Nummer 14. Zondag 14 Februari lt>09. 32e Jaargang Tweede Blad. Geen grijs haai meei B" W Ingezonden StukLen. 21300 Ko. voor 11040 Ko. 7350 Ko. 8520 Ko. 3761 Ko. 3600 Ko. 1500 Ko. 1750 Ko. 1100 Ko. 300 Ko f2103.75 1078. 845.26 726 05 390.65 273 37 127.50 171 50 94 50 25 50 Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij Algemeene vergadering der Afd. „Drunen" van den N. C. B. op 28 Januari 1909 in de zaal der Jongelingen Congre gatie De Voorzitter opent de vergadering, met den gebruikelijken Christelijken groet. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aflezing van de namen der leden. De drie aftredende bestuursleden wor den bij acclamatie herkozen. Daarna werd door den Heer Clerkx secr. der Afdeeling, het volgende verslag uit gebracht. Mijne heer en Het afgeloopen jaar is voor onzen Bond vrij rustig voorbij gegaange wichtige handelingen, belangrijke ge beurtenissen zijn er niet te vermelden. Hieruit mag echter niet de gevolgtrek king gemaakt worden, dat de kracht van onzen Bond begint at te nemen, dat hij in verval geraakt In stede van verval, kunnen wij den meest mogelijken bloei constateeren. Onze vereeniging bezit zoo wat al'es, wat zij voor haren bloei noodig heeft. Immers, wij kunnen wijzen op onzen kalverenbond, onze brandassurantie, paardenverzekering, ons magazijn van voederartikelen, onze leenbank en onzen zuivelbond. En straks zal blijken, dat al deze instellingen zich gunstig ont wikkelen. De vraag zou hier dus niet ongepast zijn »Mijn liefje, wat wil je nog meer?« Of er dan niets meer tot stand te brengen is, geen wenschen meer te bevredigen zijn Misschien wel, maar zeker is het, dat de meeste en belangrijkste wenschen van den boerenstand, in onzen Bond reeds bevrediging gevonden hebben. Een bewijs hiervoor is, dunkt mij, wel het feit, dat het ledental steeds toeneemt Ook in het afgeloopen jaar is het met een 14 tal vermeerderd van 265 is het geklommen tot 279, ongerekend de Baardwijksche leden van den zuivelbond, die als eereleden tot onzen Bond zijn toegelaten en niet begrepen zijn onder de 279 leden. Ia de samenstelling van het Bestuur is geene verandering gekomen. De beide aftredende leden, de heeren C. van Huiten en van F. Drunen zijn in de Januari vergadering herkozen, terwijl eerstgenoemde ook als Voorzitter her benoemd werd. In den loop van het jaar werden vier bestuurs- en twee algemeene vergaderin gen gehouden. Op de eerste algemeene vergadering werd de contributie met 5 cent verhoogd en van 75 op 80 cent gebracht. In die zelfde vergadering werd besloten de Baardwijksche leden van den zuivelbond als eereleden in onzen Bond op te nemen, om zoodoende te voor komen, dat deze personen dubbele con tributie zouden moeten betalen. De tweede algemeene vergadering was hoofdzakelijk gewijd, aan de be spreking var. het aanleggen van eenen beerput in de nabijheid van het station van den Staatsspoorweg. Het Bestuur had inlichtingen ingewonnen te Berkel, waar zulk een put bestaat. Het vernam dat de kosten van aanleg aldaar pl.m. f 2000 hebben bedragen dat die put ongeveer 450 kisten beer kan bevatten, en de prijs van een kist beer daar komt op pl.m. f 2,50. Als deelnemers gaven zich staande de vergadering een 20 tal personen op, die te zamen 211 kisten per jaar zouden kunnen gebruiken. Wijl de vergadering niet druk bezocht was, werd besloten nog eenige dagen beraad te geven. Van dezen tijd is misschien druk gebruik gemaakt, doch het re sultaat is zoogoed als nihil geweest voor zoover mij bekend, heeft zich na de vergadering slechts één persoon als deelnemer aangemeld. En, nu op den landbouwcursus de leer verkondigd wordt dat de stikstof, die de grond noodig heeft, op goedkoopere wijze door kunstmest dan door beer kan verkregen worden, is het niet onmogelijk, dat de beerput voorgoed den doofpot ingaat. In het najaar werden de leden onzer vereeniging voor de derde maal bijeen geroepen, doch nu tot bijwoning eener lezing van den heer Huizenga, land- bouwleeraar te Breda, Wijl ik tot mijn leedwezen verhinderd was deze lezing bij te \^onen, kan ik er alleen van zeggen, dai ik later vernam, dat zij zeer onderhoudend en leerzaam is geweest. Het ware te wenschen, dat deze spe cialiteit op landbouwgebied vaker, dan nu het geval is, voor onze boerenbe volking als spreker optrad. Er is voor onzen boerenstand nog heel wat te leeren. En de voordrachten van een man als Huizenga zullen steeds meer vruchten dragen, naarmate de boeren zich meer weten los te maken van het vooroordeel, dat die boekengeleerdheid waardeloos is voor den landbouw en de veeteelt. Op de algemeene vergadering van den Provincialen Boerenbond in het voorjaar te Boxtel gehouden, werd onze afdeeling vertegenwoordigd door onzen Voorzitter. De finantieëele toestand van onze vereeniging was op het einde van het vorige jaar gunstiger dan op het einde van 1907. In plaats van een nadeelig slot, wijst de balans van 1908 een batig saldo aan van f 10 15. Van de besturen der verschillende onderafdetlingen ontving ik de vol gende gegevens Vanwege den Meijerijschen Bond wer den naar Rotterdam gezonden 23 kal veren, die verkocht werden voor t 1438, d. i- f 62,50 per stuk en naar de ex portslagerij te Eindhoven zond men 12 kalveren voor de som van 485.28 d. i. ruim f 40 per stuk, De afdeeling >Drunen> van de On derlinge Brandassurantie-Maatschappö van den N. C. B. telde op het einde van het vorige jaar 134 leden, het totale bedrag der verzekerde goederen, roe rende en onroerende, beliep f 294200, terwijl de totale som der premiegelden f 737,53' bedroeg. Aan de verzekerden zij hier in herinnering gebracht, dat zij gehouden zijn, de plaatselijke commissie in kennis te stellen van alle verande ringen in den toestand der verzekerde panden, die ontstaan o. a. door ver bouwing en ook door wijziging in de belending, waardoor het brandgevaar vermeerderd of verminderd kan worden Genoemde commissie bestaat uit de heeren F. Robben, F. van Drunen en M. van Halder Verder voldoe ik aan den wensch van den Directeur der As surantie-Maatschappij door de verzeker den in kennis te stellen met het besluit van het college van Commissarissen, om geen vergoeding van brandschade meer toe te kennen, wanneer de goederen verbrand zijn op eene andere plaats dan waar ze in den polis vermeld staan. Om teleurstellingen te voorkomen, raadt de Directeur daarom iederen verzekerde aan, zijne polis nog eens in te zien, om zich te overtuigen, ot daarin nauwkrurig de plaatsen zijn aangeduid, waar de verzekerde goederen geborgen zijn. De vereeniging tot onderlinge ver zekering van paarden zag haar ledental mede toenemen en aangroeien tot 122. Ingeschreven werden 132 paarden, terwijl 116 paarden verzekerd waren tegen een bedrag van f 23890. In het afgeloopen jaar hadden 3 ongevallen plaats, waar voor de vereeniging eene vergoeding heeft uitbetaald van f 270. Op het einde van het jaar bedroeg het reservefonds met inbegrip van het te goed aan inleg gelden f961.446 In het afgeloopen jaar werd aangekocht aan voederartikelen den volgenden staat over van de be zittingen en schulden op 31 Dec. 1908: Bezittingen Aanwezige voederartikelen f 472.82 Te goed op spaarboekje f591.47 In kas f 119-56* Te zamen f 1184.07* Schulden Schuld op 't voorschotboekje f 1000. onbetaalde voederartikelen f 119.37' Te samen 1119,37' Totaal te goed f 1184.07' Totale schuld f 1119.37' lijnmeel erwten lijnkoek garst tarwe mais raapkoek gebr. Ams. lijnkoek biesmeel Zaaihaver te zamen 60220 Ko. voor f 5836.07 Aan hulpmeststoffen slakkenmeel 24900 Ko. voor f604.19 kaïniet 16800 Ko-voor f371.44 superphosphaat 8175 Ko. voor f224.35 patent-kali 925 Ko. voor f 57.81 chilisalpeter 900 Ko voor f 121,05 te zamen 51700 ko. voor f1378,84 Op 31 Dec 1908 waren in het magazijn nog aanwezig devolgende voederartikelen erwttn garst lijnkoek raapkoek tarwe lijnmeel biesmeel 1320 ko. voor f 125.40 1358 ko. voor f 115.43 565 ko. voor f 67.85 275 ko. voor f 675 ko. voor f 450 ko. voor f 250 ko. voor f Steenkolen Verbruiksartikelen Onkosten Onderhoudskosten Afrekening met den aan nemer der fabriek, (buiten de aanneming) Aan den architect Kcsten van den bouw der schuur Uitgezette spaargelden Betaalde rente Afgeloste schuld Melkkannen 920,81 467,56' 265,74 129,16* 354,90 50 595,— 1300,- 865,22 1850,- 16,60 24.20 71.71 46.35 22.— te zamen 4903 ko. voor f472.94 De commissie voor het magazijn legde Batig saldo f 64.70 De kassier van de leenbank zond mij de volgende opgaven. Het getal leden bedroeg op 31 Dec. van het vorige jaar 123, het aantal uit gegeven spaarboekjes 122 en het aantal voorschotboekjes 32. Ingelegd aan spaargelden f105878 18 Terugbetaald aan f 40288.75' Tegoed door de inleggers dus f 65589.41' Uitgegeven aan voorschotten f55372 Terugontvangen f 7013.50 Te goed door de leenbank f48358 50 In loopende rekening te goed f 33107 78' en schuld f 22345.34 blijft te goed f 10762,44° Ofschoon de kassier het juiste bedrag van de in 1908 gemaakte winst nog niet kan opgeven, is hij toch in staat te verklaren dat het plm f350 zal bedragen. Voegt men dit bij de winst der vorige jaren, dan komt men tot een totale som van bijna f 1709. Ge ziet hieruit M. H. hoe gunstig de toestand onzer leenbank is. Door den aanwas van dit reserve fonds verminderd natuurlijk de aanspra kelijkheid der leden, die toch ook vroeger volgens mijn oordeel slechts denkbeeldig was. Wijl onze leenbank slechts voor 2 aandeelen groot f 1000 bij de Centrale bank aansprakelijk is, wordt deze aan sprakelijkheid reeds bijna gedekt door het reserve kapitaal enzer bank. Deze gunstige toestand moge de leden aansporen nog meer dan tot heden het geval is, hunne spaargelden aan onze leenbank toe te vertrouwen, en hen, die nog steeds van verre staan, om door het aanvragen van het lidmaatschap deze nuttige instelling te steunen. Vooral zij, die als leden van den zuivelbond zoo ruimschoots van de voordeelen der leen bank genieten, mogen zich hieraan niet langer onttrekken. Aan het bestaan der leenbank toch is het te danken, dat de schoorsteen in de stationsstraat kon opgetrokken worden En dat deze schoorsteen niet voor niets rookt, blijkt uit het volgende verslag van den Directeur der zuivelfabriek. Het aantal leden van den zuivelbond vermeerderde in het afgeloopen jaar met 28, zegge 28, zoodat het op 31 December bedroeg 226. De fabriek verwerkte in dat jaar 2,037,818 K melk, met een gemiddeld vetgehalte van 3,16"/o- Hieruit werd bereid 73'582'/j K. boter, d.i. 1 K. op 27VS K. of ruim 26Vs L. melk. De gemiddelde prijs der boter bedroeg f 1,29 per K. Aan de leden werd uit- betaa'd vrij van onkosten f 4,38 per 100 K. of ruim 4!/f cent per L. Verder kan men zich uit den volgen den staat van inkomsten en uitgaven der fabriek een beeld vormen van hare werking. Ontvangsten. Batig slot over 1907 f 13,43 Opbrengst der boter f 94936 59 karnemelk 3863,32 Inleggeld der nieuwe leden» 111,88 Boeten voor het mesten van kalveren 32,50 Rente der spaargelden 52,64 Huur voor het magazijn van den Boerenbond 26. Kleine ontvangsten 2,95 Gestorte melk 0,75 Melkkannen 13. Teruggevraagde spaargelden 2576,75 Totaal f 101626,81 Uitgaven. Aan de leden uitbetaald f 89259,01 Werkloon S 2332 20 Melkaanvoer 2566,70 Rijloon en vrachten voor de boterverzending 136.97 Botervaten 510,74 Totaal f. 101620,62 Balans. Ontvangsten f 101626 81 Uitgaven 101620,62 Batig slot ƒ6,19 Op 1 Januari 1908 had de Zuivelbond bij de Boerenleenbank eene schuld van f 21850, op 1 Januari 1909 bedroeg deze schuld de ronde som van f 20.000. En nu M. H. ben ik aan het einde mijner taak gekomen. Ik heb veel van uw geduld gevergd en vraag u daarvoor verschooning. De zucht om zoo volledig mogelijk te zijn. als ook de ruime op gaven, mij ditmaal door de besturen der verschillende instellingen verstrekt, zijn hiervan de oorzaak. Ik kan verder niet nalaten, een woord van welge- meenden dank te brengen aan de heeren J. van der Sanden, F. van Drunen, M. van Halder en Jos. van Kessel voor de moeite, die zij zich getroost hebben, om mij de noodige opgaven te ver strekken, voor de samenstelling van dit mijn verslag. Het afgeloopen jaar geeft in alle op zichten stof tot dankbaarheid jegens den Allerhoogste, die den Boerenbond zoo zichtbaar gezegend heeftmoge het nieuwe jaar hierin niet voor zijn voor ganger onderdoen Na dit duidelijk, breedvoerig en dege lijk verslag, niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de ver gadering. Zeker, mijn goeie lobbes, meenens was hrt mij, maar het geld ontbrak mij, want zooveel, traktement geven ze in Dnssen ook al niet had ik de duiten gehad, dan had ik ze nog niet naar een «echten" advokaat gebracht, want die zou mij verteld hebben, dat men wel kleine dieven ophangt, doch dat men de gruote laat loopen, en zoo wijs ben ik reeds, om dat te weten. Dat woordje «vermot di lijk" stemde mij tot nadenken zouden Sjaan en Kees en Kwibus niet drie pseudoniemen zijn voor éénzelfde personage? En nog verder peinsde ik, altemaal tengevolge «van die ingeving van uw goed hart'' en ik kwam tot de conclnsie, dat er nog grooter «helden" dan Sjaau en Kees en Dussenaar strijden onder de leuze Wij met tweeën regeeren Dussen. De slotopmerking van het stukje is zoo echt »Kwibusachtig." Bepauld, waarde Kwibus wns ji hoeveelheid varstand niet zoo gering en van zno'n min allooi, (2e of 3e kwaliteit zouden de kooplui zeggen), dan kwam k bepaald wat leenen, want daar zijn heel wat hers'-ns voor noodig om den onzin te snappen, di*n gij hebt uitgekraamd. Vlocht ik je weer eens ontmoeten, Kwibus, dan hoop ik, dat je geen maskerade pak meer aan hebt, maar zult toonen wie en wat ge zijt. Strijden met open vizier zij de leus. Met dauk voor de plaatsing. v. d. P. i De Nieuwe London doet hrt grijze haar binnen enkele dagen verdwijnen, maakt het gUn9r;jk en zacht cn is on- schadelijk voor de huid. Prijs 85 Cent den fhcon f 1 50 den dubbelen flacon. Verkrijgbaar te Wailwijk bij: AN TOON TIELEN. 1 (Buiten verantwoordelijkheid der RedactieJ Princenbage, 6 februari 1909 Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik voor het onderstaande een plaatsje in uwe kolommen. Daarvoor reeds bij voorbaat mijn welgemeenden dauk. «Kwibus" doet z'n naam geen oneer aan. Hij heeft *e.eu aardje naar z'n vaartje". De oud9 «Kwibus" toch waarde lezers was portier aan het gekkenhuis. Alles wat ik van Sjaan en Kees had beweerd was op mij zelf vau toepassing Och kom m'n waarde, ge loet ma waarlijk blozen 1 Ik zou een vriend van den burgemeester ziju 't Is om te lachen neen daarvoor ben ik een te nieti -e aardworm Ik beu twintig maanden onderwijzer te Dussen geweest, en daarvan heb ik ongeveer anderhalf jaar gezwegen, Wie anders spreekt is een leugenaar. Eerst toen ben ik begonnen, niet uit haat t^gen al wat naar stadhuis lucht ruikt, zooals «Kwibus" het wil doen voor komen. nepn, ik weuschte verbstering der «rotte" toestanden, die ik uit eigeu ondervin ding bad leeren kennen, en die met den dag slechter werden Myn verwaandheid was dus nog zoo heel groot niet. «Kwibus" noemde m'n vertoogen een scheld partij, dat is echter verschil van meening, die bij bet stukje van Sjaan en Kees niet kon ba taan. Zeer wijselijk antwoordt men niet op zoo'n geschrijf dat stond ook in het stukje van m'n beste „kwibus" Dat verklaar ik echter ronduit voor lmgentaal. Men wilde wel, maar kan niet. Daar zat de knoop. De «stommiteit" van Sjaan en Kees wordeu verder omgezet in «eenvond". 0 heilige onuoozelbeid 1 Toen «Kwibus" zoo ver met z'n stukje gekomen was, is hij bepaald aan 't mijmeren gerankt z'n breikous zakte, en «Zou het v. d P wel ernst geweest zijn zoo spookte nu wirwarde bet id ziju suüig brein. Dussen, 11 Febr. 1909. Ann inzender «Boem" met een uitroepteeken. Waarde heer, wat maakt ge n nijdig. Uw Btuk van 24 Januari j.l staat vol met cursief «•n dik gedrukte woorden. Ik lees daar van Zigeuner» domme hersens, vuur en lichten dan tweemaal «Boem" met een uitroepteeken. Bij 't erstn gezicht Bloeg mij de schrik om 't hart Vooral die ouderteekeDing tweemaal «Boem" met een uitroepteeken maakt indruk. Dat doet denken aan bommen" en als je daar mede wilt gaan werken, is voor mij de pret raf lk b*-n mijn leven hier in Dassen nog niet mo^de Kwibus schrijft zooals ze hier zeg gen «voor de leut". Doch ter zake Gij ver klaart mij te willen inlichten eu de hoffelijk heid gebiedt, dat ik u vooi dat streven bedank, 't Spijt me echter te moeten erkenneD door uw geschrijf niet wijxor te zijn geworden, omtrent de zaak waarover ik inlichtingen vroeg Zigeuners, ziin zwervers, dikwijls mis dadigers, zonder Vaderland en mot dat slag van lieden heb ik nimmer omgang gehad. Gij schijnt dnarouder echter veel te verkeeren, om to kunnen schrijven, dat het minst ba kromp n zigeunersverstand (de zaak) duidelyk inziet, eu ik wil daarom gaarne van j« aan nemen, dat 't zoo is. Verder verwyst Ge me uaar een man met den bandlantnarn, die zooals gij 't beschrijft, boven z'n theewater over si raat gaat. Zoo iemand heb ik alhier nog nimmer ontmoet en zal zich zeer zeker uiet dikwijls hier in 't openbaar vertoonen. Daarvoor is de politie te waakzaam En wan neer 't nu toch ooit in een onbt waskt oogenblik mocht ziju gebeurd, dan is 't niet mooi om zoo'n man in 't openbaar daarvoor aan den Kaak te willeu stellen. Ik geef echter gaarne toe, dat m*n zooiets niet vat, wanneer men met zigeuners eu dergelijkeu verkeert. Ook kau ik volgens u inlichtingen bekomen in de binnenkamers Van Baas Ganzendonk waar eiken Woensdagavond Dussen's lichtbeelden te zien zijn. Wie en waar is baas Ganzendonk Ik ken hem hierin Dussen niet. Wel'herinner ik me uit myn heel vroege jeugd daarvan op school gehoord te hebben als van eeu ge moedelijke dorpsfiguur Mogelijk echter wordt hierdoor u bedoeld de sociëteit de Gezelligheid die el keu Woensdaga\ oud te Dussen hare bijeenkomsten houdt, en waar naar ik hoor 't er i.ez'-llig toe gaat.'De gekozen aanduiding 't wrdt erkend is voor jou in uw kring van kennissen heel geestig. Aangezien echter de Sociteit een besloten club is, waarin geen zwartgallige menschen, zwervers en dergelijken wordeu toegelaten, gelooi ik niet, dat jij er veel van weet, hoe 't daar toegaat. Kwibus. P S. Als ge ook een middel weet tegen zwartgalligheid, dan raad ik u aan daarvan een goed gebruik te maken. Kwibns. Mijnheer de Redacteur. Eveu een plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Hoe zal ik heginnen Om sommigen in wounrs van Elsbout te noemen Voor eerst worden er gevonden, die niet kunnen zien dat een oppassend man zyn eerlijk stukj* brood verdient. Tweedens, worden er gevonden, die,, die alles beproeven eD beramen, waarheid of niet om nac oppassende en vlijtige dienst doende personen. d« nedeilaag toe te dienen. Derilfu*. \vord8n er heden ten dage gevonden die meenen te zijn. wet geleerd, men moet weten dat dit ook persoontjes zijn die bly zijn een betrekking te hebben van een gulden of wat en misschien nog dommer zijn dan varkers Maar het was te wenschen dat zulke personen voor hun wetgeleerdheid eens een ring of slot op hun bek geztt worde. Hier over later nog een keer of voor zulke per sonen het slot besteld is. Dankend voor uw plaatsruimte Een Elshoutsche jongen

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5