Nummer 30 Zondag 11 April 1909. 32®. Jaargang. ti ti i w :j iii f 11 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Industrie elen. lUWd Resurrexit ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER BEKENDMAKING LANDBOUW. Uitgever: FEUILLETON. RAOUL DE NAVERY. 87. t Zuiden, «mplraatstüe Courant, Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.w5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. ADVKRTEimËN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advcrtentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten- Reclames 15 cent per regel De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met bet opmaken vat) het verslag over 1908. Heeren Iudustnëelcn vrorden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk aao den President in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. komt U halverwege tegemoet, doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die LJ aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezui verheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt wasschen linnen en voor het van kostbaar fijne kant. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FRAN8CH VAN Nadat hij toen, hoe langer hoe meer be schonken, door eene onhandige beweging al de voor hem liggende papieren op den vloer had doen vallen, raapte hij het eerste vel op, dat hem in handen kwam, etak et weder tusschen de voering, spelde het papier het w losgemaakte dicht en viel in slaap Daags daarna toen Bestiole in de kamer haars vaders kwam om een papier voor het opwinden van haren gouddraad te zoeken, had zij het oude toegevouwen vel papier gevonden, en zonder het in te zien, ineen gerold en als een klosje gebruikt. Toen haar vader baar varzocht de voering dicht te naaien, gehoorzaamde zij, en dewijl Camourdas een papier tuBschen de bfide stoffen voelde, bad hij zich niet overtuigd of het wel het echte was. Zoo kwam het dat Camourdas zorgvuldig eene aauprijzing vao schoensmeer bij zich verborgen droeg, en Bestiole het bewijs des misdaad van Nerval voor een garenklosje gebruikte. Men kan zich gemakkelijk de hevige ge moedsaandoening van Austin Aurillac voor stellen. Hij had het bewijs zijner onschuld in zijn bezit. Hij kon Nerval verpletterend van zijne schuld overtuigen en vau de rechtbanken de herstelling in zijne eer vorderen. De schuld van den fabrikant en Camourdas Het komt herhaaldelijk voor dat Nederlai dsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis .mar Duitschland worden gelokt ten behoeve van in- dustriëele ondernemingen terwijl bij aankomst ter plaatse blijkt, dat zij niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werk lieden, alvorens op zulke berichten af te gaan, óf zelf óf door tusscher komst van den Burge meester hunner woonplaats zich wenden tot den Ne.derlandschen consul in de streek waar die on dernemingen gevestigd zijn, om inlichtingen omtrent vooruitzichten tot het bekomen van werk, looDen en huurprijzen der woningen, "ldaar. Up uitnoodiging van den Minister van Bin nenlaodsche Zaken wordt de aandacht van be langhebbenden hierop gevestigd. Voorts brengt de Burgemeester ter kennis der werklieden, die naar het Koninkrijk Pruisen arbeid goan zoeken, d >t zij zich voor hun ver trek daarheen vau een Nationaliteitsbewijs heb ben te voorzien, hetwelk aan onvermogenden gratis afgegeven wordt. Tevens dient men te zorgen voor hel noodiga reisgeld voor de heen en teiugreis, omdat door de Nederlandsche Con sulaten niet ai der8 dan in zeer bijzondere ge vallen geld voor d<? terugreis gegeven wordt. Slechts gezonde werklieden in den ouderdom van 16—40 jaar worden aangenomen. VVualwijk den 4 April 1909 De Burgemeester van Waalwijk, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk in as kt bekend dat ter Secretarie verkrijgbaar zijn gesteld blanco vei zoekschriften om koste— 1 oze vergunningen tot uitoefening der vi9scherij met een viechiuig. De aanvragen om een kos ■•elooze vergunning behooren ten spoedigste ter Secretarie te worden ingeleverd. Waalwijk, 24 Maart 1909 De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat op 13 April 19l>9 in deze Gemeenie voor het Vile District te Waalwijk, bestaande uit. de gemeenten Almkerk c.a., Andel ca., Baardwijk, Bcsoijeo, Bokhoven, Capelie, Drongelen c.a., Drunen, Duseen c.a., Engelen, Giessen, Hedikhuizen c.a., Heesbeen c.a., Herpt ca., Hcusden, Meeuwen c.a., Nieuwkuik c.a., Oudheusden ca, Rijswijk, Sprang, Veen, Vlijmen, Vrijh.—Cappelle, Waalwijk, Waspik, de Werken c.a., Werkendara, Woudrichem en Wijk c.a., door de provinciale Co.nmisise voor do ondersteuning van Rijkswege van de vee~ fokkeiij in NoordBr.bant a. van eenjarige stieren, waaronder zijn te verstaan stieren die de melktanden nog bezitten en voldoende zijn ontwikkeld, b. van stieren met or'-ede tanden en c. van stieren, behooreode aan stierenhou derijen en veefokvereenigingen, De keuringen zulleu aanvangen des voormid dag? ten elf uur. De aangifte van de dieren, waarmede meu aan de keuring wenscht te doen deelnemen, moet plaats hebben op het uitvoe was zonneklaar, en het was wel te denken dat de werkman zich zon haasten eene vol ledige bekentenis af te leggen, teneinde hier door op eenige toegevendheid te kunnen re kenen, Nu kon Anrillac alom overluid zijnen naam noemen en openlijk nasporingen omtrent zijne verloren betrekkingen in het werk stellen. Eensklaps ging hij van de duisternis, waarin zich d« ontvluchte galeiboef verborg, over in het heldere licht, waarin zich de eerlyke man kan vertooDen, die zijnen goeden naam komt terug eiscben. Dit alles zegde hij tot zich zelven als in ean droom. Zijn hart klopte zoo fel, alsof het sou bersten, soms schemerde hem all.-s voor de oogen, het eene oogenblik trilde hij van blijdschap, om in het volgende zich te moede te gevoelen, alsof hem een zwaar on geluk getroffen had. Toen Aurillac zich eindelyk eenigszins ver trouwd gemaakt had ïni-t de gedachte, dat een wonderwerk hem het bewijs var zijn« onschuld in banden geleverd had, vroeg hij zich af wat hij nu doen zon Bestiole dien avond nog wederzien, koD hy niet van zich verkrijgen ilij schreef derhalve een briefje aau de Ekster om hem te ver wittigen, dat de afdoening van eene gewich tige zaak hem belette hij Bestiole terug te komen. Hij gelastte hem naar huis te gaan, en zich niet ongerust te maken als zijn oude vriend soms wat laat mocht uitblijven. Hij voegde het kloske gouddraad bij den brief, deed het door eenen besteller bij juf vrouw Camourdas bezorgen, en stond, van dien kant gerost op. Ik zal mijnheer Maximiliaan zeker te huis vinden, zeide hij bij zichzelven. Hij zon een rijtnig hebben kannen nemen om er spoediger te ziin, maar zijn hoofd gloeide zoo sterk, dat hij liever verkoos te gaan Er begon een fijne regen te vallen, Aurillac ontblootte hef hoofd eu de vochtigheid werkte weldadig op hem. Nu is dan toch eindelijk da tijd gekomen, waarof die edele jonkman de belooning in de voltooiÏDg van zijne tank zal vinden, zeide hij onder het voortgaan. Hij heeft zich het vin- ringsterrein, een unr voor den aanvang der kenring. Alleen worden tot de keuring toegelaten de stieren, die volgens Provinciaal Reglement vau 17 No*. 1898 zijn goedgekeurd en wier eigenaars voorzien zijn v*n een certificaat, afgegeven door het bestnur der gemeente, waar de stieren g houden worden, waarait blijkt, dat de dieren gedurende een maand in het district aanwezig zijn geweest, op een gezonden stal staan en voor het gebruik als fokstieren bestemd zijn. Voorts zal moeten worden overgelegd eene verklaring van den Bu geoaeester hunner gemeente, be^at lende de dagteekeoing waarop, en bet Dummer waaronder stieren in het stierenregister ter se cretarie zijn ingeschreven. Voor het District Waalwijk zijn uitgeloofd de volgende onderhoudsbijdragen a. Voor eenjarige stieren een bijdrage ven f 120.en twee van f 100.en b. voor twee jarige of ondete stieren, een van f 120, een van f 100, en twee v n f 90. Waalwijk, 15 Maart 1909 De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Weer hebben de Paasch klokken het hoogtij van den Christus Triumphator ingeluid. Weer jubelen de blijde Alleluja's langs onze tempelwanden, als de juichkreten van zijn onsterfelijke Bruid, den Over winnaar van dood en hel tegemoet. Paschen is het feest der feesten en de strijdende Kerk vergeet voor dien éénen dag haar moeitevollen levenskamp zij legt voor een oogenblik hare wapen rusting af, om geheel op te gaan in ae hemelvreugde, die haar bezielt bij de herdenking van het feit, dat haar bestaan en geheel hare geschiedenis beheerscht. Resurrexit. Hij is verrezen Voor ons is dit de beteekenis van het Paaschfeestde glorievolle opstan ding van Christus uit het giaf, door eigen macht en volgens eigen voorzegging als de bekroning van de zending, die de God-mensch ter vervulling op Zich genomen had De ongeloovige wereldling, die in on- of tegengodsdienstige bladen zijn ideeën vertolkt vindt, spreekt heden van het lente-feest, van de ontwakende natuur, van het nieuwe leven. van.... opstanding- Maar de diepe zin, dien wij hechten aan dezen gedenkwaardigen dag, ontgaat hem ten eenemale. Geen koesterende voorjaars-zon is het, die wij, den ouden heidenen gelijk, de den der bewijzen van mijne onzchuld ten doel gesteld en dit doel ia nu bereikt. O Cod is goed God ie groot God ia vol liefde en barmhartigheid Een half uur latei belde Austin Aurillac bij den advokaat aan. Ie mijnheer Audoin te sprekon vroeg hij den ouden dienaar. Mijn meester ia nog niet thnii, ant woordde deze. Mag ik hier op hem wachten W el zeker Anrillac werd in het schrijfvertrek gelaten, waar de brandende lamp op de tafel, welke vol papieren la?, bewees dat Maximiliaau voornemens was dien avond nog te werken. XL. - DE TWEESTRIJD. Anrillac werd onaangenaam teleurgesteld in zijn ongeduld om Maximiliaan te spreken en hum de ortdekking mee te deelen, welke eensklaps aan zijn leven eene geheel andere wei ding gaf Hij gevoelde er behoefte aan, eenen vriend te kunnen toeroepen Vry ik ben vrij Want de vrijheid vau Anrillac bestond niet slechts daarin, vau zonder ketting aan het been, zonder boevenzak en groene muts, zonder voor den stokbewaarder te boheeven te vreezen, zonder aan een walgelijken lot genoot vastgeketend te zijn, zijn ellendig bestaan voort te slepen. Voorzeker, gedurende de vreeselyke jaren van zijne gevangenschap had hij God, op de knieën, met al het vunr van eene zwaar be proefde en vertrouwvolle ziel, om het voor recht gesmeekt, zich naar willekeur ia de open lucht onder de zon te mogen bewegen, en te handelen gelijk een mensch, en niet gelijk een genummerde machine te midden van andere meusch-lijke machines. Maar door bet v -rbreken zijDer boeien, had Aurillac zi n vrijheid niet verkregen. Hij had zich verplicht gezien zijnen naam te verbergen, e-rst. onder dien van den mars kramer, dien hij gepoogd bad te ontzetten, toen onder den bijnaam van vader Falot, welke hem nog meer z-kerheid aanbood Anrillac had zijne vijanden, zyne beschul— gaven onzer feestvreugde zouden bren gen. Maar het Licht dat in de duister nissen verschenen, op den dag van heden in nieuwen luister over ons is opgegaan, de Zon der gerechtigheid, die door haar leven-wekkende stralen den boom heeft doen groeien uit het mosterdzaadje, den boom, die bestemd is om de eeuwen der vergankelijkheid te trotseeren. Geen ontluikend lentegroen wekt in ons de Paaschstemming, maar de ge dacbte aan de altijd jeugdige en zich steeds verjongende levenskracht, welke de stichting bezielt van Hem, die door Zijn triomf over den dood Zijn getrouwen het onvergankelijke lente-leven heeft verzekerd. Aan het moderne heidendom, den lof te zingen van zijn natuur-afgodenvoor ons ligt de beteekenis van het huidige feestgetij in het woord, door den Gods gezant op den eersten Paaschmorgen gesprokenResurrexit, Hij is verrezen, gelijk Hij voorzegd heeft En zeker heeft Christus' Kerk alle reden, om heden in luiden jubel uiting te geven aan hare feestvreugdemet volle recht heeft zij den gedenkdag van 's Heeren verrijzenis geplaatst aan het hoofd van de rij harer feesten. Want de verrijzenis van Christus vormt het groote keerpunt in de wereldge schiedenis. Met den Paaschmorgen brak het eerste levensuur aan van de H. Kerk, en had de oude wet voor goed afgedaan De figuur en de schaduw waren voorbij. De dag der werkelijkheid was aange broken na den somberen langen nacht van voorafbeelding en berustend vertrouwen op het profeten woord. Maar die dageraad had nooit voor ons geglooid, wanneer niet die alles over treffende almachtsdaad ware gesteld, die wij in Christus opstanding van den dood belijden wanneer niet de aller voor naamste voorspelling omtrent de Christus in vervulling ware gegaan, een voor zegging door den Heiland zeiven her haald. Inderdaad is 's Heeren verrijzenis het groote levende argument te noemen voor de goddelijkheid Zijner zending en den hemelschen oorsprong Zijner leer. digers gezocht, maar niet openlijk door de justitie bygestaan om zijn doel te bereiken had hij met dieven moeten omgaan, de af zichtelijkste kroegen bezoeken, moordenaars gemeenzaam toespreken. Hii had zoowel zijne ziel als zijn gelaat moeten vermommen, sijDen afkeer, zyne walging overwinnen, zijne verontwaardiging bedwingen. Neen 1 hij was niet vrij geweest Hij ging des avonds nit, en oefende des nachts een hau'iwerK, dat geheel en gansch met zijne op voeding in trijd wasuitgenomen den eerw. heer Bernard en Maximiliaan had hij geene vrienden. Dh eenige oogMnblikken, waarin het hem geoorloofd was ongestoord eenig voorzyn hart weldadig genot te smaken, waren die welke hy bij Columba of Bestiole in genoeglijk praten doorbracht. De arme Bestiole 1 het was hare schuld niet, dat haar vader een ellendeling was, en Anrillac nam zich stellig voor het meisje onder zijne bescherming te nemen, dat hij tot eene wees ging maken* Helaas de straf voor bedreven kwaad komt dikwerf op onschuldige hoofden neer Het gebrekkige kind had haren vader, oudanks- zijue verkeerdheden, zijne ruwheid, innig lief, en Aurillnc stelde zich levendig hare hartver scheurende droefheid bij zijne gevangenneming voor Het beBte wat ik doen kan, overlegde bij bij zichzelve, is Bestiole bij Columba te brengen in Columba zal Bestiole eene znster vinden. Degenen, die zelf veel geleden hebben, weten zoo goed te troosten. Ik straf, maar ik wreek mij niet God is mijn getnige, dat, als het mij mogelijk ware mijnen naam, mijne positie, mijne eer te herkrijgen zonder iemand aan te kingen, ik met vreugde van 't doen bestraffen der misdadigers zon afzien. Maar de wet ie onverbiddelijk in hare eischen. Iedere misdaad moet gestraft worden, indien de dader bekend is om mijne onschuld te bewijzen, moet ik d*D misdadiger overleveren. Om h-t recht te hebben het verloren spoor van mijDe vrouw en mijn kind te zoeken, moet ik den vader van Bestiole en dien van Angelie in het vei derf storten. Eene pijnlijke gedachte sneed Aurillac door En ook het onmisbare argument. Ware Christus niet verrezen, zoo zegt de Apostel ons geloof zou ijdel zijn. Die verrijzenis was de noodzakelijk ge worden aanvulling van het verlossings werk, de voltooing en bezegeling er van. Daarom is dit de dag, dien de Heer gemaakt heeftlaten wij ons verheugen en blijde zijn Elke mismoedige gedachte zij daarom verre van ons op dit feest. Christus, die eenmaal over den dood triumfeerde, zal ook overwinnaar blijven in den strijd onzer dagen. Waar de verkillende adem van het rationalisme het geloofsleven in zijn groei gestuit of in den wortel heeft doen af sterven, zal Zijne wondermacht uit dien dood zeiven het nieuwe leven wekken en nieuwe geslachten zulleu zich ver blijden in Zijn roemvolle overwinning over den dood. Schenke hij aan ons allen de genade, dat wij op onze levensreize bevrijd mogen blijven van die vreeselijkste aller geestes ziekten, waaraan in onzen tijd zoo talloos velen lijdende zijn, en wij niet mogen verzwakken in ons getrouwvol geloof aan Zijne glorievolle opstanding uit het graf. In dezen geest wenschen wij van harte al onze lezeressen en lezers een ZALIG PAASCHFEEST. Wat i« de beste »tikstoi-beme»ting op Suikerbieten- Reeds herhaalde malen is over de be mesting der suikerbieten in het algemeen geschreven en daarbij mij o. a. vragen ter sprake gekomen, als Geeft men niet te veel superphosphaat in vergelijking met de andere bestanddeelen Is een kalibemesting der suikerbieten noodig enz. enz. Thans willen we met een en kel woord spreken over de stikstof be mesting der suikerbiet. Er is geen en kele ernstige bietenbouwer die suiker bieten zaait, zonder een zeer belangrijke bemesting met stikstof. De ervaring heeft nu eenmaal geleerd, dat het zonder die da ziel. Hij voelde voor Angelie, de dochter van zijnen onverzoenlijken vijand, zulk aena ware gonegendheid, hij bewonderde dat engelachtige meisje zoo oprecht, dat de gedaehfe aan de tranen, die zy zou storten, hem diep ont roerde. Iodien ik haar op dit oogenblik zag, zegde hij bij zichz.lven, zou ik baar bij de handen vatten en baar deelnemend den raad geven ga in het klooster, myoe dochter Da onbarmhartige wereld zal hare deuren voor u sluiten na de straf van Nerval Cristas opent wa^vnwyd voor u do poorten zijner kloosters. Ga in het klooster, bewaar er nw kleed der omchold en de reinheid nws harten, breng uw leven door ia gebed en boete, en bid on verpoosd om genade te verwerven voor hem, die nooit berouw gekend heeft. Hier etond Aurillac, die, door zijne stan-— doeningen overstelpt, in eenen leunstoel neer gezonken was, met drift op. Neen nooit berouw gekend 1 hernam hij met stijgende verbittering. Hij is hard vochtig tegen de armen, baatzuchtig, hoog moedig gebleven. Zou het mogelyk zijn zijne slachtoffers te tellen De beklagenswaardige ki aukzinuige. dien ik ken, moet niet de eenige rijn, die door dien verstokten rij kaai d ie afgewezen. Ik kan Camourdas, dien door het misbruik van deD drank verdierlijkten dronk aard, bijna verontschuldigen, daar Nerval aan zijne ondeugden voedsel gegeven heeft, om ar later gebruik van te maken. Ik zou gaarne tot de rechters zeggen Zijns misdaad is hem niet toerekenbaar, veroordeel hem tot ont houding, dat hij werke, dat hij zijn vergryp nitwissche maar weest onverbiddelijk voor Nerval 1... Was hij arm, dat hij op mynen voorspoed afgunstig was? Neen. gy bezat eene fabriek, die met de mijne meêdong. Hij is onv-rzadelijk en oumeêdoogend geweestom rechtvaardig te zijn, moet gy in de straf even onmeêdoogend zijn Had hy mij slechts van mijn paid, van mijne vrijheid zelfs beroofd, de vrijheid, het grootste geluk nochtans van den m*D8ch 1 Maar ik was echtgenoot, hy heeft mij van myne gade ik was vader, by heeft my van mijn kind gescheiden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1