Nummer 28. Zondag 4 April 1909 32e Jaargang. Tweede Blad. landbouwT HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON. BUITENLAND^ Duitschlaiid. Servië. BINNENLAND. RAOUL DE NA VERY. C. B. De kali en de familie der grassen. Bomestingsproeven op Kleigrond. 't Is opmerkelijk, boe van lieverlede op de kleigronden, tengevolge van proefne- miagen, de bemesting aldaar een wijziging ondergaat, waarvan men vóór eenige jaren niet koa droomen. Had men toen b.v. den land- en tuinbouwer voorgesteld ot aange raden ook eens wat kali aan te wenden, bij wijze van proef, hij zon u hebben aange keken met een blik, waarin ge de vraag zoudt hebben lezen „Zijt gij, vriend, wel goed hij uw zinnen Thans is dit heel veranderd, gaan velen reeds met meer of minder sucees een kali-bemesting toepassen, omdat de ervaring bij verscheidene proeven duidelijk ten gunste daarvan heeft gesproken. Het verslag der Rijks-landbouwproefvel- den in de prov. Zuid-Holland, over 1908, bevat dien aangaande sprekende resul'ateu, verkregen bij aardappelen en suikerbieten, twee gewassen, die d»n ook groote kali behoefte hebben. Van de 4 beme9tingsproeven op aardap pelen waren er 3 met een kali-bemesting we geven van alle drie de uitkomsten I. Te Everdingen bij A. van Manen, rivierklei Het doel was tweeledig a. om te zien of de aanwending van kuustmest invloed had op vreting* van ritnaald b. om de werking der meststoffen na te gaan." Het eerste doel heeft tot geen bevre digende uitkomsten geleid van vermindering der ritnaalden viel niets waar te nemeu. Daarentegen viel een gunstige werking der meststoffen vast te stellen. Buitengewoon gunstig zegt het verslag heeft de bijvoeging van patentkali ge werkt. Super en zwavelzure ammoi iak gaven te zamen slechts een winst van f 5 40, die echter verhoogd werd tot f 35.80 door de patentkali (400 K.G. per H. A.) II. Te ZuidBeijerland bij J. Boer, kleigrond De verschillende meststoffen werkten zeer goed, niet het minst de patentkali: 400 K G. per H.A. Bij een bemesting van 600 K.G. super- phospbaat en 240 K.G. zw. ammoniak werd slechts een winst behaald van f 5 80. Op het perceel, waar de patentkali was toi ge voegd, steeg de zuivere winst tot f 66.30, zoodat alleen door de kali een meer opbrengst ter waarde van 60.50 werd verkregen. Mooi, niet waar Het derde veld was te Rozenberg bij L. Dirkzwager Jz. op gemengde-kleigrond. Hier gaven alle perceelen op een na verlies, en dat eene was een der drie volledig bemeste, waarbij dus ook patentkali was uitgestrooid. 600 K.G. zwavelzure ammoniak gaven een negatief resultaat, -in zooverre, dat de be- mestingsko8ten niet werden goedgemaakt. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HRT FraNSCH VAN 85. Nu, hernam Maximiliaau, met eene ontroerende stem, heb ik het recht niet-meer om geheimen te hebben voor haar, die mijne vrouw zal wezen, voor hem, die mijn vader gaat worden. Spreek, zegde Nerval. Ik ben arm, dat weet gij reedsmaar wat gij niet weet, is, dat ik niet alleen op de wereld ben. Nerval verschoot van kleur. Uw vader?... vroeg hij. Ik weet niet, wat er van hem gekomen is. Misschien leeft hij ver van hier verwijderd in den vreemde een geheimzinnige slaiet hangt over zijn leven, en God zal misschien mijn vurig g9bed niet aanhooren, dien een maal te mogen opheffen... Maar ik wil spreken van mijne zuster. Hebt gij eene zuster? vroeg Angelie verheugd. Ik wil het ten minBte nog hopen. Eerst voor weinige dagen heb ik vernomen, dat mijn zustertje, hetwelk in zekeren rampza ligen nacht tegelijk met mijne moeder van mij gescheiden werd, waarschijnlijk nog in leven, doch mijne moeder overleden is. Een mijner vrienden heeft mij het hartverscheu rende tooneel medegedeeld, waarvan hij op zekeren morge-a in een armoedig dorp ge tuige was, en zulks ten gevolge van een onafgewerkt schetsje, dat ik in eene werkplaats vond, en waarop ik, in de overleden vrouw, er mankeerde f 24.38 aan. De neven- aanwending van 400 K.G. patentkali deed het erlies cijfer veranderen in een winst van f 12.98. De kali ver hoogde dus de waarde van den oogst met f 37.36. Mij dunkt, met deze uitkomsten kan mi-n zijn voordeel doen. Wanneer door de bemesting de een of andere voedingsstof in den bodem gebracht wordt, houdt den grond deze stof niet al tijd bewaard, totdat zij door de planten wor tels wordt opgenomen. Slechts enkele stoffen blijven gedurende langen tijd in den bodem. Zij worden, zooals men noemt geabsorbeerd. Onder die bekleedt de kali een zeer voor name plaats. De kali, eenmaal in den bodem, wordt dus door den grond gedurende gerui- men tijd vastgehouden. (Het zij hier bij gevoegd, dat hei absorptievermogen van de verschillende grondsoorten niet even groot is. Bij kleigronden b. v. is het groote,r dan bij zaudgronden). De kali gaat in den bo dem gedeeltelijk in onoplosbare verbindingen over, en komt langzamerhand, dus bij ge deelten weer tot beschikking der plant. Wij willen heden de vraag beantwoorden, hoe de grassen en graansoorten zich ten opzichte van de zich in den bodem be/iu- dendc kali gedragen. Het is reeds door vele proeven aangetoond en elke landbouwer kan er zelf de proef van nemen, dat de grassen en met deze, alle weidsplanten, zeer veel kali noodig hebben en tot de gewassen behooren, welke zich voornamelijk voeden met de kali, die in overvloedige mate in oplosbaren vorm voor handen is. Moeilijk oplosbare kaliverbindin gen worden door het gras niet oplosbaar gemaakt. De grassen (in de engere beteekeni» van weidegras) hebben dus een directe kalibemesting noodig Zij nemen zelfs meer op dan voor hun normalen groei absoluut noodig is. Deze kali is natuurlijk niet verloren, als het gras of het hooi op de boerderij blijft, want het komt later in den stalmest. Van de graansooiten behocren de gerst en de rogge tot de gewassen, die zich voornamelijk voeden met de in gemakkelijk opneembaren vorm aanwezige kali. Zij be zitten dus, evenmin als de grassen, in groote mate het vermogen om de kali uit de moeilijk oplosbars verbindingen, tegebruiken. De gerst fD de rogge zijn dus de twee gewassen, die voor een directe kali bemesting een grooteren oogst met meer en gezonder stroo in ruil geven. De kali oefent daaren boven een zeer gunstige invloed uit op de kwaliteit der gerst, vooral op die der brou wersgerst, daar door de kali het zetmeelge- halte stijgt. De tarwe wordt gewoonlijk gezaaid op kleigrond, das op eeu bodem, dis ait zijn aard meer kali bevat. Deze bezit wel het vermogen door haar wortels de kali uit de moeilijk oplosbare verbindingen optelossen die de hoofdfiguur was, mijne moeder herken de, God geve dat "mijne zuster nog leeft I Volgens mijnen vriend, zon een zekere priester Bernard mij daaromtrent zekerheid kunnen verschaffen, en mijn eerste werk was dan ook mij naar de woning van dien geestelijke te spoedenmaar hij was afwezig. Hij was daags te voren naar den Elzns vertrokken om er den eersten steen te leggen van een wees buis Zoodra hij weor thuis is, zal ik hem een bezoek gaan breDgen en hoop dan to verne men... Maar... weet gij wel, Angelie, en gij, mijnheer, dat mijne zuster, indien ik haar terugvindt, ongetwijfeld een meisje zal zijn uit de mindere klas, die van baren banden- arbeid leeft, dewijl zij door arme dorpelingen is opgevoed, en nooit geweten heeft wie of wat hare ouders waren, en ik vrees dus... Vrees niets, viel Nerval hem in de rede, zij zal tot de familie behooren. Wat zal ik haar liefhebben! merkte An gelie aan. Ik zal een kapitaal op haar hoofd vast zetten, hernam Nerval. Gij hebt gelijk gehad mij die bijzonderheid toe te vertrouwen, Mn- ximiliaan, ik acht er n zoo mogelijk, nog hoogtr om. De herinnering aan die onbekende zuster, wier bestaan Vernac geopenbaard had, wierp aanvankelijk een waas van treurigheid op het gesprek, dat op die mededeeling volgde maar ongemerkt wist Nerval, door zijne vroolijke opmerkingen, eene andere wending aan de gedachten te geven, en men scheidde in de op- gernimtste stemming van elkander. XXXIX. HET GEVONDEN BEWIJS. Het was avondBestiole had het dien na middag bijzonder druk gehad, want vader Falot had haar eene gans gezonden met de boodschap, dat hij met de Ekster bij haar zou komen eten en zij had zich beijverd den vogel naar den eisch te braden hare gaBten deden het maal dan ook veel eer aan. Voor den boekdrukkersleerling bestond er geene grootere belooning dan een bezoek bij de dochter van Camonrdas. Met geheel zijn hart had de knaap zich aan het meifje ge hecht. Hij kon niet vergeten dat het eerste en tot zich te nemen. De tarwe kan dus vaak teren op de kali, die van vorige jaren af van nature in den grond aanwezig is. Intusschen kan het noodig ziju, als door kali roofbouw (bieten, mangels, aardappels) de voorraad opgeloste ka i .totaal zou verbrnikt zijn, een kleine kalibemestiug te geven, opdat de jonge planten, die het bovengenoemde vermogen nog missen, aan den groei te helpen. Voor al is dit ook het geval op zwavelgrond. De haver is zeker het graangewas, dat Je grootste hoeveelheid kali uit den bodem haalt, maar ook het gemakkelijkst. Alle kali, die aanwezig is, is van hare gading. Waar de bodem dus kali bevat, in welken vorm ook, doch in genoegzame hoeveelheid, is een directe kalibemesting vooi haver niet noodig.. Men denke er echter aan, dat een goede oogst ongeveer 100 K.G. kali aan den grond onttrekt. Gij moet dus zelf oordeelen of uw grond zoo rijk aan kali is. Het volgende gewas heeft natuurlijk in elk geval, alleen omdat haver vooraf ging, een directe kali bemesting van noode, De tocht van de >ZeppelinI« bij heel ongunstig weer (het blies een flinke storm gisteren in Beieren) is weer een »gross- artige Leistungc geweest van den ouden luchtschipper. De afstand van het sla tion Friedrichshafen naar Miinchen be draagt hemelsbreed 180 kilometer. Maar door dien het luchtschip niet te München heeft kunnen landen, zooals de bedoe ling was, en de sterke wind het uit den koers heeft gedreven, heeft het wel een zestig, zeventig kilometer meer afgelegd. De landing geschiedde Niederviehbach bij Dingolfing (Neder-Beieren). Zonder eenig ongeval gelukkig. Als het weer gunstig was, zou Zeppelin zoo spoedig mogelijk de terugreis aanvaarden. De aankomst te München was niet in het minst door den wind vertraagd. Om negen uur was gezegd. Nauwelijks 5 minuten later was het luchtschip er. Ongeveer honderd meter hoog vloog het reuzenpotlood over de daken en over de tentoonstellingshal. Het maakte eenige manoeuvres, daalde en steeg weer, maar kon toch met het oog op de gevaarlijke onderneming niet landen. De menigte was uitgelaten van geest drift- Hij is spoedig teruggekeerd en kalm in München geland. We hebben reeds melding gemaakt van berichten, dat de Balkan-conferentie binnenkort zou bijeenkomen. Men be weerde zelfs, dat ze nog in deze maand zoü worden bijeengeroepen, en wel te Parijs. De gewoonlijk goed ingelichte Politische Correspondenz verneemt ech- gebed, hetwelk hij ooit geboord had, hem door Bestiole was voorgezegd geworden, en hij aan haar, als het ware, de g*#ukkige wending van zijn leven te danken hadhij droog het meisje dan ook eene soort van ver eericg toe, eD achtte haar als een wezen, dat ver bovon hem stond. Ook vader Falot had eene inDige genegen heid voor de arme Bestiole opgevat. Nienvind had meer behoefte aan eene werkdadige be scherming dan zij op welke manier zij die ook van haren vader zou moeten missen, er moest een tijd komen, dat dit het geval zou wezen. Hetzij Camonrdas zijne schuld aan de «nen- schelijke gerechtigheid betaalde, hetzij zijn overheerschende hartstocht een einde aan zijn leven maakte, wat moest er wordeD van zijne ongelukkige dochter, die, ziekelijk als zij was aan de afzichtelijkste armoede ten prooi kon worden, wanneer zij ten gevolge van ziekte niet meer door handenarbeid in haar levens onderhoud kon voorzien Wel is waar had Angelie haar beloofd haar te zullen ondersteunen, maar in het leven van Angelie kon eene verandering komen, een huwelijk kon haar misschien Parijs doen verlaten en buitendien tusschen de rijke erfgename van Nerval en het arme naaistertje bestonden er minder banden dan tusschen den voddenraper en den boekdrukkersleerling. In het vooruitzicht van een sombere toe komst, wenschte vader Falot vQor de dochter den slag te verzachten, die haar onvermij delijk moest treffen. Hij wilde het zoo aan leggen, dat op het oogenblik, waarop de justitie Caiuourdas zou gevangen nemen, de wees zich in zijn armen zou kunnen werpen en bij hem troost en bescherming "vindeH. Terwyl hij den schuldige strafte, behield Austin Aurillac zich het recht voor, de on schuldige te beschermen. De beide kinderen zaten opgeruimd met elkander te keuvelen de Ekster sprak met verrukking over zijn ambacht, t3rwijl vafler Falot zijnen beschermeling niet genoeg kon pryzen, hetgeen Bestiole met blijdschap ver vulde. O had zij kunnen vermoeden dat de man, die zich zoo goed. zoo vriendelijk, zoo liefdevol jegens haar betoonde, dien zij als ter uit Londen, dat de zaak nog niet i zoover gevorderd is. In politieke krin gen der Engelsche hoofdstad verwacht men niet dat de conferentie in de eerste maanden bijeen zal komen. Men wijst er op, dat in de besprekingen, die in den laatsten tijd tusschen de verschil lende Europeesche kabinetten hebben plaats gehad, het conferentie-vraagstuk slechts een ondergeschikte plaats heeft ingenomen. In alle gevallen is er, naar men te Londen aanneemt, geen sprake van dat de conferentie nog in April zou worden gehouden. Een telegram uit Belgrado aan het »Neues Wiener Abendblatt* meldt, dat de Servische minister van justitie in de Nationalistische Gedeputeerde Club ver zekerde, dat de regeering overtuigd is, dat Koning Peter beslist heeft besloten afstand van den troon te doen ten gunste van zijn tweeden zoon, Prins Alexander, zoodra dc Oostenrijk-Turksche moeilijk heid is uit den weg geruimd. De Koning, zoo zeide de minister, heeft zijn voornemen reeds in den mi- nisten aad kenbaar gemaakt eu alle leden der regeering hebben het goedgekeurd, 't Is daarom noodig, dat de Skoeptchina de regeering steune tot eene spoedige oplossing van het Oostenrijksch geschil ten einde den afstand van Koning Peter te verhaasten. Uit Belgrado komen weer berichten over een bedenkelijke gisting onder het leger. Men vertelt van protesttelegram men en geheime vergaderingen van offi cieren, wsarin de vroegere kroonprins George een hoofdrol zou spelen. Men vreest dat hij den een of anderen nacht een militaire dictatuur zal afkondigen. In Nisj, Kruschewac en Kragujewac is een wijd vertakte samenzwering van officieren ontdekt. In Nisj werden elf, in Kragujewac acht officieren gevangen genomen. Die toestand schijnt zeer be denkelijk en koning Peter zal waar schijnlijk eerder afstand moeten doen, dan hij tot nu toe zelf geloofde. a_i ATT "T«' gs |»'i-ft" Nederland en België. De Bru'elsche correspondent van de Tel schrijft: De kwestie der vermindering van het briefport tusschen Belgie en Holland is een der onderwerpen, voorkomende op de dagorder der werkzaamheden van de Hollandsch-Belgische commissie. Tot op den laatsten tijd hadden de besprekingen nog niets opgeleverd, maar men verzekert, dat de moeilijk heden uit den w;eg zijn geruimd en dat het vraagstuk kans heeft te worden op gelost. De heer De Marees Oyens, oud minister van Waterstaat, die deel uit- haren vriend, haren leidsman beschouwde, haren vader zoo onverbiddelijk in al zijn doen en laten bespiedde, om*hem op een gegeven oogenblik aan het gerecht over te leveren Maar zij vermoedde niets van dien aard. Zij had vader Falot lief met al de oprechtheid van hare erkentelijke en reine ziel. De voddenraper vorderde overigens niets in zijne onvermoeide nasporingen. Do bij Camonrdas gedane huiszoek ng had niets aan den dag gebracht de weinige werk lieden, die Austin Aurillac eertijds in zijnen dienst had gehad, en hij bij toeval in eene of andore kroeg had weergevonden, herin nerden zich tenauwernood de zaak, waaraan de ongelukkige zich zooveel liet gelegen liggen. Andere misdaden, andere brandstichtingen, staatkundige omwentelingen, de jammeren van een beleg, eene verfoeilijke regeering, eene nog verfoeilijker Commune had da gebeurtenis zoodanig onder vergetelheid, slijk en bloed bedolven, dat zij nog tenauwernood in de herinnering voortleefde. Hoe zon men zich den brand van een klein blok werkplaatsen herinneren, terwijl de geheele hoofdstad in een enkelen nacht aan zoovele kanten gelijk tijdig in brand had gestaan Hetzij Nerval zich sterk gevoelde door de zekerheid van de straffeloosheid, hetzij door het besef zijner onschuld, want de vermoe dens van Aurillac konden ongegrond zijn, de voormalige galeiboef bad ondanks al zijne moeite niets kunnen ontdekken, wnt hem eenig licht verschafte. Camourdrs vermeed hem instiuktmatig Hij het hem echter vrij Bestiole bezoeken, met hem uitgaan, haar leven zooveel mogelijk veraangenamen, omdat bij wist dat Bestiole zijn geheim niet kende. Er kwamen oogenbhkken, waarin vader Falot geneigd was zijne nasporingen op te geven. Niemand zou het natuurlijk ooit gelnkken hem zijne kinderen weer te geven waarom gaf hij zich, wel beschouwd, toch zooveel moeite om in zijne eer hersteld te worden, waarbij geen schepsel eenig belang had dan hij alleeD Hij was oud, nog ouder in ervaring en smart dan in jaren waarom zou hij niet zijne overige levensdagen in rust slijten en maakt van de sub-commissie, welke zich heeft bezip gehouden met de kwestie der posttarieven, is eenige dagen geleden te Brussel aangekomen waar hij een onderhoud heeft gehad met den heer Verhaegen, lid van de Belgische Kamer, en voorzitter eencr afdeeling van de Hollandsch-Belgische commissie. Dit onderhoud had tot onderwerp de posttarieven en in 't bijzonder de vermin dering van het briefport. Men kan thans zeggen, dat de Hol- landschBelgische commissie zorgvuldig voorbereide voorafgaande voorstellen en nuttige wijzen zal kunnen behandelen op de zitting, die zij in de tweede helft van April 's Gravenhage zal houden. Rijksverzekeringsbank Sedert eenige weken zijn aan onder scheidene tijdelijke schrijvers der Rijks verzekeringsbank namens het bestuur dier Bank mededeelingen van aanstaand ontslag gezonden- In het geheel is reeds aan ongeveer 60 schrijvers de ontslag brief ter hand gesteld, steeds met een ruimte van 5 weken tusschen den dag der kennisgeving en den datum van ontslag. Een begin van bezuiniging Veldwachters. Door den Minister van Binnenl Zaken is aan de Commissarissen der Koningin een schrijven gezonden, inhoudende het verzoek hem te melden óf en, zoo ja, in welke gemeente hunner provincie de bezoldiging van de veldwachters, met inbegrip van de bijkomstige voordeelen aan hun ambt, onvoldoende is en aan welke maatregelen hunnerzijds of door Ged. Staten tegen toekenning van een te geringe bezoldiging zijn of zouden kunnen worden genomen. Heugelijke gebeurtenis. Heden zijn te 's Gravenhage in de Maliebaan opgesteld de stukken geschut, bestemd tot het lossen der minuutschoten ter aankondiging van de vervulling der blijde verwachting. De stukken, een drietal snelvuur kanonnen met een munitiewagen, zijn geplaatst aan den ingang van de Malie baan bij de Boschbrug, met de monden gekeerd naar het achtergedeelte van de Maliebaan. Een schildwacht der veld-artillerie be waakt het geschut. Eergisteren zijn ten paleize te 's-Gravenhage aangekomen de acht wiegen, door de meisjes van de ver schillende weesinrichtingen in den lande vervaardigd. De wiegjes zijn aller keurigst afgewerkt, en werden door H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik en de geheele hofhouding met belangstelling bezien. H. M. de Konihgin heeft besloten deze acht wiegen, geheel opgemaakt, ten ge- zich aan aijn lot onderworpen Hij dealde zijne twijfelingen aan Maximiliaan Audoin mede. üp zekeren dag zelfs poogde hij den jonkman af te raden zich verder met de zaak in te laten. Ongetwijfeld is Austin Aurillac dood, zegde hij tot Maximiliaan, en Ged zal in zijne goedheid de kinderen wel tot zich genomen hebben. Gij hebt voor dien ongelukkige meer gedaan dan gij doen moest, ofter niet langer uwen tijd daaraan op. En gesteld dat die man nog leeft, wat zou hij aan een eerherstel hebben, hetwelk de wet altoos onvolledig laat, daar zij nimmer wil erkenren, dut zij zich vergist heeft Alle grootmoedigheid moet zijne grenzen hebben, mijnheer. Gij hebt al hot mogelijke gedauu om de ware schuldigen op bet spoor to komen, ik heb, om u behulpzaam to zijn in de taak, welke gij op u genomen hadt, de beruchtste kroegen van Parijs bezocht, en wat hebben wij gevonden Cainourdas Maar Camourdas is op zijne hoede, hij ver raadt zich niet. Steeds een voorzichtig stil zwijgen in acht nemende, zich in de eenzaam heid bedrinkende, laat hij zich nooit een enkel woord ontvallen van zijn verleden. Ik begin eraan te wanhopen, hem ooit de bekentenis te ontlokken, welk aandeel hij in het ontzettend drama van la Vilette gehad heeft, het kan ook mogelijk zijn, dat hij onschuldig zij, en ik mij op een dwaalspoor bevind, en in dat geval zou ik den moed niet meer hebben, opnieuw to beginnen. Luister, mijn vriend, antwoordde Maximi liaan op vriendelijken, maar vasten toon, nooit verstaat ge, nooit zal ik deze taak opgeven, dat zou in mijn oog een laffe onwaardige daad zijn. Mijne kindsheid is in een geheimzinnig duister gehuld, dat ik tot eiken prijs wil doorgronden gij kunt mij niet begrijpen, maar God leest in hot binnenste mijns harten en hij zal mij eenmaal verhooren, daarvan heb ik de vaste overtuiging. Ik oisch daarom van u dat gij uw woord gestand doet en voortgaat mij behulpzaam te zijn in bet op sporen van de schuldigen. O 1 ik weet het, iedereen kent van die oogenblikken van moe deloosheid, maar men moet er niet aan toegeven- (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5