Nummer 30. Zondag 11 April 1909 32e Jaargang! Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Italië. MIEUWS UIT KAATSHEUVEL b c. d. e. Zoo langzamerhand krijgt men het idee, dat de oorlog der toekomst in de lucht gevoerd zal worden. Met koorts achtige gejaagdheid bijna zijn de groote mogendheden bezig elkaar op het ge bied der luchtscheepvaart vliegen af te vangen. Denkt men een oogenblik niet aan vliegtoestellen, maar alleen aan be stuurbare ballons, dan heeft Duitschland ontegenzeglijk al een groote voorsprong verkregen op de beide groote mede dingers, Frankrijk en Engeland. Hoe men er in Engeland over denkt, weet men. Ook in de lucht vinden de vol- bloed-jingo's, moet Engeland tweemaal zoo sterk zijn als eenig andere mogend heid. En in Frankrijk gaat men nu ook de handen uit de mouwen steken. De minister van oorlog heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een bestuurbaren luchtballon, die als luchtkruiser zal kunnen dienen Deze ballon zal zich gedurende 15 achtereenvolgende uren met een snelheid van 50 K M per uur met 4 man aan boord moeten kunnen bewegen op een hoogte van 2000 meter. De inhoud zal hoogstens 6500 M3 mogen bedragen, de lengte 90, de geheele hoogte 20 meter en de grootste ballon- doorsnede 13 meter. Er wordt vier maanden tijd gegeven voor het indienen van ontwerpen. De eerste prijs bedraagt 5000 tres. Een officier van de lucht schippersafdeeling verklaarde aan een medewerker van »Le Journal*, dat Frankrijk ten opzichte van militaire lucht schepen bedenkelijk ten achter staat bij Duitschland en Italië- Duitschland heeft 6 bestuurbare luchtschepen, Frankrijk slechts 2. De Fransche bladen spreken over het weder uitbreken van een poststaking. Het »Journal» bevat een intervieuw met den secretaris van de algemeene ver- eeniging van post en telegraafbeambten, waarbij deze vertelde dat hij ministei Barthou binnen eenige dagen aan zijn beloften herinneren zou. Simyan is nog niet ontslagen zeide de secretaris en als de regeering niet spoedig hare belofte nakomt zullen wij weer een staking pro- clameeren. Maandag 19 April zal de algemeene audiëntie worden gehouden voor de pelgrims in St. Pieter. Door kardinaal Lugon zal alsdan een schrijven worden voorgelezen. Een volgenden morgen zal Pius X de bisschoppen, die te Rome verblijf houden in gezamelijke audiëntie ontvangen Kardinaal Coullié zal een toespraak houden waarop de Paus zal antwoorden. Het solemneele >Tridium" in St- Louis des Frangais zal den 19den April beginnen. Mgr. Foucault zal een lofrede op de nieuwe heilige houden. De broeders van de Christelijke scholen zullen de Fransche pretaten in receptie ontvangen. De Engelsche bedevaart, welke door den hertog van Norfolk zal worden geleid, neemt eveneens aan alle plech tigheden deel. Mgr. Touchet, bisschop van Orleans zal den 20sten April een predikatie louden, terwijl Mgr. Amette, aartsbis schop van Parijs, op den 21sten de Mis zal celebreeren. Onder den dienst van den namiddag preekt kardinaal Lucon en kardinaal Coullié zal den zegen geven met het Allerheiligste Sacrament. Op den 22sten April zal kardinaal Perrata de Pontificale Hoogmis opdragen. In den namiddag zal de bisschop van Tivoli, Mgr. Scaccia, in het Italiaansch de lofrede uitspreken op Jeanne d'Arc. De Storm en de Eijk De liefste plek Gothentrouw Het lied van den Arbeid. dejongh. Loser. Wagner.. Wierts II. Door de »WAALWIJKSCHE HARMONIE» Wien Neerlandsch bloed a. Kops. 6. Du val. Kessels. Laube b. Feestmarsch 2. La Dame de Coeur Ouverture Souvenir d'Amsterdam Wa/se Concert polka Oud-Holland Schweinsberg. (Potpourri populaire van Oud-Holl. Volksliederen) Le Fontainois Krein. (marc he) meisjes worden onthaald op een De De Donaumonarchie gaat nu flink aan de versterking van de verdedigingsmid delen ter zee werken. Behalve de thans in aanbouw zijnde schepen zullen drie Dreadnoughts worden gebouwd. De marinebegrooting, die thans 63 mijlioen bedraagt, zal in 1910 het cijfer 110 millioen hebben bereikt. Volgens de Matin zou de keizer met den paus onderhandelen over het toekennen van den titel »koning van Bosnië en Herzegowina". Indertijd heeft de laatste vorstin van die provinciën den paus tot erfgenaam gemaakt van haar titels. Uit Keulen wordt gemeld, dat het luchtschip Z II, dat te Manzei in aan bouw is en na zijn voltooiing dadelijk door het Duitsche rijk aangekocht za' worden, te Keulen gestationeerd zal worden. Bovendien komen daar ook oorlogsluchtschepen volgens het stelsel van Parseval en Gross en een afdeeling militaire luchtschippers te liggen. De Z II kan in Mei klaar zijn. De Z I zal in Juni van Friedrichshafen naar Metz overgebracht worden, wanneer de bergloods gereed is. Te Dusseldorp is Donderdagmiddag onder voorzitting van geheimraad dr. Krueger een vergadering gehouden van het comité tot bevordering van de Duitsche luchtvaart. Het voornaamste onderwerp van beraadslaging was het plan, om een luchtvaartdienst tusschen Frankfort en» Dusseldorp in te stellen. Vele groote fabribanten en bankinstellin gen moeten van zins zijn, de onderneming te steunen. De vergadering was eenparig, dat zulk een onderneming, na de ge lukkige en Veilige landingen van de Z I op vasten bodem, levensvatbaar zou zijn. Be heiligverklaring van Jeanne d' Are. Te Rome is reeds een begin gemaakt met de voorbereidselen tot de feesten, welke bij de a.s. heiligverklaring van Jeanne d'Arc plechtig zullen worden gevierd. Niet minder dan zeven en twintig extra-treinen zullen de Fransche pelgrims brengen naar de eeuwige stad. Wij laten hier het program der plech tigheden volgen Den 18den April zal Mgr. Fouchet, r- de bisschop van Orleans, de solemneele .Mis van heiligverklaring aan God op dragen De Paus zal hier bij niet tegen woordig zijn, maar eerst in den namiddag aan de plechtigheid deelnemen en in zijne vertrekken de postulanten der heiligverklarirg ontvangen, die den H Vader de gebruikelijke geschenken zullen aanbieden- WAALWIJK,io Aptil 1909. Heugelijke gebeurtenis. Wij achten 't wel gewenscht hier eens uitvoerig het programma te geven der feestelijkheden bij de a. s. heugelijke gebeurtenis, zooals het tot dusverre is vastgesteld. Des namiddags ten ll/9 zullen de kin deren der openbare en bizondere school ruim een 600-tal op de Markt de volgende nationale liederen zingen 1. Wilhelmus. 2. Wien Neerlandsch bloed. 3. Al is ons prinsje (princesje) nog zoo klein. (Tusschen deze volksliederen zal door den president van W. B. een toespraak gehouden worden tot het hoofd der ge meente als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin 4. Vlaggelied. 5. Oranje Boven, 't fier geslacht. 6. Rood, wit en blauw. Daarna gaat het in optocht naar 't Voetbalterrein, waar de volgende volks spelen worden gehouden 1. Wedloop met hindernissen. 2. Tonnetje kruipen. 3. Blaastrappen. 4 Zakloopen. 5. Sprietloopen. Voor dit doel worden een aantal prij zen aangekocht, welke op 't feestterrein worden uitgereikt- Mogelijk zullen we hierbij ook wel een paar nummers muziek krijgen. De toegang is zoo geregeld, dat het entree op den eersten rang f 0,25 en op den tweeden rang gratis is. Dit is om eenigszins tegemoet te komen in de kosten, daar de bijdragen lang niet vol doende zijn. Des avonds ten 71/» uur bij genoeg zame deelname fakkeloptocht met mu ziek der harmonie St. Crispijn Deze trekt Stationsstraat. Groote straat (rich ting haven) dan richting Hoek, om op de markt ontbonden te worden. Laat velen zich nu spoedig aanmelden voor de deelname 1 Na afloop omstreeks 8^8 uur Concert op de Markt. I. Door de Liedertafel «OEFENING EN VERMAAK» koor van 68 zangers aHollands Glorie Holl. met begeleiding van koper. zakje met muisjes met eenige beschuitjes terwijl den kleineren jongens mogelijk eene versnapering bereid wordt. Men ziet een flink programmal Ieder een werke zooveel mogelijk mee tot.het welslagen, men late alom de vlaggen wapperen, men siere zich met oranje Gevolg gevende aan den wensch van H. M. de Koningin zal 't feest niet op Zondag worden gevierd. Komt de tijding op Zaterdag of Zondag dan de eerstvolgende werkdag. Concert Liedertafel. Op waardige wijze zal de Liedertafel Maandagavond de rij harer winteruit- voeringen sluiten. De programma's die wel reeds bij de honoraire leden bezorgd zullen zijn, spreken zoodanig voor zich zelve, dat wij daar niets meer behoeven bij te voegen. Die dus verzekerd willen zijn van eene goede plaats, troosten zich de moeite die te bespreken, daar de zaal wel geheel gevuld zal wezen Een poets gebakken 1 Daar hebben ze m' ons Donderdag avond een mooie poets gebakken 1 Om "op alles voorbereid te zijn heeft onze administratie hare bulletins laten drukken voor de as. blijde gebeurte nis in twee soorten, prins of prinses deze liggen geheel gereed, afgeteld voor alle loopers aan onze agenten in de verschillende plaatsen zijn ze toege zonden met een uitvoerig schrijven met de noodige instructies, zoo ook voor Drunen. duld wordt de dag verbeid, die de op lossing brengen zal. Het is onmogelijk een voorspelling of gevolgtrekking te doen, want zoowel de Antwerpenaren als de Waalwijkers zullen verwoed strijden, om de eer van hun vaderland hoog te houden. Zoodoende zal het hatd gaan en zullen de wedstrijden van het eerste tot het laatste oogenblik uiterst spannend zijn. Spertbar. Wij namen dezer dagen een kijkje op het voetbalveld. Wat ziet 't er keurig uit. Alles netjes afgeheind, 't terrein mooi in orde en een prachtige tent >Sport- bar« genaamd, door de goede zorge van de firma Wed. A. Aarts Zonen in een paar dagen er neergetimmerd. Is een flinke ruime tent, goed afge werkt en uitstekend ingericht. Wij vin den er een buffet voor donateurs en zij die zich op 't terrein bevinden. Dan nog een voor de buitenstaanders en wande laars op de Parellelweg tn 2 kleedkamers voor de voetballers. Als een goeden maat regel noemen we nog, dat voor 5 ct. stoe len te huur zijn, die men over 't geheele terrein mee kan nemen. De pachter der buffetten de heer Adr. van de Werff zal wel voor goede consumptie en be diening zorg dragen. Wil het weer wat meewerken, dan zal Waalwijk a. s. Maan dag met de opening van het nieuwe terrein een zeer drukken dag beleven men zal zich zeer zeker uitstekend amu seeren. Paaseh etalages. Aan de goede gewoonte om met Paschen hun beste beentje voor te zetten, voor de talrijke runds- en varkens slagers in onze gemeente ook ditmaal weer trouw gebleven, 't Is een lust der oogen, wanneer men thans eens een blik werpt op de keurige etalages, die bij schier allen zonder onderscheid, zijn aangericht. De fijnste waren liggen daar tusschen groen en bloemen in kwistige bekendmaking na des voormiddag» 10 uur zoo z&l de optocht plaats hebben op den volgenden dxg, wanneer 't op Zaterdag voor valt dan wordt 't uitgesteld tot Maandag. Er zal ook een oranjeboom geplaut wor den, terw jl 's avonds op 't Raadhuis con cert z»l gegeven worden. VLIJMEN. Burgemeester en Wethou ders der gemeente Vlijmen brengen ter ipenbare kennis dat het verzoek van het bestuur der roomboterfabriek jde Hoop* te Vlijmen, Haarsteegsclie zijde, om eene bo- terfabriek te mogen in werking brengen door hen i» toegestaan. Burg meester en Wethouders der g(- mtente Vlijmen brengen Ier openbare kennis dat het verzoek ven de maatschappij tot detailverkoop van petroleum »de Automaat* te Rotterdam om eene banzinekluia te mo gen plaatsen door hen is geweigerd. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlijmen maken bekend dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente bepaald op i3 April van 9-12 en 1-8 aur voor allen, wier geslachtsnaam begint, met A-H op 14 April van 9-12 en van 1- 8 uur voor hen, wier geslaohtsnaam be gint met J-8 en op 15 April van 9-1 U/s uur voor de overige ijkplichtigen telkeu dage ten geaioentehaize. SPRANG. Naar wij vernemen zal ook de blijde verwachting in dvze gemeente niet ongemerkt, voorbijgaan. Den leerlingen der openbare school wordt een feestje bereid. Verschillende liederen zijn in studie. Het hoofd der school heeft bij de voornaamste iugez-tcneu gecollecteerd ter uitreiking van versnaperingen. CAPELLE. In de Woensdagavond ge- houdeu vergadering is definitief besloten lot den bouw eener coöperatieve roomboterfa briek, op de Hocgevaart onder deze ge meente. Zij zal de uaam vau *De Toe komst/' dragen. Moge zij veel bijdragen tot den bloei van landbouw en veeteelt en tot voordeel strek ken onzer landbouwende bevolking. Wij hoeveelheid uitgespreid. Zonder iemand twijfelen riet aan de goede inrichting, wer- in het minst afbreuk te willen doen, king en resultaten i» de toekomst, want de werd ons oog bijzonder geboeid door I leiding is in goede handen, de uitstallingen bij de heeren Zijlmans,1 -- Hendriks, Van Roessel en Van Loon. Van laatstgenoemde werd dezer dagen op onze gemeentewaag een prachtkoe gewogen, die het respectabel gewicht Ze kwamen daar Donderdagavond J van 1470 pond haalde. Nu is het be- per tram bij onzen colporteur aan twee afzonderlijke pakjes de man is niet thuis de vrouw ook eenigszins met het vak vertrouwd, weet dat alles wat van de krant komt, vooral bulletins, vlug de straat in moet. Zij ziet den Drief, maar met al den haast en alteratie kend en we mogen het tot aller eer zeggen, dat onze slagers ten allen lijde puik vee slachten, doch met Paschen wordt er naar gestreefd eens het aller fijnste de klanten aan te bieden, water in dit genre te bekomen is. En al ver- hoogen het groen en bloemen nu de die in haar is, kijkt ze vlug er overheen kwaliteit der waren zelve niet, zij leve- en daar valt haar oog eensklaps op 't woordje »met den allergrootsten spoed* Dus vooruit, vader niet thuis, de zoon erop af. Onderweg komt hij onzen, overigens zeerijverigen en nauwlettenden colporteur tegen en deze begint direct mee aan de verspreiding en steekt de instructie- brief in den zak. Juist gaat 't volk ter kerke. Men ver heugt zich natuurlijk, maar verwondert zich tevens. Een leest »een prins» een ander »een prinses». Zoo ook deed de burgemeester, die den man er aanstonds op wees zijne groote verbazing uitsprak en informeerde of er niet eene nadere aanduiding bij het pak was. Nu haalt de man 't schrijven voor den dag en de grove vergissing kwam aan 't licht 1 Vlug terug bij abonné's om de bulletins op te vragen. Er waren er dan ook slechts een 50-tal de wereld in, waarvan nog een gedeelte werd terugontvangen, andere waren reeds van hand tot hand gegaan, zoodat er ons Vrijdagmorgen aan ons bureau reeds een werd vertoond 1 Van alle zijden vroeg men ons om in lichtingen. Ten zeerste spijt ons deze ve/gissing, een gevolg van te vurigen ijver om vlug te zijn; maar nu was men toch wel wat te actief 1 Gelukkig dat Goede Vrijdag volgde, anders was men mogelijk reeds in feestelijke stemming geraakt. Op de tweede plaats is 't voor ons een jammerlijke vergissing daar nu een groot deel verloren gaat van het doel wat wij ons met de breedvoerig opgezette bulletin hadden voorgesteld, wijl verschillende personen ze nu reeds onder oogen kregen. Opening ran het nieuwe voetbal terrein. Wie zal 2e Paaschdag zegevieren, de Hollanders of de Belgen Deze vraag houdt reeds weken de gemoederen in spanning en met onge ren niettemin het bewijs en de zeker heid, dat waar aan den uiterlijken vorm zooveel zorg besteed wordt, de inhoud daarvan volkomen in overeenstemming zal zijn- Als morgen dan de gemeentenaren aan het sappige welbereide vleesch zich te goed doen, zullen zij het met den lof, dien wij hier onze slagers eens een keer te meer toezwaaien, wel volkomen eens zijn. DRUNEN. Door de feestcommissie is brpaald dat de optocht zal zijn saamgesteld al» volgt Heraut te paard Fietsers Rijtuig met feestcommissie. Gardes Honneur Gilde St. Hubertus Harmonie der Jongens-congregatie Gezelschap Vriendenkring Praalwagen Auto Doele Constantie Euterpe St. Barbara Praalwagen De Nieuwe Harmonie Rijtuig met den Burgemeester en de leden van den Raad Aloysius Doele Kruisboog Prins Hendrik Ambrosius De Vriendschap Landbouwersvereeniging Liedertafel congregatie Ballonelub Praalwagen bruidjes Harmonie de Eendracht Kruisboog Paal Krager Oefening onder ons Gardes Honneur enz. Verder zullen nog verschillende praal wagens er aan deel nemen. WASPIK. A.s. Maandag 2den Paasch dag speelt de voetbalclub ffHerkules* uit Geertruidenborg een friendly-game tegen Kleine Hulp met Kracht" alhier. RAAMSDONK(Dorp). Gisteravond werd er ten huue van Mrj. Floris eene openbare vergaderiLg gehouden ter bespreking der aanstaande feestelijkheden. Vau den Heer Burgemeester was bericht ontvangen, dat ZE.A. zijne benoeming tot eere-voorz. der feejtcomtuFsie aanvaardde, welke mededee- ling met een luid applaus werd begroet. Met de persouen, die zich nog hebben aan gemeld, zijn er thans 26 gardes d'honneurs, 19 fi-tsrijders en 5 wagens. Hoogstwaar schijnlijk zal er ook een landbouw wagen en een wagen voor ds schoenindustrie in den stoet komen. Voor de volksspelen hebben zich thans aangemeld 24 personen, «oodat het comité het gewenscht oordeelt, dit aantal niet meer te vergrooten. Deze volksspelen worden gehouden op het terrein achter de woning van den beer P. C. Boons. Verder werd besloten tijdens het klokgelui een 2tal herauten op de fiets de tijding der heugelijke gebeurtenis door trompetgeschal bekend te doen makeu. Nog deelde het comité mede, dat het de harmonie uit Geer- truidenberg voor den geheeleu feestdag heeft geëngageerd. Na het sluiten der vergadering en het zingen ^Oud-Wilhelmus" en ^Wien Neerlandsch Bloed* ging het talrijk publiek huiswaarts, met nog meer feestgezindheid dan te voren. Het enthousiasme, geuit op de vergaderingen, is voorzeker een waarborg voor het welslagen van bet feest RAAMSDONKSVEER. Aan den avond van deuzelfden dag, waarop de geboorte van een prins of prinses bekend gemaakt wordt, zal volgens besluit van den Kerkeraad in de Veersche Kerk om 7 uur een korte dankstoud gehouden werden. Kaatsheuvel, 9 April 1909. Blijde gebeurtenis. Door den Burgemeester dezer Gemeente worden den inwoners bekeod gemaakt, dat zoodra van den afloop der blijde gebeurte nis officieel is kennis gekregen, dit heuglijk feit, den Gemeentenaren door klokgelui en het uilstek.m der vlag, zal worden aange kondigd. Tevens worden de iuwoners ver zocht, om insgelijks door het uitsteken der vlaggen, van hunne vreugde blijk te geven. Vreemd en jammer is het dat hier door nens er *»n uw i.omuu. e De heugelijke gebeurtenis zal met klok-jgeen enkele vereemging of gezelschap eeni- kcngelui worden bekendgemaakt. Valt deze Ig^rlei plan wordt gemaakt, om, evenalt op

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9