Nummer 31 Donderdag 15 April ly>99. 32*. «laaigang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 8UNUBHT luw Gemeenteraadsvergadering. I AITOOI TIELEN, BEKENDMAKING. HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON. in ik ie "i1 'R- gt U I T g e v e k W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. /- ff komt RAOUL DE NAVERY. RA AMSDONK. De Echo van het Zuiden, Waalwijksclie en Laii^straatsrhe Courant, Dit Blad verse!;ijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Krant o per póst door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stuikengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters uaar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. doet e komt U halverwege tegemoet, li doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Aunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wassclien van kostbaar linnen en A fijne kant. Het komt herhaaldelijk roor dat Nederlardsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agtnieD, soms met rerstrekking van reisgeld voor de heenreis jaar Duitschland worden gelokt ten behoeve vau in- duetriëele ondernemingen terwijl bij aankomst ter plaatse blijkt, dat zij niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werk lieden, alvorens op zulke berichten af te gaao, öf zelf öf door tusschenkomat van den Burge meester hunner woonplaats zich wenden tot den Nederlandscheo consul in de streek waar die on dernemingen gevestigd zijn, om inlichtingen omtrent vooruitzichten tot het bekomen van werk, loonen en huurprijzen der woningen, ^ldaar. üp uitnoodiging van den Minister van Bin nenlandsche Zaken wordt de aandacht van be langhebbenden hierop gevestigd. Voorts brengt de Burgemeester ter kennis der werklieden, die naar het Koninkrijk Pruisen arbeid gaan zoeken, dat zij tich voor hun ver trek daarheen van een Nationaliteitsbewijs heb ben te voorzien, hetwelk aan onvermogenden gratis afgegeven wordt. Tevens dient men te zorgen voor het noodige reiïgeld vcor de heen— Van „DE ECHO VAN HET ZÜIDEN". VAN DEN NAAR HHT FrANSCH VAN 88. Aurill&cs stem trilde en zijn hart werd week. Anita, mijn kleine kleine Max fluisterde hij op troosteloozen toon. Terwijl hij deze beide namen uitte, vielen zijne blikken op de tafel van den advokaat. Een paar uren voor Anrillac's komst bij Maximiliaan, had de kamerdienaar van Gabriël Vernac, uit naam van zijnen meester, een schilderstukje gebracht. Terecht veronderstellende, dat dit geschenk van den vermaarden kunstenaar aan M. Au- doin veel genoegen zou doen, had zijn bedien de het op een voetstukje gezet, waarop gewoonlijk platen of photographieën ter be zichtiging staan, en toen de aangestoken lamp zoodanig geplaatst, dat haar volle licht ei op viel. Dit doek, thans zorgvuldig afgewerkt en met den naam van Gabriël Vernac geteekend, was de oorspronkelijke schets van het ruim achttien jaren geleden plaats gehad hebbend treurig tooneel in het dorp Bruyants, bij de pastorij van den pastoor Lormel. Met «enen kreet sprong Aurillnc op het schildorstukje toe, en bleef er met wijd open gespalkte oogen en hijgende borst eene wijl op staren. Toen zonk hi/, door zijne ontroering over mand, op de knieën. Een stroom van tranen ontsprong aan zijne oogen en met gevouwen handen, door zijne tranen heen, op net gelaat der op het doek en teingreis, omdat door de Nederlandsche Con sulaten niet anders dan in zeer bijzondere ge vallen geld voor de terugreis gegeven wordt. Slechts gezonde werklieden in den ouderdom van 1640 jaar worden aangenomen. Waalwijk den 4 April 1909 De Burgemeester van Waalwijk, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Vervolg. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake aanwijzing plaats voor de weegbrug voor welker oprich ting door M. Konings e. a. vergunning is gevraagd. De Voorzitter. Het voorstel is om M. Konings en anderere aanvragers als plaats aan te wijzen de ruimte bij het oude brandspuithuisje daar is voldoende ruimte. De heer Dorreboom. En als Vau Don gen dan aan het hooilossen is. Dat is een gevaarlijk punt. De heer Zijlmans. 't Is daar een zeer ondoelmatig punt. De heer Timmermans, 't Komt mij zeer begrijpelijk voor, dat men in het Veer reikhalzend uitziet naar een goed terrein geschikt voor eene goede werking van een weegbrug. De belang hebbenden wenschen een goede plaats, een plaats waar de gemeente geen hin der van hen heeft, doch een plaats ook geschikt voor het doel. Van practische zijde beschouwd is de plaats nu door het Dag. Bestuur aangewezen niet goed hetgeen met bewijzen is te staven. Neemt de raad het besluit, belang hebbenden die plaats aan te wijzen, dan zal men het niet aannemen en een weeg brug, zoo hoog noodig, komt er niet. Indien er geen ander terrein was, dan ware het beter, afwijzend op het ver zoek te beschikken, dan dit voor het doel zeer ondoelmatig terrein aan te wijzen. Ik zou belanghebbenden echter een plaats aanwijzen wat voor de gemeente ook geen beletsel kan zijn n. 1. bij de school. Met het oog op het bietenver- voer is dit een geschikte plaats. De plaats door het Dag- Bestuur aan gewezen, is zooals mijnheer Dorreboom zeer terecht opmerkt, een gevaarlijke afgebeelde doode starende, riep hij hartver scheurend snikkend Anita, mijne geliefde Anita Ja, Aurillac, de voormalige galeiboef, Am rillac, die op dat oogenblik ïn zijnen borstzak het bewijs van zijne onschuld en de plichtig- heid van Nerval en Camourdas verborg, hij» wiens leven achttien jaren lang in aanhoudende onrust omtrent het lot zijnor geliefde was voorbijgegaan, hij hervond, door eene bestie ring der Voorzienigheid, in het tafereel van Gabriël Vernac, de beeltenis van haar, die hij zoo innig had liefgehad. Mijne vrouw, mijne vrouw prevelde hij. Zijne lippen raakten eerbiedig op het doek bet bleeke aangezicht aan van haar, die niet meer was. Toen de eerste opwelling van smartelijke verrassing voorbij was, toen eene langzame en nauwgezette bezichtiging hem de overtui ging had doen erlangen, dat hij de beeltenis van eene overledene voor zich zag, overwel digde hem eene naamlooze droefheid. Dood snikte hij, dood! en veor altoos verloren Wat sprak ik zooeven van eerher stel en hoop? Wie zou eenig voordeel hebben bij het herwinnen van mijne eer, waarvan het verlies haar het leven gekost heeft Achttien jaren lang zal ik met de gedachte aan haar vervuld geleefd hebben, achttien jaren lang zal ik de overtuiging gevoed hebben, haar nog eenmaal op aarde terng te vinden, en op het oogenblik, dat de werpld mij waardig zal oordeelen mij met fier opgeheven hoofde vrij aan hare zyde te vertoonen, verneem ik dat zij opgehouden heeft te leven Maar neen misschien blijft mij nog eenige hoop Zij is slechts bezwijmd, zij zal in het leven terug keeren, de vrouwen, die rondom haar staan, znllen haar weer bijbrengen! zij zal de oogen weer opslaan, haar kind weerzien Aurillac zweeg, keek strak op het doek, in de verschillende groepen gevormd door Mar cotto, de vrouwen van het dorp, dan pastoor en zijnen misdienaar het hoofd van zijn geliefd zoontje zoekende. Hij ontwaarde het nergens. Max Waar is mijne klaiue Max mom pelde hij. Mijnheer Maximiliaan zal mij mis schien eenige inlichtingen kannen geven, vervolgde hy halfluid ik zal er hem om plaats, en ik verzeker U, mijnheer de Voorzitter, dat ongelukken dan niet zouden uitblijven. Men kan er niet met een kar draaien. De Voorzitter De oppervlakte aan het oude brandspuithuisje bedraagt 11 Meter en de oppervlakte van de weeg brug aan het Dorp 11,75 meter. Nu kan ik mij niet voorstellen, dat men aan het Veer niet en in het Dorp wel zou kun nen draaien. Daarbij komt nog, dat in het Dorp in de bietentijd de kade bijna geheel belegd is met bieten en uit goede bron heb ik yernomen, dat men dan achteraf rijdt. De plaats door het Dag. Bestuur aangewezen, is, naar ik geloof, dan ook zoo heel verkeerd niet, vooral om ze af te wijzen. Midden op 't plein kan het toch ook niet worden geplaatst, dat zou het plein geheel ont sieren en daar zou het lastig zijn voor kerkgangers De heer Dorreboom. Maar als Van Dongen aan het hooi lossen is zooals nu, wat dan De heer Zijlmans. Welvaart gaat bo ven sierraad. De gemeente bestaat hoofd zakelijk van landbouwproducten en dan moet men de landbouwers niet tegen werken, maar wel voor den vooruitgang daarvan. De Voorzitter. Er is hier geen sprake van tegenwerking en het nuttige kan met het sierlijke samengaan. De heer Timmermans. Ik heb gisteren nog een onderzoek in loco ingesteld en ik geef u de verzekering dat het on doenbaar is om daar te draaien en ik voorspel u, of liever, ik zeg u dat het als een paal boven water zoo vast staat dat daar ongelukken gebeuren. Laat hier nu de practische mannen eens spre ken. En die zeggen u dat die plaats er niet voor geschikt is. Uwe bemerking omtrent de weegbrug alhier gaat niet op, dat zal collega de Wit wel eens met mij zijn. Ik herhaal het nog eens, laten wij de wenken, ons gegeven door practische menschen, in overweging nemen, vooral nu de ge meente er geen hinder van heeft. Ik kan zeer goed beamen dat algemeen belang boven sieraad gaat. En hier in dit ge val moet het belang boven sieraad gaan. De heer de Wit. Wij rijden hier door, de Haven voorbij en dat kunnen ze in vragen, zoodra hij te huis komt. Maar mis schien houdt hij dat geheele tooneel voor de grillige schepping van eenen kunstenaar, en vindt hij slechts in het gelaat van Anita de type van eene diepbedroefde schoonheid. Mijn God mijn God verlicht dezen nachtdoe mij de waarheid kennen en als zy vreeselijk moet wezen Hij brak plotseling af en bedekte zijn gelaat met beide handen. Mocht mijne vrouw dood zijn, hernam hij na eene poos met ton hemel geslagen oogen, dan Heere, vorder ik van U gerechtigheid Nerval, Camourdas, eerroovonde moordenaars, de weerwraak zal onmeedoogend wezen. Ik ben een man, ik kan lijden! maar die vrouw, dat zwakke schepsel, gij hebt haren stenn, haren echtgenoot, haren levensgezel ontnomen, en zij is gestorven, gestorven met een gebro ken hart, bezweken onder den last van het onverdiende lijden Hij zweeg wederomzijne keel werd als toegawroagen, zijne oogen brandden. Het vuur der smart had zijne tranen verdroogd. De ziel was echter te godsdienstig, te christelijk, om zelfs in de overmaat der smart bij gedachtoD aan Avraak en haat stil te staan. Aurillac verootmoedigde zich spoedig over de hand des Heeren. Mijn God sprak bij. Gij kunt dat ont zettend tooneel toch niet alleen onder mijne oogen gebracht hebben om een hart, waarmeê Gij meêdoogen schijnt te hebben, nog meer te vermorzelen. Zie! ik heb U zonder ophouden, met tranen gesmeekt, dat Gij mij eenmaal de vreugde mocht doen deelachtig worden van mijne lasteraars te mogen beschamen, welnu 1 ik héb den hoogmoed te zeer vooropgesteld; deze nnm de eerste plaats in, het weerzien van mijne vrouw en mijn kind kwam slechts in de tweede plaats Ik heb ongelijk ;iabad, ik heb er berouw ovsr ik had het recht niet zooveel van uw goedheid te eischen. Dat ik onherroepelijk in mijne schande blijve voort leven, dat de galeiboef nooit het recht hebbe voor de menschen bet hoofd ta verheffen, dat hij in dezen stond voor U vernederd worde, maar geef mij daarentegen mijne vrouw, geef mij mijn kind terng Aurillac weende. het Veer niet. De heer Timmermans. Juist, dat is het wat ik beweer. Hier aan de Melk- haven heeft men 3 plaatsen waar men kan lossen en in het Veer maar ééne zijde. De Voorzitter. Al is men bij de firma Lankhuijzen aan het hooi lossen, dan kan men toch even voorbijrijden, daar is dan nog voldoende plaats. De breedte van de kade is daar nog 4 tot 6 Meter. De heer Mr. Heers. Er zijn nogal bezwaren tegen de plaats welke door het Dag. Bestuur wordt aangewezen. Ik zou daarom de zaak, vooral omdat het toch niet zoo haast, nog eens aanhou den. Wij konden dan allemaal ons zelf eens persoonlijk gaan overtuigen. Ik moet zeggen, dat ik wel iets voor de bezwaren, die zijn geopperd, voel. De heer Zijlmans. Ik zou het nu niet langer meer uitstellen, anders is het voor het najaar er is, nog niet klaar. De heer Timmermans. De weegbrug zal op het Veer als ze er eenmaal is, ook veel gebruikt worden voor hooi en stroo. 't Zou daarom niet ondienstig zijn nu een besluit te nemen. Nadat de Voorzitter er nog op heeft gewezen dat het voor het onderwijs minder gunstig zal zijn als daar een weegbrug komt en nadat de heer Tim mermans er op heeft gewezen dat zulks minder erg zal zijn wijl een toestand als hier geboren zal worden men op tal van plaatsen heeft, brengt de Voor zitter het voorstel in omvraag dat wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen, ter wijl 2 leden zich van mede stemmen onthielden. Voor het voorstel van het Dag. Be stuur stemden de heeren Van Laarhoven, Simonis en De Wittegen de heeren Dorreboom, Timmermans, De Bruijn, De Bont, Zijlmans en Kamp, terwijl de heeren Van Dongen en Mr. Heere zich van stemming onthielden. 7. Ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting dienst 1909. Wordt zonder stemming goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake verbouwing van het voormalig Post- en Telegraafkantoor en verkoop oude school te Raamsdonksveer. De Voorzitter 't Is het Dag Bestuur bij nader inzien gebleken, dat het wen- Op dat oogenblik klonk de bel. De advokaat kwam thnis. Aurillac stond haastig op, wischte zijne oogen af, en met eene bovenmenschelijke po ging zijn gelaat in den gewonen plooi zettende, wachtte hij Maximiliaan met ongeduld af maar de blijdschap over den gelukkigen uitslag ziiner nasporingen was nu geheel op den achtergrond gedroHgen, door zijn vurig ver langen om iet» naders omtrent de herkomst van het schilderstukje van Gabriël Vernac te vernemen. Maximiliaan trad binnen. De voddenraper werd getroffen door den glans van geluk, welke over zijn gelaat ver spreid lag. Nerval had dien avond zijne dochter Angelie tot vrouw aan Maximiliaan gegeven, en het hart van den jonkman vloeide over von vreugde. Hij was dan ook recht in zijn schik, iemand bij zich te zien, die misschien behoefte had aan raad of een dienstbewijs, en vroeg met zijne kiachtvolle stem, terwijl hij den voddenraper de hand reikte. Wel, vader Falot, wat brengt gij voor nieuws Ik gevoel mij zoo gelukkig als een mensch het mogelijk zijn kan. Het zon echter de kroon zetten op mijne blijdschap, als ik vandaag tot mijzelven kon zeggenIk ben geslaagd, mijne taak is volbracht: Aurillac gaat zijn vermogen, zijnen goeden naam, zijn gezin terugbekomen Gij zijt een voortreffelijk mensch, M An doin. Dus kan ik mij, zonder onbescheiden te wezen, verheugen in hetgeen u overgekomen is? Ja, en de gedachte, dat brave lieden mijne vreugde deelen, doet mij goed. En gij weet ook nog niet, mijnbeer, welk eene verrassing u hier wacht Eene verrassing Dit schilderstukje, Maximiliaan trad haastig op de tafel toe. Die beste Vernac, sprak hij, wat heeft hij goed zijne belofte gehouden. Zijn heerlijk penseel heeft al de roerende bijzonderheden van dat tooneel nog aangrijpender gemaakt, met nog meer leven bezield, niets is aan zijn geheugen ontgaan. Aan zijn geheugen herhaalde de vod denraper. schelijker zal zijn om in deze geest te handelen. Dc heer van Dongen. Voorwaarden van verkoop ztjn die al vastgesteld. De Voorzitter. Voorwaarden zijn, dat 3 maanden na verkoop, bij goedkeu ring en als een voldoende prijs zal wor den gegeven, het wordt gegund. De heer Timmermans zegt zich te verheugen dat Burg. en Weth. hun eerste voorstel hebben ingetrokken. Nu kan hij zich vereenigen met hun voorstel. Wordt goedgekeurd. 9. Voorstel van Burg. en Wethouders tot aanwijzing van een deskundige als bedoeld in art. 9 der concessie-voor waarde betreffende het electrisch licht. De Voorzitter. Burg. en Weth. in vereeniging met de lichtcommissie stellen voor over te gaan tot aanwijzing van een deskundige en stellen voor te be noemen de firma Nachtglas en G. J. J. Verdam te Amsterdam. De heer van Dongen. Is er ook ge vraagd naar de onkosten. De Voorzitter zegt dat het maken van een rapport f 100 zal kosten, exclusief reis- en verblijfkosten. Het eerste uur arbeid kost f 12 en de overige uren f2.50 per uur. Reiskosten en hulpper soneel wordt extra berekend. De heer Timmermans vraagt hierna nog of Burg. en Wethouders zich goed hebben vergewist van de betrouwbaar heid van het bureau, waarop de Voorzit ter bevestigend antwoord. Hierna wordt met algemeene stemmen tot deskundige als bedoeld in art. 9 der concessievoorwaarde betreffende het electrisch licht benoemd de firma Nacht glas en G. J. J. Verdam 10. Benoeming onderwijzer aan de O. L. school te Raamsdonksveer. De Voorzitter. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. Kommers te Brakel. Ravels te Rucphen. De laatste heeft echter geschreven zijne stukken terug te zenden daar hij elders is benoemd. Hierna wordt met algemeene stemmen benoemd de heer A. Kommers te Brakel. Alvorens tot behandeling van punt 11 ovtr te gaan, vraagt de heer Timmer mans of het niet wenschelijk zou zijn punt 11. Vaststelling primitief kohier van Ja, vader Falot, antwoordde Maximiliaan, met eene van aandoening bevende item, allei wat gij daar ziet, is waar, maar al te waar, helaas En als ik op het doek het bleeke en dierbare gelaat van die doode bescbonw, voel ik mijn hart week worden en mijne oogen vol tranen schieten Gij kendet die doode dm, mijnheer, vroeg Aurillac met eene onvaste stem. Dat tooneel is derhalve geen verdichtsel? Het ii dus wel degelijk gebeurd, en het engelachtig e aangezicht van die vronw... Die vrouw, die heilige, die martelarea was, voor zoover mijn gehengen als kind het mij voor de oogen toovert, mijne moeder 1 Uwe moederriep Aurillac uit, uwt moeder Gij begrijpt mijne droefheid, myne aan doening Gij hebt een goed hart en stelt belang in mij, ik wil n derbalvè, als aan esn vriend, mededeelen welke berinneringen dat doek in mijn gehengen opwekt. Spreek, spreekzegde Aurillac in de hevigste spanning. Ik mis bewijzen, zekerheid ik heb slechts aanduidingen, maar zij zyn voor mijn hart voldoende. Het toeval deed mij by eenen schilder, een mijner vrienden, de schets ontdekken, welke gij thans afgewerkt voor u ziet. Zij boezemde mij zooveel belangstelling in, dat ik er de geschiedenis van wilde ver nemen. Ik verbeeldde mij, dat aij met de mijne in verband stond. Ziehier wat Gabriël Vernac mij verhaaldeop zekeren morgen werd de jongo doode, die gij daar ziet, in het dorpje Bruyants, in Bretagne, verstijfd en zielloos op de kar gevonden, welke gij daar op den achtergrond kant zien staan. Dood! Was zij werkelijk dood? vrosg Aurillac met eene doffe stem. Ja, en er lag een klein, schreiend kind in een korfje aan hare zijde. Een klein.kind?... Ontzettend Ja, het moet ontzettend geweest zyn. De pastoor begraafde de overledene en ram het bind, eenen engel van een meisje, aan, dat door eene boerin uit het dorp werd op gevoed. Dus h6bt gij eene zuster (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1