bondskas is nog f350, daarop hebben wij bij mogelijke kwes ties ook aanspraak- Die stuiver is dus niet weggegooid. Alsnu krijgt het woord de adviseur, de Weleerw. Heer Chr. de Wijs. In 't vakblad, zoo zei de Eerw. Spr. had hij een snipper gelezen, waarin stond, dat het arbeidscontract aan het kakelen was geweest, dat er allerlei soort eieren voor den dag waren gekomen, volle, vuile en leege. Welke eieren er in Waalwijk gelegd zijn, daarop zal hij ant woorden in het vakblad. Daartoe ver zoekt hij hem van alle fabrieken een contract te willen geven. Op een punt is echter een vol ei gelegd. De vakvereeniging is ontzettend toegenomen. De werklieden te W. en B. beginnen hun belang te begrijpen. Men moet echter niet meenen dat het con tract nu goed is. Neen, men moet steeds doorgaan, want men is nog niet waar men wezen moet. Het contract der schoenmakers is b.v. niet zoo goed als dat der looiers. Ook is het niet voldoen de, dat men de stoffelijke belangen voorstaat, ook moet het geestelijke wel zijn behartigd worden. Men moet steeds trachten beter te leven volgens zijn geloof. Hij spoort de leden aan propa ganda te maken en steeds nieuwe leden te winnen- Spreker gaat nu over tot de behandeling van een onderdeel «Het te maken contract4 van de wet op het Arbeidscontract. Dit doet hij met zijn gewonen helderen betoogtrant, daarin heeft hij nog gelegenheid te wijzen op de voordeelen van een collectief con tract, en hoe hij gestreefd heeft alle fabrieken bij de ziekenverzekering van den Leobond aangesloten te krijgen, hoewel hij tot zijn leedwezen niet bij alle geslaagd is. Een woord van dank en luid applaus viel den Eerw. Spreker ten deel. Vervolgens is aan de orde fabrieks- vergaderingen. Het bestuur is er beslist tegen om deze te houden in algemeene vergaderingen. De toestanden aan de verschillende fabrieken kunnen beter besproken worden in kleinen kring, op een bestuursvergadering en blijven beter geheim. Met den Christelijken groet wordt deze welgeslaagde vergadering gesloten- De zaal was flink bezet. N 0 0. Vergadering der afd. Waalwijk v.h. N. O. G. op Zondag 14 Febr. 's namid dags om 5 uur op Musis Sacrum te Waalwijk. Agenda 1. Opening en notulen, 2. Verkiezing bestuur. 3. Rek. en verantw. penningm- 4. Bespreking heffing contributie. 5. Verkiezing lid H.B. 6. Ingekomen stukken. 7. Rondvraag en sluiting. Onderlinsr Ziekenfonds. Op de Waalwijksche Stoomschoenfa- briek van den heer A. H. van Schijndel is een onderling ziekenfonds opgericht. Het volgende bestuur is gekozen Alphons de Vries president Jac. Kemperman le secretaris-penn. Jos. Dumoulin 2e secretaris-penningm. Adr Heijhuurs Jan van Schijndel commissarissen. Door den patroon zelf is f 150 gestort in de kas van het fonds. Nat. Militie. De inlijving der miliciens zal plaats hebben te Waalwijk op Dinsdag 2 Maart a.s. voormiddags 9 uur. Er worden ingelijfd 10 voor volle en 4 voor korte oefening, deze laatste de hoogste nummers- Tot en met no. 22 moet opkomen. liet nieuwe terrein van „W.V." De werkzaamheden aan het nieuwe terrein, zijn reeds begonnen. Een zeer bezwarende moeilijkheid is echter bij het dicht maken der slooten gerezen. Het polderbestuur van Waalwijk, gaf nl. te kennen, dat de scheidingssloot der beide stukken land niet mocht worden dicht gemaakt, mits daarin een rioleering wordt aangebracht. Door deze omstandigheid, komen de onkosten van het in orde brengen nog veel hooger. Om hierin te voorzien, heeft de ver eeniging naast het uitgeven van aandee- len nog aan de gemeente een tegemoet koming gevraagd. Dat Waalwijks vroede vaderen, de club gunstig gezind zullen zijn en de gevraagde tegemoetkoming geven en ook particu lieren de club met het nemen van aan- deelen steunen, is de wensch van zeer velen. De Frank. Zaterdagavond had de aangekondigde wedstrijd der jongensafdeeling van ge noemde vereeniging plaats. Voor een tamelijk bezette zaal, mar cheerden de jongens, onder leiding van den heer L. van Drunen, goed 8 uur het podium op. De WelEd, Heer Zeegers daarop het woord nemend, wees op het groote nut der gymnastiek en spoorde allen aan deze sport bij uitnemendheid, steeds te blijven beoefenen. Daarna ving de wed strijd aan. Om alle nummers afzonder lijk te bespreken alsook om alle win naars te noemen, zou te veel plaats vergen. Over 't geheel genomen gaven zij goed werk te zien, eveneens de leden die ter opluistering een aantal oefenin gen aan Brug en Rek uitvoerden. Moge «de Frank4 met dezen avond haar doel bereikt hebben. TooneelTereenigiug. Zondag 11. heeft de tooneelclub «Voor uitgang zij ons doel4, weder haar ouden roem gehandhaafd. Voor een eivolle zaal werden de ver schillende op de programma's aangege ven nummers onberispelijk opgevoerd. Het zou moeilijk vallen hier te zeggen, wat het meest in den smaak viel, het prachtige gecostumeerde drama «Den dood ontkomen4, het kluchtige blijspel «De Heksenmolen4 of de komieke scè nes door den bekroonden karakterkomiek den Heer H. Stokwielder. Vooral dezen laatste viel met zijne bekroonde num mers een donderend applaus ten deel. Dat de vereeniging moeite noch kosten gespaard heeft om den bezoekers een genotvollen avond te schenken, kon men aan de prachtige costumes opmerken. Ofschoon allen niet evengoed er in slaagden de eigenaardigheden van hun rol weer te geven, bleek toch duidelijk, dat iedereen rolvast was en zijn best deed de uitvoering zoo goed mogelijk te doen slagen, wat dan ook volkomen gelukt is. Als pianist fungeerde de heer P- Schoep, die ons gedurende de pauze en tusschen de verschillende bedrijven op allerlei aangename welbekende wijs jes vergastte. Wij wenschen «Vooruitgang zij ons doel4 hierbij een ongekendeo bloei toe en hopen, dat zij ons weer spoedig een genotvolle avond zal bezorgen. 5

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5